Meningen over invloed van alcohol op het verkeer nog verdeeld De natuur niet te verbeteren Preventieve geneeskunde Eindhoven zag congressisten dubbel ts HOLLAND-FESTIVAL 1957 D' „Arts en verkeersproblematiek" R.-k. Artsen kwamen in s-Hertogenbosch bi jeen Eenvoud is het kenmerk van het ware Danscongres 1957 bracht contact tussen dansgroeperingen Eerste optreden van Haskil-Grumiaux IIIÊIS en de tweelingen amuseerden zich best rifl 1010101 iiliiil Verkeer, een psycho- hygiënisch probleem Weinig nieuwe gegevens Alcohol en verkeer Geen overreglementatie ooooooooooooooo ooooooooooooooo. HOLLAND FESTIVAL De Roemeense pianiste Chara ff] jjj Haskil en de Bel gische violist Ar thur Grumiaux begonnen zater dagavond in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een serie recitals waarvan de programma's geheel worden opgevuld met vioolsonates •van Mozart, Beethoven en Brahms. Het betrof deze eerste avond de sonate in Bes K.V. 454 en de so nate in G K.V. 301 van Mozart, de sonate in G opus 30 no. 3 van Beet hoven en de sonate opus 100 de z.g. „Thouer" sonate van Brahms. zee. dT w,hd°d dondert: de eindeloze het is. "atUur ,s g°«l, zoals Nimmer komt bi!u A,- j dat u daaraan iets zou wiliefoft* °P' verbeteren. kunnen k King pepermunt is niet beteren, omdat he[ edele natuurproduct, dat weldadige eigenschapp te is uit King geeft. en iiltffiiif Ontevredenheid onder belastingambtenaren Vt 51^" Voorbeeld en Taak Medisch onderzoek V ergissingenc MAANDAG 24 JUNI 1957 PAGINA 3 (Van onze medische medewerker). De algemene vergadering van de R.-K. Artsenvereniging, die 22 en 23 juni 'e 's-Hertogenbosch werd gehouden, stond dit keer in het teken van het actuele onderwerp: „Arts en verkeersproblematiek, speciaal in verband met de alcohol proef". Niet minder dan negen sprekers hebben wetenschappelijk materiaal Begeven om de discussies zo deskundig mogelijk te kunnen opzetten. Onder de Aanwezigen waren afgevaardigden van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij *ot Bevordering der Geneeskunst, de A.N.W.B. en de Belgische zusterorganisatie. In ieder; tija wordt de gezondheid door andere gevaren belaagd. Thans tTagen vooral de aandacht: de onjuiste spreiding van de verantwoordelijkheid, de recreatie, de woning- en dienstboden-nood en ook het verkeer. Het verkeer beïnvloedt steeds meer de arbeid van de arts. Gelijk de techniek in het algemeen oen tweesnijdend zwaard is, zo is ook het verkeer enerzijds een zegen en vraagt bet anderzijds offers. Verkeer en het streven naar sociale frkerheid liggen de arts na aan het hart. Door de economische, sociale zekerheid ^ordt de mens vrijer, zelfstandiger. De s°ciale verzekering, die de economische, z.ekerheid geeft, roept echter noodzake- hjk de controle op, die steeds een blijk Van wantrouwen bevat, omdat het elke J'erzekerde moet zien als een potentiële fraudeur. Sociale zekerheid, in de ruime zin des Noords, geeft ons de overtuiging, dat Vij, als mens zullen worden geaccep- frerd. Ze is het volledigst in het gezin, waren er van de 81.000 overledenen m blijven nog een groot aantal verkeers ongelukken. Statistieken wijzen uit, dat bij slechts 25 procent van de dodelijke ongelukken, voetgangers inbegrepen, mede alcoholmisbruik in het spel is. Wanneer de alcohol geëlimineerd kon worden, zou de veiligheid slechts 25 pro cent worden verhoogd. Onze kennis betreffende het verkeer is nog gering. Is het aantal slachtoffers schrikbarend groot in ons land? Wè zou den dat moeten vergelijken met andere landen, vroegere jaren en met sterfge vallen t.g.v. andere oorzaken. In 1955 ken maken dan niet verzekerden, mili tairen meer dan burgers, rijders met gehuurde voertuigen meer dan met eigen wagens, mensen met