„ROSE BERNDT", ZWAARMOEDIGE DRAMATIEK IN TRAAG TEMPO ÜJ4 M- RECLAMEFILMDAG IN SCHEVENINGEN Jeanne d'Arc au bucher iAlii 0 Beraad over te nemen stappen Van het Haagse Filmfront Internationale katholieke verkenners conferentie te Fatima geëindigd HET V.N.-RAPPORT OVER HONGARIJE Convocatie van speciale zitting van de Algemene Vergadering? loei lampjes Meningen verdeeld Hoessein naar Bagdad Ook bij Advertentiefilm Europees Denken gewenst HIGH TIDE AT NOON, brave film met happy ending Geschenk uit Bonn voor prinses Marijke Pater Huisman O.F.M. zestig jaar priester Penitentiër in Rome VB «OIO 101 OUDERS VAN BENNY HOOPER. SCHROKKEN WEER Ditmaal van de dokters rekening KATHOLIEKE MIDDEN STANDERS NAAR HEILOO VESTIGING AMERIKAANSE INDUSTRIE IN UTRECHT? Produktie plastiek materialen JONGEMAN BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN U HOI 010.1 Reno V.S. Honneger's dra- matische orato rium op de aan grijpende tekst van Claudel, waarvan velen zich nog de ver tolking van Lode wijk de Vocht zullen herinneren, heeft dan in het Holland Festival een plaats gevon den. Het Groot-Omroepkoor en het Omroeporkest van de N.R.U. heeft tezamen met het Baams Jongens koor en m.m.v. vele solisten gister avond o.l.v. Henk Spruit in de Kur- zaal te Scheveningen een uitvoe ring van dit? werk gegeven die ge tuige de langdurige bijval van een vrij talrijk publiek ten zeerste werd gewaardeerd. Behoorlijk peil Filmfestival 1957: Film jaarprijzen uitgereikt C.A.O. YOOR DAGBLAD JOURNALISTEN GOED GEKEURD PROFESSOR STARK OVERLEDEN PSPfilp 111 1 ipilll Kritiek op Hammarskjoeld He Russen mogen niet wetey Oostenrijks protest Pamfletten <RSÏ>^^^SK5SO Over „ROSE BERNDT" is sinds de vertoning op 't Festival in Cannes dit jaar veel te doen geweest. De film had inmid dels in Duitsland enorm succes. Daarbuiten zijn de meningen, op zijn zachtst gezegd, verdeeld. Men moet om te beginnen de Wolfgang Staudte van „Der Untertan" en zelfs van „Ciske de rat" maar vergeten. Want met deze verfilming van Hauptmann's toneelstuk heeft hij a^ie persoonlijke esprit laten ondergaan in de zwaarmoedige dramatiek, die niet meer van onze tijd is. Nochtans heeft Staudte getracht de intrige naar het heden over te brengen. Uiterlijk valt dit niet ?o moeilijk, maar de geest is dezelfde gebleven en dit' valt temeer op, doordat, hij het verhaal 'nadrukkelijk naturalistisch ensceneert. Daarbij ko men dan de spelers, die hun rollen zwaar en geladen van emotie voor de lens brengen. Dit geldt ook voor Maria Schell, die weliswaar met zorg, toe wijding en talent de ontwikkeling van het schuchtere boerenmeisje, wier on derdrukte liefdesverlangen allengs op laait tot een felle hartstocht, uitbeeldt, doch wier spel telkens wanneer-het niet voldoende wordt opgevangen door de régisseur, het altijd teveel moet heb ben van een academische routine. Zij is hier het onder allerlei orthodoxe dwang opgegroeide boerenkind, dat nooit enige hartelijkheid of liefde heeft gekend en plotsfeling achtereenvolgens wordt verleid en bedrogen door twee mannen, die haar volgens het schema uit egoisme begeren en daarna trouwe loos in de steek laten. Waarna Staudte haar, in tegenstelling tot de tragische afloop in het toneelstuk, toch nog een man bezorgt in de droogstoppel-figuur van een onooglijk burgermannetje. In bedaagd tempo zet Staudte iedere scène in, die hij dan rustig tot ontwikkeling laat komen en laat uitlopen om dan op een volgende over te gaan. Met trage schreden komt het drama dus vooruit, vooral wanneer het binnen de gepo lijste wanden van het smetteloze decor verwijlt. Maar daarbuiten heeft Staudte telkens enige voortreffelijke stukjes film gemaakt, zoals de ontmoetingen van Rose met Streckmann, in wie we doorlopend de atletische Raf Valone zien, in het korenveld en de dans scène in het feestlokaal. Overigens ge loven we wel, dat de film genoegzaam ,de sentimenten beroert van degenen die in alle rust en overgave een dosis zwaarmoedige tragiek willen onder gaan om het