O MIJN PAPA... - ZENUWE NEUROTONIC SPOEL OM die melkfles! ITALIAANSE MODE? couturiers houden dit seizoen van lintgarneringen WAT BIEDT DE- niet verdovend maar genezend Variatie met een grote traditie op de achtergrond De zagende pijnen Eeuwige favoriet Daarom, maar daarom ook alleen, V'jst hij die ochtend in stilte de nog bet vat liggende vakantie. Hij kan aM tegenover de kinderen en tegen- er heel.de wereld gloriëren met zijn a® verworven bezit. Hij voelt er zich Prettig in ook. Dat er in elk zich- respecterend vakantie-oord min- wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tilden Shorts Half vol water, schudden maar: Twee seconden en 't is klaar 1 WORDT VADERDAG WEER STROPDASSENDAG? GESCHENKEN VOOR DE VAKANTIE •japon in rood chiffon van Simo Xj vrouw van de klok LUCIENNE Papa zet zich sbhrap voor Vader- f'ag als deze krant in zijn bus §Ljdt. Waarom ook niet, nadat de Makkers en bloemisten een moeder- 'Lg hebb en ingesteld. We moeten eerlijk blijven, nietwaar! En niet aL al te geëmancipeerde vrouwen eer voor ons alleen vragen wan- Meer de sigarenman en de beren- 1,1 o de winkelier ook eens a;/n bod w'Hen komen. Ncc-nee, wees maar &en der halteplaatsen langs een A me. '"'arise autoweg ontdekten wij dit van W silicone waterafstotende finish voor de gabardine autojasje. De gebreide kraag die met een tab gesloten kan "'Orden geeft bij het rijden met open dak e*tra beschutting voor de hals zonder dal oervoor nog eens een sjaal moet worden meegenomen. Model: Maurice Holman, Los Angeles êerüst: over de slijter om de boek Seen woord in dit verhaal. Laten 'Ve ons liever verbeugen met de Psychologen die zondag de kans Van hun leven krijgen om de ïeacties van de man te bestuderen Wanneer hij zich als eenling onver dachts in het middelpunt van de ^langstelling ziet geplaatst: de 'Makkelijke stoel, bet derde kopje koffie, de krantdie door een van ;le spruiten wordt omlaag getrok- *eM terwijl door de anderen de ''ankoffers van hun waardering v°or liem worden uitgestald. Ziedaar het ogenblik waarop een Jaannenziel op zijn hevigst wordt be- ?r°efdWant bestaat er eigenlijk ®1 een slechtere reactie dan die van e man die niet weet of hij verrast °et zijn om de pyjama en de zak- ?°eken en de sokken die hij tóch al lang nodig had of die niet weet „°e te kijken bij dat nieuwe shirt yaarin hij zich voor geen honderd aderdagen op kantoor bij zijn colle- s zou willen vertonen. Voor de psychologen een unieke gelegenheid om zijn reacties te bestuderen. Onder het oog van een be wonderende familie draagt hij vandaag dat heerlijke wollen jersey hemd, dat hij ook nog wel eens buiten de vakantie zal aantrekken i stens evenveel landgenoten rondlopen als hij op zijn weg naar kantoor ont moet- kan hem hier niet deren. Want al die landgenoten hebben Vaderdag gevierd en ondergaan. Op dezelfde datum als toen er 's morgens bij de koffie via de dankoffers van de huis genoten zo hier en daar wat aan de plechtstatigheid van zijn eigen ver schijning is gerukt. Om dat laatste vooral (afgezien na tuurlijk van de hulde aan onze stoere kostverdieners) moeten wij deemoe- diglijk de uitvinders van Vaderdag prijzen, ook al confronteren zij ons nó Sinterklaas en na de verjaardag voor de derde maal in een jaar met de eeuwige geschenkenfavoriet: de das, die daardoor weieens erg alledaags aandoet wanneer het niet iets heel bijzonders is. Maar als gij dan aarzelt, naar uitingen voor uw liefde en waar dering speurende vrouwen en kroost laat mij u dan één ding verzekeren: wanneer het een das is met distinctie die ge kiest, zal een man er even veel bewondering voor hebben als een vrouw voor haar nieuwe hoed. Waarbij op Vaderdag voor hem dan nog het element van de verrassing komt, terwijl gij ter wille van die nieu we hoed al dagenlang tevoren een Odyssee hebt ondernomen langs alle winkelruiten waarachter ook maar een glimpje van een hoed zichtbaar is. Maar kom, als we dan tóch naar verrassingen voor Vaderdagvierende vaders speuren, zouden we dan ook niet eens denken aan shorts Nee, wanneer ik hier over shorts praat, dan zijn