lichamelijke of psy chische afwijkingen meer dan volledig gezonden. Over de invloed van de alcohol op het verkeer zijn de meningen verdeeld. En wegens onbetrouwbaarheid van deze materie geeft het Centraal Bureau voor de Statistiek daarover geen cijfers. Maar ook de inwerking van alcohol op de mens is voor een deel nog duister. Be halve invloed op de circulatie van het bloed en op andere orgaanfuncties heeft de alcohol ook invloed op de psyche, zodat men de psychofarmacologie te hulp zal moeten roepen. Er zijn twee problemen, die daarbij van grote betekenis zijn, nl. de relatie tussen de gebruikte hoeveelheid alcohol en de bloedalcoholwaarde en de reactie van de alcoholconsultatie in het bloed en het effect. Bij de eerste relatie hebben wij een stijgend en een dalend alcohol gehalte in het bloed na alcohol gebruik. Zo wetmatig de daling is door enzym werking. zo grillig is de stijging, omdat daarbij allerlei factoren een rol spelen. Daarom bergt de herleidingsprocedure van het alcoholgehalte enige tijd voor de bloedproef wel kansen van onjuistheid in zich en is minder nauwkeurig dan een op het juiste moment te verrichten ademhalingsproef. welke in vele geval len verkieslijker is. De inleiders op deze vergadering wa ren dr. A. Brand, medisch adviseur van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen en Geneeskun dige Verklaringen te 's-Gravenhage, prof. dr. E. J. Ariens, hoogleraar in de farmacologie te Nijmegen, dr. E. de Jong, hoofd-biochemicus van het St.- Elisabethziekenhuis te Tilburg, dr. J. H. M. Berden, zenuwarts te Heerlen, W. A. W. Curfs, hoofdassistent sociale genees kunde te Nijmegen, prof. drs. A. Marks, professor aan het groot-seminarie te Haaren, mr. H. van Doorn, lid van de Tweede Kamer te Rotterdam en dr. F. J. M. Hillen te Vught, terwijl de vergade ring werd geleid door prof. dr. A. Mer- tens hoogleraar in de sociale geneeskun de te Nijmegen en voorzitter van de R.-K. Artsenvereniging. fraar is ook in andere groepen nodig. Zekerheid in „societas", is te weten ge z'en en ontzien te worden. De roep om Soede menselijke verhoudingen is de r°ep om goede sociale zekerheid. Door de consolidatie van de eco nomische zekerheid wordt de waarde van de sociale steeds meer en hieer gevoeld en het is verheugend dat !hen meer dan alleen het materiële ver engt. DU de deelneming aan het verkeer be staat ook de behoefte aan sociale zeker heid, aanzien en ontzien. De weggebrui ker moet in de andere weggebruiker het "'Pd, de bejaarde, de invalide, ja zelfs "e dronken man, zien. In het verkeer hioet de bereidheid bestaan de ander hiet te overvragen. Verkeersregelen be- vorderen de veiligheid, maar overregle- Jhentering schiet over het doel heen. Goede menselijke verhoudingen vereisen Been gedetailleerde voorschriften. Het probleem van alcoholisme en Sutomobilisme werd ook aan de hand Van de psychologie van het automobilis me benaderd. De auto kwam in de tijd Van de functiepsychologie. Daardoor ^ordt het autorijden thans nog teveel als een complex van functies gezien en Wordt aan het optimaal functioneren te veel waarde gehecht, bijv. in verband fret alcohol. In Amerika heeft men ge- fracht de typologie op te stellen van de ideale Chauffeur en van de brokken maker. Men vond niet alleen een typo logisch verschil, maar soms leverde de brokkenmaker juist betere testpresta ties. Wat is chaufferen? De chaufferende mens vindt zich tezamen met anderen in de wegsituatie. Als iemand eerst kort vin rijbewijs heeft, is het voertuig voor ondoorgrondelijk en moet hij alle Maeite doen het in zijn macht te hou- ah. Voor de ervaren rijder is de auto Mn verlengstuk van zichzelf, het is een S®ei van zijn eigen lichaam geworden. Pe behandeling