Zweed Schmidt doorkruiste het Australische peloton ARBEIDSBEMIDDELAARS PLEEGDEN OPLICHTING Rotterdamse Graanmarkt Onze ise PUZZEL Poging tot „nylon-revolutie" bij de bouw van dijken DE VLOEK Duitse bedreiging voor avonturierster Darlene Hard VINDING VAN K.R.L.-INGENIEUR BESCHERMT SCHEPEN TEGEN ROEST Perspectief voor Deltaplan Zonnepriester WIMBLEDON NAAR DE LAATSTE ACHT Cooper sterk maar met een zwak punt „St.-Nicolaas" had een jaar goed Europese coureurs boycotten Monza Z.-Holland won provin ciaal springconcours Ongunstige loting voor Nederlandse ploeg Selwyn Lloyd naar Joego-Slavië Ronselaarsin arrest Gewiekste jongen in dure auto op stap Sociaal-economisclie raad beslist Amerikaanse kernproef mislukte Zeer bewogen wéék „Willem Ruys" éénmaal per jaar in het dok Proef bij afsluiting van de „Pluimpot" Vb ZATERDAG 29 JUNI 1957 PAGINA 13 Schmidt klopte Candy Utrechts ccncours hippique Eur. politie voetbal-titel Mej. Hard hard bedreigd Belgen kansloos Over de grens Advies Bedrijfschap Maatkleding- bedrijf goedgekeurd i Honderd arbeiders „ENTREPRENEURS" KREGEN ONGELIJK IN KORT GEDING Pas gerestaureerd HOUTWORMEN BEDREIGEN ELBURGS STADHUIS Oplossing van gisteren Grote besparing JAGER KEERDE NIET VAN VOSSENJACHT TERUG VOETBALWEDSTRIJDEN OP ZONDAG OM 18.30 UUR van de door GORDON MAC CREAGH In de Pluimpot' (Van onze tennismedewerker) WIMBLEDON, vrijdag, Midden tussen series dubbelspelen in hun eerste ronden prijkten op het pro gramma een klein aantal enkelspelen waarin wellicht beloften van de „thrill1 de sensatie opgesloten lagen waar Wim bledon al de gehele week op wacht. Ook op deze dag verliep alles gladjes, Er sneuvelde geen eindstriidkandidaat er werd er zelfs nauwelijks één be dreigd, er was geen enkele narrow escape van een nederlaag. De enige ver. rassing voltrok zich in twee sets. de verrassing dat een 18-jarige debutantje, het donkere, kleine doch forse Mexi- caantje mej. Reyes (die zich te Noord- wijk zo kranig tegen mej. Hard heeft geweerd) een andere debutante, de slan ke, elegante en charmante mej. Fageros, die zo kranig mej. Mortimer had uitge schakeld, uitschakelde voor een plaats die voor zovele spelers reeds als een piek in hun carrière geldt: een plaats tn de laatste acht van Wimbledon. Cooper, met Hoad de kandidaat voor de titel, heeft zeker niet over zijn loting te klagen. De enige bedreiger, Drobney, bleek niet meer mee te tellen. Haillet Was niet van zijn klasse. En de Ameri kaan Green is met al de frisheid en over moed in zijn spel, te groen om tegen het zo schematische, zo gelijkmatig-sterke spel van de Australiër (die tien maanden speciaal wijdde aan de versterking van zijn forehand opgewassen te zijn. Rus tig doceerde Cooper de impulsieve Green de waarde van controle: 6-2, 6-3. Maar in het laatst van de tweede set ging hij meer een „waiting"- dan een „attacking"~game spelen. En Green kon zich gaan ont plooien. Wat hij gretig deed. Hij deed meer: hij nam het advies ter harte dat hij gekregen had: niet spreiden, maar juist zoveel mogelijk dicht op Cooper spelen, daardoor deze het spelen met vrije zwaai, wat hij zo nodig heeft en Waarvoor hij, met volle concentratie spe lend, ook zorgt, minder gemakkelijk te maken. Zelfs met serveren deed Green dit. En het sorteerde effect. Coopers spel sloot niet meer, daardoor zijn moreel ook minder. Hij kon op zijn service steeds gelijk maken, maar die van Green doorbreken kon hij niet. Hij kreeg bij 4-5 setpunt-tegen. En sloeg toen drie for midabele passings en volleys. Maar het werd pas na 7-7 dat hij de service van Green doorbrak, zijn eigen grandioos won en de wedstrijd dus met 9-7. Z(jn landgenoot Rose, de wisselvallige Rose, geprikkeld door 'n bericht uit Au stralië over zfln amateur-status (Anstra- lische ironie.was op zjjn volley best tegen de Venezolaan Pimentel, die z(jn illusies van een plaats in de laatste acht wegetikt zag: 6—3 6—3 6—4. Maar de derde Australiër die aan bod kwam, Candy kon in een ling en in dubbele zin heet gevecht het toch al belangrijke aantal Aussies in de vijfde ronde, niet uitbreiden. Schmidt, de verrassing van dit toernooi, zou sneller gewonnen hebben, had hij niet te kampen met onverwachte lapses in zijn spel. Want in de sterke perioden ex ploiteerde hij de voor een speler merk waardige afkeer van een backhand en omlopen" uitstekend. Hij had soms het gehele veld open voor zich. En ook op de volley bleek Candy veel minder decisief dan in dubbelspel. En hij verloor in vier sets, nadat hij in die vierde een setpunt had verspeeld door dat hopenloze om lopen. Hopelijk heeft Dehnert dat gezien en er een les uit getrokken Schmidt won 6—4 2—6 6—2 11—9. Damesenkelspel, derde rorde: mej. Mor rison (N.Z.) versl. mej. G. Woodgate (E.) 26 6—3 61; mej. Edwards (E.) versl. mej. Hird 7—5 3—6 6—4; mej. Truman (E.) versl. mej. Cox (E.) 6—1 61; vierde ronde: mej. Brough (Am.) versl. mevr. Brewer (Berm.) 7—5 6—1; mej. Gibson (Am.) versl. mei. Hoahing (Eng.) 6—1 6—1; mej. Reyes (Mex.) versl. mej. Fageros (Am.) 7—5 6—4. Herendubbelsoel: tweede ronde: Davie- sen Wilson (Eng.) versl. Brichant en Washer (B.) 64 6—0 63; Davidsson en Schnidt versl. Licis en Skonecki 64 6—1 61; Mulioy en Patty versl. Parker en Robson (N.Z.) 62 60 64; Emerson en Mark (Austr.) versl. Fanrutt en Forbes (Z.A.) 9—11 6—2 3—6 6—4 6—2. Gemend dubbelspel: mej. Bloomer en Davidsson versl. mevr. Kormoczy en Woodcock 61 64; mej. Hellyer en Emerson versl. mevr. Hoad en Mark 1- 6 86 63; mevr. Rook en Jansco versl. mej. Bouchet en Borotra 63 75; mej. Arnold en Schwartz versl. mevr. Drobny en Drobny 86 62. Het Interprovinciaal springconcours Voor landelijke ruiters vormde de ope ning van de vierde dag van het vijfdaagse nationale concours hippique te Utrecht ln bet kader van de nationale landbouw- expositie 1957. Groningen lag in deze wedstrijd lang san de kop, een positie waarin het paard ..Baron" van de gebroeders Huizinga uit Garsthuizen, dat op dit tijdens dit con cours hippique reeds tweemaal een eer ste prijs won, een groot aandeel had. Maar toen ook de tweede ruiter van Zuid-Holland een foutloos parcours reed, was Groningen van de eerste plaats ver dreven. Een lust voor het oog van de paarde- liefhebber was het défilé van de aan de Ochtendkeuringen deelgenomen hebbende Paarden. Kampioen van het Friese ras werd „Landsvrouwe" van de heer ft. H. Pasma (Haskerdijke), van het Groningse type .Teria" van D. D. Dijkstra sr. (Mid- Wolda) en van 't Gelders type „Sananta" Van H. G. Schrijver (Terwolde). „Nortie" van de gebroeders He Breuk (Nieuw Vennep) won het concours eenspannen fokmerriën, Gronings type. „Lordly Lady" van A. J. A. Platvoet (En schede) was winnaar van het concours eenspannen fokmerriën, Gelders type. „Mariana" van S. M. A. Metz (Em- fneloord) en „Pittyana" van P. OerlemanS (Bant) wonnen het concours tweespannen stamboek merriën van het Gronings type. Onelia' en .Rosaline" van G. van Soest (De Meern) zegevierden in het concours tweespannen stamboek merriën van het Gelders type. „Eabeltje" van W. J. Reen- stra (Barhlehiem) en „Leb" van S. P. Bron (Drachtercompagnie) werden eerste in het concours tweespannen stamboek merriën van het Friese ras. Na een geslaagde demonstratie door de Kon. Ned. Federatie en de Ned. Kath. Bond van Landelijke Rijverenigingen won „Avondale Covergirl" van de erven J. H. van Heek (Enschede) en gereden door J. Smit het concours eenspannen haeney- bony's stokmaat tot 1.39 meter en lager. Het concours eenspannen hackney's mid denmaat leverde een zege op voor „Play Boy" van P. H. Zendijk (Schalkhaar), ge reden door Dieckmann. „Amarilla's Vice- roi", eigenaar en berijder R. K. Velstra (Marssum) behaalde de eerste prijs in het concours eenspannen hackney's grote maat. Nederland heeft zeer ongunstig ge loot in de eindstrijd om het Europees voetbalkampioenschap voor politie teams. Onze landgenoten moeten na melijk zaterdag twee wedstrijden spe len cn wel tegen Zweden en tegen Duitsland. Zweden en Duitsland daarentegen zijn vrijdag tegen elkaar uitgekomen en spe len zaterdag alleen tegen Nederland. De uitslagen van de wedstrijden, vrij dag gespeeld in het toernooi om het Europees kampioenschap politieteams, luiden Om de le, 2e en 3e plaats Zweden— Duitsland 01 (00). Om de 4e, 5e en 6e plaats België— Zwitserland 0—3 (0—0), Frankrijk—Zwit serland 10 (00). Ja, in de partij van de tennis-avontu- rierster mej. Hard tegen de methodische achterspeelster, de Duitse mej. E. Buding (er is ook een I. Buding in dit toernooi), leek een niet geringe verrassing in de maak. Maar die zou dan gekomen zijn in een partij waarin links en rechts ge strooid werd met gewone en ongewone missers. Met koele beheersing en bijna wreed plaatsen kwam de Duitse (met een mooie crossdrive) op 5—1. Toen pas begon mej. Hard haar services en volleys be hoorlijk in te krijgen. Te laat om'de set te winnen. Maar op tijd om in de tweede op 3—1 te komen. Met curieuze wissel valligheid verspeelden beiden toen kan sen. Zeven service-games gingen de een na de ander verloren, maar mei Hard wist de set te winnen met 7—5 En in de derde velde de hitte zowel de slagen als het initiatief van de jonge Duitse: 6—3 voor Hard. Kort verbleef mej. Gibson in de oven: 61 61 tegen het vriendelijke ex-Chi- neesje mej. Hoahing. En mej. Brough toonde in de eerste set de reeds bekende nervositeit tegen mevr. Brewer, resulte rend in te korte dropshots en te lange slices, maar toen zij de eerste met 7—5 had gewonnen, kwam de mentale rust en de betere spelbeheersing: 6—1. Sn de vierde van dit eerste kwartet werd. zoals reeds boven vermeid, mej. Reyes. Uit het herendubbelspel is de geduchte nederlaag van de Belgen Washer en Bri chant tegen de Engelsen Davies en Wilson (voorspel van de komende halve eind strijd Davis Cup België—Engeland) te memoreren: 64 6—0 6—3 voor de En gelsen! Matig was Washer, matig werd Brichant. De uitslagen van de enkelspelen waren: Herenenkelspel, vierde ronde: Cooper (Austr.) versl. Green (Am.) 6—2 6—3 9—7; Rose (Austr.) versl. Pimentel (Venez.) 