Steeds meer scholieren gaan in de vakantie loonarbeid verrichten 16 pet werkte meer dan 48 uur Te weinig regen Meerboeien naar Egypte Prof. Oud ontving grootkruis Orde van Oranje Nassau Vertraging in aanleg Duitse olieleiding Arbeid en werkduur Invoering van vijfdaagse werk week in landen E.G.K.S. NEDERLAND TROK OVER DE BENELUXGRENZEN Boek open over kinderarbeid onder de vakantie Drink melk Vrijdag 28 juni 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kinderen onder 15 jaar: meer dan f 50 per week Waterstand in Panama kanaal gezakt BLIJF GEZOND Armalite A-R 10 Grieppatiënten van de „Oranje"' weer gezond Minister Zijlstra vraagt om prij s verlaging. „Regering liuldigt dienaar van samen leving" Boeren zijn koppig Rapport van Hoge Autoriteit over de verwachte gevolgen ervan Mei 200. OOO motoi 'voertuigen Staat van beleg in Argentinië opgeheven WEERBERICHT EXTRA BERICHT Soms lange werktijden Moeilijke aanpassing Huishoudraa4 waarschuwt: HET NIEUWE GEWEER DAT NEDERLAND GAAT LEVEREN Verkorting arbeidsduur in gehele industrie Concurrentiepositie De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zonnig, droog en warm. tot zeer warm weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen, maar aan de kust tijdelijk zeewind. Zaterdag 29 juni: zon op 4.25 uur, onder 21.06 u. maan op 6.35 uur, onder 21.51 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ONTSTELLEND rapport over een modern sociaal kwaad (Advertentie) (Van onze Amsterdamse redactie). Byna 6000 leerlingen van alle Amsterdamse (ook bijzondere) scholen voor voort gezet lager onderwijs, u.l.o.- en voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs (dus niet van kweek- of technische scholen) hebben gedurende de zomervakantie van het vorig jaar betaalde arbeid verricht. Tot deze conclusie is het Bureau van Statistiek der Gemeente Amsterdam gekomen, nadat de gegevens waren verwerkt van een op initiatief van het Gewestelijk Arbeidsbureau in de hoofd stad op 4 en 6 maart j.I. ondernomen enquête onder de leerlingen van de tweede en hogere klassen van de gemeentelijke bovengenoemde scholen. Van de leer lingen had 31 pet., t.w. 40 pet. der jongens en 20 pet. van de meisjes in de vakantie gewerkt. Zeer te denken geeft de conclusie, dat zich onder de 2312 geënquêteerden 198 jongens beneden 14 jaar en 120 meisjes beneden 15 jaar bevonden, die ook in de vakantie betaalde arbeid hadden verricht. Dat wil dus zeggen, dat dit is geschied tegen alle regels en wettelijke bepalingen in, want kinderen van die leeftijd mogen niet in loondienst werken. langer dan de helft van hun vakantie Interessant zijn de cijfers over de duur van de werktijd: 16 pet. was langer dan 48 uur per week in de weer, 75 pet. lan ger dan 36 uur. Er waren er echter ook die 60 uur volmaaktenRuim 60 pet. was het werk goed of zeer goed bevallen en slechts 16 pet. was niet zo tevreden. Zowel onder de jongens als onder de meisjes lag het percentage, dat het werk prettig gevonden had, voor de jongsten het hoogst. „Met de leeftijd neemt de kritische kijk op het werk toe", zo con cludeert het rapport. Het departement van Sociale Zaken is van dit feit op de hoogte gesteld. De heer Th. Henrar, chef sectie Jeugdbemiddeling van het G.A.G. in de hoofdstad, die het rapport toelichtte, gaf als zijn mening te kennen, dat van een controle door de Arbeidsinspectie weinig of niets terech! kan komen, ten eerste, omdat dit te veel ambtenaren vraagt en ten tweede, omdat leugdarbeid in de vakantie bij een groot deel van de 40.000 ondernemingen, die Amsterdam kent, plaats vindt. Hij was Van oordeel, dat hier allereerst een taak ligt voor de ouders. Het Arbeidsbureau werkt trouwens al leen passief mee, wanneer zijn bemidde ling voor jeugdarbeid in vakantietijd gevraagd wordt. Het is met de onderwij zers van gedachte, dat de nadelen te zeer overheersen. Zo werken praktisch de meeste kinderen, vooral bij kleine onder nemingen, zonder arbeidskaart, terwijl ,vap de sociale verplichtingen zoals ziekte en ongevallenverzekering, weinig terecht komt. En het is de afgelopen jaren ge keurd. dat een jongen, die bij een grafisch