Nederland bood de wereld bont en boeiend schouwspel Universitaire opleiding voor het notariaat Suikerinvoer en de binnen landse oogst Overheidsbeleid meer actief richten op inschakeling hedrijfslichamen R ijkssteun voor getroffen fruittelers Minder warm met buien Hulpbisschop op bezoek Getallen Kees was r mm wÊm Verbreiding van de P.B.O. Centrum Staatkundige Vorming mist mentale bereidheid bij industrie Vb Hoge onderscheiding voor hoofdcommissaris N.P.V. „X" Purperen knoopjes Wolf en Jacobsstaf Volgende jamboree Atoomovereenkomst met Y. S. in werking getreden In Lourdes bijna 2000 Nederlandse pelgrims Pijnlijke ontmoeting De grote man Doctoraal examen geeft reclit op meestertitel Overgangsregelingen voor studerenden en H.B.S.-ers Kamerlid stelt minister vragen NIEUW CUT 18 Grieks-Nederlandse scholierenuitwisseling Kwaad van belastingsysteem blijft zich wreken VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 (Van onze Jamboree-verslaggever) SUTTON COLDFIELD, vrijdag. T AAT ONS allen, die gisteren om ons in bezorgdheid verkeerden, terstond geruststellen: achthonderd Hollandse jongens hebben in Suttonse arena, onder het mooiste weer van de wereld, een num mertje weggegeven, dat ieders hart heeft verkwikt. Toen de Enschedese marsband kwam opmarcheren kon de Britse hoofdverkenner, Lord Rowalian, niet nalaten zich even te keren tot de Nederlandse kamplei ding om te herinneren aan de perfecte taptoe van maandag j.l. feiil Voor niet-militair gebruik VERKEERSVERANDERING IN WEST ZEEUWSCH VLAANDEREN „Meer dan ooit moet voor de wereld worden gebeden" BUITENGEWONE PENSIOENEN 1940—1945 Compensatie voor premie Ouderdomswet NEDERLANDSE GLADIOLEN NAAR KEULEN g De oude opleiding Kroniek van het ambacht Mentale bereidheid ontbreekt i Verruiming van wetgeving oti«' cl»*' BuTCH n ATOiwm AMttc fCf MAN IR (,U1CH n /SfRlKVil AfWlcWI CHlNESf „Ik ben in gesprek met een Chinees Zoals hekend kost de wereldjam boree in Sutton Park vijf miljoen gulden. Om uit de kosten te komen heeft men rekening gehouden met één miljoen bezoekers. Donderdag morgen wandelde de 500.000e bezoe ker het jamboreeterrein op. Het is de vraag of men in de laatste vijf dagen het miljoen vol krijgt. Don derdagavond stond het bezoekerstal op 560.000. De posterijen verzonden op de eerste jamboreedag 110.000 eerste- dagenveloppen met de serie van de drie speciale Engelse jamboreepost zegels, alleen al vanaf het kampeer terrein. Ralph Reader, die nu al een kwart eeuw de befaamde jaarlijkse revue met drieduizend padvinders geeft in Albert Hall in Londen en er dus wel iets van Weet, sloeg herhaalde malen zijn buur man, schipper M. Kavelaars, van puur enthousiasme op de knie. Hij zag er een element in voor zijn revue voor volgend jaar. In de ereloge zaten voorts de heren A. H- Hasselman, eerste secretaris en tijde- Hikzaakgelastigde, en A. H. Hoogen- doorn, pers-attaché van de Nederlandse ambassade te Londen. Ook zij volgden •het kennelijk genoegen de show, die door duizenden arena-bezoekers werd bijgewoond. Allen hadden aan de ingang °en krüiswoord-formulier uitgereikt ge kregen, zodat zij de open vakjes gedu rende het spel konden invullen. NADAT DE Enschedenaren hun spec taculaire entree hadden gehouden, kwam een eenzame jongen, gekleed in lange broek en ruiten overhemd, de wijde arena binnengewandeld. Dat was de 16-jarige Kees de Kloet, uit Gouda (Jan Luykenstraat 2 en lid van de Pen- joeloehgroep). Hij was „X", de onbeken- eigenlijk voor alle medespelenden was bedoeld. Kees kreeg een zilveren lepeltje als aandenken. In het kamp Vpgelenzang speelde zich dezer dagen nog èen aardige gebeurtenis af. Onverwachts verscheen er de hulp bisschop van Birmingham, mgr. Hum phrey Bright, die met veel genoegen de Nederlandse kampen bezichtigde. Hij wilde een herinnering achterlaten en drukte ieder der vier aalmoezeniers een purperen knoopje in de hand. „Dit is het eerste," zei hij, „en als u in Nederland erg goed uw best doet, volgen er mis schien wel meer." Een paar jongens, die zich even niet lekker voelden echt ziek zijn zij gelukkig niet bezocht hij in hun tent en hij gaf hen, en ook de lei ders, zijn zegen. r A,; >- Av v5 Pom van Voorthuijsen, leider van de Nederlandse show. Er zijn er zelfs, die de wereld- .i'iniborce van Arrotve Park in 1929 n°g hebben meegemaakt, o.a. com missaris Han Roosendaal uit Utrecht de jongen, op zoek naar het geluk. In de arena waren met oranje papierstro ken de letters B.P. uitgelegd en wel ?