PACHTWET NA TWEEDE LEZING AANGENOMEN Zal Franco binnenkort zijn plannen bekend maken? II Het huis van de bruid" Rattenkruit op brood gesmeerd Nota inzake de ker nenergie Indische pensioenen verhoogd - Huur com pensatie bij sociale uitkeringen Overzicht Tweede Kamer ÊÈÊÊÊÈM MASSA-STERFTE BIJ KUIKEN TRANSPORTEN beroemde geneesmiddelen zorgen, dat U weer mét plezier Uw werk doet Ghefarine „4' Veertig modelwoningen tegelijk ingericht Internationaal ministerswerk brengt Kamer in tijdnood Verhoging sociale uitkeringen Kamerleden moeten minder praten Vraagstuk der monarchie is weer volop actueel Schuld niet bij Nederlandse expediteurs Poging tot moord onder ouden van dagen Kartuizers verlaten klooster in Florence VB WOENSDAG 10 JULI 1957 PAGINA 3 Indische pensioenen Alem wordt Geldej-s Euratom en Euromarkt Besprekingen met Salazar BOERDERIJ IN HENGELO UITGEBRAND f Weekt Over de drempel Ongelijke bedden „WAARHEEN VOOR EEN H. MIS OP DE VELUWE?" ii. IN ONZE BESCHOUWING van gis teren hebben wij de plannen van de minister van Economische Zaken eschreven, die moeten leiden tot een Produktie van kernenergie in Neder land. Deze zal reeds in 1975 de helft bitmaken van de totale elektriciteits- ïb'oduktie in ons land. Daarbij rijst on willekeurig de vraag, of dit overheids kan het einde zal betekenen van de autonomie van de provinciale elektri citeitsbedrijven. Men zou namelijk bunnen denken, dat de staat een aan tal kernenergiecentrales zal gaan bou wen, die op het landelijke koppelnet Worden aangesloten. Oe minister wijst dit idee pertinent t'an de hand en stelt in zijn Nota, dat de in dit stuk ontwikkelde gedachten- gong, resulterend in een atoompro gramma, louter bedoeld is als een richtlijn voor de ontwikkeling van de ^prnenergie in Nederland. De elektri citeitsbedrijven zelf zullen tot de overschakeling op kernenergie moeten Overgaan, zij het dan dat de overheid merbij op allerlei wijze haar steun zal Seven. Zij zal stimulerend moeten op treden, onder andere door het sluiten ^an internationale overeenkomsten en het steunen van het voor deze ontwik keling zo noodzakelijke wetenschap pelijke onderzoekingswerk. Daarnaast échter, aldug de Nota, zal de overheid de voorwaarden moeten scheppen voor oen zo ruim mogelijke ontplooiing van het particuliere initiatief. Er is echter een atoom wet in voor bereiding, die van een ieder, die een kernenergiecentrale wil gaan bouwen, oist hiertoe een vergunning van de re gering te vragen. Bij het beoordelen van deze aanvragen zal de overheid hagaan in hoeverre de beoogde bouw Past in het kader van het plan voor Nederland én in het totale investe- kngsbeeld van de elektriciteitsvoor- ziening, respectievelijk van de Neder landse volkshuishouding. Op deze Wijze kan dus een coördinatie worden bereikt, niet alleen in Nederlands, baaar ook in Europees verband. Te vens is op deze wijze de mogelijkheid geschapen bij de toepassing van de kernenergie volledige aandacht te be deden aan de beveiliging van de volksgezondheid. EEN VRAAG, die zich in verband met het bovenstaande opdringt, betreft de positie van het Reactor Centrum Nederland. De plaats van deze stichting, die voor de helft door de staat en voor de helft door het be" drijfsleven wordt gefinancierd, is nog onlangs in de Tweede Kamer in dis cussie geweest, naar aanleiding van Vragen van het Kamerlid de heer Ne- derhorst. Wat bij de beantwoording Van deze vragen is gesteld, komt ook Jh de Nota naar voren: aan het R.C.N. Wordt geen monopolistische plaats toe gekend De taak van het R-C.N. komt