commentaar Hertog van Norfolk herinnerde zich zijn initiatiefrecht Zilveren Inca-goden het geheim van de nieuwe winterjas Pour besoin de la cause De nood van een kasteelheer Historische vondsten van Andes-expeditie Kerkenbouw-zondag Verrassende noemer Twee vragen Ket geofysisch jaar duurt 18 maanden mm ■■■Lr Tpr ZATERDAG 6 JULI 1957 - SAMENWERKING VAN 56 LANDEN sp §p* fPf r 1 -*■* ai mSÈSÊÊÊÊt^:.^^m Milir"" JwM ÉMpir Morgen is het dus Kerkenbouwzondag 1957 in de bisdommen Rotterdam en Haarlem. In de afge lopen dagen en in dit blad hebben wij de ver schillende aspecten van de Kerkenbouw belicht. Daarbij is, naar wjj hopen, overduidelijk gebleken voor welk een geweldige krachtsinspanning de ka tholieke gemeenschap in de Randstad Holland staat, wil zij voor zichzelf en voor het komende geslacht in deze stormachtig groeiende agglomera ties aan het Kerkgebouw en daardoor aan de be leving van het Geloof en aan de zielzorg een cen trale plaats verzekeren. Binnen tien jaar honderd kerken, dat drukt voor ket zakelijke Hollandse gemoed in onmiddellijk duidelijke woorden de zorg van de bisschoppen uit. Het maakt tevens duidelijk in welke orde van grootte onze eigen verantwoordelijkheid ligt. Hier kan met recht gesproken worden van een nood toestand, welke tientallen miljoenen guldens vergt voor haar oplossing. Kerkenbouwzondag is de dag, waarop de ge lovigen nog eens duidelijk met deze nood, die hun "laar vooral hun kinderen aangaat, worden gecon fronteerd. Eigenlijk is deze ene dag in het jaar te Weinig voor een voortdurende bewustblijving van de immense belangen, die hierbij op het spel staan. Maar op deze ene dag moeten de katholieken dan ook op onmiskenbaar duidelijke wijze te ken nen geven, dat zij de uitdaging van deze nood ver staan. Het uitdragen van Christus onder de mensen vergt, zeker in deze tijd. meer dan Kerkenbouw alleen. Maar een levend geloof der katholieken nioet gevoerd worden vanuit het Huis des Heren 'n ons midden. Helpt dan ook met werkelijke of ferzin de bisschop kerken bouwen. Het Amerikaanse weekblad „Time" bevat in zijn •'engste aflevering een leerzaam opstel over „Socia lism the Vatican" in West-Europa. Men lette wel: leerzaam, niet in verband met het behandelde on derwerp, doch wel voor de simpele wijze van dedu- ceren, waaraan de redactie zich van tijd tot tijd overgeeft. Het blad heeft kennis genomen van de verkla- t'ngen van een drietal prelaten, met name kardinaal ^an Roeij van Mechelen, mgr Keiler van Münster en mgr Alfrink, die alle drie, zoals bekend, korte lings aanleiding vonden een uitspraak te doen °f te herhalen over de houding van katholieken iegenover socialistische partijen c.q. organisaties. Nu zal niemand ons verdenken van bijzondere sympathie voor de socialistische zaak, maar dat Verhindert ons niet om de in het blad gepubliceerde gemakkelijke interpretatie van deze drie verkla ringen af te wijzen. De door „Time" ten tonele ge- Voerde interpreet is, naar het blad beweert, een (anonieme) Vaticaanse zegsman, wiens zienswijze te oorspronkelijk is om het relaas geloofwaardig te •naken. „Time" zelf zag in de uitlatingen van ge hemde prelaten reeds een „nieuwe benadrukking Jan een oufle positie", welke dé Kerk tegenover hét 0c,alisme inneemt. De ondervraagde zegsman geeft Iervoor als reden aan de neutralistische koers, ^e'ke de socialistische partijen in West-Duitsland, herland en België thans zouden gaan varen en Waardoor deze partijen de anti-communistische rachten in West-Europa zouden ondermijnen. Dit bewijst enerzijds al te veel eer aan eensge- zJbdheid van de onderscheiden Westeuropese so fistische partijen op het stuk der internationale Politiek, maar, wat erger is, het doet anderzijds Schromelijk tekort aan de anti-neutralistische koers, Welke in België en zeker in Nederland door de so- c'alisten wordt gevaren. He drie genoemde verklaringen zijn afgelegd on- tIer de invloed van typisch lokale verhoudingen, die "«derling zeer verschillen. En zo men al van een ^bieenschappelijke noemer onder deze drie ver- aringen kan spreken, dan wordt die in ieder ge- al niet gevonden in het internationale neutralisme. ®eb enquête ingesteld door het Centraal Bureau v°or (je statistiek, wijst uit, dat Nederland nog s'ecds een huiselijk volk herbergt. Wat al aan het stl-aatbeeld vooral 's avonds te zien viel, wordt nog Cens door de cijfers onderstreept. Hok toont het rapport aan hoe nijver dp Neder- ®bders zijn. Slechts 24 uur van de gehele week ge kken ze gemiddeld als echte vrije tijd, waarin zij niet bezighouden met dingen, die ze als een ^erPlichting zien. Dan komen de boeken en andere c'Uur op de proppen, worden kennissen ontvan- ®en of radio's aangezet; althans voor twee-derde el van die geheel vrije tijd; een-derde ervan be- eedt de gemiddelde Nederlander aan uitgaan en at gebeurt dikwijls nog in een huiselijke vorm, ^ant het op bezoek gaan bij anderen valt onder eze categorie. releveren deze cijfers nog even, omdat daarin eeb reden tot gerustheid steekt, ten opzichte van de S6estclijke volksgezondheid in Nederland. Van een jWcrdadige ontspanningslust is binnen de vader- bdse grenspalen blijkbaar geen sprake, en de ont manning, die gezocht wordt blijkt doorgaans nogal Van deugdelijke aard, zoals het rapport ook aan heft. Het enige punt dat bijzondere aandacht *raaSt, is het bioscoop-bezoek. De oudere genera- gaan blijkbaar veel minder naar de bioscoop ari de jongere, terwijl het bioscoop-bezoek oploopt f de graad van ontwikkeling. In verband ge fit met de overheersende voorkeur voor films ^•ef i,liefde en sentiment", leidt dit laatste feit tot vraag of onder hen, die zich meer eruditie heb- Cn kunnen eigen maken, zoveel onbevredigde 11- 1 s<es leven, dat zij in het illusionisme van het witte apk compensatie gaan zoeken. En daarop sluit on- g 'Adellijk cle vraag aan of de onbevredigdheid van bieer ontwikkelden uit materiële factoren J°ortspruit dan wel uit de allicht nogal cerebrale ard van hun werk. Het is, dunkt ons, van het lnogste belang, dat het antwoord op deze beide ^ragen eens systematisch wordt gezocht. Want dat pt intellect zich evenzeer als de andere facto- en in het arbeidsproces vrij kan maken van een j esef van onderkomenheid op welk terrein dan ook s voor een gezonde leiding in onze maatschappij Van grootste betekenis. Kunstmanen ontraadselen Waarnemingspost in het Zuidpoolgebied. Boven de dikke sneeuiulaag is de bovenste verdieping met koepels waarin zich o.a. een bijzondere camera bevindt. In de vierde koepel rechts staat o.a. een teleskoop en enkele instrumenten voor de plaatsbepaling van meteoren. De nieuwe winterjas die - u over enkele maanden weer gaat kopen, is eigenlijk maar een gokje. Als 1957 weer zo'n kwak- kelwinter wordt als we juist achter de rug hebben, zouden we het immers evengoed met een regenjas met inknoopbare voe ring kunnen wagen! De kansen op een koudegolf kunnen we echter met die gedachte niet elimineren. En daarom, voor alle zekerheid, hebben we straks maar weer eens een ernstig ge sprek met onze kleermaker. In tussen wordt de aanschaf van 'n nieuwe winteruitrusting over enkele jaren wellicht een min der riskante onderneming. Daar door kunnen ook wij, leken die wij zijn, zoveel belangstelling opbrengen voor wat de wereld van de wetenschap het Inter nationaal Geofysisch Jaar heeft genoemd. Een merkwaardig jaar, dat de eerste juli is begonnen, maar waarvoor in het zuidpoolgebied de voorbereidingen al maanden lang in volle gang zijn. En dat in zoverre van een normaal jaar ver schilt, dat het anderhalf jaar du ren zal. Geleerden uit de hele wereld zullen dan tienduizenden waarnemingen doen in 36 lan den. Het zal de meest uitgebreide studie wojden die ooit van de aarde en de haar omringende at mosfeer is gemaakt. Een merk waardig jaar ook, omdat men zich eveneens voor het eerst in de geschiedenis zal baseren op uniforme methoden, onver