Amerikaanse met Nederlands bloed trekt door ons land Nehroe besloot zijn tweedaags bezoek aan Nederland Een klas hoger!! r: A De witste was die ooit uit de wasmachine kwam.., SUNIL nette R.-K. Jongeman Enkele kinderverzorgsters vrouwelijke kantoorbediende KAMPIOENEN Leerling-verpleegsters wilskrachtige jongeman Belevenissen van een jong gezin h Naar Borculoen T ..met't minste werk! bedrijfsrechercheur r AANK. BEDIENDE (mnl. of vrl.) Avonturen van prof. Créghe! Met uitzendingen, lezingen en artikelen voorziet Hendrika Tol in haar onderhoud Persconferentie in Rolzaal r J SO wasmachine-garantie -J JONGEDAME R.-K. Sanatorium „DE KLOKKENBERG KAMPIOENEN DURVEN ALLES AAN R.-K. Sanatorium „DE KLOKKENBERG" Vooropleidingscursus LAURENS SIGARETTENFABRIEK door J'örgen Mogensen IB NSC WOENSDAG 10 JULI 1957 PAGINA 6 ARBEIDER VIEL VAN SPOORBRUG Nieuw-Guinea Sovjet-Unie en China Ontvangst op Soestdijk een grote beloning voor slechts T Mm% Voor wat, hoort wat. Wie over is, heeft wel een extraatje verdiend En wat is er dan fijner dan zo'n enorm boek over het circusleven! Je kunt er van alles in lezenover het temmen van wilde dieren, over het geduldig oefenen van circus-artiesten op de trapeze, over de rare grappen van wereldberoemde clowns en noem maar op wat er allemaal zo gebeurt vóór en achter de schermen van het circus. Dit prachtige boekwerk is geïllustreerd met talloze leuke pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes. Het werd ge schreven door de befaamde circuskenners J. van Doveren en Fred Thomas. Bestel het album bij uw roomboterleveran- cier of schrijf een brief (kaart) aan het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijks- botermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! Alleen Sunil wast zd wit! Sunil verschilt immers hemelsbreed van alle andere wasmiddelen.kijk maar... 't is blauw! En kijk vooral naar Uw weergaloos witte was. Alstublieftzó werkt alleen het vette, vlijtige Sunil-sop voor UExtra energiek, extra intensief. En wat een gemakéén washandeiing en alles is stralend wit - zonder weken, bleken of blauwenMaak van èike wasdag een Sunildag De Sunlight-fabrieken geven extra voor SUNIL I I I I I I I I I I I I I I I HANDELSKANTOOR vraagt In het is plaats voor: Nadere inlichtingen en aanmeldingen bij de Directrice van de verpleegsters. N.V. W. A. HOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOFFABRIEK 311. Maar Bep, je weet heel goed, dat ik pas 25 ben. Natuurlijk, zeg. kwalijk. neem me niet Inderdaad weet ik, dat je pas 2 bent; ik weet het al minstens vijf jaar. Hendrika Tol ts een geboren en geto-' gen Amerikaanse. In Grand Rapids in Mi chigan werd zij uit Nederlandse ouders geboren. De wieg van haar vader stond in Bleiswijk. die van haar moeder in Brui- nisse. Beiden trokken op jeugdige leeftijd naar Amerika Haar vader als wees In zijn eentje, haar moeder in gezinsverband. Reeds jong trok Hendrika uit het ouder lijk ^uis en vestigde zij zich in Tennes see, in het zuiden van de Ver. Staten. Het Nederlandse bloed is krachtig in haar ade ren blijven stromen. Al had zij Neder land nimmer gezien, als leerkracht wijdde zij haar aardrijkskundelessen uitsluitend aan Nederland en verenigingen plachten haar uit te nodigen lezingen over Ne derland te houden. Nu is dan de 47-jarige en ongehuwd gebleven Hendrika Tol voor het eerst in het geboorteland van haar ouders. Van Vlaardingen uit maakt zij een studie van ons land en de nabij gele gen Europese landen Zo vertoeft zij thans voor een reeks van weken in Zweden. Op haar reizen logeert zij steeds in ge zinnen. Bij familieleden, vrienden en ken nissen of kennissen van hen. Zo leert zij gewoonten en gebmiken in de door haar bezochte landstreken van nabij kennen. Met gastheer en gastvrouw bezoekt zij voorstellingen, tentoonstellingen, cultu rele instellingen, verenigingsavonden enz. Zij trekt er ook alleen op uit, om land en volk te verkennen. Haar fototoestel is daarbij haar trouwe