echter in de Nota nog niet goed uit de Verf. Hoewel met betrekking tot het ontwikkelingswerk, het geven van ad viezen, het uitvoeren van kernfysische berekeningen en experimenten en de opleiding van deskundigen aan het t-C.N. een belangrijke plaats is toe gekend, wordt opgemerkt dat het nog t mogelijk is, nu reeds vast te leg gen hoever eigen activiteiten van an deren kunnen gaan zonder in strijd te komen met de in het R.C.N. be lichaamde samenwerkingsgedachte. Wel zal het R.C.N. van zijn kant door een juist gebruik van zijn on derzoekingsmogelijkheden, zijn veel vuldige buitenlandse betrekkingen en lnternationale overeenkomsten en eventuele deelneming in het Euratom- Otiderzoek er met kracht naar moeten Ureven zo spoedig mogelijk in staat e zijn de hem toegedachte plaats als Centrum van kennis en ervaring op dit terrein in te nemen. UIT DE APARTE paragraaf, die aan de plannen van het R.C.N. is gewijd, wordt het duidelijk, dat L®t deze jonge stichting ernst is met ?et bereiken van dit doel. Reeds is in bet werkprogramma van het R.C.N. aantal belangwekkende projecten >Pgenomen: de samenwerking met oorwegen in het JENER, de ontwik keling van de zg. suspensiereactor bij V® KEMA in Arnhem, en niet het Jdinst belangrijk, de bouw van de hoge reactor in de gemeente Zijpe in J°ord-Holland. Verder heeft het ■y-C.N. een driejarenplan opgesteld, j aarvan de bouw van het centrum -d Eijpe de eerste fase is. Voor de jdUloopperiode is een bedrag van f 28 {dm. beschikbaar; hieruit kunnen de °üw van de reactor en de direct be ëdigde laboratoria worden gefinan- j?erd. Het driejarenprogramma van i R.c.N. voorziet echter nog in de 2?Uw van een aantal laboratoria, waar werkers, onder wie 60 academici, veWerk gesteld zullen worden. Naar v®rluidt is met het tenuitvoerleggen t atl deze uitgebreidere plannen een mal bedrag van rond 50 miljoen S6*hoeid. IVT VOOR wat betreft de tenuit- •*-» voerlegging van de plannen in h,- het binnenland. Er zijn echter ook Will 'andse contacten, die bij de ont- '"eling van de kernenergie een be- },e Srijke rol spelen. In de eerste plaats ktw1 Nederland een tweetal overeen- S1 msten met de Verenigde Staten ge- Ajv, u, die het mogelijk maken uit Otvrt ika de nodige splijtstoffen voor k0aerzoekingsdoeleinden en voor de <jJr, flux reactor te betrekken. Ver- heeft Nederland mede het statuut Van ^kend voor de totstandkoming seha een internationaal atoomagent- de J3 °nder auspiciën van de Verenig en iNaties. Dit lichaam zal splijtstoffen Vanaridere essentiële materialen ont- baa®eu van landen, die deze beschik- Ove,. hunnen stellen en verdeelt deze 6bh landen, die er behoefte aan deej en' Daarnaast neemt Nederland Org aan de voorbereidingen voor de lin-, atie van research en ontwikke len .ln Europa, zoals die zijn voor- ïVa,ln de ontwerp-overeenkomst van sehg 0n\ en de plannen voor gemeen- OÈp5^ehjk onderzoekingswerk in ïfP-verband. ^eten"!66. ziin lu het kort enige as- techr,plicht van andere dan zuiver Seetw. e aard. De Nota is echter zeiti, dnE het laatste woord op dit ter gal r e discussies in de Staten-Gene- homst°ud de internationale overeen- r sta" 6n rond deze Nota zullen ze- ndpunten naar voren brengen afwijken van die in de Nota. 