V. Staten bereid tot tijdelijke stopzetting van kernproeven Controverse over het staken produktie van kernmateriaal Rantsoenering van benzine wordt per 1 juli afgeschaft 90 frank per liter maar niet voor toeristen Jordaanse leider beschuldigt Egypte van misdaad I AARDBEIENI Naar een rentree van De Gaulle? Scheepsramp voor Franse kust Dertien doden en vele gewonden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Weer reddingswerk eerste klas van onze zeeslepers Eisenhowers persconferentie Derde Britse H-bom ontploft Besluit van Franse regering Boze voortekens voor Marianne SCHOOLSTRIJD IN DE SOEDAN Donderdag 20 juni 1957 mm V olkswagenf abrieken Voorlopig nog in staats bezit Ike en de koersdalingen Duinen en bossen in Beverwijk brandden 250.000 m2 janhen verloren - WEERBERICHT tl» is. Stassen niet berispt 1RAAKS KABINET Jawdat premier en minister van B. Z. Langzaam varen BRITS PROTEST BIJ JEMEN t>e Weel-verwachting van het K.N.M.I., geldig v®n heden- tot morgenavond, luidt: Droog Weer met zonnige perioden. Zwakke tot 'Batige wind tussen noord en noordoost. Iets "°gere temperaturen overdag Vl'ijdag 21 juni: zon op 4.22 uur, onder 21.06 uur; maan op 0.33 uur, onder 14.04 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ^resident Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie ^erklaard, dat de Verenigde Staten bereid zullen zijn een of andere 'evredigende regeling te treffen voor het tijdelijk stopzetten van kern- Proeven, terwijl ondertussen gewerkt zou worden aan een permanente jegeling. Eisenhower zei, dat de jongste Sovjet ontwapeningsvoorstellen toopvolle tekenen bevatten die op de meest welwillende wijze dienden 'e Worden bestudeerd. Zolang er echter niet meer bijzonderheden bekend H'aren, wilde de president geen gedetailleerd commentaar leveren. •Eisenhower antwoordde een vraagsteller, dat hij geen stopzetting voor belde zonder voorwaarden. Indien er een tijdelijke stopzetting zou komen, z°uden zij dit interval kunnen gebruiken om iets uit te werken waarin zij v°lledig vertrouwen zouden hebben. vendien achtte Eisenhower de industriële macht van China niet van dien aard, dat hierdoor een internationale ontwapenings overeenkomst in belangrijke mate kan worden verstoord. Over de jongste Amerikaanse ontwape ningsvoorstellen wilde de president niet uitweiden. Inmiddels is in conferentiekringen te Londen vernomen, dat Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde naar de Lon- dense ontwapeningsconferentie, vandaag zal beginnen met de indiening van de Amerikaanse voorstellen voor een gedeel telik ontwapeningsprogram. Er is nog wel geen volledige overeen stemming tussen de Verenigde Staten en de andere NATO-landen over het Ameri kaanse plan bereikt, doch Stassen zal be- met het gedeelte waarover de wes telijken het eens zijn. Intussen kunnen zij dan het onderlinge overleg over de rest voortzetten. De derde Britse waterstofbom is gis teren op grote hoogte boven het centrale gedeelte van de Stille Oceaan in het ge bied van Christmas Island tot ontploffing gebracht. In een verklaring van het ministerie van bevoorrading wordt meegedeeld, dat de ontploffing de laatste is in de huidige serie van Britse proeven. De bom werd uitgeworpen door een bommenwerper van het type „Viliant". De proef was voorzover bekend de I2e Britse kernontploffing. De Britse premier, Harold Macmillan, heeft onlangs verklaard, dat de eerste twee ontploffingen van de huidige serie Engeiands eerste waterstofbommen met veel succes teweeg waren gebracht. De hoeveelheid radio-actieve neerslag was zeer gering. De eerste waterstofbom ontplofte 15 mei J.l. en was een betrekkelijk klein