63 6- 8 6—4; Schmidt (Zw.) versl. Howe (Austr.) 6—4 2—6 6—2 11—9. Voor de 800 km-race van Monza een snelheidswedstrijd voor sportwagens die zondag wordt gehouden zijn drie Brit se Jaguars, twee fabrieks-Maserati's en een privé-Ferrari ingeschreven. Van de Europese toprijders zal alleen de Frans man Jean Behra de strijd tegen de pro minente Amerikaanse coureurs (in hun Amerikaanse wagens) aanbinden. Zoals reeds eerder is gemeld, hebben de wereldkampioen Juan-Manuel Fangio, Stirling Moss, Peter Collins en vele andere bij de internationale unie van beroepseoureurs aangesloten renners be sloten de race te boycotten, aangezien zij het circuit van Monza te gevaarlijk vin den. Op de jaarvergadering van de Ned. r.-k. Bond van Reders en Schipers „St.-Nico laas" te Breda, kon de voorzitter, de heer W. Pols, mededelen, dat er in het jaar 1956, zowel nationaal als internationaal, veel aanvoer is geweest. De leden kunnen terugzien op een jaar met goede ver diensten. De Bond moet meegaan met het alge meen streven naar concentratie en inte gratie in de Europese gemeenschap. Het doel van 1956 was om te komen tot her ziening van de binnenlandse vrachtprij zen, lostijden en verliggelden. Maar dit werd niet geheel bereikt. Het streven in deze richting gaat echter voort. Op Internationaal gebied zal de Bond het oog moeten houden op de ontwikke ling van de K.S.G. en Euromarkt, waar mede de belangen van de Bond in direct verband staan.. Er zal vooral gezorgd moeten worden als een afzonderlijke in dustriële bedrijfstak, aldus de heer Pols. De tijd voor de algehele zondagsrust schijnt nog niet rijp te zijn, daarvoor is o.a. de aanvoer van goederen te groot. Tijdens de rondvraag werd erop gewe zen, dat er van de Bond nog te weinig propaganda uitgaat en werd uitvoerig ge- dsicussieerd over de mogelijkheden om hierin verbetering te brengen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, beeft er in principe mee ingestemd om Joego-Slavië te be zoeken. Dit is gisteren door een Joego slavische woordvoerder bekend gemaakt. Doorgaans welingelichte kringen te Bel grado verklaarden, dat Selwyn Lloyd in begin september voor een vierdaags be zoek naar de Joegoslavische hoofdstad zou komen. Hij zou besprekingen voeren met de Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken, Popovic, en met andere autoriteiten. De Britse minister zou waarschijnlijk ook naar het eiland Brioni vliegen voor een ontmoeting met presi dent Tito. De laatste weken deden de min of meer alarmerende berichten de ronde, dat vanuit Rotterdam pogingen werden ondernomen om in het gehele land. maar vooral in het zuiden, arbeiders te „ronselen" voor bedrijven in Duits land. Donderdag arresteerde de poiiiie in hun woningen aan de Tweebosstraat te Rotterdam de 49-jarige fabrikant G. Th. A. F. en de 48-jarige opkoper A. H. Zij worden er van verdacht bij het „werven" van arbeiders voor Frans Welters Co. Internationale Baugesell- schaft te Boehum verschillende oplich tingen te hebben gepleegd. F. is een oude bekende van de politie: hij was reeds diverse keren betrokken bij ben „opgeknapt" uit de gevangenis vrij Hij ging toen naar Antwerpen en wist de eigenaresse van een logement zo ver te krijgen, dat zij hem een aanzienlijk ..voorschot" gaf om een zaak in kunst bloemen F. is zeer bedreven in het vervaardigen van imitatiebtoemen te beginnen. Ook de vrouw van een Belgi sche banketbakker kwam onder de in vloed van de charmes van F. en hielp hem eveneens aan geld. In totaal belopen deze bedragen in de tienduizenden guldens. Na enige tijd werd F. door de Belgi- she politie op grond van enige bij haar binnengekomen klachten over de grens gezet. De Rotterdamse recherche was inmiddels op zoek daar de zoon van F., die een blinde radiohandelaar had opge licht. In januari van dit jaar werd de jongeman, toen hij illegaal de grens trachtte te passeren, aangehouden. In een tas vond de politie talrijke papieren, die geruchtmakende oplichtingsaffaires. Vórig van zijn vad-. afkomstig waren. Er was jaar kwam hij na anderhalf jaar te heb- echter geen voldoende reden om F. in Tijdens zijn vergadering van gistermor gen heeft de Sociaal-Economische Raad het ontwerp-advies goedgekeurd tot in stelling van een Bedrijfschap voor het Maatkledlngbedrijf. Het ontworpen be drijfschap omvat alle ondernemingen •vaarin het maatkledingbedriif wordt uit geoefend, in