's-GRAVENHAGE 9 juli 1957. Op deze laatste dag vóór het zomer reces had de Tweede Kamer nog een ellenlange agenda af te doen, maar gelukkig waren er tal van hamerstuk ken bij. Allereerst moest na een behandeling van twee weken nog worden gestemd over de Pachtwet. Er was alleen nog maar een amendement van de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) overgebleven be treffende de schadeloosstelling bjj ont eigening. Het werd echter door de voor steller ingetrokken, waarna het wets ontwerp betreffende nieuwe regelen omtrent de pacht werd aangenomen met 105 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de C.P.N. en de S.G.P. Daarna kwamen twee wetsontwerpen aan de orde, die betrekking hadden op de Indische pensioenen. Het eerste regelt de aanpassing van deze pensioenen aan de uitkering krachtens de algemene Ouderdomswet, zoals die ook voor de Ne derlandse ambtelijke pensioenen tot stand is gekomen; het tweede brengt een soort „sanering" tot stand van de vrij onover zichtelijke pensioenregelingen, zoals die tot nog toe voor de oud-Indische lands dienaren bestonden. Beide ontwerpen bleken wegens de aan zienlijke verbeteringen, die zij voor de betrokkenen behelzen, de goedkeuring van de Kamer te kunnen wegdragen. De heer De Graaf (K.V.P.) had gaarne gezien, dat de pensioenen naar hun eigen vroegere aard bóven de Nederlandse pen sioenen waren uitgegaan, maar dit werd door minister Luns bestreden. De beide wetsontwerpen werden z. h. st. aange nomen. Een wetsontwerp „nadere regeling tot het toekennen van een uitkering en een pensioen aan vroegere leden van de Tweede Kamer, zomede van een pensioen aan hun weduwen en wezen" werd zon der discussie en z. h. st. aanvaard. Over een wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen van gewezen ministers, gewezen staatssecretarissen en gewezen leden van de Tweede Kamer, zomede de pensioenen van hun weduwen en wezen met een algemene toeslag, moest worden gestemd, daar dit ontwerp alleen met twee derden van 150 stemmen kon worden aanvaard. Het wetsontwerp werd aangenomen met 117 tegen 0 stemmen. Intussen waren nog na ampele discus sie twee wetsontwerpen goedgekeurd tot goedkeuring van een overeenkomst tus sen Amerika en Nederland betreffende het niet-militair gebruik van atoom energie en betreffende het tot standge- komen Statuut van de Internationale Or ganisatie voor Atoomenergie. Zonder discussie werden vervolgens de grenzen gewijzigd tussen de gemeenten Heerenveen en Opsterland en tussen Utingeradeel en Doniawerstal en tussen de gemeenten Venlo en Grubbenvorst. Bezwaren waren er tegen een voorge stelde grenswijziging tussen de provin ciën Gelderland en Noord-Brabant. Deze bezwaren kwamen voornamelijk van de zijde van de heer Van Meel (K.V.P.) en later ook van de heer Kodde (S.G.P.), om dat het kerkdorp Alem tegen de zin van de inwoners onder de provincie Gelder land zou komen. Minister Struycken betoogde, dat de wijziging van de loop van de Maas ten gevolge heeft gehad, dat de inwoners van Alem van Noord-Brabant zijn gescheiden en geheel op het Gelderse Maasdriel zijn aangewezen. De opponenten bleven ecb ter van mening, dat deze administratieve motieven niet voldoende waren. Het wetsontwerp werd niettemin ten slotte z. h. st. aanvaard met aantekening van tegenstemming door de heren Van Mee], Van Buel, Van der Zanden (allen K.V.P.) en de aanwezige leden van de S.G.P. Een regeling van de aanspraken op uit kering ter zake van Duitse renteverzeke ringen van Nederlandse werknemers, die tussen mei 1940 en september 1945 in het Duitse Rijk in loondienst werkzaam zijn geweest werd ook al z. h. st. aangeno men. Tenslotte was er een aantal wetsont werpen tot verhoging van sociale uitke ringen en van de daarop verleende toe slagen èn verhoging van alle kinderbij slagen. Deze uitkeringen zullen volgens het voorstel van de