JJSMTHlhp: ECHTSCHEIDINGEN in Oostenrijk verminderen Hij strooide mei miljoenen in Israël WEINIG LICHT OP Grond langs het blauwe Como-meer was bloedrood geverfd Mussolini als mummie ingepakt op geheim transport de maaltijd met de zondaars r In 58 pet. der gevallen schuld bij man Schietpartijen Motorestafette des doods Een aanslag Rh Onthullingen van een journalist Observator Van een groenteboer, die mandarijnen uit deelt aan de kinderen ran Tel Aviv STASSEN OVERLEGT MET NATO-RAAD ZATERDAG 29 JUNI 1957 PAGINA 3 Het monsterproces te Padua, de stad van de H. Antonius, heeft reeds tal van bewogen zittingen opgeleverd, waarbij de oude partij haat weer opleefde en stille vijanden elkan der allerlei beschuldigingen naar het hoofd wierpen. Er zijn meineden afgelegd en de bedrijvers ervan werden achter slot en grendel gezet. Telkens heeft de president van de rechtbank kennelijk leugenachtige getuigen tot de orde moeten roepen of lastige elementen een toontje lager moeten doen zingen. De H. Antonius is de grote heilige, door wie verloren voorwerpen wor den terugbezorgd. Eén ding ten aanzien van dit proces is inmiddels wel zeker, n.l.,« dat de verloren schatten van Dongo nimmer meer teruggevonden zullen worden, even min als de communistische partijgangers, die werden gedood, opdat het geheim van de verdwijning bewaard zou blijven, weer tot leven kunnen worden opgewekt. Ze vielen als slachtoffer van de gewetenloosheid van fanatieke kameraden. Welke rol de communisten in het verdwijnen van de schatten van Bongo hebben gespeeld, kwam wel duidelijk uit bij de behandeling van de zaak tegen een zekere Dante Gorreri, thans communistisch afgevaardigde in het Italiaanse parlement, een der kopstukken onder de communistische partisanen. Omtrent hem is om strijd verklaard, dat hij categorisch gewêigerd zou hebben, een kist met kostbaar heden welke hij verborgen had af te staan, onder de mededeling, dat alles naar de communistische partij moest. Zelfs is er een samen zwering beraamd, om een drietal personen te doden, teneinde te verhinderen, dat de schatten aan de wettige eigenares, de nieuwe Italiaanse regering, ter hand zouden worden gesteld. ËËP 51 h" L'Jf i - - 2. j Een ingenieus idee Er is in Tel Aviv een groenteboer, die menigmaal mandarijnen aan de kinderen uitdeelt. Het is zijn goede hart, dat hem zijn daad ingeeft. Hij is een man, die graag schenkt. Enkele jaren geleden deelde hij zelfs miljoenen uit. Er komen gewoonlijk niet bepaald opwekkende berichten uit Israël, de jonge staat, welke door zijn huren, de Arabische landen, zo in het nauw wordt gebracht. Daarom vormt dit verhaal een welkome afwisseling. Het is het verhaal van de hoofdkassier Perri, die door zijn patroon, de bankier Feucht- wanger naar de oevers van het Meer van Tiberias werd gestuurd, om daar wat op zijn verhaal te komen. Hij leek overwerkt. Maar in de stilte rond het Meer van Tiberias manifesteerde zich, wat niemand tot dusver had vermoed. Perris geestvermogens warn gekrenkt en het duurde niet lang, of een vorm van krankzinnigheid brak zich baan. Hij stond menigmaal, lang, met zwarte haren en donkere ogen, over het water te staren. Achteraf is gebleken, dat hij toen een plan uitbreide, waaraan hij plotseling op een zaterdag middag, gevolg gaf. Zonder geld geen opstand. Behulpzaam Oproep van prof. Otto Hahn SCHATTE Een belangrijke verklaring werd afge legd door de moeder van de partisane „Gianna", de weduwe Canali-Zanoni. De partisane werd ter dood gebracht, omdat ze te veel wist ten aanzien van de wijze, waarop de communisten zich van een groot gedeelte van de schatten hadden meester