is primair. Met anderen M men niet statisch, doch dynamisch in de verkeerssituatie van gemeenschappe n-ik afstand houden aanwezig. Het on- €fling ageren is een pracht voorbeeld Vah een sociale situatie. De verkeerssituatie bevat echter zelf °°k een asocialiserende invloed. De ano nimiteit van de bestuurder doet zun in goed gelden. Wanneer een inhalende ahto alsmaar onnodig de claxon gebruikt Pan vindt men hem een idioot, doch als dft een vriend blijkt te zijn, wordt het la waai een aardige attentie genoemd. Het is derhalve te verwachten, dat de- Benen die in de normale sociale situatie Moeilijkheden geven of ondervinden, Mfrelfde ook in het verkeer zullen tonen, "frokkenmakers op de weg zijn veelal Mensen, die ook maatschappelijk niet jonden slagen met het leggen van goede *?etrekkingen. Uit het Amerikaanse on derzoek bleek, dat van de veilige rijders Hechts negen procent in hun leven m ?anraking was gekomen met politie, Milpbetoon of dergelijke instellingen. an de brokkenmakers 66 procent. Het {kpe van de brokkenmaker is niet de on- Pandige, maar de mens met het gebrek kige aanpassingsvermogen. De mens tidt zoals hij is. Deze karakterologische typologie vindt j en ook bij veel alcoholisten. Alcohol is 1 veel culturen een middel tot sociaal ®°dtact en tot het vergemakkelijken van r6 sociale ontmoeting. De meesten kun- ?6n de alcohol als zodanig hanteren, maar anderen hebben dit aanpassings- ermogen niet en worden occasioneel Mmessieve drinkers of alcohol-verslaaf- ren. Het aanpassingsvermogen, een as- •?®ct van het menselijk zijn, waar het '°ciale contact naar voren komt is zo- vmi bij alcoholisten als bij brokkenma kers gestoord. Dezelfde man, die naar alcohol grijpt is de brokkenmaker, °k als hij niet drinkt. v Het toenemend aantal ongelukken ercmtrust ons, evenals het alcohol vraagstuk. Als we ons verantwoordelijk heidsgevoel laten spreken en tot sane- vlag willen overgaan, zijn we niet ge- ;.aat met simplistische leuzen. De slag- fltl: „geen alcohol' geen risico" behoeft ^lichting. „Geen alcohol is alleen ineen ahdere cultuur mogelijk. En als alle ^tomobilisten zijn drooggelegd, dan ons land 1552. ten gevolge van een ver keersongeval. Dit is ongeveer gelijk met het getal van overledenen tengevolge van de sterfte aan tuberculose of suiker ziekte. Toch is er enig verschil, want van degenen die aan tuberculose ster ven, is 37 procent ouder dan 65 jaar en van de diabeten 80 procent. Het aantal ongevallen is toegenomen. De schade ook. Het aantal dodelijke on gelukken heeft hier echter geen gelijke tred mee gehouden en is achtergebleven. Dit is een reden tot optimisme. Het aan tal auto's, is groter geworden en de ver keersintensiteit is enorm gegroeid. Het bleek echter dat het aantal slachtoffers per miljard afgelegde kilometers tot 1954 constant was, maar in 1955 een stijging vertoonde; dit tempert weer ons optimis me. Het is van belang meer gegevens over het verkeer te verzamelen. Wij we ten niet of verzekerden meer ongeluk- O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Het eenvoudige Aspirin*) be staat uit één van de wonder lijkste stoffen die de mensheid ooit heeft uitgevonden. Het heeft een krachtige pijn stillende werking, doet de lichaamstemperatuur dalen bü koorts, maar niet wanneer de temperatuur normaal is. Juist bij de jongste research op het gebied van de reumatiek is Aspirin*) weer in het centrum van de belangstelling gekomen. Aspirintabletten bestaan u i t- sluitend uit deze won derlijke stof zonder bijmen ging van andere bestanddelen. Aspirin*) wordt vervaardigd door Bayer, een der grootste geneesmiddelen fabrieken ter wereld. BAYER gedeponeerd handelsmerk O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Het