R.-k. woningbouwverenigingen besluiten tot regionale samenwerking Gloeilampjes PLEIDOOI VOOR OPLEIDING Gidsenleidsters haalden vriend schapsbanden strakker aan priyStW - ,1 DE VLOEK nÉHh y-n Ongekend lage werkloosheid en alge meen tekort aan arbeidskrachten Onze dagelijkse „Op Margraten Italiaanse oorlo gsweduwe overh an- digde „Lamp der Broederschap" „Ik bedoel die daar... in dot badpak" Zonnepriester VB Jaarvergadering van R.-K. Bond van Woning bouwverenigingen in beide bisdommen Inhouding A.O.W.- premie Jongen onder zand bedolven „Regering, behoudi toch de Oosterschelde" Op jaarvergadering K.N.B. -EJLB.O. Interdiocesane Dagvaart te „Huis ter Leede" FIFA nam straffen voor Hongaarse spelers over R.-K. WIKenDHS naar de 3e klasse van de MAANDAG 24 JUNI 1957 PAGINA 4 IN BISDOMMEN HAARLEM EN ROTTERDAM Bij het vervullen van meer dan één dienstbetrekking L'HUMANITé IN BESLAG GENOMEN DRIEJARIG MEISJE DEED DODELIJKE VAL UIT RAAM Noodkreet van Zeeuwse vissers „VRIJHEID, VREDE EN VRIENDSCHAP Toch nog uitbreiding werkgelegenheid ARBEIDER VIEL OVERBOORD EN VERDRONK Dit jaar weer pleisteractie RECHTSBIJSTAND AAN ON- EN MINVERMOGENDEN Minister antwoordt Eerste Kamer LT.-KOL. W. KRAMER NIEUWE COMMANDANT VLIEGBASIS EINDHOVEN zwijgen op te leggen" Op het strand komt U met zo'n aan duiding niet ver. Evenmin in de sigaren winkel, wanneer U daar zomaar om „vloei" vraagt bij Uw shag. Als U wilt krijgen wat U bedoelt, moet U de volledige naam noemen. Bij Uw shag dus: MASCOTTE - als U tenminste het beste hebben wilt. Mascotte is immers 3 x beter: rolt beter, plakt beter, brandt beter. Oplossing van zaterdag Protest van Puskas c.s. door GORDON MAC CREAGH 533 Zoals ook aan de IJmond, waar drie katholieke woningbouwverenigingen zich dezer dagen gaan verenigen in een fede ratie, znllen zich ook zes regionale fede raties van katholieke woningbouwvereni gingen uit de agglomeraties Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Noord-Holland, Lelden en de Zaanstreek inzetten om zich gezamenlijk te beraden over planning, onderlinge hulp, technisch zowel als ad ministratief, zoveel mogelijk door deskun dige krachten. „Zo ergens deze samenwerking geboden Is, dan is dat aan deze kant van het land en zo dit ooit geboden is, dan is het nu"'. Aldus de heer J. Kortink uit Den Haag, voorzitter van de R.K. Bond van Woning bouwverenigingen in de bisdommen Haar lem en Rotterdam, op de zaterdagmiddag te Leiden gehouden jaarvergadering van deze bond. Het plan voor deze regionale samenwer king is uitgewerkt op kaderavonden, wei- ke de R.K. Bond van woningbouwvereni gingen in de beide bisdommen enige maan den terug onder alle woningbouwvereni gingen in het Haarlemse en Rotterdamss heeft gehouden. In de IJmond streeft men naar het tot standkomen op korte termijn van een eigen gezamenlijk technisch en administratief bureau met eigen bekwame krachten. Voorzitter Kortink, die bij acclamatie werd herkozen, bracht voorts de behoefte ter sprake, welke in de sector van de wo ningbouwverenigingen reeds enkele ja ren bestaat aan oen landelijk technisch en administratief apparaat. De Bond van Woningbouwverenigingen in de beide bis dommen denkt aan de oprichting van een katholiek bemiddelend orgaan voor de eigen woningbouw. Het Katholiek instituut voor de Volkshuisvesting is reeds gerui- Van hen die meer dan een dienstbe trekking vervullen of wier echtgenoot eveneens een dienstbetrekking vervult, wordt de A.O.W.-premie ingehouden op het uit iedere dienstbetrekking afzonder lijk genoten loon tot een maximum van 465 per dienstbetrekking. Dit heeft ten gevolge, dat in verschillende gevallen in totaal meer dan f 465 per jaar wordt in gehouden en dat dit meerdere pas kan worden teruggegeven bij de later op te leggen difinitieve premdeaanslag. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen heeft de minister van Financiën thans goedgekeurd, dat de inspecteurs der belastingen voorlopige aanslagen in de inkomstenbelasting over het jaar 1957 op verzoek van de belastingplichtige te verlagen met het bedrag dat in 1957 ver moedelijk boven f 465 aan premie zal worden ingehouden. Aangezien de defini tieve premieaanslag en de definint- ieve aanslag in de inkomstenbelas ting gelijktijdig zullen worden opge legd, wordt daarmede bereikt dat de be langhebbenden voor een gelijk bedrag 'uitstel van betaling van inkomstenbelas ting genieten als zij voorlopig aan premie A.O.W. te yeel betalen. De Parijse politieprefect heeft zaterdag de inbeslagneming gelast van de editie van het orgaan der Franse communisti sche partij ,,1'Humanité". Het blad heeft een aantal brieven ge publiceerd van Algerijnse communistische