NEDERLAND DOET MEE AAN DE EENMAKING VAN EUROPA Afzet niet minder, maar wel Financiële lasten voor eerste 5 jaar op f 320 min geraamd Winkelsluiting in december Ergerlijke toestanden bij kippenfokkerij Arbitrage nog de enige uitweg, menen tandartsen .Noordzee wordt uitgemoord' Toen heel Nederland pufte... Europa één: dat zal aanpassen met zich mee brengen Hittegolf bleef Italië teisteren Strijd om Dirk III RONDVAART PER TUINDERSSCHUIT Nieuw element: Nobelium Vier neomisten 'Woensdag 10 juli 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ondanks aanwezige gevaren deelneming gerechtvaardigd geacht Verlenging tot 10 uur 's avonds ongewenst Twee woningen afgebrand Onenigheid tussen ziekenfondsorganisaties dreigt conflict te verlengen Visrederijen ongerust over grote vangst van zandspier' en ,olieharing' Man bijna dood gevroren 6 ha. duin geblakerd Bromfietsvandalen veroordeeld „Grootboek-IJ - tunnel" WEERBERICHT Prijsverhogend effect Buitentarief De landbouw Vervoer Kosten voor de schatkist Kinderen stookten vuurtje Potverteren van dezelfde congregatie in één parochie Inschrijvingen lopen naar miljoen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 11 juli: zon op 4.35, onder 20.59 uur; maan op 20.17, onder 4.20 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT regering heeft heden het verdrag voor de Europese Economische Gemeen schap (Euromarkt) en de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) ter ratificatie aan de Tweede Kamer voorgelegd. In de zeer lijvige memorie van 'belichting wordt uitvoerig ingegaan op de bezwaren, die van sommige zijden 'egen de verdragen zijn geuit. De regering stelt voor de goedkeuring bij gewone en niet bij rijkswet te doen geschieden. ^Vat de Euromarkt betreft, vertrouwt de regering, dat ook ons land naar be horen zal kunnen mee profiteren in het geheel van de gemeenschappelijke markt. Zij zjet weliswaar gevaren schuilen in de protectionistische tendensen van i et Verdrag, in de drang tot optrekking van Ionen, arbeidsvoorwaarden en speciale Voorzieningen en in de vele onzekerheden, welke voor de verschillende bedrijfs takken in ons land worden geschapen, anderzijds blijft zij echter van mening, dat de voordelen van het verdrag alleszins deelneming aan de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) rechtvaardigen. •.De weg naar de eenwording van Europa zal lang zijn en dikwijls moeilijk. De aanvaarding van dit verdrag betekent echter, dat een terugkeer niet meer mo gelijk is en dat nog slechts de vraag bestaat, hoe lang het zal duren, voordat het Uiteindelijke doel zal zijn bereikt". Zjj realiseert zich uiteraard het risico Van het E.E.G.-verdrag voor het Neder landse kostenpell en erkent het gevaar Van prijsstijging tot aan het peil der part- herlanden, met name voor die produkten, "ie ln belangrijke mate aldaar worden afgezet of van daar worden betrokken. erkent ook het gevaar van een drang tot stijging van lonen, verdere arbeids voorwaarden en sociale voorzieningen tot hct hoogste peil, dat binnen de gemeen- schap bestaat en van een stijging van de rentestand. Dit kan het gevaar van een Verzwakking van onze internationale con currentiepositie inhouden. Maar gezien de ervaringen met het Nederlandse georga niseerde bedrijfsleven opgedaan, is de re gering op dit punt niet pessimistisch al blijft de grootste voorzichtigheid hier ge boden. Een Vlaardingse stadsmangd heeft gisteren de verknochtheid van de Vlaardingse burgerij aan Dirk III Verzinnebeeld door het brengen van aen bloemenhulde aan zijn op de hoek van het Vlaardingse stadhuis Prijkende standbeeld. Was het een Verzoenend of tegemoetkomend ge- haar aan het ook om deze graaf j Vechtende Dordrecht, dat de ruiker j 'c'as samengesteld uit rode en witte hloemen, overeenstemmend met de ^ordtse roodwitte stadskleurenBe rekenden de roodwitte bloemen, bij eengehouden door een lint in de laardingse kleuren het symbool van de vriendenhand, die Vlaar- 'Vngen Dordrecht toesteekt bij de stfijd om het monopolieschap van Dirk III Het prijsverhogende effect moet even wel niet overdreven worden. Verplicht is een gelijktrekking van mannen- en vrou wenlonen. Voorts verwachten de partners zonder zich overigens strikt te binden, dat aan het