Riviera di Ponente ontwaakt R.T.M. liet een buitenkans ver loren gaan EGYPTE BEGINT MET DAM VAN ASSOEAN K dA Vervoer lijdt onder wantoe standen bij veren 'f? -5 Jj, '3T' Indonesië trekt zich uit VN-leger terug Donderdag valt de beslissing Twee maanden vóór de Westduitse verkiezingen I CDU-succes van 1953 was iets „einmaliges D' Tussen Varazze en Laiguellia Ernstig misnoegen op Goeree-Overflakkee Duitse spoortarieven pas in '58 omhoog Nasser voor parlement Huurverhoging voor woningwetwoningen N.V.V. vraagt beperking X :S$ p*ty "Sw^ DINSDAG 23 JULI 1957 PAGtNA 5 Kritieke fase Oud en nieuw V oor specialisten DRUKTE OP HOOGTEPUNT Niet geschikt? Vrees voor toekomst De staatsvorm van Tunesië OPENING VERNIEUWD „EIGEN HUIS" e ■t Yan 11 naar 5 partijen Malaise-stemming Amsterdammers voelen zieli zwaar gedupeerd |C^ 0 «I V» j f 4-V if üDf.. tnsgen Varazze en Laiguellia ligt „Rivièra di Ponente", de rivièra Van de ondergaande zon. Merk waardig, hoe vaak men hierover hoort: „Oh, daar moet ik langs ge komen zijn." Geen Hollander aehjjnt er halt te houden. Dit ver klaart, waarom de promotoren van kot toerisme in de provincie Sa von* onze overkomst geboden acht- ion. De Ponentisten voelen zich onigszlns teleurgesteld. Van Men- ion tot St.-Tropez wemelt het in deze maanden van Nederlanders, ïn ook in Santa Margherita en Ra ti allo kan men vele vaderlandse dia loeten horen. Maar juist daar tus- •on in, en meer in het bijzonder in de stadjes links en rechts van Sa- vona, schijnen wij niet te willen oarden. Waar zit 'm dat in? Juist nu hier een grote autoweg langs de kust wordt aangelegd is een ant woord dringend gewenst. Want het 1« duidelijk, dat de snelle vier- baansweg, die thans de eeuwenoude "Via Aurelia komt assisteren, twee mogelijkheden naderbij brengt- Men kan er sneller de Rivièra di Ponente mee bereiken, maar men kan er ook sneller aan voorbij rij den. Vandaar de uiteenlopende ver wachtingen, naar gelang men opti misten of pessimisten voor heeft, over het tijdstip, waarop de weg gereed zal zijn. Voor de trage belangstelling van onze landgenoten hebben wij geen bevredigende verklaring kunnen geven, doch de optimisten onder on ze gastheren zullen wel gelijk krij gen. De autostrada zal binnenkort wel gereed zijn èn Nederlanders zullen er halt houden. De „Rivièra di Ponente" bevindt zich, uit toeristisch oogpunt, in een kritieke fase. Er wordt een geweldige activiteit ontplooid om in mondaine allure vooruitgang te boeken. Hoewel niet ver van de Franse grens verwijderd is men hier reeds helemaal in Italië, dat wil zeggen de stadjes kennen onderling een hartige rivaliteit en laten zich niet dan met grote moeite van hun zelfheerlijkheid afdringen. Men zag natuurlijk geen reden om dit ten aanzien van het vreemdelingenverkeer anders te doen. „Azienda autonome di Soggiorno", heten daar de V.V.V.-kantoren en die autonomie wordt beleden in termen, die terstond de steden-twisten van het Quattrocento in het geheugen roepen, niet zo bloedig, maar wel zo laatdunkend. Deze geestesgesteldheid is bijzonder aantrekkelijk, althans voor de bui tenstaander, doch wellicht in econo misch opzicht niet altijd even effec tief. In ieder geval zijn de vruchten der naoorlogse toeristische inspan ningen nogal verschillend. Sommige stadjes zijn er reeds in geslaagd hun boulevard met grote, moderne hotels uit te rusten. „Finale Ligure" b.v. neemt in dit opzicht een eervolle plaats in en, mijn hemel, wat is men er trots op. Anderen doen met de nieuwbouw nog wat kalmer aan, doch de plannen zijn overal groots. Maar laten we ons geen illusie maken in deze eeuw van het toeris me. De „eenlijns-spoorweg" van Ge nua naar