dat niet zo maar van die sportbroekjes die eigenlijk alleen maar bestemd zijn voor een voetbal veld of een tennisbaan. Wat ik bedoel, „Geklede" shorts vormen niet het enige al ternatief voor de sportieve korte broekjes. Deze Amerikaanse man hulde zich in wan delshort van marineblauw flanel. Gecom bineerd met houtskool grijze kousen genie ten deze voor sportieve uitstapjes een grote populariteit. In deze combinatie kan een pet met een klein wolfstandpatroon ge. dragen worden. (Model: Currick Leiken). dat zijn de wandelshorts die tot even boven de knie vallen en waarin Britse ambtenaren sinds tientallen jaren het gezag van het Empire in warmere streken dan de onze hebben hoogge houden zonder dat iemand er aanstoot aan nam. Trouwens, is ook de Duitse versie- de Lederhosen, niet een be langrijke bijdrage geworden voor het Beierse zomerkostuum Waarom ik over shorts praat zal u duidelijk zijn als ik u vertel, dat com binaties van dit kledingstuk met een donker jasje in het buitenland zelfs geadviseerd zijn voor semi-officiële gelegenheden tijdens de hondsdagen. Alleen, voor zover ik de Nederlandse mannen kan beoordelen is er meer voor nodig dan leeuwemoed en hondse warmte om zich zelfs dan zo uit te dossen. Zij zouden het trouwens ook kunnen proberen met een marine blauw gabardine short onder een witte smoking. Wat weliswaar tamelijk pro gressief is (zij het ook niet in de door u al naar gelang uw instelling bewon derde of verfoeide politieke zin), maar als gelegenheidskleding kan worden aanvaard vooral wareneer het de gastheer zelf betreft. Dat hij daarbij geen ankiets mag dragen, .maar lichte kniekousen, spreekt eigenlijk wel van zelf. „Be an angel" Ik moest u dat toch allemaal nog even vertellen, zo op de drempel van VaderdagOp het hoogtij van de man wiens portret in een slobberende schilderskiel en met uit zijn stoere schouders gegroeide vleugeltjes al enkele maanden prijkt op de linnen afdroogdoek die als sieraad in mijn keuken is opgehangen. „Be an angel staat er animerend op gedrukt. De verdere tekst onthult dan, dat hij zich die hoge staat van zaligheid kan ver werven door zo af en toe braafjes de afwas te doen. GEEF ELSE WIEDENMANN wat vellen papier en 'een blok metaal. Zij zal dan gaan tekenen en hameren en aan een kleine draaibank werken. Na enkele dagen maakt zij u de trotse bezitter van een uurwerk dat uniek is in de wereld. Op dezelfde manier zal zij u helpen om dat oude erfstuk van een familieklok weer op gang te brengen, waarvan de onderdelen allang niet meer in de handel zijn. Else Wiedenmann is daarmee nog geen tovenares, al heeft het er alle schijn van. Zij is alleen maar de eerste vrouw ter wereld die het meesterdiploma haalde voor klokkenmaakster. Er zijn weliswaar nog meer vrouwelijke horlogemakers in de wereld, en zeker in Zwitserland waar dit ambacht tot een hoge kunst is opgevoerd. Maar op hun meesterdiploma zijn de Zwitsers zuinig. Het betekent een hoge onderschei ding waarvoor zich jaarlijks niet meer dan acht ge gadigden melden. Werkelijk, de Zwitsers geven dat diploma niet cadeau. Er komt een behoorlijke portie wiskunde aan te pas. En verder vooral een ongelooflijk gevoel voor nauwkeurigheid, dat rekening houdt met on derdelen van onderdelen van millimeters. Er moet een gedegen schoolopleiding voor worden gevolgd Else Wiedenmann deed dat twee jaar in Solo- thurm en daarbij komt nog eens een praktische opleiding van vier jaar in het bedrijf. Pas wanneer daarna nog e^ns zes jaar zelfstandig werk is gedaan, krijgt de horlogemakersgezel de kans, zich voor de meesterproef te melden. DAT ELSE WIEDENMANN ondanks dat alles toch dit moeilijke vak koos heeft zijn reden. Zowel zij als haar zuster zagen het ogenblik aankomen dat va der Fritz Wiedenmann die in de Schaffhauserstrasse in Zürich een pracht van een horlogezaak heeft, door zijn leeftijd minder belangstelling voor zijn be drijf zou krijgon. Maar dat bedrijf moest in stand gehouden worden. Zeker tot de zeven jaar jongere broer, die nu in Afrika als horlogemaker praktijk op doet, in staat zou zijn, de leiding