wapen, in tegenstelling tot de tweede, van 31 mei. Er was reeds voorspeld, dat de derde proef de laatste in de huidige serie zou zijn. In welingelichte kringen verklaarde men onlangs, dat de regering order had gegeven de proeven te beperken als ge volg van de labouroppositie en de open bare mening wegens de gevaren van radioactieve besmetting. Tot beperking der proeven, zo zei men, was ook be sloten, omdat het succes zo groot was, dat zij niet behoefden te worden voort gezet. Vooral van de zijde van Japan was krachtig tegen de proeven geprotesteerd. resident Gronchi lieejt de voorzitter van 'Je Christen-democratische partij, Aminto tfaniopdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. üe voorgestelde verkoop van de Volks- ,VaScnfabrieken aan particuliere aandecl- J!?uders stuit op onoverwinnelijke moei- Ukheden en zal waarschijnlijk niet voor r? in het najaar te houden verkiezingen 'aats vinden. v -^et desbetreffende wetsvoorstel is in e' begin van deze week naar een sub- jPnimissie van het parlement verwezen, k1® echter nog geen programma voor de pandeling van het voorstel heeft opge- politieke kringen te Bonn vreest tg n, dat het op de partijdag der Chris- 1^democratische Unie te Hamburg aan kondigde initiatief in een impasse is ge ink l' Niet alleRn biï °PP°sitie> maar ook J ."et regeringskamp zelf bestaat er ver- ?et legen het voorstel. Bijzonder sterk derzet zich de staat Nedersaksen, die se- Rrt het einde van de oorlog, het beheer ver de Volkswagenfabrieken voert. Ne- ,j®rsaksen stelt zich op het standpunt, dat bondsregering niet op eigen gezag kan "ergaan tot een reorganisatie van de Sendomsverhoudingen ten aanzien van Volkswagenfabrieken. De minister van j. °homische zaken Erhard, heeft giste- tj D te Hannover aan de pers medegedeeld dat '..de houding van Nedersaksen begrij- De Franse regering heeft gisteren besloten de benzincrantsoenering op 1 juli a.s. af te schaffen. Op dezelfde datum zal de prijs van de gewone kwaliteit benzine worden verhoogd van 76.60 tot 90 frank per liter. Deze prijsverhoging moet nog door het parlement worden goedgekeurd. Blijkens mededeling van een woordvoerder der regering zal er een speciaal stelsel van verlaagde benzineprijzen voor buitenlandse toeristen komen. De regeling moet nog in bijzonderheden worden uitgewerkt, maar waar schijnlijk zal het Italiaanse stelsel van speciale benzinecoupons voor toeristen worden toegepast. Het Franse kabinet heeft in zijn gis teren gehouden zitting voorts in beginsel een wetsontwerp van de minister van fi nanciën, Felix Gaillard, goedgekeurd. Dit ontwerp bevat voorstellen, die ten doel hebben Frankrijks economische en financiële gezondheid te herstellen. De vennootschapsbelasting zal met 10 procent worden verhoogd, hetgeen naar men verwacht 26 miljard zal opbrengen. De porti zullen met 20 procent worden verhoogd, hetgeen 10 miljard frank voor de schatkist zal opleveren! ^"hammed Kalifeh, leider der „Mó- be f'nedaanse Broederschap" in Jordanië, fei- Bisteren te Amman op een persoon lijke verklaard, dat leden der 7gyp- Tui,i veiligheids-strijdkrachten begin in de gevangenis van Turah, in u yPte op gevangen gezette leden der Zo^'erschap hebben geschoten. Hierbij Bed volgens hem 43 gevangenen zijn °°d en 35 gewond. Kalifeh geschiedde het neer- der gevangenen op last van pre sident Nasser en de Egyptische minister van binnenlandse zaken, kolonel Zaharia Mohieddin. De gevangenen werden neer geschoten, omdat zij geweigerd hadden een einde te maken aan een staking, die was uitgebroken als protest tegen mis handelingen door de Egyptische politie. Kalifeh onderschreef de politiek van de Jordaanse