bedrijf werkte, zware verwondingen aan zijn hand opliep en dat een ander, die luist naar een technische school zou gaan- door een ongeluk een oog kwijt raakte. De leerkrachten vinden unaniem ze Veerden niet geënquêteerd, maar velen Raven ongevraagd hun mening het berken in de vakantie van hun leerlingen hit den boze. Het hoofd van een TJLO- school schreef over een meisje, dat vier heken op een kantoor had gewerkt en dat b'j terugkeer op school zo doodmoe was, dat haar moeder een extra week vakantie kwam vragen. „Het werk is in vele ge- Vallen voor deze ongetrainde kinderen Veel te zwaar", voegde hij er aan toe en "ij verhaalde van een jongen, die ook vier heken lang de gehele dag kratten met Bessen had gesjouwd. „Voor hem is de Vakantie fataal geweest!" Uit de verzamelde gegevens blijkt, dat het werken in de vakantie zich niet be- Perkt heeft tot de kinderen uit de lagere Welstandsklassen, maar evenzeer is in geburgerd bij de kinderen uit de midden klassen en de hogere welstandsklassen. Bijna 12 pet. van alle scholieren werkten Wat de uitbetaalde weeklonen betreft: dit lag voornamelijk tussen de 10 en f 25 welk laatste bedrag ten hoogste door 57 pet. gehaald werd. De aantallen werkuren per week varieerden voor dit salaris ech ter van minder tot 12 tot meer dan 60. Er waren onder de geënquêteerden 392 scho lieren die per week meer dan ƒ35 ver dienden en 83 ontvingen zelfs meer dan 50 per week. Van hen waren er 24 scho lieren, die 15 jaar en jonger waren Het spreekt vanzelf, dat ook hier gevaren Ue waterstand in het Panamakrmaal is '®ts gezakt vanwege het uitblijven van de °Sen. De scheepvaart in het kanaal komt daardoor in gevaar. De rederijen, Jvier schepen van het kanaal gebruik ma- *®n, zijn in kennis gesteld van het feit, öat vanwege het uitblijven van de soizoenbuien de ladingsbepalingen voor pUs- en olietankers zijn gewijzigd. Deze Maatregel zal van kracht blijven tot het beil in het Gatunmeer met 9 inch is ge degen. Be Nederlandse Huishoudraad hoopt, de hogere melkprjjs per 1 juli geen ^"leiding voor de huisvrouw zal z(jn min- 5r melk te kopen. K ^lelk is, aldus de Huishoudraad in een fcpd verspreid vouwblad, ais dagelijks Het geweer dat zoals gemeld vol gens een overeenkomst met Fairchild (Ver. St.) door de artillerie-inrichtingen Hembrug Zaandam zal worden geprodu ceerd draagt de naam „Amalite A-R 10". De artillerie-inrichtingen verwierven de licentierechten voor vele Europese lan den. Het wapen is van geheel nieuw model. Het heeft o.a. een magazijn voor 20 gestandaardiseerde NATO-patronen. Ais automatisch geweer gebruikt, heeft het een zeer grote vuursnelheid. In het bedrijf worden thans de werk zaamheden uitgevoerd, die noodzakelijke- wijze aan de eigenlijke produktie vooraf gaan. schuilen. Als deze kinderen van school komen en in het bedrijfsleven opgenomen worden, zullen ze vaak minder verdienen dan ze in hun vakantie kregen. Aanpas sing zal niet gemakkelijk zijn. De helft van de jongens en 40 pet. de: meisjes gebruikte het verdiende geld of een deel ervan voor vakantiegeneugten 13 pet. der jongens en 6 pet. der meisjes besteedde het voor sport, wat soms min of meer op hetzelfde neerkwam (b v. hu ren van een zeilboot in de vakantie), ter wijl ook hobby's en voor meisjes vooral het aanschaffen van kleding en schoeisel werd opgegeven. Het spreekt vanzelf dat de werkende scholieren met de verworven goederen of de genoten ontspanning zullen „pronken", hetgeen voor andere scho lieren aanstekelijk zal werken. De conclusies van het rapport zijn interes sant en beduidend genoeg om de ver antwoordelijke instanties en de ouders terdege de overweging te laten gel den of arbeid in de vakantie wel de vruchten oplevert die men ervan ver wacht Gistermorgen is aan de Sumatrakade in Amsterdam de „Oranje" van de Stoom vaart Maatschappij Nederland gedebar- keerd. Aan boord had zich op de terug reis van Indonesië naar Nederland via het Suezkanaal onder passagiers en be manning een aantal gevallen v?n Aziati sche griep voorgedaan. De aandoening schijnt echter van een goedaardige soort te zijn geweest, want vanochtend konen alle oud-patiënten vol- J ledig hersteld het schip verlaten. Aan boor behoefden in verband met deze griepepidemie geen bijzondere maatreglen te worden getroffen. De scheepsarts schatte het aantal patiënten op ongeveer 150. Het is bekend, dat het streven van de regering en met name van de Minister van Economische Zaken erop gericht blijft op een zo breed mogelijk vlak tot prijsverlaging te geraken. Daaraan gehoor gevend heeft RUTON besloten de prijzen van zijn wasmachines als volgt Ie verlagen: RUTON type PRS (ronde pulsator- wasmachine) f 258.