leiders, waarvan de bedoeling is, de ver antwoordelijkheid voor de slachting te Meloeza op het Franse leger af te schui ven. Kaapstad (Z.Afrika) Zit uw gevangenisstraf uit, wanneer het u gelegen komt. Nu, zo erg is het wel niet, maar er is toch een revolu tionaire wijziging in het Zuidafri- kaanse strafrecht op komst. En daar bij gaat men van het standpunt uit, dat de straf zich moet aanpassen aan de overtreder en de overtreder zich weer aan de maatschappij moet aan passen. Daarom is er voorzien in een mogelijkheid, om een opgelopen gevangenisstraf uit te zitten „op af betaling", d.w.z. dat men zijn tijd bij stukjes en beetjes kan gaan opknap pen. Dat is dan om het familieleven en de loopbaan van de veroordeelde niet te schaden. Melbourne We zijn u de uitslag nog schuldig van de „rock-'n-roll"-patiënten, die probeerden het wereldduurrecord „rock" te verbeteren. Vier jongelui hebben het 108 uur aan één stuk vol gehouden. Dat betekende een verbe tering van het wereldrecord en nóg wilden ze er niet uitscheiden. Miami (V.S.) Met een twaalf meter lange zeilboot arriveerden het jonge Franse lera- resje Simone Moncharmont en de 35- jarige Amerikaanse zeeman Jacob Crane. Ze hadden toen een zeereis van 16.000 mijl achter de rug, die in januari 1956 in Saigon begonnen was. Ze hebben de reis in 91 etappen gedaan. Over de Rode Zee deden ze een maand, want een storm scheurde daar hun zeilen. Over de Atlantische Oceaan deden ze echter slechts 20 dagen. De Franse juffrouw had vol ledig haar taak vervuld en evenveel wacht gelopen als haar mannelijke collega. Parijs Dat aanprijzen van het drinken van melk door Men des France was toch niet helemaal een grap. Want de Fransman drinkt graag zijn glas wijn en het zij hem gegund maar het is een feit, dat in 1956 5977 Franse vrouwen en mannen stierven tengevolge van alcoholmisbruik. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat on geveer 80% van de Franse mannen zijn wijn onversneden drinkt en dat 60% van de Franse dames de wijn liefst puur heeft. me tijd bezig om in samenwerking met de landelijke grote sociale organisaties tot oprichting van een dergelijk bemidde lend orgaan te komen. Aan het jaarverslag ontlenen wij, dar, bij de R.K. Bond van Woningbouwvereni gingen thans 57 verenigingen zijn aange sloten met 15.584 woningen in exploitatie en 2.873 in aanbouw. Op de vergadering voerden verder nog het woord architect L. Peters uit Am sterdam, en mr. F. Andriessen, algemeen secretaris van het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting. In het duinterrein van Meyendel bij Wassenaar is zondagmiddag de 15- jarige jongen R. Brouwenstijn uit 's-Gravenhage, toen hij probeerde in een hol in een duintop te kruipen, onder neerstortend zand bedolven en gedood. De jongen bevond zich met een 16- jarige vriend in het voor het publiek afgesloten terrein. Ondanks waarschu wingen van zijn metgezel kroop hij in het hol. Toen de jongen door grote hoe. veelheden neerstortend zand werd ge troffen, heeft zijn vriend tevergeefs een kwartier lang geprobeerd hem te be vrijden en daarna alarm gemaakt. Tal van voorbijgangers kwamen te hulp. Politie en personeel van gemeen tewerken groeven het lichaam uit. Drie artsen hebben daarna nog geruime tijd tevergeefs getracht, onder meer door zuurstof toe te dienen, de levensgeesten op te wekken. Zaterdagmiddag kwart over drie is aan de Koninginneweg te Amsterdam het driejarig meisje Annemieke de Vries uit het raam van de tweede etage van de ouderlijke woning gevallen. Het meisje kwam op de betonnen vloer van een plaatsje terecht. Met een schedel- basisfractuur werd het in het Wilhel- minagasthuis opgenomen, waar het enige tijd later is overleden. Het kindje zou, bij het spelen met haar achtjarig broertje, op de vensterbank zijn ge klommen en zo de dodelijke val heb ben gemaakt. „Regering, behoud toch de Ooster schelde voor ons! Gij hebt een forse daad willen stellen: het Deltaplan, stel nu dan nog een andere forse daad: per foreer de dam in de Oosterschelde!" Deze kreet slaakte de voorzitter van de Zeeuwse vereniging tot behartiging van de Zeeuwse visserijbelangen, de hser A. L. S. Lockefeer, in de verga dering van deze organisatie. Een ge perforeerde dam zou de redding zijn voor de oesterteelt in de Oosterschel de, maar de regering vindt dit te duur. „De afsluiting van de zeearmen be tekent voor vele vissers het ophouden van hun bestaan", zo zei de heer Locke feer. Hij verklaarde voorts, dat het Delta plan niet de vloek mag zijn voor het paradijs, waarin de oester en mossel lee't. Een dringend beroep deed hij op het grote aantal vissers, dat aanwezig was, om een flinke en eendrachtige or ganisatie te vormen. Spreker was van mening, dat de vis serij met zijn eigen, geheel aparte pro blemen niet thuis hoort bij het ministe rie van Landbouw en Voedselvoorzie ning. Daarom zou een staatssecretaris voor de visserij beslist geen overbodige luxe zijn. (Van onze correspondent). In de bondsvergadering van de Katho lieke Nationale Bond voor E.H.B.O., za terdag in de Buitensociëteit te Zwolle gehouden, heeft dr. S. A. Klein uit Den Haag een pleidooi gehouden voor de op leiding van E.H.B.