van de zaak over te nemen. Daarom sprongen Fritz Wiedenmann's -beide dochters voor het familiebedrijf in de bres. Eerst had. Else de goudsmederij voor haar reke- aing willen nemen, maar toen haar oudere zuster die afdeling koos, bleven er voor 'haar de klokken en horloges. Die keus heeft haar nooit berouwd, ver telde mij deze dynamische dertigjarige die nu ook de zakelijke leiding in handen heeft over de zaak van haar vader. Zij vindt het alleen maar jammer, dat de zakelijke besognes haar te weinig tijd laten om zelf voortdurend aan de werkbank te staan. OF DIT een beroep voor vrouwen is? Voor wat het exacte werk betreft, ja! Velen hebben zich dan ook afgevraagd, waarom er niet meer vrouwen in deze richting werkzaam zijn, maar Else Wieden mann heeft daarvoor wel een verklaring: de oplei ding voor dit ambacht is duur. Het is het enige waar de praktisch werkzame leerling niet alleen zijn werkkracht geeft, maar ook nog leergeld betaalt. voor de dingen die hij verknoeit. Daar komt nog bij dat hij voor de werktuigen en instrumenten die zijn uitrusting vormen nog eens extra een twee- a. drie duizend franks op tafel moet leggën. Ja, en als een vrouw dan trouwt, dan wordt dit met zoveel kosten en moeite geleerde beroep meestal nog losgelaten. De Zwitsers zijn teveel realist om dit bezwaar niet te onderschatten. Toch was Else Wiedenmann een jonge bruid. Zij was nog maar even twintig toen zij de jonge student in de chemie Kurt Gschwind trouwde. En, al bekent Else deemoedig dat het huishouden niet bepaald haar sterkste kant is („Ik ben er niet enthousiast over, maar misschien komt dat wel doordat ik er niet zoveel tijd voor heb!"), toch stel zij er een eer in om 's morgens en 's avonds zelf de maaltijden klaar te maken voor haar gezin. De lunch gebruikt haar man wel op het bedrijf waar hij werkt, en voor zoontje Heinz wordt gezorgd door de ouders bij wie Else en haar zuster inwonen. BREIEN DOET ZIJ OOK. Niet uit liefhebberij, maar ómdat zij dit vanzelfsprekend vindt. Haar eohte liefhebberijen hebben een meer sportieve kant., Voor de jonge vrouw die urenlang door uiterst fijn precisiewerk in beslag wordt genomen vormt de grootsheid van de natuur die zij op haar skitochten ontmoet het ideale tegenwicht. Datzelfde vindt zij ook op haar urenlange ritten te paard, waarvoor zij haar vrije middagen reserveert. Ook daarom al ver heugt zij zich heel sterk op de thuiskomst van haar broer, die nu elk ogenblik uit Afrika terug kan zijn. Haar wel zeer bijzondere beroep helemaal opgeven, zal zij dan zeker niet. Maar in de zaak in de Schaff- hauserstrasse zal men haar na de grote vakantie toch alleen maar kunnen vinden op die uren dat kleine Heinz naar school is. De rest van de tijd is dan eindelijk voor haar zelf. Ks, Zijn eigen keus is bescheiden. Voor zich zelf vindt hij dit donkere kostuum al vol doende waarmee een Engelse kledingfa brikant het hem mogelijk maakt, ook in de zomer bij zijn zakenrelaties te ver schijnen. De bruin met donkergrijs ge mengde wollen stof is namelijk uitermate licht. Smalle revers accentueren de nieuwe, modelijn. Maar zondag hoeft hij dat niet. Dan is het Vaderdag. Dan gaan wij hem verwennen. En tonen dat wij nog meer voor hem overhebben dan de wissel op de toekomst van hemelse geneugten. Dan zijn er de kleine geschenken, de koffie en de feestelijke sigaar. En als extra verrassing die wij hem na alle voor zijn door het zwoegen en sloven vermoeide voeten leggen: het in zijn blozend oor gefluisterde nieuwtje dat ze in Amerika tegenwoordig al kant en-klare maaltijden verkopen op kar tonnen borden die, als 't eten gedaan is, meteen in de vuilnisbak kunnen verdwijnen. Er ontgaat hem daarmee een heel jt'.Jk familieromantiek. Maar ja- wat willen wijook voor de man blijft de moderne ontwikkeling in de huis houding niet stilstaan. O, mijn papa ELSE DANAH. Omlijst door de schilderachtige straten van Rome en Florence zo rijk aan fraaie achtergronden, po seerden ook dit jaar talrijke manne quins voor de bekende Italiaanse mo defotograaf Marchiori, die hiermee niet alleen de donkere