totaal ongeveer 6000. Verder hechtte de raad zijn goedkeuring aan het ontwerp-advies tot wijziging van het 'nstellingsbesiuit Bedriifschan Slagers- bedrijf. aan het ontwerpbesluit inzake de samenstelling van de commissie voor bui tenlandse visconserven van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten en aan een ontwerp-advies betreffende de samen stelling van het bestuur van het Bedrijf schap voor de Bloembollenhandel. Ten aanzien van dit laatste advies be sloot de raad het verzoek van de vereni ging van reizigers, inkopers en admini stratief personeel in het bloembollenbe- drijf (Rivib) om in aanmerking te mogen komen voor de benoeming van twee be stuursleden, af te wijzen. Tenslotte keurde de raad nog de ont werpverordening Bijdragen Assui antiebe middeling 1957 en de ontwerpverordening Financiën Bedrijfslichamen goed. De zesde ontploffing in de serie proef nemingen met atoomwapens, die dit jaar in de Nevada-woestijn in de Ver. Staten worden gehouden, is mislukt. Gisteren zou vanaf een toren in de woestijn een atoomwapen van betrekkelijk geringe kracht worden beproefd, doch er vond op het vastgestelde tijdstip geen ontplof fing plaats. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie verklaarde, dat een tech nisch mankament de oorzaak was van het feit, dat het atoomwapen niet tot ontploffing was gekomen. Gisternacht is de bejaarde heer Smeenk, in de buurtschap Weldenborg te Vorder:, van de hooizolder gevallen in het huis waar hij verbleef. De man was op slag dood. (bericht van A. Bosman N.V. graanmakelaars) De graanhandel hier te lande heeft een zeer bewogen week achter de rug. Toen nl. maandag jl. per circulaire werd be kendgemaakt, dat de mogelijkheid van verhoging der richtprijzen van buiten landse granen,- zulks in verband met de aan de landbouw te garanderen nieuwe richtprijzen voor inlandse granen, mag worden aangenomen, ontstond een wilde kooplust voor alle soorten voergranen, daar iedereen zich -voor de naaste toe komst wildedekken. Daar de invoercontingenten bij de im porteurs zich op een zeer laag peil ba- wegen, kon aan de vraag slechts tegen sterk stijgende prijzen in de boordvrij sector worden voldaan. Intussen waren verschillende prijzen transito deze week vrij wat hoger, hetgeen eveneens tot de kooplust bijdroeg. Mais. Platamais spoedige leveringen opnieuw verhoogde prijzen bij minimaal aanbod, ook in ladende posities goed? vraag, terwijl op aflading bij gebrek aan contingenten weinig ondernomen is. Ame rikaanse yellow mais spoedig bracht het tot zeer grote premies, térwijl de Juli en augustusafladingen, die verleden week tot een laagterecord kwamen, zich zeer goed hebben hersteld en men diverse zaken in terugkoop aan Amerikaanse De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft octrooi aangevraagd op een vinding van één van zjjn Jongere Ingenieurs, ir. E. Vossnack uit Santpoort, die na enige jaren experimenteren erin geslaagd Is een systeem te vinden om roestvormlng aan de ijzeren scheepshuid onder water tegen te gaan. De rederij heeft na anderhalt jaar met de vinding geëxperimenteerd, o.a. bij de „Willem Ruys", die voorheen twee maal per jaar In dok moest om onder water te worden bijgeverfd. Na toepas sing van de nieuwe vinding is het vlag- geschip dertien maanden in de vaart ge bleven en een nadien uitgevoerd onder zoek heeft uitgewezen, dat van roestvor mlng onder water geen sprake meer is. Als gevolg hiervan heeft de Lloyd reeds tweederde van het aantal Lloydschepen met de nieuwe vinding nitgernst. De vinding berust op de zgn. katho- dische bescherming, d.w.z. het onderge dompelde scheepsijzer fungeert als ne gatieve pooi van een galvanisch element en het zeewater als geleidende vloeistof. Het principe hiervan is niet nieuw en werd voor bescherming van de scheeps huid reeds op verschillende manieren toegepast. Alle methoden hadden echter hun specifieke bezwaren, die ir. Vossnack bij zijn vinding wist op te heffen. De installatie van ir. Vossnack, die bij de utvoering samenwerkte met de heer J. H. Visscher te Voorburg, bestaat uit een dun, zacht gegloeide aluminiumdraad van circa zes mm diameter, die ongeveer vijftig meter achter het schip door het water sleept. Deze draad is verbonden met de positieve pool van een stroom bron (dynamo of gelijkrichter), terwijl het schip verbonden is met de negatieve pooi daarvan. Er wordt op deze manier een galvanisch element in het zeewater ge vormd. De draaiende dynamo fungeert als elec- tronenpompje, zuigt electronen (negatieve ladingen) uit de aluminumdraad en oompt deze in het stalen schip. De oplossings- drang van het scheepsijzer in het zee water wordt door de electronentoevoer onderdrukt, terwijl de opiossingsdran.g van de aluminiumdraad, tengevolge van de electronenafvoer, wordt versterkt Het