Roulette - met - mechaniekje draaide van vier tot zeven uur OUDE TIJD Reclame HONDERDEN ZAGEN VICTORIA REGIA IN VOLLE PRACHT am Uit die goede Fraaie overwinning van Excelsior op A.C.C. WALDO-RIJSCHOOL Sportdag Vlaardingen- Schiedam Openbare balletlessen leerlingen St. Catharina school NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Burgerlijke Stand Vrachtenmarkt Maakt VOENSPAC 10 JULI 7957 SPAARBANK 1820 Eerste halfjaar zeer gunstig Spaarbusjes beloven succes- feestbusjes te ivorden HIJ STAL VENTILATOREN JUBILEUMSERIE MARTINET IN ROTTERDAM DE POSTDUIF LOOS ALARM Haagse pensionhouder verloor erfenis van f 26.000 VAN BALKON GEVALLEN Dubbele bodem wist het niet MONOPOLE THEATER „Vuurdoop van een lafaard" DE SCHEEPSWERF „DE LELIE 69915* In de maand juni een maand waarin doorgaans vrij veel geld wordt opgenomen voor vakantiedoeleinden werd bij de Spaarbank anno 1820 ingelegd f 704.288,15 en terugbetaald 669.887,19. Een inleg- overschot dus van 34.400.96. De in het eerste halfjaar bereikte re sultaten zijn zeer gunstig te noemen, ten minste in deze tijd van geldschaarste. De inlagen overtroffen namelijk de terugbe talingen met ruim 1.200.000.— Als' ge volg van het bovenstaande zijn zowel de beleggingen als de liquiditeit aanmerke lijk toegenomen. Ultimo juni was belegd in: effecten 11.294.248.48 10.864.536,84), onderhandse leningen 7.911..25.9,43 (v.j. 6.632.889.16) hypotheken 3.633.472,50 (v.j. 3.392.760,De beschikbare mid delen bedroegen op 30 juni 2.065.527,44 (30 juni 1956 784.959,01). Reeds tijdens het Paasvoetbaitoernooi werd door enkele leerkrachten van ver schillende scholen het plan opgevat een gecombineerde sportdag te organiseren. Nu. bij het beëindigen van het school jaar heeft men een dergelijke wedstrijd georganiseerd, waaraan wordt deelge nomen door de bedrijfsschool van de B. P.M. te Vlaardingen, de r.-k. U.L.O.- School en de Technische School beide uit Nieuwland. Met zwemwedstrijden in 't bad „Groen- oord" wordt donderdagmiddag a.s. om 1.30 deze sportontmoeting geopend. Vrijdagmorgen om 8.30 worden er op de terreinen van het B.P.M. sportpark atle tiekwedstrijden gehouden terwijl dit sport evenement besloten wordt met voetbal wedstrijden op het terrein van Excelsior aan de Oudedijk. Deze wedstrijden zullen vrijdagmiddag om 1.30 aanvangen. Aan deze sportfeesten zal in totaal door ruim 500 jongens worden deelgenomen. Voor atletiek bestaat, wel de meeste belang stelling, hieraan nemen alleen al 315 jon gens deel terwijl er 198 liefhebbers zich voor het wedstrijdzwemmen hebben ge meld. Er zijn individuele en groepsprijzen be schikbaar gesteld. De eerste bestaan uit diploma's en de tweede uit bekers en me dailles. De organisatie van de zwemwedstrijden is in handen van de heren van Gorsel. Voorbach en broeder Gorgonius. De direc teur van bad „Groenoord" de heer D. Peute en zijn badmeesters verlenen me dewerking, Ook de leiding van de atletiek wedstrijden is in handen van de heren v. Gorsel, Voorbach en broeder Gorgonius. De prijsuitreiking zal na de voetbal wedstrijden geschieden en worden ver richt door de heer J. C. Barendregt. In een vlot tempo werd gistermiddag in gebouw Arcade de vierde jaarverga dering gehouden van de R.