IYO ROl L Tanden w Beperking olie-invoer in de V.S. Prijzen der dagelijkse levens behoeften vliegen omhoog Met EEN Pond Sterling beroemde geneesmiddelen zorgen, dat U weer met plezier Uw werk doet INDE Onze dagelijkse Vermindering prodnktie Midden-Oosten verwacht Over strom i ngsramp treft Japan Ernstige financiële crisis in Indonesië Werkgevers vrezen reeds nieuwe loonsverhogingen Brielle zit zonder water Chtx f* v^neic irme fi*t Rijnyaartpremies een struikelblok? WOENSDAG 31 JULI 1957 PAGINA i ZWOLLE KRIJGT EEN NIEUW ZIEKENHUIS ..SINT MATTHIAS" HEEFT VEERTIG JAAR GEBOUWD Ongunstige factoren voor cultuur onder nem ingen PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING GESTOLEN WORTELTJES WAREN VERGIFTIGD Looneisen BEGRAFENIS J. v. MUNSTER RIJKSWEG AMSTERDAM- RIJSWIJK AANBESTEED RUIM 250.000 GULDEN VOOR POLIO-PATIENTEN SCHOOL IN EPE AFGEBRAND DOOR ELEKTRISCHE STROOM GEDOOD Wasmachine raakte defect VERKOOP VAN SURINAAMSE CITRUS IN NEDERLAND NATIONALE AALMOEZENIER KNJBTB BENOEMD Oplossing van gisteren door O. STRAMINOFF aain koerei, Vriendelijkheid I Vriendelijkheid II Vriendelijkheid III ZWITSER VERDRON*^ BIJ sciieveningëN j gAfpij on wel geklee boren prinses Bij overstromingen, die de afgelopen dagen de twee zuidelijkste eilanden van Ja/tan, Kioes joe en Honsjoe, hebben geteisterd, verloren tal van mensen het leven. Honderden stoffe lijke resten zijn reeds geborgen, maar nog duizenden bleven tot nu toe onvindbaar. Men schat dat er een kwart miljoen Japanners dak loos zijn geworden. De overstromin gen, die tot de ergste in de geschiede nis van Japan behoren, zijn veroor zaakt door buitengewoon zware regenval welke een etmaal aanhield. Deze foto laat zien, hoe drijfhout en wrakstukken zich ophoopten bij twee bruggen in Nagasaki op Kioesjoe, de stad die tegen het einde van de oorlog door de atoombom, welke er viel, ook op zo dramatische wijze in het nieuws kwam. I President Eisenhower heeft ?.!<n goed- keuring gehecht aan een aanbeveling van I het kabinet om op alle Amerikaanse maatschappijen een beroep te doen, de invoer van ruwe olie in alle delen van Het land ten oosten van de Rnckv Moun tains vrilwillig met 10 pet. te beperken Deze vrijwillige beperking rou betrekking moeten hebben op het jaar ingaande 1 juli 1957. De aanbeveling is het gevolg van aan houdende verzoeken van kleinere binnen landse producenten. Indien de importeurs niet vrijwillig aan het verzoek voldoen, zou president Eisenhower maatregelen ne men tot een verplichte invoerbeperking. In gezaghebbende Londense kringen is men van mening, dat het Midden-Oosten het zwaarst getroffen zal worden door het besluit van de Amerikaanse regering om te komen tot een vrijwillige beperking van de olie-invoer met 10 procent. Op langere termijn bezien, zo wordt hieraan toegevoegd, zal de Amerikaanse beper king van de olie-invoer, welk besluit voornamelijk beoogt het verdedigen van de belangen der kleine Amerikaanse olie producenten, leiden tot een vermindering van de olieproduktie in het Midden-Oos ten of minstens tot een vertraging van het tempo der uitbreiding. De Europese oliemaatschappijen, welke in het Midden-Oosten werkzaam zijn, zijn er vrijwel zeker van, dat zij haar totale produktie kunnen afzetten op de Euro pese markten en elders, maar in dit ver band doen zich twee storende feiten voor In de eerste plaats zijn de Europese De waterbronnen van het Brielse ge meentelijke waterleidingbedrijf zijn uitge droogd en dit heeft tot gevolg, dat de bevolking reeds sedert enige dagen vrij wel van water verstoken is. Op ongeregel de tijden krijgen de bewoners van laag gelegen gedeelten van de stad en bene denhuizen een dun straaltje uit de kraan, maar de bewoner van bovenverdiepingen