Ventimiglia zal verdwijnen, de autostrada komt gereed, blokken dozen en, dat moet gezegd, zéér fraaie blokkendozen van hotels zullen zich aaneenrijen langs de kust en tegen de rotsige bergwand en het zal er zwart van de gebronsde bad gasten zijn. Op dit ogenblik, in het „hoogseizoen", is de hotelcapaciteit er reeds vol bezet; alleen in het vóór- Zo liggen de stadjes aan de Riviera di Ponente langs de weidse Golf van Genua. Dit is een gezicht op Celle, een klein stadje niet ver van Savona, waar men trots is op een bijzonder goed strandje. Tussen de oude gedeelten verrijzen, zoals vrijwel overal langs deze kust, nieuwe hotels. en naseizoen zou het er nog wel drukker mogen zijn, vindt men. De statistieken bieden een opgewekte aanblik: elk jaar gaan de totalen der doorgebrachte „bezoekerspresenties" met duizenden omhoog. De Italianen uit de Lombardische steden komen er „en masse" naar toe en onderschat ook het aantal Duitsers niet, en Zwitsers en Oostenrijkers. Ook de Nederlanders zullen er wel komen. En deze jaarlijkse volksverhuizing zal dan aan het verschil in plaatse lijke verbeeldingskracht en onderne mingslust tenslotte het individuele karakter ontnemen. Dat zit er nu eenmaal in. Vandaar dat de liefhebbers van oude Rivièra-stadjes zich moeten haasten! Wij hebben het geluk ge had er nog net in het voorseizoen te zijn geweest bij slecht weer. Het was er wel zonnig, maar een venijnige mistral verdreef de gasten uit zee. ja van de kust. Het was er dus nog stil. Ons hotelletje in Varrazze, het nog aan een totale modernisering ont snapte buitenverblijf van een Ge- nuese markies, werd het lawaai van avondlijke dansmuziek nog even be spaard. De ommuurde, prachtige tuin leek geschapen om een hofdichter in spiratie te geven. Het kleine aantal gasten was gemakkelijk te overzien en dat stelde de eigenares in de ge legenheid om werkelijk gastvrouw te zijn, al moest deze edele oer-Itali- aanse eigenschap wedijveren met haar al even Italiaanse teleurstelling Over de onverwachte kwade econo mische gevolgen van dit slechte voor jaar. In dit hotel werden wij dus veel eer geneigd tot dwalen door de eeu wenoude straatjes en steegjes, tot be spiegelingen over de betrekkelijkheid der historie, waarin Saracenen, Genuezen en Spanjaarden hun heers zucht over deze kust beproefden en er in burchten, stadswallen en bouw stijlen hun sporen achterlieten en tot een dromerig staren naar de con touren van de onvolprezen baai van Genua, die zich in een verrukkelijk transparant licht vele tientallen kilo meters ver aftekenen. Slechts weinigen onder onze gast heren wensten aan deze stemming voedsel te geven. De meesten waren wars van dit soort dromen. Het is een voorbeeld van beroepsdeformatie, maar dit misschien toch niet hele maal. Men ziet nu eenmaal vaak het mooie van zijn eigen stad niet meer. En dat zal wel sterker het geval zijn als het pittoreske, zoals hier, vrijwel steeds samengaat met haveloosheid en gebrek aan comfort. Bezie deze verrukkelijke kleine stadjes, die vroeger hoogstens op een nieuwe heerser, maar nooit op toeristen ge hoopt hebben; wandel door de nauwe straatjes met hun vele „overloopjes" van de ene huizenwand naar de an dere, met hun Spelonkachtige ingan gen en de kleurige was buiten, en Uw reactie is: hóe wóónt men hier in hemelsnaam! Dat dit toch nog meevalt bewijzen indirect de vrien delijkheid der bevolking en het aan tal gebruinde Italiaantjes, dat hier rondloopt, maar ik durf wedden, dat Uzelf dat bewijs niet graag zoudt willen leveren. Het is dus begrijpelijk, dat de ver antwoordelijke toeristen-bonzen onze aandacht allereerst wensten te vesti gen op het locale strand, die