einde van de eerste etappe een zelfdeloonregeling voor overuren in de industrie van alle landen zal gelden als in 1956 in Frankrijk bestond, nl. een overwerkvergoeding van 25% van het uurloon boven de veertig uur en van 50% boven de 48 uur. (De betekenis van deze formulering is zeer bepaald niet, dat na vier jaar de wettelijke arbeidstijd 40 uur i.p.v. 48 zou moeten bedragen; evenmin rust op onze industrie de absolute verplichting van de invoering van het vermelde overwerk- tarief. Wel brengen deze bepalingen mee, dat Nederland zich tot op zekere hoogte ver plicht begin 1963 een loonsverhoging te realiseren in de orde van grootte van 7% t.o.v. 1956). Een ander prijsverhogend effect, door de regering geschat in een periode van twaalf jaar op een prijsstijging van on geveer 2% is te verwachten van het ver hoogde buitentarief. De regering meent, zich baserend op de prognoses van het Centraal Planbu reau een toeneming der nationale middelen van 24 a 34% in twaalf jaar dat de genoemde kostenstijgingen ruimschoots zonder prijsstijging kun nen worden gefinancierd. Het gemeenschappelijke douanetarief zal in zijn werking tegenover derde lan den hoger zijn dan het bestaande Benelux-tarief. Een belangrijk deel van onze industriële invoer uit derde landen (half-fabrikaten en onderdelen) zal van déze verhoging invloed ondervinden. Voor de volkshuishouding als geheel heeft dit in doorsnee slechts een zeer gering prijs verhogend effect; voor bepaalde factoren in het economische leven zal de invloed echter aanzienlijk groter kunnen zijn. In het geheel genomen acht de regering dit echter niet onaanvaardbaar. Erkend werd tijdens de onderhandelin gen, dat in de Gemeenschappelijke Markt de vele nationale landbouwregelingen zouden moeten worden vervangen door gemeenschapsregelingen. Dit laatste zal uiteraard een proces van lange adem zijn. Teneinde verstoringen in de landbouw markt te voorkomen, opent het verdrag de mogelijkheid aan de lidstaten over te gaan tot de instelling van minimum prijzen voor landbouwprodukten, hetgeen in beginsel alleen mogelijk is in de over gangsperiode. Frankrijk heeft overeenkomsten op lange termijn voor de levering van bepaalde agrarische produkten bedon gen om de afzet van enige Franse basisprodukten als tarwe en suiker te bevorderen. Slechts na lange aarzeling, is de Nederlandse regering bereid ge weest te aanvaarden, dat dit beginsel in het verdrag werd opgenomen. Zij heeft dit ook eerst gedaan, toen bleek, dat de andere partners bereid waren Frankrijk in dit opzicht tegemoet te komen en nadat de andere landen be reid waren in het verdrag een aantal waarborgen op te nemen, welke de ernstige Nederlandse bezwaren onder vangen. De sombere verwachtingen, welke men in sommige kringen schijnt te hebben omtrent onze toekomstige afzet van land bouwprodukten binnen de gemeenschap kan de regering moeilijk delen. Van Nederlandse zijde is, in overeen stemming met het advies van de integra tiecommissie van de S.E.R., krachtig aan gedrongen op opneming in het verdrag van een aantal grondslagen voor een gemeenschappelijk vervoersbeleid. Tenslotte merkt de regering op, dat naar raming de financiële lasten, die uit het verdrag de eerstkomende jaren voor de Nederlandse schatkist kunnen voort vloeien. inclusief de gederfde inkomsten uit hoofde van tarief verlaging, netto on geveer 320 miljoen bedragen voor de eerste vijf jaar na de inwerkingtreding van het verdrag. Het is zeer wel mogelijk, zo heet het, dat dit bedrag uiteindelijk hetzij hoger, hetzij lager zal blijken te zijn. Terwijl het grootste deel van Europa gisteren enige verkoeling kreeg, duurde de intense hittegolf in Italië nog voort. De temperatuur was daar bijna overal zo omstreeks de 35 graden. Volgens niet-of- ficiële cijfers zouden in totaal 207 per sonen tengevolgde van de hitte zijn over leden. Daartoe horen dan de vijftien slachtoffers van het bejaardentehuis in Venetië, waar gisteren wéér twee perso nen het leven lieten. In drie bejaarden tehuizen in Milaan zijn sinds het uitbre ken van de hittegolf 65 mensen om het leven gekomen. De hitte in Milaan was gisteren zo groot, dat een straatdanser eieren bakte op de stoep voor de ka thedraal. Inmiddels hebben vannacht hevige regen- en