- wordt f 238.- RUTON type ARS (ronde agitator wasmachine) f 328.- wordt f 298.- RUTON type AS V (vierkante agita torwasmachine) f 420.- wordt f 398.- RUTON geeft een goed voorbeeld, dat de Nederlandse huisvrouwen zeker met enthousiasme zullen begroeten! Eindelijk, na meer dan ceil half jaar nachten, mogen de Vlaardingse objecten hun functie gaan vervullen in het Suezkanaal. Een der reuzen van vijtien ton ivordt hier door bok Actief in de haven van de EISCK oj> een zolderschuit geplaa-tst, tussen ticce andere in. Een bijzonder secuur karweitje, met vele haken en ogen. De minste verschuiving tijdens de reis naar Rotterdam op het woelige water van de Maas, kan het transport in gevaar brengen. Met het. plaatsen van de zes boeien op twee zolderschuiten was een gehele dag gemoeid. J^dsel onmisbaar, vooral voor kinderen. - - e,!e onmisbaarheid wordt bepaald door g dierlijk eiwit en kalk, in melk, nodig j.°°r groei, en instandhouding van het ocl>aam. Indien men de hogere prijs wil vangen door minder melkverbruik, dan 4. men, zoals later zou blijken, het ge- 11 te kort doen. 'l.N huishoudraad geeft iedere huisvrouw hud r00*5 dringend de raad het huishoud- 'i,t s®t zo te wijzigen, dat ieder gezins- hej-^'-in dagelijkse noodzakelijke hoevcel- blij™ melk ook tegen de hogere prijs zal ea Öxiöken. Prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, is gisteren onderscheiden met het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. De ver sierselen zijn hem gistermiddag, tijdens een receptie in het gebouw van de Twee de Kamer ter gelegenheid van het feit, dat hjj 40 jaar geleden zijn intrede in het parlement deed, door de vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en P.B.O. mr. A. A. M. Struy- cken, uitgereikt. Vele oud-Kamerleden en oud-ministers, leden van de huidige Tweede Kamer en de ministers Mansholt, Cals, Algera, Sam- kalden, Staf, Helders en Witte waren In de Rookzaal van het Tweede-Kamerge bouw aanwezig, toen minister Struycken deze hoge onderscheiding voor prof. Oud bekend maakte. Hij deed dit aan het einde van een toe spraak, waarin hij herinnerde aan het „wijze besluit" van de kiesgerechtigden in Den Helder van 40 jaar geleden om de heer Oud tot Kamerlid te kiezen. Prof. Oud, aldus minister Struycken, heeft altijd een rol op het eerste plan ge speeld, niet alleen in de Kamer, maar ook elders, als minister van financiën onder moeilijke omstandigheden en als burge meester van Rotterdam. „De regering hul digt een dienaar van de samenleving, een bekwaam parlementariër en een veelzijdig politicus met een grote kennis van ons staatsrecht". Na minister Struycken werd prof. Oud, wiens echtgenote de huldiging in verband met haar gezondheidstoestand niet kon bijwonen, namens de leden van de Twee de Kamer toegesproken door de voorzit ter, mr. L. G. Kortenhorst, die zeide, dat het lidmaatschap van de Kamer van prof. Oud is gevallen in een zeer belangrijke periode uit de geschiedenis van ons land. die een onstuimige ontwikkeling in vele opzichten heeft gekend. „De staalkaart van het Nederlandse politieke leven is niet volledig zonder een goed geleide liberale partij en ook daar om heeft u aanspraak op de waardering van het Nederlandse volk". Mr. Korten horst noemde prof. Oud „een van de bes ten onder ons, zonder wie het politieke leven zeker zou verarmen". In zijn antwoord sprak prof. Oud zijn dank uit aan H. M. de Koningin voor de hem verleende onderscheiding en aan de regering, die zoals mr. Kortenhorst had medegedeeld het initiatief heeft genomen tot de huldiging. Ook prof. Oud