j PNEM neemt historisch Cijfers over en behoeften tot 1975 T andartsenconf liet Bij autobotsing te Hulshorst J Nederlandse veestapel blijft zich uitbreiden Regering in het geweer de grieplegende Genève maakte van vijf gevallen een epidemie tegen slv DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Met kolen en olie halen we het niet. Dus atoomenergie Toepassing kernenergie bij elektriciteitsvoorziening Eerste centrale verrijst waarschijnlijk bij Geertruidenberg CBOZ niet akkoord met verhoogde Twee militairen gedood Mijten „bezetten" boerderij een TE WARM OP DE WAL Gevolg van hitte ülnscfag 9 juli 1957 Reeds 116 slachtoffers In Italië Zankbak „Merwede" naar Rotterdam Meer koeien, varkens, schapen en eenden; minder paarden en kippen GEMATIGD ZOMERWEER Geen mensen meer uit geleverd aan Hongarije Moeder door de bliksem gedood WEERBERICHT Energiesituatie in Nederland Ontwikkeling elektriciteits verbruik Een W va» heel gezin verdreven T~ Brandstofbesparingen P§ÜH Steeds minder paarden Vijf gevallen De Bussumse kostschool Onvoorzichtigheid Van paniek worden mensen ziek Oud verdrag opgezegd Buitenland wordt gerustgesteld De weerverwaChting van het geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Woensdag 10 juli: zon op 4.34, onder 21.00 uur; maan op 19.39, onder 3.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 4 Omstreeks 1962 eerste kern energiecentrale in bedrijf pp -W- ,T* De minister van Economische Zaken heeft aan de Staten-Generaal een nota aangeboden inzake de kern energie, waarin hy zich beperkt tot de toepassing van kernenergie voor de elektriciteitsvoorziening. In deze nota wordt medegedeeld, dat de minister het gewenst acht, dat zo spoedig mogelijk met de bouw van een eerste kern energiecentrale wordt begonnen. Door de eiektriciteits- Produktiebedrijven wordt thans een onderzoek ingesteld naar de toepassingsmogelijkheden van kernreactoren bij de elektriciteitsopwekking. Het is waarschijnlijk, dat op korte termijn een beslissing zal worden genomen tot aankoop van een eerste kernenergiecentrale door een of meer openbare elektriciteitsbedrijven. De inbedrijfstelling daarvan zal dan bij een gunstig verlopend bouwpro gramma omstreeks 1962 kunnen plaats vinden. Omtrent de plaats, waar de eerste kernenergiecentrale zal worden gebouwd, wordt in de nota geen melding gedaan. Naar wij vernemen ligt het echter in de bedoeling, dat deze eerste centrale door de Provinciale Noordbrabantsche Electriciteitsmaatschappij gebouwd zal worden in het dunbevolkte polderland westelijk van Geertruidenberg, de gemeente, waar ook de Amercentrale van de P-N.E.M. staat. Een definitief besluit moet het P.N.E.M.-bestuur De ontwikkeling' van de kernenergie is in hoge mate afhankelijk van het beschik baar zijn van voldoende deskundigen. Verwacht wordt, dat de opleiding op lager en middelbaar technisch niveau geen direct probleem vormt, doch ten aanzien van de opleiding van academisch gevormd personeel zullen zeker bijzon dere maatregelen van de zijde van de overheid nodig zijn. conf ^'^ister van O. K. en W. beeft een term ingesteld teneinde op korte de t n een onderzoek te verrichten naar h Verwachten vraag en het komende ti®nb°d van deskundigen op kernenerge- sch gebied, alsmede naar de mogelijk heden om het aanbod in de toekomst te Afruimen. Het rapport van deze commis- S1® is spoedig te verwachten. In de nota wordt het volgende overzicht gepubliceerd omtrent de energieproduktie en -behoefte van Nederland. (In duizenden ton steenkool equivalent) Hieruit blijkt, dat Nederland zelfs bij een maximum-capaciteit van de eigen ko len- en olie-exploitatie