schonen, maar ook de lente-collectie 1957 van alle kanten in het zonnetje zette. Een collectie, die op verrassende wijze een steeds betere plaats in de mode carrousel weet te bemachtigen, en ofschoon namen als Fabiani, Fonta- na, Simonetta, Carosa veel oninge- wijden nog weinig zeggen, eens komt de dag dat ze als het geluid van een waterval door uw oren roetsjen en Frankrijk zal zich schrap zetten. ARCHITECTUUR Over het algemeen is de Italiaan se mode, meer dan in andere landen, gebaseerd op de architectuur. Hoofd zaak is een artistiek en verantwoord samenspel van vlakken op te bou wen, vaak in felle kleuren en ge durfde combinaties. Zo heeft het huis Fabiani, dat -te gelijkertijd de vorige mode conser veert en de nieuwe ontdekt, zich la ten inspireren door fraaie ontwerpen Blauw wollen tailleur van Capueci, met uitstaande kraag en van voren toegeknoop- te rok. uit het verleden, die verrijkt met ve le noviteiten revolutionair uit de bus stapten. Als variatie op de tailleur maakt het tuniek-ensemble in zijn collectie steeds meer opgang, waar van de tuniek, dikwijls mouwloos en tot kniehoogte reikend, een enigzins bolvormig silhouet vertoont: de ruim te aan de voorkant wordt bijeenge houden door een strik op buste hoogte en verloopt zijwaarts in twee slippen. Ook in zijn cooktailkleding treffen we dit ballon-effect soms vernuftig verwerkt in een draperie, die met zwier en verfijning manoe- vreert voor de élégance van zijn jongste creaties. BESCHEIDEN De gezusters Fontana hebben zich daarentegen slechts op bescheiden wijze doen gelden. Het nieuwe in haar col-lectie bestaat voornamelijk in de bewerking: mantels, rokken en mouwen zijn dikwijls klokkend door een binnenwerk van uiterst fijne steekjes, terwijl zij aan de beroemde schilderkunst uit de 15e en 16e eeuw hun kleurengamma en wijde halslijn ontleenden. LINEA CASSATA En Simonetta met zijn zwervende mantelli in taffetas chi-né, in organ za en chiffon, met zijn sjerpen in alle mogelijke lengtes ter dekking of sier, met zijn fraaie draperieën, maakt de vrouw z-o verbazend ge kleed van de eenvoudigste minuut overdag (in een glad tweed jurkje) tot 's avonds laat in de schemer van dansende lampionnen op een buiten- feest; vaak hult hij zijn geniale vrouw in de „montgolfièra"-lijn de ruimte wordt daarbij naar de on derkant van de rol kleiner ofwel de „linea Cassata": fris, zomers en doeltreffend. LIEVE VROUWTJES. Dan ontmoeten we Carosa, die ziin modellen beslist toegedacht heeft aan lieve vrouwtjes, die ongecompliceerd en in 'n zeker equilibre hun leven be spelen. Zonder extravagances maar argeloos en jong paradeerden zijn ontwerpen in het blauw van een zuidelijke lucht, geraniumrood, tur quoise en pied de poule, dit laatste bestemd voor tailleurs, die evenals zijn mantels spiraalmouwen hadden Verder viel ons op de overcoat ja pon, die zowel fungeert voor japon als jas en aan tic rugzijde een knoop- sluiting heeft. Knopen en platte strik ken vormden de enige garnering in zjjn hoofdzakelijk eenvoudig gesne den creaties, waarvan de volmaakt heid van snit en lijn vele triomfen oogst voor deze begaafde couturier. ZEEPBEL Nog veel meer namen staan op de bres voor de reputatie van de Itali aanse mode: Eleanora Gamett, die met gulle hand transparante, veel kleurige kristallen uitstrooit op een vlak in warme tinten, geeft de draag ster de sfeer van een zeepbel: teer, zwevend, bizar en tegelijkertijd uiterst vrouwelijk; dikwijls hanteert zij, in haar avondkleding vooral een sleep effect door de rok achter sterk te verlengen en vóór kort te houden. „LA DONNA" En het antwoord dat we van Min- goli-Gugenheim kregen op onze vraag, wat hém inspireerde tot lente-zomer 1957 was simpelweg: „La donna". De vrouw met al haar schoonheid en fascinerende trekken, zelfs al lig gen er vele tientallen jaren onder de toonbank. Vlakken die door vrij gebonden dra pering veel van hun strengheid ver liezen,- worden vooral 's avonds na zeven uur toegepast, waarbij de dra pering soms bestaat in een lange zij den sjerp, die vanaf de japon door een diadeem hoofdwaarts wordt