op de collegebanken Boeiende expositie in Amsterdams Willet Hollhuysen-museum SPOEL OM die melkfles! Vrouwen Varia De vrou w en het nieuws Trekt de schoen U aan? Moeder. Ja, die wist 't wel! La Ligne Pirouette Bungalow Nouveauté ZATERDAG 6 JULI 1957 Concessies aan bescheiden beurs Grove sweaters Even spoelen, even spulten Schoon van binnen en van buiten De Amerikaanse student heeft een voorkeur voor machinaal vervaardigde kledingstukken die een liandgebreid effect ma ken. De jonge man draagt een pullover met een grof open patroon; de tivinset van het meisje is uit gevoerd met een horizon taal lopende kabelsteek. (Model: Westwood Knitting Mills). ER ZIJN ALLERLEI verschijnselen die er op dui den, dat de vrouwelijke Amerikaanse jeugd de laatste maanden meer modebewust is geworden. Zij loopt er niet alleen beter verzorgd bij dan zulks een tijd het geval is geweest, maar vooral in de wereld van de studenten is er een duidelijk merkbaar streven om de algemene modelijn ook op de collegebanken voort te zetten. De wijde, door een petticoat gedragen rok is daardoor bijna helemaal naar de gelegenheden ver bannen waarvoor groot toilet moet worden gemaakt, en zelfs daar vormt hij nog altijd een minderheid tegenover de zoveel slanker aandoende japon. Doch behalve voor uitgaanskleding doet de invloed van het glad aansluitende silhouet zich ook gelden op de ge wone kleding zoals japonnen, jumpers en rokken die op 'e campus gedragen worden. Van voor gezien is die kleding dan meestal glad en slank, maar in de rugpartij is er ook voor deze jonge meisjes al naar een beheerste verwerking van ruimte gestreefd, of anders inrelk geval met behulp van losse panden naar een suggestie in die richting. ïn datzelfde studenten-modebeeld is ook de empjre- 'Jn met z^jn hoge taille al bijzonder populair. Soms 0rdt die iijn heel duidelijk aangegeven door een hoog ^gezette band, bijvoorbeeld van een satijnen weefsel een wollen jersey japon, maar een andere keer een platte strik ofwel een strik met afhangende mten. Daarnaast zijn het dan vooral de tot even on- de buste vallende korte jasjes die een tot bene ed de normale taille gladaansluitende japon duide- "jk „empire" kunnen maken. Tot de enkel vallende nauwe panta lons schijnen de driekwart modellen definitief te verdrijven. In bepaalde gevallen kunnen zij op het terrein van de universiteit gedragen worden, al zijn ze toch op de eerste plaats bestemd voor sportieve gebeurtenis sen. Bij deze grijs met dennegroen gestreept tweed pantalon hoort een eveneens dennegroen gekleurde jersey blouse waarvan de capuchon ook als kraag kan worden gedra peerd. (Model: Alex Colman) „Poncho Parka" heet zo'n warm en tegelijk ook elegant jasje waarvan de stof uit de weverij van gestreepte wollen dekens schijnt te komen. Het jas ie en de bijbehorende capuchon^zijn met kam- garen jersey gevoerd. (Model: White Stag). IETS ANDERS dat opvalt is de opkomst, ook in de ze kring van de deux-pieces. Weliswaar voeren de eendelige japonnen nog altijd de boventoon maar steeds meer zipn wij toch.flanellen en jersey weefsels evenals lichte tweedstoffen verwerkt voor tweede lige modecreaties die het voor een bescheiden, maar met fantasie geregeerd studentenbudget mogelijk ma ken, daarop aan te knopen met een hele reeks van variaties. Allerlei blouses en sweaters kunnen hierbij paar verkiezing op dezelfde rok gedragen worden, ter wijl voor het jasje op zijn tijd ook een andere rok uit de kast kan worden gehaald. Wat zich eveneens duidelijk manifesteert is een voorliefde voor korte jasje. Jasjes met de overal aan wezige capuchon die we tot