in 1975 slechts voor een derde in zjjn energiebehoefte zou kunnen voorzien en voor het resterende gedeelte zou zjjn aangewezen op aanvoer over grote afstand. De minister noemt dit verschijnsel zorgelijk, aangezien de gehele levensstandaard steunt op de beschik baarheid van voldoende energie tegen re delijke prijzen en hjj acht het daarom noodzakelijk, dat een adequate energie voorziening op lange termijn krachtig wordt bevorderd. De toepassing van kern energie voor de opwekking van elektrici teit biedt hiervoor thans de beste perspec tieven. nog nemen, maar de directie heeft reeds bij enige Engelse industriële comëbinaties, die kernreactoren fabriceren, of fertes gevraagd voor levering van een reactor van het type, dat in Calder Hall in exploitatie is. In de nota wordt een plan ontwikkeld voor de periode 1962'75, waarbij ervan is uitgegaan, dat van de jaarlijks lot stand te brengen elektriciteitsproduktiemiddeien voor uitbreiding en vervanging een steeds toenemend aandeel zal bestaan uit kernenergiecentrales, zodat de noodza kelijke uitbreidingen en vervangingen in 1975 geheel op basis van kernenergie zouden kunnen plaatsvinden. Indien dit plan uitvoerbaar blijkt, zou in 1975 reeds de helft van de gehele elektriciteitsproduktie verzorgd wor den door kernenergiecentrales. Hierdoor zou voor 15 pro cent in de totale energiebehoeften worden voorzien en zou de behoefte aan conventionele brandstoffen in dat jaar met 6.5 miljoen ton worden verminderd. Daar staat tegenover, dat in die periode een extra investeringsbedrag nodig zou zijn van naar schatting 2,6 miljard gulden boven de ruim 6 miljard gulden, d'e m die periode vereist zullen zijn voor investering in apparatuur ten behoeve van de bouw van conventionele centrales en voor aanvullende investeringen in het eick- triciteitstransport- en distributieapparaat. Een kostenvergeiyking tussen conven tionele en kernenergie-centrales, waarbij werd uitgegaan van zeer voorzichtige veronderstellingen, geeft een duidelijke aanwijzing, dat reeds thans reële moge lijkheden in Nederland aanwezig zijn om elektriciteit door middel van kernenergie op te wekken tegen een economisch ver antwoorde prijs. De verwachting is, dat deze prijsverhoudingen zich steeds meer zullen wijzigen ten gunste van de kern energie. Wat de ontwikkeling van het elektrici teitsverbruik m ons land betreft, wordt er in de nota op gewezen, dat wanneer rekening wordt gehouden met de invloed van de industrialisatie van Nederland op de energiebehoefte nog geen spoedige verzadiging van het elektriciteitsverbruik is te verwachten. Gedurende de laatste vijf jaar is dit verbruik, voor zover het a- produktie van: steenkolen bruinkolen aardgas aardolie totaal totaal verbruik c- niet gedekt door eigen produktie nat. voorzienings- perc. (a.'in °/o v. b.) 1955 1960 1975 11.900 11.900 12.000 80 p.m. 170 300 400 1.500 1.600 1.700 13.650 13.800 14.100 26.000 31.000 43.000 12.350 17.200 28.900 53 45 33 Het bestuur van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen heeft naar het mededeelt, met teleurstelling vastgesteld, dat de poging van minister Suurhoff. om door arbitrage het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen tot spoedige oplossing te brengen, nog niet is geslaagd. De Bond acht dit des te betreu- zijn l.gistermiddag omstreeks vier uur Hulshorst op de rijksstraatweg Amers- Oort-Zvvolle een touringcar en een mili- J~lre auto met elkaar in botsing geko- en, waarbij twee militairen om het le- zijn gekomen en een derde ernstig erd gewond. bij het ongeluk betrokken autobus ^as afkomstig uit Enschede en behoort aan de