-ers. Hieronder ver stond hü E.H.B.O.-ers met ruimere be voegdheden, die bjj rampen en spreker noemde hierbij Hiroshii >a vooral wondshock-patiënten zelfstandig infusies mogen toedienen. Wondshock is namelijk het gevaarlijk ste wat er is, aldus dr. Klein. Er ont staat een tekort aan circulerend bloed, warrdoor verstikking van de weefsels op treedt, evenals bij drenkelingen. E.H.B.O.- ers met een speciale opleiding en psy chisch getest, zouden in staat gesteld moeten worden bloed, plasma of zout oplossing te mogen toedienen. Ik hoop, dat de artsen hun bezwaren hiertegen zullen kunnen overwinnen, aldus spre ker. De E.H.B.R.-ers zullen stage in een ziekenhuis moeten lopen, want wondshock leert men eerst door ervaring aan het (Van onze correspondent) In alle vroegte zijn gistermorgen uit alle hoeken van de bisdommen Haarlem en Rotterdam de gidsenleidsters naar het fraaie buitencentrum „Huis ter Leede" getrokken, waar de om de paar jaar te rugkerende interdiocesane Dagvaart werd gehouden. Ongeveer 450 leidsters hebben zich daar bezonnen op de moge lijkheden, die het gidsenspel biedt, heb ben zelf het spel gespeeld en de vriend schapsbanden strakker aangehaald. Het motto van deze leidstersbijeenkomst luid de: „Vrijheid, vrede en vriendschap", waarover de nationaal aalmoezenier, de zeereerwaarde heer A. van Willigenburg, een inleiding hield. De dag werd begonnen met een H. Mis in de openlucht, opgedragen door de zeer eerwaarde heer F. Beckers, diocesaan aal moezenier in het bisdom Rotterdam. In een korte predikatie stelde hij de vrijheid van de mens, in gebondenheid aan God in het licht. Om half elf volgde de offi ciële opening en de vlaggenparade. De diocesaan commissaresse van het bisdom Haarlem, mejuffrouw W. IJsselmuiden, sprak hierbij een welkomstwoord, waarna iedere leidster een ballon, voorzien van naam en adres, de lucht liet ingaan. In de loop van de dag kwamen van diverse Het jaar 1956 gaf, aldus volgens het rapport van de directie voor de arbeids voorziening, een voortzetting te zien van de sinds 1952 onder invloed van de conjunctuur aan de gang zijnde ontwikke ling op de arbeidsmarkt, waarbij ener zijds de werkgelegenheid van jaar op jaar sterk toenam, terwijl anderzijds de arbeidsreserve voortdurend slonk. Zo was in 1956 een situatie ontstaan met een on gekend lage werkloosheid en een vrijwel algemeen tekort aan arbeidskrachten. De bestedingsbeperking is de voor naamste oorzaak, waardoor deze ontwik keling in 1957 enigszins zal worden terug gebogen. Hoewel de werkloosheid hiervan waarschijnlijk nog weinig invloed zal ondervinden, kan niettemin een vrij be langrijke verruiming van de arbeids markt worden verwacht, aldus het rap port. De mannelijke beroepsbevolking steeg van 1955 op 1956 met 35.000 man en be reikte een totale omvang van 3.181.000. Voor 1957 wordt een toeneming met 37.000 man verwacht. In deze groeicij fers is de invloed van de hogere geboor tecijfer in het begin van de veertig jaren merkbaar. De omvang van de vrouwelijke beroeps bevolking nam in het afgelopen jaar toe met rond 15.000 tot 1.004.000. Van 1956 op 1957 wordt een toeneming van 12.000 geraamd, daar als gevolg van de gerin gere uitbreiding van de werkgelegenheid zich minder vrouwen op de arbeidsmarkt zullen presenteren. Hoewel in de periode 1952 tot en met 1956 de industriële produktie een toene ming te zien gaf van 37 pet. kon de ar- beidsbezetting in de industrie zich in deze periode slechts met 10 pet. uitbreiden. Voor 1957 wordt, ondanks de aangekon digde en reeds gedeeltelijk van kracht zijnde bestedingsbeperking, nog een werk- gelegenheidsuitbreidlng van 37.000 man nen en 12.000 vrouwen mogelijk geacht. Voornamelijk dank zij het nog bestaande enorme tekort aan arbeidskrachten zal zodoende, naar verwacht wordt, ongeveer de gehele aanwas van de beroepsbevol king in het bedrijfsleven kunnen worden opgenomen. Dit tekort aan arbeidskrachten, dat in het afgelopen jaar nog met rond 13.000 toenam, wordt in 1956 geraamd op bijna 100.000, te weten 67.000 mannen 30.000 vrouwen hetgeen in totaal 2,3 pet. van de totale arbeidsbezetting uitmaakt. Rela tief het grootst zijn deze tekorten in