schillig dus of de waarnemingen in Siberië, India, Australië, Cali- fornië of rond de zuidpool worden verricht. Die waarnemingen vol trekken zich onder meer in twee en twintig posten, van waaruit op geschikte punten het gedrag van de zon wordt geobserveerd, die soms op zo'n grillige manier de ontvangst van radio- en televisie uitzendingen beïnvloedt. In de Verenigde Staten heeft men daar toe een reeks van radiotelesco pen gebouwd, waarmee door dit hemellichaam uitgezonden stralen kunnen worden opgevangen en geregistreerd. Met behulp van de ze gegevens hopen de geleerden weer een heel eind verder te ko men bij het bepalen van de in vloed die de zon uitoefent op de aarde, en niet het minst op het mooie of slechte weer. Weerbericht van de zuidpool. Rond de zuidpool verdringen zich intussen de internationale expedities. De Russen en de En gelsen zijn er van de partij, even als de Amerikanen. Hun weg werd al geruime tijd geleden ge baand door de Amerikaanse ijs- breker Atka, die met een groot aantal wetenschappelijke werkers aan boord de voorbereidingen heeft getroffen voor de aanleg van een aantal waarnemingssta tions onder de dikke sneeuwlaag van waaruit het poollicht en het licht van de nachtelijke hemel worden geobserveerd. Met elkaar zullen zij ook het opstellen van dagelijkse weerkaarten voor dat continent mogelijk maken. En, al is in deze weken voor ons het weerbericht voor Parijs of Flo rence of al die andere vakantie oorden van meer belang dan de wetenschap of het aan de zuid pool een bijzonder koude dag is geweest, toch zullen wij op onze beurt gevoel moeten hebben voor het gemak dat zij de mannen be zorgen, die de komende maan den per slee of vliegtuig op expe ditie gaan. Voor de aanschaf, niet van de ze, maar wel van een volgende winterjas, of anders voor het uit stippelen van een volgende zo- nimmer een ernstige poging was gedaan. Niemand wist nog pre cies hoe zo'n kunstmaan in el kaar moest worden gezet en dat zelfde gold, de raket, waarmee zij de ruimte in zou moeten wor den geslingerd. Daar kwam nog bij, dat die maan niet alleen klein en licht in gewicht moest zijn, maar tevens nog een vliegende radiozender zou moeten zijn die de waarnemingen van een groot aantal instrumenten op de on geveer 25 over de hele aarde ver spreide luisterposten hoorbaar maakt. Die luisterposten moeten er bij het verwerken van hun ge gevens dan eveneens nog rekening mee houden dat die afstand Am sterdam-Dublin eigenlijk nog maar een begin is omdat, door de ellip tische baan die zo'n aardsatel- liet gaat beschrijven, de afstand tussen kunstmaan en aarde op bepaalde punten ruim 2.200 kilo meter zal zijn. Gouden bol Veel zullen wij er intussen niet van merken, van die manen (want voor alle zekerheid pro beert men het er met meer), die straks in anderhalf uur hun lang gerekte baan rond de aarde draai en. Daarvoor vliegen die manen niet alleen te hoog, maar zijn zij ook te klein. De eerste die zal worden afgeschoten heeft een doorsnee van iets meer dan een halve meter en een gewicht van 9-5 kg waarvan slechts twee en een derde kilo voor het omhulsel is berekend. Maar mochten wij ze ergens bespeuren, dan zou dat zijn als een gouden bol, want zui ver goud vormt de buitenste laag van de bekleding. Daarbinnen be vinden zich dan nog dunne lagen zilver, nikkel, zink, koper en ten slotte magnesium, die alle teza men de fijngevoelige instrumenten beschermen tegen de hitte van de zon en tegen de kou, wanneer de bol zich langs de donkere zijde van de aarde voortbeweegt. Binnen die gouden bol en bin nen het bestek van de na aftrek van het omhulsel nog overblij* vende 7 kilogram bevinden zich dan de instrumenten voor het me ten en registreren van tempera tuur, luchtdruk, kosmische stra len, ultraviolette straling, zwaar tekracht, meteorieten en dergelij ke meer. Toch hoeft u niet de il lusie te hebben, ooit zo'n gouden kostbaarheid na het volbrengen van zijn tocht in