R.-k. Vrouwendispuut hield weekend te Oosterbeek Di(V-viering in tempel van techniek e Au iont /cofwn ófuiaAl t Indrukwekkende Ommegang in IJsselstein GRONINGEN WERD DEENS I fi m ONZE EXPORT NAAR RUSLAND TAMELIJK GERING Thames blijft op rede van Falmouth ff' Sovjets doen meer transitozaken via Nederland „Die Schöpfung" in Maastricht Ongedwongen samenzijn met senaat van Eindliovense Technische Hogeschool Ter ere van Onze Lieve Vrouw van Eiteren Beeldhouwtentoonstelling in stadspark De veranderlijkheid vaJJ ziekten Slotcollege prof. Vos VB Transitc ruim 100 milj. BUITENLANDSE HANDEL VAN DE BENELUX MAANDAG 24 JUNI 1957 OUDERS VAN BENNY BEHOEVEN DOKTERS REKENING NIET TE VOLDOEN PAGINAJ KNAAPJE REED HET WATER IN MET AUTOPED VERDRONKEN LIMBURGER IN SLOTERPLAS GEVONDEN IRAAKSE PETROLEUM MIJ. ONTSLAAT 2800 ARBEIDERS Eisen van de toekomst van 865»- voor 775,- r:A Vorming Want tot 1 augustus geeft Voss U 10 korting op elke bontmantel! Bovendien betaalt U nu nog geen verhoog de weeldebelasting. Ook dit jaar heeft Voss vroegtijdig een fascinerende, in ternationale collectie bontmantels ingekocht. Traditiege trouw brengen wij hiermede extra voordeel en extra ser vice. Want bij aankoop behoeft U slechts een gedeelte van de koopsom te voldoen. Voss bewaart en onderhoudt gra tis uw mantel gedurende de zomermaanden. VOORBEELD: Deze koninklijke nertz-white-coat, met zijn geraffineerde, uitdagende elegance van f 865.-, nu voor I 775.- AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM - ARNHEM - ENSCHEDE - EINDHOVEN - HEE! AMERIKANEN BESTEDEN 473 MILJOEN DOLLAR IN EUROPA -4T M S?n' ;r In lief jaarverslag over 1956 van het Nedsrland-USSR Instituut te Rotterdam; een stichting ter bevordering van de eco nomische betrekkingen met de Sovjet unie wordt medegedeeld, dat blijkens de gegevens van het CBS de Nederlandse in voer uit de Sovjet-Unie in 1956 579.135 ton heeft bedragen ter waarde van 160.204 000 ei; de uitvoer van Nederland naar de Sovjet-Unie 15.671 ton ter waarde van 30.008.000. Uit de detailcijfers blijkt dat Nederland uit de Sovjet-Unie voor eigen gebruik m hoofdzaak heeft ingevoerd: hout voor 60 miljoen, graan voor 33 miljoen, an traciet voor 16 miljoen en ruw fosfaat voor meer dan 5 miljoen. Het volgens de statistiek Ingevoerde platina voor eeo waarde van bijna 33 miljoen was prak tisch in zijn geheel bestemd voor herex port Deze post moet dus als transitoham del worden beschouwd. In 1956 werd aanzienlijk meer graan ingevoerd dan in 1955. Dit had tot gevoig dat de totale waarde van ons goederen verkeer met de Sovjet-Unie in 1956 hoger was dan in het voorafgaande jaar, niet tegenstaande het feit dat de export van onze eigen produkten naar de USSR in 1956 belangrijk onder de uitvoer van 1955 bleef. Verreweg de grootje post bij onze uitvoer 17 miljoen) werd gevoermd door scheepsbouwprodukten. Er werd m 1956 geen haring aan de USSR verkocht. Het feit, dat de USSR over een belangrijk voordelig saldo in guldens beschikte, zo mede de specialisatie van ons land in de internationale handel, hebben de USSR al dus het verslag, er toe doen besluiten een aantal meest tropische produkten via ons land te kopen en sommige van haar produkten te verkopen (platina) Het totale bedrag van de aldus via onze gui- densrekening met de USSR afgewikkelde transito-transacties steeg in 1956 tot ver moedelijk meer dan 100 miljoen. Ver der moet men de inkomsten uit bewezen diensten in acht nemen, zoals bevrachting van Nederlandse schepen door de USSR en overlading van Sovjet»oederen in Ne derlandse havens, om slechts de op het ogenblik belangrijkste twee te noemen. In totaal zal ons handelsverkeer met de USSR in 1956 het volgende beeld tonen- rechtstreeks goederenverkeer (in- en uit voer volgens landen van herkomst en le vering) 157.325.000, transitohandel (in- en uitvoer voor of uit derde landen) ge schat op 107.000.000, door