de mijnindustrie met 6,6 pet. en de kleding en reinigingsindustrie met 6,3 pet. Het meest klemmend zijn de tekorten in de bouwnijverheid (2,6 pet.) en de metaal nijverheid (5,4 pet.), waar zij voorname lijk zijn geconcentreerd in een aantal hooggekwalificeerde beroepen, welke hier door het knelpunt vormen voor de gehele produktie in deze sectoren. In de loop van 1957 kan echter een verruiming van de arbeidsmarkt worden verwacht, waardoor het tekortcijfer ongetwijfeld belangrijk zal dalen. De omvang van deze daling valt echter, zelfs bij benadering, niet aan te geven. c Zaterdag is de 58-jarige arbeider J. A. Dijkstra, toen hij bij de afbouwpier van de N.D.S.M. te Amsterdam aan boord van het zeeschip „Viva-Para" werkzaamheden verrichtte, over boord gevallen. Enige uren later is het stofr felijk overschot opgehaald. kanten reeds berichten over de ballonnen binnen, 's Middags was als verste punt Kootwijk bekend. Nationaal aalmoezenier Van Willigenburg sprak over de diepere betekenis van de woorden ::„Vrijheid, vrede en vriendschap Vriendschap is ondenkbaar zonder vrij heid. want beide begrippen zijn onver brekelijk aan elkander verbonden. Beide begrippen culmineren in de vrede, die een kenmerk is van zielerust. Na een fijnzinnig betoog van aalmoeze nier Van Willigenburg was het tijd voor velerlei activiteiten. De leidsters vormden groepen, die in een tweetal uren enige fa cetten van de vele gidsenvaardigheden lieten zien. De een toonde haar vaardig heden in het acteren en de ander zat bij een vuurtje, bezig met het klaarsto- ven van een hike-gerecht. Weer anderen vormden een zangkoortje en lieten horen, welke hoge noten zij op hun zang hebben, of werkten met vaardige hand aan een poppenkast. Ook de creatieve handvaar digheid, zoals „vinger-schilderen", werd beoefend. Tenslotte konden de leidsters elkanders resultaten van deze vrije ex pressie bewonderen. 's Middags werd een groot spel opge voerd onder de titel: „Honderd jaar vrou wenemancipatie". In dit kolderrijke spel werden dames uit de oude tijd geconfron teerd met de dames van thans en men moet toegeven, dat de dames uit de ver leden tijd uiteindelijk toch niet zoveel op hun latere sexegenoten hadden af te ge ven. Zelfs toonden enige dames-van-vroe ger bewondering voor hetgeen thans valt te beleven. Het was een luchtig spel met vele verkleedpartijen, een moderne mode show, een hoempa-orkest enz. De diocesaan aalmoezenier van het bis dom Haarlem, de zeereerw. heer J. Tuyn celebreerde tenslotte een kort lof, waar onder werd gebeden voor hen, die vervol ziekbed onderkennen en aderpuncties leert men slechts door oefening. In deze vergadering werd voorzitter A. M. Bergers uit Rotterdam herkozen. Men bracht hem dank voor de grote ac ties die hij voor liefdadige doeleinden heeft georganiseerd en waardoor de kos ten van het bondsbureau en het maand blad werden gedekt. Door deze acties werd ruim 20 miljoen bijeen gebracht. De heer Berger kondigde aan, dat ook dit jaar weer een Pleisteractie wordt gehouden, waaraan geldprijzen zijn ver bonden. De pleisters worden gratis uitge reikt op 1 september en de bijdragen voor de E.H.B.O. blijven geheel vrijwil lig. De pleisters worden dus niet ver kocht. De Kath. E.H.B.O. telt thans meer dan 500 afdelingen met tezamen 25.000 leden, verspreid over 1000 van de 1650 parochies die onze bisdommen tellen. Eind decem ber waren er 18.338 gediplomeerde le den, hoewel dit er 21,676 hadden kunnen zijn, zo iedereen tijdig het diploma had verlengd. De ere-voorzitter, ir. J. B. G. M. rid der De van der Schueren, commissaris der Koningin in Overijssel, woonde de ochtendvergadering bij en schonk een zuurstofkoffer, waardoor er voor de monstratie bij de afdelingen thans twee beschikbaar zijn. Besloten werd de volgende jaarverga dering te houden in Arnhem, op 12 april 1958. De minister van Justitie heeft de Eerste Kamer zijn memorie van antwoord doen toekomen over het ontwerp van wet tot regeling van de rechtsbijstand aan on- en minvermogenden. De minister herinnert eraan, dat het wetsontwerp, behalve de vergoeding die advocaten voortaan voor bijstand aan on- en minvermogenden zul len ontvangen, nog een andere wijziging van de bestaande toestand bevat, die niet over het hoofd gezien mag worden, en wel, dat de regeling der materie gelicht is uit het wetboek van burgerlijke rechts vordering en in een afzonderlijke wet is ondergebracht. Uit deze losmaking van het burgerlijke procesrecht blijkt, dat de rechtsbijstand een breder terrein dan vroeger zal kunnen bestrijken, en wel al die gebieden, waarop rechtsbijstand nodig en wenselijk kan zijn, zoals admini- stratieve rechtspraak. De