ondergedompelde scheepsijzer roest dus met meer. De aluminiumdraad daarentegen teert weg. Maar tevens vormt zich in het zee water, tussen de beide polen een elek trisch veld, dat zich over de gehele scheepslengte uitstrekt. Bij dit alles is voorwaarde, dat het water goed geleidend is, hetgeen wel voor zeewater, maar niet «H0r«Vf 0f .Zoet water het Se val is. „A ilL s L te«slotte gebleken, dat y, grootste belang is de stroom- ritJïlL Juiste niceau te kunnen I ,°r een varend schip is nl. twee m.fer stroom nodig dan voor een stilliggend schip. shippers kon afsluiten. Op de afladingen oktober en verder worden de zaken zeer bemoeilijkt door de onmogelijkheid tot fixatie der contracten, waardoor men 19 de lucht komt te hangen. Een en ander kan nog een zeer zure geschiedenis wor den in verband met eerder afgesloten zaken en slechts een vrij drastische ver hoging der transitoprijzen kan hierin ais redder optreden. Gerst. De meeste zaken gebeurden in Russische gerst op aflading tot incl. sep tember, daar deze soort internationaal zich op het billijkste niveau bevindt. PI» tagerst werd alleen disponibel gedaan daar deze geliefde soort transito voor ons veel te duur uitkomt. In 3 barley op aflading vonden even eens zaken plaats op ongeveer dezelfd» basis als die van de Russische gerst. Ook Syrische en Irakgerst vond meer aan dacht, ofschoon iedereen van deze soor ten nog lang niet gediend is. Milo vond een zeer willige markt. Voor ladende en juni posities werden mooie premies betaald, doch in hoofdzaak von den de zaken op de afladingen tot sep tember plaats. Ook millet ladend en op aflading vond gerede afnemers bij stij gende prijzen. Rogge ging aanvankelijk niet mee met de algemene beweging, doch later vonden enigen aanleiding op aflading wat in Plantarogge te ondernemen. Aanbod in Noord-Am. rogge was er vrijwel niet. Haver vooral in de N.-Amerikaanse witte en mixed haver van de lagere ge wichten vonden voor de voersector op sommige dagen levendige aankopen plaats Intussen is Amerika flink gestegen met zijn prijzen voor deze soorten. In Plata- haver vónden enige afgeladen posten een betere markt, terwijl in het algemeen de prijzen op aflading met weinig nu ances on hetzelfde peil bleven. Russische haver disp. en op aflading werd nog t? duur geacht. Inlandse granen. Deze werden eveneens aangestoken door de prijsbeweging der buitenlandse granen en zowel haver ais gerst konden het tot betere prijzen bren gen. In rogge is het aanbod 'eer klein ge worden, terwijl Duitse rogge terughou dender is De koekenmarkt leefde weer wat op en de omzetten waren voor de tijd van het jaar bevredigend. Lijnschilfers en -schroot konden tegen hogere prijzen worden on dergebracht. Grondnotenschilfers bleven zonder aandacht terwijl er enige vraag bestond voor het schroot. Zonnepitschil fers en -schroot stonden in het brandpun' van de belangstelling evenals soyaschroot waarin belangrijke omzetten plaatsvonden tegen stijgende prijzen. Tarwe- en rogge meel schaars en hiervoor bestond een goede vraag. Nederland te vervolgen voor zijn gladde praktijken in België. Toen werd de politie bekend dat de fabrikant, die in de onderwereld een zaker ontzag geniet en zeer gewiekst iemand om de tuin weet te leiden, zou gaan „runnen" voor een Duitse bouw onderneming. De Arbeidsbem.ddelingswet maakt geen bezwaar tegen het werven van arbeiders voor een eigen onderne ming, die dan later worden „uitgeleend" aan andere bedrijven. F. wist een reeds bestaand „ronselaars bedrijfje" over te nemen en ging in een dure auto op pad. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat hij in Vlissingen vier Ambonnezen, die zich door de mook woorden van F. hadden laten beïnvloe den, heeft opgelicht voor enige honder den guldens, onder andere „bestemd" voor een cautie, die gestort zou moeten worden bij de Duitse consul. Dit was vol komen uii de lucht gegrepen. In totaal schijnen ongeveer honderd arbeiders door F. benaderd te zijn. Dank zij enige van zijn fraaiste ver halen wist F. de opkoper A. H-, die jaren geleden al eens voor een bedrag van 5000 had opgelicht, zover te krij gen, dat deze contact opnam met de Duitser W. en vervolgens met deze man een bouwonderneming oprichtte. Voor dit bedrijf kon F. dan de arbeiders werven. Toen reeds moet bij hem alleen maar de gedachte aan het oplichten van ~r arbeiders hebben voorgezeten. ,,Hjj wlsf heel goed, dat hf) nooit één arbeider in Duitsland aan het werk zou kunnen krijgen," was het commentaar van de politie. A. H. werd aangehouden wegens medeplichtigheid. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft vanochtend uitspraak ge daan in het kort geding tussen een aan tal niet erkende zelfstandige diamantbe werkers zg. „entrepreneurs", als eisers en de nieuwe algemene bedrijfsvereniging als gedaagde, waarbij hij de eersten en het ongelijk heeft gesteld. De entrepreneurs hadden nl. geëist, dat de circulaire van de bedrijfsvereniging aan de werkgevers in het diamantbedrijf, waarin stond, dat de niet erkende entre preneurs ingevolge een beslissing van het college van Rijksbemiddelaars, als werk nemers dienden te worden beschouwd en dat over hun loon premies moeten wor den ingehouden voor de sociale voorzie ningen, ongedaan zou worden gemaakt Zij voelden zich door deze circulaire ern stig gedupeerd. De president overwoog, dat de regeling betreffende de positie van de niet er kende diamantbewerkers voor rekening van het College van Rijksbemiddelaars komt en niet voor die van de bedrijfsver eniging. Hij wees daarom de gevraagde voorziening om de circulaire ongedaan te maken van de hand en veroordeelde de eisers in de kosten van het geding. (Van onze correspondent) Het voormalige Agnietenklooster te El- burg, dat vorig jaar na een grondige en kostbare restauratie als stadhuis in ge bruik werd genomen.wordt thans bedreigd door een leger van houtwormen en bokto ren. Bij de restauratie, welke geschiedde onder toezicht van Monumentenzorg, maakte men gebruik van het oude hout werk. Het ongedierte liet zich toen echter niet zien. De houtworm en boktor gaat men thans te lijf met een vergeldingspreparaat. Hier mede is een bedrag gemoeid van een klei ne twee duizend gulden. Het rijkt neemt van deze kosten het grootste deel zijnde rond ƒ1.300.voor zijn rekening. Tijdens een zwemwedstrijd te Brno in Tsjepho-Slowakije werd de beste prestatie geleverd door onze landgenote Mary Kok. die de 400 meter vrije slag won in 5 min. 11,2 sec. Horizontaal 1. zangnoot, 3. lectuur, 5. het zij zo, 8. de onbekende (afk.), 10. Europese vulkaan, 13. meikklier, 15. zo als de akten getuigen (Lat. afk.), 16. voor zetsel, 17. soortelijk gewicht (afk.), 19. jongensnaam, 20. en omgekeerd (afk.), 21. bijwoord, 22. koud, vochtig, 24. maat, 26. op dit moment, 28. platte steen, 29, wal- lekant, 31. lidwoord. 32. bid (Lat.), 33. week, zacht, 34. alleenspel, 36. ongedierte, 37. klein beetje, 39. deel v. h. hoofd, 42. bovenlipversiersel, 45. mil. opl. school (afk.), 47. waterkering, 48. hersens, 50. glad, vlak, 52. deel v. d. bijbel, 54. titel (afk.), 55. hoge berg, 57. op dit moment, 58. eenheid van kracht (afk.), 59, kippen- produkt, 61. tandeloos zoogdier, 63. gods dienst (afk.), 64. goud (Fr.), 65. animo, 67. handig, 69. meisjesnaam, 70. watervogel, 71. gezellig, 72. afstandsmaat (afk.). Verticaal 1. lidwoord, 2. jongensnaam. 3. uitroep, 4. kostbare stof, 6. niet raak. 7. op dit moment. 8. soort verlichting, 9. nummer (afk.), 11. voorzetsel, 12. werk schuw, 14. pers. voornaamw., 16. muziek instrument, 18. voorzijde van een huis, 20. weerklank, 21. water in Friesland, 22. slag, meisjesnaam, 25. Frans lidwoord, 27. deel van de V.S., 28. bekpnde motorraces (afk.), 30. ambtshalve (Lat. afk 33. re kenkundige opgave, 35. nakomelingschap, 38. plaats in Duitsland, 40. muzikaal zang stuk, 41. meisjesnaam, 42. gerecht, 43. mens (Maleis), 44. plotselinge slag, klap, 46. jongensnaam, 47. inhoudsmaat (afk.), 49. het Romeinse rijk (Lat. afk.) 51. uit roep, 53. jongensnaam, 56. haarkrul, 58. steek. 60. bestaat. 62. zijrivier van de Do- nau, 63. kledingstuk, 64. geogr. aandui ding (afk.), 65. bergplaats, 66. voorzetsel, 67. soort schip (afk.), 68. lengtemaat (afk.) Horizontaal 1. sfeer, 4. do, 5. et, 7. rups, 9. knul. 11. lei, 12. som, 14. rib, 16. n.t., 18. af, 19. ai, 20. uk, 21. jr., 22. ga, 23. ei, 25. ad, 27. nel, 29. dol. 31. ren, 33. maal. 35. kool, 37. n.l„ 39. om. 40. peter. Verticaal 1. sop, 2. eg, 3. ren. 4. duin, 6. turf, 7. re, 8. s.s., 9. km, 10. li, 11. liaan, 13. of, 15. Baarn, 17. tui, 18. ara, 23. elan, 24. Po, 26. drom, 28. em, 29. ,-dl., 30. l.k., 32. el, 34. alp, 36. oor, 38. st. Enerme geweven nylon zakken, gevuld met zand, zijn de hoop van een aantal deskundigen op het gebied van de dijk- bouw om een revolutie op dit terrein te ontketenen. Met deze nylon zandzakken elk bijna tweeduizend kilo-gram zwaar worden proeven genomen om tijdelijke dammen in stromend water te bouwen Gelukken deze proeven, dan verwachl men aanzienlijke vereenvoudiging in de dijkenbouw. Het kan op deze wijze moge lijk \vorden dammen van deze of grotere nylon-zandzakken in de „aanvalskanf van het water te bouwen. Achter deze beschermende dam kan dan de eigenlijke dijk in rustig water worden gemaakt. Grote besparingen aan materiaa) en arbeid zouden op die manier kunnen worden verkregen. Zinkstukken immers zijn in (vrij) rustig water doorgaans niet nodig, terwijl de door transport kostbare stortsteen in aanzienlijk geringere hoe veelheden nodig zou zijn. (Van onze correspondent) In de bossen van Arcen heeft de politie met behulp van een speurhond vrijdag morgen het lichaam van de 65-jarige heer Teipe gevonden, die donderdagmorgen op jacht was gegaan en 's avonds niet in het hotel, waar hij logeerde, was terugge keerd. De politie vond de vermiste op het z.g. Greun Brökske. Men vermoedt, dat hij aan een hartverlamming is gestorven. Het bestuur van de KNVB heeft met het oog ip de gewiizigde weersomstandighe den besloten, de voor zondag 30 juni a.s. vastgestelde promotie- en competitiewed strijden in de avonduren te doen spelen ®n het aanvangsuur daarvan te bepalen op half 7. 