gebr. Ter Riet aldaar. Men as met nog 'n bus van de firma op de te- agvveg naar Enschede van 'n tocht naar arderwijk. Ter hoogte van Hulshorst °est de voorste bus stoppen voor een ifsonenauto, die wachtte om linksaf te aan. De tweede bus kon toen niet snel n°eg tot stilstand komen en de chauffeur ^achtte zijn voorganger te ontwijken v°°r snel naar links uit te halen. Hierbij te°°g de bus echter op een juist uit de jjt&€n°vergestelde richting komend mi dair autobusje met zes inzittenden. Dit >2rd aan de linkerzijde geheel openge- eten. d6 5bdezen zijn om het leven gekomen d6J'riarige gehuwde sergeant W. A. Mul- dgj. Ult Den Haag vader van twee kin- It lh en de 36-jarige gehuwde sergeant 1 Birkenholz, uit Utrecht, vader van D, dagen bemerkte de landbouwer der Heijden, r°de un' "Vernhout" zi„uWoont. dat die de kapitale onder St.-Oeden- i"e zichua' miljoenen huismijten, ueïd tussen het hooi hadden ontwik- boven 'Jn gehele bedrijf van onder tot f eft k aadden bezet. Ten einde raad nertlet gezin moeten besluiten de wijk «en i'en" «et heeft nu onderdak gevom- P°oft n,r schuur van buurman Van "et o'ni is thans bezig te trachten dierte te verdelgen in samen- met jjg Landbouwschool te Wa- drie kinderen. De slachtoffers behoorden tot het garnizoensdetachement Utrecht. De 46-jarige sergeant A. Ortse uit Amers foort werd zwaar gewond. Hij is opgeno men in het Centraal Militair Hospitaal te Utrecht. De bestuurder van de militaire auto en de twee andere inzittenden werden licht gewond opgenomen in de Piusstichting te Harderwijk. Van de passagiers van de touringcar liepen slechts enkelen lichte blessures op. Met een bus uit Harderwijk zijn de passagiers van de verongelukte touringcar, die tegen een boom tot stil stand kwam, naar Enschede doorgereisd. renswaardiger aangezien alle bi) het con flict betrokken partijen zich in beginsel met arbitrage hadden verenigd. Met het aanbod van een aantal zieken- fondsorganisaties om de tandheelkundige werkzaamheden te honoreren inet een be drag van 26,5 cent per minuut, kan de C.B.O.Z. zich niet verenigen. Het bestuur van de Bond herinnert er aan, dat de ziekenfondsorganisaties zich dit voorjaar na uitvoerige besprekingen en onderzoe kingen bereid hebben verklaard een hoi norarium te aanvaarden, dat was geba seerd op 25 cent per minuut. De C.B.O.Z. staat op het standpunt, dat met dit bedrag een redelijke honerering bij behande ling van uitsluitend ziekenfondsverzeker den neerkomende op een bruto-beloning van ongeveer 30.000 per jaar aan de tandartsen werd aangeboden. De Bond acht het, gezien de consequen ties, welke dit ten aanzien van de door de verzekerden op te brengen premies met zich meebrengt, in geen enkel geval verantwoord de medewerkers van de ziekenfondsen een hoger honorarium te bieden dan in feite verantwoord wordt ge acht. de openbare elektriciteitsvoorziening be treft, gemiddeld zelfs roet nagenoeg 10<7o per jaar gestegen. Voor de oeriode 1955 1975 kan deze verbruiksstijging op gemid deld 6% worden gesteld. Dit betekent, dat in 1975 het verbruik zal zijn gestegen tot het 3% - voudige van dat van 1955. Uitgedrukt in jaarlijks aan het net gele verde kwh (waarbij in deze nota uitslui tend rekening is gehouden met de open bare centrales, die plm. 80°/o van de to tale elektriciteitsproduktie voor hun re kening nemen) betekent dit een stijging van rond 8,5 miljard in 1955 tot circa 30 miljard in 1975. Wat de algemene financiële en economi sche aspecten van het plan betreft, wijst de minister er op, dat tenuitvoerlegging van het kernenergiecentraleplan op grond van een aantal veronderstellingen, waar van de