FEEST en een ZEESLAG m een prachtig land met een goed klimaat Rondrit tussen Malen Lapland Veei échte toeristen komen er niet Hoorn grijpt' historie bij de horens Bossu moet opnieuw verliezen mi Opruiming van misverstanden Politiewerving Electoraal gesol mm A f ZATERDAG 22 JUNI 1957 WHWm V' i tï ,v- t* I ":%;A f S&Mr-mI ff.-*--. Waarom zo weinig belangstelling Reismogelijkheden Bijzondere attractie Het N.V.V. onder handhaving van zjjn eigen standpunt kan niet anders doen dan de beslis sing van het Episcopaat, op grond van een primaire verantwoordelijkheid van de Kerkelijke overheden voor het geestelijk heil der gelovigen, erkennen. Met deze kardinale volzin heeft het N.V.V. zij nerzijds de eerste stap gezet om de samenwerking met de K.A.B. en het C.N.V. te herstellen. Deze erkenning verdient op haar beurt onze on verdeelde waardering. Zij trekt, na drie jaar. de logische consequentie uit het destijds reeds door het N.V.V. beleden standpunt, dat het „het recht en de plicht is van iedere Kerk, en dus ook van het r.-k. episcopaat, om zijn woord in staatkundige en maatschappelijke vraagstukken te spreken." Maar deze consequentie werd destijds, in de emoties van dat ogenblik, niet gezien. Wjj mogen thans wel aan nemen, dat men van de zijde van het N.V.V. vele toenmaals geuite beschuldigingen, die voor de ka tholieken niet zelden uitermate pijnlijk waren, thans niet meer voor zijn rekening zal willen nemen. Naast deze fundamentele erkenning van de bis schoppelijke verantwoordelijkheid staat het thans gewijzigde oordeel over de inhoud van het Man dement. Niemand heeft ooit het N.V.V. willen over halen tot het standpunt van het Episcopaat. Wel is door een koor van katholieke stemmen betoogd, dat van de kant van het N.V.V. en anderen een ver keerde interpretatie gegeven werd aan de bete kenis van bepaalde passages. Het doet thans bij zonder veel deugd, dat in het gesprek tussen de heren Oosterhuis en Roemers met mgr. Alfrink hier inderdaad van „misverstanden" sprake bleek. Zakelijke overwegingen nl. de wenselijkheid van samenwerking tussen de bonafide vakorgani saties hebben uiteraard op deze stap van het N.V.V. sterke invloed gehad. Maar de stellingen, welke het N.V.V. in zijn verklaring geeft, zijn van kracht ook los van de bedoelingen, waarmee juist deze verklaring is afgelegd. Het is ondenkbaar, dat het N.V.V. in ander verband een afwijkend stand punt zou innemen. En we mogen het al evenzeer ondenkbaar achten, dat individuele N.V.V.-leiders of -leden in een andere kwaliteit van een andere opvatting blijk zouden geven. Dat kan een groot winstpunt zijn, ook voor de politieke verhoudingen,, die zakeiijk scherpe tegenstellingen te zien mogen geven, maar dan, naar wii hopen, zonder de vergiftigde atmosfeer, welke wij de laatste jaren hebben zien ontstaan juist door wat thans ais „misverstanden" is gekwalificeerd. Aan een derge lijke opklaring heeft het land dringend behoefte. Ook de Rotterdamse politie kampt met personeel- schaarste, vandaar dat het gehele aparaat wordt in geschakeld om de gelederen aan de nodige aanvul ling te helpen. Het werk, dat daarvoor gedaan moet worden buiten de diensttijd, vraagt uiteraard om een redelijke beloning en minister Struycken heeft zich, in antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer v. Boekhoven (P.v.d.A.) dan ook niet tegen een dergelijke honorering verklaard. Maar iets anders wordt de zaak, zo stelt minister 'Struycken terecht, wanneer de honorering afhan kelijk wordt gesteld van de resultaten van indivi duele wervingsacties, wanneer het iets wordt, dat zich door het Engelse adagiun „no cure, no pay" laat karakteriseren. In Rotterdam honoreert