gemaakt. Samen met een jonge partisaan stelde ze er een inventaris van samen. De verklaring van haar moeder werpt, hetgeen van historisch belang is, enig licht op hetgeen in de laatste dagen van zijn leven met de voormalige duce gebeurd is. Tot op de dag, waarop de weduwe getuigde, was niet officieel vast gesteld kunnen worden, waarom Mussoli ni van de kazerne der douane te Germa- sino, een stadje aan het Comomeer, waar hij voorlopig' gevangen was gezet, naar Como moest vervoerd worden. Enkele partisanen, die in geen geval wilden, dat Mussolini door de communisten gefusil leerd zou worden, besloten hem clandes tien naar Como over te brengen, om hem daar niet aan de geallieerden, maar aan de Italiaanse autoriteiten lees commu nisten over te leveren. Ze pakten daar om, zoals tijdens het proces werd ver klaard, de voormalige duce als een mum mie in, o.a. zijn hoofd bijna geheel met yerband omwikkeld. Tijdens het vervoer per auto, waaraan ook de partisane „Gianna" deelnam, schertste Mussolini met zijn begeleiders. Hij vroeg „Gianna", waarom ze partisane was. „Omdat ik en mijn hele familie so cialist zijn", antwoordde ze. Hierop zei Mussolini, dat hij zijn hele leven vaandel drager van het socialisme was geweest, hij zelf dus ook socialist was. Men wilde hem in een leegstaand huis verbergen, tot de weg vrij was. Met grote moeite wist men Mussolini, die men voor een zwaar gewonde partisaan liet doorgaan, langs verschillende posten te krijgen. Maar an dere communistische partisanen kwamen er achter, wie de „gewonde" was. Ten tweeden male mislukte een vlucht, die de dictator in veiligheid had moeten brengen. De communistische partisanen waren be vreesd, dat de voormalige duce zich bij nog in de omgeving rondzwervendefascis- tische groeperingen zou kunnen aan sluiten. Daarom werd inderhaast en op eigen gezag tot zijn executie besloten. Ten aanzien van Gorreri heeft een ge tuige uitdrukkelijk verklaard, dat hij zich meester heeft gemaakt van een kistje met kostbaarheden'en gouden ponden sterling, juwelen, een gouden wekkertje en een vulpen, alles persoonlijk bezit van Musso lini. Gorreri zou toen uitdrukkelijk gezegd vers beschoten. Er waren ook partisanen, die onder elkander kostbaarheden en geld verdeelden Het spreekt vanzelf, dat het uiterst moeilijk is, terwijl vele personen, die in het grote drama een rol gespeeld hebben, geliquideerd zijn of voortvluchtig, nog een juist beeld te vormen van hetgeen zich rond het Como-meer heeft afgespeeld. Het zijn daarbij juist een tweetal personen, welke in de gevangenneming en het ver bergen van Mussolini een daadwerkelijk aandeel hebben gehad, die door de com munisten uit de weg geruimd werden, de *.-x. Clara of Claretla Petacci, die tegelijkertijd met Mussolini werd doodgeschoten reeds meermalen genoemde kapitein „Neri" en de partisane „Gianna", zijn verloofde. Thans is gebleken, dat deze „Neri" reeds in februari door bepaalde elementen onder de partisanen ter dood veroordeeld was. Later werd hij „begena digd" en gaf men hem een belangrijke functie bij een der partisanenbrigades. Men schijnt zijn vroegere veroordeling ge bruikt te hebben, om hem uit de weg te ruimen, toen hij weigerde de communis tische partij in het ongestoorde bezit van schatten te laten. Het is niet zeker, of hem bekend was, dat er later een inven taris gemaakt werd, die slechts een klein gedeelte bevatte en daarom ook aan an deren getoond werd. Het geeft inmiddels te denken. Zijn verloofde werd eveneens gevangen genomen, echter na enkele da gen vrijlating, op voorwaarde, zich niet meer in Como en de omgeving daarvan te vertonen. Men deelde