zelfs op de blouses kun nen aantreffen. Ruime driekwart mantels voor rit in een sportwagen of als er bij een wedstrijd gesuppor terd moet worden. Jongensachtige jasjes tenslotte, bij voorkeur van gestreepte flanellen weefsels. Maar ook hier weer duidelijk bloezende ruggen die op zijn tijd de meisjesstudenten meer op opgeblazen ballonnen doen lijken dan aan beoefenaarsters van de weten schap. Vooral wanneer zij het koord dat zich rondom in de zoom van de overblouses bevindt, wat al te strak hebben aangetrokken. GROTE WIJZIGINGEN geven ook de sweaters te zien, die al heel wat jaren tot de beste vrienden van onze schoolgaande en studerende meisjes gerekend mogen worden. De vraag er naar is groter dan ooit en misschien komt dat gedeeltelijk wel doordat er zelfs op dit terrein nog heel wat nieuwe snufjes mogelijk blijken, die vooral tot uitdrukking komen in het ro yale handgebreide effect van op de machine vervaar digde sweaters. Die kledingstukken mogen naar ver kiezing tot de taille reiken dan wel een middy lengte hebben. En als zij daarbij nog een schildpad halslijn vertonen is er alvast aan de voornaamste studenten- eis voldaan. In de combinatie van twinsets worden de sweaters bij voorkeur mouwloos of me t kapmouw- tjes gedragen, met daar overheen een cardigen jasje. Het liefst in een kabelsteek, of anders in een van die met grove garens op dikke naalden verkregen machi nale effecten die bij de argeloze beschouwer de indruk wekken dat zelfs een druk bezette meisjesstudent al tijd nog wel tijd schijnt te hebben voor de huiselijk heid van het één recht, één averecht Met haar jonge liefde voor de tot de knie vallende Bermuda short, die behalve bij sportieve gebeurte nissen ook op het terrein van de universiteit gedra gen kunnen worden, demonstreert zij weliswaar iets van het tegendeel. Maar daarbij horen dan weer lan ge wollen kniekousen en een reeks soliede sweaters en jasjes en blouses die ook de meisjesstudente in shorts toch wel tot een degelijke vrouw stempelen! ELSE DANAH Advertentie) Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens, zij 'tbemerkteMAÏZENA! dat was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bij het kopen van M AI ZEN A steevast DURYEA en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. Rococo-schoentjes met goudborduursel uit 19e eeuw (Van onze Amsterdamse redactie) Trekt de schoen aan?" Onder deze geestige titel heeft de staf van het Stedelijk Museum in Amsterdam in het Willet Holthuysen- museum, gehuisvest in een juweei van een patriciërshuis aan de He rengracht bij de Utrechtsestraat, een bijzondere tentoonstelling ingericht, gewijd aan de ontwikkeling van en de mode in de schoen door de loop der eeuwen heen.. Ruim driehonderd schoenen, waarvan de oudste gevonden voor Christus en de „modernste" uit het begin van de twintigste eeuw zijn, staan in de zalen in vitrines op gesteld. De expositie is aangevuld met een kostelijke schat van mate riaal, op schoeisel betrekking heb bend, zoals schilderijen, tekeningen, en prenten, beeldhouwwerk en zilver werk, boeken, oorkonden en veror deningen, ex-voto's en curiosa, te zamen nog eens zo'n 175 stukken, zo dat de totale tentoonstelling uit maar liefst bijna 500 voorwerpen bestaat. W« kunnen ons voorstellen dat voor al dames zich zullen vergapen aan het sierlijke vaak rijk bewerkte schoeisel uit vroeger eeuwen, dak een voornaam onderdeel uitmaakte van de garderqjje. Doch ook het an dere geslacht zal zich zeker „aan getrokken" voelen door deze unieke verzameling, die een overzicht geeft van de tot begin 1900 gebruikte voet bekledingen in de