hagelbuien in Italië enige af koeling gebracht. Maar de regen en de hagel veroorzaakten tevens aanzienlijke schade. In Frankrijk was het gisteren, zoals in bijna alle andere Westeuropese landen, heel wat koeler, maar de meteorologen voorspelden een nieuwe hittegolf. In Zwitserland zijn volgens officiële cij fers gedurende het weekeinde 27 mensen verdronken. Maandag stierven daar nog twee personen tengevolge van een zon nesteek. Gisteren was het er echter heel wat koeler, tengevolgde van zware onweersbuien en stormen, die ook voor kwamen in Tsjecho-Slowakije en Polen, waar veel schade werd aangericht. In Oostenrijk is maandat het aloude hitterecord daterend uit 1873 glansrijk ge broken. De thermometer wees in de zon hoger dan het hoogste streepje en dat staat bij 50 graden Celsiu. Zoals men weet, wordt in het bij de Tweede Kamer aanhandige ontwerp tot wijziging van de winkelsluitingswet o.a. voorgesteld zowel op de dagen voor het St.-Nicolaasfeest als in die voor Kerst mis de sluitingstijd te brengen op 10 uur 's avonds in plaats van op 9 uur. Het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft nu aan de vaste commissie voor de mid denstand uit de Tweede Kamer medege deeld, dat een meerderheid van het be stuur van dit lichaam van mening is dat er onder de huidige omstandigheden geen behoefte bestaat de sluitingstijd op de dagen voor St.-Nicolaas op 22.00 uur te stellen. Een minderheid van het bestuur juicht echter het voorstel toe en ver wacht van de voorgestelde regeling, dat vooral de consument er door middel van een beter; bediening van zal kunnen pro fiteren. Voor wat betreft de dagen voor Kerst mis is het bestuur eensgezind van me ning, dat de huidige regeling, welke de sluiting op 21.00 uur stelt, kan blijven ge handhaafd. Aan twee met vuur spelende kinderen was het te wijten, dat dinsdagmiddag twee houten woningen aan de Prinsen straat te Zaandam, resp. bewoond door de families Faassen sr. en Faassen jr., zijn afgebrand. De kinderen stookten een vuurtje tegen een aan de woningen gebouwd schuurtje, dat plotseling vlam vatte. Omwonenden poogden nog met emmers water de be ginnende brand te blussen, doch veel hielp dit niet. Wel zag men nog kans de inboedel van de familie Faassen sr. naar buiten te brengen, maar toen de brand weer verscheen schoten de vlammen uit de daken. Omdat de druk op de waterleiding zeer gering was, moesten de brandweerlieden naar andere bronnen uitzien, hetgeen veel tijd vergde. De families zijn laag verze kerd. Dinsdagmiddag heeft H.M. de Koningin de premier van IndiaNehroe op het paleis te Soestdijk ontvangen. We zien de Koningin hier in gesprek met de pre mier en zijn zusterdie hoge commissaris van India in Londen is. EIc« 1 nnn rrnlrlcvn Lirmtf Iterecht stond. De officier van justitie, die Lfe. lUUU gUiClCll UUtJlC twee maanden voorwaardelijk, een boete Twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar plus een boe te van duizend gulden eiste gisteren de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam tegen de 25-jarige jkvr. M. T. C. D. C. B. van B. uit Baarn, die in hoger beroep terzake dierenmishandeling tegenover kan staan". Aldus een mede deling van de Ned. Mij tot bevordering der tandheelkunde, welke dan vervolgt: „Onder deze omstandigheden blijft naar de mening van het hoofdbestuur van dc Ned. Mij tot Bevordering der Tand heelkunde arbitrage nog slechts als mo gelijkheid over als uitweg voor de be staande moeilijkheden. Deze mening heeft het hoofdbestuur dan ook aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bericht. Tevens heeft het hoofdbestuur de mi nister verzocht te willen bevorderen, dat aan de verzekerden restitutie wordt Ver leend voor gedane betalingen ter zake van tandheelkundige hulp. omdat niet is te beoordelen hoeveel tijd de besprekingen nog in beslag zullen nemen en de tand heelkundige belangen der ziekenfondsver zekerden op de ernstigste wijze worden geschaad. De Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde deelt ons het volgende mede: „Verschil van mening tussen de zieken fondsorganisaties dreigt de beëindiging van de stagnatie in de tandheelkundige behandeling van ziekenfondsverzekerden nog verder op de lange baan te schuiven. De Centrale Bond van