beloning, die op dit ogenblik aan toegevoegde raadslieden kan worden toe gestaan, is inderdaad gering in verhou ding tot de te presteren arbeid. De mi nister hoopt, dat het bij een gunstiger stand van 's lands financiën mogelijk zal zijn een gunstiger regeling te treffen dan door hem thans kan worden aangeboden Hij wil gaarne overwegen of de gratis- admissieprocedure niet voor vereenvou diging vatbaar is. Horizontaal: 1 persoonlijk voornaam- ging lijden om het geloof. Met het neer- j §ee,4wt, 7 bijwoord, 8 voorzetsel, halen van de vlag werd de geslaagde Dag- j vulkaaninhoud, 1,2 vreemde munt, 13 vaart besloten. De diocesaan commissa-j P*aa*s in Gelderland, 15 wandversiering, ris van de Katholieke Jeugdbeweging mr. J. Th. M. van der Vaart, woonde een ge deelte van de bijeenkomst bij. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen zal de commandant van de Tweede Tactische Vliegbasis te Eindhoven, de kolonel A. A. M. van Rest, met ingang van 1 september van dit jaar de dienst met pensioen verlaten. Tot zijn opvolger is benoed lt.-kolonel W. Kramer, thans chef staf Nederlands Ad ministratief Commando van II Group in Sündern (Duitsland). De commando-overdracht zal waar schijnlijk in augustus plaats vinden. Een teken om haat en wrok het I bronzen lamp voor Nederland hadden ge organiseerd. Zaterdagmiddag is op het geallieerde oorlogskerkhof te Margraten voor het grote bronzen monument in tegenwoor digheid van vele autoriteiten, zowel uit Italië als uit Nederland, de „lamp der broederschap" geplaatst. Deze lamp werd door de bejaarde oorlogsweduwe Eliza Pocaterra aan mevrouw I. van Gerven- Beurskens uit Tegelen, wier echtgenoot in januari 1947 sneuvelde bij Semarang, over handigd. De plechtigheid op het oorlogskerkhof ving om ongeveer kwart over een aan. De Italiaanse delegatie, die mevr. Poca terra vergezelde, werd bij de ingang be groet door afvaardigingen van organisa ties van Nederlandse oud-strijders en oud-militairen, die de ontvangst van de Na het begroetingswoord van dr. Hou- ben, de commissaris van de Koningin in Limburg, hield de leider der Italiaanse delegatie, generaal Guiseppe de Stefanis, een toespraak, waarin hij de betekenis van deze plechtigheid uiteenzette. „De overhandiging van deze lamp is bedoeld als teken voor de regeringen, om uit het offer van de gesneuvelden de vermaning te trekken, haat en wrok het zwijgen op te leggen." In de plaats van mgr. Ferdinando Bal- delli, die de stichter is van de wereldor ganisatie van „de lamp der broederschap" en die door ambtsbezigheden was verhin derd, richtte mgr. Guido Pivari een bood schap tot het Nederlandse volk, waarin hij zijn voldoening uitsprak over het feit, dat ook ons land thans in deze manifesta tie van broederschap der volkeren werd betrokken. 17 voorzetsel, 18 deel van het dak, 19 meisjesnaam, 20 hinder, 22 rivier in Duits land, 23 wapen, 24 hoovaardig, SC woede, 28 gelofte, 29 vaas, 31 drank, 32 ontken ning, 33 vogel, 34 takje, 35 uniek, 37 telg, 39 stofmaat, 40 vorm, 41 heilige (afk.). Verticaal: 4 Aziatisch schiereiland, 3 persoonlijk voornaamwoord, 4 palm, 5 plaats, 6 zoals de akten getuigen (Latijnse afk.), 7 volk, 9 verachten, 11 verduren, 12 omhooglopen, 14 gestalte, 16 slang, 21 voorzetsel, 22 ijzerhoudende aarde, 25 werkelijk, 27 bijwoord van plaats, 29 hof jonker, 30 langzaam, 36 Frans persoonlijk voornaamwoord, 38 hetzelfde (afk.). Horizontaal: 1 lepe, 5 al, 7 b.l., 9 l.o., 11 leeg, 12 re, 13 iep, 15 iet, 16 K.R.O., 17 N.N., 18 lorgnet, 19 mot, 20 A.K.O., 21 soda, 22 alle, 25 u.l.o., 26 R.O., 28 ion, 29 slak, 33 panter, 34 steur, 35 kogel, 37 komma, 41 straat, 46 lila, 47 eel, 49 ka. 50 lat, 51 kind, 45 laks, 55 ome, 58 rok, 60 riskant, 62 o.a., 63 aan, 65 alt, 66 roi, 67 es, 68 taai, 70 n.t„ 71 re, 72 n.e., 73 erts Verticaal: 1 1.1., 2 eek, 3 persoon, 4 ego. 5 Arno, 6 lente, 7 Bilbao, 8 Leo, 9 leek, 10 Otto, 14 prul, 15 Ina, 19 mare, 21 sla, 23 l.n„ 24 Est, 25 up, 27 ork, 28 tegel, 30 ie. 31 au, 32 kr. 36 L.S.K., 37 k.l„ 38 o.i., 39 ml, 4 mak, 42 talk, 43 Alkmaar, 44 aas, 45 t.t., 47 enz., 48 editie, 52 Isar, 53 groen, 55 Oran, 56 milt, 57 Est, 59 oase, 61 nor, 43 Ate, 64 nat, 69 is. Het dagelijks bestuur van de FIFA is donderdag en vrijdag te Zilrich bijeen ge weest. De vergaderingen werden, in ver band met ziekte van de voorzitter A. Drewry, gepresideerd door onze land genoot K. J. J. Lotsy, eerste vice-voorzit- ter. Behalve de heer Drewry waren ook afwezig de heren E. Thommen (vice-presi dent) en G. Lange. Naar aanleiding van de „kwestie-Hon- ved" werd besloten, dat. de door de Hon gaarse voetbalbond uitgesproken straffen door de FIFA worden overgenomen. Ferenc Puskas en