Malenkof krij gt directeur spost in Aziatisch Rusland Boelganin roemt Kroesjtsjef Ambulance in volle zee „Aftappen" van telefoongesprekken Lusteloze markt voor tweedehands schepen Ift verband met daling van de vrachtenmarkt Einde hittegolf Produktie in V.S. Sovjet-Unie Verschil nog steeds groter DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN En nu boter op het hoofd van Malenkof zei Kroes jtsjef Leider van een der grootste krachtstations Zomer-Zondebok van het Lagerhuis Na aardbeving 'Twaalf gewonden bij botsing te Heerlen Donderdag 11 juli 1957 L-a; Vliegtuig haalde zieke van „Prins Willem III" Nu griepepidemie Russen verdienen 1/4 a 1/7 van wat de Amerikanen ontvangen Nazareth heeft commu nistische gemeenteraad ENIGE REGEN Dak stortte in WEERBERICHT Afluisteren merkbaar? Ulbrichts positie NOVA ZEMBLA WORD WARMER Vrachtwagen reed tegen bus met mijnwerkers 3 doden, 50 gewonden yv?v-,. ..i- - weerverwachting van het K.N.M.I., geldig Van ^den- tot morgenavond, luidt: Toenemende bewolking en tijdelijk enige regen Aanvankelijk zwakke, later overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Vrydag 12 juli: zon op 4.36, onder H?.59 uur maan op 20.49, onder 5.23 ;iur. J NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 'V.. huwelijk van mej. Jannetje Kalis en de heer Jacob Schermerhorn, dat woensdag te Hoorn werd gesloten, gaf 0inleiding tot het houden van een Westfriese boerenbruiloft in het kader van de feestelijkheden, die worden gehouden ter Gelegenheid van het 600-jarig bestaan, Zoals bij een ouderwetse boerenbruiloft hoort, werd op het geluk van het nieuwe e°htpaar geklonken met krenten op brandewijn, oftewel boerenjongensHet bruidspaar sit achter de tafel (2de en 3de van links). Niet zonder verbazing lieeft inen in het westen gisteravond het bericht ontvangen, dat Georgi Malenkof, de Russische partijleider, die de vorige week uit liet partij-presidium werd ontslagen en nadien hevig door Kroesjtsjef werd bekritiseerd, is benoemd tot directeur van een hydro- elektriscbe centrale. Malenkof, die to* vorige week minister van elektrische energie was, zal de leiding op zich nemen van de centrale te Oest- Kamenogorsk, een van de grootste in de Sovjet-Unie. Oest-Kamenogorsk ligt in Oost-Kazaklistan een republiek aan de Chinese grens op ongeveer 3200 kilometer ten zuidoosten van Moskou. Het bericht van Malenkofs benoeming werd doorgegeven door Radio-Moskou tij dens een Engelse uitzending. Er was een anonieme commentator aan het woord, die klaagde over de westelijke propaganda en berichtgeving inzake de gebeurtenissen te Moskou. Hij zei, dat er geen sprake kon zijn van een „vervolging" der ont slagenen. Zij waren slechts overgeplaatst in andere functies en zo vervolgde hij „Malenkof b.v. is nu benoemd tot directeur van de waterkrachtcentrale in Oest-Kamenogorsk. Dit maakt duidelijk, dat de mythe, die door sommige westelijke journalisten wordt verspreid over de ver volging van de anti-partijgroep alleen maar het democratische systeem binnen de Sovjetrossisehe communistische partij in discrediet poogt te brengen". De commentator sprak ook over de ge ruchten, dat Kaganovitsj en Molotof ge vangen zitten. „De leden van de anti- partijgroep zijn streng, maar rechtvaardig gekritiseerd. Zij hadden alle gelegenheid ook hün mening naar voren te brengen". Het bericht over Malenkofs benoeming tot directeur van een hydro-elektris cen trale is door Radio-Moskou alleen uit- Gistermiddag is een vliegtuig van de r ueluchtvaartdienst erin geslaagd een zieke Van een in zee varend Nederlands SCÏ1'P te halen en naar de wal te bren gen, waar