men derge lijke activiteiten namelijk met een premie van f 10 tot f 50, naargelang de pogingen van politie ambtenaren om nieuw personeel voor het korps te vinden, met succes worden bekroond. Onwillekeurig denkt men aan de slagzin uit radiogidsen: „Werf een abonnee en U ontvangt een theelepeltje (zwaar verzilverd!)" Een dergelijke slagzin laat zich echter moeilijk in de politiële sfeer vertalen: „Werf een agent en U ontvangt vijf tig gulden", is een zin die de waardigheid van de politie-ambtenaar naar beneden haalt, om het even of het om de werver of om de geworvene gaat. En bovendien: zal de belangstelling voor de premie niet verre de belangstelling voor de geschiktheid van de kandidaat overtreffen? Zeker, de kandidaat is door het simpele feit, dat hij zich tot dienstneming be reid verklaart, nog geen dienaar van Hermandad. Maar zal de uit premie-lust geboren aanvoer van nieuwe kandidaten niet leiden tot de vreemdsoor- tigste vormen van aandrang om de betrokkenen ook door de selectie te slepen? En wie garandeert, dat het niet zove^komt, dat er om de premie wordt dienstgenomen en daarna 70 snel mogelijk tot be ëindiging van het dienstverband wordt overgegaan? Rotterdam, dat in initiatief heel wat steden een Slag voor pleegt te zijn, is in dit geval wel wat al te ver vooruit. Zover dat zoals de minister van Binnenlandse Zaken terecht opmerkt het on waarschijnlijk is, dat het Rotterdamse voorbeeld navolging zal vinden. Het besluit in Brussel is gevallen/Met de ver kiezingen in zicht is bepaald, dat de jonge Belgen voortaan 15 i.p.v. 18 maanden zullen dienen. Het ziet er bovendien naar uit, dat zij eerlang nog korter, nl. gedurende slechts één jaar. de wapen rok zullen behoeven te dragen Dan zijn we bijna zover, dat de rekruten van de dan dienstplichtige jaargangen vergeleken met die van enkele jaren terug, toen de eerste oefening 21 tot 24 maanden vergde, voldoende hebben aan de helit van de opleidingstijd. En dat terwijl er in bewapening en organisatie der legers van de kleme NAT partners in feite nog maar weinig is gewijzigd Nóg twee verkiezingen en de Belgische jongelui worden in een vakantie-program van 2 maanden uitgerust voor hun Europese verdedigingstaak Achttien maanden was destijds een minimum, dat slechts node werd geaccepteerd. Feitelijk was het al te weinig. Onze militaire medevverker heelt er twee weken geleden (zaterdag 7 juni) op ge wezen, dat de consequentie van het Belgische besluit alleen maar is, dat de geoefendheid der eenheden belangrijk lager wordt. Dat kunnen wij juist hier in Nederland beoordelen, omdat het Belgische systeem van legervorming nagenoeg parallel aan het onze loopt. Een vergelijking met het Duitse systeem gaat mank, omdat daar de opbouw anders verloopt en het beschikbare reservoir aan beroeps- en langer dienend perso neel veel groter is. De Belgen zeggen, dat zij nu zoiets willen gaan organiseren. De reactie van minister Staf hierop getuigde van een oer-vader- landse nuchterheid: „Dat wonder zou ik wel eens willen zien Maar genoeg over de militair-technische kant van de zaak. Óver de politieke kant valt ook het een en ander te zeggen. Het argument van minis ter Laroche, dat de NATO geen supra-nationaal orgaan is en dat elk land haar adviezen (en in di geval zal het wel geen vriendelijk advies zijn geweest) naast zich neer kan leggen, geeft aan in welke sfeer het besluit te Brussel is genomen. Het snijdt evenwel geen houtLaroche zelf immers formuleerde de restrictie, dat elk land niettemin de aangegane verplichtingen moet naleven. In bevoegde kringen nu, twijfelt men er ernstig aan. of dit laatste voor België wel mogelijk zal zyn. Dit alles bedenkend