Amsterdam akkoord met n.v.- vorm voor Schiphol Weemoed bij verlies van gemeentelijke dienst Werkzaamheden aan IJ-tunnel kunnen worden voortgezet Schoolmelkvoorziening geen rijkszaak Pauselijke maandintenfies van het Apostolaat des Gebeds Nieuwe Beiaardcomposities Bonn bereid Daadwerkelijke gerechtigheid SJOLEM ASCH OVERLEDEN Fabriek staakt om een klap Japan kreeg industrieel als minister van buitenl. zaken 's nachts pijn M' Katholieke journalisten hij de Paus Juridisch gevecht om een meisje Bedrag wordt na „sluiting" vastgesteld Wonderlijke worst- weelde Geen subsidie in hogere kosten Rik Wouters tentoon stelling in Antwerpen Amsterdams Nieuwe Kerk een bouwval? tot gesprek met Moskou Eén procent van liet inkomen cadeau Bedijfsleider werd gearresteerd I TB DONDERDAG 11 JULI 1957 PAGINA 3 Geen „verlies"-afspraken K.L.M. BRENGT BERGINGS. MATERIAAL NAAR BERMUDA'S Voor het vlottrekken van „Reina del Pocifico" en aldoor wakker "AKKERTJES" helpen direct PRINS BERNHARD TERUG UIT PARIJS Tussen Zweden en Nederland Voor de maand juli: Mogen de atoomkrachten slechts voor vreedzame doel einden gebruikt worden. Kamerlid wil meer weten Melkhandel protesteert tegen melkprijs j Actie wordt eeu succes Ongewoon arbeidsconflict in Reuver „HET ATOOM" BOEKTE 50.000STE BEZOEKER wr (Van onze Amsterdamse redactie) Wanneer ook het parlement evenals Amsterdam gisteren en Rotterdam vn^rt*er akkoord gaat met het stichten van een nieuw beheerslichaam in de van een N.V. voor Schiphol, dan zal de Amsterdamse luchthaven na moei- me onderhandelingen welke 7% jaar geduurd hebben eindelijk ook formeel n nationale luchthaven geworden zijn. In principe was zij dat al en dat had hp f ^an'sen.aan de hoofdstad, die zich geld noch arbeid en moeite gespaard tpC °m Schiphol van de chaos, die er na de bevrijding in 1945 over was, uit bouwen tot een wereld-vliegveld van formaat. Maar de lasten werden voor e stad, vooral bij de huidige precaire financiële situatie, te groot en vandaar «at men naar een nieuwe beheersvorm heeft gezocht. In de op te richten N.V. uilen de staat der Nederlanden, Amsterdam en Rotterdam participeren. Het maatschappelijk kapitaal is 200 miljoen groot, waarvan bij oprichting 73,5 hoofdstad bij de luchthaven betrokken, Schiphol, N.V. of geen N.V., is en blijft wat boven het platform in lichtende let ters geschreven staat: SCHIPHOL AM STERDAM!" 4- cvia.v UUCI/H.U1 van «c av.T, /-ai Ut! llllidlge irecteur van de op te heffen gemeentelijke dienst van de Luchthaven Schip- °1, de heer U. F. M. Delaart worden benoemd, de man aan wie Schiphol voor een groot deel zijn bloei te danken heeft. *u de elf leden tellende raad van commissarissen zullen voor Amsterdam zitting nemen burgemeester Van Hall, wethouder Van den Berg en de heren A. Klaasse, directeur van de Amsterdamsche Bank-Incasso Bank en W Reh- onrt dir6ctcu.r van de HolL Stoomboot Mij. Investeringen zullen geschieden onder toekenning van aandelen. De kosten verbonden aan het gereedmaken van Sne? en startbanen komen ten laste van het r«k, in de overige kosten neemt ■Amsterdam voor 40% deel. Over het opvangen van eventuele ver hezen zijn geen bindende afspraken ge maakt, maar er is wel bereidheid ge mond, dat Amsterdam financieel zijn Partij mee blaast. Naar vermogen dan fhijd, zodat de hoofdstedelijke bijdrage m de komende investeringen fluctuerend 2al kunnen zijn. Deze kwestie ligt nog geheel open, er zal over onderhandeld worden. Het communistische bezwaar, «at het rijk eventueel zijn aandelenbe- 2lt zou gaan afstoten, ontzenuwde de lvethouder met een citaat uit de statu in, dat aandeelhouders alleen maar pu bliekrechtelijke lichamen kunnen zijn. Oe goodwill, die Amsterdam in Schip hol had, is