trots van de Savonese Rivièra. Het is niet veel aan Zandvoortse maten ge meten maar het is er. En dat kan men aan de Franse Rivièra, noch in Santa Margherita en omstreken zeg gen. Hier kan men werkelijk enig strandleven leiden, en een enkele maal ook „lijden", want niet overal is het zand van even subtiele kwali teit. En daarlangs loopt dan in iedere stad, met uitzondering van Laiguellia, de onvermijdelijke „Promenade", vrijwel steeds hetzelfde: met palmen, lantarens en bankjes, geschapen voor dat essentiële onderdeel van het bad leven, het flaneren. Wie zal daarvan het genoegen ontkennen? Wie dan ook met geijkte genoegens voor ogen „naar de Rivièra" wil, vindt er al tijd comfort, dat daarbij past. Want al ligt Finale Ligure in dit opzicht dan vóór, de andere stadjes volgen met hun eigen trotse hotels, waarin men zich voor niet eens al te veel geld de voorsprong van de Italiaan se buiten, en binnenarchitectuur kan laten aanleunen. Maar gij. gespecialiseerde toeris1. die zoekt naar ePn levend volkje in een oud stadje, die niet in elke plaats een museum met kunstschat ten verwacht, maar verrast staat over één restant van heel oude christelijke kunst zoals San Pa- ragorio in Noli of over plotseling een fraaie barokkathedraal of een middeleeuwse torenburcht, die in San Gimignani niet zou misstaan: die langs het schele rumoer van een plaatselijke markt wil wandelen en de geuren wilt inademen van de verrassende variëteiten van het lo cale zeebanket, kortom gij. genieters van goed gedoseerde ontmoetingen met het vreemde en pittoreske en tegelijkertijd van rust en een godde lijke natuur, gij kunt nu nog net en dan in het voor. en naseizoen aan de Rivièra di Ponente terecht. Van deze stadjes is het kleine Noll de parel, Laiguellia volgt met Celle Ligure; Alassio is de enige, die een weidsere mondaniteit vertoont, ge schikt voor Engelse families die elk jaar op dezelfde plaats willen terug keren. Varazze vertoont een beetje de allure van stadje, dat iets te groot is om alleen maar schilder achtig te ziin. Finale Ligure wenst welbewust Alassio in allure nader bij te streven. En daartussen door liggen dan nog Spotorno. Vado Li gure, Pietra Ligure, Albissola, Al- berga en Loana ontwakend uit hun lot van kleine kustplaatsen. Achter deze stadies ligt nog een biizondere troef, die door de Ita liaanse V.V.V. maar nauwelijks of niet is uitgespeeld: het bergland. Het schijnt, dat de Italianen niet houden van wandelingen, met uit zondering dan van flaneren. Van daar. dat aan een intensieve aanleg van toeristische bergnaadies. rustie ke zitbanken bii fraaie vergezichten of wandel toch taan'„ii zincen nog weinig gedaan is. Men kan daar urenlang klimmen en dalen, genie ten van een bijzonder mooi land schap en bek-af thuiskomen, met het idee dat men werkelijk zün eigen weg gebaand heeft en zonder om de paar hond°rd meter alweer Nederlanders of Duitsers of zelfs maar Italianen te zien met wandel- slokken en korte broekjes. Hoe lang déze toestand voortduurt is niet te zeggen. Maar de wereld verandert snel en de Italiaanse toeristenorga nisaties zitten niet stil. De Italianen mogen dan zelf niet wandelen, zii weten drommels goed dat anderen het wel doen! Op het ogenblik reizen er dagelijks ongeveer zeshonderd arbeiders van Goe ree-Overflakkee heen en weer van het eiland naar Rotterdamse industrieën. De Rotterdamsche Droogdok Mij. trekt 270 mensen aan, Thomson's Havenbedrijf 150, terwijl ongeveer 140 man werkt in oogstcolonnes op Voorne en Putten en 40 in industrieën te Hellevoetsluis. Dit gehele arbeidersvervoer valt in de morgen- en avonduren en het moet tegelijk geschieden met het normale passagiersvervoer