danscongres 1957, dat zaterdag in gebouw Marcanti te Amsterdam is ge houden, bracht voor de eerste maal op landelijk niveau een ontmoeting tussen beroepsmensen, amateurs en kunstenaars op dansgebied met de vier groeperingen: gezelschaps-, folklore-, volksdans en bal let. Het „Centraal Dansberaad", dat zich ten doel stelt de bevordering van het con tact tussen de verschillende gebieden van de dans en het stimuleren van een ver antwoorde dans in Nederland, had dit congres georganiseerd met madewerking van zowel het Ministerie van O., K. en W als het Prins Bernhard Fonds en de ge meente Amsterdam. Het departement was Wat betreft de noviteit van de combi natie Haskil-Grumiaux: men heeft in Am sterdam grote verwachtingen gekoesterd en hierin is men niet bedrogen uitgeko men. De kans hierop was dan ook wel zeer minimaal. Vooral de beide Mozart- sonates waren juweeltjes van intieme musiceerkunst. Helaas droeg de ruimte van de grote zaal er niet bepaald toe bij om de subtili teit van deze werkjes tot in alle details te kunnen ervaren. Iets wat men overigens niet op het conto van de beide uitvoeren den kan plaatsen. Een onoverkomelijk maar daarom niet minder jammer tegenpunt. Men zou van Beethoven en Brahms mo gelijk wat pathetischer interpretaties ver wacht hebben, wat overigens alleen neer komt op een verschil van opvatting want ook deze beide werken werden volledig gestyleerd en in een bijna volmaakt even wicht uitgevoerd. De opgetogenheid van het publiek dwong de beide solisten een toegift af. W. vertegenwoordigd door drs. J. Heslinga, souschef van de afdeling Jeugdvorming en Volksontwikkeling, en de gemeente door de loco-burgemeester mr. A. de Roos. Een 400-tal meest jeugdige men sen, beoefenaars van de uiteenlopende dansgroeperingen, waren zaterdagmiddag in de gelegenheid kennis te maken met hun onbekende dansen. Door beoefening van enkele basisbewegingen en specifieke stijlvormingen konden de deelnemers er varen wat er karakteristiek is voor de onderscheidene dansvormen. De avond stond eveneens in het teken van de dans. Ruim 900 bezoekers sloegen het spel „De wereld een dansfeest?" van J. Veenstra gade, dat werd opgevoerd door een balletgroep van de school van Max Dooyes, de folkloristische dansgroep „De Schermer Dansers", leden van het Amsterdams Volksdanscentrum en leer lingen van een dansschool. Medewerkers van de vier grote Nederlandse balletten (Scapino, Ballet der Lage Landen), Ballet der Nederlandse Opera en het Nederlands Ballet) voerden vervolgens nummers uit eigen repertoire op. De avond eindigde met balroom en volksdansen, niet alleen van de aanwezigen onder leiding van de heren A. van Lingen en H. Scheyer, maar ook met demonstraties van de Neder landse danskampioenen Wim Bonel uit Amsterdam en Wim Lier uit Den Haag. met hun partner Beb Hekking uit Rotter dam. De organisatoren waren na afloop van mening, dat een dergelijk contact tussen de dansgroeperingen dient te worden voortgezet, vooral op regionaal niveau. De prinsessen Irene en Margriet hebben gisteravond in het Haagse gebouw voor K. en W. de uitvoering bijgewoond, welke werd gegeven door de „Royal Ballet". Het Engelse balletgezelschap gaf een ander programma dan op de eerste Haag se avond: „The Rake's Progress" van Ni nette de Valois en drie balletten van Ken neth Macmillan, waarvan vooral So litaire" terecht zeer in de smaak viel. Maandag 24 juni: Suzanne, Danco, Ernst Hafliger en Frank Martin zijn solisten bij een uitvoering van Frank Martins „Le Vin Herbé" door het Nederlands Kamerkoor en het Nederlands Kamerorkest in het Concert gebouw te Amsterdam. Clara Haskil en Arthur Grumiaux beginnen in de Kurzaal te Scheveningen met hun drie programma's