metgezel. Met haar reis van Amerika naar Nederland volgde zij de roep van haar bloed, maar met het vooropgezette doel bij haar terugkeer in het land van Uncle Sam uit eigen waar neming over ons land en zijn omgeving te kunnen vertellen. Haar staat daartoe geen dikke bankrekening ter beschik king. Na het betalen van haar overtocht had zij bij haar vertrek uit Amerika nog geen tweehonderd dollar op zak. Van jongsaf heeft zij in haar eigen onderhoud moeten voorzien. Met haar onverzettelijke wilskracht zet zij door wat zij in haar hoofd heeft. Zo spaarde zij tien jaar lang onverdroten voor een eigen huis. Daartoe nam zij een betrekking aan als filiaalhoudster van een general store. Na de Highschool had zij de universi teit bezocht, om vervolgens over te stap pen op een leergang in maatschappelijk werk. Daartoe voelde zij zich geroepen door de schrille tegenstelling tussen blank en bruin in het zuiden. In Alcoa, in een wijk met 2000 negers stichtte zij 'n biblio theek met een ontspanningscentrum en een school voor volwassenen. Lucratief was dit bepaald niet en na vier jaar deed zij het aan de staat Tennessee over. In haar onderhoud nu voorziet zij door het houden van lezingen en het schrij ven van geïllustreerde artike'en over ons land voor Amerikaanse bladen. Haar le zingen laat zij in het Engels op de band opnemen, die door het Amerikaanse radio station WGAP geregeld worden uitgezon den en op scholen en verenigingsavonden worden afgedraaid. Op de RP 10 en RP 31 was zij enkele malen de gast van de Rijkspolitie te wa ter, om Nederland van het water af te le ren kennen. Ook op deze tochten legde zij interessante beelden op haar klein- beeldcamera vast, met het maken van kleurenopnamen als haar speciale hobby. Er is geen streek in Nederland of zij is er geweest. Met de vissers vierde zij St.- Nicolaasfeest in Dieppe. In Ierseke maak te zij een studie van de mossel- en oes tercultuur. In Bergen op Zoom van een Brabantse kermis. In het voorjaar van 1958 keert zij naar Tennessee terug. Moch en verenigingen en groeperingen belangstelling hebben voor haar lezingen; haar adres is: Hen drika Tol, Emmaplein 13, tel. 3197. Zij spreekt en verstaat uitstekend Nederlands, zij het uiteraard met een onmiskenbaar Amerikaans accent. (Van onze correspondent) Omstreeks één uur gisternacht is op de spoorbrug over de IJssel bij Wester voorde een tragisch ongeluk- gebeurd, waarbij een persoon, naar verluidt zekere Janssen uit Eist (Overbetuwe) naar alle waarschijnlijkheid om het leven is gekomen. De arbeider werd door een ijzeren staaf getroffen en stortte in de diepte. Het stoffelijke overschot, waarna de gehele nacht werd gezocht, is nog niet gevonden. (Van onze verslaggever) I DETEST these tests", zei premier Nehroe van India, toen hem giste- ren op een in de Rolzaal te Den Haag gehouden persconferentie zqn overigens over-bekende mening werd gevraagd over de kernproeven en de huidige ontwapenings besprekingen. „Ik verafschuw deze proefnemingen en hoe eerder men ermee ophoudt, hoe liever het me is". De Indiase regerings leider, die twee dagen in Nederland heeft vertoefd en die vanochtend naar Cairo is vertrokken, verklaarde, dat het er zoals de zaken nu staan- niet veel toe doet, over welk punt en in hoeverre men tot overeenstemming zou komen op de ontwapeningsconferentie te Londen. Volgens hem was het allerbelangrijkste, dat er een overeenkomst kwam, want een bereikt resultaat, hoe klein ook, zou de juiste sfeer scheppen voor een succesvol voortzetten van de onderhan delingen. Premier Nehroe had vele vragen te be antwoorden op deze persconferentie, waar tientallen vertegenwoordigers van bin nen- en buitenlandse pers, benevens radio en televisie aanwezig waren. Men vroeg hem of er tijdens de onlangs gehouden conferentie van premiers der landen van het Gemenebest te Londen gesproken was over de Kasjmir-kwestie, die India en Pakistan nu al zovele jaren verdeeld houdt. Nehroe antwoordde, dat men