-odanig, dat elke leter in hokjes was verdeeld. In bonte volgorde en terwijl allerlei Nederlandse liedjes werden ge speeld, kwamen groepjes op, die een en ander uitbeelden. Plet eerst een stel boe ren en „boerinnetjes" met manden vol bloemen. Zij begonnen ijverig één der vakken vol te planten met rode, witte en blauwe tulpen. Het publiek moest nu de letter B invullen van het woord "Bulbs". En zo ging het door. Een Ne derlandse molen met draaiende wieken, ®en volksdansgroep,) een tramwagentje met de voor Rotterdammers welbekende Bij zijn terugkeer in he,t vaderland zal de hoofdcommissaris van de NPV, de heer E. H. J. Volkmaars, getooid zijn met een groot lint waaraan de af beelding van een wolf hangt. Het is de Zilveren Wolf, de hoogste padvin dersonderscheiding, die er is en die hem werd uitgereikt door Lord Rowal- lan. Deze onderscheiding is zeer zeld zaam en werd voordien gedragen door drie, thans reeds overleden, Nederlan ders. Commissaris Volkmaars ontving haar voor zijn jarenlange arbeid in de padvinderswereld waarbij hij op bijzondere wijze op de voorgrond was getreden. De districtscommissaris van de NPV te Rotterdam, de heer Peters, kwam precies op tijd om hem te feli citeren. Vandaag keert hij weer naar de Maasstad terug. Bij deze onderscheiding is het giste ren niet gebleven. In de ochtend was er in het Nederlandse stafkamp een plech tigheid waarbij de secretaris van het contingent, oubaas J. van de Graaf, door commissaris Volkmaars de Gouden Ja- contingent, oubaas J. van der Graaf, door met het enorme werk, dat deze oubaas zich ongeveer twee jaar lang heeft ge troost om de jamboree voor het Neder landse contingent voor te bereiden. De volgende jamboree, die van 1959 zij vinden elke vier jaren plaats, maar de jubileumjamboree kwam er ditmaal midden tussen zal waarschijnlijk op de Filippijnen worden gehouden. De in ternationale conferentie, die op 11 au gustus begint, moet er nog over be slissen, doch het ziet er naar uit, dat de Filippijnen veel voorstanders hebben. Op de bedoelde conferentie komt te vens het voorstel aan de orde om de wel penleeftijd vast te stellen van zeven tot tien jaar en de verkennersleeftijd van tien tot zeventien. De leeftijdsgrens voor voortrekkers zou, als reeds algemeen aanvaard, tot drieëntwintig jaar lopen. Door een notawisscling tussen het State Department en de Nederlandse ambas sade te Washington is vandaag de met de Verenigde Staten gesloten overeenkomst tot samenwerking bétreffende het niet- militaire gebruik van atoomenergie in werking getreden. Deze op 22 juni 1956 gesloten overeenkomst is in juli door de Staten-Gcneraal goedgekeurd. Behalve natuurlijk uranium kan Ne derland maximaal 500 kg uranium in de verrijking van 20 pet in de isotoop u 235 uit de Verenigde Staten betrekken, be nevens een hoeveelheid van 6 kg uranium in een zeer hoge graad van verrijking als splijtstof voor de hoge flux-reactor. Deze onderzoekingsreactor is, zoals we reeds eerder hebben gemeld, door het reactor centrum Nederland in de V.S. be steld en zal in Petten komen te staan. De overeenkomst, welke voor een tijd vak van 10 jaar is gesloten, vervangt de reeds in 1955 gesloten overeenkomst met de V.S. inzake samenwerking op atoom gebied. In verband met de slechte toestand van de provinciale weg van Breskens naar Sluis zal de ANWB voortaan het vet keer tussen deze beide plaatsen over de rijks weg no. 58 leiden, via Schoondijke en Oostburg. Voor deze ingrijpende verande ring in het verkeersbeeld van West- Zeeuwsch-Vlaanderen zal de Bond hier binnenkort vijf nieuwe wegwijzers en vijf nieuwe voorrichtingsborden plaatsen. Hoewel de rijksweg over bijna de ge hele lengte van fietspaden is voorzien, zullen wielrijders tussen Sluis en Bres kens naar de oude route worden verwe zen, aangezien deze aanzienlijk korter is. Op deze wijze wordt dan tevens een schei ding tussen snel en langzaam verkeer ver kregen. „Meer dan ooit moet voor de wereld worden gebeden", aldus mgr. P. J. Hui- gers, bisschop van Haarlem, gisteroch tend aan de grot van Lourdes, toen hij de 63ste nationale bedevaart ooende. 