niet in zijn aandeel in de ■N.V. verdisconteerd. Er is wel een ab stracte compensatie, nl. de heel grote ■Waardering van de zijde van het rijk foor de ontwikkeling van het vliegveld en de goede medewerking bij de na oorlogse opbouw, o.m. door de toewij zing van 10 miljoen aan wederop- bouwpremies. Na een debat van ruim drie uur werd bet voorstel aangenomen met 31 stem men voor en 10 (communistische) te gen. De loco-burgemeester, mr. A. de Roos, dankte in zün slotwoord namens de raad directie en medewerkers voor hun ijver. „Schiphol verdwijnt uit de directe ge meentelijke sfeer, maar indirect blijft de Gisteravond is van London Airport de KLM-machine „Generaal Snijders" met een vracht van 7500 kg bergingsmateriaal aan boord naar do Bermuda's vertrokken. Bij dit materiaal is een 540 meter lange sleepkabel van 4000 kg, die zal worden gebruikt bij de pogingen om het bij de Bermuda's gestrande Engelse passagiers schip „Reina del Pacifico" vlot te trek ken. Aan boord van dit schip zijn onder meer 60 padvinders, die onderweg zijn naar d Jamboree in Engeland. Waarschijnlijk zal de KLM-machine deze padvinders naar Londen brengen. OF «Al* f Advertentie) (Van onze Amsterdamse redactie) B. en W. van Amsterdam hebben uit de resultaten van het Tweede-Kamerdebat over de IJ-tunnel en op grond van de door hen ingewonnen inlichtingen de over tuiging gekregen, dar de IJ-tunnelwerken voortgang kunnen vinden up een wijze en volgens een schema, nader met de rege ring overeen te komen. Bij de nog met het Rijk te voeren be sprekingen is het van het grootste be lang, dat meegedeeld Kan worden, dat minstens de tot eind 1958 voor de IJ- tunnelbouw benodigde bedragen (ad 15 a 20 miljoen), welke geheel uit eigen mid- Sinds een april j.l. doet zich op de eerste van elke maand in de omgevng fan Stuttgart, in West-Duitsland een hoog Merkwaardig (natuur)verschijnsel voor: Op die dag zijn plotseling in het groen Van de bomen langs de weg tussen de dorpen Homberg en Fohrenbueh worst jes van uitstekende kwaliteit gegroeid.. Op de eerste april deden driehonderd worstjes hun met vreugde door de dorps bewoners begroete intrede en zij zijn mdsdien zonder mankeren elke maand Dp v,eschenen. Werk plaatselijke politie heeft alles in het gesteld om de edelmoedige schen- doch zer „boomworstjes" op te sporen. rucu tot mi too norOoofc Ortlr hot ir»er»Vio beien 'ot nu toe vergeefs. Ook het inscha- n va. politiehonden met bijzonder fij- «suzen leverde niets op. hpt f1. beeft men kunnen vaststellen, dat 1p b'er geen Duitse, doch Franse worst- betreft. Daar in de omgeving van orttenberg talrüke Franse troepen zijn eSerd, wordt nu verondersteld, dat de sp-0nderworst'es" afkomstig zijn uit re- ervevoorraden van het Franse leger. Z.K.H. Prins Bernhard is gistermiddag im vbegtuig in ons land teruggekeerd 1 Parijs, waar hij een vergadering van '®t „Stearing Committee" van de Bil- erberg-conferentie heeft geleid. Het "egtuig, waarmee de Prins reisde, land- 6 omstreeks kwart over vijf op het "egveld Soesterberg. delen gefinancierd zullen moeten worden, op lange termen ter beschikking staan. Dit schrijft het dagelijks bestuur van de gemeente Amsterdam in het gisteren verschenen prospectus voor de reeds eerder aangekondigde IJ-tunnellening 1957, waarvan de koers van uitgifte (99%>) in verband met de richtlijnen voor het rente-gamma (voor deze lening 4'A»/o) hoger is dan de momenteel geldende beurskoers van soortgelijke leningen. Het bedrag zal pas na sluiting van de inschrijving. weike open 3taat van vry dag 19 juli a.s. b(j een veertiental ban ken in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag worden vastgesteld. De obligaties ui'gegeven in stukken van f 250, 500 en