haar mede, dat „Neri" door een speciaal tribunaal ter dood veroordeeld was en ried haar aan te voorkomen, door eenzelfde lot getroffen te worden Verschillende partisanenleiders hebben onmiddellijk bij de communistische kop stukken verzet aangetekend tegen de moord op „Neri". Hun werd toen een aantal stukken getoond, waaruit ze moes ten concluderen, dat de partisaan een aan tal personen bij de fascisten had aange geven. Bewijzen hiervoor werden evenwel niet aangevoerd. Na heftige protesten voerden de communisten te hunner ver dediging aan, dat „partijredenen" aanlei ding tot het ter dood brengen van „Neri" waren geweest. Dit geschiedde in begin mei, zijn verloofde „Gianna" werd in juni ter dood gebracht. Naar uit verschillende verklaringen is komen vast te staan werd ze met een motorfiets met zijspan door twee mannen naar Cernobbio gevoerd, in een roeiboot gezet en op het meer dood geschoten, waarna men haar lijk in het meer liet zinken. Men sprak in die dagen in deze omgeving van de „motorestafette des doods", want herhaaldelijk heeft het voertuig dienst gedaan voor het liquide ren van personen, olie naar het oordeel van toen de macht in handen hebbende personen te veel wisten Wat de talrijke andere personen betreft, die iets met het verdwijnen van de schat ten van Dongo te maken hebben gehad, eventueel tegen wil en dank, uit hun ver klaringen is wel gebleken, met welk een raffinement de hele manipulatie werd ge organiseerd. De man, die de vrachtauto bestuurde, waarin de kisten en koffers met De gedachten van Zijn Hart blijven van geslacht tot geslacht om hun zie len aan de dood te ontrukken. Dat was de machtige inzet va,n het officie op de liefdes-feestdag van giste ren. Komst, leven en kruisdood, als mede de Sacramenten zijn bedoeld als verlossing, steun, behoud en terugkeer van de mens in nood. Deze mens kan het moeilijk hebben. Het leven kan door bijzondere en eigenaardige omstandigheden zo zwaar zijn. Maar ondanks vallen en tekort komingen moet er altijd hoop blijven. Wanhoop en kleinmoedigheid zijn een belediging voor het H. Hart. De offi cies van gisteren en van morgen leg gen daarvan bij herhaling getuigenis af. Het H. Hart is een God vol erbar ming, die eindeloze schatten van liefde schenkt (collecte van vrijdag). De liefde va.n Christus overtreft alle men selijke kennis (H. Paulus in het epis tel van gisteren). Zacht en rechtvaar dig in de Heer, Hij geeft aan de zon daars onderichting op hun weg (de Graduale van vrijdag). En dan die bemoedigende prefatie: Zijn Hart werd doorstoken, opdat het als schatkamer van de Goddelijke vrij- hebben, dat hij voor de partij een en an- i gevigheid over ons stromen van er- der in beslag namGorreri ontkende barmen en genaden zou uitstorten. Dit ™rktelHarti dat nooit oph£udt te onjtvlam_ men uit liefde tot ons is voor de boet- De officier van justitie merkte schamper op, dat de communistische af gevaardigde zich veel te veel dingen niet wist te herinneren! Om alles, wat ten bate van de commu nistische partij in de omgeving van Dongo in beslag was genomen, voor de partij te behouden, aarzelden de communistische partisanen niet, een soort aanslag te fin geren. De auto, waarin de buit zich be vond, zou door drie partisanen naar een veilige plaats worden gevoerd. Andere communistische partisanen zouden hun voor goed het zwijgen opleggen. „Gianna" en haar verloofde „Neri" verzetten zich tegen het plan, zeggend, dat het leven van één partisaan meer waard was dan alle schatten van Dongo. Hun verzet zou hun later duur te staan komen. Daarvoor is het tussen de diverse opponenten her haaldelijk tot schietpartijen