Nederland aan de USSR bewezen diensten, geschat op 10.000.000, totaal 274.325.00. Wat het probleem van de Nederlandse uitvoer naar de USSR betreft wordt er in het verslag op gewezen, dat transportmid delen voor de USSR een zeer begeerd ob ject blijven. Wat de scheepsbouw betreft Om in deze zomerse dagen na Sacra mentsdag, nu allerwegen in Limbung de processies trekken en de kermis vrienden en magen bij elkaar op bezoek doet gaan een uitvoering van „Die Schöpfung" van Haydn in Maastricht te durven geven, vereist een optimisme aangaande de aan trekkelijkheden van de goede papa Haydn, die grenzeloos moet zijn De Hee-lense Oratorium Vereniging bezat zaterdagavond dit optimisme. Het is nog niet eens hele maal beschaamd geworden; misschien 200 rechtvaardigen hebben van Haydns idil- lische schildering van de schepping van de wereld en de verrukking van Adam en Eva ove- Gods schepping en de liefle tot elkaar genoten. Nu hebben vooral het koor van deze oratoriumvereniging en het Limburgs Symphonie Orkest volop reden tot genieten gegeven. Jef Somers heeft sinds de vorige uit voering van dit we~k in Heerlen kans gezien de zang van dit grote ensemble nog meer relief te geven en de voordracht nog inniger uit de tekst vandaan te doen opbloeien. Dit koor wordt een sieraad voor het zuiden, waar het met de gemeng de koren magertjes gesteld is En Jef Somers blijkt zich tevens steeds meer kwaliteiten als orkestdirigent eigen te ma ken wat deze keer tot gevolg had. dat de speelse, vaak illustratieve muziek van deze waarlijk niet zo eenvoudige partituur prachtig werd verklankt. Minder geluk had hij deze maal met de solisten. Corrj Bijster kan het zich toch werkelijk niet veroorloven met de aria „Nun beut die Flur" uit I technische moeilijkheden te hebben, die zelfs tot een ontsporinkje leid den en die de versieringen, die juist zij zo verrukkelijk exact kan zingen, toi glansloze plekjes maakten. Van voor dracht kwam zo al helemaal niets terecht Vooral in het derde deel herstelde zij zich Jos. Burcksen mist in zijn stem de sonoriteit, die naast een gave techniek voor het oratorium is vereist. De tenor Arjan Blanken gaf deze avond nog her meest te genieten. Deze jeugdige tenor heeft een opmerkelijk lyrisch timbre, dai nog wel niet door het gehele register ge lijkmatig is, maar dat bijna altijd iet.» boeiends aan zijn goed verzorgde zang geeft. Van het drietal had hij kennelijk de meeste studie aan zijn partij gewijd Een excuus voor allen mocht zijn de temperatuur, die bijna twee-en-een-half uur zingen tot een onmogelijke opgave maakte. zijn er echter thans, behalve Nederland, nog andere Europese landen, die hun bouwcapaciteit hebben opgevoerd en zeer gaarne naar de USSR exporteren. De ster ke concurrentie van deze landen, in de eerste plaats West-Duitsland, dan Frank rijk, Denemarken, Noorwegen, Finland en Italië, maakt onze positie tegenover de USSR steeds zwakker. In 1956 heeft de Nederlandse industrie geen nieuwe scheepsbouworders geboekt. De Sovjet opdrachten van 1956 voor baggermolens en koelschepen werden in West-Duitsland on dergebracht. De waarde van de invoer in de Benelux uit derde landen beliep in het eerste kwartaal van 1957 6224 miljoen, terwijl de Benelux voor 4885 miljoen naar derde landen uitvoerde. De in- en uitvoercijfers van het over eenkomstige kwartaal van 1956 bedroegen 5127 miljoen en 4463 miljoen, een toe neming derhalve van de invoer met 21 pet. en van de uitvoer met 9 pet. De intra-Beneluxhandel gaf tijdens het eerste kwartaal van 1957 het volgende beeld te zien: invoer in de BLEU uit Nederland 465 miljoen; invoer in Neder land uit de BLEU 734 miljoen. De over eenkomstige cijfers van het voorafgaande jaar luidden 389 miljoen en 602 miljoen. De toeneming van de intra-Beneluxhan del in het eerste kwartaal van 1957 t.o.v. dezelfde periode in 1956 bedroeg dus: van noord naar zuid: 20 pot., van