1900 pelgrims nemen, zoals gemeld, aan deze bedevaart deel, ongeveer 1400 van de nationale, onder wie 300 zieken en 500 van de Montfortaanse bedevaart, die zich in Lourdes met de nationale heeft ver enigd. Onder de deelnemers bevinden zich vele Volendamse vrouwen, die dpor haar klederdracht de bijzondere aan dacht trekken van de Fransen en van de duizenden buitenlanders, die op het ogenblik in Lourdes vertoeven. Door de reusachtige deelneming van de Nederlanders kreeg de Sacramentspro cessie op deze dag een onverwacht Ne derlands karakter. De route der proces sie is aanzienlijk verkort in verband met de werkzaamheden aan de ondergrondse basiliek, die op het ogenblik in volle gang zijn en waarvan het lawaai van motoren en pneumatische hamers soms storend werkt op het gezang der pelgrims. Vermoedelijk zal zaterdag of zondag de Nederlandse dag zijn, dat wil zeggen, dat dan de Nederlanders de leiding heb ben bij de Sacramentsprocessie en bij de lichtprocessie gedurende de avonduren. Deze dag wordt dan gekenmerkt door plechtigheden voor Nederlandse pelgrims onder meer de kruisweg, die is aangelegd op een steile heuvel. De Nederlandse dag wordt besloten met een nachtelijke aanbidding en een middernachtmis. Voor de zielerust voor de onlangs over leden heer L. Bouwman uit Heemstede, die bestuurslid was van de vereniging tot samenstelling van Ned. Bedevaarten, is gisteren een plechtige requiemmis op gedragen. Bij de tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot gedeeltelijke compen satie voor de ingevolge de Algemene Ouderdomswet geheven premie over een pensioen, toegekend krachtens de wet Buitengewoon Pensioen 19401945. De ministers van Maatschappelijk Werk en van Financiën en de staatsse cretaris van Sociale Zaken achten het namelijk wenselijk, dat de gepensioneer den krachtens de wet Buitengewoon Pen sioen 19401945, die 15 jaar en ouder, doch niet ouder dan 65 jaar zijn, een ge lijke, gedeeltelijke compensatie ontvan gen voor de premie, welke zij ingevol ge de Algemene Ouderdomswet over het betaalbare bedrag van dat pensioen ver schuldigd mochten zijn, als de ambtena ren, in dienst van het rijk. De kosten» van het voorstel worden ge raamd op 700.000. (Van onze correspondent) Nadat ;de Nederlandse Gladiolusvereni ging verleden week met succes heeft deelgenomen aan een grote gladiolenten- toonstelling in Brussel de vereniging sleepte met haar inzending onder meer een eerste en een ereprijs in de wacht zal zij zaterdag deelnemen aan een spe ciale gladiolenshow. die tot en met maan dag tijdens de Bundesgartenschau in Keulen zal worden gehouden. De ver eniging zal met een representatieve Ne derlandse inzending aanwezig zijn, waar voor de kwekers hun mooiste bloemen beschikbaar zullen stellen. In de eerste helft van september zal weer een giadiolenexpositie in Keulen worden ingericht, waarop de Nederlandse vereniging eveneens vertegenwoordigd zal zijn. „Wacht even scharminkel, ik zal je leren....", riep een chauffeur van een vrachtauto tegen een auto mobilist, die hem in het Italiaanse Rivièra-dorpje Pontecurone geen voorrang wilde verlenen. De chauf feur was erg groot en had de schouders van een geroutineerd verhuizer. De „scharminkel" ver loor evenwel niet zijn kalmte en nodigde zijn tegenstander, die een kop groter was, uit zich ook te be heersen. Maar de vrachtauto-chauf feur sloeg hem twee keer hard in het gezicht. De „scharminkel" rea geerde nauwelijks, herhaalde slechts zijn verzoek. Opnieuw sloeg de ander toe, het slachtoffer ver trok echter geen spier. Maar toen de vrachtwagenchauffeur door ging met slaan, maakte de ander een snelle beweging met zijn vuist. Zijn tegenstander viel als een blok be wusteloos neer. De „scharminkel" was Duilio Loi, bokskampioen van Europa in de vedergewichtklasse a ers R.T.M. erop, atleten, roeiers, rock ing ro^ers' verkenners die een kampje ln pktten, seiners, polospelers, ruiters, - totaal