hebben in het geheel geen water meer. Velen zijn hierdoor ernstig gedupeerd, zoals bedrijven, bakkerijen, hotels, dok toren, tandartsen, slagers, limonadefabrie- ken, gezinnen met kleine kinderen en men vreest, dat de volksgezondheid in gevaar zal worden gebracht, nu de toiletten geen waterspoeling meer hebben. Volgens de directeur van het waterlei dingbedrijf kan het wel drie maanden duren alvorens de watervoorziening weer normaal is. Gistermiddag om half twee werd de wa tertoevoer naar de huizen geheel stopge zet, maar vanmorgen werd weer geleverd In die tussentijd was de watertoren ge heel gevuld geworden, zodat ook de ho gere verdiepingen weer bediend konden worden. Met twee Brielse brandspuiten wordt, over een afstand van 1600 meter, water van de Brielse Maas naar de wa terleidingduinen gebracht. (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Zwolle is gisteren in principe akkoord gegaan me' de bouw van een nieuw ziekenhuis ter vervang tig van het huidige Sophia-ziekenhuis. Met de bouw is een bedrag van ongeveer twin tig miljoen gemoeid. Het gemeentebestuur wil dit nieuwe gebouw tot akademiscb ziekenhuis inrichten in het geval, dat te Zwolle een universiteit wordt gevestigd. De raad stelde verder een miljoen gul den ter beschikking voor het bouwen van een brug tussen het pas ontsloten gebied „De Wezenlanden" nabij het stadscentrum en de bestaande wijk ..Wipstrik" De woningbouwvereniging „Sint-Mat- thias" te Maastricht heeft gisteren haar 40-jarig bestaan gevierd. Tijdens de feest- bijeenkomst heeft de burgemeester van Maastricht, baron Michiels van Kessenich o.m. opgemerkt, dat deze vereniging met de bouw van enkele duizenden woningen een belangrijke bijdrage heeft geleverd, niet alleen tot vermindering van de ma teriële woningnood, maar ook ter ver heffing van de wooncultuur in de Lim burgse hoofdstad. Na zijn toespraak heeft de burgemeester de vice-voorzitter van het bestuur, de heer C. V. Jamin de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau, overhandigd. Tevoren had pastoor J. F. Geurts, lid van het bestuur van „Sint-Matthias", de voorzitter van deze vereniging, de heer P. Rondagh, de ere-medailie „Pro Ec clesia et Pontifice" uitgereikt. Voordat de receptie begon was een nieuw kantoor van „Sint-Matthias" in ge bruik gesteld. Volgens neutrale deskundigen op finan cieel gebied, maakt Indonesië op het ogen blik wel de ernstigste financiële crisis door. sedert het zeven jaar geleden on afhankelijk werd. In juni jongstleden heeft de regering nieuwe regelingen voor de lm- en export Ingesteld, in een poging om, door stimu lering van de uitvoer, de deviezennositie van het land te verbeteren. Tot dusver hebben de nieuwe maatregelen nog geen uitbreiding van de export van betekenis tot gevolg gehad, maar zeer beslist wel een omboog vliegen van de prijzen van de dagelijkse levensbehoeften. De neiging daartoe duurt nog steeds voort. Bij bet bekendmaken van de nieuwe voorschriften, welke neerkwamen op een verkapte devaluatie van de Indonesische rupiah (van 11,40 tot ongeveer 23 _rupieh voor een Amerikaanse dollar), uitte de minister van financiën, dr. Sutikno Sla- met, reeds de waarschuwing, dat de ge volgen van de „kritieke financiële en economische situatie" spoedig door het nubliek zouden worden gevoeld. Doch de minister van handel, professor Sunardio. voorspelde tegelijkertijd dat, alhoewel de prijzen van sommige produkten zouden stijgen, zij geleidelijk aan weer tot het normale neil zouden teruglopen, voorop gesteld dat de produktie zou worden op gevoerd. De laatste paar jaren is de produktie der cultuurondernemingen geleidelijk aan teruggelopen, voor een deel als gevolg van de toenemende dispariteit tussen