uw voortuintje aan te treffen. De kunstmanen zullen weliswaar na enkele weken zoveel snelheid verliezen dat zij dalen, maar daarbij is nu al be rekend, dat de lagere luchtla gen tenslotte funest zijn voor hun voortbestaan. Zij vallen uiteen en daarmee hoort ook hun geschie denis tot het verleden, met uitzon dering dan van hun gegevens die over heel de wereld zijn geregis treerd. Gigantische raket. In merkwaardige tegenstelling tot de 12 a 15 kunstmanen die te Cape Carnaveral in Florida wor den gelanceerd staat de giganti sche Vanguard-raket waarmee de gouden bollen in luttele minu ten honderden kilometers hoog het luchtruim worden ingeslingerd. Om die bollen met een gewicht van nog geen 10 kg op hun plaats te brengen is er namelijk een 22 meter lang instrument nodig, dat met brandstof en al niet minder dan 11 ton weegt. Zo'n raket be- f, mervakantie, kan al dat werk daar aan de zuidpool ook voor ons niet minder van belang zijn dan de studies -over de zon. De ge leerden zijn het er namelijk ai ve le jaren over eens, dat ook de zuid pool op vele nu nog niet bekende punten invloed kan uitoefenen on het weer over de hele werelS Het gaat er alleen maar om, te weten wat die onbekende punten zijn! Kunstmanen suizen door de ruimte. Wat Intussen wel het sterkst tot onze lekenverbeelding spreekt, zijn de onderzoekingen die op grote schaal zullen worden verricht in de stratosfeer. Met speciale meetinstrumenten „gewapende" raketten zullen van ver van el kaar verwijderde punten, van vliegtuigmoederschepen en van andere vaartuigen worden afge vuurd. Het meest verfijnde on derzoek heeft evenwel plaats met behulp van enkele der vreemdste voorwerpen die ooit aan een men selijk brein ontsproten zijn. Over enkele maanden zullen er „kunst manen" worden gelanceerd naar een hoogte waar nog slechts spo ren van lucht aanwezig zjjn en waar de ons omringende damp kring overgaat in de „lege" ruim te. Voor vliegtuigen en ballonnen en zelfs voor raketten is die hoog te onbereikbaar. Om ons die hoogte enigszins voor te stellen, moeten wij ons in een rechte lijn de afstand inden ken tussen Amsterdam en Dublin. En ons voorstellen, dat de KLM ons diezelfde 480 kilometer recht omhoog voert, om daarna haar toestellen met een snelheid van 29.000 kilometer per uur rond de aarde te laten cirkelen. In de praktijk zou dat erop neerkomen, dat wij in dat uur 281/2 maal een retourtje vlogen naar Parijs. (Af, als u het anders wilt: viermaal een retour Athene, telkens afge wisseld met heen en weertje naar Parijs..... Die snelheid is nood zakelijk. Zou zij minder zijn, dan zou de maan weer terugvallen. Zou zij daarentegen nog hoger zijn dan zou de bol in de ruimte ver loren gaan en zou er van een „maan" geen sprake meer zijn. Toen twee jaar geleden tot dit plan besloten werd was het dui delijk, dat dit een der meest spec taculaire proefnemingen zou wor den die ons tijdens het Internatio nale Geofysisch Jaar te wachten staan. Iets waarvan al velen had den gedroomd, maar waartoe nog T- s r'.'t Een interessante trucfoto van een kunstmaan, die zich een weg baant over diet zuidwesten van de Verenigde Staten. De maan werd getekend, maar de foto van het afgebeelde gebied werd in 1955 gemaakt vanuit een Viking-12 raket van de Amerikaanse marine op een hoogte van ruim 225 kilometer. staat op zichzelf dan weer uit drie delen, trappen, waarvan de eerste de kunstmaan tot een hoog te van 58 kilometer brengt. Op het moment dat deze eerste trap in zee wordt afgeworpen (het pro jectiel heeft dan een snelheid van 1.650 meter per seconde), wordt de tweede trap ontstoken. Deze brengt de bol in een gebogen lijn tot een hoogte van 225 kilometer, waarbij de snelheid intussen tot 4.100 meter per seconde is opge lopen. Met behulp van het laatste stuk moet dan met een snelheid van 7.500 meter per seconde de berekende hoogte van 480 km. be reikt worden- waarop de gouden bol met een uursnelheid van 29.000 kilometer