vierenveertig groepjes, alle tukt de weer- Zo werd ket een ver makelijk bont schouwspel, vol activiteit. ge,n had nauwelijks ogen genoeg om het neel te kunnen volgen. Een aantal .veis („het kwaad") kwam onder lei- dien Van ®atan zeH de arena binnenstor de waarbij alles plotseling verstilde en vje]ackthonderd jongens plat ter aarde 0p ®n, maar het hele tafreel leefde weer ■>hèt i n Sint-Joris was verschenen om gpp kwaad" de doodsteek toe te bren- tpaHoes had intussen zijn keuze ge- ose en kot geluk gevonden: de apothe- ivg-1)Vas de installatie van Kees als ver ton "er- Toen de Nederlandse vlag daar- Yq as gehesen stond de Hele arena op. G0u ?r dé beste oplossing waren een sohikKe kaas en een paar klompen be- ove,.u aai\ doch men wilde er een dag te ijpeen 'aten gaan om ieder de kans deri ven tijdig zijn formulier bij de Ne- ddge kampstaf in te leveren. öe vaii ,?rotc man van deze show was Pom We) °°rthujjsen, die de oudjes zich nog Van a er'nneron als de kampvuurleider Se(en e wereldjamboree van 1937 in Vo- «ver Alle kleine demonstraties, die coörfl-e Kehele land waren ingestudeerd, sioot lneer^e Mi tot het grote spel, dat met een door Pom geleide yell. Uur nadat de Nederlanders uit de eiiQ '""reu verdwenen viel er onver- °t> een stor,l'"'- Gelukkig kon nog net 'n het slafkainp Kees de Kloet Pe- f'°" Sehuldigd. Hij kreeg van schip- hij ^nveh'ars veel goeds te horen, maar "koest wel begrijpen, dat die huldiging Het langverwachte wetsvoorstel, waarbij de opleiding voor het ambt van notaris universitair wordt gemaakt, is thans verschenen. Het is gebaseerd op het daartoe uitgebrachte rapport van de commissie-Pitto. De studie is ondergebracht bij de ju ridische faculteit en is aldus gedacht, dat het kandidaatsexamen gelijk is aan dat voor de studie in het Nederlands recht en dat daarna een notarieel doc toraal examen volgt. Aan dit doctoraal examen zal de kandidaat de hoedanig heid van meester in de rechten ontle nen. welke echter uitsluitend de be voegdheid geeft, met inachtneming van de overigens daaromtrent bestaande be palingen, benoemd te worden tot no taris. Dat de hoedanigheid van meester in de rechten wordt ontleend aan het doc toraal examen in de notariële studie richting, achten de ministers van onder wijs en van justitie wetenschappelijk en maatschappelijk verantwoord en voor het aanzien van het notariaat van groot belang. Door het onderbrengen van deze studie bij de juridische faculteit wordt echter de toegang tot het afleggen van de examens ontzegd aan de bezit ters van het eindexamen HBS, een ca tegorie, die thans het merendeel uit maakt van degenen die voor het nota riaat studeren. In verband daarmede wordt in het ontwerp voorgesteld, deze categorie nog gedurende tien jaren toe te laten tot het afleggen der examens in de facul teit der rechtsgeleerdheid in de n-otariële studierichting, na aflegging aan die fa culteit van een voor-tentamen Latijn en aan de minister van onderwijs de be voegdheid te verlenen ook nadien in in cidentele gevallen deze toelating te ver lenen. In de komende jaren zal voorts een wijziging inzake de toelatingseisen tot de studie in de faculteit der rechtsge leerdheid worden overwogen. Zal deze wijziging niet binnen de evengenoemde termijn van tien jaren haar beslag vin den. dan laat het ontwerp de mogelijk heid open. dat door de Kroon wordt be paald, dat de bezitters van een eind diploma HBS ook na afloop van die ter mijn. zonder afzonderlijke toestemming, tot de examens in de notariële studie richting kunnen worden toegelaten. Om billijkheidsredenen achten de mi nisters het voorts verantwoord degenen, die het radicaal van kandidaat-notaris reeds bezitten, ook indien zij niet in het bezit zijn van een diploma gymnasium A of B, toe te laten tot het afleggen der examens in de faculteit der rechtsge leerdheid in de notariële studierichting, zonder afleggen aan die faculteit van een voortentamen Latijn. Uiteraard zal bij de nieuwe methode van opleiding de oude dienen te ver vallen. In verband daarmede wordt een overgangsregeling voorgesteld, waarbij nog gedurende drie jaren de mogelijk heid tot het afleggen