de kostprijzen en de prijzen op de wereld markten, welke voortsproot uit de kunst matig laag gehouden officiële koers van het Indonesische betaalmiddel. Weliswaar leveren de produkten als ge volg van de nieuwe bepalingen thans een hogere opbrengst in rupiahs op. waardoor de cuituurondernemers in staat worden gesteld over te gaan tot uitvoering van de zo dringend noodzakelijke verjonging van hun aanplant. vooropgesteld dat de kostprijzen niet tot een nog hoger peil stijgen. De andere factoren, d'e mede oor zaak waren van de lagere nroduktie, zijn evenwel blijven bestaan. Deze factoren werden door de voorzitter van het Alge meen Landbouws/ndicaat. de heer W. H. Meyer, als volgt weergegeven: 1) onvoldoende arbeidsvrede: 21 onvoldoende produktiviteit; 3) tekort aan geschoold personeel; 4) voortdurende verstoring van de vei ligheid: 5) diefstallen op grote schaal; 61 onwettige occupaties: 7) de toenemende moeilijkheden bij het inhuren van gronden voor suiker en tabak; 8) verslechtering van het irrigatie systeem; 9) de onzekerheid op het gebied van de agrarische wetgeving. Bovendien bleef de smokkel van exDort- nrodukten door de zogenaamde „opstan dige" buitengewesten na de invoering der nieuwe bepalingen voortduren. In Oost- Indnnnsië wordt de centrale regering openlijk getart door plaatselijke ambte naren. die op eigen houtje een barter- handel drijven. Waarnemer* voorspellen, dat de prijzen van goederen, welke volgens de nieuwe procedure worden ingevoerd, ongeveer 70 tot 100 pet honger zullen zijn dan een maand geleden. De prijzen van de aan wezige voorraden zijn reeds met 20 tot 50 pet verhoogd. Dit als gevolg van een besluit van het ministerie van handel, waarbij de impor- (Van onze correspondent) De heer G. B. J. Derksen, die reeds meer dan 25 jaar voorzitter is van de r.-k. middenstandsvereniging te Tubbergen en vele jaren bestuurslid van de r.-k. kies vereniging aldaar, is door Z. H. de Paus begiftigd met de ere-medaille „Pro Ec clesia et Pontifice". Een tuinder, wonende aan de Van der Helstlaan te Vlissingen, bemerkte giste ren, dat onbevoegden zich toegang had den verschaft tot zijn tuin en daaruit een hoeveelheid worteltjes hadden ontvreemd. In ijltempo heeft de tuinder daarop de politie in kenni3 gesteld van deze diefstal, niet zozeer om de waarde van de groente, maar om het feit dat hij verleden week deze wortelen nog met een buitengewoon zwaar vergif had ingespoten. Consumptie» van deze groente zou daarom zeer scha delijke gevolgen kunnen hebben. Per politieauto is de bevolking van Vlis singen gewaarschuwd en men hoopt nu maar dat de diéf ook lïeeft teurs en de groot- en kleinhandelaren ge machtigd werden de prijzen van hun goe deren in voorraad te verhogen met 50 pet van het verwachte verschil tussen de oude en de nieuwe prijzen. Zelfs de prijzen der lokale levensmiddelen worden door de al gemene prijsstijging meegesleept. De vakverenigingen en ook arbeiders individueel hebben stemmen doen opgaan voor loonsverhoging. Een vakverenigings leider kondigde aan, dat zijn bond voor alle arbeiders het dubbele loon zou eisen. De „Sobsi", de door communisten over heerste federatie van vakverenigingen, heeft er kortgeleden bij de regering op aangedrongen om de nieuwe bepalingen te herzien. „Deze hebben alleen maar tot stijging van de prijzen der dagelijkse le vensbehoeften geleid", aldus de „Sobsi". De oppositie-partijen namen met belang stelling nota van deze kritiek, omdat de communisten behoren tot de supporters van het tegenwoordige kabinet dat ruim drie maanden geleden door president Soe- karno werd gevormd, ook al maken zij daarvan geen deel uit. Grote werkgevers hebben reeds de vrees geuit dat een verdere prijsstijging voor de dagelijkse levensbehoeften uiteindelijk tot hogere lonen zal leiden, waardoor de voordelen van de nieuwe bepalingen voor de exportproducenten weer geheel onge daan zullen worden gemaakt. Plaatselijke dagbladen meldden reeds, dat het mini sterie van arbeid een algemene loonsver hoging van 25 pet overweegt. Dat zou be tekenen dat er dan ook een salarisver hoging voor het „leger" van regerings ambtenaren (ongeveer 600.000) zal moeten volgen. 