succes bij het publiek te verzekeren. P. v. d. H. Het echtpaar Hooper, dat vorige maand een vreselijk etmaal heeft doorgemaakt toen hun 7-jarig zoontje Benny beneden in een smalle put. waarin hii al spelen de gevallen was, bekneld zat, kreeg van daag een nieuwe schok: de doktersreke ning ad vijftienhonderd dollar, p-e dokter verklaarde zelfs gerechtigd te zijn het dubbele bedrag te declareren, daar hij in totaal honderd uren bij Benny heeft doorgebracht, eerst tijdens de reddings werkzaamheden bij de put en later in het ziekenhuis, waar de jongen van zijn ang stig avontuur bekwam. Zijn tarief is der tig dollar per uur. zei hij. De ohders van Benny zeggen deze som niet te kunnen opbrengen. Zij hadden wel van alle kanten giften gekregen, maar tot een totaal van vierhonderd dollar. De televisiemaatschappij, die Benny voor de camera gebracht heeft, betaalde met twee cheques van elk duizend dollars. Een daarvan is aangeboden aan de brandweer lieden van Manorville voor het door hen verrichte reddingswerk en de andere dui zend dollar zijn voor Benny od de spaar bank gezet. De dokter beschouwt de betaling van zijn honorarium als een bèginselkwestie. Hij zegt geen vrijwilliger bij de redding te zijn geweest maar door de politie te zijn ontboden. Koning Hoessein van Jordanië komt za terdag in Bagdad aan, waar hij twee da gen zal blijven, aldus is van bevoegde zij de vernomen. Hoewel officieel geen reden voor het be zoek is genoemd, is men van mening, dat Hoessein zal spreken over de mogelijk heid van financiële hulp van Irak aan Jordanië- Op zondag 7 juli a.s. belegt de Inter diocesane Katholieke Middenstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam zijn jaarlijkse bedevaart naar O. L. Vnouw ter Nood in Heiloo. Deze bedevaart staat nog in het teken van het gouden feest van de bond. De dag vangt aan met een plechtige hoogmis om 10 uur, waaronder predikatie door pater Rembertus. Om 12.30 de knuis weg in de kerk, waarna de deelnemers naar de Calvarieberg gaan, alwaar kape laan S. van Gastelen de openluchtpredi katie houdt. Daarna houdt rector J. Th. M. Kraakman een korte toespraak bij het St.-Wlllibrordusbeeld. Om 3 uur lof met processie en Te Deum. (Van onze Utrechtse redacteur) Indien de raad hiermee akkoord gaat, zal de gemeente Utrecht op haar industrie terrein in de Lagewinde een fabriek bouwen ten behoeve van de Amerikaan se onderneming Polymeric Chemicals In corporated yoór de produktie van plas tiek materialeri" in West-Europa. Weliswaar zak deze onderneming geen omvangrijke werkgelegenheid bieden, maar haar vestiging is voor de nationale huishouding van belang, omdat dit bedrijf 90 pet. van de omzet exporteert. Het gaat om een produktie, welke tot he den niet in Nederland plaats vindt, te weten het impregneren en bedrukken van papier bij de vervaardiging van mela- nine platen. Deze worden gebruikt in de meubelindustrie, het impregneren van glasweefsel en glasmat met kunstharsen voor vliegtuigindustrie e.d. Voor de stichting van dit fabriekspand vragén B. en W. aan de raad een krediet van 400.000. De bovenste van deze twee foto's toont de beroemde Cutty Sark' eens het. snelste legendarische zeil schip dut ihee van China naar Enge land vervoerde, op zijn vaste lig plaats bij het Nationaal Maritiem Museum te Greenwich. Het schip< in 1869 te Dumbarton gebouwd en nu helemaal in het nieuw gezet, zal dinsdag 25 juni a.s. door Koningin Elizabeth van Engeland worden ingewijd als nationaal monument voor de zeilvaart. De onderste foto laat zien hoe een fikse knokploeg in verband met het komende koninklijke bezoek het dek schrobt van de oude clipper. De 20-jarige D. Lenderink uit Almelo is donderdag in het kanaal Almelo-Nordhorn bij het zwemmen verdronken. Een vriend van L„ de heer K. zwom het kanaal over en L.. die niet goed kdn zwemmen volgde hem, hoewel K. het hem afried. In het midden van het kanaal zonk L. in de diepte. K. dook hem na en kreeg hem nog wel te pakken, maar was niet in staat zijn