Poolstreken, de Balkan, het Midden-Oosten, China, India, Indonesia, JapAn, Afrika en van de Indiaanse ïnóccasins. Rijke collectie te pronk gezet De schoen is eeh van die kleding stukken die ook op andere terrei nen des levens een belangrijke rol speelt. In het spreekwoord de Nederlandse taal kent er al meer dan 15 in het sprookje, het bijgeloof en de symboliek, is zij lang geen on bekende. Mozes trekt zijn schoenen uit bij het betreden van heilige grond. David zingt: „Op Edom zal ik mijn schoen werpen" en wil daarmee zeg gen dat hij heer en meester zal zijn in Edom. Bijgelovige Duitse meisjes zwiepten behendig haar rechter schoen uit in de richting van de deur en als de neus binnen wees was er een bruidegom te verwachten. „Zijn voeten niet in andermans schoenen steken" was vroeger een zinspeling op overspel. In de oudheid gold het schoeisel als een onderscheiding voor de drager of draagster en werd daarom ook rijkelijk versierd. Pur perkleurige schoenen waren alleen voor de adel bestemd. Maar ook in andere standen en klassen werkte het onderscheid in de schoenen zich door. De tijd van de jongeheren- schoenen is nog niet zo lang voorbii. Religieuzen trekken barrevoets door Afrika opdat hun schoenen, daar sym bolen van rijkdom en blanke over heersing, geen aanstoot geven. Als brenger van geluk is de schoen door tal van kunstenaars in glas, porselein, goud en zilver, email en hout nagebootst en veredeld en be nut als drinkschoen, parfumflacon, vaas, handenwarmer, naaldenkoker, peper- of zoutvaatje enz. De tentoonstelling geeft daarvan enkele specimina, zoals de schoen in dolfijnvorm uit een stuk zwart leer een gildeproef, die als drinkuit dien de en waarvan de losse staartvin met kurk als stop fungeerde. Zeer zeld zaam zyn b-v. de damesmuiltjes van Delfts aardewerk, blauw en veel kleurig, beschilderd met bloemen en vlinders, met voluten of een ruitjes patroon; kostbare stukken die ner gens ter wereld zo fraai vervaardigd zpn. Uit onze graven Op zoek naar de vroegste getui gen van primitieve voetbekle ding zijn in holen van prehisto rische mensen in Noord-Spanje en (Advertentie) Zuid-Frankrijk rotsschilderingen ont dekt waarop mensen staan afgebeeld met eep om ds voet gebonden lap van dierenhuid. Naast deze oervormen van voetbedekking op de exposi tie te zien op reprodukties van de rotsschilderingen vond men in graven van oude volken kostelijk vaatwerk dat in de vorm van schoe nen en laarzen aan de schoot van Moeder Aarde werd toevertrouwd. In Willet Holthuysen liggen ze te pronk; de aarden, ijzeren, bronzen en ook zilveren schoenen, en schoen- amuletten uit Syrië, Egypte, Grie kenland, Byzantium, alsmede de uit de Egyptische koningsgraven opge diepte originele exemplaren, sanda len van payprus, van palmblad of van riet. Uit later tijd 4e en 5e eeuw dateren de sandalen en pan toffels van Koptische vrouwen en kinderen, schoenen die met bladgoud versierd en fraai geperforeerd zijn. Victoria-Regina jubiïeumschoen r is weinig authentiek materiaal uit de periode van de vierde tot de dertiende eeuw aanwezig, maar uit de tijdperken van de Gotiek Renaissance, Barok, Rococo, Empi re en Biedermeyer is er veel moois bewaard gebleven. Een perkamenten schoen van aartsbisschop Langston uit het jaar 1199 ligt naast een aan tal leren exemplaren uit de twaalfde eeuw die in Middelburg zijn opgegra ven naast houten vrouwentrippen uit 1560, een wildieren geborduurde champagnek'leurige Engelse pantof fel uit de tweede helft van de 16e eeuw en een Franse pantoffel met vierkante neus, vervaardigd van grijsgroene zijde met brokaatversie ring. Mannen waren in de achttien de eeuw heus niet afkering van schoenornamenten (Uit Duitsland is b.v. de mannenklepschoen van lila ripszijde met zilvertjes en lovertjes (geborduurd). De Biedemeyerperiode leverde schitterende exempels op van de ambachtskunst van de toen malige schoenmakers, wier patroons St.