gewijd aan vioolsonates van Beethoven, terwijl in de Koninklijke Schouwburg Moortje aan zijn laatste Haagse voorstelling toe is. Dinsdag 25 juni. In het Amsterdamse Concertgebouw geeft het Ned. Kamerorkest m.m.v. Hans Henkemans een concert van werken van Haydn, Van Otterloo en Mozart, in Den Haag ziet men voor de tweede maal The Rake's Progress van Strawinsky en in Deventer komt Moortje. v-M Amersfoort is vandaag de algemene u "jBadering van de bond van administra- Personeel bij 's rijks belastingen ge iden. Hoewel het lijkt of de ambtena- d n niets te kort is gedaan, zo betoogde V? v°orzitter van de bond, de heer J. H. kM der Meer, iri de jaarrede, immers zij b1;®Ben hun deel in alle loonronden «"kt toch, dat men alle rangsalarissen V«' eenzelfde koopkracht te geven als 0^- ongeveer 25°/o zou moeten verhogen n M de oorlog, "spr. geloofde, dat de )weiHikheid school in de handhaving van dj oude rangenstelsel bij de belasting- Voor de oorlog verdiende de on- da wijzer zonder hoofdakte iets minder lljj de adjunct-commies, thans verdient ruim 225.- meer per maand, tja heer Van der Meer zei, dat de sala- B van de lagere ambtenaars-rangen 3i>,u Veel levensruimte biedt. De hogere hTOti ^in en wefd door de minister van tj^jd^nlandse Zaken een salaris gegeven, "Un veroorlooft van de toegenomen vaart mede te genieten. De positie van Mgere en middelbare ambtenaar steekt, s spreker, daarbij toch wel zeer schriel EINDHOVEN, zondagavond. (Van onze verslaggever EINDHOVEN heeft het dit week einde geweten wat het beteketvf, tweelingen op bezoek te krijgen. Overal kwam men ze tegen, de duo's, op straat, in de Philips Jubileumhal, in de restaurants en op de terrasjes en overal kon de belangstellende eenling er zich over verwonderen dad het mogelijk is om, terwijl men de zaak nuchter bekijkt, zó dubbel te zien Dit is geen overdrijving, lezer, er waren zusjes bij, die zelfs door moeders en minnaars niet te onderscheiden wa ren, laat staan dan door de toevallig passerende leek. En dit was dan het spectaculaire tintje aan dit congres, dat overigens niet als schouwspel was be doeld. Neen, dat werd al duidelijk, toen zaterdagmiddag in het Chicagotheater de eerste lezing begon en dr. P. J. Waardenburg, voorzitter van de Ne derlandse Antropogenetische Vereni ging een wetenschappelijk boekje open deed over de psychologie van de twee ling. Hij sprak over de neiging die er be staat om, enerzijds de tweeling te ver eenzelvigen, anderzijds de geschilpun ten zoveel mogelijk aan te dikken. Ouders en onderwijskrachten spelen in dezen een grote rol. Op de vraag, of de levensomstandighedenwaarin de ene helft van een identieke tweeling zou worden geplaatst, een beslissende rol zouden kunnen spelen in de vorming Het meten van de lengte vormde een van de onderdelen van het medisch on derzoek. Deze twee sprekend op el kaar gelijkende meisjes gaven elkaar geen halve centimeter toe. van het karakter, kon hij geen positief antwoord geven. Bij gescheiden een eiige tweelingen bleek bij proeven, soms niets van de invloed van het verschillend milieu, zodat de erfelijke aanleg sterk domineerde, maar in an dere gevallen waren wel zeer duide lijke invloeden van de omgeving en het levenslot merkbaar. Later op de middag was het dr. Bruins, die een wetenschappelijk refe raat hield over tweelingen en volksge zondheid en daarin o.m. uitvoerig aan dacht schonk aan de waardevolle plaats, die tweelingen innemen bij de onderzoekingen naar de erfelijkheid. „U kunt niet alleen een bijzondere bijdrage leveren tot heil van de mede mens", zo zei hij, „maar het ligt ook op uw weg een waarschuwend woord te spreken op dat gebied, waar erfelijke schade dreigt. En ik denk hierbij aan de genetische