vriend omhoog te krijgen. Hij is de hulp van enkele hengelaars gaan inroepen, doch ook deze bleken geen zwemmers te zijn. Pas toen de brug- en sluiswachter geroe pen was kon men L. op het droge bren gen. Hoewel medische hulp spoedig ter plaatse was lukte het niet de levensgees ten weer op te wekken. (Van onze Haagse redactie) De werkers aan Europese integraite naast de bestedingsbeperking de grote „mode" krijgen er binnenkort een ar beidsterrein bij: de reclamefilm. De heer Gerard Hoidsworth, diretceur van de En gelse Rank Screen Services, en als zo danig een gewichtig 'man in de reclame, heeft hierop gisteren in Seinpost met klem Den Haag De „Katholieke Politieambtenaar" vertelde het volgende en w vertellen het graag verder. Een conducteur van tramlijn zeven in Den Haag was het opgevallen, dat een vrouwelijke agent van politie de hele avond steeds maar in zijn wagen bleef en van beginpunt naar eindpunt heen en weer bleef mee rijden. Zoals bij geüniformeerde agen ten van politie de gewoonte is, had hij geen tramgeld gevraagd. Hij vond dit echter een vreemde vorm van surveil lance en toen zijn argwaan eenmaal gewekt was, bekeek hij het uniform van de politievrouw eens nader. De knopen leken wel echt en zelfs het Ne derlandse leeuwtje ontbrak niet. Al leen het petje kwam hem verdacht voor. Hij waarschuwde de politie, die er gauw achter kwam met een pseudo agente te doen te hebben. Zij kreeg een bekeuring wegens onbevoegd gratis meerijden. Ze was een 33-jarige leer lingverpleegster, die het uniform zelf had gemaakt. Moskou De totale bevolking van de Unie van Sovjetrepublieken bedraagt thans 200.200.000, aldus wordt officieel gemeld. Dat is 8.500.000 meer dan in 1940. Hier overleed Arthur Jackson,' een oorlogsheld, die onderscheidingen heeft gekregen van verschillende regeringen wegens zijn in de oorlog getoonde dap perheid. Hij bezat ook een Nederlandse onderscheiding. Jackson was misschien wel de stoutmoedigste parachutist van het Amerikaanse leger en heeft talloze sprongen uit vliegtuigen in oorlogstijd gemaakt. Hoe kwam deze oorlogsheld aan zijn einde? Hij viel van het dakje van de garage naast zijn woning, drie meter omlaag en kwam zó ongelukkig terecht, dat hij de nek brak. Londen Het leerinstituut in New-Castle wenst een nieuw soort zoolleer te beproeven. Men heeft daarom een oproep gedaan aan aanstaande ondernemers van wan del-vakanties om deze taak waar te ne men. Die bestaat er in, dat de wande laar gedurende de maand augustus moet heen en weer lopen tussen Londen en New-Castle, per dag minstens 16 km. Voor deze job heeft het instituut hon derd Engelse ponden sterling over, mits de wandelaar er goed uitziet en over zijn ervaring in goede bewoordingen kan vertellen. Vierhonderd mensen voelden wel Iets voor de baan: daar onder waren zes personen, die meer dan zeventig jaar waren, terwijl één kan- daat de wandeling veel te klein vindt: hij wenst de afstand New York-San Francisco (5440 km.) af te leggen. Het instituut tracht nu de geschiktste kan didaat uit te zoeken. Dat de ad.heaie-betuigln.gen ln eer ste instantie de vertolkers van de hoofd rollen golden, t.w. Marthe Dugard (Jeanne d'Arc) en Raymond Gérome (Frère Do minique) is geenszins verwonderlijk: Mar the Dugard was zich de centrale positie van haar partij ter de,ge bewust, haar de clamatie van de tekst was in hoge mate expressief, een spaarzame toepassing van het mimische heeft op de hoogtepunten de geconcentreerde zegging slechts onder steund, waarmede zij dan ook een binding met de muzikale aard van het werk heeft onderhouden. Soberder nog maar zeker niet minder sprekend was het aandeel van Raymond Gérome, zijn typering van de „stem op de achtergrond" was zeer karakteristiek en vond een ideale plaats in het geheel. Onwillekeurig zijn wij meteen al ge komen op de grootste attractie van dit unieke oratorium, de verbinding van mu ziek met spreekstem. De hachelijke zijden van het declamatorium heeft Honneger met meesterschap weten