-Chrispinus en St.-Chrispianus twee Romeinse broers die ten tijde van Diocletianus gratis schoenen voor de armen vervaardigden ge beeldhouwd in Willet Holthuysen aan wezig zijn. De firma Bally, die in Schönen- werd in Zwitserland een schoenmu seum heeft opgericht en uit welke collectie Amsterdam dankbaar putte, gaf o.a. ook mee de jubileumschoen die ter gelegenheid van het 60-jarig regeringsfeest van koningin Victoria gedragen werd. De bandjes bestaan uit het monogram V.R. (Victoria Re- gina). Miniatuurschoeisel voor gebonden Chinese voetjes Zoals gezegd is er op de tentoon stelling verder ook aandacht gewijd aan de voetbekleding uit een aantal niet-Europese landen en uit de Poolstreken. Zo zijn er Sibe rische bontlaarzen van rendiervel, „tsjoerki's" van zeehondenvel en een Laplandse schoen van berkenschors te zien. Uit de Balkan komen de „opanke's", voor vrouwen versierd met wollen kwastjes, en uit het Mid den-Oosten gebreide harem-pantof fels met goud verwerkt en Arabische houten kleppers met ivoren of paar lemoeren inlegzool met inkepingen gedecoreerd. De kleine gebonden voetjes van de Chinese vrouwen staken vroeger in zijden bont geborduurde pantoffeltjes voor de hogere standen met goud geborduurd. H ewel men deze voet bedekkingen met bewondering be schouwt ze zUn stuk voor stuk een lust voor het oog welt toch ook medelijden op met de vrouwen die zich moesten laten kwellen om zulke poppevoetjes te krygen, dat ze dit miniatuur-schoeisel dragen konden. Uit India en Indonesië zyn er pan toffels en slippers in allerlei soorten, sommige met twee neuzen, door Hin does gedragen, ^eestschoenen voor welgestelde feilah's komt men te gen in de Afrikaanse afdeling, ter wijl wildlederen moccasins het In diaanse zaaltje vullen. Dit schoeisel laat zien hoe gek de Indianen op kra- lijn zijn, want de meeste exemplaren zijn van een kralenborduursel voor zien. In het zaaltje met curiosa troffen Zilveren schild.. we o.a. de schoen aan van een onzer koene vaderlandse zeevaarders door hem achtergelaten in het „behouden huys" op Nova Zembla en voorts een mooie serie schoenlepels en laar zenknechten van been ijzer hoorn •en hout gegraveerd in overdwarse taferelen met afbeeldingen uit de pa rabel van de verloren zoon beschil derd met figuren van knechts of ge beeldhouwd met voorstellingen van een schoenmakerswerkplaats. Gil- dekannen maatstokken stempels schilden naamborden zegels 'medal- jons zijn er verder te kust en te keur. De collectie schilderijen o.a. Van Goghs „Oude schoenen" gra fiek en foto's is alleen al een gang naar deze cultuur-historische expo sitie waard die tot en met 30 sep tember open is voor iedereen die zich door de schoen wil laten „aantrek ken" in al zijn verschijningen waar van het aantal benamingen in onze taal de tien al overschrijdt. ONLANGS waren wij getuige van een manifestatie in de Bijenkorf, waar in de goed geoutilleerde mo derne kapsalon de huidige lijn in de haarmode werd gedemonstreerd. De ligne pirouette vormde daar van de hoofdschotel, reeds eerder be wonderd tijdens een zitting van het Syndicat de la Haute Coiffure Fran- qaise, vers van Parijs. Dit jeugdige kapsel geeft vrijwel elk type gezicht een apart cachet, zodat het missdhien wel profijtelijk is, er wat dieper op door te kammen. De werkwijze is als volgt; Het