gekomen. Par tisanen, die de schatten aan de regering wilden uitleveren, werden onverwachts door een venster met stenguns en revol- vaardigen een veilige toevlucht.... Met deze wetenschap kunnen we misschien in deemoed en schuldbe wustzijn de Kerk morgen nazeggen: Zie op mij neer, Heer, ontferm U over mij, want alleen en arm ben ik. Aanschouw mijn kwellingen en ver geef mijn zonden. Wil mij niet be schamen. En verder: Vermenigvuldig over ons Uw barmhartigheid, opdat wij zó door de tijdelijke goederen heentrekken, dat we de eeuwige niet verliezen. Ook St-Petrus komt (in het epistel) nog met een bemoediging: Werp al uw bekommernissen op de Heer, want Hij draagt zorg voor u. WllS® „Neri", de partisaan, die weigerde De verloofde van „Neri", de twintig- mee te werken om de schatten van jarige „Gianna". Ze behoorde even- Dongo aan de communistische partij eens tot de partisanen. Een maand uit te leveren. Hij diende als kapi- na „Neri" werd ze ook ter dood tein in Abessynië en bij Stalingrad, gebracht, omdat ze te veel wist van werd door de communisten de schatten van Dongo en waar die geliquideerd. gebleven waren. J Wie dan nog niet voldoende over tuigd is leze met bijzondere aandacht en luistere goed naar het evangelie. Farizeeërs en schriftgeleerden mor den, omdat de Messias zondaren ont ving en zelfs met hen at. De heren werden echter onmiddellijk op hun nummer gezet toen Christus hun de parabel voorhield van het verloren schaap en de verloren drachme. Met telkens als jubelend slot: Vreugde in de hemel over één be keerde zondaar. Misericordia sempiterna: barmhartigheid eeuwige Luca Schenini filmde al hetgeen in en rond Dongo gebeurde. Maar de communistische partisanen namen zijn filmrollen in beslag en ver nietigden die. beurtenissen een onderzoek ernaar in stelde. Hij maakte foto's van een tweetal zakken, met goud gevuld. Ze bevinden zich nog steeds in het archief van deze krant. Lanfranehi heeft te Milaan een onderzoek ingesteld ten aanzien van de buitenlandse valuta, welke door de parti sanen in en bij Dongo in beslag genomen werd en die naar Como werd vervoerd. Het was voor een bedrag van ongeveer Van deze brug bij het Como-meer heeft de commandant van de Duitse colonne, waarmede Mussolini wilde vluchten, zakken met gouden ringen in het water geworpen. het goud, de kostbaarheden, de buiten landse valuta etc. vervoerd werden, wist van niets. Het enige positieve hetwelk hij ter terechtzitting kon verklaren was, dat alles afgeleverd was aan het Casa del Popoio te Como, het Volkshuis en hij daar de thans communistische afgevaardigde Gorreri gesproken had, door wie alles in ontvangst was genomen. Te Padua is als getuige opgetreden een drietal fascistische soldaten, die zich bij de gemotoriseerde colonne bevonden, waarmede Mussolini zich naar Zwitser land of naar Duitsland wilde begeven. Een hunner vertelde, dat de geblindeerde pantserauto, waarin de voormalige duce aanvankelijk zat, slechts een met enkele pantserplaten voorziene vrachtauto was. De pantserauto werd tot stilstand ge bracht door een over de weg gevelde boom. Aanvankelijk stonden de er zich bij op post bevindende partisanen toe, dat hij naar Como zou terugkeren, maar de chauffeur maakte bij het draaien een verkeerde beweging, waardoor de auto beklemd raakte. Volgens een der getuigen zou de commandant van de Duitsers Mussolini aangeboden hebben, hem te beschermen en door de linies der parti sanen te voeren. De voormalige duce had hier wel oren naar. Hij was diep teleur gesteld, dat de hem beloofde tienduizend zwarthemden niet waren kftmen opdagen en zei bitter tegen het fascistische