realisatie op dit ogenblik nog niet kan worden voorzien, met zich zal bren gen, dat in de periode 19611975, boven de geraamde f 3,6 miljard, die vereist wor den voor de bouw van uitsluitend conven tionele centrales, f 2,6 miljard of onge veer 70 pet. extra moet worden geïnves teerd. Deze investeringsbedragen hebben uitsluitend betrekking op de tot stand te brengen produktiemiddelen. Boven de ge noemde bedragen komen dus nog de com plementaire investeringen in het elektri citeitstransport- en distributieapparaat, die voor de gehele beschouwde periode een bedrag van f 3 a f 3,5 miljard verei sen. Houdt men hiermede rekening, dan zou de extra investering voor de kern energiecentrales komen op circa 40Vo van de kapitaalsbehoefte voor de openbare elektriciteitsvoorziening gedurende de be schouwde periode. Het kernenergiecentraleplan, zou In de periode 1962 1975 leiden tot een bespa ring aan conventionele brandstoffen van het equivalent van 26 miljoen ton kolen. P 'f PP*'3 van ee totale hoeveelheid brandstoffen, welke gedurende die pe- -?0 j zou z'jn, indien de produktie uitsluitend in conventionele centrales zou plaatsvinden. Aangezien de overgang op kernenergie geleidelijk geschiedt is de besparing in de latere jaren van genoem de periode uiteraard goter. Zo zal bij de gemaakte veronderstellingen de bespa ring in het jaar 1975 bijna 50°/o bedragen. Gedurende de periode 1962'75 behoeft bij uitvoering v; n het kernenergiecen traleplan 1.5 miljard minder aan brandstoffen te worden uitgegeven dan nodig zou zijn, indien uitsluitend conven tionele centrales zouden worden gebruikt. Dat is een voordeel van ca. 16 pet. Deze besparingen vertonen een sterk progres sief verloop. Gedurende de periode 1970 1975 bedragen de brandstofkosten bij uit voering van het kernenergiecentraleplan reeds 26 pet. minder. De uitvoering van het kernenergiecen traleplan zal over het gehele tijdvak een deviezenbesparing tot gevolg hebben van ca. 1 miljard gulden. Ook hier is weer een belangrijke toeneming te verwachten naarmate meer kernenergiecentrales in bedrijf komen. Deze besparing weegt nog niet op tegen de stijgende deviezenbehoefte tengevolge van de investeringskosten. Op grond van de gemaakte schatting resulteert over de gehele periode 1962—1975 een extra be hoefte aan deviezen van a 1 miljard gulden. Deze twee. jeugdige hengelaars vonden het op de wal beslist te warm. Onze fotograaf verraste ze, toen ze ivat verkoeling zochten bij de vissen in de Stolwijkse vaart Ze vonden het lekker fris. Een serieuze hengelaar zou er echter kippevel van krijgen. i Af In de Roversbroekpolder bij Lisse is het watergebrek bijzonder groot. De waterputten zijn drooggevallen cn dat geeft in deze polder van ruim honderd hectaren met 27 woningen, die niet zijn voorzien van gas, waterleiding of elektriciteit, aan leiding tot zeer ongewenste toestanden: Bet drinkwater moet vele kilometers ver ivorden gehaald; de kinderen wor den nu met slootwater gewassen en de groente wordt in de sloot schoongespoeld. v Volgens niet-officiële cijfers is in de nacht van maandag op dinsdag het aantal doden tengevolge van de hitte in Italië gestegen tot 116. De directe oorzaken waren zonnesteek, verdrinking of verkeersongelukken. In Sommige gevallen werden autobestuurders door de hitte bevangen en verloren daar door de macht over het stuur, in andere werden verkeersongelukken veroorzaakt doordat de banden van auto's sprongen. In een tehuis voor ouden van dagen in Venetië stierven zondagnacht 16 mensen tengevolge van de hitte. Ook te Padua zijn in de afgelopen vier dagen in een tehuis voor ouden van dagen 