regering van positieve neutra liteit, bevordering van de wereldvrede, het niet toetrdeen tot buitenlandse bond genootschappen en afzijdigheid van de politiek der blokvorming. Naar verwachting zal de verhoging van de benzineprijs de inkomsten van de Franse schatkist dit jaar met 72 miljard frank doen stijgen. Zoals be kend is wenst de regering door middel van belastingverhogingen de inkomsten van de staat dit jaar in totaal met on geveer 150 miljard frank te verhogen. Het Franse kabinet besloot verder het voorstel van de vorige regering een be lasting van 5 procent te heffen van de middelen, die door bedrijven worden ge reserveerd voor de vernieuwing van voor raden en materieel, te handhaven. Tot dusverre zijn deze reserveringen belasting, vrij. Tenslotte werd besloten de wijze van berekening van het indexcijfer der kosten van levensonderhoud te herzien en de bezuinigingsplannen van de vorige regering voort te zetten. Deze plannen voorzien in bezuinigingen ten bedrage van 250 miljard frank, maar de nieuwe regering hoopt zelfs de staatsuit gaven met 350 miljard te kunnen vermin deren. Het besluit belasting te heffen van de middelen, die voor de vernieuwing van voorraden en materieel worden gereser veerd, zal volgens kringen van het Fran se parlement ongetwijfeld verzet ontmoe ten van conservatieve zijde. Dit was het voornaamste punt, dat tot de val van de regering Mollet leidde. Door de thans gevolgde wijze van be rekening heeft de vorige regering in vele gevallen kunstmatig het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud laag kun nen houden om een algemene loonsverho ging van 5 pet. te vermijden, die auto matisch plaats vindt, zodra het index cijfer stijgt tot 149,1. Het kabinet heeft gisteren voorts besloten de huidige wijze van berekening te handhaven, totdat het peil van 149,1 gepasseerd zal zijn, maar dan een volkomen nieuwe en meer realis tische berekeningsmethode in te voeren. De algemene loonsverhogingen, die bij bepaalde stijgingen van het indexcijfer moeten volgen, zullen bovenden voortaan slechts 2 pet in plaats van 5 pet. bedra gen. i|iiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiii!iiiininiiiiiiiimnniniinif De president werd er aan herinnerd, dat et vroegere standpunt van de V.S. was, at stopzetting van kernproeven deel n°est uitmaken van een algehele ontwa- Jhingsovereenkomst. Eisenhower ant woordde, dat stopzetting een openingsfase aar een ontwapeningsprogram zou moe- v n zijn. Het was niet mogelijk het staken an kernproeven los te zien van andere Waagstukken. Toen hem gevraagd werd of hij bedoel- dat de V.S. bereid waren tot een tij- oiijke stopzetting van kernproeven zon- jr een gelijktijdige stopzetting van de rjoduktie van kernmateriaal bestemd voor gapens, antwoordde de president, dat hij ,.r niet zeker van was, dat zij geen inspec- 'a-systeem konden bedenken inzake de Proefnemingen en dat het op dat punt niet oldoende zou zijn om na te gaan of de 'room van al het materiaal voor wapens oor vreedzame doeleinden zou worden Gebruikt. Eisenhower geloofde, ofschoon liij zich- ®lf niet onherroepelijk wilde binden, dat "et niet noodzakelijk deel behoeft uit te 'baken van het gehele program. Evenwel heeft de perschef van Eisen hower later tegengesproken, dat de pre sident op zijn persconferentie de bedoe ling had gehad te impliceren, dat de Ame rikaanse politiek ten aanzien van de kwes tie van de opschorting der kernproeven gewijzigd is. De verklaring kwam enige uren na de persconferentie, nadat er in de pers be richten waren verschenen, waarvan er een tot kop had: „Ike is zachter gestemd ten aanzien van het verbod van proeven met