van het huidige examen voor de notariële examencom missie te behouden. Daarna zullen alleen degenen, die reeds één of meer gedeel ten van dat examen hebben afgelegd, in de gelegenheid worden gesteld, ook nog de andere gedeelten van het notarieel examen (oude stijl) af te leggen, doch dan voor de faculteit der rechtsgeleerd heid. Het wordt intussen gewenst geacht, dat in die periode van drie jaren de examens voor de verschillende gedeel ten ook reeds aan de universiteit kun nen worden afgelegd. Aan deze moge lijkheid is het voordeel verbonden, dat de examinandus niet pas na een jaar de gelegenheid krijgt een examendeel te herhalen. Door het met goed gevolg afleggen van het derde deel hetzij ten over staan van de notariële examencommis sie. hetzij aan de universiteit wordt uiteraard niet de hoedanigheid van meester in de rechten verkregen. Om die hoedanigheid te verkrijgen, moet het universitaire doctorale examen wor den afgelegd. Ten slotte merken de ministers in de toelichting /nog op, dat HBS-ers, die op grond van de overgangsregeling het doc toraal examen in de notariële studie richting hebben verworven, geen toe lating hebben tot het doctoraal examen Nederlands recht. Naar de mening van de ministers zul len de kosten, verbonden aan de invoe ring van een universitaire notariële studie, relatief gering zijn. De studie zal immers geïncorporeerd worden in de faculteit der rechtsgeleerdheid en de studenten zullen grotendeels dezelfde colleges volgen als de andere studenten in deze faculteit. Daar bovendien alle universiteiten reeds thans gelegenheid bieden tot de notariële studie, zal de instelling van deze studierichting geen toeneming van betekenis van het aan tal leerstoelen en van het wetenschap pelijk hulppersoneel ten gevolge behoe ven te hebben. Voor het notarieel doctoraal examen zal globaal gesproken moeten worden geëist: A: kennis van en inzicht in het pri vaatrecht met de nadruk op die gedeel ten. welke voor het notariaat in het bij zonder van belang zijn; B: kennis van inhoud en structuur van de Nederlandse belastingwetgeving met de nadruk op die gedeelten, welke voor het notariaat van belang zijn; C: kennis van de Nederlandse wet- geying betreffende het notarisambt en enige kennis betreffende de wetgeving, betrekking hebbende op de hypothecaire en kadastrale boekhouding: D: enige kennis van en inzicht in de beginselen van staats- en administra tief recht. De onlangs te Utrecht ten behoeve van de land- en tuinbouw gehouden nationale expositie geeft de redactie van de „Kro niek van het Ambacht" aanleiding om in het jongste nummer een hoofdartikel te wijden aan de wenselijkheid, dat ook het ambacht zijn betekenis voor de volks huishouding door middel van periodieke nationale manifestaties gaat demonstre ren. Het aanzienlijk economisch verlies, dat van jaar tot jaar wordt veroorzaakt door het verontrustend hoge cijfer der bedrijfsongevallen vormt, naast bezorgd heid over het vele menselijke leed. dat hierdoor wordt veroorzaakt, het uit gangspunt voor een beschouwing, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat hier voor het ambacht een belangrijke taak is weggelegd. Met waardering wordt melding gemaakt van op dit gebied in het bouwbedrijf ontwikkeld initiatief. De artikelenreeks „Het ambacht wordt geteld", gewijd aan de CBS-publikaties inzake de gehouden Ambachtstelling wordt voortgezet in een overzicht van de stand van zaken in het kappersbedrijf. De aflevering bevat verder korte no tities (o.a. een bericht over de instel ling van een Commissie Onderzoek Fooienstelsel Kappersbedrijf). de Zoek lichtrubriek, een uitgebreide Sociale Kroniek in overzichtelijke vorm en een Literatuur-Documentatie. Het Tweede-Kamerlid de heer Bies heuvel heeft aan de minister van Land bouw gevraagd of de veronderstelling juist is, dat het omstreeks 1 november 1956 aan het ministerie van Landbouw bekend was of kon zijn, dat de binnen landse suikeroogst 1956 niet kon voorzien in de binnenlandse behoefte en dat om streeks vermelde datum het ministerie te vens een globaal overzicht had of kon hebben in de hoeveelheid suiker, die moest worden geïmporteerd. Indien de