looo. Op een persconferentie van het onlangs opgerichte Ij-tunnelcomité is gisteren de lenmg nader toegelicht. De voorzitter, mr. L). A. Delprat, meende uit de rnede- aeling van B. en W. in het prospectus te mogen opmaken, dat de regering akkoord gaat met deze wijze van financiering van de IJ-tunnelbouw tot eind 1958. Hij was van oordeel, dat de werken wei eniger- ™ate SMeMPoriseerd zouden moeten wor den (1967 en 1968 in plaats van 19621. Am sterdam heeft niet zonder reden vier we- ..n pa..het Kamerdebat gewacht met liet uitschrijven van de lening. Er is wel aan leiding om door te gaan met de bouw en mr. Delprat had voldoende vertrouwen, dat het gemeentebestuur over een paar maanden zal weten, welk aandeel het rijk na 1958 voor zijn rekening zal nemen. De besprekingen tussen Amsterdam en het rijk zijn reeds aangevangen. In samenwerking met de werkgevers- en werknemersorganisaties heeft men een spaarsysteem ontwikkeld om de werkne mers in de gelegenheid te stellen gemak kelijk op het grootboek in te schrijven. Er zullen spaarkaarten a 25 bij de werk gevers beschikbaar worden gesteld met spaarzegels van 1. Ook de middenstand en de kleine zelf standige ondernemers zullen worden in geschakeld om het grootboek nog meer tot een succes te maken. Men is nog ir overleg met de Amsterdamse Midder- standscentrale over een actie, omdat m de winkeliers niet met nog meer adrr nistratie wil belasten. De minister van buitenlandse zaken heeft gisteren blijkens een mededeling van het Internationale Gerechtshof te Den Haag, bij dit hof een klacht van de Ne derlandse regering aanhangig gemaakt te gen de regering van Zweden over een twaalfjarig Nederlands meisje, Marie Eli sabeth Boll. In de klacht wordt aangevoerd, dat dit meisje, dat in 1945 in Zweden is gebo ren ais kind van een Nederlandse vader en een moeder, die voor haar huwelijk Zweedse was, de Nederlandse nationali teit bezit. Nadat de moeder in 1953 was overleden, namen de Zweedse autoritei ten maatregelen ten opzichte van het kind met betrekking tot haar voogdij, be kend als „skyddsuppfostran", terwijl in Nederland eveneens voorzieningen wer den getroffen volgens de Nederlandse wetgeving. Ondanks protesten van de Nederlandse voogden tegen de door Zweden genomen maatregelen en ondanks vertogen van de Nederlandse regering, werden deze maat regelen niet ongedaan gemaakt. De Nederlandse regering besloot daar om, overwegende dat de Zweedse autori teiten in strijd hadden gehandeld met de uit 1902 stammende conventie, die voogdij over minderjarigen regelt, deze zaak aan het oordeel van het Interna tionale Gerechtshof te onderwerpen. Het aanhangig maken van de klacht is gebaseerd op de door beide partijen aan vaarde bindende jurisdictie van het Hof door de verklaringen, die zij hebben uit gegeven ingevolge artikel 36 van het sta tuut. Sedert meer dan een Halve eeuw bestaat bij de Bond van katholieke journalisten van België de traditie van het bijeenbrengen, via de katholieke dagbladen, van een belangrijk bedrag aan geld voor de privé liefdadigheid van de regerende Pausen. Dat bedrag en een guldenboek worden elk jaar tijdens een privé-audiëntie aan de Paus overhandigd door gedelegeerden van de Bond. Dat waren dit jaar de heren Jean Valschaerts, voorzitter van de Bonden Theo Bogaerts, oudvoorzitter en Brussels correspondent van „De Maasbode"Zij werden vergezeld vantwee an dere leden van de Bond: de heren Paul de Landslieere, uiterst rechts van Z.H. en Albert Remy, links. Het Rijksmuseum te Amsterdam heeft een aantal tekeningen van Rik Wouters in bruikleen verstrekt aan het Koninklijk Museum voor schone kunsten te Antwer pen. Aldaar zal van 6 juli tot 15 septem ber a.s. een tentoonstelling