waterstofbommen". Met klem ontkende de president vervol gens, dat hij de Amerikaanse afgevaardig de bij de ontwapeningsbesprekingen te. Londen, Harold Stassen, zou hebben be rispt, omdat deze met voorbij gaan van de andere westelijke afgevaardigden cop- tact zou hebben opgenomen met de Sov jet-vertegenwoordiger. Stassen was alleen voor overleg, zoals bij internationale be sprekingen gebruikelijk is, onlangs naar Washington teruggekeerd, aldus Eisenho wer. Wel gaf hij toe, dat er mensen zijn, die vinden dat Stassen te hard van stapel loopt. Hij bracht Stassen hulde als iemand, die hard werkt en zijn taak met nauwge zetheid vervult. Op de vraag naar de positie van com munistisch China ten aanzien van ontwa peningsvraagstukken antwoordde de pre sident, dat dit land niet zo'n belangrijke factor vormt, als alle andere landen ak koorden sluiten, waarvan een ieder weet dat zij nagekomen moeten worden. Bo- President Eisenhower heeft op zijn persconferentie gisteren verklaard, dat hij graag een middel zou vinden om verwarringen als gevolg van een lichte ongesteldheid van hem, te voorkomen. Hij doelde hierbij op de plotselinge da ling van de koersen op de beurs, toen hij vorige week een lichte maagstoornis had. (Van onze correspondent PARIJS, hedenmorgen. Bij het jongste hevige onweer boven Parijs is het Palais Bourbon, de vergaderzaal van het Franse parlement, door het hemelvuur getroffen, de vele bliksemafleiders ten spijt. Een medogenloze bliksemstraal kapte de rechter benedenarm van het beeld van Marianne in de fronton af Hoewel het armzalige parlement, dat door de kiezers op 1 januari 1956 naar 's lands hoogste vergaderzaal is gezonden, weinig lust tot gekscheren wekt, wijzen toch velen op de blikseminslag als op een voorteken. De eerste parlementaire schermutselin gen tijdens het optreden van de nieuwe en zwakke regering Bourgès-Maunoury tonen aan hoe machteioos en tegelijk hoe onhandelbaar deze kamer is. Zodra over de nieuwe financiële maatregelen van minister Gaillard gedebatteerd zal wor den, zuilen alle hartstochten opnieuw kunnen losbreken. Men behoeft het niet voor onmogelijk te houden dat deze jonge regering dan ten val gebracht wordt, het geen dan tot een nog onmogelijker crisis zou leiden dan die welke pas achter de rug is. De machteloosheid van deze onhandel bare Kamer zou logisch naar een kamer ontbinding moeten leiden. Doch daar er geen mogelijkheid tot samenwerking in het vooruitzicht ligt en de ene helft van de kamer geen ontbinding wil toelaten zolang niet het kiesstelsel is veranderd, hetwelk door de andere helft van de ka mer wordt belet daar is een kameront binding slechts te verwachten onder de druk der gebeurtenissen, die dichterbij zouden kunnen liggen dan de door het partij-gekrakeel verblinde kamer wel wil inzien. Het is ook niet te verwonderen vooral in deze dagen op en om 18 juni waarin de Gaulle's Londense oproep tot het Franse volk wordt herdacht, dat om een persoon wordt geroepen, die de parlemen taire augiusstal zal kunnen schoonvegen, maar die dat zeker niet zal doen dan door ontbinding van de tegenwoordige kamer. De groep der Gaullisten weigert reeds in het parlement n^a enige oplossing bin nen het huidige stelsel deel te nemen. Ook de pers begint daarmee in te stem men en nu de Gaulle de mening ingang heeft doen vinden, dat hij een oplossing voor het Noordafrikaanse vraagstuk heeft, die in zekere zin neerkomt op het erken nen van autonomie, hetgeen de defaitisten welgevallig zou zijn, bezit hij nu een sterkere troef dan voorheen. Maar om De Gaulle toe te laten zou de Kamer over het gevaar van een autoritair bewind moeten heenstappen en daartoe is