kop stuk PavoUni, die later eveneens gefusil leerd zou worden en wel op het raadhuis plein van Dongo, dat hij, nu de Italiaanse kameraden hem in de steek hadden ge laten, hij zich aan de Duitse zou toever trouwen. Zo deed hij ook, maar de Duitse colonne werd door de partisanen duchtig doorzocht, omdat ze er lucht van gekre gen hadden, dat Mussolini zich in de Duitse colonne had bevonden. Tijdens het proces werden interessante onthullingen gedaan door de adjunct- hoofdredacteur van de „Corriere della Sera", Lanfranehi, die kort na de ge- Nog zo pas hebben kikvorsman nen gezocht naar baren goud, die door de commandant van de Duit se colonne, waarmede Mussolini heeft willen vluchten, van een brug in het Comomeer waren ge worpen, in de hoop, ze later te kunnen opvissen. De kikvorsman nen hebben niets kunnen vinden. Achteraf is gebleken, dat een vis ser al in 1945 daar ongeveer ter plaatse een zak gouden ringen heeft opgehaald en aan de parti sanen overhandigd. De ringen, die indertijd door de Italiaanse vrou wen aan Mussolini geschonken waren, om hem te helpen de oor log in Abessynië te financieren, zijn echter spoorloos verdwenen, evenals alle schatten van Dongo. Het proces te Padua, waarvan we hierneven een overzicht geven, le vert intussen voor de historie vele belangrijke gegevens op. Het is intussen de vraag, of de ware schuldigen gestraft zullen kunnen worden Deze man, chef van een bijkantoor van een bank in een stadje aan het Comomeer, heeft als één der laatsten de schatten van Dongo gezien. Ze werden tijdelijk in zijn kluis opgeslagen. 900 miljoen lire. Hij had goede relaties bij een aantal banken en hoorde, dat on geveer voor dit bedrag buitenlandse valuta was verkocht. Ter terechtzitting bevestigde hij, wat hij vroeger geschre ven had, n.l. dat de verkoop van de bui tenlandse valuta in opdracht van een politieke partij was geschied. Welke dit was, daaraan twijfelde niemand ter te rechtzitting, na de verklaringen van een ganse reeks getuigen.- De bekende partisaan graaf Bellini delle Stelle („Pedro") en één van zijn adju danten hebben voorts getuigd, dat er een aanslag op hen is gepleegd, omdat ze weigerden, mede te werken aan de dief stal der schatten van Dongo. Een moeder kwam getuigen, dat haar zoon, die piloot was van Mussolini, op bevel van de com munistische partisaan kolonel Valerio (de communistische afgevaardigde Audisdo) zonder vorm van proces was neergescho ten en daarna afschuwelijk verminkt. Volgens verschillende getuigen is het deze kolonel Valerio geweest, die Musso lini en Clara Petacci neerschoot. Dit zou niet met een stengun, maar met een revolver gebeurd zijn. Mussolini braoht, toen hij gewond was, een hand aan zijn linkerzijde, viel daarna op een knie en vervolgens, terwijl zijn rechterbeen naar achteren schoof, voorover. Een andere partisaan legde hierna zijn stengun aan en doorzeefde Mussolini en Clara Petacci met kogels. Men liet de lijken in de regen liggen, na er een wacht bij gezet te héb ben. Het gerechtshof van Padua zal uitein delijk een oordeel moeten vellen. Talrijke verklaringen kloppen niet. Een aantal ge tuigen heeft zich verontschuldigd, zeg gend, zich na zoveel jaren slechts weinig te kunnen herinneren. De president heeft wel een zeer zware taak. Maar de aan klager, de officier van jusititde, niet min der. Hij zal moeten bewijzen, wie de schatten van Dongo gestolen heeft en wie de talrijke moorden heeft gepleegd, waar door de grond langs het blauwe Como meer bloedrood geverfd werd OBSERVATOR Het Centraal Bureau voor de Statistiek in Wenen heeft cijfers gepubliceerd over het aantal echtscheidingen