'De regering heeft zich tot nu toe van openlijk commentaar op de ontwikkeling der prijzen onthouden. Woordvoerders van de regering zouden echter, zo zegt men, hebben beweerd dat de nieuwe maatrege len slechts van „tijdelijke aard" zijn. In sommige kringen legt men deze bewering uit als een stilzwijgend erkennen, dat de nieuwe im- en exportpolitiek niet aan de verwachtingen heeft voldaan. voorraden van olieprodukten thans be trekkelijk groot, hoewel minder groot dan in de V. S. In de tweede plaats wordt een deel van de produktie der British Petro leum Co in bet Midden-Oosten aan Ame rikaanse maatschappijen geleverd. Hoe wel de contracten inzake deze leveranties op lange termijn zijn opgesteld en nie> opgezegd kunnen worden, kan verwacht worden, dat de Amerikaanse maatschap pijen haar verkoopdruk op de traditionele Britse afzetgebieden zuilen vergroten Afgewacht moet worden of deze gang van zaken al dan niet tot prijzenstrijd tussen de grote oliemaatschappijen zal lei den. In dit ve'band wordt er in Londen op gewezen, dat in het verleden de grote oliemaatschappijen op dit gebied soli dair waren en in feite een soort van kar tel handhaafden. (Van onze Utrechtse redacteur) Onder grote belangstelling heeft giste ren te Driebergen de uitvaart en begrafe nis plaats gehad van de heer J. A. van Munster, directeur van de N. V. Essen- burger Bron, die onverwachts op 58-jarige leeftijd is overleden. De plechtige h. mis van requiem werd gecelebreerd door pas toor J. B. H. Westerman. Tot de aanwezigen behoorde de hoofd aalmoezenier van het leger, mgr. kol. H. J. M. van Straelen. A mm m 4% /I Bij pijnen, griep of ..landerig' gevoel doet een enkel tablet werkelijk wonderen I Gisteren zijn te 's-Gravenhage aanbe steed werken ten behoeve van rijksweg 4a, die zal lopen van Amsterdam (Burger veen) naar Rijswijk (bij Ypenburg). Deze weg is bedoeld om het doorgaande ver keer van Amsterdam naar Rotterdam buiten de op deze route gelegen grote steden om te leiden. Laagste inschrijfster was de Amster damse Aannemingmaatschappij N.V. te 's-Gravenhage voor 1.148.000.en hoog ste de C.V. Aannemersbedrijf voorheen F. Looijen te Gorinchem voor 1.595.000. De werken omvatten o.m. de aanleg van de aardebaan, het maken van dijken en het graven van een gedeelte van de bouwput voor een tunnel in de Ringvaart, het omleggen van de Ringvaart, het maken van de omlegging van de noorde lijke dijk van de Ringvaart, het uitvoeren van bijkomende werken en het onderhoud van de gemaakte werken gedurende drie maanden na de eerste oplevering daar van. Het comité „Bedrijfsleven en effecten beurs helpen Prinses Beatrix poliofonds" deelt mede, dat de actie ten bate van de poliopatiënten netto 264.216,81 heeft op gebracht, welk bedrag door een accoun tantskantoor is gecontroleerd en goed be vonden. Een felle brand heeft vannacht tussen twee en vier uur de nijverheidsschool voor meisjes aan de Wilhelm Tellstraat te Epe verwoest. De plaatselijke brandweer, bijgestaan door die van Oene en Vaassen. heeft slechts kunnen voorkomen, dat een in aanbouw zijnde, bijna voltooide, nieu we vleugel van het gebouw eveneens werd aangetast. Deze kreeg wel veel wa terschade. Toen het vuur omstreeks twee uur van nacht door omwonenden werd ontdekt, woedde het op de