zuid naar noord: 22 pet. Op 28 september werd het R-K. Vrou wendispuut opgericht met het doel de vrouwen uit het openbare leven de ge legenheid te geven ef.kaar regelmatig te ontmoeten en te spreken over de pro blemen die ze waren tegegekomen. Vele leden hebben haar politieke kennis in praktijk gebracht als gemeenteraadslid en Kamerlid. Een van de leden is zelfs Staatssecretaris van O.K. en W. gewor den, terwijl Dr. Marga Klompé, die me de het dispuut heeft opgericht, het tot minister heeft gebracht. Men kan zeggen, dat het vrouwendispuut een mijlpaal heeft bereikt. Niet langer heeft het bestuur gemeend, zich door de actualiteit de onderwerpen ter bespreking te moeten laten dicteren. Op het 21e weekend, dat het R.K. Vrou wendispuut hield op 22 en 23 juni te Oo;- terbeék. waren ongeveer tachtig leden tegenwoordig. De leden hebben zich op dit weekend beziggehouden met de onder werpen die een bespreking verdienen, ^ro Dr. P. J. H. Walgrave O.P. uit Leuven hield een inleiding over „Macht, Gezag Geweld". Deze zeer filosofische inleiding diende rechtstreeks het doel van het dis puut. in zoverre dat het de vrouwen rijp wil maken om een leidende plaats in te nemen in het sociale en politieke leven Het is niet doenlijk, om van deze inlei ding ook maar een korte samenvatting te geven. Wij willen alleen noe zeggen, dat prof. Walgrave begon met zich te hou den aan het boek: „Die Macht" van Guar- diri. Gaandeweg echter gaf hij zijn eigen visie op de daarin behandelde dingen en kwam steeds meer terecht in het kielzog van het boek „Der unvollstaandige Mensch" eveneens van Guardiri. Voor de aanwezigen was deze inleiding een open baring. Na de voordracht van prof. Walgrave hebben de vergaderde vrouwen de conse quenties geformuleerd die zijn inzichten hadden, de consequenties voor de opvoe ding van het kind en voor de maatschapp^ van de grote mensen, waarin ook de vrouw haar plaats moet innemen, want de maa' schappij bestaat uit mannen en vrouwen De vraag werd onder andere gesteld Hoe ver is de socialisering van de mens (met de daarmee gepaard gaande bureau cratisering, overbelasting en gebrek aan tijd) ook reeds bij de vrouwen voortge schreden? En hoe zal onze houding hier tegenover dienen te zijn? Dan vermelden wij de vraag: In het humanisme leeft de wil om de menselijke waarden te ver diepen tegen het materialisme. In hoe verre is de ontwikkeling van het Huma nistisch Verbond een gevolg van de tekor ten van de christenen? En hoe zal onze houding in deze dienen te zijn? Ten slotte werd aan allen de vraag ge steld: Welke concrete onderwerpen zouden naar uw mening in een reeks van week ends (te beginnen 23 en 24 nov. a.s.) aan de orde moeten worden gesteld, om dit weekend zoveel mogelijk vrucht te doen dragen? De antwoorden op deze vraag wa ren veelzijdig. Zij zullen duidelijk wor den bij het volgend dispuut-weekend zoals de presidente, opnieuw dr. A. de Waal, meedeelde. Dit Dispuut-weekend beantwoordde voor al aan het doel: bij te dragen tot voor lichting van de vrouw in sociale en poli tieke zaken, want prof. Walgrave was niet alleen geleerd, hij heeft ook heel dui delijk gewezen op de praktische moge lijkheden. Deze voordracht heeft er tos bij gedragen, de vrouwen warm te maken en geestdriftig voor een eventuele taak in het openbare leven. In Te. De ouders van de zevenjarige Benny Hooper, die vorige maand al spelend in een smalle put viel en daar een etmaal lang in bekneld zat, zullen de rekening van 1500 dollar, die dokter Joseph Kris voor zijn medische assistentie had aange boden, niet behoeven te betalen. De be middelingscommissie van het medisch ge nootschap van Suffcfk heeft deze uit spraak gedaan, nadat zij de ouders en de dokter over het geval had gehoord. De commissie zegt, dat de arts in de betrokken omstandigheden het recht had een rekening aan te bieden, maar dat dr. Kris bij zijn eis tot een