herinnerde aan het ver leden. Hjj wees daarbij op de belangrijk heid van het parlementaire werk en zei- de: „Er zijn wel mensen, die het parle ment aanvallen, ook nu. Ik waarschuw hen altijd: wanneer gü het gezag van het parlement ondermijnt, ondermijnt gij uw eigen vcfksinvloed. Hoe het in de toe komst zal gaan", aldus besloot prof. Oud „weten wij niet. Eén ding weten wij wel dat een gezonde volksinvloed bewaard zal blijven. Het Nederlandse volk zal nooit moeten vergeten, wat het als vrij volk in de Staten-Generaal heeft ontvangen Door de onverwacht hoge eisen van 3.000 Westduitse boeren is voorlopig ver traging ontstaan in de aanleg van de olie- buisleiding van Wilhelmshaven, ter leng te van 350 kilometer. Een groot deel der boeren wil de voor deze olieleiding nodi ge stroken grond niet verkopen, doch wenst in plaats hiervan een jaarlijkse vergoeding van 30 S 40 pfennig per strek kende meter buisleiding. Aanvankelijk hadden de Doeren zelfs 60 pfennig per meter geëist, doch thans zou den zij genoegen willen nemen met het lagere bedrag, dat bij plaatselijke buis leidingen door Duitse oliefirma's vroeger reeds werd betaald. De door zes grote oliemaatschappijen opgerichte oliemaatschappij overweegt thans de leiding aan te leggen op grond langs de spoorweg, welke staatseigendom is. Recente opname van Z.K.H. Prins Bernhard, die morgen zijn 46ste verjaardag hoop te vieren. (Foto Meyboom.) De Hoge Autoriteit der E.G.K.S. heeft antwoord gegeven op de schriftelijke vraag van het Nederlandse lid der ge meenschappelijke vergadering Hazen- bosch (C.D.) welke invloed zou moeten worden verwacht van een integrale in voering van de vijfdagse werkweek van 40 uur in elk der onder het verdrag val lend industrieën. In het voorlopige antwoord wordt ervan uitgegaan, dat de arbeidsduur en de duur van de werkweek betrekking hebben op de tewerkstelling van het personeel en niet op het gebruik van de installaties. Ten aanzien van de energievoorziening wordt gezegd, dat deze gedurende de eerste periode, volgend op de verminde ring van de arbeidsduur en de verkorting van de werkweek, zal teruglopen, omdat aanvankelijk een zekere teruggang van de binnenlandse energieproduktie mag wor den verwacht. Men moet er evenwel re kening mede houden, dat de binnenlandse produktie van de gemeenschap slechte 70 procent van de totale energie-behoefte moet dekken. Invoeir van energie, die in het bijzonder in de vorm van kolen, kan gemakkelijk worden geleverd. Een vermindering van tien procent van de arbeidsduur van het personeel zou om toe te passen. deze sector met omstreeks vijf procent tengevolge hebben. In de vervoerssector de spoorwegen nemen bijna vijftig procent voor hun re kening wordt in de aanvang ook een vermindering van vijf procent genoemd. Voor de derde grote verbruikscategorie (huisbrand en kleine verbruikers) valt geen vermindering van de behoeften te voorzien. Bij een algehele verkorting van de werktijd van het personeel met tien procent, zullen de behoeften in totaal met drie tot vier procent verminderen. Aanvankelijk zou het verschil tussen de vermindering van de energievoorzie ning en de vermindering van de behoef ten daaraan, niet zeer groot zijn. In be paalde bedrijfstakken treedt dat verschil duidelijker aan de dag. Over het geheel genomen zou dit verschil echter moeten kunnen worden gecompenseerd. Op lange termijn vinden reacties plaats welke op de energievoorziening en de be hoeften van invloed zijn. Aangetoond wordt hoe belangrijk het zou zijn, de ver korting van dagelijkse en wekelijkse ar beidsduur in de verschillende landen en in de verschillende economische secto ren op gecoördineerde wijze en geleidelijk te beginnen slechts invloed hebben op de binnenlandse produktie, welke met zeven procent zou dalen. Een aanzienlijk ge deelte van de binnenlandse energiepro duktie is vrijwel onafhankelijk van de ar beidsduur van het personeel. Zulks is het geval met aardolie, aardgas en energie van waterkrachtcentrales, die in 1955 te zamen bijna negen procent van de pri maire energie in de gemeenschap uit maakten. Wanneer uitsluitend de primaire