te ontgaan. De illustratieve taak van het orkest is steeds momenteel, gericht als zij is op een woord, op een gedachtenfldts. Het oor behoeft zich daarom ook nooit te verdelen over tekst en- muziek, maar juist door haar lapidaire instelling kan de muziek, die over het algemeen meer tijd vraagt dan het woord, zich in dit geval op ieder mo ment aanpassen aan het tempo van de tekst. De vindingrijke orkestratie tekent daarbij steeds beweeglijke en bewogen achtergronden aan, die soms zelfs tot prachtige milieu-schildering leiden. Illus traties, die men tegenwoordig met elek tronische effecten (de „Ondes Martenot" was in deze uitvoering vervangen door de celesta) slechts bereikbaar acht worden door Honneger zeker zo sprekend met zui ver orkestrale middelen gegeven. Een wonderlijk effect b.v. als het meegaan van de onderdrukte mannestem in de slag schaduw van het jongenskoor („Quand vous coucher" in IX) getuigt van een ver fijnde klankfantasie en een uiterst ont wikkeld Innerlijk gehoor, dat de compo nist in deze gehele partituur tot steun ge weest is. Overigens heeft Honneger met veie ar chaïserende tendenzen het stijlgebied in hoge mate verruimd zonder zich schuldig te maken aan een stijlverwaterlng. Ty pisch moderne en impressionistische or- kestrale eliecten lieten zich gemakkelijk samenbrengen met volksliederen in tra ditioneel harmonische gedaanten, profane ritmen bij luchtige melodische gedachten konden niet de dramatisch-religieuze sfeer vertonen, die zich in het gehele oratorium handhaafde. De meest uiteenlopende tech nieken dienden het ideaal om deze ont roerende tekst, die pieus, parodisch, ly risch, episch, heroïsch, dramatisch, kort om van alles is, wat een fijn dichter als Claudel kan aanvoeren om zijn verering voor zfjn geliefde heilige tot uitdrukking te brengen, een hamonische illustratie te geven. Voor de uitvoering in zijn geheel past zeker alle lof. Misschien zou het vocaal- muzikale gedeelte nog iets feller hebben kunnen klinken, daar waar de muziek agressief of parodisch is, zoals b.v. in de scène „Jeanne livrée aux bêtes" Maar zeker getuigde de weergave van een grote toewijding in alle gelederen, zowel bij koor en solisten, die hun aandeel met de instelling a.h.w. van anonymi brachten, en bovendien van een serieuze voorbereiding B G. aangedrongen. Hij was de gastspreker op de 8e Reclamefilmdag, die om wille van de Haagse Filmweek dit jaar wat eerder is geprojecteerd. „Als binnenkort d.m.v. Euromarkt de handelsbelemmeringen weg vallen voor een gebied van 240 miljoen mensen, dan is de film de aangewezen methode om produkten op geheel nieuwe markten te introduceren", zo zei de heer Hoidsworth. Dat kan alleen maar wanneer de standaardeisen voor de reclamerolprent lengteduur, wijze van uitbeelden overal gelijk worden getrokken. Nederlandse bioscopen vertonen er per programma slechts één met een duur van hoogstens vier minuten. In Engeland valt daarentegen de miniatuurfilm van 15 se conden in de smaak, waarvan dan meestal een reeks van twaalf op het doek ver schijnt. In Frankrijk is zelfs tien minuten voor de reclame ingeruimd. De heer Hoidsworth vond, dat normalisatie in West-Europa, juist omdat een gemeen schappelijke markt zeer nabije toekomst is, een zaak van spoed is. Dat de opvattingen over de reclame film zo uiteenlopen heeft het grote getal deelnemers aan deze reclamefilmdag goed kunnen merken. Een bijzonder uitgebreid programma werd afgewerkt, waarbij in de ochtenduren de Nederlandse film in het zonnetje stond en 's middags de bui tenlandse. Het peil van de Nederlandse advertentiefilm is niet slecht. Een verras- Geen diepgang viel er te constateren in de film „High tide at noon", een Engels produkt van Arthur Rank uit de zoet- sentimentele trommel, waaraan Philip Leacock met succes goed vakmanschap heeft gespendeerd, in die zin, dat hfl met een zekere éf.oquentie een braaf-roman tisch verhaal doet en dit plaatst in een voortreffelijke sfeer- en milieu-schilde ring van een