gehouden wor den, genaamd „Rik Wouters-retrospec tieve". De tekeningen zijn: slapende vrouw op bed, vrouw in interieur stof lijdend voor een kostuum, vliegende vis, oeiende bomen te Bosvoorde, „c-omposi- e" en het Sparrenbos. SEDERT HET begin c(er tijden bleef de verborgen energie van het atoom, onontdekt, wachten °P ontsluiting door de mens. Thans aanschouwt de mensheid de dageraad yan het atoomtijdperk. Want de Mensen van de wetenschap hebben net geheim ontsluierd hoe deze kracht kan worden gebruikt. Met behulp ?an ingewikkelde apparaten bom barderen en spldten zij atomen, en Maken daardoor een kracht vrij, die bat aanschijn der wereld kan ver anderen. Het atoom is onvoorstelbaar klein, Maar de kracht die er in schuilt is bborm. Een stofdeeltje, voor het Menselijk oog nauwelijks zichtbaar, opgebouwd uit talloze miljarden aotmen. Men kan met slechts zeven u lo geconcentreerde atomische randstof evenveel energie produce- en als met achttien miljoen kilo- K am steenkool. Deze kracht kan vruchtbare lan- Ot i? veranderen in een woestenij n, ZJ1 kan worden gebruikt om j,. Uwe en betere gewassen te kwe- kan V00r 11611 die honger lijden. Zij U-. jeen stad veranderen in een ro- Zjj k' VOI-meloze puinhoopOf te *n "aar voorzien van licht, warm- on n»1 energie. Zij kan een kind in een z;; ,beeslijk wrak veranderenOf doen n eei? Methode aan de hand hi.,6" zieken te genezen en het schi-iï? ,.yen geven. Dit is de ver ligt keli.ike kracht, die in het atoom ten t7 mens deze ten goede of Kwade gebruiken? Meif-p^esli.ssinS hierover berust bij Met pn, Ult vele landen. Zullen zij lifts aar samenwerken in onder- ZujjpT.lp en zonder achterdocht? atapppp.-1 de Moed hebben om de tot het e, doen die kunnen leiden sampp,, «Poloeien van vruchtbare arvnni. Deze mensen kunnen z°rgen, dat deze geweldige \^ervoo: kracht wordt gebruikt voor het wel zijn der mensheid niet tot haar vernietiging. AL ZESTIEN jaar geleden heeft Pius XII voor het eerst ge sproken over de atoomenergie. Sindsdien is hij er minstens twaalf maal op teruggekomen. Van de ene kant ziet hij de verschrikkelijke ge volgen van het verkeerde gebruik ervan niet over het hoofd. Van de andere kant is wellicht niemand zo modern en optimistisch in zijn ver wachtingen dan Pius XII. Op Pasen 1957 sprak de Paus over de duide lijke tekenen van een zonsopgang een atoomtijdperk in de donkere nacht van onze tijd. Een heerlijke actualiteit krijgt dit alles, wanneer wij de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol bezoeken. Voor de verwerkelijking van deze schone verwachtingen en voor het afwenden van de enorme gevaren die ^huilen in de atoomkrachten, bidden wij in deze maand als leden van het Apostolaat des Gebeds. Of moeten wij ons de les laten lezen door Win ston Churchill, die in het Britse Lagerhuis zei: „Ik pretendeer niet, dat ik deze middag een oplossing van het atoomvraagstuk kan geven; daar kunnen we slechts voor bidden?" flSSIE-INTENTIE: Oceanië is vergeleken met andere missie gebieden wat betreft het aan tal priester tamelijk goed bezet. Er is één priester op 911 gelovigen. Maar toch bestaat er gebrek aan priesters wegens de uitgestrektheid en ver snippering van het gebied en de veel taligheid van de bevolking. Behalve de moeilijkheden van land en volk, ondervindt de missionering thans ook nog belemmeringen, die onvermijde lijk blijken te zijn bij het streven naar nationale onafhankelijkheid. Ook ons gebed voor deze intentie is dus hard nodig. Omstreeks begin mei van dit jaar heb ben de kerkvoogden van de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, zoals bekend, de kerkdiensten in de Nieuwe Kerk op de Dam aldaar afgelast terwijl het gebouw krachtens besluit van