kunnen wij met scherp genoeg onze afkeuring te kennen geven over dit Brusselse staaltje van electoraal gesol met bond genootschappelijke verplichtingen. Er is geen reden daarvoor alléén de coalitie verantwoordelijk te stellen. De oppositie kan minstens wegens schuldige uitlokking worden gedaagd. In Neder- land „gooit" men hoogstens een loonroncle „tegen de verkiezingen. Terecht breekt men daarover de staf. Onze zuiderburen zien er geen been in belangen, die zich ver buiten Belgisch territoir uitstrekken, onderwerp van binnenlandse politieke koehandel te maken. - ,.j| VvJ| Vit de dagen toen Hoorn een bolwerk 1cas.. <i-- (Van onze verslaggever) -A A m ,:'v?V fl&TK SOMS, wanneer kleine en grotere stadjes zich zo omstreeks de nadering van het toeristenseizoen plotseling hun rijke verleden gaan herinneren en de burgerij als bij toverslag weer druk aan oude, leuke gebruiken gaat doen, krijgt men wel eens de indruk dat de plaatselijke V.V.V.'s ('rt hun enthousiasme meer folkloristische koeien uit de sloot halen, dan er ooit hebben ingezeten. Wij zullen geen voorbeelden noe menen beslist niet Hoorn, dat ditmaal waarachtig wel een koe had, óm met verantwoord enthousiasme bij de historische horens te grijpen. Hoorn, dat dit jaar het feit herdenkt, dat het zes eeuwen geleden door Graaf Willem V van Holland aan stadsrechten T, ,n--7 1 werd geholpen en dat daar in deze vakantietijd te- De heer Bossu, anno 19o7: tot in de ondergang gehoorzaam aan de vaderlandse geschiedenis recht een blij feest van gaat maken. Het oude stadje, plezierig rus tend in de schaduw van haar oude gebouwen, heeft er uiteraard de geschiedenisboeken bij gehaald, toen het er om ging voor deze her denking een passend programma op te stellen. En zo zien we dan op woensdag 26 juni een rijk-gevari eerde openingsdag geprojecteerd, met een plechtigheid in de Noor- derkerk, een intocht van Graaf Willem V, vendelzwaaien en des avonds zang van (o.a.) Max van Praag. De feestagenda vermeldt voorts een dag der Lange Messen, een dag der Oranjeverenigingen, een B.B.-dag, een Turndag een dag van het Sprookje, een Leger en Luchtmachtdag, een Kon. Land machtdag, een dag van de Slag van Bossu, een Hippische dag, een Sportdag, een Jazzdag, een Marine dag, een Westfriese dag, een Bier-^ dag, een Surinaamse dag en een Sluitingsdag. Wie naar Hoorn trekt om te feesten, zal er dan ook beslist dagwerk Vinden. Maar goed, ga naar Hoorn en ervaar, dat het waarachtig niet de bedoeling is om alleen maar pret te maken. Weineen. Een van de hoogtepunten van het programma wordt gevormd door de wederop voering van de slag van Bossu op de Zuiderzee juist, lezer, 1573 waaraan medewerking zal worden verleend door Kon. Marine, leden van de B.B. en watersportvereni gingen. Het moet, zoals nu reeds wordt voorspeld, een indrukwekkend schouwspel worden. Vissersboten zullen voor de kust van Hoorn ma noeuvreren, zoals eens Hollanders en de Spanjolen dat inderdaad ook hebben gedaan, zjj het dan dit keer met minder strijdlustige bedoelin gen. Aangezien een en ander zich bjj avond zal afspelen, mag wor den aangenomen, dat het allemaal heel echt zal lijken: de Kon. Ma rine heeft reeds toegezegd voor donder en kruitlucht te zullen zor gen. Nu heeft men weinig aan dit his torische schouwspel, als men de achtergronden niet kent. Weet daarom dat de slag op de Zuider zee, waarvan de eindfase zich voor de kust van Hoorn afspeelde, van grote invloed is geweest op het verloop van de strijd tegen Spanje en dat het niet alleen de zeelieden, maar ook de inwoners van Hoorn 'en omliggende plaatsen zijn ge- wèest, aan wie de zege moet wor den -toegeschreven. Wij lezen immers in de kronieken: „Wellicht zou de onversaagdheid der Noord Hollanders op de dap perheid der Spanjaarden schip breuk geleden hebben, indien niet uit Hoorn en Enkhuizen en de om liggende dorpen, met kleine vaar tuigen, die telkens af en aanvoe ren, verse manschappen en krijgs behoeften overgebracht en de ge kwetsten weggehaald werden. Zelfs een menigte stedelingen en land lieden liet zich aan boord brengen om deel aan de strijd te nemen. De burgers van Hoorn hadden inmiddels hun stad, voornamelijk langs de zeekant versterkt, den dijk van het Hoofd tot aan de Wester poort, van een nieuwe borstwering voorzien en er geschut op geplant, om, zo de slag verloren werd, hun veste tot het uiterste te verdedi gen. Het was tien ure in den mor gen geworden, toen Bossu, die na meer dan twintig uren den onge- lijken strijd met onverwrikte moed had volgehouden, van overgaaf be gon te spreken. De hoop op ontzet, waarmede hij zich steeds gevleid had, daar hij niet geloven kon, dat de zijnen hem zo lafhartig verlaten hadden was ten eenenmale verdwe nen, zijn manschappen waren tot op een vierde gesmolten, de wei nige overgebleven matrozen ont moedigd, en de verdedigingsmidde len uitgeput. Daar hij zich niets te verwijten had, omdat hij zich lot het uiterste verdedigd had, ver- wierp hij de raad van Congruera en Lopez om de Hollanders op het schip te laten doordringen en dan de lont in het kruit te werpen. Hij gaf zich dus aan Dirkszoon over, onder die voorwaarden, dat hij hem en zijn volk als eerlijke krijgsgevangenen zou behandelen, Spaanse gevangenen tegen Hol landse zou uitwisselen en zo nier toe van deze laatsten te kort kwa men, de soldaten en bootsgezellen, tegen betaling van een maand soldij als losgeld geslaakt zouden worden. Deze overeenkomst werd door Sonoy en de Staten van het Noor der-Kwartier bekrachtigd. Bossu, zijn staf en manschappen werden te Hoorn binnengebracht en door de Regering met die on derscheiding ontvangen, welke de dapperheid in het ongeluk ver dient. Maar het gemeen beledigde grovelijk de krijgsgevangenen, die twee aan twee gebonden waren, begroette Bossu met smaadredenen en verweet hem de moord van Rot terdam en 'dat hij thans, met een even kwaad hart tegen hen was getrokken, toch loon naar werken ontvangen had. Een Amsterdam mer verwelkomde hem op de ha ven met een kan bier, zeggende: „Mijnheer, 't is beter, dat. gij tot ons komt, dan dat wij tot u kwa men. Ik breng 't u toe". De Graaf nam den dronk aan, het niet wa gende te weigeren". Hoewel wij toen nog geen Cen traal Brouwerij Kantoor hadden en men van de admiraliteit dus niet kon verwachten, dat hij wist „dat het weer best" was, mag men toch aannemen, dat hij vermoedde, dat er iets goeds in de kan zat, want Hoorn was vroeger bekend om zijn vele bierbrouwerijen. Ook dit his torische feit wordt bij de a.s. fes tiviteiten aangegrepen en men zal in Hoorn dan ook een soort bier kunnen kopen, dat speciaal voor deze gelegenheid werd gebrouwen. Voorproefjes van dit bier zijn deze week aan B. en W. van Hoorn aan geboden. Straks zal men er meer van kunnen proeven wanneer, op woensdag 26 juni a.s., zijne Excel lentie mr. A. A. M. Struijckcn, mi nister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie in de Noor- derkerk zijn feestrede zal hebben uitgesproken, de wnd. commissa ris der Koningin in de provincie Noord-Holland de opening der fees ten zal hebben verricht en Hoorn zal gaan bewijzen dat het zes honderd jaar bestaan van een stad geen gebeurtenis is, waaraan men klakkeloos kan voorbijgaan. ZWEDEN Zweden is 'n land, dat tot nu toe nog niet door het internationale toerisme is ontdekt, althans nog niet in die mate als bijvoorbeeld het even