visserseiland Wat er allemaal gebeurt in dit drama vol dapper gedragen leed, is niet zo heel veel. Er is een lief en sympathiek meisje, naar het uiterlijk zo'n Engelse passieloze bloem, die eerst wordt lastig gevallen door een knaap met van het gelaat aflees bare slechte inborst en lage bedoelingen; dan verschijnt uit zee plotseling de roman tische jongen met wie ze vlot trouwt. Er is dan wel spoedig het nodige verdriet, want de jonge echtgenoot speelt en ver liest zoveel, dat er geen radio, geen koel kast en oók geen baby meer af kunnen Daar gaat het vrouwtje natuurlijk diep onder gebukt. Maar op een nacht komt de zondaar thuis, voelt zich bekeerd en zweert nooit meer te zullen gokken. Maar dan sterft hij door een ongeluk. Als ook dat leed is gedragen neemt de familie vart het meisje; haar ouders en een stel op passende zoons afscheid van het eiland Na jaren keert het vrouwtje nog eenmaal terug, gedreven door heimwee of een ander zacht gevoelen. En wie loopt daar op het strand naar kreeften te zoeken? De stille aanbidder, die zij eertijds heeft afgewezen, omdat ze niets voor hem voel de, maar die haar altijd trouw bleef. Met de ware Jacob in de armen lateil we het gelouterde vrouwtje, dat nu weer hele maal opnieuw kan beginnen, op het strand achter. Men heeft dan wel stevige trek in iets hartigs. p. a. h. sing was een veertiental geestige, bijna twee-dimensionale korte filmpjes, welke Marien Toonder voor Britse tandpasta, bier en tomatenpuree tekende. Maar een juffrouw die twee-en-een-halve minuut achtereen een wasmachine demonstreert, demonstreert tevens de tekorten van een eentonige „lay-out". Een ware openbaring waren enkele bijzonder knap getekende Engelse en Ita liaanse filmpjes, waar de vorm zo fris was en de makers, door hun opdrachtge vers zo vrij waren gelaten, dat van een artistieke prestatie van de bovenste plank mocht worden gesproken. In de loop van de ochtend werden de drie fiimjaarprijzen 1957 uitgereikt. Ze waren voor „Raad de maker" door Ce- fima-Film N.V. over Haagse hopjes, „Een wereldmerk naar Nederland" en „Wat Is de één zonder de ander", resp. voor siga retten cn een mclkprodukt, beide vervaar digd door Joop Geesink's Starfilm. Laatst genoemde film kreeg tevens de prijs van de Bioscoop-exploitanten. Naar wij vernemen heeft het college van rijksbemiddelaars heden goedkeu ring verleend aan de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor dagbladjourna listen, welke onlangs is getekend door de Vereniging van Dagbladdirecteuren „De Nederlandse Dagbladpers" en de drie j ournalistenkringen. De Duitse natuurkundige en winnaar van de Nobelprijs, prof. Johannes Stark is gisteren op 83-jarige leeftijd op zijn land goed bij Traunstein (Beieren) overleden. Deze week is te Fatima een internatiO' nale katholieke verkennersconferentie ge houden met het doel een brede gedachten- wisseling mogelijk te maken tussen de verschillende leiders en aalmoezeniers der katholieke verkennersbeweging over de gehele wereld. Het onderwerp van deze conferentie luidde: „Het katholiek verken nen in 1957" en viel uiteen in drie punten: „Welke zijn de elementen van het verken nen in 1957, welke blijven de verkenners beweging eigen en zijn door een andere jeugdbeweging overgenomen?", „Welk is het doel der verkennersbeweging? Bezit het spel van verkennen vergeleken met andere jeugdbewegingen eigen doelein den?" en „Waar ligt de grens der missio nerende werking van het katholiek ver kennen?" Dezer dagen werd door een groep leden van de Nederlandse Vereniging „Prinses Marijke" uit Bonn tijdens een tweedaags verblijf in Nederland een geschenk aan geboden aan Prinses Marijke. Dit geschenk bestond, behalve uit een doos chocolade voor de Prinses, op ver zoek van H. M. de Koningin uit een gift, bestemd voor de stichting „Het vierde Prinsenkind". Zoals bekend verzorgt deze stichting vakantiekampen voor mindei valide kinderen. - Vrijdagochtend is Louis Saalhorn, de Nederlandse toneelspeler, die op 66-jarige