12 mensen, onder wie de moeder-overste, overleden. In Trento in de Italiaanse Alpen werd maandag een temperatuur van 38,9 graden Celsius geconstateerd, in Foggia in Zuid- Italië liep de temperatuur maandag op tot 39,4 graden. Geruime tijd is men bezig geweest de weer op haar „vlak" gezette zandbak „Merwede" leeg te pompen. Zodra het mogelijk was aan boord van het vaartuig te komen, stelden de officier van justitie te Dordrecht en vertegenwoordigers van de scheepvaartinspectie een voorlopig on derzoek in. Toen de bak leeggepompt was en zij weer helemaal recht lag. heeft de sleep boot ..IJssel" haar de Dordtse zeehaven uitgesleept en naar Rcttrydan. gebracht, Procent, waar zij op een werf zal worden onder zocht. Nagegaan zal worden op het schip wellicht lek geslagen is en in hoeverre de stabiliteit ongunstig beïnvloed is. Schip per W. H. Ruiter stond zelf weer aan het roer. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlopige uitkomsten bekend ge maakt van de in mei j.l. gehouden land bouwtentoonstelling betreffende de vee stapel. Het bleek, dat sinds mei 1956 de rund veestapel met 135.000 stuks is uitgebreid, waardoor deze nu 3.097.000 dieren omvat. Het vrouwelijk jongvee, jonger dan een jaar, is met ongeveer 20.500 stuks toege nomen tot 602.600 dieren. Alleen in de provincie Limburg vond hier een lichte numerieke achteruitgang (2 pet.) plaats. Het aantal jongvee van een jaar en ouder is 24.000 stuks groter dan verleden jaar en bedraagt thans rond 684.000 stuks; bij het drachtige jongvee is echter het aantal 7'li pet. lager dan in mei 1956; alleen in Friesland en Noord-Brabant is hier een toeneming met resp. 12 en 9 pet. De melkveestapel bleef vrijwel ongewij zigd; het mest- en weidevee bleek met 50 pet. te zijn uitgebreid tot 247.500 stuks. Het aantal varkens is bijna 190.000 stuks groter dan verleden jaar en bedraagt thans rond 2.521.000 dieren. Ook de big- genstapel is uitgebreid en wel tot 1.069.000 stuks. Het aantal mestvarkens en fokzeugen steeg resp. met 10 en 6 Bij de landbou wpaarden was de situa tie niet 7.0 onverdeeld gunstig. Ook in het afgelopen jaar heeft zich, evenals in 1955 hier een achteruitgang voorgedaan en Minister Suurhoff heeft gisteren de vergadering van de ministerraad korte tyd verlaten om voor een door de Nederlandse en de buitenlandse pers arak bezochte conferentie een verklaring af te leggen over de Aziatische griep, die in Nederland een enkel uitzonderingsgeval daargelaten niet voorkomt. Hij kwam tot deze verklaring in verband met de onrust, die alom en meer speciaal in het buitenland is gewekt, door de berichten, ais zou de bedoelde ziekte tn ons land epidemisch heersen. Vooral de geruchtmakende publikitie ten deze van de Wereldgezondheidsorganisatie te Genève heeft daartoe aan leiding gegeven. Het begrip epidemie houdt in een zich snel verbreidende besmettelijke ziekte. Welnu, zo verklaarde de minister categorisch, een dergelijke situatie is in Nederland niet aanwezig. Ik heb, aldus de heer Suurhoff, aan de Wereldgezondheidsorganisatie (W.H O.) verzocht, een rectificatie te geven van vroegere berichten en deze organisatie zal nu het volgende communiqué uitgeven: „De Wereldgezondheidsorganisatie, kennis genomen hebbende van de verklaring der Nederlandse gezondheils- autoriteiten, deelt mede, dat er in Nederland slechts enkele lichte griepgevallen voorkomen, zoals herhaaldelijk in de zomer het geval is. De algemene gezond heidstoestand in Nederland is niet in het minst gestoord, zodat het maatschap pelijke leven op volkomen normale wijze voortgang vindt". Nadat de bewindsman hierna de bijeen komst