de patiënt naar een ziekenhuis ,s overgebracht. De ..Prins Willem III" seinde gister middag, aat een man aan boord een Schedelbasisfractuur had opgelopen. Het ®chip voer tussen Noordhinder en Goeree. ."middellijk na het opvangen van dit be- r'cht steeg van het vliegveld Valkenburg ®cn helikopter op, bestuurd door luite- ter zee H. J. Poestkoke, die met een ^iekenverpleger aan boord op zoek ging &ar het schip. De helikopter zou, bij het ^c|,iP aangekomen landen op het achter- 6k van de „Prins Willem III" dat In- 'ddels zou worden ontruimd. °mdat men er echter niet terstond in ^aaKde het schip te vinden, steeg van ^'kenburg een tweede toestel van de j^a,"ineluchtvaartdienst op, een Martin ai"iner amfibietoestel, onder commando jj'uitenant ter zee vlieger T. M. A. °ebink. Deze zou, wanneer de zee kalm "oeg was, naast het schip neerstrijken Hh e de patiënt over te nemen. Wanneer 4 n ..landing" onmogelijk zou zijn, dan het vliegtuig de helikopter naar het C^P loodsen. bijj® Planner, die langer in de lucht kon ®n dan de helikopter, vond het schip aar de zee inderdaad kalm genoeg s,aagde de bestuurder erin met zijn hom na?st de »Prins Willem III" te die Sn' nam de Pat'ënt over en vloog We «aar Valkenburg. Per ziekenauto te j?, de man toen naar de Ursulakliniek Assenaar vervoerd. (Van onze correspondent) LONDEN, 1 juli. De zomerse rust van Engelands politieke leven is verstomd door een daverende rel over het al of niet geoorloofd zijn van het afluisteren van telefoongesprekken, zulks in op dracht van de minister van binnen landse zaken. Men kent de voorgeschiedenis: hoe weet niemand, maar het kwam aan het licht, dat er een telefoongesprek was af geluisterd en op de geluidsband geregis treerd, dat gevoerd werd tussen Billy Hill, een „zware jongen", die zich eens „koning van Londens onderwereld" noem de, en zijn advocaat, Marrinan. Het al dus vastgelegde gesprek zou gebruikt wor den als bewijsstuk in een disciplinair proces, dat door de Londense Orde van Advocaten tegen Marrinan was Ingesteld. (Dit proces is intussen gelukt. Aan Mar- riman is behoudens hoger beroep de toegang tot de Londense balie ont zegd). Dat nieuwtje bracht de parlementaire poppen aan het dansen. Er werden vragen gesteld in het Lagerhuis, en de minister van binnenlandse zaken, Butler gaf als zijn mening te kennen dat het ambtelijk af- l..isteren van telefoongesprekken naar zijn mening geoorloofd was indien de veiligheid van de staat of een zware misdaad in het geding was. De Lagerhuisleden namen dit niet, en bombardeerden de regering met een kruisvuur van vragen toen het parlement j.l. dinsdag van recès terug keerde. Premier MacMillan trachtte de storm te bezweren door aan de opposi tie voor te stellen de kwestie te bespreken met de leiders der socialistische en libe- rae partijen, „om te overwegen hoe wij zekere aspecten dezer zaak het best in de toekomst kunnen behandelen". Maar de verbolgen lagerhuisleden wer den door deze suggestie ook niet tot kalmte gebracht, zodat er nu een commis sie van drie leden van de Kroonraad is ingesteld, die de omstreden kwestie nader zal onderzoeken. Er is n. I.nog meer ln het spel: waren er ook gesprekken afgeluisterd tussen parlementsleden en leiders der vakbeweging, en dreigde hier niet het onmetelijke gevaar van „Mc Carthy isme", bet indringen van de staat in het particuliere leven van zijn onder danen? Men erkende dat het aftappen van telefoonlijnen in bepaalde gevallen on ver: vijdeliik, ja, zelfs geboden was, maar het Lagerhuis wil deze gevallen wettelijk geregeld zien. Uit de unanieme verontwaardiging in het Lagerhuis blijkt