Nieuws uit en i LANGS DE LIJN Drie bessenfeeën offreerden zonneschijn DE VOGELS IN AUGUSTUS OUDE TIJD Nederlandse studenten na een jaar Amerika terug in Holland Schippersonderwijs en conjunctuur De belangstelling groeiende Geheugen-hulp i H (coffers J Er zijn dit jaar heel wat spotvogels en merels Uit die goede J®p 1 KNVB bekercompetitie In glazen van de firma Braber uit Den Haag. S. Rijnbende en zn Burgerlijke Stand KOTTÊSMM^m NIEUWE SCHiEDAMSCKE COURANT Wat Schiedam verloor en vond Eerste H. Mis pater Tarcisius Willemse O.P- TUINAAN LEG verkeersongevallen „Onvergetelijk geweest" Vrachtenmarkt ,5 NSC DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 PAGINA 2 r*.TJ llü 3% r - i& 1» MONOPOLE THEATER „De koning en de vier koninginnen" Begint zondag 18 augustus VERANDERING YAN HET PROGRAMMA VAN POPPENDROOM Taak van bessenfeeën niet licht SCHOOLKINDEREN GAAN VIJF DAGEN NAAR WASSENAAR GESLAAGD DE SCHIE DREEF VAN KRENGEN Gunstige broederij Vroeg weg SPAARBANK ANNO 1820 Vreugde in de Haven- parochie Het is rustig in de polder Noordelingen - Julianalaan 10 A. WITTKAMPF Tel. 67168 BRANDJE m Koekoek staakte het roepen /]V ROTTERDAM: ZEEMAN BLEEF ACHTER VAN BINNENVERINGS- EN SPIRAALMATRASSEN En de stand van de wervelkolom de stand van de wervelkolom niet zo t>e: ■ol' gdf va® - omtrek P> 1W Van dinsdag tot donderdag gaat in het Monopole Theater een film met de volgen de inhoud: Clark (Clark Gable), die het Een' en ander op zijn geweten schijnt te hebben, tracht zich bij een achtervolging te redden ip het plaatsje Wagon Mound. Hij blijkt v'an de regen in de drup geko men të zijn, want hij wordt bij het over schrijden van de brug prompt neerge schoten. Als hij weer bijgekomen is, blijkt hij zich in de macht te bevinden van de vijf vroüwen, die het gehele inwonertal van het stadje blijken uit te maken, de McDades, een moeder met haar vier schoondochters. De vier zonen, koelbloe dige schurken, hebben iets meer dan een haar geleden een bank beroofd .van niet minder dan honderdduizend dollars in stofgoud en de buit ergens in Wagon Mound verborgen. Bij de belegering door de sheriff en zijn mannen in de schuur, waar zij zich verborgen hadden, zijn drie van de broers de lucht ingevlogen, terwijl de vierde 2ich op het toppertje heeft weten te redden. Welke van de vier het is, weet niemand en hij heeft sindsdien niets meer van zich laten horen. Maar moeder McDade is ervan overtuigd, dat haar zoon terug zal komen om het goud te halen. De vier meisjes houden haar gezelschap, om als het zover is niet alleen het eventuele recht op de man te doen gelden, maar dan tevens een deel van de buit in de wacht te slepen. Een merkwaardige situatie voor Clark. Hij heeft vaag gesuggereerd, dat hij de overblijvende McDade ergens ontmoet heeft en het is daarom dat moeder Mc Dade hem toestaat zolang te blijven tot hij van zijn verwondingen volledig genezen zal zijn. Dat verblijf brengt de nodige com. plicaties met zich mede. Ze worden in de film nader uitgesponnen. K.F.C.: alle leeftijden. In dé eerste voorronde van de KNVB bekercompetitie zijn voor zondag 18 a?ug. voor ons lagere voetbal de volgende wedstrijden vastgesteld: RockanjeExcel sior '20, DilettantDHS, Neptunus Martinit, Schiedam—Coal, SFCOver maas, VSVTransvalia en EDSde Hol- diaan. Met uitzondering van Schiedam spelen alle Scihiedamse ploegen op deze eerste bekerdag een uitwedstrijd. Excelsior '20 en DHS hebben niet ongunstig geloot. Voor beide ploegen moet in deze eerste ontmoeting een redelijke winstkans zitten. In afwijking van wat er in het pro gramma-boekje staat, zal het poppen theater „Colombine" in het Stedelijk Museum woensdag a.s. (7 augustus) geen poppen op draadjes maar poppen op vingers huisvesten. Er wordt namelijk gespeeld door Henk Zoutendijks poppentheater „In de vroede zotscap". Voor de kinderen om 9, 11. 