regering met 3 pet. worden verhoogd als compensatie voor de huurverhoging. En de heer Van der Ploeg (K.V.P.) èn de heer Van Lier (P.v.d.A.) achtten deze verhogingen te gering. Het geldt hier, zo betoogde de heer Van der Ploeg, het op vangen van een last, die niet meer te dragen is. De heer Van Lier had zelfs van zijn voornemen doen blijken een amendement te willen indienen om deze uitkeringen met 4 pet. te verhogen, maar het onaan vaardbaar van staatssecretaris Van Rhijn deed hem daarvan afzien De heer Wagenaar (Comm.) stoords zich daar echter niet aan en diende een amen dement in om deze uitkeringen en kin derbijslagen met 5 pet. te verhogen. Het werd prompt bij zitten en opstaan ver worpen. Vóór stemden alleen de vier aan wezige communisten. Tenslotte werden nog twaalf wetsont werpen z. h. st. goedgekeurd waardoor aan 237 mensen straks het Nederlander schap zal worden verleend. In zijn afscheidsrede heeft de Kamer voorzitter. dr. Kortenhorst, niet alleen een overzicht gegeven van hetgeen de Kamer dit jaar heeft verricht, maar ook het probleem: aangesneden van de overladen agenda's, waarvoor de Kamer zich ziet gesteld. Daar komt nu nog bij, dat de regering aan de Kamer heeft verzocht voortaan op vrijdag niet meer te vergaderen. Zij wil namelijk op die dag voortaan de mi nisterraad houden om de maandag vrij te kunnen houden voor de sterk toegeno men ministersbesprekingen op internatio naal gebied, vooral in Beneluxverband. Die verloren vrijdag zal nu moeten worden ingehaald in avondvergaderingen, zodat er meer avondvergaderingen per week zullen komen en zo nodig ook op maandag zal worden vergaderd. Dr. Kortenhorst legde de Kamer nu het alternatief voor van een ontzaglijk straffe, generaal werkende spreektijdrantsocne- ring óf de invoering van tweejaarlijkse begrotingen. Voor het eerste zeide hij niets te voelen en voor het tweede was hij niet overtuigd dat dit nodig is. Hij vroeg zich namelijk af of de Kamer niet uit zichzelf tot een zodanige beperking zou kunnen geraken. Hij achtte het mogelijk, dat nu reeds bij elk hoofdstuk een zekere onderlinge afspraak wordt gemaakt om bepaalde af delingen der begroting zeer summier te behandelen. De vaste commissie voor On derwijs wilde, naar zijn mededeling, daar mee een proef nemen, die hij ter navol ging aanbeval. Kort na Prinsjesdag zal de voorzitter dit probleem verder bespre ken met de voorzitters der fracties en van de vaste commissies. Wij komen op deze zaak in een artikel nog wel terug. De voorzitter heeft voorts medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt de wets ontwerpen tot goedkeuring van de ver dragen inzake de Europese Economische Gemeenschap en de Euratom begin ok tober op de agenda te zetten, in plaats van in september, zoals oorspronkelijk het plan was. De voorbereiding zal na- meluk te veel tijd kosten. In plaats daarvan is hij voornemens :n september het eerste boek van het B. W. te doen behandelen, maar, zo voegde hij er waarschuwend aan toe, alleen de voor naamste kwesties ervan en niet, zoals het bij de Pachtwet is gegaan. Hierna kon de Kamer op reces gaan. F.S. Volgens bepaalde persberichten zou ge neraal Franco van plan zijn op de natio nale feestdag van Spanje, op 18 juli, de wederinstelling van de monarchie af te kondigen. In gewoonlijk welingelichte kringen van Spaanse monarchisten neemt men dit niet zonder meer aan, maar oor deelt men het wel waarschijnlijk, dat Franco op die dag iets zal zeggen over de rol, die Don Juan Carlos, de klein zoon van ex-koning Alfonso XIII in de