op de veerboten van de RTM in de dienst Hellevoetsluis—Middelliarnis. Dit geeft een abnormale drukte en schept een situatie, waarover op Flakkee in den brede geklaagd wordt. De veerboten zitten overvol mensen, velen moeten zich met staanplaatsen en dan nog liefst aan dek tevreden stellen en terwijl voor andere openbare vervoermiddelen nauwlettend wordt toegezien dat het toelaat bare aantal passagiers niet wordt overschreden, schijnt dat voor de veerbotn niet nodig geacht te worden, alhoewel op deze schepen bovendien het grootste deel van de dekruimte in beslag genomen wordt door auto's en vrachtwagens en er dus minder ruimte voor de passagiers overblijft. Thans is de situatie nog verergerd doordat de autoboot Stad Zierikzee uit de vaart is genomen.^ Deze m«et aanzienlijke herstelwerkzaamheden oudergaan en het zat vermoedelijk ge ruime tijd duren voordat hij weer op het Haringvliet verschijnt. halen, iets waarvoor men op Flakkee zeer vreest. Vrezen doet men op het eiland ook voor de ontoereikendheid van het op de veerboten aanwezige reddingmateriaal. Dat is zeker niet berekend op het ge weldige personenvervoer in de morgen en avond. En terwijl vroeger de kans op aanvaringen e.d. op het stille Haring vliet gering was, is daarin verandering gekomen door de drukte rond het Delta werk nabij de haven van Hellevoetsluis, een drukte, die vooral bij mist grote ge varen in zich heeft. gc-y-V 'X v Y-VVKsfy C 1 fs ;|;l.X- jjf Deze foto is karakteristiek voor hoe vroeger de Rivier ast ad jes er uit zagen. Het is een gezicht op Varigotti bij Finale Ligure; men ziet nog resten van Saraceense bouwwerken. De machine van de Stad Zierikzee schijnt dermate verouderd en versleten (het schip is ook bijna een halve eeuw oud) dat er een geheel nieuwe voort stuwing in zal moeten komen. In elk ge val heeft de Scheepvaartinspectie ver nieuwing voorgeschreven. Zodat thans het vervoer geschiedt met de Grevelin- gen en twee andere schepen, welke laat ste slechts voor minimaal autovervoer dienstig zijn. Dit, terwijl juist de export van uien begonnen is en het vervoer van aardappelen naar zijn hoogtepunt gaat. Uiteraard wekt deze omstandigheid ernstig misnoegen op Flakkee, zowel bij de gewone reiziger als bij de arbeider en de automobilist en vrachtvervoerder. Dit misnoegen is nog toegenomen nu be kend wordt, dat een aanbod van de Rot terdamsche Droogdok Mij, om een te Antwerpen liggend schip aan te kopen te verbouwen en in gebruik te geven aan de RTM met als enige voorwaarde het vervoer 's morgens en 's avonds van de Droogdokarbeiders, door te lang laten wachten op een beslissing van de zijde RTM teloor is gegaan. Reeds in april heeft de directie van de Droogdok Mij. dit aanbod gedaan. Het betrof een schip, dat op zijn dek van 13 meter breedte ongeveer 35 auto's had kunnen vervoeren en in de kajuiten 350 mensen zitplaats kon bieden. Er is moeizaam overleg geweest tussen de di rectie van de scheepsbouwmaatschappij en die van de RTM. Toen dit niet bijster vlotte is de voorzitter van de Flakkeese Gemeenschap, burgemeester Hordijk te Middelharnis. op het aanbod geatten deerd, die zich onmiddellijk heeft inge spannen om het schip voor de Flakkeese veerdienst te verkrijgen en daarvoor de hoofdingen.