2 en 4 uur het spannende verhaal van „De gestolen toverdrank". Voor de grote mensen om 8 uur de schelmse avonturen van „Reinaert de Vos" met bijzonder mooie poppen. OERA EINDE-LIJK een lieve lezerj si'aste brieven aan mij te schrijven. Het die mijn stukjes „pittig, actueel en I zou mij toen zelfs niet verbaasd hebben interessant" vindt. Vanaf 28 septem ber 1946 heb ik op deze hulde gewacht. Op 28 september stond ik voor het eerst „langs de lijn" in deze krant. Toen ik op de avond van die dag mijn bed instapte was ik er vast van overtuigd dat over al in de stad mensen bezig waren enthou- Aan de vooravond van hun tocht door Den Haag, vandaag, woensdag, donderdag en vrijdag, brachten drie glanzende open Pontiac's, kwistig versierd met groen en bessen en het opschrift: „Rijnbende's bessenfee", fleur in de straten van Schie dam. En in elk van deze wagens had naast een kleurige adjudant, een charmante bessenfee in snoezige witte japon met' rood lint doorvlochten, witte strohoeden op met dito (lint gegar neerd, bij passende handschoenen aan, plaats genomen en deze kleine stoet reed naar het pand Noordvest 33, alwaar zjj werd begroet door de directeur van de n.v. Distilleerderij v/h Simon Rijnbende en Zn„ de heer A. J. Breve. Spreker vond het een voorrecht hen van harte welkom te heten na het succes van de laatste twee jaar door de firma bereikt en hoopte hiermede nu door te gaart met dien verstande, dat deze stoet de Haagse bevolking in alle gedeelten van de stad kond zal doen, dat het nieuw rood van Rijnbende, zonneschijn bij uit stek in een glas, in de verkoop is. In cafés en restaurants zullen de bessen- feeën de bezoeker laten proeven, hoe of de bessenjenever dit jaar is, die, ondanks de slechte oogst van de zwarte bessen, door de vroege zonnewarmte toch nog een succes geworden. Wie aan een fee denkt, vertoeft gelijk ln sprookjesland, waar men op zijn wen ken wordt bediend. Ddt geldt beslist niet voor Rijnbendes bessenfeeën: Truusje Frencken uit Rijswijk, Matha v. d. Wouden uit Wassenaar en Alma Hoogeveen uit Delft, hartveroverend in hun witte flock- nylonjurken, doorvlochten met roodzijden riblint en strikken, garnering op lijfje en rok, waarvan de riblinten vanaf de taille van smal tot steeds iets breder toeliepen. Voor één jurk werd 7 meter nylon ge bruikt. Aardig is nog te vermelden, dat deze japonnen natuurgetrouwe kopieën zijn van niemand minder dan Dior, waar voor toestemming verkregen was. Alle Deze meisjes rijden met hun gevolg deze 4 dagen om 10 uur in Den Haag uit en bezoeken per dag 30 cliënten, gesplitst in 10 slijters en 20 caféhouders. Om 1 uur wordt geluncht, waarna men van 2 tot 7 en van 8 tot 11 uur doorwerkt. Moderne feeën dus, die van aanpakken weten. De uniformen van de adjudanten, rijk versierd in zwart, groen en rood, ver tegenwoordigen heel eenvoudig de zwarte bes, het blad van de bes en het nieuwe rood zelf De slijterijen krijgen als herinnering een alleraardigste plaquette aangeboden met als opschrift: „Ter herinnering aan het bezoek van Rijnbendes bessenfee Alvorens de kleine stoet zich terugtrok, om ziich volledig te concentreren op hun taak in deze dagen in Den Haag, wenste de heer Breve hem veel succes toe. Onder auspiciën van de S.G. gaan kin deren van de Sdhiedamse lagere scholen vijf dagen doorbrengen op het buiten goed „Dudnrell" bij Wassenaar. Giste renmorgen zijn vanuit de Plantage twee honderdveertig kinderen van de chris telijke scholen per autobus vertrokken. Volgende week komen 360 kinderen van de openbare scholen aan de beurt. Als laatste zullen dan 440 leerlingen van de katholieke scholen vijf dagen gaan ge nieten van bos en- strand. Voor het Praktijkdiploma Engelse Han delscorrespondentie slaagden de dames: T. Bezemer, S. v. Dokkum, R. Geurtsen, A. Koevermans, alsmede de heren: W. C. Jansen, en J. v. d. Kraan. Voof het cer tificaat Nederlandse Handelscorrespon dentie de dames: H. Kool, W. Louis. P. J. v. d. Windt, M. v. Wieringen en de heren: G. Aalsma, J. Eyke. J. v. d. Kraan., Deze cursisten werden opgeleid door de heer H. Meyers, alhier. GEBOREN; Arte, z.v. A. Mak en J. van der Caaij; Gerardus J., z.v. G. J. Hoedt en C. J. T. de Kok; Adrie, z.v. W. Rein- ders en A. van Wagtendonk; Henriëtte J. M., d.v. P. J. H., Gudde en M. M._ Rip- perda; Maria L., d.v. F. C. A. Visée en G. M. J. van Ho-ve; Lenie, d.v. A. Beek en J. Meijer; Pieternella, d.v. G. van Naamen en