bovenverdieping van het middengedeelte van het school gebouw, dat de verbinding met de nieu we vleugel vormt. De vlammen breidden zich zo snel uit dat weldra het gehele oude gebouw in lichterlaaie stond. Maandag was het 18-jarige meisje C. H V. in de woning van haar ouders te Nijme gen aan het werk met een wasmachine. Op een bepaald ogenblik raakte de ma chine defect en werd bet meisje door elektrische stroom getroffen. Zij kreeg ernstige brandwonden en is gisteren in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen over leden. Een groep Surinaamse citrusleveran- ciers heeft met een Nederlanflse firma een overeenkomst aangegaan om in de maan den juli tot en met november van dit jaar ongeveer 100.000 kratten fruit te le veren. De afneemster van het fruit heeft be dongen, dat de partij uitsluitend zal wor den verpakt door de Surinaamse Citrus Centrale. (Van onze Brusselse correspondent) Belgische bladen publiceren een gelijk luidend artikel waarin o.m. gezegd wordt, dat het paraferen van het verdrag der Economische Benelux Unie.wordt be moeilijkt door de discussie ovgr de be kende kwestie der Rijnvaartpremies. Aanvankelijk, zo luidt het in dat arti kel, was het behoud van d,eze premies ten voordele van de haven van Antwerpen geregeld door 'n ontwerp-clausule van t verdrag. Doch de ministers hebben daar na besloten dat de Rijnvaartpremies hei onderwerp zouden uitmaken van het uit wisselen van brieven tussen de Departe menten van Buitenlandse Zaken van Bel gië en Nederland. In die brieven, die aan het verdrag zouden worden toegevoegd, zou worden gezegd, dat het verdrag der Economische Unie niet kan ingeroepen worden om het systeem van die premies te wijzigen. Elk der regeringen afzonder lijk zou daar haar eigen standpunt daar over nader toelichten en verdedigen. Thans schijnt, aldus het artikel in de Belgische pers, „de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken van de zijde van Rotterdam op groot verzet te stuiten. Rotterdam eist, dat de premies zou den worden beschouwd als regeringssub sidie, die vroeg of laat zou dienen te wor den afgeschaft". Van Belgische en meer speciaal van Ant werpse zijde is men gekant tegen dé on dertekeningen van het Unieverdrag als de briefwisseling betreffende de Rijnvaart premies niet tegelijkertijd met de pa rafering van het verdrag zou plaats heb ben. „Men beschouwt het als een bewijs van anti-Beneluxgezindheid der Rotter damse kringen, dat hierover thans moei lijkheden worden opgeworpen". Een Vlaams blad voegt hier als com mentaar aan toe: „Men kan hieruit af leiden hoe verkeerd en ontactisch de houding van de vorige minister van Bui tenlandse zaken (De heer Spaak) is ge weest. Zijn toegevingen aan het Neder landse standpunt hebben de zaak niet op gelost, want nu eisen sommige Nederland se kringen veel meer dan wat zij ooit in het verleden hebben gevraagd". Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, heeft benoemd tot nationaal aal moezenier van de Katholieke Nederlandse Jonge Boeren- en Tuindersbond in Neder land, rector J. Joosten uit Posterholt. Rec tor Joosten is reeds diocesaan aalmoeze nier van de K.N.J.B.T.B. in Limburg. In Brussel wordt hard gewerkt aan de „Expo '5.8'', de grote wereldtentoonstel ling. We zien hier het „glansstuk" in aanbouw het Atomium. Reeds nu kan men een goede indruk krijgen van de reusachtige afmetingen, die het bouwsel eenmaal gereed zal hebben. Horizontaal: 1 vaandrig, 5 eerste mens, 8 elektr. geladen deeltje, 9 bevel, 10 Aziaat 12 hetzelfde (afk.), 14 visnet, 15 Eng. voor zetsel, 16 boom, 19 verstand, 22 duur van eb en vloed, 23 als eerder (afk.), 24 ko raaleiland, 27 spoedig, 29 pret, 30 Spaanse titel, 32 groente, 34 meisjesnaam, 35 soort onderwijs (afk.), 36 seconde, 37 voorzetsel, 38 voorzetsel, 40 teug, 41 Nederl. provincie. Verticaal: 1 dierenverblijf, 2 meisjes naam, 3 gevangenis, 4 reus, 5 godin, 6 bij, 7 vrolijk, 9 Eng. titel, 11 waardebrief.ie, 13 lidwoord, 15 de somma van (afk.), 17 kledingstuk, 18 wapen, 19 titel, 20 rang telwoord, 21 reiszak, 25 inhoudsmaat, 26 gevuld, 28 Eng. bier, 30 iel, 31 Europeaan, 33 plant, 37 pers. vnw., 39 pers. vnw. Horizontaal: 1 toga, 5 Oslo, 9 zwaan, 10 stoel, 12 e.a., 14 uk, 15 neerbuigend, 20 ei, 21 ren, 22 a.e„ 23 Nero, 24 noot, 25 ad, 26 ore, 28 is, 30 beredeneren, 35 ai, 36 e.o„ 37 laars, 40 Sneek, 42 aker, 43 esse. Verticaal: 1 t.w., 2 oase, 3 gaar, 4 an, 5 os, 6 stug, 7 loke, 8 oe, 9 zone, 11 lade, 13 rue, 16 einde, 17 brood, 17 innen, 19 natie, 25 Abel, 27 ren, 29 snik, 31 raak, 32 eire, 33 eens, 34 roes, 38 aa, 39 sr, 40 se, 41 ee. Advertentie) 18) Hij zag hoe het meisje, dat even wacht te om de oude dame gelegenheid te ge ven rustig in te stappen, haar blik liet dwalen over het elegante publiek, dat nog in ruime mate in de grote hal stond opgesteld, toen er plotseling een uit drukking van de grootste ontsteltenis in haar ogen kwam, en een dodelijke bleek heid haar gelaat overtoog Zij wankelde en zou ongetwijfeld gevallen zijn, wan neer de oude heer in uniform niet schie lijk op haar toegesneld was, en haar in de auto geholpen had. Onmiddellijk daar op reed de wagen in snel tempo weg. Alles had zich zo vlug afgespeeld, dat Ben Morris zich de ogen uitwreef van ver bazing, en zich afvroeg of hij waakte wel droomde. Toen keek hij in de richting waarin het meisje gekeken had, om zich ervan te vergewissen wat het betove rende kind zo plotseling de doodschrik op het lijf kon hebben gejaagd. Tot zijn stom me verbazing moest hij constateren, dat het niemand anders dan zijn meester en zijn secretaris geweest waren, die zo hevig hadden doen ontstellen. Maar deze beide mannen, die een gewoon zake lijk gesprek voerden? Want toen zij tot vlak bij de auto genaderd waren, hoorde Morris Sir William duidelijk zeggen: Ik heb gedaan wat ik kon. Ik bracht de prijs van de opsporing van duizend op twee-duizend pond sterling. Het voornaam ste speurders-bureau van Engeland heeft de zaak nu in handen Wat kan ik meer doen? Nogmaals hoe u deze aange legenheid regelt, is uw zaak klonk het op harde onaangename toon gegeven ant woord van mr. Rogers. Bedenk d at het slagen van uw levensdoel er van afhangt. U weet, waar u me vinden kunt, wan neer gij uw dochter hebt ontdekt en haar bewogen hebt, op haar besluit terug te komen. Goeden avond. Ben Morris sprong uit de wagen en open de het portier voor zijn meester. En het viel hem op, hoe oud en zorglijk de man die hij nauwelijks een half jaar geleden als een levenslustige en nog krachtige grijsaard had leren kennen er uitzag. Die nacht was het l>em niet mogelijk de slaap te vatten. Zijn hoofd was te zeer vervuld van dooreendwarrelende gedach- gedachten, waarvan steeds de jonge dame. die hij telkens in zulke geheimzin nige omstandigheden moest ontmoeten, het middelpunt vormden. Hoe was het mogelijk, dat een meisje, dat toch slechts de nederige betrekking van verkoopster in een Parijs magazijn vervulde, zich in zulk een schitterend gezelschap bevond, wel gekleed op een wijze, die «en ge- welhaast in de schaduw alarmerende wijze overstuur geraakt, toen haar blik gevallen was op zijn meester en diens secretaris, welke beide mannen toch vreemden voor haar moesten zijn? Tevergeefs trachtte hij zich te kalme ren met de gedachte, dat het leven van dit meisje hem ten slotte toch niets aanging, dat zij volkomen het recht had te gaan en te staan, waar zij wilde; dat het haar eigen zaak was, en zij daarvoor wel een goede