minister deze vraag ontken nend zou beantwoorden, wil hij dan uit eenzetten op grond waarvan hij op I november 1.1. geen inzicht in de genoem de feiten had of kon hebben en kan hij tevens mededelen, wanneer hij dat in zicht wèi had? Verder vraagt hij wanneer en voor welke hoeveelheden sedert oktober 1956 invoervergunningen voor suiker door het ministerie van landbouw werden ver strekt. ten einde in het tekort van de binnenlandse produktie voor de binnen landse behoefte te voorzien en tegen welke prijzen moest worden aangekocht (inclusief vracht en assurantie). Hoe is voorts de ontwikkeling van de internationale suikerprijzen (inclusief vracht en assurantie) geweest sedert me dio vorig jaar en is de minister van oordeel, dat, in het licht van het in ternationaal prijsverloop en gelet op vroegtijdige gegevens of betrouwbare ramingen omtrent de binnenlandse sui keroogst 1956. het ministerie van Land bouw in het afgelopen jaar steeds op het meest geëigende tijdstip invoervergun ningen heeft verstrekt om met name aan koop tegen voor ons land zo voordelig mogelijke prijs te bewerkstelligen? Tenslotte vraagt de heer Biesheuvel of de minister thans over definitieve cij fers beschikt, waaruit blijkt hoeveel duurder de hoeveelheid geïmporteerde suiker in het afgelopen 'jaar is geweest dan, indien hetzelfde kwantum in eigen land zou zijn geproduceerd tegen de voor de oogst 1956 geldende garantieprijzen, en zo ja, wil de minister deze cijfers dan verstrekken. Een commissie onder voorzitterschap van drs. H. L. Jansen, einde 1955 inge steld door het Centrum voor Staatkun dige Vorming te 's-Gravenhage, heeft een rapport opgesteld over de verbreiding van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie, en daarin de vraag beantwoord of het wenselijk is de verbreiding te be spoedigen door wettelijke of bestuurlijke maatregelen. De commissie komt tot de conclusie, dat zij voorshands nog vol doende mogelijkheden ziet om tot verbrei ding van de P.B.O. te komen langs de weg van vrij overleg. Dit overleg is vol gens haar niet door wettelijke maatre gelen te bespoedigen. Voor de verbreiding zijn geen wette lijke maatregelen van groot formaat ver eist, maar de commissie acht verruiming van de bestaande wetgeving op dit gebied zeker mogelijk, en meent dat indien het gehele overheidsbeleid-actief op inschake ling van hedrijfslichamen wordt gericht, een redelijk tempo bij de verdere ver breiding mag worden verwacht. Ook voor de naaste toekomst geeft de com missie de voorkeur aan de groei van onderop, boven instelling van bovenaf, ook al zou dit betekenen dat wat meer ti.id nodig is voor een brede verwezen lijking van de P.B.O. Het is beter, al dus het rapport, ip voorschrift en beleid tev dringen, dan te dwingen tot versnel ling van de groei. Hoewel hetgeen tot dusverre aan pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie werd verwezenlijkt naar het oorde.el der .com missie aanzienlijk is, vindt zij het te leurstellend, dat met name in de indus trie ook nu nog een bedenkelijk gebrek aan belangstelling bestaat. Het rapport spreekt zelfs van „in gebre ke blijven" in dit opzicht van de indus trie, met uitzondering van de mijnindus trie en een enkele andere tak van bedrijf. In grote, voor onze nationale econo mie uiterst belangrijke, industriële be drijfstakken als textiel- en metaalindus trie ontbreekt volgens de commissie als geheel genomen nog de mentale bereid heid om tot de P.B.O.-organen te komen. Ook werknemersorganisaties schieten hier in te kort. aldus het rapport. In antwoord op de vraag welke wette lijke of bestuurlijke maatregelen de com missie wenselijk acht, doet zij enige aan bevelingen tot verruiming van de bestaan de wetgeving. Zo bepleit zij verruiming van de mogelijkheid tot instelling van be drijf sschappen bij algemene maatregel van bestuur en het geven van een meer op de voorgrond tredende plaats aan de orga nen ex artikel 88a, die volgens de Wet op de Bedrijfsorganisatie bij bedrijfs- schappen kunnen worden ingericht. Voorts verwacht de commissie gunstige resultaten ten aanzien van het gestelde probleem indien in bepaalde gevallen zou kunnen worden