-K. Bond van Bejaarden en gepensioneerden, al treu zelde de voorzitter op het eind een klein beetje, maar daarvoor bestond gegronde reden, want de algemeen adviseur van de Unie van Diocesane Katholieke Bonden van bejaarden en gepensioneerden in Ne derland, pater A. van Dieren O.P., sinds kort hier in de Rozenkransparochie werk zaam, had beloofd even langs te komen. En h(j kwam, beloond met een gul ap plaus. De voorzitter de heer A. van Dongen, begroette in de eerste plaats pater L. van Pinxteren S.C.J., die hij met enkele hartelijke bewoordingen, namens het be stuur. als geestelijk adviseur van de bond installeerde. Mag het weggaan van pater v. d- Velden bij ons een leegte hebben achtergelaten, wij stellen het volste ver trouwen in u en hopen van harte, dat u nog vele jaren in ons midden moogt vertoeven ep ons met raad en daad zult bestaan, aldus spr. Verheugend is de be langstelling van de kerkelijke autoriteiten voor onze bond, maar daarnaast ook de steun van de donateurs. Hierna deed de heer Jac. de Winter voorlezing van de notulen der algemene vergadering van 24 januari j.l., die zon der aanmerkingen en onder dankzegging, door de voorzitter werden ondertekend. Met voldoening kon de voorzitter con stateren, dat de spaarbusjes, bedoeld als vrijwillige bijdrage van de leden en vrienden en donateurs) een bedrag (bij de eerste lichting) boven verwachting, had opgeleverd. Deze busjes beloven dus suc- ces-feestbusjes te worden en met dat vooruitzicht kon bet bestuur met dank bare gevoelens het eerste lustrumjaar in gaan. Enigszins teleurgesteld, moest de heer van Dongen ruiterlijk erkennen, dat de dames direct actief aan het pitriet-ten- Van het motorschip „Rijnkerk", dat bij de werf Wilton-Fijenoord ligt zijn giste ren twee ventilatoren gestolen. In ver band met deze diefstal heeft de politie de bankwerker H.B. aangehouden. HEDEN Passage Theater: ontoelaatbaar. Monopole Theater: Vuurdoop van een lafaard (14 j.); 2., 7, 9 uur; zaterdag en zon dag: 3, 5, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: dagelijks vat. 10 tot 5 uur zondags van 2 tot 5 uur Verder op woensdagavonden 19.30—22 uur. Grote Kerk: orgelbespeling door Jacq Bekker, 8 uur. BIBLIOTHEEK Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwassenen maandag: 7—8 30; dinsdag 10—12. 2—3 en 7—8.30: woensdag: 2—5 en 7—8 30- donder dag: 10—12 en 2—5: vrijdag: 25 en 18.30; zaterdag: 10—12 en 2—5. Jeugd: woensdag: 2—4; donderdag 45; '.aterdap 13. Boven 14 jaar ook: woensdag 6—7.30 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.308.00; vrijdag 7—8. Filiaal Emmastraat 3: maandagavond 78 uur: woensdagavond 7—8.30: vrijdag avond 7—8.30 uur. Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag 11 30—12.30. Filiaal Wijkgebonw Nieuwland: volw woensdag en vrijdag 7—8 30' kinderen woensdag 2—5. Toegang door zij-ingang. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheker Gouka Co., Groenelaan 127. Deze week staat de laatste wedstrijd op het programma en wel tegen stadgenoot en oud-rivaal D.H.S., welke dit jaar ge promoveerd is naar de derde klasse van de KNVB. z D.H.S. zal trachten de 4-1 overwinning, welke Neptunus 2 behaalde en waarmede het op de eerste plaats staat, te verbe teren. Het zal een zware opgaaf worden, daar Martinit j.l. zaterdag bekerhouder Excelsior 2 in het zand deed bijten en met een 3-1 nederlaag huiswaarts stuur de. Hetzelfde elftal met alleen Maltha er bij, die zaterdag verhinderd was, zal de strijd aanbinden tegen D.H.S. en het is te hopen, dat dezelfde vorm aanwezig is, daar er zaterdag een voortreffelijke wed strijd werd gespeeld. D.H.S. komt bijna met dezelfde ploeg, waarmede het 3e klasserschap is behaald, met uitzonde ring van Hans Roozen, die door ziekte gedwongen wordt enige tijd te gaan rus ten. Van harte beterschap. Alle feiten on der ogen nemende, kunnen we