P. Stuit; Hendricus, z.v. P. Tettelaar en M. de Bruin; Janna G., d.v. C. Olivier en C. A. Verkade; Dirk J„ z.v. P. Olivaer en H. M. van den Hoek. OVERLEDEN: W. C. van den Houten, 59 j J. van Warneten, 70 j.; W. A. Tim mermans, 62.j.; J. M. W. van Buijtenen, 64 j. Dat de Schiedamse vaarten en sloten verzamelplaatsen waren van afval en wat dies meer zij, is genoegzaam bekend. In onderstaand ingezonden stuk wordt daar tegen een zeer goed middel aan de hand gedaan. Mijnheer de Redacteur. In verschillende landen begint men po gingen in het werk te stellen om, in het belang van den gezondheidstoestand der bevolking, lijken te verbranden. Zou het niet wenschelijk zijn in deze gemeente in het belang van dezelfde zaak althans te beginnen met de krengen te verbran den. die van tijd tot tijd in grooten ge tale in de Schi-e drijven, en dat van wege het gemeentebestuur op die wijze deze afzichtelijke, stinkende voorwerpen on schadelijk werden gemaakt? Gelief in het algemeen belang deze re gelen in uw blad op te nemen. Uw dienstwillige, A De schrijver van bovengenoemd inge zonden stuk, hetwelk gedateerd is 18 april 1874, had met meer recht over de Singel- sloot kunnen spreken, die liep langs de Algemene Begraafplaats en langs het weiland van de heer Van der Burg, waarop in 1879 met de bouw van de kerk begon nen werd. DAGBLAD VOOR SCMHOAM CM OHSTRIKIM 79ste Jaargang No. 23144 DAU 1) SCHIEDAM TELEFOON 6615J POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES ƒ0,15 per m.m.-hoogte. BIJ con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0,30 per m.m.-hoogte. Bij contract speciale tarieven- KAMPIOENEN tot 20 woorden 0,50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeenkom stig de Regelen voor het Adver tentiewezen. Het is opmerkelijk, zoveel jonge spot vogels we dit jaar hebben gezien. Overal hoorde men in de afgelopen maand, en zelfs nu nog, hun hongerroep, zomede de lokroep der oude vogels. In ieder bosje van betekenis zaten wel enkele jongen te roepen en ongeveer bij iedere boerderij vernamen we eveneens de hongerkreten der jonge spotvogels. Uiteraard hebben we ook verscheidene andere zangvogels met hun kroost op stap gezien. Om te beginnen een paar vliegen vangers met een vijftal jongen. In mijn tuin had ik dagenlang bezoek van een hele familie groenlingen, benevens van vader en moeder pimpelmees met hun kroost. De vorige maal vertelde ik reeds, dat er dit jaar zoveel jonge merels zijn, be langrijk meer dan in jaren het geval is geweest. Dat er zoveel jongen zijn is naar mijn mening te danken aan het uiterma te geschikte weer tijdens de broedtijd. Er was hoegenaamd geen gebrek aan insek- ten en koude dagen zijn er in die tijd niet geweest. Dit Is wel in tegenstelling met de laat ste twee zomers toen het juist in mei en juni ontzettend veel regende en de tem peratuur bovendien bijzonder laag was, waardoor er zich weinig of geen insekten vertoonden met als gevolg dat veel jongen de hongerdood moesten sterven. Vooral in 1955 is de sterfte onder de insekteneters groot' geweest en met name boerenzwa luwen. huiszwaluwen ën gierzwaluwen hebben daarvan veel te lijden gehad. Niet alleen stierven veel jongen, maar tevens zijn toen veel oudere vogels van koude en narigheid omgekomen. Er zijn plaatsen in ons land waar men heel veel dode gierzwaluwen vond en thans nog is 't goed te merken, dat hun aantal sedertdien sterk is afgenomen. Ook het aantal boeren- en huiszwaluwen is aanzienlijk kleiner dan vóór deze catastrofale zomers. Ook voor andere vogels is de broederij deze zomer gunstig verlopen, zoals b.v voor eenden, meerkoeten, waterhoentjes en futen. Op deze wijze konden zij zich enigszins herstellen van de zware verlie zen. die zij door de strenge winter van het vorig jaar hebben geleden. Terwijl ik dit schrijf zijn de gierzwalu wen al druk aan het trainen voor de grote reis,-die zij voor de boeg hebben. De jon gen suizen al even snel door de lucht als de oude vogels. Aanhoudend hun schel „sie-sie-sie" roepend houden zij vooral te- gen de avond hun akrobatische vliegoefe- ningen hoog in de lucht en intussen moeten zij daar bovendien hun