had verlaten, zijn de directeur van de Volksgezondheid, prof. Muntendam en de geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Banning, door de pers onderworpen aan een kruisvuur van vragen. Uit hun antwoorden valt het volgende beeld te construeren van hetgeen in de afgelopen weken is gebeurd: Een-Leidse hoogleraar, die lid is van de ministeriële influenzacommissie. werd half juni belast met de voorlichting van artsen inzake de behandeling van „A- griep" en haar bijverschijnselen. Dit ge beurt altijd als er mogelijkheid bestaat, dat een ergens ter wereld voorkomende epidemie zich ook naar ons land kan vertakken. Bij het uitvoeren van dit voorlichtende werk bleek bij virologisch onderzoek van bloed van een uit Djakarta te Den Haag aangekomen dame, dat zij haar lichte griepverschijnselen aan het „A-griep virus" te danken had. Kort nadien bleek dat nog enige personen met grieperige verschijnselen het „A-virus" In het bloed hadden. Dit kan pas een dag of twaalf na het optreden der verschijnselen wor den geconstateerd. Dezelfde Lcidse hoogleraar is corres ponderend lid vai' de influenza-werk- groep van de Wereldgezondheidsorganisa tie te Genève. Als zodanig verstrekte hij uitsluitend voor wetenschappelijke doel einden gegevens aan Genève over vijf in ons land verspreide gevallen, die hy toen zag als de voorbode ener epidemische verspreiding. Deze wetenschappelijke me dedeling is naar Nederlands inzicht ten onrechte gebruikt voor algemene publi- katie. Er was en is nog geen sprake van een A-gricp-cpidemie en de Nederlandse geneeskundige autoriteiten zijn over deze publikaties dan ook niet geraadpleegd. Als gevolg van de Nederlandse protes ten heeft de W.H.O. zondag een tegen spraak van haar eerste mededeling gege ven, doch deze was naar Nederlandse smaak veel te slap. Er zal nu een nieuw dementi worden uitgegeven in de door minister Suurhoff weergegeven vorm. Het aantal zomergriepgevallen in ons land is niet groter dan normaal. In kli nisch opzicht leken enkele verschijnselen bij sommige patiënten op die van A-griep Do bedoelde Leidse hoogleraar heeft gis teren categorisch verklaard, „dat de mild heid van het vastgestelde A-griep-virus als een paal boven water st&e.t". Indien de besmettelijkheid van dit virus zo groot is als men denkt, dan is het. zo stellen de geneeskundige autoriteiten, verwonderlijk, dat de verspreiding na vier weken nog niet veel groter is. Er zy'n griepgevalhn in Bussum geweest op een kostschool, waarvan de leerlingen naar huis zijn gestuurd. Uit die haard kon men enige gevallen in Egmond en Rot terdam aantonen. Daarna heeft men geen gevallen meer gevonden. Een klinisch vermoeden uit Terborg is wereldkundig gemaakt, zonder dat vast staat, dat men hier met A-griep te doen heeft. Een onderzoek naar het verhaal van een school, die gesloten werd, omdat de leerlingen voor 100 procent A-griep had den wees enige dagen later uit, dat de school voor honderd procentop schoolreis was. Met het warme weer hebben de kinde ren en ook wel volwassenen de neiging onvoorzichtig te zwemmen, nat badgoed aan te houden enz. Gevolg hiervan is een zere keel, wat koorts, misselijkheid en darmstoornis. Deze in Iedere warmtepe- riode normale verschijnselen worden ten onrechte voor A-griep versleten, aldus de geneeskundige autoriteiten. De onjuiste berichtgeving uit Genève en uit andere bronnen heeft hier en daar zelfs paniek gezaaid, hoewel de normale dagelijkse gang van zaken niet is ver stoord. „De panieks'»mming is gevaarlij ker dan de A-grjcp zelve", zo meent dr. Banning, „want de mensen worden er ziek van". Prof. Muntendam en dr. Banning