dergelijke hoge betaling gehandeld had op grond van de „foutieve indruk, dat de familie Hooper een aanzienlijke som had ontvangen om de medische kosten te bestrijden". Dr. Kris heeft zich onmiddellijk bij het besluit van de commissie neergelegd. Zoals bekend, had hij verklaard, zelfs het dubbele te mogen rekenen, daar hij honderd uur bij Benny had doorgebracht en zijn normale tarief dertig dollar per uur is. Hij was niet als vrijwilliger bij de redding ge weest, maar door de politie ontboden. Er wordt niet gemeld hoeveel dokter Kris thans rekent, maar Benny's avontuur in de put is nu in elk geval ook finan cieel goed afgelopen. Gisteren is het vijfjarig zoontje van de familie De Jong te Leimuiden met de autoped te water gereden en verdronken. Na enig dreggen was het kind spoedig gevonden, maar de ontboden geneesheer, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood constateren. Ook het tweede slachtoffer, dat de Slo- terplas in Amsterdam deze maand geëist heeft, is thans opgehaald. Zondagochtend vond men even buiten het strandbad het lijk van de 18-jarige Van Staveren uit Beek (Limburg), die tijdelijk in Amster dam vertoefde en dinsdag 18 juni bij het zwemmen was verdronken. Een woordvoerder van de Britse Irak Petroleum Comp. b°eft medegedeeld, dat per 1 juli a.s. ontslag is verleend aan 2800 werknemers, voor wie geen werk is, als gevolg van het vernielen van olie buisleiddngen der maatschappij door Syri sche militairen ten tijde van de crisis om het Suezkanaal. Hierdoor was het gehele (Syrische) personeel der maatschappij overbodig geworden, doch de Syrische volksvertegenwoordiging had bepaald, dat niemand voor 1 juli 1957 mocht worden ontslagen. Achthonderdvijftig werknemers, voor wie, bij de huidige stand der herstelwerk zaamheden, wel werk is, zijn gehand haafd. (Van onze verslaggever) Nuttig en genoeglijk was de viering van de eerste diës natalis van de Technische Hogeschool te Eindhoven, waarvoor de entourage van hal en kantine van de D.A.F. als moderne tempel van de tech niek wel zeer passend was. De diverse hoogleraren zoals men reeds heeft kunnen lezen in het beknopt verslag, dat wU reeds zaterdagavond publiceerden, gaven een inzicht in het vak, waarin zij gaan doce ren en in de wijze waarop zij dit zul len doen. Vooral ten profijte van de vele toekomstige studenten, die zich onder de 500 genodigden bevonden, maar ook inte ressant voor de aanwezige ouders van de ingenieurs in spe. In de meest onge dwongen sfeer konden hierna de ouders en hun zonen (of was er ook een dochter onder?) zich tijdens de pauze met de professoren onderhouden om nadere bij zonderheden te vernemen. Ter onderscheiding droegen de hoogle raren nu nog een jaquet, dat echter straks als de Technische Hogeschool in werking is, wel met een toga zal worden verwis seld. De afdeling Werktuigbouwkunde, waar over prof. ir. A. L. W. Seyffardt inlich tingen gaf kan in drie gedeelten worden gesplitst: de propaedeuse, waarbij wiskunde hét belangrijkste onderdeel is, de studie van het kandidaatsexamen, waarin de basisvakken als mechanica en natuurkunde de voornaamste plaats inne men en tenslotte de studie voor het inge nieursexamen, waarbij de technische vakken de hoofdschotel vormen. Het programma van de elektrotechniek is erop gericht, zo deelde prof. dr. ir. J. L. H. Jonker mee, de student niet al leen zo snel mogelijk in contact te bren gen met de fundamentele vakken, die no dig zijn als basis voor zijn latere ontplooi ing en specialisatie, maar ook hem te confronteren met de nieuwste richtingen in zijn vak. Voor wat de scheikundige technologie betreft, vertelde prof. dr. ir W. van Loon, dat het in de bedoeling ligt in Eindhoven binnen de afdeling der schei kundige technologie geen afzonderlijke studierichtingen te onderscheiden. Wel zal de student na zijn kandidaatsexa men uit een groot aantal vakken een keu ze kunnen