voedsel vergade ren. Zoals men weet komen de gierzwa luwen nooit ofte nimmer op de grond of het moet per ongeluk zijn. Zelfs heeft men waargenomen, dat de mannetjes ook des nachts in de lucht blijven als de wijf. jes de eieren bebroeden of de jongen koes teren. En ik geloof heus, dat ze daartoe in staat zijn. A-B O NNEMENTEN ƒ7.40 per kwartaal, 2.54 per maand en 0,59 per week. waarts en thans horen we misschien eens een enkele merel zingen, een houtduif koeren of Duimelot de winterkoning schet teren, maar daar blijft het) dan ook bij. De koekoek heeft het roepen gestaakt en het enige wat we van de andere vogels te horen krijgen is de lofroep der oude vogels, die willen weten waar hun kroost zit of van de jongen zelf, die om voedsel bedelen. Het is dus weer echt komkommertijd in de vogelwereld. Bovendien ruien de vogels in deze maand en het schijnt dat ze zich dan niet zo erg behagelijk voelen. Vooral wilde eenden zijn er dan erg naar aantoe. Sommige exemplaren ver liezen alle slagpennen tegelijk en zodoen de kunnen zij enkele weken lang helemaal niet vliegen. Helaas is onlangs de jacht op eenden weer opengesteld, maar geluk kig heeft de wetgever aan deze hulpeloze dieren gedacht. Het is dan ook verboden op zwemmende eenden te schieten en ook op die dieren, die om de hierboven Ce- noemde reden niet kunnen opvliegen. blijkt, heeft deze vogel groene poten, en de tureluur vuurrode .De roep verschilt niet zo veel, alleen is de toon van groen- poot veel hogef, doch als men hem een maal gehoord heeft, vergeet men dat niet meer. Maar dqt is eigenlijk met de meeste vogelgeluiden zo, als men er een beetje studie van maakt. Op dezelfde plaats zag ik ook 'n oeverlopertje, ook al een emigrant uit het noorden. Hij zoekt het bij voorkeur op modderige terreinen en,- langs dito slootkanten (vandaar zijn naam),, waar hij op insekten jaagt. Bij het opvliegen laat hij altijd een hoog dubbeltonig „die-die-die-die" horen. Op zijn hoge pootjes lijkt hij een hele piet, maar de romp is niet groter dan die van een leeuwerik. Zoals men ziet, begint de trek der waad- Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 9—12.30 uur en 26 uur: 1 paar witte dameshan-dschoenen; 1 ge kleurde badhanddoek; kind-erjasje; bad handdoek m. zwembroekje; aktentas m. inhoud; wiel; pak stro, po-st Kethel; levensverzekerings-n-otitietooekje. post Kethel. Te bevragen bij de vinders: voetbal, K. van Eek, Abenbroeksestraat 11b; autostep, v. d. Heiden, Steenstraat 16, autoped. W. Langhorst, Swammerdamsingel 23b; auto ped. A. Bijl, Noordeinde 1, Kethel; ge deelte van een lantaarn, J. Dolf, Ijssel- mon-desestraat 57; rijwielslot met beugel, B. Leeuwenstein. Rotterdamsedijk 275a; aktentas met inhoud, J. Meijer, Warande 91; portemonnee met inhoud, H. de Graaf, Maasdijk 114; pakket, J. Bel, Co- pernicustraat 5a; lam-pekapj-e. J. v. Dijk. IJsselmondesestraat 57a; kettinkje mét kruisje, v. d. Zee, W. Fran-kelandsestraat 74; bedrag aan geld, v. Katwijk, Laurens Costerstraat 17; 1 paar kaplaarsjes, J. Post, Hargsingel 43, Kethel; kindervestje, J. Penning, B.K. Laan 256; 1 paar schoe n-en, Bakker, Groenelaan 8; windjack, J. Lieshout, Lange Haven 126; padvinders- riem, Poot, Hargsingel 43; een regenjas, St.-Jacobshuis, B.K. Laan; duikbril, J. Baard, Hoogstraat 156; ketting met sleu tels, F. Steens, Gr. Markt 4; 3 kleuren potlood, v. Rijn, Nassaulaan 3, Vlaar- dingen, telefoon 5155. In de ma-and juld werd bij de Spaar bank anno 1820 ingelegd 832.056,54 in 17.233 posten en terugbetaald 709.208,38 in 3.059 posten, derhalve een inlegove-r- I schot van 122.848,16. Het aantal spaarders steeg in juli met 61 tot 43.253. Deze inleggers hadden een gezamenlijk teigoed van 20.773.647,79. Sedert 1 januari 1957 werd 5.841.170,91 ingelegd en 4.511.457,04 terugbetaald, terwijl het aantal spaarders steeg met een aantal van 786. Ultimo juli bedroegen de beleggingen; Effecten 11.271.976,80. Onderhandse leningen 8.031.490,43. Hypotheken f 3.774.910,—. De beschikbare middelen bedroegen op 31 juli 1957 741.352,48 (31 juli 1956 1.039.448,45). als er taarten gebaken werden met in roomletters „lang leve Sebastiaan. „Misschien worden het gewoon maar si garen of flessen cognac" dacht ik, ove rigens toch tevreden met die simpele wens. Héél even speelde mijn geest met de gedachte dat de loco-burgemeester (wij hadden in die dagen een loco-burgemees- ter) al een commissie had benoemd om de juiste plaats te bepalen voor het op te richten „Sebastiaan-monument". „De andere ochtend" kwam maar kwam alléén „De volgende week" bracht ook niets mee., „een maand later" vond mij weemoedig achter het schrijfmachien. Twee jaar later na mijn „eerste optre den" ontving ik een brief..van een zeer boze S.V.V.