leeftijd in zijn woning te Amsterdam is overledenonder grote belangstelling ter aarde besteld oo de Nieuwe Oosterbegraafplaats te AmsterdamTevoren had het stoffelijk overschot opgebaard gestaan in de tot chapelle ardente ingerichte rotonde van de Amsterdamse Stadsschouwburg. De foto toont het vertrek van de lange lijkstoet van het Leidseplein. Op de achtergrond de Stads schouwburg. Naar aanleiding van het rapport, dat de speciale commissie van de V.N. over de gebeurtenissen in Hongarp heeft uitgebracht, hebben de V.S., Groot- Brit- tannië en Frankrijk gisteravond de 21 landen, die de resolutie waarin om een onderzoek werd gevraagd, hebben gesteund, opgeroepen voor een speciale ver gadering om te overleggen welke wegen nu zullen worden bewandeld. Deze vergadering zal op woensdag a.s. worden gehouden. De delegatie der V.S. gaf te kennen, dat zfj gaarne de 81 leden tellende Al gemene Vergadering opnieuw bijeen wil laten komen om het rapport te be spreken. ^root-Brittannic zou eveneens een dergelijke stap voorstaan, terwijl Australië een speciale zitting van de Assemblee van ganser harte zou begroeten Frankrijk zou minder enthousiast voor dit denkbeeld zijn, omdat het zou vrezen, dat tijdens het debat de rol van Frankrijk in Algerije ter sprake zou worden gebracht. Waarnemers zijn van mening, dat de kans op een speciale zitting van de Assemblé groter is geworden, daar vele delegaties de houding van de V.S. afwachten. Inmiddels heeft de Hongaarse regering haar eerste officiële reactie op het V.N.-rapport laten horen. Hierin wordt gezegd, da zij nog niet de volledige tekst van het rapport heeft ontvangen maar wei de inhoud kent van een samenvatting. De Hongaarse regering heeft het rap port een „verzameling leugens" genoemd, die ontleend zijn aan de getuigeverkla- ringen van „politieke avonturiers, gewo ne misdadigers en uitgeweken verraders". In een verklaring van het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat Hongarije het werk van de desbetreffende commissie van de V.N. als een inmenging in zijn binnenlandse aange legenheden beschouwt en nooit de com petentie van de commissie zal erkennen. Volgens het ministerie stond de com missie van de V.N. onder de druk van enige grote mogendheden. Zij had instruc ties ontvangen om „de vooraf opgestelde bevindingen van de Amerikaanse rege ring te rechtvaardigen, welke niets te ma ken hebben met de werkelijkheid en al leen beantwoorden aan de dromen van zekere imperialistische mogendheden". Hongarije hoopt, zo wordt verder in de verklaring gezegd, dat de meerderheid van de leden der V.N. zich niet zal la ten beïnvloeden door het rapport of hql agressieve gedrag van de grote westelijke van de Sovjet-Unie en het Kadèr-regiem aan de kaak wordt gesteld. Het is ondoen lijk alle reacties op te sommen. Wij la ten er hier daarom enkele volgen die naar onze mening kenmerkend zijn. Het te Bombay verschijnend blad „In dian Express" feliciteerde de V.N.-com- missie met het rapport. „Vele tegenstrij digheden omtrent het ontstaan en het ver loop van de Hongaarse opstand zijn uit de weg geruimd. Over blijft de Sovjet- Unie en het Kadèr-regiem met het mono polie van de schande voor hun „wrede onderdrukking", zo schreef dit blad. Het onafhankelijke Westduitse blad „Die Welt" zei, dat de geschiedenis zal laten zien, dat de Hongaarse oktober-re- volutie het keerpunt zal zijn geweest in de Sovjet overheersing. „Hongarije zal de geschiedenis ingaan als het „Sovjet-Sta- llngrad" dat niet de beslissende nederlaag maar het begin van het einde was. De Hongaarse catastrofe is daarorn een ramp, niet alleen voor het Hongaarse"volk maar .tevens voor de Sovjet-Unie en het commu nisme". aldus Die Welt. Een kritisch geluid liet het Weense on afhankelijke blad „Neuer Kurier" horen. Het blad kritiseerde n.l. de houding van Secretaris-Generaal Hammarskjoeld ten aanzien van de Hongaarse opstand. „Ham marskjoeld deed niets om zelf de situ atie in Hongarije te onderzoeken. In de zelfde