Onderling Beheer de Ziekenfondsen heeft de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde laten weten, dat hij zich niet kan .scharen achter een voorstel, dat de andere ziekenfondsorganisaties tijdens de laatste bespreking onder leiding van minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid hadden geopperd als ernstige poging om uit de impasse te geraken. Overigens doorkruistp dit tussentijdse voorstel de besprekingen over arbitrage waaromtrent partijen juist nader tot el kaar schenen te zijn gekomen. (Zoals wij vrijdag j.l. meldden behelsde dit voorstel een tarief van ongeveer 26'/s cent vroegen Bed.), fondsen aanvankelijk slechts 25 cent had den willen geven en de tandartsen 27.64 cent vroegenTed.) Door deze verdeeldheid worden verze kerden dus opnieuw gedupeerd. Zij zullen voorlopig nog moeten voortgaan pre mie te betalen, zondar dat hier de gega randeerde tandheelkundige behandeling Intussen doen zich meer en meer ge vallen voor, waaruit blijkt, dat men zich te laat voor hulpverlening tot de tandarts heeft gewend". De Nederlandse visserij is ernstig onge rust over de ontwikkeling van het vissen op „zandspier" en „olieharing" op de Noordzee. Deense, Duitse en Nederlandse kotters halen enorme hoeveelheden zand spier, een bijzonder vet palinkje van 10 tot 15 centometer lengte, van de Noord zeekusten weg. Dit palinkje zit in het zand en dient tot voedsel van schol en tong. Het is bijzon der olie-rijk en wordt voor 100 per 1000 kilogram door de vismeelfabrieken ge kocht voor de produktie van visolie. Ongeveer 70 Nederlandse kotters van gen op contract zandspier en elke twee dagen wordt per schip tussen de 15 en 40 ton aangevoerd. Maandag jl. waren de vangsten zelfs zo groot, dat een deel van de aanvoer als mest op het land moest worden geworpen. Bovendien voeren ze ven Duitse kotters boordevol zandspier IJmuiden binnen, omdat ze hun vangst in de overbezette Duitse fabrieken niet kwijt konden. Ook in Nederland vingen ze echter bot. Er is echter meer: met de zandspier worden in de fijnmazige netten der kot ters ook jonge schollen en tongen van de broedplaatsen weggevangen. De vis vele Nederlandse reders, ernstig bedreigd. Dit „potverteren" met het voedsel van platvisbroed heeft er naar hun mening toe geleid, dat dit seizoen .niet de helft van de platvisvangsten van verleden jaar aan land is gebracht. Een tweede punt, waarover de Neder landse rederijen zich ernstig ongerust maken, is de jacht op de „olieharing", die in augustus weer gaat beginnen. Deze olieharing is doorgaans broed van dit jaar, dat speciaal voor de visolie-indus- trie wordt gevangen. Ook hieraan doen Denen en Duitsers nog harder mee dan een aantal Nederlandse schepen. Nagj mening van de vissers op consumptieha ring is de vangst van olieharing funest voor deze tak van visserij. Het weghalen van het voedsel voor de jonge platvis en van de jonge haring dreigt de visserij op de Noordzee te ver nietigen, zo meent men. „De Noordzee wordt uitgemoord", zo stellen de reders en daarmee zal de Nederlandse visserij grotendeels ten dode zijn opgeschreven. Het Nederlands Instituut voor Yisserij- onderzoek te IJmuiden maakt inmiddels een studie van de situatie. Zolang echter Duitsers, Denen en Nederlanders geen conventie maken om de zandspier- en olieharingvisserij te staken of te beper ken, zal aan de huidige omstandigheden stand wordt hierdoor, naar mening van (weinig kunnei} worden veranderd. Ter gelegenheid van het fek, dat I en per tuindersschuit, waarop rieten Kwintsheul bij Wateringen gevoegd stoelen geplaatst waren, een rond- is, heeft de Commissaris der Koningin een officieel bezoek ge bracht aan Wateringen. Nadat or des ochtends in het gemeentehuis een vergadering was geweest, waarbij mr. J. Klaasess aanwezig was, iverd vaart gemaakt. De foto toont op de eerste rij de Conunissaris met de burgemeestersvrouw, terwijl daar achter burgemeester Meissen van Wateringen zit met mevr. Klaasesz Verder de wethouders en genodigden van drieduizend gulden en publikatie van het vonnis had geëist, was in appèl ge gaan tegen het vonnis van de rechtbank (een boete van duizend gulden). De freule had in mei verleden jaar op haar landgoed in Lage Vuursche een fokkerij van kipkuikens, jonge