overgegaan tot instelling van bedrü£slichamen, -welker taak zich voorshands zou beperken tot blijvend over leg in de bedrijfstak, behartiging van de belangen van de bedrijfstak door het ge ven van adviezen in eigen kring en daar buiten, het verzamelen -in verband daar mede van de nodige gegevens omtrent de situatie in dc tak van bedrijf en me dewerking aan de uitvoering van wetten. Met betrekking tot een naar het oor deel der commissie belangrijk punt, de medebewindstaak der publiekrechtelijke bedrijfsorganen, kan volgens het rapport met recht de vraag worden gesteld of niet verscheidene regelingen op sociaal nog mooier nog verzadigder van kleur en nog scherper! en economisch gebied aan de groeiende P.B.O. moeten worden aangepast. Want de commissie heeft niet de indruk, dat het bestuurlijk beleid van de overheid bij voortduring doordrongen is van de wens de P.B.O. te verbreiden. De commissie betwijfelt tenslotte of het „inbrengen" van kartels in de P.B.O. zou leiden tot versnelde opbouw ervan. (Van onze Amsterdamse redactie) Toen dr. P. F. Küler, voorzitter van het Nederlands Klassiek Verbond, verle den jaar in Griekenland vertoefde, kwam hij op het idee een uitwisseling te ar rangeren tussen leerlingen van Neder landse en Griekse gymnasia en lycea In beide landen was men enthousiast voor dit idee. Ongeveer 600 Griekse scho lieren gaven zich op. maar men achtte het beter om de eerste keer over en weer de aantallen te beperken tot 30. Dertig Nederlandse gymnasiasten ver blijven momenteel gedurende drie weken in het land; met de geschiedenis en taal waarvan zij zich zes jaar moeten bezig houden. Op 13 augustus komen zij terug, vergezeld van evenzovele Griekse mak kers. De Hellenen en Helleensen wor den ondergebracht bij de families van de jongelui, die bij hen hebben gelogeerd. Na hun aankomst op het Amsterdamse Centraal Station zullen de jeugdige bui tenlanders 25 dagen ons land doorkrui- Op deze foto ziet men twee mantel pakjes van Iers tweed naar ontwerpen van Raymond Kenner, die te Dublin zijn Ierse herfstcollectie heeft getoond. Links Joyce Irving in een blauw-zwart pakje van ruim geweven stof en Sydney Stamp (rechts), die een pakje in een purperzwarte, kersenrode tint op een diep violet-ondergrond draagt. (Van onze landbouwmedewerker) De koude maand mei van dit jaar het is algemeen bekend is fataal ge weest voor de fruitoogst. Vooral na de voorafgegaane voor de tijd van het jaar warme weken had de nachtvorst van de 7e op -de 8e mei een vernietigende uitwerking. Er werd voor tientallen miljoenen guldens schade aangericht. De oogst van kersen, aardbeien en bes sen bleef vei- tot zeer ver onder nor maal. Hetzelfde kan straks verwacht worden met betrekking tot de appels, de peren en de pruimen. Verleden jaar leverde de kersenoo-gst 127000 ton op tegen dit jaar niet meer dan circa 4000 ton! De zwarte bessen brengen het niet verder dan 500 ton tegen 3200 ton in 1956. Er wordt een appeloogst ver wacht van 120 miljoen kilo tegen een oogst in 1956 van 270 miljoen kilo. De pruimenpiuk wordt geschat op maxi maal 2000 ton tegen 11.300 ton in 1956. Deze enkele cijfers illustreren wel vol doende. dat er inderdaad gesproken mag worden van een ramp. Het gevolg van de sterk verminderde aanvoer is natuurlijk: hoge nrijzen. Dat heeft de huisvrouw reeds ervaren en zij zal het in het najaar doorlopend in haar portemonnee kunnen voelen. Vooral ook omdat ook in verschillende andere fruitgebieden in Europa even eens een belangrijk deel van de vruch ten is verloren gegaan. Dat komt dit jaar wel bijzonder ongelegen nu het huishoudbudget reeds onder druk moet worden gezet terwille van de zo nood zakelijke bestedingsbeperking. Maar ook de conservënindustrie wordt voor een zware opgave geplaatst. Zij ziet zich genodozaakt haar belangrijkste grondstoffen in te kopen tegen verdub belde en soms nog hogere prijzen. Som mige produkten zal zij dit jaar in het geheel niet kunnen aanmaken. Op de veiling stegen de frambozen van 0.70 tot 1.60. de kersen van 0.80 tot 1.80 en de zwarte bessen van 0.80 tot ruim 5 per kilogram. En de fruittelers? Zijn die blij met deze goede prijzen? De overgrote