reden zou hebben, wanneer zij een dubbel leven leidde deed hij in de grond eigenlijk niet hetzelfde? maar het baatte hem allemaal niets. Steeds kwa men zijn gedachten weer op hun punt van uitgang terug €n toen hij de volgende ochtend opstond, was het met, een uiter mate zwaar hoofd, want de laatste uren van wat allerminst als een „nachtrust" ge.den kon, waren gevuld geweest met de afschuwelijkste dromen. En toen hij de volgende ochtend dan ook naar zijn gara ge stapte, om de wagen wat op te wrij ven, die Sir William zelden vóór het mid daguur gebruikte, was de wereld waarin hij op dat ogenblik leefde doorweven van zo'n dikke mist, dat hij met een vaartie opbotste tegen iemand, die hem niet wei nig uit zÜn humeur, toebeet; Kun je niet uitkijken, stommeling? Onthutst bleef Ben Morris een ogenblik op het trottoir staan, om daarop een soort verontschuldiging te stamelen. Kijk liever uit, waar je loopt, dan kun ja je praatjes voor je houden, snauwde een norse stem hem toe. Ben Morris keek snel op. Ineens was hij in de wereld cjer werkelijkheid tarugge- SMMtt hoord? Maar., natuurlijk, dat moest St;\'- ley Rogers zijn, die gisterenavond nog met zijn meester in gesprek geweest was, en wiens aanblik mede oorzaak geweest was, dat het meisje, hetwelk de gehele nacht zijn gedachten en dromen had ver»- vuld, zo uit haar evenwicht geraakt was. De man, die een dikke aktentas onder de arm droeg, en blijkbaar veel haast had, zag hem vluchtig aan, maar in dat onder deel van een seconde, had Ben Morris bemerkt, dat Rogers schrok. Vanwaar die ontsteltenis? Opgewonden, ja, bijna als door een panische schrik bevangen, zette de man zijn onderbroken tocht voort. Aan wie was gisterenavond de doods angst van het meisje toe te schrijven ge weest? vroeg Morris zich opnieuw af, aan Stanley Rogers, of aan Sir William? Of., wellicht aan beiden? Impulsief en feitelijk zonder zich reken schap te geven van het waarom zijner daad, maakte hij rechtsomkeert en volgde de zich haastig door de menigte voort spoedende medewerker van zijn patroon op een afstand. Het was tien uur in de ochtend. Eerst omstreeks twaalf uur werd hij voor het kantoor van zijn meester verwacht. Hij had dus nog ruim twee uur voor zichzelf. De man, wie hij op de hielen zat, sloeg snel de hoek om bij de Opera, liep vervol gens de Rue Royale in en hield eindelijk halt voor een groot gebouw aan de Place de la Concorde. Daar bleef hij een ogen blik talmen, vergewiste zich er van, of hij aan 't juiste adres was, en stapte toen haastig, zonder links of rechts te kijken, ga-lnaa* binnen» Ben Morris bleef enkele seconden als aan de grond genageld staan. Hij kende dit gebouw. Méér dan eens had hij het in de dagen, dat hij met zijn eigen auto Parijs bezocht, binnengewandeld. Want hier immers was de hoofdvertegenwoordi ger van zijn vader, Allan Steel, die hem als kind gekend had, gevestigd. Van dit gebouw uit werd de gehele organisatie voor Europa van Francis P. Norman s'in- ternationale corporatie geleid. Voor de eerste maal, sinds Ben Mor ris in Sir William's dienst was, rezen vra gen in hem op die hij zich tot nu toe nimmer gesteld had, vragen namelijk, die rechtstreeks .betrekking hadden op de aard van het bedrijf en het zakenleven van zijn meester. Diep in gedachten verzonken, liep hij verder in de richting van de gara ge, waar de auto van de Australische mil jonair gestald was. Kon het mogelijk zijn, dat Sir William Sparkes op de een of andere wijze ge ïnteresseerd was in het bedrijf van zijn vader, en zo ja, welke waren dan die re laties? Het feit, dat hij de secretaris van zijn patroon bij de vertegenwoordi ger van zijn vader had zien binnenstap pen, wees ontegenzeglijk in die rich ting. Gesteld nu