B. en W. werd ge sloten wegens gehele of gedeeltelijke bouwvalligheid. Daardoor kon ook de her denking van de Vierdaagse Zeeslag, welke daar op 15 juni j.l. zou plaats vinden, niet doorgaan. Het Tweede-Kamerlid Ritmeester heeft in een en ander aanleiding gevonden aan de minister van Onderwijs, K. en W. te vragen of het juist is. dat in verband met die gehele of gedeeltelijke bouwval ligheid of veronderstelde bouwvalligheid een onderzoek door Rijksmonumentenzorg of door enige andere instantie, met het toezicht op zodanige gebouwen belast, is of zal worden ingesteld. Zo ja, kan de minister dan mededelen, welke aanleiding er is geweest om thans wederom bouw valligheid te constateren, gezien het feit. dat reeds het uiterlijk van het gebouw geruime tijd bleek te wijzen op slecht on derhoud en het ontstaan van gebreken, welke ongerustheid verwekten? De heer Ritmeester wil verder weten, waaraan het te wijten is, indien het toe zicht op dit gebouw gefaald heeft en of de minister reeds thans kan verklaren of en. zo ja. welke afdoende maatregelen zullen worden genomen om ondergang van dit historische gebouw niet alleen op dit ogenblik, maar ook voor de toekomst te voorkomen. Het r(jk kan geen subsidie verstrekken om de verhoogde kosten voor de school- melkverstrekking op te vangen na de jongste prijsstijging van de melk. Minis ter Suurhoff heeft dit, mede namens mi nister Mansholt, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Roemers, die in zijn vraag had verwezen naar de terzake door de Tweede Kamer aanvaarde motie op 12 maart j.l. In zijn antwoord merkt de minister ver der op, dat deze subsidiëring een ge meentelijke aangelegenheid is en dat een dergelijke uitgave niet zou stroken met het betrachten van de uiterste zuinigheid met de rijksmiddelen. Met een subsidië ring der schoolmelkverstrekking, gelijk aan de thans ingevoerde melkprijsverho ging, zou bij de huidige omvang der schoolmeikverstrekking een rijkssubsidie van ruim een miljoen gulden per jaar zijn gemoeid, welk bedrag za] stijgen evenre dig aan de nog steeds plaatsvindende uit breiding van de schoolmelkverstrekking. Eventuele volgende prijsverhogingen van melk zouden het rijk, indien thans in beginsel de prijsverhoging voor rijksreke ning wordt genomen, voor onaanvaardba re financiële consequenties plaatsen. Als het verlenen van rijkssubsidie tot gevolg zou hebben, dat veel meer gemeenten de schoolmelkverstrekking ter hand zouden gaan nemen, zou ook deze factor de on aanvaardbare consequenties voor het rijk nog doen toenemen, aldus minister Suur hoff. De centrale besturenbond van melk- en zuivelhandelorganisaties heeft de minis ter van Economische Zaken een telegram De Rotterdamse Beiaard Commissie is ongetwijfeld een instituut, dat initiatieven weet te nemen. Ieder jaar organiseert zij in het kader van de zomeravondbespe lingen wel iets, dat de wedijver prik kelt en zij bereikt daarmede, dat in brede kring de belangstelling voor de dingen om de Beiaard Saat groeien. Bovendien heeft zij ook een praktische instelling zo als gisteravond bleek. Men heeft n.l. het publiek in de gelegenheid gesteld zijn oor deel kenbaar te maken over de composi tiewedstrijd, die de Beiaardcommissie het vorige jaar heeft uitgeschreven en waar uit vier composities waren overgebleven, die deze avond door de stadsbeiaardier Leen 't Hout werden voorgedragen. Dit was dus een democratische gezindheid ten top, waarbij men het gevaar van een te genstrijdigheid in de uitspraken van bei de „jury's" op de koop toe nam. Overi gens heeft George Stam, die met Ferdi nand Timmermans en Leen 't Hart des tijds de inzendingen beoordeeld had in tactische bewoordingen mogelijke ver schillen in de uitspraken