-directeur van Prov. Water staat Zuid-Holland en de directie van de Scheepvaartinspectie in loet geweer heeft geroepen. Door de RTM-directie zijn diverse be zwaren naar voren gebracht, o.a. dat het schip niet zou voldoen aan de eisen van de Scheepvaartinspectie en dat het niet geschikt zou zijn om te meren aan de bestaande pontons te Hellevoetsluis en Middelharnis, welke beweringen door de Rotterd. Droogdok zijn tegengesproken, o.a. met verwijzing naar het feit, dat het aan te kopen schip eenzelfde hoogte heeft als de thans varende Grevelmgen. "De directie van de Droogdok Mij. zou het schip in alle opzichten klaar voor de veerdienst maken; men zou er bv. een nieuwe steven aan zetten. Mede in ver band met de verantwoordelijkheid, die de directie gevoelt tegenover de arbei ders was men bereid er 350.000 gld. voor uit te trekken en men was vast besloten de verbouw in recordtijd tot stand te brengen; men achtte het mogelijk het schip nog deze maand klaar te hebben als direct in april begonnen had kunnen worden. Helaas is dat niet het geval ge weest en bovendien hebben de onder handelingen zoveel tijd gevergd, dat de eigenaren van het schip niet langer wil den wachten, met als gevolg, dat het dezer dagen naar Scandinavië is ver kocht. Dit buitenkansje van een veerboot, die 's morgens en 's avonds het arbeiders- vervoer vóór de Droogdok Mij. zou ver zorgen en voor de rest van de dag de RTM ter beschikking stond voor het normale vervoer in het veer is dus ver loren gegaan. Hoe de situatie zich verder zal ont wikkelen in deze veerdienst is nog niet helemaal duidelijk. Wel staat vast, dat de vervoerscapaciteit reeds lang onvol doende is en thans, door het uitvallen van de Stad Zierikzee, nog aanzienlijk is verminderd. Als de verwachtingen uit komen zal in september het schip in de vaart gebracht worden, dat men thans te Amsterdam op een werf aan het klaar maken is en waarvoor de gelden door Rijk en Provincie beschikbaar zijn ge steld. Het ziet er echter naar uit. dat men ook dan nog lang niet uit de mi sère is, zeker niet als de RTM een der andere schepen uit het veer zal weg- Indonesië heeft maandag in New York bekend gemaakt, dat het zijn troepen, die deel uitmaken van bet internatio nale politie'eger in Egypte, uit dit le ger zal terugtrekken. Indonesië is het eerste land dat tot een dergelijke maat regel overgaat. Sudjarwo Tjondronegoro, de perma nente vertegenwoordiger van Indonesië bij de V.N.. die de beslissing van de In donesische regering bekend maakte, zei dat zijn regering het diep betreurt, dat zij niet in staat is de terug te trekken troepen door andere te vervangen. Het Indonesische contingent is 584 man sterk. De Westduitse minister voor verkeer, dr. Secbohm. heeft heden verklaard, dat er voor I april 1958 waar ach ij r lijk geen nieuwe spoorwegtarieven In de Bonds republiek te verwachten zjjn. Het voorstel van het bestuur der'Bonds- spoorwegen tot verhoging der tarieven zal nog 15 stadia moeten doorlopen, voor dat een definitieve beslissing kan worden genomen. Hierbij zal volgens de minister zeker het vraagstuk van de tariefshervor- ming van alle verkeerssectoren worden aangesneden. De Tunesische Constituante zal don derdag bijeenkomen om de „staatsvorm van Tunesië" te bespreken, aldus maak te gisteravond de Tunesische premier Bourghuiba bekend. Bourghuiba legde deze verklaring af na een bijeenkomst van het politieke comité van de Neo- Destourpartij, die vijf en een half uur geduurd had. De premier gaf geen en kele indicatie of het comité had beslo ten de monarchie af te schaffen of niet. Men neemt zoals al gemeld al gemeen aan dat premier Bourghuiba en de Neo-Destour van Tunesië een repu bliek willen maken met het gevolg, dat Bourghuiba een grote kans heeft presi dent te worden. Politieke waarnemers te Tunis waren gisteravond van mening, dat de.premier donderdag de Constituante zou verzoe ken de monarchie af te schaffen. De Neo-Destourpartii heeft de absolute meerderheid in de Constituante. De premier noch ziin partij hebben aangekondigd aan welke vorm van re- oublikeinse