Jongelui van twintig nationaliteiten bon wen huizen in zeven landen In Wijchen kwamen onder de er drie kap Niet op rem trappen, dan doet u ook Nederland even" pïJ/'-JFÏ Met EEN Pond Sterling De Apeldoornse wethouderskwestie Bezwaren van „Centraal Orgaan" te^en het E.E.G.-verdrag Onze dagelijkse TB Hard werken en geld toe betalen Verkenners en padvin ders krijgen groeps- liuizen NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Weet U wel hoe gemakkelijk het is? De wereldtentoonstelling in Brussel Advies aan gemotoriseerde bezoekers Msmm ziekenfondsverzekering voor bejaarden Adres aan leden van de rOLHI-H Tweede Kamer VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 PAGINA 4 In Nederland drie objecten Tevreden aannemers Examenwerk voor opleiding bomvbedrijf „GOUDEN AREN" Markelo viert een week lang feest V ijfduizend bouwgezellen GEROOIDE ROOM MAAKT GEEN BEROOIDE EIGENAAR? NIJMEGEN WIL HOGERE UITKERINGEN VAN IIET GEMEENTEFONDS In verband hiermede stellen B. cp W. aan de raad voor om aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Finan ciën een verzoek te richten om de alge mene uitkering uit het gemeentefonds voor Nijmegen te verhogen. BIJ HET SPELEN VERDRONKEN WmÊi v. rfrisj lËiiP m&ËÈ P. v. d. A.-fractie verbreekt banden met haar vertegen woordiger HUUKCOMPENSATIE EN GEMEENTEKLASSE door O. STRAMINOFF PATER J. HUYGENS S.J. VEERTIG JAAR PRIESTER Bezoek aan Amsterdam Inkomensgrenzen voor reductie verhoogd BROEDERS VAN HUIJBERGEN SLACHTOFFERS VAN BELEG VAN DEN BOSCH 7S M inimumprijzen Vervoerivezen B. M. R. S. lichamelijk minste 20 (Van onze correspondent) ,.Na vijf jaar, waarin meer dan tien duizend katholieke jongemannen van twintig verschillende nationaliteiten twee of meer weken van hun vakantie hebben opgeofferd om in kampen van de Bouw orde vap de Oostpricsterhuip mede te hel pen aan de bouw van woningen, kerkjes en kapellen voor vluchtelingen in zeven Europese landen, mag worden gezegd, dal het beroep op de naastenliefde en op het enthousiasme van de jeugd niet tevergeefs is geweest". Dit zeide donderdagmiddag de internationale leider van de Bouworde, de Vlaming Maurice Nachtergaele te Wijchen, waar juist op die dag vijf Span jaarden zich hadden gevoegd bi) hun jon ge Nederlandse en Duitse makkers, om gezamenlijk te werken aan 23 woningen, welke daar in het kader van het program ma 1957 van de Bouworde Nederland wor den gebouwd. Vijf andere Spanjaarden, eveneens priesterstudenten uit Saragossa, stonden tezelfdertijd in de stadswijk Orthen van Den Bosch op de steiger, waar zij, even eens in internationaal gezelschap, mede helpen bij de bouw van 16 woningen voor jonge arbeiders. Het derde object van de Bouworde in Nederland omvat het om bouwen van een schuur tot kerkje in Oos- terwolde in de Friese diaspora. Op 21 juli is de eerste ploeg Bouwgezel len in Wijchen met het werk begonnen en reeds gisteren waren de eerste drie van de 23 woningen, welke volgens het PéGé (houtrijke)-systeem worden gebouwd, on der de kap. Aannemer en uitvoerder zijn meer dan tevreden over de prestaties van deze jon ge (ongeschoolde) mensen, die met de hulp van een metselaar en een timmer man, werken als paarden. ,.Door hun enthousiasme liggen hun werkprestaties zeker zo hoog als die van vakarbeiders" zei de aannemer, die eraan toevoegde, da* ze voor zijn part allemaal kunnen blij ven. wanneer hun 20-daagse werktijd ten einde is. Doel en werkwijze van de Bouworde werden zowel door pater Elias Hooy O.F.M., die de leiding van de Bouworde in Nederland op zijn jonge schouders heeft genomen, als door Maurice Nachter gaele nog eens toegelicht. De Bouworde is een internationale werkgemeenschap van katholieken, die zich ten doel stellen uit liefde tot Chris tus en hun noodlijdende medemensen, te helpen bij de bouw van huizen en kerken en daardoor Gods Rijk in zichzelf en an deren uit te breiden en de vrede onder de mensen te