het niet had gedaan, evenmin als men sprak over de apartheid, die in Zuld-Afrika bedreven wordt. Men sprak daar niet over dergelijke penibele kwesties. Premier Nehroe werd ook gevraagd, hoe hij dacht over de kwestie Nieuw- Guinea. India zou het toejuichen, zo ant woordde Nehroe, indien Nederland en Indonesië op dit punt (ot overeenstem ming zouden komen. Het bezit van kolo niën was uit de t\jd. India heelt altijd vol sympathie gestaan tegenover deze ge- bicden. Premier Nehroe verklaarde, dat hij besprekingen had gevoerd met de Ne derlandse regeringsleiders doch deze wa ren informeel geweest en hij had, zo ver klaarde hij in antwoord op een andere vraag, geen enkel voorstel aangaande de Nieuw-Guinea-kwestie ter tafel gebracht Nehroe knoopte hieraan een korte be schouwing over de verhouding Frankrijk- Algerijë vast. Algerije diende zijn vrij- heid te „herwinnen", zo zei hij, maar hij zou gaarne zien, en dit gold ook voor iedere „de-kolonisatie", dat dit proces in onderlinge samenwerking en op vreed zame wijze werd opgelost. De wijzigingen in de leiding van de Sovjet-Unie zouden volgens premier Neh roe leiden tot een vermindering van span ningen tussen de Sovjet-Unie en andere landen en tot verdere ontspanning in het land zelf, een soort interne liberalisatie. Dit proces, dat al enige tijd aan de gang is, werd door de gebeurtenissen in Hon- garijë enigermate geremd. Nehroe ver klaarde, dat dit interne proces niet zo zeer een gevolg is van beslissingen van hogerhand, maar een wezenlijke veran dering in het Russische volk zelf. Op de vraag, of er soms een wedstrijd aan de gang was tussen India en commu nistisch China om de macht in Azië, ant woordde de Indiase premier, dat dit geenszins het geval is. Beide landen ont wikkelen zich zeer snel en hebben vele dingen gemeen, doch benaderen de pro blemen op een andere wijze. De laatste jaren was er een ruime uitwisseling ge weest van delegaties tussen beide landen en beiden hebben veel van elkaar ge leerd, hoe bepaalde problemen vooral in de agrarische sector op te lossen. Premier Nehroe gaf nog een uitge breide verklaring over het standpunt van India in de Kasjmir-kwestie en be sloot de conferentie met erop te wijzen dat op het ogenblik het klimaat in de wereld gunstig is voor het verbeteren van de betrekkingen tussen de mogend heden en voor het verminderen van de internationale spanningen, van welk gunstig klimaat z.i. zoveel mogelijk ge bruik gemaakt dient te worden. In hotel Wittebrug werd later op de avond door de ambassadeur van India en mevrouw Kapur aan premier Nehroe Pen receptie aangeboden. In de morgen had premier Nehroe na een vliegtocht boven de Zuiderzeewerken een bezoek gebracht aan het Gelderse Borculo, waar hij zich op de hoogte liet stellen van de organisa tie van enkele coöperatieve instellingen. In het begin van de middag werd pre mier Nehroe door koningin Juliana op Paleis Soestdiik ontvangen. In zijn ge zelschap bevonden zich zijn zuster ,mevr. Pandit, die hoge commissaris van India te Londen is, de secretaris-generaal van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken, de heer Pillai, de privé-secretaris van de premier, de heer Mathai, de am bassadeur van India in Nederland, de heer Kapur en diens echtgenote en de Neder landse ambassadeur in India, mr. Helb. Prins Bernhard kon niet bij de ontvangst aanwezig zijn, omdat hij op het ogenblik in Frankrijk vertoeft. Vanmorgen is premier Nehroe vertrok ken naar Cairo, waar hij besprekingen zal voeren met president Nasser van Egypte. spoils!? Publikatie van Het Nederlands Zuivelbureau Rijswijk Z.H. STANDAARDPAK 42 CT. REUZENPAK 81 CT. Sunil voor de witste was Sunil, het modernste wasmiddel van de vertrouwde Sunlight-fabrieken, kan geen schade aan Uw wasma chine veroorzaken. De Sunlight-fabrieken geven U de garantie zwart op wit* Kies dus de veiligste weg, mevrouw... was altijd en alleen met Sunil Garantiebepalingen op aanvraag verkrijg baar bij