toekomst in Spanje zou moeten spelen. Don Juan Carlos, zoon van Don Juan, de pretendent naar de Spaanse troon, is zaterdag te Madrid aangekomen. Hij heeft zijn officiersopleiding aan de militaire academie van Saragossa beëindigd en zou nu op de hoogte worden gebracht van de werking der fundamentele instellingen in Spanje. Op 10 juli gaat hij naar Sara gossa, waar hij tot tweede luitenant zal worden benoemd en daarna naar Zwitser land, waar zijn grootmoeder, ex-koningin Victoria-Eugènie van Battenberg, de ge malin van Alfonso XIII verblijft. Inmiddels meent men in welingelichte kringen te Madrid dat bij de ontmoeting tussen Franco en Salazar de Portugese premier, welke gisteren te Ciudad Rodri- go aan de Spaans-Portugese grens plaats vond o.m. de wederinstelling van de mo narchie in Spanje ter sprake is gekomen. Op 31 maart 1947 verklaarde generaal Franco, dat Spanje weer een monarchie zoo worden, met een regentschapsraad en hemzelf als staatshoofd. Ingeval van on geschiktheid of dood van het staatshoofd moet de regentschapsraad met een meer derheid van twee-derden een koning of regent voorstellen, die dan door een meer derheid van twee-derden van de Cortès (parlement) moet worden aanvaard. Op 6 juli 1947 werd deze opvolgingswet bij volksstemming ------ aangenomen, waarbij veertien miljoen van de zeventien miljoen stemgerechtigden vóór stemden. In een gisterenavond uitgegeven com munique over de besprekingen tus sen generaal Franco en de Portugese premier Salazar wordt gezegd, dat bei de staatslieden gesproken hebben over internationale problemen van het ogen blik en ook hun gedachten hebben laten gaan over de wijze, waarop het „Iberi sche blok" politiek, militair en eco nomisch versterkt zou kunnen worden. Eén van de kwesties, die beide staats lieden mogelijkerwijze besproken hebben is het al of niet toestemming verle nen aan de V.S. om op het Iberisch schier eiland raketbases in te richten en atoom wapens op te slaan. Dit zou mogelijk zijn volgens het militair en economisch pact dat Spanje en de V.S. in 1953 hebben ge sloten. De economische problemen zou den de instelling van een gemeenschap pelijke markt op het schiereiland, de ont wikkeling van atoomcentrales en de ver bindingen tussen beide landen omvat heb ben. In Hengelo is gisteren de boer derij van de familie Kippers, (een gezin met acht kinderen) door brand ver woest. De inboedel kon worden gered, dank zij de hulp van buren. In enkele ogenblikken was er van de boerderij niets over. De schade zal naar schatting ongeveer 30.000 bedragen en wordt door verzekering gedekt. Ondanks de berichten uit Italië, dat er van enkele zendingen Nederlandse een- dagskuikens bjj aankomst tienduizenden van deze dieren tengevolge van de warmte gestorven bleken te zijn, is er voorzover bekend tot dusver geen enkele klacht ter zake bij de Neder'andse ex pediteurs binnengekomen. Evenmin is hier iets bekend van het proces-verbaal, dat door de Italiaanse vereniging voor dieren bescherming tegen hen zou zijn opge maakt. Het blijkt Intussen ook, dat een der gelijke klacht of proces-verbaal aan Ne derlands adres onjuist zou zijn, want zo lang de dieren onder Nederlandse verant woordelijkheid worden vervoerd, Is er niets catastrofaals mee gebeurd. Integen deel, wanneer er hier van schuld sprake 4 (Advertentie) Bij pijnen, griep of „landerig gevoel doet een enkel tablet werkelijk wonderenl (■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■na Bovendien zal de financiering van het Reactor Centrum Nederland, dat thans heeft