wel, dat men deze tere zaak allerminst als een partij-aange legenheid beschouwt, en dat de angst voor aantasting der primaire burgerlijke vrijheden algemeen is. Bovendien had het parlement geen antwoord gekregen op de vraag of er ook telefoongesprekken van parlements leden en vakbondsleiders waren afgeluis terd. Butler verklaarde dat 't „niet in het publiek belang was", het aantal en soort van gevallen van 't aftappen van telefoon gesprekken bekend te maken.Begrijpelijk dus dat er een sfeer van argwaan is neergedaald over Engelands politieke j leven: kan men er ooit zeker van zijn dat er geen „onbevoegde" meeluistert?. Terwille van de vrijheid, steunpilaar van de Britse staat moet deze materie wettelijk geregeld worden, opdat men weer vrij en zonder angst kan babbelen over onbenullige én belangrijke zaken Billy Hill, extrovert als altijd (schreef hij. niet een boek over zijn gangsters leven?), schroomde niet tegenover ver slaggevers zijn visie op deze affaire te geven. Hij had al sinds 1947 gemerkt, vertelde hij, dat de politie zijn gesprekken Derj ^fwaehting, dat er tot de herfst een ttv van rust zal zjjn in de handel in 'ege„ ^ands schepen, in de hoop, dat Q u!' VVo*dt -markt duidelijker is geworden, Ra,.] "'^esproken in een overzicht van koop v' ^"Hion Co betreffende de ver- *"57. p.a" schepen in de periode april-juni v eaurendc dit kwartaal zijn de prij- R.edaai*jr.dc meeste soorten schepen scherp Jipg v ln overeenstemming met de da- aht va" de vrachtenmarkt, maar aan de stahd o" verk°Pers is er sterke weer- die in te stemmen met de prijzen, de ,.°oors bereid zijn te geven, zodat helfl. vtfeit tamelijk is ingechrom- v?i"ty VJm^°°p van een 10.800 ton d.w. Li- Ük von^!P ,te®en 340.000 is een duide lijker Deeld van de prijsdaling, te ver zepen ?et de verkopen van soortgelijke *0QrafEJe®en 465.000 en 425.000 in het ri^htstrppu .kwartaal- Deze daling wordt alin» Ks 'n verband gebracht met de ing - hjv,, u 7n°r Stel", transatlantlsche vrachten tot 47 5 n' welke terugliepen van Wat betreft de scheepsbouw wordt in het overzicht opgemerkt, dat de activiteit momenteel zeer beperkt is, nu de meeste Britse en Europese werven voor de ko mende vijf jaren zijn volgeboekt. Er zijn momenteel echter duidelijke tekenen, dat het uitblijven van nieuwe orders reeds tot ernstige bezorgdheid in kringen van de Japanse scheepsbouw heeft geleid. Als ge volg hiervan heeft men daar al weer zijn toevlucht genomen tot het noemen van vaste prijzen voor in 1959 af te leveren schepen. Er doen zich op het ogenblik weinig doorverkoopcontracten voor. Zij, die nieuwbouwcontracten op lange termijn hebben lopen blijken weinig geneigd hier thans voor een vast bedrag afstand van te doen, om eerst eens af te wachten, of in de herfst een opleving op de vrachten- markt zal plaats vinden. Als gevolg van het inzakken van de tankvrachten is de activiteit op de markt voor tankschepen vrijwel tot stilstand ge komen. De vrachttarieven zijn gedaald van schaal 325 pet in februari tot schaal 20 pet thans, afluisterde. Je kon het geklik van het aftapapparaat horen, vooral als je een bepaalde telefooncentrale draaide. Hij maakte daarom zo min mogelijk gebruik van zijn eigen telefoon, als was het min der leuk voor aüérlei onschuldige per sonen die hem opbelden en wier gesprek ken hen bij de politie onder verdenking brachten. De^ Britse pers, blij met deze „head lines" in het stille zomerseizoen specu leert lustig verder over de mérites van het vraagstuk. De „Daily Express" pu bliceerde een artikel van Seton Fair field, een Amerikaans politie-expert, waar in deze pertinent ontkent dat