meer derheid niet, want zij hebben te weinig aan te bieden. Dikwijls niet meer dan 10 a 15V» van een normale oogst. Velen hunner dreigen dan ook in financiële moeilijkheden te geraken. Zij hebben onvoldoende liquide middelen om de (Van onze weerkundige medewerker) Het ziet er voor het komende weekeinde belangrijk minder gunstig uit, dan het grootste deel van deze zomer het geval is geweest. Gisteren was dit op tal van plaa-tsen al te merken, toen uit het zuid-westen actieve onweersbuien ons land binnendrongen, welke vooral in Limburg veel regen, plaaselijk ook hagel en windstoten veroorzaakten. Op het vliegveld Zuid_Limburg viel 33 mm regen Inmiddels is een actieve depressie hij Zuid-Engeland aangekomen en deze trekt nu in de richting van de Noordzee. De barometer is de laatste 24 uur in ons land belangrijk gaan dalen. De genoemde depressie brengt regen en onweersbuien met zich en met een geleidelijk naar zuid tot zuid-west draaiende wind wordt tevens minder warme lucht aangevoerd. Het is zeer waarschijnlijk, dat dit onbestendige weertype met een grote kans op buien tijdens het weekein de zal voortduren. periode tot de volgende oogst te over bruggen. Voor hun vaste arbeiders, met wie zij een jaarcontract hebben afge sloten, hebben zij geen werk. Gelukkig is men via overleg tussen de werkge vers- en werknemersorganisaties en de overheid in verschillende streken al thans voor dit probleem gekomen tot een redelijke oplossing. Via uitlening aan andere werkgevers en cultuurtech nische werken kunnen de arbeiders met behoud van hun rechten aan het werk blijven, terwijl toch de financiële ver plichtingen van de fruittelers kunnen worden verlicht. Intussen heeft het Landbouwschap bij de regering moeten vragen om speciale kredietfaciliteiten ten behoeve van de fruittelers. Geschat wordt, dat kredie ten tot een bedrag van 10 miljoen voldoende zullen zijn om de zwaar ge troffen bedrijven op de been te houden. Dat is dus blijkbaar de som welke de eigen financiële reserves tekort komen. De ervaring van de laatste jaren leert steeds opnieuw, dat de agrarische sec tor een beroep moet doen op de over heid om de financiële gevolgen vèn calamiteiten op te vangen. De oorzaak daarvan ligt in de eerste plaats hierin. dat in het huidige fiscale stelsel geen enkele rekening wordt gehouden met het feit. dat het agrarische inkomen van jaar tot jaar sterk kan wisselen ten gevolge van de onvoorzienbare en niet te beïnvloeden factor „het weer". Door dat het fiscale inkomen van jaar tot jaar wordt vastgesteld en daarvoor geen gemiddelde over een reeks van jaren mag geiden, kan bij de huidige, hoge en sterk progressieve tarieven van de inkomstenbelasting, van de winst in goede oogstjaren niet voldoende gere serveerd worden om het jaar van mis oogst door te komen. Het oogstrisico, waarom het hier gaat. kan ook niet tegen een aanvaardbare premie worden verzekerd. De na-ooriogse ministers van finan ciën hebben bij herhaling de gedachte van fiscale winstbenaling over een reeks van jaren van de hand gewezen. Het Landbouwschap wil de oplossing thans kennelijk nog eens in een andere richting zoeken. Het bestuur heeft de belastingcommissie namelijk gevraagd te onderzoeken of het mogelijk is te komen tot een wettelijk toegestane be lastingvrije reserve naar analogie van de assurantiereserve eigen risico, zoals artikel 10 van de wet op de inkomsten belasting die kent. Op die manier zou den de agrarische ondernemers in de gelegenheid moeten worden gesteld om door de loop der jaren een reserve op te bouwen, die gelijk is aan de bruto- opbrengst van een normaal oogstjaar. Wellicht dat een voorstel van deze aard meer genade zal kunnen vinden in de ogen der regering. Tot zolang za! zij er echter op moeten rekenen, dat er bij calamiteiten telkens weer een beroep op haar zal worden gedaan. Het geval van de fruittelers is er nu om te bewijzen dat dit zal gebeuren onaf hankelijk van de vraag, of de mone taire situatie en de positie van de schat kist dit nu moeilijk of gemakkelijk kunnen dragen. De natuur pleegt daar mee nu eenmaal geen rekening te hou den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3