aangekondigd tot een hogere in vestering te willen overgaan dan de door staat en bedrijfsleven samen op gebrachte 28 miljoen gulden, nog on derwerp van beraadslaging moeten uitmaken. Met de atoomnota echter heeft de minister van Economische Zaken ons land een grote dienst be wezen door concreet te stellen wat er in Nederland bereikt kan en moet wor den, wil ons land niet achter blijven bij de internationale ontwikkeling. Van onze medewerkster) Wij zijn dezer dagen op bezoek geweest in liet huis van de bruid. Een in alle opzichten vermeldens waardige gebeurtenis. Want een bruid met een eigen huis mag tegenwoordig wel in de krant en als dit huis dan nog smaakvol, verantwoord en gemakkelijk is ge meubileerd dan verdient het inder daad aanbeveling hier even bij stil te staan. Hoe komt een bruid vandaag de dag aan een eigen huis? Is zij reeds vanaf de wieg lid van een woningbouwvereniging of was deze zelfde wieg verguld en heeft zij daardoor de beschikking ge kregen over de benodigde contanten voor de koop? Wij zouden aan deze laatste mogelijk heid geen plaatsruimte willen besteden, ware het niet dat men ook zonder ver gulde wieg" tot eigen woningbezit kan geraken en wel met behulp van hei spaarsysteem van de N. V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Het huis van de bruid, dat wij hebben bezichtigd, staat in Baarn. Om het feit dat de 10.000ste Bouwfonds-woning gereed is gekomen, feestelijk en tegelijkertijd nut tig te vieren, heeft men een zeer origi nele expositie ingericht. Modelwonin gen op zich zijn niet nieuw, maar wan neer deze op 40 plaatsen tegelijk zijn te zien mag dit wel een unicum worden genoemd. Men betreedt een volledig ge ïnstalleerd proto-type van een bouw fondswoning (een klein verschil wegens plaatselijke omstandigheden daargela ten, zoals bijvoorbeeld in Rijswijk en Delft, waar alleen flats konden worden opgetrokken). Dit type woning bevat een grote zit-eetkamer, een keuken, op de begane grond en drie slaapkamers boven plus een zolder over het hele huis. De 40 voor de expositie ingerichte woningen worden 11 juli 's middags tegelijk geopend door een op de band opgenomen toespraak van Z. Exc. de minister van Volkshuisvesting en Bmw- nijverheid, ir. H. B. J. Witte, en door de staatssecretaris voor Bezitsvorming en P.B.O., drs. W. K. N. Schmelzer. De AVRO zendt deze rede uit en de burge meesters van de 40 verschillende ge meenten zullen ter plaatse aanwezig zijn. In Baarn draagt de dezer dagen ge huwde toekomstige bewoner van het perceel aan de Diepenbrockstraat zijn nogmaals in het wit geklede bruid de drempel van zijn eigen home over. Wij zijn ook over deze drempel gegaan, al werden wij niet gedragen en wij kon den ons volledig achter de wijze van inrichten scharen. Kamer en suite treft men in de huidige woningbouw niet meer aan, maar om aan de toch wel voorkomende behoefte eens ongestoord te kunnen praten of te studeren tege moet te komen zijn de slaapkamers niet alleen maar slaapvertrekken. De ouder slaapkamer bijvoorbeeld is daar een zeer goed voorbeeld van. Een op rails glijdend dubbel divanbed, een stalen werktafel, 2 rotanfauteuils, die gemak kelijk naar beneden kunnen worden gebracht als daar zitgebrek ontstaat, en een in een wandrek opgenomen toilet tafel. U denkt misschien: „ouderslaap kamer" in het huis van de bruid? Eer lijk gezegd deed ons dat ook wel wat vreemd aan, vooral toen wij een slaap vertrek voor 1 meisje en een voor 2 jongens betraden. Inderdaad is dit niet erg consequent of juist wel, het is maar net hoe men het