deze Kamer zeker niet bereid. Ook wat de eventuele terugkeer van De Gaulle betreft is het niet het parlement maar zijn het de gebeurte nissen, die daarover kunnen beslissen. Men moet niet vergeten dat De Gaulle tegen de tegenwoordige grondwet heeft doen stemmen en dat hij nimmer heeft opgehouden zich tegen het huidige stel sel te verklaren. Een achteloos weggeworpen sigaret zo wordt door de politie aangenomen heeft gistermiddag tot gevolg gehad, dat in Beverwijk aan de Bosweg naar Wijk aan Zee 250.000 m2 recreatiegebied, duin en bosterrein eigendom van de gemeente Beverwijk, van Hoogovens en van de pa pierfabriek Van Gelder Zonen verloren is gegaan. Drie brandweren, die van Beverwijk naderhand van Hoogovens en van Van Gelder Zonen zijn met behulp van tien tallen particulieren tot laat in de avond bezig geweest om het vuur, dat gretig voedsel vond in de struiken en het kurk droge gras, te bestrijden. De vlammen na derden tot op drie meter het troephuis van de Banjaerttroep van de Nederlandse verkenners, dat inderhaast ontruimd was Toen een groot deel can Europa genoot van prachtig, warm zomerweer, heerste ei noodweer in Noord-Italië. Het water trad buiten de rivieroevers en alles moest in het werk worden gesteld om een grote ramp te voorkomen. Bovenste foto: per helikopter tvorden medicamenten en voedsel uitgewor pen naar een groep mannen, die proberen door het leggen van een nooddijkje het water de weg naar een dal te versperren. Onderste foto: het watergeweld verwoestte een brug over de rivier de Dora bij Turijn. Ali Jawdat heeft zijn kabinet gereed. Behalve premier is hij zelf minister van buitenlandse zaken. Enkele leden van de vorige regering zijn in hun functie ge handhaafd. Tijden# een vreselijke dikke mist zijn gisteren voor de Franse kust op ongeveer 15 kilometer westelijk van Ouessant het Griekse schip „Ioannis" (9.345 ton) en de Amerikaanse tankhoot „Stony Point" (10.596 ton) met elkaar in aanvaring gekomen en in brand gevlogen. De botsing was zo hevig, dat verschillende opvarenden in zee werden geslingerd. De bemanningen verlieten onmiddellijk de brandende schepen. De drenke lingen werden door te hulp gesnelde schepen uit de met brandende olie bedekte golven gehaald. Tengevolge van deze ramp hebben dertien zeelieden het leven verloren, acht mannen werden zwaar en tien andere licht gewond. Een man wordt nog vermist. Het totaal aantal overlevenden bedraagt veertig. De Nederlandse sleepboot „Thames" van L. Smit en Co., die in de haven van Brest lag, voer gisteren onmiddellijk na het ontvangen van de noodsingalen uit. Men slaagde erin een bergingsploeg van vijf man aan boord te zetten, die de brand konden lokaliseren tot het achterdek, maar toen de vlammen weer oplaaiden, naar de „Thames" moesten terugkeren. Vanmorgen om kwart voor tien kon de „Thames" de „Stony Point" op sleeptouw nemen, waarna vervolgeus koers werd gezet naar Falmouth. In de buurt van de ramp bevonden zich een aantal Britse, Franse en Ne derlandse oorlogsschepen en verder twee Duitse vrachtboten. De Britse destroyer Ulster arriveerde later in Brest met aan boord 37 overlevenden en de stoffelijke resten van vijf omge komen zeelieden. In Brest waren, zo dra berichten over de aanvaring waren binnengekomen in het Morvan zieken huis maatregelen getroffen om gewon den te kunnen opnemen die aan land zouden worden gebracht. De derde stuurman van de Ioannis, de Italiaan Arrivonzo, die tot de gewonden behoort die in het zekenhuis zijn opgeno- Woensdagmorgen is de Nederlandse Tour de France-Ploeg bij Kees Bellenaars thuis geweest om de contracten te tekenen. V.l.n.r. zittend: Van Wetten, Wout Wagt- mans, Wim