bevorderen. Daartoe roept da Bouworde jongemannen op. die bereid en Enige personen uit de Nederlandse Padvindersbeweging hebben gisteren een bezoek gebracht aan de examenplaatsen te Utrecht en te Amersfoort van de stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf, in ver band met het feit, dat dit jaar als examen werkstukken voor de jeugdige tim merlieden, die deelnemen aan het examen van het leerlingenstelsel van genoemde stichting, onderdelen zijn ontworpen, waaruit 12 a 14 padvindersgroepshuizen kunnen worden gebouwd. Deze onderde len zullen ter beschikking van de Natio nale Padvindersraad worden gesteld. De bezoekers, de heren mr. F. Janssens, voorzitter van de Nationale Padvinders- raad, W. Weier, plv. hoofdcommissaris en mr. G. Reddingius, secretaris van de ver. „De Nederlandse Padvinders", als mede mr. H. Megeris, algemeen secre taris van het nationaal hoofdkwartier van de Katholieke Jeugdbeweging, wer den ontvangen en rondgeleid door de heer J. Dura Dzn., voorzitter van de stichting vakopleiding bouwbedrijf, de be stuursleden B. Cloo en J. H. Eshuis en de directeur, jhr. mr. W. Laman Trip. Het feit, dat met het maken van de werkstukken door de ongeveer 1800 jeug dige timmerlieden, die aan de examens verdeeld over 60 plaatsen deelne men, voor een zeer groot bedrag aan hout is gemoeid, is voor de stichting vak opleiding bouwbedrijf aanleiding geweest te zoeken naar een verantwoorde bestetn- ming, zonder dat zij daarbij op het terrein kwam van het bedrijfsleven en zonder dat hierdoor aan het te leveren werk het karakter van examenwerkstuk zou worden ontnomen. In overleg met de padvindersbeweging is toen de keuze ge vallen op groepshuizen, tot de bouw waarvan men onder andere omstandig heden uit financiële overwegingen toch niet kan komen. In de week van 26 tot en met 31 au gustus wordt in Markelo onder de naam „Gouden aren" een feestweek gehouden, tijdens welke het 50-jarig jubileum van de drie plaatselijke coöperaties zal worden gevierd en een internationaal folkloris tisch festival, georganiseerd door de folkloristische vereniging, zal worden ge houden. Door de medewerking van verscheidene grondeigenaren was het mogelijk' voor de viering aan de rijksweg Deventer-Henge- lo een aaneengesloten terrein te verkrij gen van ongeveer 20 ha., terwijl voor par keerruimte nog ongeveer 8 ha. beschik baar is. Er worden in die week verschillende fokveedagen gehouden en ook een lucht vaartshow in klederdracht, gepresenteerd door het echtpaar Boesman. Hieraan zijn diverse wedstrijden verbonden, o.m. een vossenjacht voor auto's en motoren. Donderdag is de dag van de plattelands jongeren en van de paardenkeuringen, terwijl des vrijdags dressuurproeven en een internationaal concours hlppique wor den gehouden. De laatste dag is er een allegorische en historische optocht gevolgd door een folkloristisch festival, waaraan door 12 landen wordt deelgenomen. Het dorp, de Markelose berg en het feestterrein zullen worden geï„umineerd terwijl honderden boerderijen in een zee van licht zullen baden. in staat zijn gedurende ten dagen geheel belangeloos te werken aan de verwezenlijking van het bouwprogramma. De aannemer garan deert dan het loon van de bouwgezel, dat geheel ten goede komt aan degenen voor wie de woningen worden gebouwd, zodat een vaak niet onaanzienlijke besparing op de bouwkosten kan worden bereikt. Dit jaar hebben zich 5000 bouwgezellen aangemeld, onder wie duizend uit Neder land en momentcel zijn er iedere week meer dan duizend werkzaam in de zestig bouwkampen in Oostenrijk, Itsfië, Snanje. Frankrijk, Nederland, België en Duits land. Iedere bouwgezel betaalt als aan deel in de kosten 25 terwijl de Bouw orde het restant, variërend van 50 tot 75 suppleert. De jongens betalen dus om te mogen dienen en, zoals Maurice Nachtergaele het uitdrukte: „door hun geestdrift en edel moedigheid zijn zij als nieuwe apostelen, die het geloof