aannemen, dat het a.s. donderdagavond 11 juli om 7 uur op het Volkspark gaat spannen, wat tevens een mooi sluitstuk is van deze se rie. welke voor de organiserende vereni ging een succes is geworden, getuige de dankwoorden van de gerenommeerde ver enigingen, die aan de serie hebben deelge nomen. De wedstrijd van donderdag staat onder leiding van de bekende Schiedamse scheidsrechter L. Ravens. Voor het eerst van dit jaar bloeide gis teravond de Victoria Rcgia in Diergaar de Blijdorpen honderden Rotterdam mers, heel wat meer dan ooit in vorige jaren, waren er getuigen van hoe de bloem zich langzaam maar zeker ogende en een doordringende vanïllegeur de ruimte rond liet bassin vulde. De geschiedenis van clc waterplant, die thans de Rotterdamse diergaarde siert, gaat terug tot 1837, toen de Duitse ont dekkingsreizigers Héinkel dc plant mee nam uit het. Amazone-gebiedHet eerst biocide dc bloem in 18 jO in een voor stadje van LondenEnige tijd later werd zij overgebracht naar de Leidse Hortus Botanicus. Via Amsterdam kwam de zeldzame plant in 1888 naar Rotterdam. De heer I. L. Mark, aan wiens zorgen de Victoria Regia is toevertrouwd, ver telde gisteravond hoe moeilijk het is een tropische plant in ons Nederlandse kli maat in leven te houden. De belichtings tijdis met onze korte dagen niet toe reikend genoeg en ook het zorgen voor goede verse grond is dikwijls een pro bleem. De zaden, die sinds de laatste twintig jaar, in de Diergaarde zelf wor den gekweekt, ivorden in het begin van het jaar gezaaid. Na ongeveer vier dagen vertoont zich het eerste blad. dat rond de twee en een halve centimeter groot is. In april wordt de plant overgezet in het bassin en als dan de factoren niet al te ongunstig zyn, zoals vorig jaar, toen de Victoria Regia niet bloeide, kan de bloem in deze periode ontluiken. Zomer en zon waren er dit jaar voldoende en vandaar gaf zij gisteravond haar schoonheid prijs. JA, DIT IS „Laat het nu" .nummer twee. Nummer één schreven we, toen de 50.000ste bezoeker van ons Bad Groenoord een Rotterdammer bleek te zijn. Terwijl burgemeester Peek notabene had gezegd, dat de Rotterdammers slechts „over onze lijken" het prachtige, spik splinternieuwe recreatieoord zouden kun nen betreden En daar is de honderdduizendste al weer een Rotterdammer Het is om tureluurs van te worden. Wel, het enige lichtpunt is, dat er nog niemand gesneu veld is. Intussen, met die honderdduizendste is het misschien op het kantje af geweest Het had een Schiedamse kunnen zijn. Maar de Rotterdammer liet, onwetend wat hem te wachten stond, een dame voor ga11' Gaat u maar voor, dame, zei hij. Dat was natuurlijk heel galant. Maar hij werd nummer 100.000 en eigenlijk heel ongalanl snoepte hij de dame veel eer en de ge bruikelijke geschenken af. Wat ons bijzonder intrigeert is inmiddels de vraag, of deze dame een Schiedamse was of niet. Niemand heeft het haar ge vraagd. Jammer genoeg. Wij ook niet, maar we waren er niet bij. Het is te hopen, dat men bij de hon- derdvijftigduizendste beter op zijn qui vive is. En geen Schiedammer galant zal zijn en een dame laat voorgaan, die dan een Rotterdamse blijkt. We hebben niets tegen Roterdam en de Rotterdammers. Het wordt echter hoog tijd, dat daar in Bad Groenoord een Schiedammer eens wordt toegesproken en met geschenken overladen. DAMWACHTER. DONDERDAG Rotterdamse Schouwburg, Aert v. Nes straat 120: Susana y José - Spaans dans paar, 20 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein: Suces- senparade - Raddorevue-show met Rens v. Dort