tijd. was hij bezorgd over elk de tail van de Suezcrisis en ging hij ver scheidene malen naar Cairo", aldus de Neuer Kurier. Het blad citeerde de V.N. Secretaris-Generaal, die met betrek king tot Hongarije gezegd zou hebben: „De patient is aan het beteren en het zou een 'goed idee zijn zo weinig mogelijk ophef te maken over de nog bestaande kwalen". Wil Hammarskjoeld de Sovjet-tanks, die Hongaarse vrouwen en kinderen hebben verpletterd, tijd geven om op adem te ko men?" zo vroeg het blad. De Neuer Ku- Uit alle delen van de wereld komen re- rier herinnerde er aan, dat in de herfst mogendheden en dat het rapport niet op de agenda van de Algemene Vergadering der V.N. zal worden geplaatst. Als dit echter wel gebeurt, zal Hongarije „zijn stem laten horen en een passend antwoord geven op deze ongegronde en dwaze las ter", aldus de verklaring, welke door Ra- dio-Boedapest werd omgeroepen. Radio-Moskou is gisteren voortgegaan met het lanceren van aanvallen op de V.N.-commissie, die het rapport over Hongarije heeft uitgebracht. De commentaren bleven echter beperkt tot de uitzendingen, die voor het buiten land bestemd zijn. Tot nu toe is in het binnenlands programma totaal nog geen melding van het rapport gemaakt. acties binnen die. voor zover ze niet af komstig zijn van communistische bladen of instanties, algemeen waardering tot uitdrukking brengen voor het rapport en waarin nogmaals het gruwelijk optreden een nieuwe Secretaris-Generaal zal wor den gekozen. „Bij die gelegenheid zullen Hammarskjoelds gezichtspunten betref fende Hongarije weer in 't geheugen moe ten worden geroepen" zo zei het blad. In Wenen is gisteren officieel bekend gemaakt, dat Oostenrijk bij ^Hongarije heeft geprotesteerd tegen het feit, dat Hongarije mijnenvelden heeft aangelegd langs de Oostenrijks-Hongaarse grens en dat deze het leven van zijn burgers ernstig in gevaar brengt. Het protest werd door de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Figl, overhandigd aan de Hongaarse ambassa deur in Wenen, Frlgyes Puja. Het gewoonlijk betrouwbare weekblad „Informations Danubiennes" in Wenen meldt, dat onlangs in arbeiderswijken in Boedapest clandestiene vlugschriften zijn verspreid, waarin de arbeiders opge roepen worden de produktie te saboteren. In de pamfletten werden alle beloften die de regering-Kèdar niet is nagekomen, opgesomd. Te Kecskemet zouden pamfletten in 't Russisch zijn verspreid, bestemd voor Russische militairen. Daarin werd ge zegd, dat de Sovjet regering de vrijheid van de Hongaarse arbeiders onder drukt. De Russische soldaten werden op geroepen in geen geval tegen het Hon gaarse volk te vechten. Uit Miskolc in Noordoost-Hongarije meldt „Informations Danubiennes", dat medische deskundigen en leden van de staatsveiligheidsdienst alle mensen, die tussen 24 oktober en 1 mei wegensver wondingen door dokters, behandeld zijn, ondervragen. 132 mensen, die in die tijd in het ziekenhuis van Miskolc verpleegd zijn geweest, zijn gearresteerd. Ook in an- deze werkwijze volgen om deelnemers aan dere plaatsen zouden de autoriteiten de opstand op te sporen. Er zouden zelfs dokters en verpleegsters gemarteld zijn, die geen namen van verpleegden wilden noemen. Als gevolg van een en ander heeft het ziekenhuis van Miskolc met een tekort aan dokters te kampen, aldus „Informa tions Danubiennes". Het blad verklaart voorts, dat de arbei dersmilitie in de Hongaarse hoofdstad door Russische officieren opgeleid wordt voor straatgevechten. Woningen in de buurt van strategische punten in de stad worden- aan betrouwbare leden van de mi litie toegewezen en ingericht als fort. Ook worden in het geheim alle politiebureaus ln Boedapest in vestingen herschapen, Van Nederlandse zijde namen aan de besprekingen deel mr. J. W. M. Radema ker, te Utrecht, commissaris der K.J.B. en directeur van de Kath. Centr. Ver. voor Lectuurvoorziening, en pater G. J. Adri- aansen S.J. uit Den Haag, assistent-hoofd aalmoezenier. De heer Rademaker heeft als