doen, passende bij zijn aard aanleg en ambitie. Zodoende zal hij een eigen richting kunnen geven aan zijn stu die. Porf. dr. C. Zwikker besprak de plaats van de wis- en natuurkundige vakken te midden van de technische. De begrenzing tussen beide groepen vakken wordt hoe langer hoe vager, aldus prof. Zwikker. j De studenten zullen profiteren van een in- richting van onderwijs en practica, die is aangepast aan de eisen van de tijd, zo mogelijk zelfs aan de eisen van de toe komst. (Van onze Utrechtse redacteur). In een stijlvolle hulde aan O. L. Vrouw van Eiteren, wier miraculeuze beeltenis in een schrijn werd meegevoerd, trok zondagmiddag door het oude stadje IJs selstein voor de 17de maal de Ommegang. Begonnen op het gymnastiekterrein on der aanroepingen tot de Moedermaagd, trok de kleurrijke stoet met prachtige groepen langs de Achtersloot onder het lommerrijk geboomte eerst naar Eiteren om vervolgens door de IJsselpoort de stad weer binnen te gaan. Daar stonden vele vreemdelingen langs de weg om het altijd interessante schouwspel gade te slaan en de vromen onder hen mengden in stilte hun gebeden met die van de pelgrims, met als speciale intentie de (Van onze correspondent) Groningen is begonnen aan de Deense week. In de stad hangen Deense vlaggen, in winkeletalages liggen Deense produk ten en in restaurants kan men Deense specialiteiten bestellen. Drie tentoonstel lingen laten zien wat de Denen op het gebied van de beeldende kunst presteren. Er zullen deze week allerlei culturele en sportmanifestaties zijn. Het Groninger gemeentebestuur wil met deze Deense week de banden tussen Denemarken en Groningen nauwer aanhalen. Zaterdagmiddag zijn deze manifestaties ingezet met een openingsbijeenkomst in het stadsoarknaviljoen. bijgewoond door vele autoriteiten, die allen door de bur gemeester van Groningen. de heer J. Tuin verwelkomd werden. Spr. wees op de activiteiten die in Groningen ontwik keld worden ter bevordering van de in ternationale betrekkingen en in 't belang van de uitwisseling van cultuurwaarden. Een belangrijk onderdeel van de ver schillende manifestaties is wel de ten toonstelling van Deense beeldhouwkunst in het stadspark, een expositie, welke een representatief beeld geeft van de Deense beeldende kunst. De expositie kwam tot stand dank zij de medewerking tussen de directeur van het Groninger Museum, de heer W. Jos de Gruyter en drs. W. A. Keuzenkamp enerzijds en anderzijds de commissie voor kunstzaken van het Deense ministerie van onder wijs, welke voor dat doel een werkcomité heeft gevormd onder voorzitterschap van de beeldhouwer Adam Fischer. De opening van de festiviteiten ge schiedde door de heer P. Steenberger, chargé d' affaires van de Deense Ambas sade te Den Haag. Hij vertelde nog dat deze tentoonstelling in Groningen de grootste is welke ooit buiten Denemarken is georganiseerd. Vele beelden zijn ge leend uit parken en plantsoenen en musea, Het Gronings initiatief heeft veel belang stelling gewekt in Denemarken. De voor zitter van het Deense werkcomité, de heer Adam Fischer attendeerde nog op de betekenis van de contacten op het terrein van het kunstleven. In gebouw Pictura wordt het werk van de graficus Sikker Hansen in ons land geïntroduceerd. Sikker Hansen stierf niet zo lang geleden en deze tentoonstelling is een herhaling op kleinere schaal van de herdenkingstentoonstelling die ver leden jaar in Kopenhagen van zijn oeuvre is georganiseerd. Sikker Hansen's kunst is in haar vele facetten steeds bevattelijk en in goede zin populair. In kunsthandel Mangelgang wordt dan verder nog werk geëxposeerd van jonge Deense kunstenaars. Voorts zijn er exposities op het gebied van literatuur en Deense kunstnijverheid- produfcten. Zaterdagavond concerteerde in de Har monie het stedelijk orkest van Aarhus, onder leiding van de jeugdige Noor Per Dreier. met als solist Erling Blondal