-supporter, dte het mij ontzet tend kwalijk nam dat me het woord „barbaren" was ontvallen, ook al had ik er de lui van de tegenpartij mee bedoeld. .en bijna elf jaar later zit ik met be schaamde kaken te antwoorden op „De stem van de lezer". „Met beschaamde kaken", want nu, na bijna elf jaar, weet ik heel duidelijk dat het allemaal echt niets te betekenen" heeft.. En als iemand mij vraagt: „Maar waarom doe je het dan?" Dan zal ik ant woorden: „Omdat ik het op den duur niet laten kan". SEBASTIAAN Op de zonovergoten Lange Haven dr<"™' den zondagochtend om negen uur by ae kolossale zuilenrij van de Joannes he Doperkerk bruidjes en gidsen samen oal de weleerw. neomist pater Tarcisius W"' Iemse te ontvangen. De feesteling werd aan de hoofdingang verwelkomd door pastoor A. Oorsprong O.P. en paters assistenten, terwijl tijdens het binnentreden het Havenkoor „Lof en Stichting" het Veni Creator zong. Bij de plechtige h. mis, opgedragen door pater Tarcisius Willemse. fungeerde PaS" toor A. Oorsprong O.P. als presbyter" assistens, pater J. Berende als diaken en pater V. van Elburg als subdiaken. De hooggeleerde pater prof. Driessen O-P- hield de feestpredikatie. Het koor o.l-V- organist Tersteeg zong de driestemmig13 mis van Perosl. 's Middags om 5 uur droeg pater Wil" lemse een plechtig lof op van dankbaar heid. Tot de parochie richtte pater Wil lemse zich in een dankwoord voor de grote belangstelling, hem betoond. Na het lof gaf pater Willemse de zegen aan de leden van de Derde Orde van de H- Dominicus, waarvan zijn familieleden zulke buitengewoon trouwe leden zijn. 's Middags was er ten huize van de heer H. M. Willemse, vader van pater Willemse, Grote Markt 5, een zeer druk bezochte receptie. Schiedam had dus binnen één week drie Dominicanen priesterzonen te verwel komen. In de polder is het nu erg rustig. De ..eidevogels zijn verdwenen en alleen ont moeten we in de weiden nog wat kieviten. Dat zijn alle doortrekkers van het noor den en oosten van ons werelddeel naar het zuiden en zij blijven hier zolang het hun goeddunkt. Afwisselend komen en gaan er troepen en dat duurt totdat de vorst een spaak in het wiel steekt en alles hals over kop naar het veilige zui den vlucht. Voorts verschijnen op drassi ge terreinen de watersnippen weer, Be trekkelijk kleine vogels met een enorme snavel. Met deze snavel porren zij in de modder en vangen daar wormen en an der klein gedierte. Som-s passeren ook noordelingen, die we hier niet elke dag te zien krijgen. De zer dagen zag ik bij een der plassen on der Kethel een groenpootru-iter, die uit Skandinavië afkomstig is. Hij is een tikje groter dan onze tureluur, die nauw aan hem verwant is, want beide behoren zij tot de ruiterfamilie. Zoals uit de naam REGELMATIGE TUIN VERZORGING Toen mej. D. M. in haar keuken in de woning aan de Vlaardingerdijk water kookte op het gasstel dat voor het open raam was opgesteld, woeien de vitrage gordijnen in de vlam en vlogen in brand, gevolgd door de andere gordijnen. Door de hitte van het vuur sprongen boven dien enkele ruiten Met een emmer water heeft mej. M. de brand zelf be dwongen, zodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. De schade, die op 150.wordt getaxeerd, wordt door verzekering gedekt. Gistermorgen om half twaalf reed de 21-jarige G. B. uit de Groenelaan te Schiedam met grote snelheid op zijn motorfiets over de Groenelaan. Bij het Wiilhelmmaplein schrok hij van een nade rende auto, week uit en kwam met een klap tegen een lantaarnpaal aan. Hü bekwam daarbij een