35). Wat was dat toch? Docker vroeg het fluisterend, zonder er bij te vloeken. Doch daar er verder niets gebeurde, begon hun polg weer norma ler te kloppen Vleermuizen, meende Bjögson hoop vol. Duivels, zei Templar. De Indianen hebben laatst beweerd, dat de priesters der Inca's, die er hier op na hielden om indringers op te eten. Docker kreeg weer wat meer moed. En daarmee keerde ook zijn gewone manier van praten terug. Ik wed, dat het een verroeste truc is van die luizige schurk om ons bang te maken. En als hij dat doet dan moet hij hier ook ergens tn de buurt zijn. En dan ga ik hem achterna en als ik hem ln handen krijg.. Met een vloek rende hij vooruit en liet de straal van zijn zoeklichtje naar alle kanten schijnen. Het hol werd snel smaller. In de licht straal kon men de beide wanden tegelijk zien. Ze geleken gladder en de stalactieten waren verdwenen. Templar riep Docker toe, te wachten. "T w«cht eens even. Ik geloof, dat ik water hoor druipen. Even luisteren. Ze luisterden, haar hoorden slechts het bonzen van hun eigen hart. Toch drupte ergens voor 'hen uit water Opeens weer een gil., bijna recht tegen over hen.. Hie-ie-ie-ie-ie! Als een noodkreet van gekwelde gees ten klonk het. gevolgd door een spottend gegrinnik over hun angstig bijeenkruipen Björgson begon, hoewel bibberend te lachen. Onzin, dat is een oud trucje. Schreeu wen in een put. Dat hadden we toch moe ten begrijpen! Hij scheen zich te ergeren aan zijn eigen domheid. Templar slaagde er in, met hem mee te lachen. Natuurlijk, dat is het! Dat doen ze in Borneo ook in de tavijnen. die taboe zijn, maar daar gebruiken ze holle bamboe stengels. Als we allemaal niet zo schrik achtig waren geweest, hadden we er da delijk aan gedacht. Wat is dat voor een truc? vroeg Docker, zijn grove gezicht binnen de lichtcirkel van Templar's lamp houdend. De zuiging van de wind door een smal le spleet in de rotsen, waarin een rieten pijp bevestigd is. veroorzaakt dat gefluit. Op die manter laten de meeste heksen meesters over de hele wereld hun gees ten spreken. Docker snapte het wel niet helemaal, maar hij drong toch weer voorwaarts. In orde. Maar dan zal ik die rat toch zien te pakken te krijgen! Hij is daar niet. Dat werkt van zelf. We moeten terug en de opening naar de binnenste zaal zien te vinden. Docker was er als een wild dier alleen op uit. zijn prooi te bemachtigen. Hij was dan ook de eerste, die terugkeerde. Kom dan mee! bromde hij over zijn schouder. Doch Temp'iar riep hem ach terna: Hé, daar wacht een ogenblikje We moeten eerst dat neerdruppelende wa ter vinden om onze carbidlampen te vul- gen. Docker gromde nijdig om dat uit stel. Maar hij keerde toch mee terug en liet zijn lamo vullen, waarbij hij voortdu rend tegen Templar mopperde, omdat de ze niet goed genoeg uitgekeken had. Tem plar liet hem begaan. Die toeters werken niet altijd, merkte hij op tegen Björgsen, de enige, die iet wat verstandig mee kon praten. Dan zou den ze verslijten of' verstopt raken. Er moet dus een stop of soort kurk zijn die door die kerel uitgetrokken wordt, als hij zi.in duivels wil laten gillen. Waarom zou hij die malligheid met ons uithalen? Ik acht hem toch te slim. om zich te ver beelden. dat wtj ons daardoor zouden la ten afschrikken Wat kan er achter zit ten? Docker liet Björgson echter geen tijd om daarover te redeneren. Hij duldde geen uitstel. Och. kom nou, wat betekent dat eigenlijk? Waar pieker je over? Kom mee Moet ik die kerel dan alleen gaan halen? Templar's ergernis over zi.in brutaal op treden steeg ten toppunt. Hij balde zijn vuisten. Hij keek naar het gezicht van Björgson, dat in zijn licht; aal dui delijk uitkwam. Björgson was ook nij dig, maar hij wist de belediging niet te wreken. Hij was geen krachtpatser. Toch wist Templar zich nog te bedwingen. Nou, vooruit dan maar Ga je gang zei hij kortaf en Docker nam de leiding. Misschien was dat juist de bedoeling van de slutve wonderdokter. Hoe dan ook. toe vallig of niet, het effect was hetzelfde. Templar en Björgson volgden hem in mokkend zwijgen. Kling strompelde ach ter hem aan, ellendig en wanhopig. En toen kwam als toppunt van vertwijfeling de tegenslag bij de deur naar de zaal. Ze vonden die gemakkelijk genoeg bfj het licht hunner felle