geleid en als een wolk achter onderaan de zoom weer wordt bevestigd. Een geometrische coupe gaat zijn stijl meer en meer beheersen b.v. bij ensembles, waarvan een zeer wijd jack met korte eveneens wiió uitlo pende mouwen gedragen wordt over een japon in kokermodel. Zo hebben deze Italiaanse coutu riers getoond dat hun creatieve ga ven en hun fueling voor wat eigen tijds is op kledinggebied in aan sluiting bij wat voor de moderne ar chitectuur zo typerend is van de toekomst vele mogelijkheden (en ook het heft?) in handen geven. Eeuwen lang kon men zich geen elegant toilet denken of het was mei lint versierd. Langzamer hand raakte het wat uit de mode maar helemaal verdwijnen deed het toen niet. Al werd het soms jaren lang minder op ja ponnen gedragen, de mo disten daarentegen ipaak- ten er een overvloedig gebruik van? De ouderen onder de lintfabrikanten spreken met weemoed over de tijd toen de mo- disten nooit genoeg lus sen en strikken op de hoeden konden naaien. Men heeft maar foio's uit het begin deze eeuw- te bekijken om die str.k- kenliefde te zien. Het lijkt wel of de toenmalige modisten er nooit genoeg van konden krijgen. Toen kromp die garnering langzamerhand in, de lussen werden kleiner en smaller om eindelijk na genoeg geheel te verdwij nen. Af en toe wordt nog een smal lint om een bol gelegd maar geen enkele modiste zal nog een wer kelijke lintgarnering op een hoed zetten. Tot een der wisselval- ligste vakken die v>or de Mode en de Couture werken behoort tegen woordig dan ook het ma ken van lint. Met geen mogelijkheid kunnen de fabrikanten vqpruit zeg gen welke hoeveelheid lint ze in een seizoen kunnen plaatsen. Juist nu ze niet meer op de modisten kunnen rekenen, hebben de cou turiers gelukkig het lint ontdekt. Al enkele jaren hechten velen een strik op een mantelpak of garne ren er de halsuitsnijding van een japon mee. Toch gebruiken ze maar een heel klein deel van wat de lintfabrikanten vroe ger op de markt brachten. Bovendien heeft de con fectie hierin niet het voorbeeld van de couture gevolgd, ze werkt maar heel zelden met lint. Dai is heel goed te begrijpen want een strik aanbren gen is heel moeilijk. Of hij zit niet op de juiste plaats, of hij is te grcot of te klein, te smal of te breed en de japon lijxt dan op eigen prutswerk, iets wat natuurlijk uit den boze is. De couture houdt ech ter dit seizoen al bijzon der veel van lintgarne ring. We zien er ceiiitums van, rokken worden er mee afgezet en de grote platte strikken vinden nog altijd een plaats op corsages en tailleurs. Dior toont dit jaar zelfs een overdreven voorliefde voor reusachtige strikken. Bij voorkeur plaatst hij ze voor of achter op de rok. Maar deze strikken zijn altijd van de japon- stof gemaakt, dus zoals een lintfabrikant zei: „daar zijn we niet mee geholpen". Toch werkt Dior ook veel met fuweel lint. Een mantel van witte organdi heeft een depassant van zwart flu weel en de bijpassende japon is geheel versierd met datzelfde lint. Ket wordt precies zo aange bracht als op ondergoed, ondergoed waar lint wordt doorgeregen is dit Seizoen gelanceerd en geldt op het ogenblik als een nieuwtje. Tot nog toe heeft het niet bijster veel aftrek. Nu het nylonlint niet meer hoéft gestreken te worden en zich makkelijk laat was sen is-een dergelijke gar nering minder omslachtig geworden maar het houdt iets erg ouderwets. Voor lopig zal het dan ook nog wel niet algemeen wor den. hoe graag de Iint'a- brikanten dat ook zouden willen. Het is al heel mooi als de dames een strik op tailleur of japon dragen. DINY K.—W. (Advertentie). van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Cocktail-japon in rood chiffon van Simo- Togal baat waar andere middelen netta. Vanaf het décolletté vallen aan beide falen. Togal zuivert de nieren en is zijden vier plooien die de strakke lijn onschadelijk voor hart en maag. Bij verzachten. apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Witte organdie mantel en japon met zwart fluweel gegarneerd. Model: Christian Dior.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7