het moge lijk is te ontdekken of men wordt afge luisterd. Men hoeft het afluistertoestel zelfs niet meer met de telefoonlijn te verbinden, daar er een uitstekende elek trische geleider voorhanden is in de vorm van verf, vermengd met zilverpoeder. „Het aftappen van telefoonlijnen is slechts een enkel wapen uit het arsenaal der elektronische wetenschap", aldus Fair field. „en dat arsenaal staat thans ter beschikking zowel van de overheid als van de particuliere speurder, zonder dat dit te controleren valt". Men voelt de zwaarte van het vraag stuk, dat reeds zo lang in Amerika speelt en dat thans als een gedroch telijke spin uit de martelkamer van de totalitaire staat rondwaart in de schone tuin van Engelands democra tische samenleving. De telefoon Is van een onschuldig, uiterst nuttig communi catie-apparaat verworden tot een ge niepig, gevaarlijk ding, dat de parti culiere vrijheid van het individu be dreigt. Om dat gevaarlijke ding zijn klauwen te ontnemen is het Britse parlement thans in het geweer gekomen. gezonden in uitzendingen bestemd voor het buitenland. Vanmorgen had Radio-Moskou het Rus sische volk nog steeds niet op de hoogte gebracht van Malenkofs nieuwe positie. Don Dallas, de vroegere correspondent van Reuter te Moskou, ziet in het bericht een aanwijzing, dat Kroesjtsjef opdracht heeft gegeven het met de campagne tegen de ontslagen leiders rustig aan te doen. In de veertigjarige geschiedenis van het Sovjet-regiem betekende een uitstoting van leiders tegelijkertijd ook bestraffing, onder Stzfin nagenoeg altijd bestraffing met de dood. Kroesjtsjef daarentegen wil tegenover de publieke opinie in Rusland en tegenover de openbare mening in het westen (beide heeft hij nodig) een demon stratie geven van zijn nieuwe politiek van „clementie" tegenover uitgestoten leiders. Ofschoon alle persoonswisselingen in het Kremlin sedert Beria's val onbloedig zijn verlopen, zag men in de beschuldigingen, die ditmaal op grote schaal tegen Malen kof c.s. werden geuit, een aanwijzing, dat de uitgestoten (eiders er nu niet zonder meer van af zouden komen. Don Dallas ziet intussen in de be noeming van Malenkof een dubbele ironie. Malenkof is in de eerste plaats een expert in hydro-elektrische plannen en is bijzonder geschikt voor een der gelijke post. In de tweede plaats wordt hij gezonden naar Kazakhstan het gebied, waarin Kroesjtsjef zijn grote actie voor de ontginning van maagde lijk land heeft ingezet. Eén van de ver wijten tegen Malenkof luidde nu net, dat hij Kroesjtsjefs plannen voor de ont ginning van deze gebieden tegenwerkte. In Praag heeft gisteren premier Boelga nin over wie, zoals gemeld, berichten circuleerden, dat hij, niet volledig achter Kroesjtsjef staande, op weg was naar zijn ontslag als premier op opmerkelijke wijze lof toegezwaaid aan de Russische partijsecretaris. Hij zei: „Het is nodig er de nadruk op te leggen, dat vooral de eerste secretaris van het centrale comité der partij, kameraad Nikita Kroesjtsjef, zich verdienstelijk heeft gemaakt met het ontmaskeren en neerslaan van de tegen de partij agerende groep van Molotof, Malen kof en Kaganovitsj. Boelganin verklaarde nog, dat de par tijen van de Sovjet-Unie en Tsjecho- Slowakije het volkomen eens zijn over „alle fundamentele vraagstukken betref fende de opbouw van het socialisme en de internationale arbeidersbeweging". De Tsjechische oremier Siroky noemde de beslissing van Moskou „van grote be tekenis niet slechts voor de Sovjet-Unie, maar ook voor het Tsjechische volk en voor de overwinning van de zaak van het. socialisme en het verzekeren van de wereldvrede". Walter