carbidlampen; maar het was tevens weer een afschu welijke vertraging. In de harde rotswand was een vierkante doorgang uitgehakt. Op de drempel en de stijlen waren em blemen van de cirkel, het vierkant en de slang gebeeldhouwd. In die opening paste de deur, die met de gewone hauwkeurig heid der werklieden van de Inca gemaakt was. En die deur bestond uit een enkel massief steenblok. Docker wierp zich er met zijn volle gewicht tegen aan .en zocht naar een of ander voorwerp om ermee tegen die steen te beuken. Scheldend tilde hij een brok staiactiet op en smeet dat tegen de deur Het klonk niet eens hol. Massief, zwaar, vierkant en onbeweèglijk stond het ding daar voor hem; evenals in de onverwoest bare muren van het oude Cuczo, sloot al les zo precies tegen elkaar, dat er zelfs geen lemmet van een mes tussen te krijgen was en de deur één geheel met de rots wand scheen te vormen. Er moet ergens een hefboom of tegenwicht zijn, meende Templar. Als we dat maar konden vinden. Kijk eens goed rond. Met het grootst mogelijke geduld zochten ze overal rond. Maar het tegenwicht, of wat het dan ook zijn mocht, dat door die bekwaamste steenhouwers, welke de we reld ooit gekend heeft, was vervaardigd, bleek zo gemaakt, dat het voor oninge- wijden beslist onvindbaar was. Docker schreeuwde een stroom van ver wensingen tegen de deur uit en de door hem er tegenaangegooide stenen vormden reeds een aardig heuveltje. Hoe dik zou dit ellendige ding wel zijn vroeg hij eindelijk aan Templar. Templar begreep zijn bedoeling. Hij werd zelf ook ongeduldig. Huor eens jongens, er is nog een an dere weg, zei hij. Er bestaat een spleet bij de ingang van dit ellendige hol: die komt een eindje boven de oppervlakte van het meer uit. Het is lastig klimmen; maar ik heb het al een keer gedaan. Ik denk wei, dat Docker het ook zal kunnen. Als jij het kunt, kan ik het ook. Maar ik ga niet. Snap je Ik blijf hier om te zorgen, dat die vervloekte knul er niet vandoor gaat met zijn biljoehmijn. Ga jij maar terug en haai een stel dy- namietpatronen, dan laten we dat ding springen tot Templar liet hen toen onder elkaar ra zen en ging meteen naar de spleet toe. Het was lastig klimmen, zeker voor de twee zwakke leden van het gezelschap en misschien zelfs te lastig voor Docker, die te zwaar en slap van spieren was door zijn luie leventje van de laatste jaren. Wu: dl vt-rvulgaj Volstaan zou kunnen worden met het opspuiten van een zanddijk, achter de zakkendam, waar omheen de verdedigen de laag uit klei, zandasfait of anderszins kan worden aangebracht Door ontbreken van zware stromingen zou weinig mate riaal verloren gaan, terwijl vee] sneller kan worden gewerkt onder meer ongun stige weersomstandigheden zelfs, dan thans het geval is. Voorlopige proeven met de bijzonder sterke nylonzakken zijn genomen op het emplacement te Gouderak van een Haag se aannemer. Het vullen der zakken, het overbrengen door van speciale grijpers voorziene draglines en het plaatsen in het water is nauwkeurig bestudeerd. Het plan werd uitgewerkt in samenwerking met de Rijkswaterstaat en de Zeeuwse Provin ciale Waterstaat. Van officiële zijde heeft men wel enige fiducie in het geval. Besloten is dan ook een praktijkproef te nemen in de „Pluim pot" die wegens dijkzwakte moet worden afgesloten. Over drie weken wordt aan dit werk begonnen. Eerst zal dus een dam van nylon-zand zakken door de „Pluimpot" worden ge bouwd, men zal van twee kanten begin nen. De nylonzakken worden niet geheel gevuld. Zulke dammen zijn zo sterk ge bleken, dat zij een op rijplaten rijdende 20 tons dragline gemakkelijk kunnen tor sen. Achter de dam zal in enkele maanden tijds de definitieve afsluitdijk door de „Pluimpot" kunnen worden gebouwd. De aannemer verwacht zulke grote voorde len. dat de' totaalprijs van'het werk ver moedelijk niet hoger zal zijn, dan uit voering van de dijk op de traditionele manier in open water. Sfaagt deze kleine revolutionaire on derneming voor Tholen, dan zal een proef op grotere schaal in het Drie-Eilandenplan in vrijwel volle zee. namelijk in het Veer se Gat worden genomen. Zou men ook hier slagen, dan openen zich vermoede lijk wijde perspectieven voor de verdere Deltawerken. Na het gereed komen van een dijk ga) men over het algemeen de zakken dam weer kunnen afbreken, waarna de tame lijk kostbare zakken opnieuw kunnen wor den gebruikt. Ook wordt nog steeds gewerkt aan een project om dunne plasticlappen verzwaard met steen, op de zeebodem aan te bren gen. De gedachten gaan nu uit naar een vliesdun nylonweefsel, waterdicht ge maakt met kunsthars, om de zee bodem bij waterbouwkundige werken op zijn plaats te houden. Toepassing van mijnsteen daarop heeft nog niet tot alles zins bevredigende resultaten geleid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 13