secretaris van deze conferentie een be langrijk aandeel gehad in de voorberei ding van het congres. Dat het door alle nationale bewegingen nagestreefde doel hetzelfde is, valt niet te verwonderen. De definitie ervan luidt: „De leden uiteindelijk te voeren tot een allesomvattend, levend christendom. Om dit te bereiken ontwikkelt het verkennen de natuurlijke eigenschappen van de jon gen en integreert het het bovennatuur lijke in de activiteiten, die daartoe leiden." Onmiddellijk hiermee in verband staat de vraag naar de apostolische taak van het verkennen. De beantwoording ligt ver schillend, zowel naar de leeftijd van de jongen als naar de omgeving en het land, waarin hij leeft. Voorop staat, dat de vor ming van de jongen geleidelijk geschiedt, dat hij geleidelijk groeit in het besef er voor anderen te zijn; de bewuste actie staat niet voorop, maar in zijn groei tot echt verkennen groeit zijn gevoel voor verantwoordelijkheid ten opzichte van de medemens. In het algemeen zal de be wuste activiteit slechts voor voortrekkers en leiders spelen, voor allen echter geldt het apostolaat van het voorbeeld. De con ferentie stelde vast, dat het niet de taak is van het katholiek verkennen bij allen de actieve houding aan te kweken, al die nen allen getuigen van Christus te zijn. Als karakteristiek in de methode van het verkennen, misschien ook deels of geheel in tegenstelling tot of als aanvul ling op andere jeugdbewegingen kan ge zegd worden, dat het spel van verkennen de jongen met jongens in een jongensmi- neu laat leven. Het is een training door te doen, niet een formele Instructie; het leert hem in en door het patrouilleleven verantwoordelijkheid te aanvaarden en dragen, evenals in de troepraad (de bij eenkomst van de gezamenlijke patrouille- leiders), het geeft een progressieve trai ning, uitgedrukt in de klasse- en vaardig heidsinsignes. Tijdens de uitvoerige en diepgaande dis cussie kwam duidelijk naar voren, dat de inzichten van de onderschelden bewegin gen minder uiteen bleken te lopen dan werd gedacht, hetgeen een stevige bjsis vormt voor komende conferenties. De vertegenwoordigers van 18 nationale bewegingen, waaronder Australië en Spanje waar het verkennen nog geen officiële erkenning heeft ontvingen een bemoedigend telegram van de Paus, en werden ontvangen en begroet door Ema- nuele kardinaal Goncalves Cerejeira, pa* triarch van Lissabon; de apostolisch nun tius in Portugal, mgr. Cento Fernando; de vice-premier en de minister Van onder wijs. De volgende conferentie wordt van 30 mei tot 1 juni 1958 te Wenen gehouden* Aldus meldt het KNP. (Van onze Romeinse correspondent) Rome, 18 juni 1957- Morgen viert de eerwaarde pater Franciscus Huisman, O.F.M., conv. in Rome zijn zestigjarig priesterjubileum- Pater Huisman, zonder twijfel het oud ste lid van de Nederlandse kolonie ?n Rome, is reeds 46 jaar als penitentiën aan de basiliek van St.-Pieter verhou den. Vele Nederlandse pelgrims zull®n zich afgevraagd hebben, waneer zij °e St.-Pieter bezichtigden, wat de beteke nis was van, wat zij oneerbiedig plach ten te noemen: „hengelende biechtva" ders": een priester in een open biecht stoel, met een lange stok in zijn hande» die af en toe wanneer iemand voor zijn biechtstoel knielt - deze persoon met zijn stok een tik op het hoofd §e?P en daarbij een kort aflaatgebed uit spreekt. Deze biechtvaders - die men ln vier hoofdbasilieken van Rome aantreffen - zijn de in Nederland onok kende penitentiërs. Een van hen is P®' ter Huisman, in Amsterdam geboroP: die op 29 juni 1897 tot priester geWiJ werd in het Amerikaans college te LeU' ven- En morgen is het dus zijn diaman ten priesterjubileum, dat herdacn wordt. Pater Huisman, op wiens biecn stoel sedert het laatste Heilig vermeld staat, dat hij ook in het N derlands biecht hoort, gaat al ,se „n 32 jaar iedere morgen de H. Mis v 6 uur lezen in de kapel van de zust van <T"> Adolorata bij de San Mm" di Frisoni.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6