in Oostenrijk. Daaruit blijkt, dat zich een dalende tendens voordoet. In Oostenrijk zijn 8528 echtscheidingen in 1956 uit gesproken, 6 pet. minder dan het jaar daarvoor. Het onderzoek van het Centraal Bureau schenkt ook een inzicht in begeleidende omstandigheden van de echtscheidingen. De maatschappelijke omgeving b.v. hangt nauw samen met de echtscheiding: in Wenen komt 46 pet. van alle scheidingen voor, terwijl de provincies op veel lager niveau blijven: Stiermarken 14 pet., Be neden-Oostenrijk 11 pet. en Karynthie 7 pet, In Burgenland en Vorarlberg komen De zaterdag is in Israël Sabbath een volkomen rustdag. De autobussen rij den er niet. Slechts af en toie ziet men particuliere auto's langs de wegen. Bij de stations is het aantal taxi's beperkt. Zo'n dag, wanneer zowat alles op non- getiviteit staat, is een bijzonder geschik te, om te volbrengen, wat Perri had uit gebroed. Hij wilde een opstand verwek ken, om daarna een einde te maken aan alle moeilijkheden, waarmede het land te kampen heeft. Hij, Perri, zag zich als een bevrijder. Maar er leefde in zijn verhitte verbeelding een nog grotere be vrijder, wiens paladijn hij wilde worden, een zeker Memsjen Bei gin, die voorbe stemd was, om het moderne Israël naar een nieuwe, betere toekomst te voeren. Maar Perri wist maar al te goed, dat 'om een opstand te ontketenen, geld nodig was. Nu, ^ils hoofdkassier van de Bank Feuchtwanger wist hij wel, waar geld te vinden zou zijn. Hij toog op die zaterdag middag naar de woning van zijn jonge assistent David te Tel Aviv, die vlakbij de bank woont en vertelde deze, dat hun patroon iets ter ore was gekomen over op handen zijnde moeilijkheden. Hij vrees de voor inbeslagneming van de kasmidde len van de bank en had daarom hem, Perri opgedragen, di, naar een veilige plaats te brengen. De jonge David zag een zonderling licht in de ogen van de overspannen Perri en weigerde, deze xle sleutels van de safe te overhandigen. Hierop stortte Perri zich plotseling op hem en bond hem op een stoel vast, na hem eerst nog een prop in de mond ge stopt te hebben. Hierna snelde Perri naar de bank en maakte zich van ongeveer twee miljoen gulden aan contanten meester, die hij in een paar zich in de kluis bevindende jute geldzakken stopte. Nu moest hij met het geld 'n goed reenkomen zoeken, voor dat David zich zou weten te bevrijden. Hij keek naar buiten en zag tegen de muur van de bank een fiets staan. In min der dan geen tijd zat hij er op, zich niet storend aan het geschreeuw van de eige naar, die aan de overkant rustig voor het raam had gezetenAls de weerlicht ging Perri er met zijn miljoenen vandppr: Israëlische ponden sterling en Ameri kaanse dollars. Spoedig zag hij een taxi naderen. Hij sprong van de fiets en wenkte de chauf feur, die behulpzaam de vijf zakken met bankbiljetten inlaadde. Perri verdween als sneeuw voor de zon. Die zaterdag was bijzonder zonnig...., Inmiddels was de politie gewaarschuwd Want de eigenaar van de fiets, die de dief uit het huis van David had zien komen ging daar naar binnen. Zijn verontwaar diging veranderde in grote ontsteltenis, toen hij de stakkerd daar stevig vastge bonden zag zitten. Direct bevrijdde hij zijn overbuur en deze greep naar de te lefoon. Maaral was de politie ge waarschuwd, daarmede had men Perri en de miljoenen nog niet. Het bericht van de diefstal werd telefonisch aan alle po litieposten in de stad en daarbuiten door gegeven en na enige tijd meldde zich de chauffeur van de taxi. Hierdoor hoorde men, dat Perri zich naar een vluchtelin genkamp beg,ven had, ver van de stad verwijderd. Hij had zijn plan de campag ne goed