Bengtsson, violoncel. Zondagmorgen was er in de Martinikerk een Deense kerk dienst, met als voorganger prof. dr. K. E. Logstrup, hoogleraar in de theologie aan de Universiteit te Aarhus. eenheid van alle christenen, alsmede het geestelijk en lichamelijk welzijn van de zieken. Voor deze laatste intentie werd ook de Lazaruskaars meegedragen, geofferd door alle zieken van de parochie. Met zwier droegen de verschillende fi guren, zoals Arnold van Amstel, Heer van IJsselstein, zijn gemalin en hofdames de fraaie en kostbare gewaden, ingeto gen liepen daar de Deken en leden van het voormalig kapittel van de St.-Nico- laaskerk en de monniken van het Cister- ciënserklooster, dat eertijds bij de Nieuw- poort gelegen was; niet minder fier de poorters en de lieden van buiten de stad. Zo wordt telken jare op indrukwek kende wijze herinnerd aan de wonderlij ke geschiedenis van het beeldje, dat vol gens de legende omstreeks 1350 door vier slootgravers in de buurtschap Eite ren gevonden werd en door drie vissers in 1579 gered, toen het tijdens de beel denstorm in de IJssel geworpen werd Deze mannen gaan ook in de stoet mee, evenals de vrouw, die het beeldje gedu rende enige jaren in de voering van haar kleed verborgen hield. En de devotie tot Onze Lieve Vrouw wordt versterkt, getuige de grote groep van mannen, vrouwen en kinderen, die biddend en zingend meetrekt. Een schone traditie, die tot onze vreugde ook bo ven de Moerdijk levend kan worden ge houden. De Technische Hogeschool wil niet al- leen vakmensen maken maar hen ook vor- j men tot volledige leiders, die dus ook van verschillende geesteswetenschappen op de hoogte dienen te zijn. Aan de filosofie en de sociologie is een algemeen vormende waarde gehecht en daarom worden deze twee niet-techni- sche vakken reeds vóór het kandidaats examen gedoceerd, zo deelde prof. dr. A. Oldendorff mee. De sociologie is zelfs een verplicht vak voor het kandidaats examen; dit is gebaseerd op door erva ring verworven inzichten in de eisen, die aan de ingenieurs worden gesteld. Voor ieder, die zich met recht academicus wil noemen, is een zekere vertrouwdheid met het wijsgerig denken noodzakelijk. Na afloop van de zitting bracht het ge zelschap een bezoek aan het paviljoen aan de ïnsulindelaan, het eerste gebouw van de Technische Hogeschool. Te voren had een prof. dr. P. van Leeden als coördina tor hiervan een overzicht van de bouw plannen gegeven, die we, gezien reeds vroegere publikaties bij onze lezers, als bekend mogen veronderstellen. De tot nu toe gereed gekomen paviljoens zijn wat ruimte betreft slechts toereikend voor een tweetal jaren. Daarna zal er gedurende het modehuis met elke dag nieuwe modellen I enkele jaren voortdurend moeten worden geïmproviseerd om het onderwijs aan een steeds toenemend aantal studenten voort gang te doen vinden. Het bouwplan is gebaseerd op ongeveer duizend studenten, doch is voor de toekomst gericht op twee duizend. Onder de vele genodigden mocht ir. F. J. Philips ook begroeten de commissa ris der Koningin in Noord-Brabant, prof dr. J. de Quay en leden van de pas be noemde Raad voor Hoger Onderwijs voor een coördinatie van de werkzaamheden in Delft en Eindhoven. Hij deelde voorts mee, dat het Eindho- vense Hogeschoolfonds, om te voorzien in uitgaven, waarvoor op de begroting geen bedragen voorkomen, thans de beschikking heeft over 180.000,— met als jaarlijkse donaties ƒ60.000,—. Dit is nog 40.000,— beneden het bedrag, dat het bestuur als doel heeft gesteld. Tot nog toe heeft men zich echter alleen nog maar tot perso nen en bedrijven beneden de grote rivie ren gewend. Als de hogeschool is geopend, komt er een actie voor de rest van Ne derland. Vrijdag is de sleepboot Thames met achter zich de aangevaren tanker Stony Point, op de rede van Falmouth gearriveerd. Uit tank V van de Ameri kaan vloeide nog wat olie, zodat de Thames niet voor anker