Zoltan Czibor mogen dus tot 3 april 1958 niet spelen. Sandor Kocsis, Guyla Grosics en Istan Szolnok hebben een speelverbod tot 3 oktober 1957, terwijl de schorsingen van Gustav Garam- voelgyi en Gyula Szabo voort duren tot 3 augustus 1957. Al deze straffen gingen in per 3 april 1957. Het merendeel van de uit Hongarije ge vluchte voetballers zal per 1 juli 1957 weer in FIFA-verband mogen spelen. Voor en kele andere spelers met name genoemd gaat deze toestemming in op 20 oktober 1957. Alle aangesloten bonden zullen schriftelijk van deze beslissingen in ken nis worden gesteld. Van de door de Braziliaanse voetbal bond uitgesproken straffen (aan de ver enigingen Botofogo en Flamingo) werd door het dagelijks bestuur van de FIFA met instemming kennis genomen Nader wortd bericht, dat de Hongaar se voetballers, wier straffen door de FIFA zijn overgenomen, na het beëin digen van hun schorsing gedurende nog één jaar niet kunnen spelen. Zij moeten nl. bij overgang naar een andere ver eniging reglementair een wachttijd van een jaar in acht nemen. Puskas bijvoor beeld mag nu pas per 3 April 1959 voor een andere vereniging dan „Honved" uitkomen. Een aantal Hongaarse voetballers, met Ferenc Puskas aan heit hoofd, hebben besloten via een Weense advocaat de F.I.F.A. in rechten aan te spreken we gens „beperking van hun persoonlijke Vrijheid". Dit is te Wenen meegedeeld door Em.il Oesterreicher, de vroegere manager van Honved, nadat het dage lijks bestuur van de F.I.F.A. heeft be sloten de door de Hongaarse voetbalbond aan Puskas, Czibor, Kocsis, Grosics en enkele anderen opgelegde schorsingen te bekrachtigen. Oesterreicher voegde hieraan toe dat de geschorste spelers tevens van plan zijn een beroep te doen op de „beroemd ste voetballers van de wereld", bij wie 'Stan Matthews, Billy Wright, Ocwirk, Hanappi, Boniperti, Fritz Walter en Bal- ■laman, teneinde de F.I.F.A. te verzoeken baar beslissing te herzien. Puskas ver toeft momenteel op Cyprus, Szolnok in Spanje, Czibor te Rome en Kocsis te Flo rence. Alleen Grosics en Szabo zijn in Wenen. Het betreft hier alleen de vroegere Honved-spelers. De meeste andere uit 'Hongarije gevluchte spelers, en dat zijn •er honderden, zullen van 1 juli 1957 af !in het buitenland mogen uitkomen. Voor de promotie naar de derde klass« in West II heeft RKWIK met 20 van Rijswijk gewonnen en zich daardoor van een plaats in de derde klasse verzekerd- Rijswijk, dat aan de kop ging, zal nu een beslissingswedstrijd moeten spelen me' ASC, dat de uitwedstrijd tegen Rava won- Immers Rijswijk en ASC hebben beide punten verzameld en zij zullen nu via een beslissingswedstrijd moeten uitmaken wie RKWIK naar de derde klasse zal verge' zeilen. De stand is: RKWIK 6 ASC 6 Rijswijk 6 Rava 6 9—8 14—9 10—H 5—10 In de andere groep voor de promotie naar de derde klasse heeft DHS de beslis' singswedstrijd tegen Oudewater met 1—" gewonnen, zodat de Schiedammers samen met Laakkwartier promoveren. 30). Eindelijk was het werk toch klaar. De pijpleiding was hersteld en de nieuwe pomp geplaatst. Het was een pomp met dubbele handzwengel waarmee in een kwartier het water over de rand van het meer tot onderin de leiding gezogen kon worden. Daarna zou de luchtdruk de rest doen, zoals Templar Docker tevergeefs aan het verstand had pogen te brengen. Doch Docker moest zijn oren wel gelo ven, toen hij het water door de leiding hoorde klokken en hij keek benieuwd van de pijpjleiding naar het meeroppervlak als verwachtte hij, dat dit zienderogen zou dalen. Templar voelde zich doodop. Niet door het werk, want hij was jong en sterk ge noeg om het met plezier te doen. Maar de angst en bezorgdheid om zijn ontevre den arbeiders toch maar aan het werk te houden en te voorkomen dat ze telkens ruzie maakten en elkaar naar de keel vlogen, hadden hem afgemat. Het werk gaf hem geen vreugde en voldoening op die manier. Laat het nu maar rusten, jongens, zei hij. Het geeft toch nog niets om het meer te doen dalen, zolang die ondergrondse stroom er nog doorloopt. Ik wilde alleen maar zekerheid hebben, dat dit lamme ding goed werkte. Voor vandaag is het wel genoeg. Morgen zal ik jullie de weg naar het hol wijzen en gaan we de dam her stellen en dan zijn we er gelukkig door heen. En nu zal Ik jullie eens zeggen, wat ik doen zal. Ik zal vandaag eten ko ken. Komt mee, laten we maar gaan. Marty, het is jouw beurt, de gereedschap pen op te bergen. Hij moest ze als kinderen zoet houden. Ze maakten er nu echter niet het minste bezwaar tegen, mee te gaan naar de ten ten. Marty bleef achter in een kwade bui Hij vond dat, nu Templar inplaats van Kling voor het eten ging zorgen, de laat ste de gereedschappen