uitgewerkt. In de vluchtelingen kampen zou hij heel wat lui vinden, die ontevreden over de gang van zaken, met alle genoegen aan een opstandje deel zou den will ennemen. In het eerste kamp, waar Perri de opstand ging prediken en zijn toehoorders beloofde, de Arabieren uit Israël te zullen verjagen, zodat er plaats voor Joden zou komen, vond hij direct een enthousiast gehoor. Hij strooide er met bankbiljetten en het duurde niet lang, of hij hoorde zich verzekeren, op wel hon derd man te kunnen rekenen. Dit ging zo van het ene kamp naar het andere. De politie was niet'in staat, al die kampen ineens te bereiken. En zo dra ze in het ene aankwam, bleek Perri al weer naar een ander onderweg, dit maal met een taxa, die hij voor de hele dag afgehuurd had. Overal werd hij als een grote bevrijder ontvangen, maar hij wees alle eer af. Die kwam volgens hem toe aan Menasjen Beigin, de man, door wie uiteindelijk het volk van Israël een nieuw land zou worden binnengeleid. Tegen de avond verloor men elk spoor van Perri en zijn miljoenen. Inmiddels had de pers lont geroken. Er verschenen grote verslagen over de bankoverval, verlucht met foto's van Perri en David. En de kranten dreven een beetje de spot met de politie. Deze had de volgende dag geluk. Een agent kwam tussenbeide tijdens een twist tussen een groenteboer en een klant, die ruzie maakte over de prijs van de bananen. Ze waren hem te duur en hij ging de groenteboer te lijf De agent herkende aan de hand van de foto's direct, wie de hardhandige klant was: PerriHij nam hem mee naar het bureau, waar men natuurlijk erg blij was, de gezochte eindelijk in handen te hebben. Maar hij had de miljoenen niet meer bij zich. Wat te doen? Perri hulde zich te dien aanzien in een diep stilzwijgen. Een jonge inspecteur kwam op een in genieus idee. Als hij eens probeerde, zich in het vertrouwen van Perri te drin gen, door voor te doen, alsof hij eveneens een opstandeling was? Na lang delibe reren gaven zijn superieuren hun toestem ming. Ten slotte, Perri had de miljoenen nog lang niet uitgegeven. Al strooide hij met bankbiljetten, hij deed dit toch met mate en voor zover het hem nodig leek, om de stemming er in te brengen. Er moest zoveel mogelijk voor Menasjen Bei gin overblijven. De inspecteur kreeg twintig agenten tot zijn beschikking, die rich in burgerkleding staken. Midden in de nacht trad hij Perri's cel binnen. Deze was nog wakker. Hij ge loofde direct, wat hem verteld werd, n.l. dat de inspecteur een afgezant van de grote bevrijder was. „Ik heb met twintig man het politiebureau bezet", zei hij, „Menasjen Beigin heeft me opgedragen, je te bevrijden. „Perri aanvaardde dit zon der meer. Het paste precies in zijn fanta sieën. Met enige jeeps verlieten de opstan delingen overhaast Tel Aviv, Perri stel de uit zichzelf voor, de door hem ergens begraven zakken te gaan ophalen. Op en eerste pleisterplaats haalde hij twee zakken vanonder een stapel stenen van daan. Dat was helaas slechts een gedeel teHet ging er nu om, hem zo ver te brengen, dat hij ook de rest te voorschijn haalde. Inmiddels kwam Perri op het denkbeeld, zich meester te maken van de radiozender. De inspecteur slaagde er in, ook hier een gefingeerde overval te or ganiseren. Een der leden van het perso neel, die niet bijtijds gewaarschuwd had kunnen worden, zorgde voer een scène, door zich te verzetten. HR Werd over meesterd. Voor Perri was 1WÈ öet echt. I Hij stelde nu voor, naar de gevwigenis te gaan en alle gevangenen te bevrijden, waardoor zijn strijdmacht groter zou worden. De inspecteur kon hem er van overtuigen, dat het verstandiger zou zijn, heel