staatsinrichting zij de voor keur geven. (Van onze Utrechtse redacteur). De plechtige opening van het vernieuw de en uitgebreide „Eigen Huis" van het Collegium Studiosorum ..Veritas" te Utrecht, zal geschieden door de aarts bisschop. Z.HJtxc. mgr. dr. B J Alfrink op 10 sept a.s. «des namiddags 4 uur. President Nasser van Egypte heeft maandag In een rede verklaard, dat Egypte binnenkort zal beginnen met «le bouw van de dam van Assoean. De eerste fase zal zich uitstrekken over een periode van 5 jaar en ongeveer fis# miljoen, gulden zal kosten, waarvan 290 miljoen in bui tenlandse deviezen. t Nasser verklaarde dit in een rede ter Kleine stap naar een rode toevals-overwinning Ao/i, eeuwenlang totdat Napoleon er een eind aan maakte eG'1 minuscuulzelfstandig republiekje, heeft het karakter van zeer oud mediterraan kuststadje nog bewaard. Een oude ~}0,neinse brug, een vroeg-christelijke bisschopskerk, nog enkele van p 72 (t) burchttorens, die hier in de middeleeuwen verrezen, oude Heintjes en pittoreske straatjes vormen een schilderachtig geheel. (Van onze correspondent) BONN, juli BINNEN TWEE MAANDEN is het dan zover, dat het na-oorlogse Duitsland opnieuw ter stem bus gaat. Voor de derde maal sedert 1949 kiest de bevolking op 15 september a.s. het wetgevende orgaan: de Bondsdag. Met dezelfde uitzonderingen als in andere demo cratische landen zjjn stemgerechtigd alle volwassen mannen en vrouwen. Dit betekent, dat er 35 miljoen kiezers zjjn. Meer dan de helft daarvan bestaat uit vrouwen. Zoals het er nu uitziet, moet men, evenals bjj de beide vorige gelegenheden, rekenen op een grote opkomst van het kiezerskorps, dat zich in 1953 voor 86 procent meldde. Passief kiesrecht hebben alle mannen en vrouwen die het 25ste levensjaar hebben afgesloten. In totaa' moeten minstens 494 afgevaardigden worden aange wezen. De helft daarvan wordt in 274 kiesdistricten volgens het (Engelse) meerderheidsstelsel onmiddellijk gekozen. De andere helft komt via de zogenaamde „landslijsten" in de Bondsdag. De kiezer brengt dan ook twee stemmen uit. De eerste voor de kandidaat van zijn partij in zijn district. De tweede stem wordt verrekend (volgens het systeem-d'Hondt van de groot ste gemiddelden) op de „landlijst". Om het Duitse kiesstelsel, dat dus een compromis tussen het Engelse en Nederlandse systeem is, te be grijpen, moet men nog weten, dat er een zgn. „vijf- procents-clausule" bestaat. Deze clausule waarover wij al enkele malen hebben geschreven beoogt splin terpartijtjes uit de Bondsdag te weren. Alleen die par tijen of groep partijen, die vijf procent van het aan tal uitgebrachte stemmen op haar lijst verenigt of die in drie districten haar kandidaat gekozen ziet, mag in de Bondsdag zijn vertegenwoordigd. Deze clausule geldt niet voor nationale minderheden, zodat de Denen in Sleeswijk-Holstein b.v. maar één vertegenwoordiger naar Bonn zouden kunnen sturen. In verband met deze bepalingen kan men verwachten, dat de twee grote partijen, de sociaal-democratische en de christen-demo cratische partij, afspraken zullen maken met bepaald? bevriende groepjes. Zij zullen aan deze dan „veilige" kiesdistricten overlaten, zodat de kleine partijen de clausule kunnen ontwijken. In ruil voor deze steun moeten de grote broers natuurlijk van meestemmen in de Bondsdag verzekerd zijn. Er zijn nog twee dingen die men voor een goed be grip van de situatie in het oog dient te houden. Ten eerste, dat de rechts- en links-radicale partijen van de stemming uitgesloten zijn. Dit geldt dus zowel vóór de „Socialistische Rijkspartij" als voor de communis tische, die beide verbodén zijn. Ten tweede, dat West- Berlijn, dat