bekijkt. De initiatief nemers vonden het wat spijtig de gele genheid om te tonen hoe praktisch en nuttig de slaapkamers door kleurwer- king en meubeltoepassing konden wor den ingericht ongebruikt voorbij te laten gaan. Daarom werd de bovenverdieping „het toekomstige kroondomein" gedoopt. WiJ willen U niet de vondst van de ongelijke bedden onthouden. Haaks op elkaar schuift het voeteinde van het laagste onder dat van het hoogste. Bed den boven elkaar, zoals deze tot nu wer den gebruikt, vereisen gymnastische toeren van degene die het op moet ma ken. Verder eet „de onderligger" altijd stof. Daarom is deze oplossing veel pret tiger in alle opzichten. Bij geen gebruik, making van het laagste bed kan het on der het andere gezet worden. Een snufje in de douchecel: boven de wastafel een kastje met draaibare spie gel, waarachter de hele verzameling potjes en tubetjes een plaatsje kan vin den. De trap naar beneden is belegfl met linoleum en tegengevoerd met rub berstrips Dit lijkt een vrij kostbare ge schiedenis, maar het kan veel langer dienst doen dan een loper. Plus nog het gemak in onderhoud. De gang en keu ken zijn met colovinyl-tegels belegd, een plastiek asbest materiaal dat on verslijtbaar heet. Het enige bezwaar dat wij er ooit van gehoord hebben is, dat er krassen in kunnen komen die er moeilijk uitgaan. In de huiskamerwand is „een waakzaam oog" voor moeder in de vorm van een glazen paneel aange bracht, waardoor deze kan zien of de spruiten zoet zijn. Verder treffen wij hier een doorgeefkast aan. Schone vaat in de keuken erin, in de huiskamer er uit. Een soortgelijk systeem is te vin den in het kleine schuurtje achter in de tuin: een stortgat met trechter voor de kolen buiten en binnen een mogelijk heid tot lossing. Het huis van de bruid mag gezien worden, letterlijk en figuurlijk, voor de somma van 25 cent ten bate van blinde kinderen. Ook aan de buitenkant is er door kleurige panelen en kozijnen een vrolijk geheel van gemaakt. Binnenhuis architect S. Aardewerk uit Den Haag heeft eer van zijn werk. G. S—De W. zou zjjn, dan moeten de schuldigen in Italië zelf worden gezocht. De verzending van de kuikens geschiedt door de veertig a vijfenveertig Neder landse broeders. Zij exporteren de dier tjes naar Milaan, vanwaar ze naar op- fokbedrijven in Italië gaan, die ze na enige weken te hebben vetgemest, afleve ren aan restaurants daar te lande. Vrijwel dagelijks gaan er transporten, meestal van ongeveer 100,000 stuks, uit Arnhem per trein weg. onder verantwoor delijkheid van Van Gend en Loos, die het merendeel van deze transporten verzorgt. Toen enige jaren geleden hiermede werd begonnen, zijn uitgebreide proeven genomen om een goede overtocht te ver zekeren. De kuikens gaan in geventileerde dozen van vijftig stuks, maar met deze warme dagen is dat aantal teruggebracht tot dertig veertig. Deze dozen staan op stellingen, zodat er voldoende frisse lucht doorstroomt, in speciaal daarvoor inge richte wagons, welke aan personentreinen worden gehaakt, om de snelste wijze van vervoer te garanderen. Een begeleider controleert gedurende de twintig uur, die de reis duurt, de temperatuur. De verantwoordelijkheid van Van Gend en Loos gaat slechts tot het Zwitsers Italiaanse grensstation Chiasso; vandaar zijn Italiaanse instanties, als spoorweg en vervoermaatschappijen, verantwoorde lijk. De controle van het produktschap voor pluimvee en eieren wijst nit, dat de sterfte onder de kuikens bij aankomst ln Chiasso nog ver blijft onder het normaal aangenomen en geconstracteerde percen