het personeel, met de directeur en al, om te kopen. Hiervoor was natuurlijk meer geld nodig. Het bleek, dat Perri het op het strand verbogen had. Wederom werd e enoverval geënsceneerd, ditmaal I om de strandbewakiing „buiten gevecht" te stellen. Toen dit gebeurd was, liet Perri de vlag van de opstand hijsen. Alles leek goed te gaan, tot Perri op de grond een portefeuille vond. Deze behoorde aan de inspecteur toe. Zijn politiebewijs zat er inPerri liep onmiddelijk op hem toe, l schreeuwend tot zijn „volgelingen", dat er zich een verrader onder hen bevond. Hij haalde plotseling een revolver voor de dag en vuurde op de inspecteur. De kogel floot langs diens oren. Perri werd di rect van alle kanten besprongen en ontwa- j pend. Hij had inmiddels de plek aange wezen, waar de rest van het geld zich be vond. De inspecteur bracht het geld naar het bureau en Perri naar een krankzin nigengesticht. Daaruit werd hij enige maanden later ontslagen. Op de bank kon hij natuurlijk niet terugkomen. Hij opende een fruitwinkel. En, zoals gezegd, daarin is hij nog steeds een erg vrijgevig man. K.H. de scheidingen zelfs niet boven de 1 pet. uit. Ook de samenhang van scheiding en het beroep der mannen valt op 4 pot. bij de landbouwers, 39 pet. bij handel en in dustrie en 26 pet. bij handel en verkeer. Ls er ook samenhang tussen het werken van de vrouw en de echtscheiding? In 1954 wertoten er van de 100 gescheiden vrouwen 45 pet. buitenshuis, in 1956 steeg dit aantal tot 54 pet., in Wenen zelfs tot 66 pet. Wie zijn oorzaak van de echtscheidin gen, zo heeft het onderzoek proberen vast te stellen. In 58 pet. der gevallen de man, in 13 pet. de vrouw, in 29 pet. bedden. In welke jaren vallen de grootste moei lijkheden, die tot scheiding leiden? De statistieken stellen vast, dat dit geschiedt tussen het eerste en het tiende huwelijks jaar: 30 procent van de huwelijken werd ontbonden na een huwélijkstijd van vijf tot tien jaar, 30 procent na één tot vijf jaar, 26 procent na tien tot twintig jaar, 9 procent liet rich scheiden na een pe riode van meer dan twintig jaar, 4 pro cent reeds na het eerste huwelijksjaar, 404 echtparen vroegen en verkregen echtscheiding na hun zilveren bruiloft, 5 huwelijken werden ontbonden na de eerste huwelijksmaand en één echtpaar liet zich scheiden na 50 jaar. Het grootste aantal echtscheidingen komt voor in de leeftijdsgroep van dertig tpt veertig jaar. Van de echtscheadende paren was 43 pet. kinderloos, doch dit percentage mindert evenredig met het grotere aantal kinderen. Walter Audiso, communistisch afge vaardigde. Hij zou Mussolini neer geschoten hebben, als overste Valerio, communistisch partisaan. Harold Stassen, de Amerikaanse afge vaardigde op de ontwapeningsbesprekin gen te Londen, is gisteravond naar Pa rijs gevlogen om vandaag met de NATO- raad van gedachten te wisselen over de stand van zaken bij het overleg met de Sovjet-Unie. Stassen werd vergezeld door zijn Franse collega, Jules Moch, die gisteren juist van een kort bezoek aan de Franse hoofdstad te Londen is teruggekeerd. De bekende Westduitse atoomgeleerde en Nobelprijswinnaar, professor Otto Hahn, heeft vrijdag te Luebeck, in een toespraak op de achtste jaarvergadering van de Max Plank-vereniging voor we tenschappelijk onderzoek, waarvan hij voorzitter is, een oproep gedaan voor het uitschrijven van een internationale bijeenkomst van Amerikaanse, Europese en Russische atoomgeleerden, waarop zou moeten worden gesproken over ont wapening op het gebied der kernwapens en het onverwijld staken van het nemen van proeven hiermee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3