wel op mocht rui men. Hijzelf had immers de hele morgen al zo hard gewerkt nietwaar? Hij durfde echter niet in' opstand komen. Dus ging hij bij de pijpleiding zitten inde enige zonnestraal die in het ravijn binnen drong en toonde zijn onwil door 'n sigaret te roken, inplaats van gereedschappen bij een te zoeken Hij bracht zichzelf op die manier in een echt koppige bui. Zelfs toen ze hem later van de andere kant der kloof toeriepen, te komen om voor het eerst een smakelijk maal te genieten, ver koos hij zich liever als miskend te gedra- ten. Hij zou het hun wel aan het verstand brengen! Hij zou komen, als hij er zelf zin In had. Wat konden hem bonen met spek schelen? Hij walgde allang van spek. Marty was net een kleine, zeurige jon gen. En zó kwam het, dat de tragedie, die hun boven het hoofd hing, hèm trof. Met ont zettende snelheid uit de hemel op hèm ge vallen. XVIII Toverkunsten De oude Mamu de Ziener, die het gehe le werk onder zich nauwkeurig gade had geslagen en de pomp had zien opstellen, begreep dat nu de tweede stap gezet was ter ontdekking van het geheim, dat aan zijn zwakke krachten was toevertrouwd. Hij wist niets van de werking van een hevel of een handpomp. Doch hij hoefde niet naar het andere einde van de oude weg te schuifelen om te weten wat daar -oorviel aan het uiteinde van die zwarte pijpleiding. Dat had hij reeds de eerste keer gedaan toen de hatelijk-hardnekkige ingenieur zijn eenzaam domein was bin nengedrongen. Hij wist dat een volle, vijftien duim dik ke waterstraal uit die ver verwijderde pijp wegspoot en dat die straal uit zijn heilig meer afkomstig was, Hoe dat gebeurde wist hij niet Dat was e-en der toverkun sten van die vervloekte blanken. Dus werd het tijd en hoog tijd om zijn eigen tover kunsten daar tegenover te stellen, die hij bij overlevering kende uit de O' de leer zij ner voorvaderen De toverkunst van zijn geslepen invloed op de geest der mensen. De tijd was rijp om die magische kracht, waaraan de Heer Zon hem had herinnerd door zijn boodschapper, de grote vogel, te gaan toepassen. De oude Mamu strompelde daarom weer uit zijn hol te voorschijn en ging op zijn rots staan met het oude totem teken in de hand. Het was een langwerpig voorwerp, on geveer zo lang als zijn onderarm en zo dik als de palm van zijn'hand, dat nog de spo ren droeg van oude werktuigen; het was zo oud dat de hoeken en randen afgesleten waren. Hij hield het ding zijn god ten on derzoek voor. hoewel hi) 't met zijn zwak ke armen nauwelijks omhoog kon tillen en riep luid om leiding uit den hoge. Ccame arajpacha, Heer der Hemelen, is dit éoed? Zie de boodschap van de nog bestaande macht. Is de tijd er gunstig voor Heer Zon? Wat voert die ouwe gek nu uit? grom de Kling, nijdig omhoogkijkend van de eettafel. Die vloekt ons uit omdat we weer een stap verder gekomen zijn, antwoordde Templar verheugd. Hij weet. dat we nu niets anders meer te doen hebben, dan dat ondergrondse ka naal af te dammen in zijn hol en dat de schat dan in ons bereik zal liggen. Heer Zon, geef uw dienaar raad en wijsheid, riep de oude man, roerloos bo ven hen staande, uit. waarbij hij met zijn stijve armen zijn last hoog boven zijn hoofd tilde. Zijn rode poncho woei uit en maakte weer de dreigende indruk van een grote bloedvlek tegen de rotswand; en daar be neden vervloekten ze hem om de angst wekkende indruk, die hij op hen maakte. Een donkere vlek, zwevend in de ijle lucht, die met scherpe ogen alles waar nam wat er beneden plaatsgreep, viel met samengevouwen vleugels als een peil lood omlaag om te zien, wat voor voed sel die oude man daar wilde weggooien. Heer Zon! riep deze in aanbiddende vervoering, Uw dienaar brengt uw bood schap over verborgen machten over. Heer Zon, geleid hem veilig. Hij liet zijn stijve armen zakken en het voorwerp over de rand van de rots neer vallen om neer te storten op de plek, waar Marty juist zat te mokken.. Marty! Kijk uit! Gauw, anders.. Marty hoorde slechts verschrikte waar schuwingskreten voordat het ding hem vlak in de nek tussen de schouders trof, terwijl hij gebogen op de pijpleiding zat. De anderen hielden als versteend een ogenblik de adem in; toen renden ze naar hem toe. Ze struikelden, rolden over de stenen langs de helling en spron gen weer op zonder hun kneuzingen te voelen. Templar bereikte de plek het eerste. Hij trok het met bloed bevlekte voorwerp van Marty's vermorzelde lichaam weg en wierp het terzijde, verbaasd over het grote gewicht van het ding. Het volgend ogenblik kwam Docker, zijn pijnlijk ver wonde knie wrijvend, aangestrompeld. Kling wilde helpen om het verminkte lichaam op te tillen, maar de warmrode vlek op zijn hand en het afgrijselijke schouwspel werden hem te machtig en hij keerde zich duizelig om. Björgson schrok terug voor het afschuwelijke toneel. (Wordt vervolgd' ar DINSDAG 25 JUNI HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gramm. 