hersenschudding, een schouderbreuk en liep bovendien een shock op.' Door de G.G.D. is hij naar de dr. No-letstichting overgebracht. Het springen van een achterband was de oorzaak dat 50-jarige opperman E. de P. uit Schiedam op de mgr. Nolenslaa-n kwam te vallen met zijn bromfiets. De heer De P. bekwam door de val een hersenschudding en een wond boven het rechteroog en is door de G.G.D. naar de dr. Noletsbichting gebracht. De 50-jarige heer C. H. uit Krimpen ad. IJssel werd gisteravond, toen hij op zijn bromfiets over de Oranjebrui reed plotseling onwel en kwam te val len. Hij kwam ongelukkig terecht en kreeg behalve een grote wond aan het hoofd ook nog een hersenschudding. De G.G.D. heeft hem naar het gemeente- vogels, waartoe bovengenoemde soorten behoren, al aardig op gang te komen veel vroeger dan de zangvogeltrek, met uitzondering dan van de gierzwaluwen. Het is daarom zaak als we in de polder zijn, om ogen en oren goed open te zetten. A. de Jong. mwt-m Eén dag later dan verwacht, meerde zaterdagmorgen aan de Wilhelminakade het regeringsschip „Waterman". Aan boord bevonden zich onder andere ze venentwintig Nederlandse jongens en meisjes, die onder auspiciën van de „American Field Service" (A.F.S.) een jaar lang in de Verenigde Staten hebben gestudeerd. Z(J maakten de overtocht sa men met terugkerende Belgische, Lu xemburgse en Oostenrijkse studenten, in totaal een groep van zeventig. De Nederlanders, die dank zij de toe kenning van een beurs in de gelegenheid waren, een jaar lang in de Nieuwe We reld te verblijven, waren ondergebracht bij Amerikaanse families. Eenstemmig waren zij vol lof over de buitengewone gastvrijheid van de Amerikanen. De me ningen over het onderwijs in de V. S., ieder van hen volgde de laatste klas van een „highschool", waren nogal verdeeld, maar de jongens en meisjes waren het er over eens, dat het afgelopen jaar „on- vergefelijk" was geweest en zeer veel had bijgedragen tot hun algemene vor ming. Vol geestdrift werd gesproken over de drieweekse bustocht, die het jaar in d® .States" afsloot en de ontvangst door president Dwight D. Eisenhower in de tuin van zijn ambtswoning, kort voor de terugtocht naar het vaderland werd aan vaard. Door de terugkerenden zijn groepjes gevormd, die de taak op zich hebben ge nomen het werk van de American Field Service in Nederland meer bekendheid te geven. Vliegenvanger mei jongen. Vooral de laatste dagen voor hun ver trek zijn zij uitermate luidruchtig, totdat men op een goede dag, omstreeks de achtste van deze maand, opeens tot de ontdekking komt, dat het zo stil is in de lucht. De gierzwaluwen zijn dan verdwe nen. Onmenselijk vroeg eigenlijk. Insek- I ten zijn er in deze tijd meer dan ooit en daarom moet er dus wel een andere reden zijn waarom ze zo. vroeg naar hun win terkwartieren vertrekken. Maar welke? Men zegt. dat de trekdrang wordt veroor- zaakt doordat bepaalde hormonen in. werking treden en zodoende zouden de vo gels niet te weerhouden zijn. al leven zij bij wijze van spreken in een kompleet luilekkerland. "We zien ze niet eerder terug dan eind april, begin mei van het volgend jaar. - De gierzwaluwen hebben dus nauwe- j lijks drie maanden bij ons doorgebracht, i al moet er bij gezegd worden, dat zij in dié tijd niet stil gezeten hebben. Reeds in de loop van de vorige maand ging het met de vogelzang snel bergaf- A.b. „PRINSES JULIANA" 5/8. Het plotseling verminderde aanbod van vracht, dat zich ook in de binnen vaart doet voelen vooral voor sche pen van minder dan 500 ton heeft ook een positieve zyde. Sinds het be gin van juli is het bezoek van schip perskinderen aan de zogenaamde lig- plaatsscholen aanzienlijk toegenomen, in sommige gevallen met 50 pet. Dit heeft de heer A. A. Kleijn, directeur van het Kon. Onderwijsfonds voor de scheepvaart, meegedeeld by de opening van de 33ste vakantiecursus van het fonds aan boord van het instructie vaartuig „Prinses Juliana". De belang stelling voor het onderwijs aan schip perskinderen, zowel algemeen vormend als voor de vakopleiding, is overigens stjjgend. Zo bleek er een goede bezetting in het afgelopen jaar van de 3 