verklaard zodat noch de juryleden noch het publiek aan hun eigen oordeel behoefden te twijfelen, terwiil de componisten zelf toch ook weer op enig front waardering hebben onder vonden. Allereerst werden na afloop van de be speling de namen van de componisten be kend gemaakt, die hun bijdrage onder verschillende motto's ha:n ingestuurd. De Prelude, fantasie en Rondeau van Wim Franken werd door de jury met de eerste prijs bekroond; de componist, die aanwe zig was, heeft later uit de handen van George Stam zijn Prijs ontvangen. De tweede prijs werd toegekend aan Gerard Boeddijn, die de Archeologische suite had ingezonden. Het pubiek was daarente gen zeer gesteld op de 2e sonatine van Sjef van Balkom, die met een statisch karakter en een typische klankgevoelig- heid zeer gemakkelijk aansprak. Over de publieke opinie over Wouter Paap's Beier- muziek konden wij niet voldoende uit sluitsel krijgen. Met de uitspraak van de jury bleken van de achtendertig inzendingen van het publiek zich er zeven volkomen te kunnen verenigen, zes stemmen gingen akkoord met de eerste en wederom zes met de tweede prijs, terwijl er tenslotte één luis teraar was, die de prijswinnaars in om gekeerde volgorde had aangewezen. Onder al deze mensen werden entree-bewijzen voor voorstellingen in de Rotterdamse Schouwburg verloot. Zal uw recensent zich na deze uitspra ken nog op gad ijs begeven? Laten wij ons er liever toe bepalen een waardering uit te spreken voor de oordeelkunde van jury en van publiek en in grote lijn vast stellen, dat de vier componisten stuk voor stuk met hun werken een begrip voor wat des beiaards is aan de dag gelegd hebben. Alle composities streefden ernaar betrekkelijk eenvoudige muzikale waar den te realiseren binnen het bereik van de eigen instrumentale mogelijkheden en ka rakteristieken en dit is een positieve winst. De beiaardier L. van 't Har had in be trekkelijk korte tijd zich deze stukken vol komen eigen gemaakt. De Westduitsc regering heeft gisteren verklaard, dat zjj bereid is met de Sovjet- Unie handelsbesprekingen te beginnen. In Bonn wordt op het ogenblik een dele gatie samengesteld, zo heeft een rege ringswoordvoerder bekendgemaakt. H(j voegde hieraan toe, dat de bereid heid van de Sovjet-regering om ook de kwestie van de repatriëring van Duitse burgers uit de Sovjet-Unie op de agenda te plaatsen voor de bondsregering door slaggevend is geweest. Aan het besluit van Bonn is een maan denlange nota-wisseling met Moskou voor afgegaan. Niet-officieel wordt nu als begin datum voor de onderhandelingen 29 juli genoemd. De Westduitse delegatie zal een 25 man omvatten, vertegenwoordigers van de ministeries van economische zaken, finan ciën, binnen- en buitenlandse zaken en vluchtelingenkwesties. De regeringswoordvoerder zei nog, dat men het er reeds met Moskou over eens is, dat wel een handelsovereenkomst, doch geen „klassiek" handelsverdrag op lange termijn kan worden gesloten. De Westduitse ambassadeur in Moskou. Haas, wordt vandaag in Bonn verwacht om aan bondskanselier Adenauer verslag uit te brengen over de jongste ontwikke ling in Moskou. Het aantal Duitsers, dat nog in de Sov jet-Unie vertoeft wordt in West-Duitsland gezonden, waarin ertegen wordt gepro testeerd, dat de minister het advies van de prqzencommissie uit het produktschap voor zuivel betreffende de melkprijsver- hoging niet heeft willen opvolgen. Het telegram werd verzonden tijdens de gisteren te Utrecht gehouden algemene vergadering van de besturenbond, waarin deze kwestie aan de orde was gesteld. Geconstateerd werd, dat berekeningen voor de melkhandel tot nu toe altijd wa ren gebaseerd op de kale kostprijs en dat het de taak van de melk-detailhandel is de