rond de aarde suist. Toch moet u niet verwachten, dat op datzelfde moment de ge gevens bij de hand zijn om het tijdstip voor uw volgende vakan tie onder de gunstigste weersom standigheden te bepalen. De veel heid van gegevens die de gouden kunstmanen voor de wetenschap verzamelen is namelijk zo groot, dat er elektronische rekenma chines aan te pas zullen komen om ze tot een bruikbare vorm te verwerken. Pas als dat lukt, dan moet er ook een weervoorspel ling op langere termijn mogelijk zijn. Doch in afwachting daarvan zullen wij ons in ejk geval kun nen verheugen in het feit dat hier tenminste één punt is waarop 56 landen in eensgezindheid met elkaar samenwerken. Ook al ligt dat punt dan vele honderden kilo meters boven het vlak waarop wij ons in het normale internatio naal verkeer plegen te bewegen. Will. K. De Martin Vanguard-raket brengt de kunstmaan in drie etappen naar haar bestemming. Op de ach tergrond de stellage waarmee de 22 meter lange raket op zijn start plaats wordt gezet. Rechts de be tonnen blokhut van waaruit de geleerden de raket zullen afvuren en zijn baan kunnen volgen. De aandrijving geschiedt met vloei bare brandstof. Twaalf van deze speciaal gecon strueerde teleskopische camera's worden op verschillende punten in de wereld opgesteld. Met be hulp hiervan kan de positie van de kunstmanen fotografisch wor den vastgelegd. Sir Bernard Marmaduke Fitz- last. De huidige hertog doet alle pers het gerucht, dat de hertog Alan Howard, zestiende hertog van moeite om de kosten te bestrijden, onder de leden van het Lagerhuis Nortolk, graaf van rundel. Surrey Hij stelde het kasteel en s f-k open en Norfolk, baron Fitz-Alan, Clun, voor publiek en smaakt het genoe- Oswaldestre en Maltravers en ba- gen, dat duizenden toeristen ieder ron Herries van Terregies, ridder jaar een half crown offeren om in de Orde van de Kousenband, zich te vergapen aan de vroegere drager van het Grootkruis van de glorie van de Howards, die in de Royal Victo-ian Order, Privy vijftiende eeuw tot hertog van Nor- Councillor en Earl Marshal of folk werden verheven en tot de al- England heeft bakzeil moeten ha- lerhoogste Britse adel behoren, Ien voor de „commoners". hetgeen tot uiting komt door het De hertog is eigenaar van Arun- 13' tr^ditie de her- del Castle, een uitgebreide bezit- tog van Norfolk niettegen- een soort public relations officer zocht om zijn ontwerp bij de Com mons te verdedigen, die naar het bleek lak hadden aan de hertoge lijke verklaringen. Of de hertog zulk een functiona ris gevonden heeft is niet bekend geworden. In ieder geval heeft hij ontegenzeggelijk de wijste partij gekozen door bakzeil te halen en zijn ontwerp aan de oppositie aan te passen. Op 25 juni j.l. gaf hij ting, die in 1627 door koning Ka- i wederom een verklaring uit, waar- rel I aan de 'graven van Arundel R "geestigheid leidt van de jn g.ezeg.d werd, dat hij het tweede werd geschonken. Aan deze gift Koning. en derde deel van zijn ontwerp was echter de wettelijke bepaling liet vervallen, verbonden, dat de eigenaar of zijn Het wetsvoorstel Het landgoed komt dus niet aan erfgenamen noch de bezitting in De hertog kon het evenWel fi- de staat, de hertog houdt zjjn twee wt noc delen daarvan nancjeej njej bolwerken. Hij deed en een half miljoen in zak om mochten vervreemden. Het bezit van een dergelijk land- markies van Abergavenny, lord goed is m deze tijd geen lichte Shrewsbury en lord Willoughby de Broke hadden gedaan: hfj maakte toen wat enige jaren geleden de *elf voor het onderhoud zorg te dra gen. Hij zal alleen verlost worden van de wet van 1627 die hem ver biedt delen van zijn bezitting te vervreemden. Er was na dit be sluit alom gejuich in de Britse pers, die lovende hoofdartikelen wijdde aan de „goede daad" van de hertog. Alleen zit de hertog nog steeds met zijn kasteel, dat hem handen vol geld kost en dat hij niet zo ge makkelijk zal kunnen of willen ver kopen. Misschien kan hij