ver en even hoog ge legen Noorwegen. Het aantal buitenlanders dat vorig jaar Zweden bezocht, bedroeg slechts 500.000, van wie de meesten Amerikanen waren die, nu ze toch Europa aan Vrloen waren, liet jammer zouden hebben ge vonden als ze niet een of twee dagen in Stockholm waren ge weest. Voorts waren er ook veel Duitsers, die in vele gevallen naar Zweden kwamen om er hun familieleden op te zoeken die zich in de eerste na-oorlogse jaren werk hadden kunnen ver schaffen in de metaal- en textiel fabrieken van Midden-Zweden. Maar veel échte toeristen kwa men er nog niet naar dit prach tige land, en geen enkel reis bureau in West-Europa organi seert gezelschapsreizen er heen. noch per bus, noch per boot, of per trein. Naar het waarom hiervan kan men slechts gissen. Het klimaat mis schien? Toch niet, want het regent in Zweden minder dan in Oostenrijk of Zwitserland. Weliswaar valt per jaar gemiddeld 500 mm. neet-slag. maar die neerslag bestaat grotendeels uit sneeuw gedurende de winter maanden. Koud is het er zomers evenmin. De maximumtemperaturen liggen er ongeveer gelijk aan die van ons land, maar daarbij dient te wor den opgemerkt dat het weer er, voor al in het binnenland, veel stabieler is en dat de lucht, door de hoge lig ging van het land, buitengewoon ge zond en fris is. Magr is Zweden dan soms duur? Inderdaad, het is niet bepaald goed koop, maar de verblijfkosten zijn er toch niet hoger dan in Noorwegen. Zwitserland of de Rivièra. Voor een eenvoudige hotelkamer, voorzien van warm en koud stromend water be taalt men bij één bed ongeveer 12 to< 17 kronen (ca. ƒ8.50 tot f 12.-) en bij twee bedden ongeveer 15 tot 25 kro nen (ca. 10.50 tot 17,50) per nacht In een luxe hotel betaalt, men na tuurlijk meer, maar een vakantie ganger kan zijn geld beter besteden dan aan luxe hotels, temeer daar de middelmatige hotels in Zweden een hogere standaard voeren dan in enig ander Europees land. Aan eten en drinken kost een dag in Zweden on geveer 25 tot 30 kronen 17.50 tot 21.-). Natuurlijk kunt ge het duur der maken, maar het is ook heel goed mogelijk om goedkoper uit te zijn, bijvoorbeeld als ge gebruik maakt van de talrijke zelfbedienings restaurants, waar ge voortreffelijk kunt eten voor slechts enkele kronen. De verbindingen met Zweden kun nen ook geen beletsel zijn om er een dag of tien vakantie te gaan' door brengen. De Holland-Scandinavië-ex- press brengt u binnen 26 uur direct van Utrecht naar Stockholm voor een bedrag van nog geen 180 gulden per retourbiljet 2de klas. Naar Mal mö in Zuid-Zweden komt ge binnen 16 uren en de prijs daarheen bedraagt ongeveer 110 gulden retour. Per vlieg tuig kunt ge naar Stockholm komen in 4uur, alleen kost dat iets meer: ca. 480.- retour in de toeristenklas se. Naar de populaire toeristenlanden Italië, Spanje of Joegoslavië duurt de reis langer en is men zeker niet goed koper uit. De verbindingen binnen Zweden zijn uitstekend, en zelfs bepaald goedkoop als men gebruik maakt van de diverse rondreis- en vakantiebil jetten van de Zweedse spoorwegen, waarbij 25 tot 30"/» korting wordt ge geven op de normale prijzen. De standaard van de Zweedse treinen is zeer behoorlijk. Praktisch alle lij nen zijn geëlektrificeerd, de wagons zijn ruim, er is voldoende plaats voor bagage, en de zitplaatsen zijn com fortabel genoeg om er desnood 20 uren op door te kunnen brengen. Behalve in de lokaaltjes bevindt zich in iedere trein een restauratiewagen en dikwijls ook nog een aparte „kafé- vagn" waar allerlei verversingen, zo als koffie, thee, limonade, bier etc. verkrijgbaar zijn. Een plaats in de slaapwagen, waar i.v.m. de afstanden erg veel gebruik van wordt gemaakt, bedraagt