schade, die veroorzaakt kan worden door radio-actieve stralin gen bij Röntgen- en Radiumbestraling, maar bovenal ook door atoomsplitsing. Ik meen, dat het op uw weg ligt, twee lingen, om de verantwoordelijke leiders van de grote mogendheden, die over atoomwapens beschikken, te waarschu wen, als een „beau geste" van meer lingen, die ons biologisch zulk een grote eenheid en saamhorigheid laten zien, en voor ons een voorbeeld zijn van verbroedering der mensen. Om op dit congres ook praktische wetenschappelijke resultaten te kunnen boeken was in het Philips Ontspan ningsgebouw een soort spreekkamer in gericht, waar de tweelingen door me dici werden ontvangen. Men hield zich hier bezig met het opnemen van lengte, breedte en hoogte, alsmede met het stellen van vele vragen, zoals: bent u rechts of bent u links?, kunt u goed zien?, etc. Bovendien werden, elders, in een gipskamertje, afdrukken van de gebitten gemaakt. Ging het er bij het vorige congres, in Oirschot, in hoofd zaak om, de bloedsomloop bij vrouwen te testen, ditmaal richtte de belangstel ling zich voornamelijk op .,kleurblind- heid" en „smaakblindheid" en de gra den daarvan. De resultaten zullen uiteraard pas veel later bekend kun nen worden gemaakt. En zo verliep dit congres dan tot al ler tevredenheid, de artsen gingen naar huis met een schat aay gegevens, de tweelingen met herinneringen aan een feest, dat op sommige momenten het zuidelijke carnaval scheen te evenaren. En met herinneringen aan een serie min of meer ingewikkelde vergissin gen, want geloof me, daaraan heeft het dit weekeinde in Eindhoven niet ont broken. Overkwam het uw enkelvou dige verslaggever niet dat hij, nadat hij er in de hitte van het dansfeest zijn jasje bij had uitgetrokken, van een lieftallig tweelingzusje de opmerking kreeg: „zoeven heb ik ook met uw broer gedanst, maar ik vind u veel aar diger Blij ben ik toen aan een tafeltje gaan zitten, om, samen met mijn bedroefde broer, dit stukje te schrijven. trouwd met pest, cholera e.a. epidemisch optredende rampen. De preventie had op deze manier zoveel succes, dat men gezondheidszorg tot kort voor de tweede wereldoorlog praktisch alleen maar zag als het bestrijden van ziekten en men gezondheid zonder meer beschouwde als afwezigheid van ziekte. Wel zijn met het verdwijnen van de bacteriële ziekten de virusziekten meer gaan optreden, zoals verschillende vor men van griep of influenza en vooral de poliomelitis of kinderverlamming. Gelijk men de pokken die ook een virusziekte is met de profylactische vaccinatie binnen de perken heeft weten te krijgen, zo hoopt men dit door inenting ook bij de polio te bereiken. OOR de successen van de bacte riologische preventie is men ook op allerlei andere gebieden van de geneeskunde meer aandacht aan de Aan de hand van lange vragenlijsten trachtten de doktoren tijdens het me disch onderzoek in het Philips Ont spanning sgebouw te achterhalen of bij de tweelingen inderdaad sprake was van: twéé maal één is één. In vele ge vallen waren antwoorden en reacties precies hetzelfde, zoals bij deze man nelijke tweeling, die zich met een glim lach aan het „kruisverhoor" onder werpt. Overigens was de stemming tij dens dit onderzoek zeer gemoedelijk: gedeelde last is tenslotte halve last. delijk en dat een internationaal con gres een geschikte gelegenheid is om denkbeelden uit te wisselen en te ont wikkelen is al even bekend. De inter nationale organisatie van preventieve geneeskunde houdt van 24 tot 29 juni (Van onze medische medewerker) VOORKOMEN js beter dan genezen. Deze leuze zal weinig tegen spraak ontmoeten. Toch wordt er veel tegen gezondigd, ook door de genen, die van de waarheid van deze uitspraak diep overtuigd zijn. Vele