ener gie als basis wordt genomen, zou een vermindering mat bijv. tóen procent van het aantal arbeidsuren per week op korte ■termijn een algehele teruggang van de energievoorziening met omstreeks zes procent ten gevolge hebben. Indien de verkorting van de arbeids duur per dag en per week in de gehele economie wordt doorgevoerd, zal daar door eveneens onmiddellijk op korte ter mijn een vermindering van de behoeften worden veroorzaakt. In de sector van de industrie zou een verkorting van de arbeidsduur met tien procent aanvankelijk een rechtstreekse vermindering van de energiebehoeften in Donderdagmiddag reikte de vice-premier mr. A. M. Struycken (links) aan prof. mr. P. J. Oud (rechts) ter gelegenheid van zijn 40-jarig kamerlidmaat schap de versierselen uit van het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Duitsland doorgebracht, n.l. 50 pet. Hierop volgt Frankrijk met 28,5 pet. Dan komt er een grote overgang: in Zwitserland werd slechts 5,5 pet van het totaal doorgebracht. De gemiddelde verblijfsduur per land was hieraan omgekeerd even redig, n.l. voor Duitsland 2,5 en voor Engeland b.v. 17. De vooruitzichten tonen aan dat de Nederlandse toerist voorzichtiger gaat worden bij zijn uit gaven en tevens zijn reisdoel zorgvul dig uitkiest. In het eerste half jaar heeft de A.N.W.B. reeds 226.000 grensdocumen- ten afgegeven tegen 202.000 over de zelfde periode in 1956. (Van onze Haagse redactie) In 1956 trokken 200.000 Nederland se motorvoertuigen over de grenzen van het Beneluxgebied, waarvan 150.000 uit personenauto's bestond ofwel 45 van alle Nederlandse personenauto's, voorts 24000 motor fietsen, 14000 vrachtauto's en 4000 autobussen. Dit blijkt uit een enquête die de A.N.W.B. heeft gehouden. De gemoto riseerde Nederlander pleegt per jaar verschillende reizen te maken,waarbij vaak een zakenreis voorafgaat aan een toeristisch verblijf. Het grootste aantal dagen buiten het Beneluxgebied, dat in totaal 3 miljoen bedroeg, werd in In de kolenmijnen dienen naar heit oor deel van de deskundigen, investeringen op lange termijn te worden voorzien, aan gezien de werkzaamheden ondergronds niet overal op een veel snellere wisseling van de diensten zijn ingesteld. In hoeverre de onder het verdrag val lende produkten na de invoering van de vijfdaagse werkweek van 40 uur zullen concurreren, dient voor de gemeenschap pelijke markt en voor de derde landen afzonderlijk te worden bestudeerd. Indien de verkorting van de werkweek in de gehele gemeenschap wordt toegepast, zul len zich geen belangrijke wijzigingen in de concurrentiepositie van de gemeen schappelijke markt voordoen. Er kan ech ter op korte termijn een probleem ont staan, wanneer een bepaald land met een ongunstige betalingsbalans te kampen heeft. Indien hier nog de gevolgen van de verkorting van de werktijd bijkomt, kan he,t betreffende land inderdaad in een moeilijke positie komen te verkeren. In het algemeen kan volgens de Hoge Autoriteit worden gezegd, dat de verkor ting geen doorslaggevende wijziging van de concurrentieposintie op de derde markten met zich zal brengen. Maar toch zou een grondig onderzoek, met name be studering van de bijzondere gevallen, ge wenst zijn. Het kan nog niet worden overzien in hoeverre de verkorting aanvullende in vesteringen noodzakelijk maakt. De des kundigen in de kolenmijnindustrie zijn van oordeel, dat in geval van verkorting voor deze industrie een aanpassingspe riode van een tot twee jaar noodzakelijk is. Voor de ijzer- en staalindustrie is de oprichting van aanvullende installaties van minder belang dan de aanwerving en opleiding van extra arbeidskrachten. De staat van beleg in Argentinië, die op 16 september 1955 door president Peron werd afgekondigd, Is gisteren door de regering-Arambnru opgeheven. De minister van binnenlandse zaken, Alconada, heeft bekendgemaakt, dat nu ook personen die geïnterneerd werden, zonder veroordeeld te zijn, vrijgelaten zullen worden. Het gaat hier om 113 men sen, o.w. generaal Bengoa, die minister voor het leger in de regering-Lonardi is geweest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1