formeel nog onder controle van de vier vroegere bezetters staat, evenals voorheen 22 afge vaardigden naar Bonn mag zenden. Deze 22 behoeven niet rechtstreeks door de Westberlijnse bevolking ge kozen te worden. Een benoeming door het stedelijke parlement is voldoende. In de Bondsdag zelf tellen de stemmen van de Berlijners niet mee. In de parlemen taire commissies wel. klT WAS DE technische kant van de zaak. Nu iels over de te verwachten verdeling der zetels, zoals de zaken er nu voor staan. Sedert de eerste Bondsdagverkiezing ln 1949 is de onderlinge krachts verhouding der partijen wel zeer gewijzigd. Toen wa ren er elf partijen. Daaronder was de „Beierse partij", die in het land van haar oorsprong alleen al 17 man daten verwierf. De Centrnm-partij kreeg er 10. de Beierse „Wirtschaftllche Aufbau Vereinigung" onder leiding van dr. Loritz had er 12. de communistische partij 15 en de „Duitse Rijkspartij" tenslotte 5 man daten. Vier jaar later zag het er zo uit, dat de „Beierse partij", meer dan een half miljoen stemmen verliezend, geen kans zag om ook maar één van haar 17 afgevaar digden opnieuw naar Bonn te zenden. Voor de ko mende verkiezingen heeft deze partij geen andere vooruitzichten. De „Wirtschaftliche Aufbau Vereini gung" is tot ieders hilariteit over de „goochelaar^ Lorit2 van de aardbodem verdwenen. Het „Centrum" bracht het in 1953 nog tot 3 zetels, maar zijn kansen zijn nu minimaal. Deze partij is ongetwijfeld te gronde gegaan aan haar al te grote aandacht voor de SPD. waarmee zij zich tegenover de CDU wilde handhaven. De ontwikkeling sedert 1953 heeft slechts vijf par tijen en fracties ln de Bondsdag overgelaten: de CDU. die met de Beierse CSU tot één fractie versmolten is, de sociaal-democratische partij (SPD), de liberale FDP (waarvan de fractie na een scheuring ernstig werd verzwakt), de „Duitse partij" (waarbij de afgescheiden liberale Bondsdagleden uiteindelijk terecht kwamen) en het „Gesamtdeutsche Biock/Bund der Heimatver- triebenen und Entrechteten". Trewijl de CDU/CSU in 1949 slechts 31 procent d«r geldige stemmen verwierf, schoot deze partij in 1953 tot 45.2 procent omhoog. Op die wijze kon de CDU' CSU 245 van de 487 zetels met stemrecht in de Bonds dag verwerven (nadat één Centrum-afgevaardigde overgelopen was), zodat de CDU/CSU daar de absolute meerderheid verwierf. Intussen is het aantal CDU- zetels door de aansluiting van afgevaardigden van de „Vluchtelingenpartij" tot 252 gestegen. De SPD bleef In 1949 slechts 1,8 procent onder de CDU/CSU. Met 131 mandaten bleven de sociaal-de mocraten slechts 8 zetels onder de CDU/CSU. De gran dioze „Aufschwung", die de CDÜ/CSU in 1953 maakte, ging geenszins ten koste van de SPD. Het totaai-stem- menaantal toen op dé socialistische kandidaten uitge bracht. bleef slechts 0.4 procent onder dat van 1949. Daarentegen had het CDU/SCU-succes katastrofale ge volgen op het zetelaantal, dat de SPD verwierf. Deze partij moest met 151 zetels genoegen nemen. ALS MEN STELT, dat het uitgesloten is. dat de CDU/CSU opnieuwe zo'n fenomenaal succes als in 1953 behaalt, dan is dat niet zo'n moeilijke prognose. Wat er in 1953 in West-Duitsland werd vertoond, was iets unieks, iets „einmaliges" zoals ze dat hier zeggen. Intussen is de stemming tegenover de leidende, om niet te zeggen alleenheersende regerings partij matter geworden. Mat: dat is inderdaad de juiste uitdrukking. Nóch inzake de binnenlandse-, nóch inzake de buitenlandse politiek kan men wijzen op aparte mislukkingen en fouten van het CDU/CSU-beleid, die katastrofaal op de verkiezingsuitslag zouden moeten uitwerken. Zoals het er nu uitziet, zal zelfs het feit, dat het prijspeil