eens, dat zijn meester hem dezer dagen opdracht gaf. Allan Steel voor een conferentie, welke te zij nen kantore zou plaats hebben, af te halen, iets, wat toch zeer goed moge lijk was, want het gebeurde meer dan eens, dat hij dergelijke orders kreeg wat dan? (Wordt vervolgd) NIET zo lang geleden zijn insp: teurs van het Bureau Vriendeni heidsactie er op uit getrokken de vriendelijkste mensen van derland op te sporen. Zij waren z'n vijven en hun methode was simpel: een van hen viel doorloVe een politieagent lastig met vraag: JKunt u mij ook zegQe waar de Anna Konda-straat ligt de tweede zanikte in tientalle cafè's om de goedkoopste consun'f^ tie, de derde interpelleerde Wj! chauffeurs over de kortste roV' naar 'n bepaalde plaats en liet bij duidelijk doorschemeren dat ty van plan teas te gaan lopen, de vist'' holde vele P .T.T.-loketten langs me vragen als:: hoe gireer ik geld «ff® Israël en „wat kost een telegtd vaar Kaapstadf" en de vijfde hi'1" in bussen en trams de niemandal 6?" grijpende, maar desondanks akel'f lastige Engelse tourist uit iTluster vijftal dus, dat de onder' vraagden niet zelden tot de gte'1 der wanhoop heeft gebracht. K" bevindingen gingen in lijvige taf' porten naar het hoofdkwartier etl daar werden de heel-vriendelijke"' de betrekkelijk vriendelijken, de Sf wonen, de stuggen, de bruten en "f onbeschoftelingen allemaal op A.B gerubriceerd, zodat men aldus ee>> schematisch overzicht kreeg t'fl" hetgeen Nederland aan glimlachjeS en gebrom kan opbrengen. Het onderzoek vond plaats in sC tiental grote steden van NederW en het bureau beschikt thans d", over een vrij omvangrijke berg d°'. cumentatie-matèriaal; maar «!f, wilde mèèr dan het louter signa'6 ren. Men wilde de vriendelijkste', onder de geinter view den óók iets aardigs belonen. Gisteren is da, in Krasnapolsky te Amsterdam 3 beurd; de vriendelijkste politiet'1®. de heer Jv.d. Mars uit Vtrech - --«v J Afl de vriendelijkste P.T.T.-beambte heer G A. A. Klaassen uit U treeft l'( de vriendelijkste taxi-chauffeur heer J. Beumer uit Utrecht), vriendelijkste buschauffeur (de B. Elzas uit Groningen) en vriendelijkste ober (Nico WilleWs~,t uit Amsterdam)werden vc''r n. met een officieel uitziende oork° de, een vriendelijke handdruk jA het comité en een reisje naar 5' sel. EEN vriendelijk stel piense"' jl daar in 's zondagse kledij ®a%f" groene tafel in Kras loon naaf je' ken kwam ontvangen, een vtW ge lijk feestje ook. Hoewel nog niet goed en wel of er k een mijnheer naar mc toe dat ik niet op die stoel mocht omdat er een VRIENDELIJK ef op thuishoorde. Kijk, dat meteen wel in, maar met t kjV vriendelijke gezichten om ft sta je dan terstond op en ~egt-: r lijk En vriendelijk nee )(jfi aan, dat de man het zo beslis' heeft bedoeld. Drie stewardess jg als symbolen van onze vader pw vriendelijkheid boden Vriendelijksten de oorkonde a daarmee was de deugd dan beloond. Loffelijk. Alleen vr<trg ft', mij. altijd strevend naar kofff g0 sulfaten, af, of het niet aar ■'„tfe, zijn om, nu wc toch reisjeS Brussel gaan uitdelen, vriendelijke mensen uit te pek-c dir helemaal niet vriendelijk ven te zijn. Taxi-chauffeurs, agenten, loketbeambten en c^ooi.{, teurs dienen nu eenmaal, «W van hun beroep vriendelijk Als we het een volgende gingen zoeken bij de an'" f^tft van volkshuisvesting, de ^rLfe 'Vf ders, dc fondsartsen en and, j den, bij wie vriendeljjkhetd'^S verdienste is. Tenslotte ligt- niet naast de deur. Gistermiddag is de 34-jarige vKi R. N. Travelletti bij het zwenaiP f Scheveningen verdronken. rvyÜ' drie uur was hij in zee gegaan, 0p te< rW«' 91 „JPQ j oP 1 broer van hem foto's maakte strand. Hij is niet meer uit he teruggekeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4