e.a., 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 5 t/m 11 Juli Arena: Rose Bernd (volw.» Capitol: Ex- patiënt no. 2811 (18 J.) Centraal: Arch of triumph (strikt volw.) Clneac-AD. De Vlie gende Hollander (a.l.) Cineac-NRC: actua liteiten (doorl. voorst.) a.l Colosseum: De Vliegende Hollander (a.l.) Harmonie: Terwille van ons huwelijk (volw.) Lumiè- re: The kid (a.l.) Lutusca: De geheime dienst grijpt in (14 J.) Luxor: Het vuur der haat on bekend) Metro: Arch of triumph (strikt volw.) Passage (Schiedam): en schiep de vrouw (ontoelaatbaar) Prinses: De eenzame ruiter (14 J Rex: Acht man nen en een tank (14 J.) ThaÜa: De £rote verleiding (a.l.) 't Venster: Animal world (a.l.) Victoria: De Vliegende Hollander (a.l.). De I.C.V. de Postduif vloog met een kleine honderd duiven in concours een wedvlucht vanuit Ruffec 714 km. 's Mor gens 8 uur gelost, bereikte de eerste prijs winnaar zijn hok om 18.30 uur. 1, 7 J. van Leeuwen en Co.; 2 Joh. Christen; 3 A. Delmot te; 4 en Diploma C. Midden dorp; 5 F. Eykenbroek; 6 W. van Deur zen en Co.; 8, 16 J. Brand; 9 J. de Kos ter, W. N. in 't Hol; 11 H. v.d. Kant; 12, 13 J. Doejaaren; 14 H. Crama; 15 C. de Graaf; 17 W, Poelman; 18 H. Hagen. A.s. zondag wedvlucht jonge duiven vanuit Breda. De brandweer rukte gisteravond onge veer kwart over acht met twee voertuigen uit voor loos alarm. Mevrouw Vink, die boven garage Vink aan de Gustoweg woont, had vlammen langs de muur van haar huis gezien en onmiddellijk de brand weer gebeld. Even later bleek, dat balda dige jongens stukken papier hadden aan gestoken. Het driejarige meisje Sophia V. uit de Schaperlaan viel gistermiddag van een zeven meter hoog balkon, waarop ze aan het spelen was. Wonder boven wonder liep het kind slechts lichte verwondingen op. Door een ambulance van de G.G. en G.D. is het slachtoffertje, dat een paar tandjes kwijt was en enkele schaafwon den had, naar de Dr. Noletstichting ver voerd, waar ze ter observatie is opgeno men. F. stond als eerste terecht en hij vertel de, dat er 's middags van vier tot zeven uur werd gespeeld. Er waren twee roulet tes geweest, waarvan één een dubbele bodem had. Daarin zat een mechaniekje, dat door een palletje buiten de roulette in werking kon worden gesteld, zodat de draaischijf kon verspringen. Een „onbe kende" uit Amsterdam had dit in F's werkplaats gemaakt en F. had daarbij ge holpen. F. vertelde het mechaniekje on klaar te hebben gemaakt, toen J. ook met deze roulette wilde laten spelen. J. zou niet geweten hebben, aldus F., dat het er aan zat. Bij de inval door de politie, zo verklaar de een adjunct-rechercheur, stond de „valse" roulette op tafel met tegen het palletje een bakje, waarin de „knikker tjes". Volgens getuigen had J. af en toe de roulette „afgestoft". Over de roulette werd vaak een stuk hardboard gelegd, volgens de politie omdat men dan de wer king van het mechaniek niet kon zien, maar volgens J., omdat de klanten er om vroegen, want dan hadden ze meer tijd voor het opzetten van de fiches. De eis tegen F. wa.s een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan vijf voorwaardelijk, met drie jaar proef tijd. J. verklaarde, evenals Van P., niet te hebben geweten, dat er aan de roulette „gedokterd" was; J. had dit voor het eerst bij de politie gezien. Het bedrog en de oplichting, die hem ook nog ten laste wa ren gelegd, konden 'niet bewezen worden, aldus de officier, jhr. mr. F. A. Groeninx van Zoelen, die één jaar met aftrek en vernietiging van de inbeslaggenomen ap paratuur eiste. Tegen