haar wordt middenvoor naar achteren geborsteld, een weinig bol en om te voorkomen dat er een scheiding in valt, steekt men het haar vooraan vast met een fraaie speld of bijou. Van daaruit wordt het bovenhaar aan weerszijden van het voor hoofd in een lok naar vo ren gelegd. Het zijhaar trekt men vloeiend naar achter en tot zover is dus de coiffure symmetrisch Deze symmetrie gaat men nu op het achterhoofd verbreken door losse golven of krullen, waarin het nek haar naar boven wordt gelegd. Dit mag daarom niet korter zijn dan 3 a 4 cm. Wilt u dit kapsel transfor meren in een chevelure pour le soir, dan zorgt een gouden stofwolk voor het juiste effect en succes. Om de constructie van het kapsel te accentueren worden soms twee kleuren toegepast: pikzwart haar met koperkleurige punten en gepigmen- teerd wit haar met een donkerder gloed (peper- en zouthaar). Zo ont staat een spel van tinten, een tinte lend zonlicht, een „coup de soleil' met veelkleurige modestralen; cuine acajou, blonde fumée, tulipe noire, gris princesse en gris d'argent IN PETROPOLIS, bij Rio de Ja neiro heeft de Braziliaanse architect Sergio Bernardes een zeer fraaie bungalow gebouwd, boven op een rots, vanwaar men uitziet op het fraaie strand van Copacabana. Voorwaar geen peuleschilletje: alle materialen moesten door arbeiders naar boven gedragen worden, daar er nu eenmaal geen weg paraat was. Hij vervaardigde betonnen ramen, die later naar verkiezing konden wor den opgevuld met natuursteen, hout of glas en de diverse onderdelen, trappen, vloertegels, toiletten en keuken werden voorgefabriceerd aangevoerd, omdat het een zware handicap zou zijn een betonmolen naar boven te hevelen. De woonka mer is in twee delen gebouwd, één aan de zee- en één aan landzijde, volkomen gelijk aan elkaar (30 meter lang, 12 meter breed) enals hef klimaat verandert, kan men zijn anker werpen in het best gelegen deel. Iets voor u? Onder de onverbeterlij ke optimisten behoren de mensen die congressen in elkaar zetten. Nog nooit is er een congres geweest waar de deelnemers wer kelijk tevreden over wa ren. Loopt het goed, dan deugen de hotels niet of het eten is niet lekker; wordt het gehouden in een ideale omgeving, dan zijn alle voorwendsels góed om tochtjes te gaan maken inplaats van rede voeringen aan te horen. Zo is het ook gegaan bij de Biennale van Evian waar toch een onderwerp behandeld werd dat stel lig van belang is voor de vrouwen, nl.: de Vrouw en het Nieuws. Reeds de eerste dag bleek dat spmmigen meenden dat de gewone dagbladpers de doorsnee vrouw niet interesseert. Zij weidden uit over de vrouwenbladen. Er waren er die het betreurden dat lange relazen over prin sessen en koningen de op lagen doen stijgen terwijl anderen daar de bevre diging van dromen en verlangens in zagen. Maar dromen is geen levens moed, werd er tegenin ge bracht. Maar er zijn nu eenmaal ogenblikken dat de mensen aan iets anders behoefte hebben dan aan nuchtere levensmoed. Het congres werd ge opend door André Mau- rois, die mir nichts, dir nichts, de vrouw nog zag zoals ze in zijn jeugd was en welgemoed over dat wezen sprak alsof er nog veel van dergelijke exem plaren bestaan. De vrouw laat altijd haar hart spreken, zei hij, wat positief niet waar is; zakenvrouwen, ik bedoel vrouwen die aan het hoofd staan van grote be drijven, zijn in de regel keihard. Vrouwelijke exa minatoren en douanebe ambten zijn meestal veei lastiger dan hun manne lijke collega's, enz. Het oordeel van de vrouw, zo zei Maurois, berust altijd op sentiment. Zo schreef koningin Victoria aan Lord Salisbury op het ogenblik dat door