hennen en kalko-enen opgezet. Het was haar echter volkomen over het hoofd gelopen, zodat de dieren niet meer voldoende werden verzorgd en bij honderdtellen stierven. Door het ingrijpen van politie en die renbescherming is een einde gemaakt aan de weerzinwekkende toestanden, die in de kwekerij heersten. Verdachte Tiad in totaal 6000 kuikens en 150 kalkoenen bij leveranciers besteld. Zij had voor dit werk geen personeel. Wel hielp de op het landgoed wonende kunstschilder I. E. haar bij de „verzor ging" der dieren, die waren onderge bracht in de vroegere paardenstal en in een broeikas. Op 2 september verleden jaar was de politie met inspecteurs van de dierenbe scherming en de veeartsenijkundige dienst op het landgoed verschenen. De 6tank. die hun tegemoet sloeg toen zij de niet geventi'eerde schuur betraden, was haast niet te verdragen. Het voer in de bak ken zat zo onder het vuil, dat de dieren het niet konden bereiken. In de broeikas lagen tientallen uitgedroogde kadavers op de grond. De door honger gekwelde kui kens hadden het vlees eruit opgegeten. De procureur-generaal mr. W. Aberson sprak in zijn requisitoir van „grove, wre de verwaarlozing". De raadsman en ook verdachte zelf voerden als eerste oorzaak van de sterfte der dieren de besmettelijke ziekte coccidiosis aan. Het hof zal op 16 juli a.s. arrest wijzen. Een groep Zweedse, Britse en Ameri kaanse geleerden heeft gisteren te Chi cago de ontdekking bekendgemaakt van het 102e element, Nobelium. Het is het tiende synthetische element van 't atoom tijdperk. Het is verkregen in een cyclo tron door Curium, ook een synthetisch element, te bombarderen met ionen, die versneld zijn door positief geladen kool stof. Nobelium is zeer onstabiel en kan niet langer dan tien of twaalf minuten bestaan. (Van onze correspondent). Terwijl heel Nederland onder de hitte golf zuchtte, is in de nacht van zondag op maandag een inwoner van Arcen bijna doodgevroren. De man, die werkt in de brouwerij ,,De Vriendenkring" aldaar, was rond middernacht even naar de fa briek gegaan. Toen hij na drie uur nog niet was teruggekeerd, heeft zijn onge ruste vrouw enkele collega's van haar man gewaarschuwd. Dezen vonden hem bij hun onderzoek bewusteloos in de gist- kamer liggen. Blijkbaar was hij gestrui keld en was hij bij zijn val buiten kennis geraakt. Hetgeen levensgevaarlijk was, want in de genoemde kamer heerst een temperatuur van 2 3 graden onder nul en de te hulp geroepen dokter consta teerde reeds bevriezingsverschijnselen aan het onderlichaam. Had het slachtof fer nog een uur langer daar gelegen, dan zouden de gevolgen waarschijnlijk fataal zijn geweest. Thans ligt hij echter in. het ziekenhuis te Venlo weer op (een meer zomerse) temperatuur te komen. Gistermiddag heeft in de Zandvoortse duinen, langs dé spoorlijn Zandvoort Haarlem, een felle brand gewoed, die door de krachtige wind snel om zich heen greep. Het treinverkeer ondervond enige stagnatie door de geweldige rook ontwikkeling, doch na enige tijd kon de verbinding met de badplaats worden her steld. Verscheidene reizigers stapten uit om de brandweer te helpen, die na een uur het vuur meester was. Ruim zes hectare beplanting ging in vlammen op. De fraters P. Verweijen, Th. Kuipers, J. Verhees en W. Hegge, van de Congregatie van de H. Geest en allen afkomstig uit de parochie van O.L. Vrouw-Visitatie te Budel, ontvamjen de H. Priesterwijding op zaterdag 20 juli uit de handen van mgr. Bekkers, in de kerk van genoemde pa rochie. Twee „bromfietsvandalen", de 22-jarige 1-os arbeider F. van W. uit Alkmaar en de 21-jarige monteur F. van der M. uit Ber gen, diie onlangs, gezeten op een brom fiets, in verscheidene percelen te Ber gen de ruiten hadden ingegooid, zijn door de Alkmaarse rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De inschrijvingen op het „Grootboek- IJ-tunnel" benaderen thans het bedrag van negen ton. De afdeling Financiën ter gemeente secretarie van Amsterdam heeft inmiddels aan allen, die tot dusverre hun inschrij vingen aan het gemeentebestuur deden toekomen, hiervan een voorlopige ont vangstbevestiging toegestuurd. De offi ciële bewijzen van inschrijving zullen t.z.t. worden nagezonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1