van Est, Gerrit Voorting, Piet van Est, Piet de Jongh en Kersten. Staande Piet van lerlant. Kees Pellenaars, Daan de Groot, v. d. Pluym en Stolker. Tijdens het tekenen van het contract door Wim van Est. men. vertelde: „Ik stond op de brug op het moment van de botsing. Ik zag plot seling een donkere schaduw op mij af komen. Toen volgde er een vreselijke klap gevolgd door geweldige vlammen. Ik viel in het water en dat is alles wat ik mij kan herinneren". De kaptein yan de» Stony Point, Cappeletto zei, dat onmid dellijk na de botsing de brand uitbrak. Hij voegde eraan toe, dat op het water gro te golven brandende olie dreven die de kielen van de reddingsboten schroeiden. De Ioannis is nu begeleid door een Franse sleepboot op weg naar -een Fran se haven. De snelheid, waarmee de „Thames" de Stony Point naar Falmouth sleept kan niet meer bedragen dan anderhalf a twee mijl per uur, omdat anders door de luchtverplaatsing het vuur teveel zou worden aangewakkerd. Bovendien zul len de vlammen toch eerst gedoofd moeten zijn, wil men toestemming krij gen om een haven binnen te lopen. Het vuur woedt nog steeds in de ach terste twee tanks. Uit het aanvarings gat, achter aan stuurboord, vloeien scheuten brandende olie in zee. Men neemt daarom aan, dat de twee tanks op deze wijze langzaam maar zeker leeglopen. De gezagvoerder van de „Thames", de 64-jarige kapitein M. En gels uit Maassluis, heeft goede hoop. dat men het vuur dan spoedig onder de knie heeft en het casco behouden kan blijven. Soedanese regeringsvertegenwoordigers hebben getracht priesters de toegang te ontzeggen tot scholen, waarvan de rege ring enige maanden terug het bestuur heeft overgenomen. Deze pogingen pries ters bij hun godsdienstonderricht te hin deren, stemmen niet overeen met de ver klaring van de Soedanese minister van onderwijs, Liada Arab, van 13 februari, bij welke gelegenheid de minister be loofde, dat de nationalisatie der school besturen geen repercussies zou hebben voor de missiescholen en de regering alle faciliteiten zou verlenen voor het gods dienstonderricht. Inmiddels ging op 252 van de 274 Zuid- soedanese katholieke missiescholen het bestuur over in handen van de staat. In deze streken van het land wonen 191.500 katholieken tegenover een katholieke be volking van 5.700 in het noorden. Verleden jaar maakte de Soedanese re gering bekend, dat !:ij voornemens was de missiescholen te onteigenen. Na protest der bisschoppen verzekerde de regering, dat zij geen definitief besluit zou nemen zonder overleg met de kerke lijke autoriteiten. 30 maart maakte de regering bekend, dat inzake het missie- onderwijs een volledig akkoord met de kerkelijke autoriteiten was bereikt. Ver klaringen van het Episcopaat vezen er evenwel op, dat er geen akkoord tot stand was gekomen. 1 april ging de onteigening van de missiescholen in Zuid-Soedan in. Aldus meldt het K.N.P. Overal verkrijgbaar, prijs slecht: 35 cent! De Britse regering heeft b(j Jemen ge protesteerd, omdat Jemenitische strijd krachten het gebied van het Britse pro tectoraat Aden zouden hebben geschon den. Volgens het „foreign office" had onlangs een aanzienlijk aantal militairen en stam leden uit Jemen zich in het gebied van Beihan gevestigd, vanwaar zij op achttien juni Britse vliegtuigen hadden beschoten. In de protestnota wordt gevraagd, de ge- menitische troepen onverwijld terug te trekken. 3 x zo snel de kroontjes eraf! En toch gave aardbeien, scho ne hander. en nagels! Ja, dat kan! Dankzij een vinding van TO MAD O: de handige, verchroomde aardbei- ontkroner. Daar zult u juist hebben. nü plezier van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1