ver klaarden dat zodra werkelijk gevaar zou bestaan voor een grotere verspreiding van de A-griep, ons volk onmiddellijk de nodige waarschuwingen zal krijgen. Het griep-virus is overigens niet gevaarlijk en heeft geen verband met het „Spaanse" virus van 1918. Het is theoretisch natuurlijk niet uitgesloten, dat het virus zich verder zal verspreiden. Maar dan zijn, zoals met iedere andere griep, de bij ver- wel met vijf procent, zodat het aantal thans is gedaald tot 199.400 stuks. Bij de schapen is er een uitbreiding met 12 pet. Het aantal hoenders vermin derde met 1 pet van 35.431.000 tot 35.050.000 stuks. Hiervan gingen slachtkippen en henkuikens met resp. 19 en ruim 8 pet. achteruit. Het aantal leghennen van zes maanden en ouder nam echter toe met 14 pet. zodat Nederland thans 14.649.000 van deze dieren telt. Ook de eendenstapel breidde zich uit en wel met tien procent tot 649.000 stuks. De ze toeneming is echter uitsluitend het ge volg van de toeneming van het aantal slachteenden, dat meer dan verdubbeld is. Het aantal legeenden vertoonde een achteruitgang*met 15 pet. (Van onze weerkundige medewerker) Al zal het dan de komende dagen niet meer zo warm worden, als in de afgelo pen week, toch is het nog heerlijk va- kantieweer. Er is weer een gebied van hoge luchtdruk, nu nog ten Z.W. van En geland gelegen, op weg naar W.-Europa. Een kleine storing boven Engeland, die naar het oosten trekt, kan vooral in het binnenland nog een buitje brengen, maar morgen is op de meeste plaatsen droog weer te verwachten. De wind blijft westelijk, zodat er oceaanlucht wordt aangevoerd, waarin de temperatuur varieert van 20 gr. C. langs de kust tot ongeveer 25 gr. C. in het oosten van ons land. Gisteren werd in Zuid-Limburg nog 27 gr. C. gemeten. Ook kwamen er gistermiddag in Brabant en Limburg nog onweersbuien voor, waaruit te Eindhoven 13 m.m. regen viel. Zwaarder waren deze buien in de Ardennen, waar te Spa 38 m.m. regen viel. De hoogste temperatuur tot nu toe in deze zomer in West- en Midden-Euro pa gemeten bedroeg gisteren 39 gr. C. in Oostenrijk. De minister van Buitenlandse Zaken a.i. heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat aan de Hongaarse regering een uit 1880 daterende overeenkomst tot weder zijdse uitlevering van misdadigers is op gezegd. Deze overeenkomst, die des tijds werd gesloten met de regering van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie, ein digt per 1 november van dit jaar. In de omgeving van Deurne is gister avond tussen zes uur en half zeven tij dens een hevig onweer de 30-jarige M. v. d. Berg-v. d. Mortel, terwijl zij bezig was de koeien te melken, door de blik sem getroffen en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. schijnselen het gevaarlijkst. „Daar zijn we echter op voorbereid. De medische bewapening tegen deze bijverschijnse len is, dank zij de aanwezigheid van moderne geneesmiddelen als anti biotica, zwaarder en beter, dan ooit". Prof. Muntendam verklaarde nog, dat de 2300 A-griepgevallen op Vogelkop, Nieuw-Guinea. zeer licht verlopen zijn en (geen fatale gevolgen hebben gehad. De in ons land opgetreden en virologisch vast gestelde A-griepgevallen zijn alle ook zeer licht verlopen. De opgewonden en onjuiste berichten hebben sommige buitenlandse toeristen ervan weerhouden ons land te bezoeken. Voornamelijk in Zwedgn, West-Duitsland enTkankrijk hebben aanstaande bezoe kers afgeschreven. De Zweden zijn inmid dels via radio en televisie van hun on rust afgebracht. Men hoopt eenzelfde re sultaat te bereiken in Duitsland en Frankrijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1