Sunltgbt, Postbus 695, Rotterdam. SUN 84.217.240.54. die voor kantoor wil worden opgeleid, Mulo of H.B.S -diploma gewenst, maar niet vereist. Prettige, zelfstandige werkkring in het vooruitzicht. Met vakantieverlan gens wordt rekening gehouden in ver band met datum van indiensttreding. Goede salariëring. Schrijf eens aan S 1116 Nieuwe Schiedamsclie Courant, Dam 18. GEVRAAGD TE ROTTERDAM in klein gezin z. k., waar de vrouw des huizes enige verzorging behoeft 23—35 jaar. liefst met enige ervaring in ziekenverple ging, genegen om ook in de huishouding te assisteren. Intern of extern. Brieven onder no. 80734 bur. v. d. blad. rr Breda Galderseweg 81 IN GROOT BEDRIJF met vestigingen in geheel Rot terdam is de plaats vacant van Deze functie is zeer geschikt voor gepensio neerde politie-ambienaar. Brieven met opgave van leeftijd onder letters S.M.H.A. aan Nijgh Van Ditmar Adv. Bureau, Postbus £30, Rotterdam. HAVENSTRAAT 19 SCHIEDAM vraagt voor haar afdeling Boekhouding, een Leeftijd plm. 17 jaar. Sollicitaties aan bovenstaand adres. Op kantoor in het centrum van Rotterdam wordt per 15 augustus of vroeger gevraagd een ter assistentie op de afd. boekhouding. Bij voorkeur Mulo-opleiding en kunnende typen. Leeftijd circa 18 jaar. Brieven onder no. 80785 aan het bur. van dit ->:?d. Personeel gevraagd Nette jongen gevraagd voor lichte fabriekswerkzaamheaen, 1415 jaar Tramkosten worden vergoed. N. V. Suikerwerk- fabriek Arba, Rozenburgses'raat 14, Schiedam Nette jongen gevraagd voor lichte fabriekswerkzaamheden, 1415 jaar Tramkosten worden vergoed. N. V. Suikerwerk- fabriek Arba, Rozenburgsestraat 14, Schiedam. Handel en Bedrijf Nog enkele kostuums naar maat en voordelig van f 195.- voor 140 - Prima stoffen Kleei ma kerij K.' Klapdoor, Stadhouders laan 2. Tel. 63811. 100 stuks, 15 merken! Vraag mo tor- of scooterabonnementsfol- ders „met weinig contanten vlug rijden". Motorhome Hen* Vink, Maasland (filiaal Vlaardingen bij Station-Oost). Bruidsfoto reportage in kerk en stadhuis en thuis, 'e morgens ge maakt, 's avonds gereed. Foto K. van Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Inlijsten van platen, foto's en aquarellen. Mooie sortering staaf- lijsten. Schilderijlijsten, scherpe prijzen, en toch 2 jaar garantie G. van Loenen, Dam 41-43, tel 66192. Showroom Vlaardinger- straat 6. Galderseweg 81 Breda Voor de nieuwe cursus, die per 1 oktober 1957 aanvangt kunnen nog: worden aangenomen. Op diezelfde datum begint ook een nieuwe Nadere Inlichtingen en aanmeldingen bij de Directrice van de verpleegsters. zoekt voor spoedige indiensttreding circa 30 jaar, minimum-opleiding H.B.S., gedegen kennis vreemde talen voor opleiding in de Export en Pu- bliciteits-afdelingen. Brieven aan: Postbus 1017 Den Haag. 83. Het was reeds avond geworden toen prof. Créghel zijn woonplaats weer had bereikt. Het was zulk heerlijk weer, dat hij het niet had kunnen nalaten een flinke omweg te maken. Reeds van de schoolbanken af was hij een bewonderaar van de natuur geweest en juist toen hij z'n pas iets wilde versnellen, ontwaarde hij in de verte een zonderling huisje, waar uit een der raampjes een zacht licht naar buiten straalde. Hij trad behoedzaam na derbij en wie beschrijft zijn verbazing toen hij achter hetzelfde raampje een figuur zag zitten, waarin hij zijn vroegere studiege noot Piekhaar herkende. Nee maar, wat was dat toevallig. Hij aarzelde niet langer, opende het forse tuinhek en liep op het huis toe. „Tjonge, tjonge", mompelde Cré ghel „het ieven zit toch vol verrassingen. Wat zal die ouwe baas opkijken en wat zullen wij elkaar veel te vertellen hebben over die goeie ouwe tijd." Hij streek zijn snor op, schoof zijn das recht en drukte be tamelijk zijn sigaar uit. Dan sprak hij tot zijn hond: „Sniffel, het is misschien niet nodig dit tegen jou te zeggen, maar gedraag je netjes. Geen geblaf, geen gesnuffel aan potjes en pannetjes. Volg mij".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6