consument op behoorlijke wijze van dienst te zijn. Voorts dat de zelfstandige melkhandel de distributie van melk niet langer op verantwoorde wijze kan verzor gen en daarom dringt men er bij de mi nister met klem op aan te bevorderen dat de zelfstandige melkhandel niet lan ger blijft ten achter gesteld bij de ove rige bevolkingsgroepen. B.G. op 80.000 geschat. De Jiddische schrijver Sjolem Asch is woensdag op 77-jarige leeftijd te Londen overleden. Hij was uit Israël naar de Brit se hoofdstad gekomen voor een bezoek aan zijn dochter. Sjolem Asch werd op 1 januari 1880 in de Poolse stad Kutno geboren. Op veer tigjarige leeftijd werd hij Amerikaans staatsburger. In 1953 verhuisde hij naar Londen, omdat naar hij zei, de onver- daagzaamheid van de joden in de V.S. hem het werken onmogelijk maakte. In februari van het vorige jaar vestigde Asch. die zionist was, zich in Israël. In 1900 werd het eerste verhaal van Asch, getiteld ..Mojsjele", gepubliceerd. Vier jaar later verscheen zijn roman „A Sjtetl" (het stadje), waardoor hij een belangrijke plaats in de nieuwe joodse letteren kreeg. Daarna verwierf hij zich door een aantal romans, novellen en to neelstukken, zowel over hedendaagse als over historische onderwerpen betreffende het leven van de joden, een grote popu lariteit, die ook buiten de joodse kring reikte. Zijn werken zijn vertaald in vele talen, waaronder in het Nederlands „De Nazarener", „Motke de dief" en „Een po grom" en zijn toneelstukken werden op gevoerd door de beste gezelschappen van Duitsland (.,God van wrake" door Max Reinhart). Rusland en Polen van voor de eerste wereldoorlog. In 1946 werd te New York het boek „Het brandende braambos" gepubliceerd, dat een reeks verhalen bevat uit het leven van de joden in Polen onder de Duitse bezetting. De cén-procent-actie „Daadwerkelijke gerechtigheid" bestaat dezer dagen een jaar en na dit tijdsverloop mag men zeggen, dat zfl hard op weg is een succes te worden. Het begon met 34 deelnemers maar dit aantal liep aanvankelijk slechts heel lang zaam op. In mei jl. waren het er nog maar 275, doch de oproep, die twaalf vooraanstaande figuren onder hen toen namens allen de wereld hebben ingestuurd, heeft weerklank gevonden: in twee maan den tijds traden 525 nieuwe deelnemers toe, met het gevolg, dat er thans 800 personen zijn, die een procent van hun inkomen beschikbaar stellen voor hulp verlening aan minder ontwikkelde ge bieden. Op het ogenblik brengen zij te zamen per jaar een bedrag van meer dan een halve ton voor dit doel bijeen. Er zijn onder die deelnemers Kamer leden. hoogleraren en geestelijken van allerlei levensbeschouwelijke en politieke overtuiging, maar naast hen evenzeer gepensioneerden, huismoeders, arbeiders en soldaten. Regelmatig storten zij 1 procent van hun inkomen op giro 645300 van de Ne derlandse organisatie voor internationale bijstand te Den Haag onder het motto: daadwerkelijke gerechtigheid. Door deze daad willen zij te kennen geven, dat vol keren en regeringen, en dan in de eerste plaats eigen volk en regering, bereid XVan onze correspondent). Tweeëntwintig arbeiders, die gezamen lijk het gehele personeel van een beton en steenfabriek te Reuver vormen, hebben het werk neergelegd, uit protest tegen het optreden van hun bedrijfsleider Van de K„ die verleden week donderdag een arbeider, M. uit Grubbenvorst, met een gummistok zou hebben geslagen. De arbeider, die daags tevoren, bij de grote hitte, overuren had gemaakt, was de bedrijfsleider om ander werk gaan vragen, daar hij meende het anders niet te kunnen volhouden. Toen de bedrijfsleider dit weigerde, vroeg de arbeiders of hij dan de directie in Zwolle mocht opbellen. .Van de K. nam de man daarop