Ulbricht, secretaris-generaal van de Oostduitse socialistische eenheidspartij, heeft op een vergadering van het politieke partijbureau verklaard, dat, het ogenblik niet gunstig is voor wijzigingen in het partijbestuur. Dat zou de positie van de S.E.D. tegenover West-Duitsland ver zwakken, zo heeft het anti-communistische informatiebureau „West" uit betrouwbare bron in Berlijn vernomen. De vergadering van het politieke bureau is onlangs gehouden ter bespreking van de val van Molotof, Malenkof, Kaganovitsj en Sjepilof. Ulbricht zou hebben gezegd, dat reeds in 1953, na de opstand in Oost- Duitsland, fractievorming als die van de groep-Molotof in Oost-Duitsland was ver hinderd door de uitschakeling van de groep „Herrnstadt-Zaisser". De minister van handel, Rau, zou heb ben verklaard, dat het verbod voor stu denten om West-Duitsland te bezoeken „scherpslijperij in de geest van de groep- Molotof is" Als de S.E.D. de massa wil winnen, moet zij van de Sovjet-partij leren elastischer van opvatting te zijn, zo meende hij. Overal in Europa schijnt nu een einde aan de hittegolf gekomen te zijn. In Italië zijn 210 mensen het slachtoffer van de hitte geworden, in Oostenrijk 75 en in Frankrijk 42. In Milaan heeft men doodgravers van vakantie moeten terugroepen om de vele slachtoffers van de hitte te begraven. Nova Zembla wordt warmer. De glet sjers worden kleiner. Er zijn riviertjes, die zelfs bij koud weer niet bevriezen. In het uiterste zuiden van het eiland groeit gras en 's zomers bloeien er bloe men. Aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. In Perzië, waar men met de gevolgen van een rampzalige aardbeving in het noordelijke deel van het land te kam pen heeft, is bovendien een griepepide mie uitgebroken, waardoor reeds een 5.009 mensen getroffen zijn. De sjah en zijn echtgenote hebben hun vakantiereis door Europa onderbroken. Vrijdag vliegen zij met een gecharterd vliegtuig naar Teheran terug. Verscheidene landen, waaronder Enge land, de Sovjet-Unie en India, hebben hulp aamgeboden voor het lenigen van de nood in de getroffen gebieden. Volgens de jongste, niet-officiële schat tingen, zijn bij de aardbevingen 4.600 men sen om het leven gekomen. Gisteren zijn in Noord-Perzdë weer aard schokken gevoeld. De Westduitse president Theodor Heuss heeft een bezoek van enige uren gebracht aan de grote internationale bouwtentoonsteïling in het Hansa-district van West- Berlyn. De foto laat zien hoe de president (vijfde van rechtsbij zijn bezoek aan de Nederlandse inzending van minister Witte (met donkere bril) uitleg kreeg bij een maquette van waterbouwkundige werken. De feestvierende Amsterdamse studenten en hun gasten heb ben woensdag Pampus „bezet". Voor een dag werd de rust op het eilandje verstoord door de joelende ,,Spes Patriae". Onze fotograaf maakte er dit plaatje tijdens de bevoorrading van het oude fort In een rapport, dat werd opgesteld door het personeel voor wetenschappelijk on derzoek van de gemeenschappelijke eco nomische commissie van het Congres wordt medegedeeld, dat de kloof tussen de Sovjet en de Amerikaanse produktie nog steeds groter wordt, doch dat er een tijd kan komen, dat door een grotere toene ming van de produktie in de Sovjet-Unie het verschil gaat afnemen. Deze vermin dering wordt echter in de naaste toekomst niet verwacht. Volgens het rapport is de nationale pro duktie der Sovjet-Unie ongeveer het darde deel van die der Verenigde Staten. Omtrent de lonen wordt in het rapport medegeedeld, dat de reële lonen van de arbeiders in de Sovjet-Unie op zijn aller best slechts 1/4 tot 1/7 bedragen van de lonen in