ging, maar zijn sleep gaande hield. De oliestroom uit het aanvaringsgat hebben de mannen van de Thames weten te stoppen. Wan neer dit ook het geval is met de be trekkelijk kleine straal olie die nu nog uit tank V komt, zal de Thames toe stemming vragen de haven van Fal mouth binnen te varen. Blijkens een bekendmaking van het Amerikaanse departement van handel hebben in 1956 in totaal 521.000 Ameri kanen Europa en het gebied van de Middellandse Zee bezocht, waar zij te zamen 473 miljoen dollar uitgaven, ver geleken met de 430 miljoen dollar, die door de 482.000 Amerikaanse reizigers van 1955 werden uitgegeven. Het meeste profiteerde Italië van het Amerikaanse bezoek. Dit land werd be zocht door 300.000 Amerikanen, die er 94 miljoen dollar besteedden. Frankrijk ontving 85 miljoen dollar van 300.000 Amerikaanse bezoekers en in Engeland gaven 279.000 Amerikanen tezamen 82 miljoen dollar uit. Ongeveer 13 'la van het totale aantal Amerikaanse bezoekers kwamen voor zaken naar Europa, terwijl ongeveer een kwart van de reizigers voor familie bezoeken kwam. Ruim de helft van de Amerikaanse bezoekers waren vakantie gangers. i'3® Prof. dr. J, J. Th. Vos, hoogleraar 10 faculteit der geneeskunde aan de universiteit te Groningen heeft zaterdag middag onder grote belangstelling vS, autoriteiten en genodigden als zodanig scheid geomen met een afscheidscolle® In de aula van de universiteit. Spr. wees er op dat de geneeskunde de 19e eeuw zeer belangrijke vordering heeft gemaakt, steunend op de voor' Eerste Dies" van de Technische Hogeschool te Eindhoven. Dit was de eerste herdenking, die plaats vond onder auspiciën van de Stichting Eindliovense Hogeschoolfonds. Overzicht van de opening door de voorzitter van de stich ting ir. F. J. Philips. gang der natuur- en scheikundige schappen en op proefondervindelijk 0 derzoek. Zo zelfs, dat de overtuiging postvatten, dat men de oorzaak der zi® t ten vrijwel onder de knie had en dat J> spoedig mogelijk zou zijn alle kwaleI1 genezen en wellicht te voorkomen. In onze eeuw wordt echter hoe 1®'n hoe meer ingezien, dat ziekten aan v,.e andering onderhevig zijn en dat somnt'L weliswaar uitgeroeid worden, andere ter nieuw ontstaan. Deze veranderlijk"Li mag zeer zeker ten dele toegeschre^ e worden aan de bewonderenswaar" a, doeltreffende therapie, maar de heil rijkste reden daarvoor moet gezocht f- den in het feit, dat de mens zelf v-a andert en dat het begrip „ziekte" wijziging onderhevig is. Ziekte Is niet louter afhankelijk schadelijke factoren in het de mens 0 ringende vijandige milieu, maar ook zijn erfelijke constitutie en vooral van jjg humanitaire en morele roerselen van ze geest. De al of niet waarneembare wijkingen in lichaamsdelen of org®' zijn slechts kentekenen van de z'e. ,n want als een mens ziek wordt, is zijn geheel ziek, lichamelijk en f>eesJGi?' Er zijn vele aanwijzingen, dat deze tische beschouwingswijze in de zipktek.- de steeds meer veld wint. Zelfs een v ,t verschenen leerboek der ziektek0' r- blijkt reeds van de nieuwe koers d,e(e drongen te zijn: Meer dan alle ano problemen der geneeskunde zoude0 ,eIj drie de studenten en de afgestude® nooit tot rust moeten laten en 'n -y?' altijd die gezegende geestelijke ""„ft' moeten levendig houden die de ware j,et onderscheidt en adelt: de vraag naaf wezen van het leven, de vraag °aarf wezen van de ziekte en de vraag naar wezen van de mens. Na dit college werd prof. Vos in lijke bewoordingen toegesproken do0;..,,5 Rert.nr Maffnifi^nc .T. Rector Magnificus prof. dr. 3- Kappers, door de voorzitter van de faC S-, teit der Geneeskunde, prof. dr. T van Buchem. door de praeses van d° p. dische Faculteitsvereniging der he^ uit J. Bnintema en door dr. R. van Da' de Amsterdam. Tenslotte was er 9f' senaatskamer gelegenheid persooniu scheid te nemen van professor Vos- M&i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8