Van P. was tenslotte de eis zes maanden met aftrek, waarvan drie voor waardelijk, met drie jaar proeftijd. Het verzoek van zijn raadsman, mr. S. Ivens, om onmiddellijke invrijheidstelling werd afgewezen. Uitspraak over veertien dagen. „U had beter naar Knokke kunnen gaan. U hebt dan misschien iets meer zekerheid, dat het er helemaal echt toegaat", zei gis termiddag de president van de Rotterdam se rechtbank, mr. Ch. J. Enschede, tegen een Haagse pensionhouder, die aan een roulettetafel in de Maasstad een erfenis van 26.000,- had verspeeld. De Hagenaar trad op als getuige in de zaak tegen de 66-jarige P.W.J. uit Rotterdam, die met medewerking van de 50-jarige koopman G. van P. uit Breda, gelegenheid had ge geven tot roulettespel, waarvoor zii zich vanmiddag hadden te verantwoorden. J. had in dc Roovalkstraat een kamer ge huurd van de 42-jarige handelaar in red dingsvesten L.C.F., die van medeplichtig heid werd beticht. De veelaangezochte Westernscenario schrijver Wright-Campbell heeft gepoogd in dit film-verhaal twee elementen bijeen te brengen «n wel een psychologisch con flict, wat hij tracht uiteen te rafelen en op te lossen met het gebruikelijke wild west-schema, vap veedieven en dus ook vechtpartijen. Ofschoon hij het psycho-a- nalystisch probleem vrij populair stelt is het resultaat van deze tweeslachtigheid toch zo dat noch de liefhebbers van iet wat zwaarwichtige probleemstellingen noch de minnaar van de actiefilm voldoen de aan zijn trek komt. Althans zo is het met de uitwerking van dit verhaal door de regisseur Abner Bibermans in „Gun for a coward", in gerekt tempo in beeld ge bracht. Dit is meer geëigend ofschoon geen voorwaarde voor een problematisch ge geven, maar wel in stijl met het wild west procédé. Veel valt er evenwel te genieten van spectaculaire scenes met grote kudden vee in een imponerend fraai landschap, waaraan Biberman kennelijk bijzondere aandacht besteedde. Dit alleen reeds maakt de kennismaking met deze fil mtot een genot. Door het teveel aan gegevens ech ter in deze betrekkelijk korte rolprent wordt'het geheel wat overladen, zodat de samenstellende delen niet tot hun recht komen en in het gedrang raken. Een eer lijke poging tot meer diepgang zonder het beoogde resultaat. K.F.C. 14 jaar. Schiedam, 28 Junij 1850. Gepas- seerden Woensdag (26 Juni) avond ten half zes ure, is van de scheepstimmer werf „de Lelie" alhier, met goed gevolg te water geloopen, het Schooner Brik schip „Stella Maris", gevoerd wordende door kapitein J. T. Burger, zijnde het eerste groote schip dat op die werf ge bouwd is; de betrekkelijk geringe ruim te tot het aflaten van gezegd schip, had vele aanschouwers uitgelokt, de doel matig genomene maatregelen zijn ech ter met den besten uitslag bekroond ge worden, terwijl het schip het rijswerk, dat tegen de kant aan de overzijde ge plaatst was, niet eens in ingeloopen, noch de daarvoor liggende dennen heeft beschadigd. Na den afloop heeft de boekhouder van dit schip, de heer J. H. van Gent, ook namens de deelhebbers zijne tevre denheid betuigd aan den bouwmeester H. Lindeman en hem tot aandenken daarvan een gouden Horologie ten ge schenke gegeven. GEBOREN: Antoinette P, d v P v Waardenburg en E J Stam; Elisabeth H A, d v H Kemmer en H A Staal; Jan, z v J Wetter en M Kleiberg; Robertus WM, zvHPvd Vaart enT J C van Haasteren, Eduardus AM, zvHPvd Vaart en T J C van Haasteren; Rudolf A, z v A v Dijk en M J J van Gerwen. OVERLEDEN: B T v d Berg, 81 jaar. Het Centraal Bureau van de tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop op de groente- en fruitmarkt In de periode van 27 juni tot en met 3 juli het volgende mede. Er was deze week een ruim aanbod van aardbeien, zowel voor de verse markt No, 23421 Zondag speelde Excelsior tegen ACC in Amsterdam. Excelsior moest dc strijd aanbinden met invallers voor G .Oostcr- holt. Vollebrcgt en H. ter Braak. Het weer was niet zo vreselijk onbarmhartig als een week te voren. Dit was dan ook een goede reden voor de Excelsiorcap- tain om na de gewonnen toss te be sluiten het eerst te gaan fielden. Dat dit besluit gerechtvaardigd was bleek al spoedig. Zowel J. Kortenholt als Drieg knalden zeer goed van de aanvang af en de wickets van ACC vielen met de regelmaat van een klok. Het goede bowlen werd gesteund door accuraat en enthousiast fielden en wicket keepen. Zo kon het gebeuren dat met de lunch reeds 5 ACC batsmen vertrokken waren voor slechts 30 runs. Na de lunch leek het er even op, of D. Ohm het tij zou keren. Met enige har de slagen wist hij de bounday te vinden doch hij mistimede een iets langzamer ge bowlde de bal van Dries en hij werd ge- bowled. De overige batsmen bezorgden de Excel- sioraanval weinig, of geen moeite. H. Oos- terholt met 4 voor 25 en J. Dries met 6 voor 41 kregen loon naar werken. Bierhuizen had wederom zeer goed ge- keepd en rekende 3 batsmen achter het wicket in. Het was nu de beurt aan Ex celsior om te trachten dit niet te hoge to taal te maken. A. Oosterholt en M. Schoen makers beten de spits af. M. Schoenma kers was al heel spoedig retour. Maar W. Brunig e<n A, Oosterholt deden het heter. Met, fraaie stagen voor de covers werd het totaal snel opgevoerd. Op 30 viel het wicket van Brunig, Dries (11) nam zijn plaats in. Te snel werd hij echter door Lenz op zeer fraaie wijze ingerekend. Ook J. Oosterholt deed met het bat niet wat va-n hem werd verwacht. J. v.d. Water met A. Oosterholt (19), en naderhand met Hengst (23) bracht Excelsior in veilige haven. Nog even werd er, nadat Excelsior het totaal van ACC had gepasseerd, door gespeeld maar toén om half vijf het scorebord 101 voor 8 aan wees, zagen de beide captains van verder spelen af. Ohm met 4-36 en Schoneveldt met 2-23 waren voor ACC de beste bowlers. Wij zijn benieuwd, wat Excelsior a.s. zondag op eigen veld zal presteren, tegen het sterke Quick uit Den Haag. ROTTERDAM, 9 Juli 1951 8 juli n.m.: 1450 ton kolen Utrecht; 460 te" cellulose Arnhem; 800, 600 en 525 ton tarwf; Wormerveer+ 530 en 270 ton tarwe Leiden; SSU en 378 ton tarwe Amsterdam: 3 x 102 ton tarW® Uithuizen; 280 ton petr .cokes Betnmel;; '45 105 ton kali Waspik; 216 en 144 ton kali Do"' gen: 300 ton kali Roosendaal; 405 ton kali 5°' meren; 250 ton machinerie IJmutden; 251 ton lijnzaad Zwolle; 416 ton lijnzaad Zaanstreek- 545 ton gips Zierikzee. Totaal 59 reizen, 9 vie»" reizen. 9 juli v.m.: 258 ton cellulose Ntlmegen: ton kali Aarle-ixtel; 200 ton suiker Sas van Gent; 110 ton veevoer Maastricht: 150 ton oU° Ijzer Amsterdam; 2 x 39 stand, hout WortnC' veer; 42 stand, hout Almelo; 07 stand, ho"' Tilburg. ADVERTENTIES ƒ0,16 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0,30 per m.m.-hoogte. Bij contract speciale tarieven- KAMPIOENEN tot 20 woorden ƒ0,50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 cent. Majglmum 90 woorden. AUe advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeenkom stig de Regelen voor het Adver tentiewezen. ABONNEMENTE N ƒ7.40 per kwartaal, 2.54 per maand en 0,50 per week.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2