mee naar zijn kantoor, waar hij een gummistok had liggen. In plaats van een telefoongesprek met de directie kreeg M. een aantal klap pen met deze gummistok. Een andere arbeider heeft zijn collega ontzet. De stakende arbeiders eisten het on middellijke ontslag van Van de K., maar de directie weigerde deze eis in te willi gen zonder nader onderzoek te hebben ingesteld. Daarop is een aanklacht we gens mishandeling tegen de bedrijfsleider ingesteld, die inmiddels is gearresteerd. Intussen zou de directie wel zijn gaan beseffen, dat Van de K. niet meer op het bedrijf kan worden gehandhaafd en zelfs zou zij al een opvolger hebben aange steld, maar tevens heeft de directie bij het arbeidsbureau het ontslag van het volledige personeel aangevraagd, omdat zij zich niet Met de actie der arbeiders kan verenigen. De dinsdag gehouden besprekingen tus sen de directie en een arbeidersdeiegatie, waarbij de burgemeester van Reuver ais bemiddelaar optrad, hebben niet tot over eenstemming kunnen leiden. Als de di rectie voet bij stuk houdt, is de beslissing dus aan het arbeidsbureau. Het bedrijf, dat zich vijf jaar geleden te Reuver heeft gevestigd, stond overigens goed aangeschreven, vooral om de goede lonen. De meeste arbeiders van het bedrijf zijn niet georganiseerd. Gistermiddag half drie is op Schiphol moeten zijn 1 procent van hun nationale I de 50.000ste bezoeker de tourniquettes van inkomen af te staan en bijeen te brengen 6 N,6m gepasseerd. Het was mevr- in een speciaal fonds van de Verenigde Naties (Sunfed) van waaruit een werke lijk grootscheepse aanpak van het pro bleem der minder ontwikkelde gebieden kan plaats vinden. Bij het eenjarig bestaan heeft de actie de oproep van mei j.l. laten herdrukken en deze wordt thans onder ons volk ver spreid. M. KnibbeLeistra uit RijkHaarlem mermeer. Mevr. Knibbe was in gezel schap van haar man, die in Rijk een boe renbedrijf exploiteert en landpachter van Schiphol is, en van haar 10-jarig doch tertje Marijke. Namens het stichtingsbestuur offreerde de heer C. van den Handel mevr. Knibbe bloemen en het boek „Het Atoom", ge schreven door Leonard de Vries. Aitsjiro Foedjiyama, voorzitter van de Japanse kamer van koophandel, heeft de functie van minister van buitenlandse zaken in een gewijzigd kabinet van pre mier Kisji aanvaard. De premier Kisji beheerde tot nu toe zelf deze portefeuille. Foedjiyama is een der bekendste per- sonen in de Japanse industrie. Hij heeft zijn tijd verdeeld tussen het politieke en het zakenleven. In 1940 was hij een der leiders van het patriottisch front, dat de politieke partijen verving. Tijdens de oorlog was hij politieke raad gever van de marine en .bankdirecteur. In de eerste vier jaar na de oorlog was Foedjiyama uit het openbare leven ver dwenen. Na die tijd werd hij tot voor zitter van de kamer van koophandel her kozen enkele partij en is geen parlementslid. Hij heeft medegedeeld, dat hij tot de conservatieve partij wil toetreden en zich kandidaat wil stellen bij de verkiezin gen. Hij is zestig jaar. Als minister zal Foedjiyama een nieu we campagne ter vergroting van de Ja panse handel, o.m. op het Midden-Oosten leiden. Slechts twee ministers uit het oude kabinet-Kisji blijken overigens de reor ganisatie te hebben overleefd: nl. Mitsoc- jiro Isjii, die vice-premier blijft, en de kabinetssecretaris Haroehide, die minis ter van arbeid is geworden. Kisji benoemde vijftien nieuwe minis ters. Op financiën kwam Hisato Itsjimada. Premier Kisji verklaarde gisteren te genover de pers. dat zijn nieuwe regering „elk verder slechter worden van de Ja- Hij behoort op het ogenblik tot geen panse deviezenpositie" zal corrigeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3