mensen lopen door met allerlei ziekten totdat complicaties elk doorlopen on mogelijk maken. Of zoals een professor eens zei: men moet eerst ernstig ziek zijn vóór men naar een arts gaat. Dat de huisarts ook een preventieve taak heeft, een raadsman is in het te gengaan van ziekten en het bevorderen van de gezondheid, wordt in het alge meen onvoldoende ingezien. In China zijn er streken, waar de dokter op het eind van het jaar een honorarium ontvangt als de familie gezond gebleven is, doch wan- neer er ziekten zijn geweest hetgeen preventie gaan besteden. Dat hier pro- men opvat als een tekortkoming zijner- blemen te over liggen is een ieder dui- zijds wordt het honorarium verminderd of achterwege gelaten. Daar zit een stukje Chinese wijsheid in. Het miskennen van de preventieve taak van de huisarts is één van de redenen, waarom de gezondheids zorg en preventieve geneeskunde in an dere handen en organisaties is gekomen en we denken daarbij in de eerste plaats haar 6e congres. Voor de eerste" maal aan de Kruisverenigingen in Nederland, in kasteel Oud-Wasse- De wetenschappelijke beoefening van naar het voorkomen van ziekten noemt men preventieve geneeskunde. Deze opkomst n "e infectieziekten zijn het de van de „prophylaxis" of het voorbehoeden P0"0 en het reuma waartegen de tegen ziekten is vooral te danken aan de strijd thans op het congres gericht bacteriologie. Nadat Pasteur e.a. verschil- wordt. Door het wegvallen van de he lende bacteriën hadden ontdekt als de smettelijke ziekten kriiaen anderp verwekkers van ziekten, had men een als 7ipW«r H» j«j=iL« het ware tastbaar ding om ziekten te do?elljke voorkomen. Zorgen dat er geen ziektever- verrichten, zoals kanker en hart. en wekkende bacteriën of andere levende vaatziekten. Geen wonder dat de kan- eencellige ziektekiemen bij de mens ko- kerprofylaxis op het program staat, men, behoedt deze mens voor de betrok ken infectieziekten. Zo kon men gehele Het is een teken des tijds en een uit streken vrij te maken van bepaalde ziek- drukking van de veranderde instelling in 'ten. De wijze waarop dit ter hand geno- de geneeskunde dat een inleider, dr. Su- men wordt is vaak zeer uiteenlopend en chante uit Arlesheim, niet alleen over de soms spannend als een detective-verhaal, preventieve kanker spreekt maar ook Daardoor zijn we gelukkig niet meer ver- en juist vooraf over de mentaliteit van de kankerlijder. Begrijpelijk, want met die mentaliteit heeft de bestrijding van kanker maar al te veel te maken. Trouwens psyohisch hygiënische onder werpen vormen een niet onbeduidend deel van het programma, niet alleen de pre ventie van epilepsie, mongooltjes e.a. geestesafwijkingen wordt besproken maar ook de psychische hygiëne van de oudere mens. welk onderwerp door prof. Ho ff uit Wenen wordt ingeleid. Dr. Mommsen uit Frankfurt geeft een uiteenzetting van de bestrijding van het gebrek aan eetlust bij kleuters. In ditzelfde vlak ligt ook het voorkomen van verkeersongeyallen, dat door dr. H. Schneider uit Rheinhaus wordt ingeleid. Een ander onderwerp is de betekenis van de voeding ter voorkoming van stof wisselingsstoornissen. Dat de arbeids- en bedrijfsgeneeskunde voor de preventie grote mogelijkheden bevatten is voor een ieder duidelijk. Even eens, dat het congres aandacht schenkt aan het voorkomen van de schadelijke in werking van radioactieve stralen als een van de hedendaagse problemen. Zo biedt het komend congres door zijn veelheid van onderwerpen meer interes sante gegevens dan een diepgaande studie over enig onderwerp. Wel is het een de monstratie van de noodzaak om meer en meer aandacht voor de preventie in de geneeskunde te vragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3