tage van twee procent; ook met de ab normale hitte van de laatste weken. Wanneer de sterfte tijdens het vervoer na Chiasso abnormaal hoog zou zijn, zoals berichten luiden, dan moet de oorzaak daarvan worden gezocht in Italië. Het schijnt dat men daar opeengestapelde do zen met kuikens lange tijd in de zon laat staan op de doorzendstations, voordat de verdere expeditie plaatsvindt. Van een voorlopig stopzetten der transporten was tot gisterochtend bij Van Gend en Loos nog niets bekend. (Van onze correspondent) Op initiatief van de r.-k. geeste lijkheid op de Veluwe heeft de Veluwse V.V.V. een folder laten vervaardigen, waarin nauwkeurig is vermeld, waar en waneer men op zon- en feestdagen de H. Mis kan bijwonen. De folder draagt als titel „Waarheen voor een H. Mis op de Veluwe?" en is in een oplage van 10.000 exemplaren verspreid over de verschillende kantoren van de V.V.V. De folder is voorzien van een handig kaartje en vermeldt de aan- vangsuren van de H. H. Missen in alle parochiekerken, bijkerken, openbare kapellen, militaire tehui zen en jeugdcentra-kapellen, gele gen in het gebied tussen Arnhem - Dieren - Zwolle - Harderwijk - Nijkerk - Barneveld - Rhenen - Wageningen - Oosterbeek. De ervaring van de laatste jaren had geleerd, dat er aan een derge lijke folder behoefte bestond. (Van on?e correspondent). In het gemeentelijke rusthuis te Wei- dum, een dorp in de gemeente Baardera- deel ten zuiden van Leeuwarden, heeft de rijkspolitie de 73-jarige K. K. v. d. M., gearresteerd wegens poging fit moord op een minder-valide huisgenoot, de 60-ja- rige S. S. Laatstgenoemde, die werkzaam is bij de Leeuwarder werkgemeenschap voor min- der-validen, werd de laatste dagen, na het eten van het brood, dat hij van het rusthuis voor tussen de middag had mee gekregen, steeds onpasselijk. Hij wendde zich met klachten tot de directrice en in formeerde of zij misschien mosterd op het brood had gesmeerd. Hoewel men aanvankelijk niets bijzonders kon vinden, bleek bij een nadere controle, dat zich vergif op het brood bevond. De politie werd erin gekend en deze is erin geslaagd W. K. v. d. M. te ontmas keren. 's Nachts, wanneer het brood in de keuken van het rusthuis onbeheerd op tafel stond, had hij het meegenomen naar zijn kamer en er daar een hoeveelheid rattenkruit op gesmeerd, waarna hij het terugbracht. Het motief tot de daad is niet bekend. Wel verkeerde v. d. M. in een onevenwichtige toestand ten gevolge van het overlijden van zijn vrouw, een dag of tien geleden. Het is niet de eerste maal, dat deze v. d. M. met de politie in aanrakinq komt. In 1930 heeft hij op het Bezuidenhout te Den Haag een vrouw met een scheer mesje om het leven gebracht met het doel haar te beroven. Deze indertijd ge ruchtmakende affaire kwam hem op twintig jaar gevangenisstraf te staan, waarvan hij er zestien heeft uitgezeten. Hier ziet u de haaks geplaatste bedden in beeld. De twee werktafels hebben ver stelbare poten en een blad, waarop geen blind paard schade kan aanrichten. Voor de vierde maal in de geschiede nis zijn de Kartuizers in Florence ge dwongen hun 600 jaar oude klooster al daar te verlaten, ditmaal door het grote aantal toeristen, die het leven van stilte en contemplatie van de monniken versto ren. Het besluit werd onlangs bekend ge maakt op het generaal kapittel te Greno ble. Het klooster, waar de Kartuizers sinds het eind van de negentiende eeuw ver bleven, zal voortaan dienst doen als na tionaal monument. Aldus meldt het K.N.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3