in West-Dultsland voortdurend stijgt, niet eens een beslis sende negatieve werking hebben. Maar er Is een al gemene. niet nader te definiëren malaise-stemmins. Zoiets van, dat men „oben" graag eens andere gezichten ziet. niet alleen socialistische natuurlijk, maar een soort „nieuwe mixture". Die stemming kan voor de CDU CSU echter gevaarltik worden. Enerzijds zal het moei lijk zijn de burgerlijke stemmen-reserve opnieuw, zoals in 1953. naar de stembus te lokken. Anderzijds zal de SPD waarschijnlijk nogal wat stemmen uit burger lijke kringen verwerven. Alles bjj elkaar is het aan te nemen, dat op de och tend van 15 september de „stemkracht" van beide partjjen ongeveer even groot bljjkt te zjjn. En van die situatie tot een toevals-overwinning der SPD is het dan nog maar een kleine stap. Adenauer werd In 1949 met slechts één stem meerderheid tot bondskanselier ge kozen. Dat moet men nimmer uit het oog verliezen. Bjj alle plaatselijke verkiezingen, die er sedert 1953 zijD geweest, was er een voor de CDU/CSU opmerkenswaar dige tendens omlaag te bespeuren. gelegenheid van de opening van Egvptes nieuwe parlement, bij welke gelegenheid hij ook de Brits-Franse aanval op Egypte „de laatste dwaasheid van het imperia lisme" noemde. Hij voegde hieraan toe: „Onze overwinning betekent niet dal de genen, die tegen ons vochten, nu de wa pens hebben neergelegd". Nasser noemde als de vier voornaamsie gevaren van het ogenblik „een aanval op i Syrië", van welk land Egypte de wens om te komen tot een federatie zal beant woorden; het feit dat Egyptes overzeese tegoeden nog steeds bevroren zijn; de propaganda-oorlog, die tegen Egypte wordt gevoerd en de „zenuwenoorlog" tegen het land. Nassers rede, die twee uur duurde en die op een rustige toon werd uitgespro ken. was grotendeels gewijd aan een op somming van de gebeurlijkheden van hef laatste jaar. Het bevatte geen enkel num mertje „vuurwerk" en geen enkel nieuw argument. Na de speech aangehoord te hebben wérd het parlement, dat uit louter aan hangers van de president bestaat, tot 5 augustus verdaagd. Het Nederlandse Verbond van Vakver enigingen heeft aan de raad van ministers het volgende telegram gezonden: „Het N.VV. is ernstig verontrust door de aangekondigde verhoging van huurprij zen met name van de Amsterdamse wo ningwetwoningen, waarvoor steun i» ver leend op grond van de beschikking 1950. Evenwicht tussen huren van oude en nieuwe woningen dreigt hierdoor ver stoord te worden. Talloze gezinnen heb ben dure nieuwe woningen betrokken in de verwachting, dat deze vrijgesteld /ou den zijn van de aangekondigde huurver hoging. Deze gezinnen dreigen in ernstige moeilijkheden te geraken. Het N V.V dringt met klem aan op strikte beperking van de huurverhoging voor de woning wetwoningen gebouwd onder de steun regeling 1950 tot wat verantwoord is ten einde een evenwichtige verhouding tol de huren van oudere woningen te bewerk stelligen." In verband met de aanstaande huur verhoging heeft het bestuur van het wijkcentrum Geuzenveld te Amsterdam, een telegram gezonden aan de leden der Eerste Kamer, waarin medegedeeld wordt, dat de thans bij de bewoners aan gekondigde huurverhoging 10 tot 24 pet bedraagt. Voor velen, wier nieuwe hui zen slechts enkele maanden geleden ge reed kwamen, bedraagt de verhoging 24 pet. Het bestuur meent, dat een en an der niet in overeenstemming is met de - door de minister gegeven toelichting op het bij de Eerste Kamer ingediende wetsontwerp Het bestuur hoopt en ver wacht, dat door de behandeling in de Eerste Kamer een gunstige wending moge komen in een zeer nijpend pro bleem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5