het in cident van Fashoda de oorlog dreigde tussen Frankrijk en Engeland. „ik hoop dat men de be leefdheid zal hebben zich te verstaan met een land waar ik steeds de winter doorbreng en waar ik al tijd uitstekend ontvangen word." Koningin Victoria leefde in de vorige eeuw en door niet veel verder dan haar tijd te gaan was Maurois' betoog geheel uit de tijd. Het gevolg was dan ook dat het congres een te leurstelling werd, want en dat was erger het bleek onmogelijk het de bat op het rechte spoor te brengen. Tijdens de andere zit tingen kwamen talloze vrouwen uit allerlei be wegingen aan het woord die betogingen hielden om de leden van die vereni ging te laten zien dat ze het standpunt van haar leden wereldkundig had den gemaakt, een stand punt dat niemand interes seerde omdat het heel weinig te maken had met het congres. Gelukkig voor ons vrouwen waren we niet de enige die zo glorieus langs het onder werp spraken. Het meren deel van de aanwezige mannen waren public-re lations: van margarine, automobielfabrieken, rijst verkoop, radiotoestellen, enzAlle grote on dernemingen waarvan de clientele voornamelijk uit vrouwen bestaat hadden zo'n mannetje gestuurd en deze heren namen natuur lijk een speciaal stand punt in: de verkoop aan vrouwen. Wat dit met nieuwsbe richten in kranten en tijd schriften te maken had, was niet duidelijk; ieder een weet toch dat deze moeten bestaan van de publiciteit in de vorm van advertenties; bovendien ziet iedere journalist in een public-relation een man die goed zijn brood wil verdienen door de journalisten gratis voor hem te doen werken Drie dagen lang werd op die manier langs het onderwerp gekeuveld, maar conclusies werden niet getrokken. Wel wa ren de vrouwen het er over eens dat apart nieuws voor vrouwen geen reden van bestaan meer heeft. Verder wil den zij dat alles wat de vrouw en haar huis be treft in de dagbladen op een pagina moet staan die „voor het gezin" en niet „voor de vrouw" moet heten, omdat de tijd dat de man zich niet met huishoudelijke arbeid be moeide voorbij is. De te genwoordige man zal hoe langer hoe meer thuis de hand uit de mouw moeten steken. Dan wilden de aanwe zige vrouwelijke journa listen dat iedere maand in de speciale vrouwenweek bladen een beknopt, ab soluut onpartijdig over zicht wordt gegeven over wat er in die tijd in de wereld voorviel. Dit voor al met het oog op de vrouwen die nooit de tijd hebben behoorlijk een krant te lezen. En daar mee werden niet bedoeld de vrouwen die alleen haar huishouden doen maar zij die buitenshuis werken en 's avonds dan nog thuis moeten begin nen. En in Frankrijk zijn 7 miljoen werkende vrou wen, waarvan stellig meer dan zes nagenoeg geen hulp in huis hebben. Ook werd aangedrongen op een rubriek „shopping" waar de laatste nieuwtj's op huishoudelijk gebied en tekeningen van aardige, niet dure kleren staan met de prijs en het adres waar ze te koop zijn er bij. Dergelijke rubrieken waarbij alle publiciteit is uitgesloten, hebben op het ogenblik in Frankrijk heel veel succes omdat de vrouwen geen tijd meer hebben om van de ene winkel naar de andere te lopen. Alles bij elkaar geno men was dit congres niet bepaald bevredigend maar Evian ligt schitterend aan het meer van Genève en daar hebben alle congres sisten zich mee getroost. Maar wat de ideale nieuwsdienst voor de vrouw moet zijn, weten we echter nog absoluut niet.; wel dat de meeat* congressisten van zo'n ru briek meenden dat ze een dertig jaar geleden van nut had kunnen zijn maar nu door de tijd achter haald werd. DINY K.—W.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9