continu-klassen, die aan de ligplaatsschool te Maasbracht zijn verbonden. Er zijn moeilijkheden ge weest met de huisvesting van deze school als gevolg van ter plaatse te bouwen sluiswerken. maar voor deze moeilijkhe den is in overleg met rijkswaterstaat een oplossing gevonden, zodat men plannen kan maken voor het bijbouwen van loka len. Er zijn ook plannen voor het oprich- j kunnen beginnen. Een aanvraag om op ten van een klas voor continu-onderwijs richting van deze schooi ook belang- van de huisvesting van de leerlingen. Op 2 september zal hier het continu-(lager) onderwijs beginnen. De groei van de belangstelling voor het eigenlijke vakonderwijs (de binnenvaart- nijverheidsscholen) verklaarde de heer Kleijn door toeneming van het inzicht in de noodzaak van een goede opleiding bij de ouders en door de hogere eisen, die de grote rederijen aan het personeel ghan stellen. Men verwacht trouwens ook, dat binnen afzienbare tijd voor de binnen- schipperij diploma's bij de wet verplicht zullen worden gesteld. Uitbreiding van de school te Amster dam en nieuwbouw voor de instituten te Rotterdam en Delfzijl worden dan ook nondzakeljjk geacht. Tekort aan bouwvo lume en de bestedingsbeperking maken het realiseren van de reeds lang bestaan de plannen echter moeilijk. Te Rotter dam heef! men nu in ieder geval over eenstemming met de gemeente over een terrein voor nieuwbouw aan de Stadion- weg. Een lichtpunt vormen de plannen tot oprichting van een binnenvaart-nijver- heidsschool te Harlingen. waar men de lessen volgend jaar september hoopt te te Born, waar een plaatselijk comité al stappen heeft genomen ter voorbereiding rijk voor de kleine kustvaart is inge diend, nadat hierover was overlegd tus sen de gemeente Harlingen, het provin ciaal bestuur van Friesland en het K.O.F. ook de plannen tot bouw van een derde instructievaartuig zijn nu na aan de uitvoering. In september denkt het K.O.F. na verkregen toestemming van het ministerie de bouwopdracht te verlenen voor dit schip, een rijnmotor schip van 54 m. lang en 7 m. breed, waar op 28 jongens met hun leraar kunnen worden ondergebracht. 1 In april van dit jaar is men begonnen met een schriftelijke cursus tot opleiding voor het schippersdiploma voor de bin nenvaart. Men startte met 97 cursisten, welk aantal nu is opgelopen tot 123. Bij moeilijkheden met deze schriftelijke les sen kunnen de cursisten zich wenden tot de directeuren en leraren van de diverse binnenvaartscholen. De directeur van het K.O.F. ziet ook in de belangstelling voor deze cursus een aanwijzing voor de groei van het inzicht, dat ook in de binnenschipperij een gron dige opleiding noodzakelijk is. Naar de heer Kleyn desgevraagd meedeelde, ver wacht hij, bij een teruglopen van de con junctuur zeker geen terugslag in de be langstelling voor het schippersonderwijs. Immers, bij een minder gespannen ar beidsmarkt zal straks bij aanstelling en promoties het eerst, het gediplomeerde binnenvaartpersoneel aan bod komen. In navolging van de zeevaart heeft men bij een aantal grote rijnvaartrederijen een stelsel van werkindeling en rangen ont worpen, met daarop betrekking hebbende diploma's corresponderend. HEDEN: Passage Theater: Sport staalt spie ren (alle leeftijden). Behalve don derdagavond. Weekdagen 2 en 8.15, zater dag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15. Monopool Theater: De koning en de vier koninginnen (a.l.). Weekdagen 2 en 8.15 uur; zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stedelijk museum: Zomertentoonstelling „Poppendroom". Dagelijks geopend van 10 tot 5 uur; bovendien op woensdagen en zaterdagen ook 's avonds van 7 tot 10 uur. 's Zondags van 2 tot 5 uur. Voorstellingen in het poppentheater iedere woensdag t/m woensdag 21 augus tus. Voor kinderen om 9, 11, 2 en 4 uur; volwassenen 20 uur. Telkens nieuw pro gramma. In de laatste weken van de expositie, van donderdag 22 augustus t/m zaterdag 31 augustus elke avond geopend van 7 tot 10 uur. C.C.C. Lange Kerkstraat, schilderijen van George Stahl. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST. LIDUINA Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwassenen maandag: 7—8.30; dinsdag 10—12. 