slechts 12 kronen 2de klas, dus ongeveer 8.50. De Zweedse Spoorwegen hebben deze zomer voor een bijzondere toe ristische attractie gezorgd, die niet alleen bedoeld ls voor het Zweedse publiek, maar ook en vooral voor buitenlandse toeristen. Deze attractie bestaat hierin dat men voor het lut tele bedrag van 150 kronen, d.w.z. 105 gulden, een rondrit kan maken door geheel Zweden, van Malmö In het zuiden tot ver in Lapland in het Noorden en terug; een totale afstand van liefst 5800 km. Deze rondrit wordt genoemd de Nils Holgersson Tour, naar het jongetje uit Selma Lagerlöfs boek, dat op de rug van een gans bijna alle steden en streken van Zweden mocht bezoeken. De toe rist die de Nils Holgerssón-tour in z'n geheel wil maken hij. is daar toe niet verplicht en kan de tour in korten en indelen naar eigen belie ven ziet weliswaar niet alle Zweedse steden, maar toch wel de meeste, 60 in getal. Het biljet is 2 maanden geldig, en men mag de reis zo dikwijls onderbreken als men wil. Hoewel men de Nils Holgersson- tour kan beginnen in elke willekeuri ge plaats als men maar steeds jn dezelfde richting reist en niet twee keer dezelfde plaats passeert is voor de toerist uit West-Europa de meest voor de hand liggende start plaats Malmö in Zuid-Zweden. Daar vandaan reist men in nooroostelijke richting naar de prachtige provincie Blekinge, met haar rotsachtige kus ten en haar duizenden boomgaarden en bloemkwekerijen. Verder naar het Rijk bebost is het landschap bijLeksand in de provincie Dalarna, Het Raadhuis is nog steeds een van de toeristische attracties Stockholm. door de om haar tradities en folklo^® bekende streek van Dalarna- wa eind juni het Midzomerfeest zo 'u'. terrijk wordt gevierd rond de h(e boom. In Varmland bezoeken we a» dê geboortestreek van Selma Bag® löf, die behalve „De wonderlijk, avonturen van Nils Holgersson" ialrijke andere -boeken schreef, l' als de beroemde „Gösta Berlin®,. Sage". Het is niet verwonderlijk Selma Lagerlöfs boeken nogal mantisch zijn, want het landsch van Varmland met haar groene a len, bruisende rivieren en inór" wekkende bossen wekt zelfs bu meest nuchtere ziel romantische 8 voelens op. Via de moderne have stad Gotenburg komt men dan We terug in Zwedens zuidelijkste P* vlneie Skane en de hoofdstad daa van, Malmö. Voor niet meer dan 105 heeft men dan een reis kunnen f" ken van 5800 km. lang en heeft f- praktisch geheel Zweden kunnen en beleven. Vooral beleven. watl „te tocht door dit prachtige. °ng^r fi land is een groot en goed(avont j :ven lang niet meer noorden ligt Smaland, een onvrucht bare streek, bedekt door prachtige donkere wouden, die regelmatig wor den onderbroken door romantische bosmeertjes. In Smaland liggen Zwe dens beroemde glasblazerijen, zoals Orrefors, Kosta en Strömbergshyttan en in Smaland ligt ook het plaa.?:;- Stenbrohult, waar 250 jaar geleden Linnaeus werd geboren. Dan via Llnköping met haar prachtige mid deleeuwse kathedraal en voorbij het hooggelegen Södertalje naar Europa's mooiste hoofdstad, Stockholm, dat prachtig is gelegen tussen het Malar- meer en de Oostzee. Via de oude universiteitsstad Uppsala gaa» de tocht verder langs de kust van de Botnlsche Golf, voorbij de talrijke „elfen" (rivieren) naar Noord-Zwe den en Lapland, waar van eind mei tot midden-juli de zon niet onder gaat. In Lapland ligt ook Zwedens hoogste berg, de 2121 m. hoge Kebne- kaise en ge vindt er Kiruna, waar 's werelds beste ijzererts wordt ge dolven. Op de Nils-Holgersson-tour '-omt ge uit Lapland weer naar het zuiden door de prachtige bergachtigs pro vincies Jamtland en Harjedalen, en dat ge uw leve: vergeten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8