7.45 Morgengebed efl liturg, kal 800 Nws en weerber. 8.15 Gram#: 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Caus. i0 0 V. d. kleuters. 10.15 Gramm. 10.30 Schoolrad#' 10.50 Gramm. 11.00 Vd. vrouw 11.30 Gram# 11.50 Caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 12^ Gramm 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.3* Gramm. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kat# nws 13.20 Amus. muz. 13.50 Gramm. Schoolradio 14.20 Gramm 14.30 V.d vrouwen X h platteland 14.40 Opera. 16.00 V.d. zieken w Ziekenlof 17.00 V.d. Jeugd 17.40 Beursber. 17.«f Regeringsuitz. 18.00 Gramm. 18.10 Ronde Frankrijk. 18.20 Tenniskamp. Wimbledon. 18% R.V.U. 91.00 Nws 19.10 Commentaar op kf/t nws. 19.15 Uit het Boek der Boeken lA-s* Gramm 20.30 Act 20.45 De gewone man 20.». Omr. ork. en solist. 21.40 Caus. 22.00 Koorza# 22.35 Gramm. 22.45 Avondgebed en liturg 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gramm. HILVERSUM U 298 m. 7.00 AVRO 7-5° VPRO 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm 7.50 opening 8.00 Nws. 8.15 Gramm 9.00 Gym v« vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Gramm Morgenwijding 10.00 Gramm 10.50 V.d. kleut# 11.00 Italiaanse muz. 11.30 Gramm 12.00 Lie# muz. 1230 Land- en tuinb. meded. 1233 °L gel en zand 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gra#|V 13.20 Mil. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gra#J% 14.40 Schoolradio 15.00 Gramm. 15.15 ^eZl(\0 15.30 Mezzosopr. en fluit, piano en celesta l6'^ Gramm. 16.30 V.d. jeugd 17.30 Gramm. Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fototips. 13 40 Li<# muz. 18.55 Paris vous parle 19.00 Amateurs ultz. 19.45 Toneelbeschouwing 20.00 Nws. 20- Gramm. 21.00 Hoorspel. 22.00 Kamerork. en sV list 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New ^°r 23.16 New York calling 23.2524.00 Gram#- ENGELAND, BBC home serv. 330 m- 12.00 Gramm. 12.25 V. d. arb. 12.55 Weerb®rt 13.00 Nws. 13.10 The Brains Trust 13.55 Spoj.t 14.00 V. d. scholen 15.00 Critieken 15.45 SPJfo 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18Ao Stad en land 18.40 Sport 18.50 Gramm. Jr'ij Quiz. i9.30 Klankb. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 2J* .5 Caus. 21.45 Pianorecital 22.15 Muz. quiz. z~' Pari. overz. 23.00 Nws. 23.08—23.13 Koers®# ENGELAND, BBC light progr. 1500 en 247 12.00 Amus. muz. 12.30 Sport 13.35 Accord* (jo muz. 13.45 V. d. kleuters 14.00 V. d. vrouw Nws, en Orkestconc. 15.45 Fabrleksfanfare }J45 Mrs. Dale's Dagb. 16.30 Amerik. liederen Dansmuz. 17.15 Sport 18.35 Gramm. 18.45 P°Xr, sp. 19.00 Nws. 19.25 Sport 19.30 Gevar 20.00 Hoorspel 20.45 Hoorspel 21.15 Concer# qq 22.00 Nws. 22.15 Sport 22.20 Amus. muz. Voordr. 23.15 Dansmuz. 23.5524.00 Nws. NDR-WDR. 309 m „hte 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 muz. 16.00 Planorecital 17.00 Nws. 17.45 muz. 19.00 Nws. 20.15 en 20.50 Lichte muz. 'A;00 Nws. 23.30 Franse muz. 24.00 Nws. 0.1#" Lichte muz. FRANKRIJK, nationaal progr. 347 m. -.jp. 12.30 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.55 Gra?o30 14.00 Nws. 14.05 Recital 18.35 Kamermuz. Hier is New York 20.05 Kamermuz. Gramm 23 4524.00 Nws. Brussel 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 Gr#Ju« 13.00 Nws. 13.11 Gramm. 14 00 Operette# o? 15 00 Symf ork en solist 16 00 Koersen ^5. Lichte muz. 16 30 Vlaamse muz l7-®®, nn 17 10 Zang en piano 17.45 Boekbespr. 1°•u1a 4» d. jeugd 18 30 V. d. sold. 19.00 Nws. Lj $0 en 19 45 Gramm 19 50 Caus. 20.00 Interv U\\ Franse muz. 21.30 Gramm. 22.00 Nws. Orgelconc. 22.40 Gramm. 22.55—23.00 Nws. Brussel 484 m. 10? 12 00 Gramm 13.00 Nws. 13 15 Gram# 00 Ork conc. 15.00 Gramm. 16.Oè Dansmuz. „q 00 Nws. 18.30 en 19.00 Gramm. 19.30 NWS Ork conc 22.00 Nws. 22 10 Vrtfe tijd 22 55 BBC uitzending voor Nederland. ed' 17.4518.15 Nws., Londens Radiodagb^e 4 ea Vraaggespr. Boeken en schrijvers (°p 41 m.). TELEVISIE NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45-""" 'llmnrnur 1.3" WJ WCC1UVC»< Ftlmprogr. 2„o» DUITS progr.: 17.00—18.00 FUmpr°8f\nloe'i Journ. 20.15 Hannibal flog mit. 20 30 FiW1 p )9 3* Soc'^jbS' rKAiSSoblUG progr.: 19.00 Kuns V.d. Jeugd 20 00 Act 20 20 Sport 21 en reportages. Daarna: Wereldnws. (alisl', VLAAMS-BELG progr.: 19.00 De SOjS l93' sche Gedachte en Actie. 19.30 V. d. Journ. en act. 20 00 Interview. 20 20 SPC 21.40 Literair progr. 22.10 Nws en act.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4