2—3 en 7—8.30; woensdag: 25 en 7—8.30: donder dag: 1012 en 25; vrijdag: 25 en 18.30 zaterdag: 1012 en 2—5. Jeugd: woensdag: 24; donderdag 45 '.aterdap 1—3. Boven 14 jaar ook: woensdag 6—7.30 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.308.00 vrijdag 7—8. Filiaal Emmastraat 3: maandagavond 78 uuiwoensdagavond 78.30: vrijdag' avond 7—8.30 uur. Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag 11 3012.30. Filiaal Wqkgebouw Nieuwland: volw woensdag en vrijdag 7—8.30: kinderen woensdag 26. Toegang door zij-ingang. BAKKERSTELEFOON Tot en met 12 aug klachten over be zorging tel. 68314. MELKTELEFOON Tot en met 12 aug. klachten over be zorging tel. 67726. NACHTDIENST APOTHEEK Evers, Lange Haven 81. BIOSCOPEN Programma's van 2 t/m 8 augustus Arena: De Afrikaanse iee;w (a.L); Capitol: De vleugels van de vloot (14 L»; Centraan Wenn der welsse Flieder folftht (18 ,i.); Cineac- AD: Geen plaats voor wilde dieren (a.L»; Cineac-NRC: actualiteiten (doorl. "oorstel.J (a. Ij; Colosseum: Geintjes met geesten 'a. i.j; Harmonie: Abbott en Costello en de rock 'r roll (a.lj; Lumière: The Banana Boat Song (14 J.); Lutusca: Maxle <a. L): Luxor: De bruid is niet bleu (ontoelaatbaar); Metro: Boy on a dolphin (a.l.); Passage (Schiedam); Sport staalt spieren (a.l.); Prinses: Piloot Quax in \Crika (18 li; Rex: Vera Cruz (14 iThalia. Daal Is de dokter (18 i.); 't tfensfar: The ladykille (14 Jj; Victoria: Uit de brand ben je (a.l.) Het Noorse schip „Troja", dat gister middag van de Werf Wilton-Fijenoord vertrok, heeft de Deense zeeman Her- bert Peter Nielsen achtergelaten, daar hij, bij het vértrek zich niet aan boord bevond. Zijn verblijfplaats is nog steeds onbekend; zijn opsporing wordt door de politie verzocht. Voor jhr. mr. D. J. P. Hoeufft, vice' president van de rechtbank te Dol' drecht, heeft gistermiddag een kort ge' 'ding gediend over voor matrassen ëe maakte reclame. Het geding ging tusseh een matrassenfabriek te Zwijndrecl1' en een aantal andere matrassenfabri?' ken. Eerstbedoelde had in folders en een advertentie aan het publiek mede' gedeeld, dat het slapen op haar boveh' binnenveringsmatras met daaronder zogenaamde spiraalmatras voor de zondheid in het bijzonder voor zou zijn. In deze publikaties werd v gens eisers gesuggereerd, dat inpiaa'° van een spiraalmatras een zogenaan)^ binnenveringsonderlaag van het fa'01, kaat uit Zwijndrecht moest worden 2e bruikt. e Door deze publikaties voelden an de,., matrassenfabrieken zich benadeeld. zagen er een poging in om het puk'1!) te suggereren, dat het gebruik van e spiraalmatras nadelig voor de gezoo heid zou zijn. j. Mr. A. E. Kaufman, uit Deventer. vocaat van de eisende partij, betoog® dat de advertentie de indruk vestigt er twee produkten met elkaar verg^j. ken worden. Hij vond dit ontoelsatb®' en verzocht de president de gedaa® partij te gelasten zich te onthouden het plaatsen van dergelijke advert® ties en de nog in voorraad zijnde ful" te vernietigen. Mr. J. G. v. d. Steenhoven, uit y drecht, die voor de gedaagde optrad, constateerde, dat de partij de advertentie uit haar vetb'^ef had gerukt en het steeds maar had 0 spiraalmatrassen. De fabriek te drecht, aldus deze raaadsman. "e^et echter gewezen op het belang van gebruik van produkten van hetzel rj. fabrikaat zonder daarbij andere '9 jjjj katen opzettelijk te willen kleinere^ N betwijfelde overigens of deze zaa^ „0jj wel in een kort geding behandeld worden, aangezien partijen a' schikking hadden getroffen en a]t spoedvereisende karakter van de aldus was verdwenen. De president SS augustus uitspraak doen. ROTTERDAM, 5 augustu»^; 3 augustus v.m.: 250 ton olie 1450 ton kolen Geertruiden berg; 1450 to*}-. Nijmegen; 490 ton cellulose Arnhem; tinerts Arnhem; 305 ton granen Doeti" 100 ton suiker Bedum; 75 ton gerst Am^.^in: 75 ton gerst Amsterdam; 305 ton kali L rejiel 102 en 140 ton kali Dongen. Totaal 40 Geen vletreizen. 5 augustus v.m.: 800 ton icolqn ton stukgoed Amsterdam; 80 toh Ijzer K gen: 370 ton stukgoed Amsterdam; 600 l len Nijmegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2