Amerika. De levensstandaard in de Sovjet-Unie zal blijven verbeteren, zij het dan ook lang niet in die mate als in de jaren 1950/1955. Het is thans nog niet te voorzien wanneer de levensstandeard in de Sovjet-Unie die in Amerika zal be naderen. Omtrent de kernenergie wordt in het rapport opgemerkt, dat de Verenigde Sta ten naar het schijnt een flinke voorsprong hebben op de Sovjet-Unie op het gebied van de ontwikkeling van kernenergie voor vreedzame doeleinden, hoewel, wanneer de bestaande Sovjet-plannen voor de bouw van elektrische centrales worden uitgevoerd, de Sovjet-Unie de eerste ron de van de „kilowatt-race" zal winnen. De communisten hebben in de ge meenteraad van Nazareth de meerder heid behaald. De in 1954 gekozen raad telt 15 afgevaardigden, van wie er oor spronkelijk zes communist, vier moham medaan, drie katholiek en twee orthodox waren. Door een coalitie tussen moham medaanse en christelijke afgevaardigden stonden tot op heden 9 stemmen tegen over de zes der communisten. Daar twee mohammedanen uit de coalitie zijn getre den en naar de communisten zijn over gelopen, bezitten deze nu met acht te genover 7 stemmen de meerderheid in de raad. Twaalf mensen raakten gistermiddag gewond ten gevolge van een botsing tus sen een vrachtwagen en een autobus, die plaatsvond op de Heerlerbaan onder de gemeente Heerlen. De aanrijding ontstond, toen een perso nenauto plotseling achteruit de weg op reed en de bestuurder van de vrachtwa gen, de heer P. K. uit Roosendaal, daar door verplicht was naar links uit te wij ken, waardoor een botsing met een aan de andere kant van de weg rijdende auto bus onvermijdelijk was. De bus. die werd bestuurd door de heer C. van D. uit Heerlen, vervoerde dertig buitenlandse mijnwerkers (Oostenrijkers, Italianen, Hongaren en Engelsen) van de Oranje Nassau I en de Oranje Nassau II naar het gezellenhuis te Sta pelveld. Twaalf personen raakten door de botsing gewond en moesten naar het St.-Jozefzie- kenhuis te Heerlen worden vervoerd. Ne gen van hen konden later naar huis war den gebracht, de overige drie, twee mijn werkers en een bijrijder van de vracht wagenbestuurder liepen een hersenschud ding op. De vrachtauto is in beslag geno men. De materiële schade is zeer groot. In de onstabiele lucht, die woensdag boven Nederland aanwezig was kwamen talrijke regen- en onweersbuien voor, die plaatselijk veel regen veroorzaakten. Rot terdam meldde een hoeveelheid van 33 mm, en in de stad Groningen werd zelfs 73 mm afgetapt. Onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk werd de buienactiviteit geleidelijk onderdrukt. Op de oceaan is ten westen van Ierland een actieve depressie tot ontwikkeling gekomen, die met een snelheid van bijna 100 km. per uur in vrijwel oostelijke richting koerst. De regenzone daarvan bereikte donder dagnacht de Ierse kust. De depressie zal zich de komende 24 uur over de Ierse Zee naar midden Engeland verplaatsen, terwijl het frontensysteem donderdag avond de Noordzeekust bereikt. Het zal daarna vergezeld van enige regen ons land passeren. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuidoost en zuid west. In de temperaturen komt weinig verandering. Drie arbeiders zijn omgekomen en on geveer vijftig gewond, doordat gisteren te Rome het dak van een garage van het stedelijk vervoerbedrijf instortte. Aange nomen wordt, dat door de hitte van de laatste dagen het ijzeren geraamte van het dak was ontzet. Een va» de werk nemers echter zei, dat de instorting het gevolg geweest kan zijn van een ontplof fing van een grote compressor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1