n^t zoals zijn collega van Marlborough, eige naar van Blenheim Palace enkele jaren geleden deed, een „verlof B- dranken bar" inrichten om de stroom van bezoekers en half crowns te bevorderen. y - vAji .J. Radioteleskopen met een middellijn van 7% meter verstrekken gege vens over de invloed van de zon op de aarde en op het weer. als lid van het House of Lords —het lidmaatschap van de ze instelling is verbonden aan de titel gebruik van zijn recht van initiatief en diende een wets voorstel in. De aanvaarding hier van zou ten eerste de wet van 1627 herroepen, zodat de hertog dus vrij zou zijn zijn bezitting te verkopen; ten tweede zou door de ze wet Arundel Castle worden overgedragen aan de staat met een dotatie van 2,r miljoen gulden voor het onderhoud en ten derde bepaal de het ontwerp, dat het kasteel de officiële residentie zou worden van de Earl Marsha' of England, een ambt dat doorgaans alleen aan de graaf van Arunde' en dus de hertog van Norfolk wordt toege wezen. Het House of Lords nam 't voor stel aan -hetgeen men wel ver wachtte in het House of Com mons echter brak de oppositie los niet alleen bij de Labourafgevaar- digden hetgeen eveneens te verwachten was maar ook bij de conservatieven, omdat men van mening was, dat de hertog hier bij fors de belastingen zou ontdui ken. De hertog antwoordde hierop in een lange verklaring, dat hij er geen cent beter van zou worden en dat de hoofdzaak van zijn ontwerp de intrekking van de wet van 1627 was, omdat hij evenals ieder an der landeigenaar in staat wilde zijn zijn bezittingen of gedeelten ervan te verkopen. Kort daarop ging in de Britse Beladen met tal van cultuur-histo rische vondsten is de grote Oosten- rijks-Zweedse Andes-Expeditie naar Europa teruggekeerd, zodat talrijke journalisten weer interessant werk aan de winkel zagen en dan ook alras te Innsbrück samenkwamen om zich te laven met het schone nieuws. De blikvanger van dit evenemeni vooral voor de stoere cameralieden mitsgaders hun assistenten, die met sterke lichtbakken en schijnwerpers iedere van tijd tot tijd nopen een oog je dicht te doen was een drietal zilveren godenbeelden van de vroege re Inca's die ontdekt werden 6000 me ter boven de zeespiegel in het ge bergte van Cerro-Gallan. Volgens professor Döring, de direc teur van het museum voor volkeren- kunde te München, is dit de belang rijkste vondst betreffende de oude Inca's, die de wetenschap bekend is, zodat er weer heel wat valt te ver werken en te studeren. Meen echter niet dat het weerbare en meest wakkere deel mannen dezer onderneming het er zonder kleer scheuren heeft afgebracht, want de te overwinnen obstakels rezen op sommige plaatsen meer dan 7000 me ter steil omhoog: stoffige rotsmas sa's, kaal en genadeloos voor deze geleerde speurders. Als beginpunt koos men het stadje Fiambala, in de provincie Catamarca. Van daaruit ging de route naar het woeste gevaarlijke gebied van Aba- cama in het Andesgebergte, waar de temperaturen 's morgens en 's avonds met grote snelheid wisselen, van 20 graden Celsius boven nul tot 30 daar onder; een landschap, dat een grenze loze verlatenheid uitademt, waar schimmen hun allure botvieren en ie dere verdwaalde reiziger stellig een laatste rustplaats vindt. Aanleiding tot deze tocht, voorna melijk op voortsjokkende ezeltjes, was een verslag van een zekere dr. Dangl, die in 1955 bij speurtochten in Argentinië merkwaardige ruines ontdekte, die gedecoreerd waren met talrijke muurtekeningen en inscrip ties, zodat alras de doorgewinterde leider van de Himalaya-expeditie Mathias Rebitsch, benoemd werd tot aanvoerder van de nieuwe ploeg. Maar boven de talrijke zweetdrup peltjes, die er in de koelte van de ijs pegels werden uitgeperst, glorieert thans het zuiver zilver van de Inca goden, omkranst door papagaaienvp- ren en een kleurig gewaad: eenzame getuigen uit het verleden van een uitgestorven volk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7