van en in Christus uitdra gen, maar die niet in staat zijn alleen door hun enthousiasme de woningproblemen in Europa op te lossen. Maar wij hopen, dat zij doyr hun activiteit andere (officiële) krachten wakker schudden, opdat door de gezamenlijke inspanning van regeringen, financieringsmaatschappijen en techni sche instanties, gewerkt gaat worden aan de oplossing van de ontstellende woning nood". Er bevinden zich momenteel veertien bouwgezellen, onder wie Belgen, Zwit sers en Nederlanders, in opleiding in het kamp Waldkappel in Duitsland. Van de winter gaan ze naar Sankt Florian in Oos tenrijk, waar ze verdere geestelijke en technische opleiding krijgen. Deskundige leiding in de bouwkampen is namelijk een van de voorwaarden waarvan het succes van de leken-bouworde afhankelijk is. (Van onze correspondent) De Apcldoornse gemeenteraad heeft gis termiddag tijdens zijn vergadering een boom opgezet over de boom, die de ge pensioneerde hoofdonderwijzer W. F Somsen, woonachtig in Berg en Bos, zon der vergunning heeft laten kappen en over; de boete van tien mille, die R. en W. i hiervoor langs gerec'nteüike weg wilden eisen. Voorlopig is het onheil voor de heer Somsen afgewend. Ter vergadering was een schrijven van hem, dat door de voor zitter werd voorgelezen. Hierin merkte de heer S. op, dat er zonder zijn toestemming een boom in zijn tuin was gekapt. In zo verre daardoor het landschapsschoon was geschaad, wilde hij zijn excuses, aanbie den. Hij zou voorts een nieuwe boom planten Deze brief was voor B. en W. aanlei ding om het voorstel om een rechtsgeding tegen de heer S. te voeren van de agenda af te voeren voor nader beraad. De gemeenteraad ging hiermede ak koord, doch liet wel duidelijk voelen dat hij het bedrag van 10.000 niet m even redigheid achtte met de mogelijk gepleeg de overtreding. De gemeenteraad ven Nijmegen heelt woensdagavond besloten om bij de regering aan te dringen op een hogere uitkering uit het gemeentefonds voor het jaar 19.57 en volgende jaren. De door de regering getroffen maat regelen ter beperking van de bestedingen zijn funest voor de geméente, zo deelde de burgemeester van Nijmegen mede. Het bevriezen van de uitkeringen uit het ge meentefonds wordt door de betrokken minister voor Nijmegen geschat op een beperking van f 320.000,De burgemees ter deelde echter mede, dat de directe nadelen door B. en W. zijn becijferd op minstens 1.053.000, De raad was het volkomen eens met B. en W. en besloot dit voorstel met op één na algemene stemmen goed te keuren. (Advertentie) Misschien lijdt U zoals velen met U aan het nare verschijnsel, dat lichaamsreuk heet. tiet ontstaaat door transpiratie - een" heel natuurlijke en noodzakelijke lichaamsfunctie, die ech ter onprettige gevolgen heeft. Menigmaal zult U zich afgevraagd hebben: ,,Wat San ik er tegen doen, want ik heb er niet alleen zélf hinder van ook mijn omgeving bezorg ik overlast!" Weet U wel noe gemakkelijk het is om er van af te Somen? Bac-stit't een desodoriserende stift VOORKOMT net ONTSTAAN van lichaamsreuk! E'en enkel streek]e in de oksel vrijwaart U voor lichaamsreuk Gebruikt het regel matig, dan blijft U heerlijk fris! In practische nouder: f 2.15, voor heren Bac-stift forte. Gistermiddag omstreeks twee uur is de 26-jarige H. v. d, Z. uit Kerkrade te Culemborg in de Lek verdronken. Hij was er met vakantie en speelde bij de oever van de rivier met zijn verloofde en zuster een halspel. Bij pogingen om een bal, die in de rivier terecht gekomen was, op te halen, waagde de jongeman, die niet kon zwemmen, zich te ver en ver dween in de diepte, >W K#j Op 28 september a.s. zal H.M. Koningin Juliana het tunnelcomplex onder het Noordzeekanaal te Velsen officieel in gebruik stellen. Op het ogenblik wordt op het bouwterrein nog allerwegen hard gewerkt om op deze hoogtijdag voor Nederlands technici alles tot in de puntjes in orde te hebben. Deze foto toont het luchtverversingsgebouw voor de tunnels aan de Alk- maarse zyde van het kanaal. Op de voorgrond een met zand volgestort terrein, waaronder de autotunnel loopt. (Van onze correspondent) In de Apeldoornse gemeenteraad is de wethouderskwestie weer eens ter sprake geweest. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer H. H. Götte, iegde een uitvoerige verklaring af, waarin tot uit drukking werd gebracht, dat van nu af aan wethouder Ruiter (P.v.d.A.) niet meer Blijkens in de Staatscourant gepubli ceerde beschikkingen heeft het college van rijksbemiddelaars aan een aantal bedrijfs takken toegestaan, af te wijken van de beschikking compensaticbijslag huurver hoging. Zij behoeven namelijk bij het be palen van deze beslag niet de gemeente klasse-indeling aan te houden, welke in de genoemde beschikking is voorgeschre ven, maar moeten de indeling volgen, welke in de collectieve arbeidsovereen komsten resp. loonregeling is voorgeschre ven. Het betreft hier: de textielindustrie, de metaalindustrie, de lederwarenindus- trie. het grafisch bedrijf, het kappersbe- drijf en de tandtechnici en tandtechnische hulpkrachten. 26). Het spijt me, weerde zijn bezoeker af, dat de mededeling, die ik u te bren gen had, zo pijnlijk voor u is, maar wil ik mij volkomen van mijn opdracht kwij ten, zo ben ik wel verplicht u zo volle dig mogelijk verslag te doen van hetgeen mijn speurtocht opleverde. Wilt, u zich van de waarheid van mijn woorden over tuigen, zo heeft u zich slechts naar de rue du Progres 42 te begeven, waar uw doch ter momenteel woont, terwijl het adres van uw chauffeur u bekend is. De bezoeker stond op. Ik meen hierme de mijn taak als geëindigd te mogen be schouwen, mijnheer Sparkes, zei hij. Ik geef u nogmaals de verzekering, dat het mij leed deed, u deze tijding te moeten overbrengen. Van de andere kant kan ik u de verzekering geven, dat wij ons zeer vereerd gevoeld hebben met uw opdracht. En mocht het eventueel nog eens nodig zijn, dat u inlichtingen of opsporingen te doen hebt in onverschillig welke aangele genheden, dan hoop ik, dat u zich zult herinneren, dat wij gewoon zijn alle zaken welke men ons in handen geeft, feilloos uit te voeren. Als verpletterd zat de miljonair iq gijn. wordt erkend als deel uitmakende van zijn fractie. De band met hem werd ver broken en verdere stappen zouden door de fractie worden overwogen. De heer Ruiter verklaarde, dat de gemeenteraad niet de plaats is voor een partijconflict. Hij zeide voor de eerstvol gende raadsvergadering een definitieve beslissing te zullen nemen. Overigens merkte hij nog op, dat hij inderdaad aan de heer De Groot (die door ziekte zijn wethouderszetel beschikbaar moest stel len) de belofte had gedaan te zullen af treden, zodra hij hersteld zou zijn en zijn functie weer zou kunnen vervullen. „De bereidheid om terwille van de beer De Groot te bedanken, was er, is er en blijft er overeenkomstig mijn belofte", aldus de heer Ruiter. De wijze, waarop deze zaak is behandeld, had echter de verhoudingen vertroebeld en een normaie afwlKkeling in de weg gestaan. De verantwoordelijkheid daarvoor lag volgens de heer Ruiter in de eerste plaats bij het afdelingsbestuur van ^le P.v.d.A. In het retraitenhuis St.-Ignatius te Spaubeek zal maandag 26 augustus pater J. M. Huygens S.J. zijn veertigjarig pries terjubileum vieren. Pater Huygens, die 1 oktober 1953 zijn gouden jubileum herdacht als lid van de Sociëteit van Jesus, werd op 31 ok tober 1882 te Utrecht geboren en ontving op 26 augustus 1917 te Maastricht de priesterwijding. Hij vertrok in 1920 naai de missie in Nederlands Indië en verbleef daar tot 1 december 1945. Hij was werk zaam in Batavia, Bandoeng, Semarang en Magelang. In Djogjakarta tenslotte was hij als professor verbonden aan het groot-seminarie, waar hij kerkgeschie denis doceerde aan de Javaanse semina risten. Na de Japanse overval bracht hij vier en een half jaar door in ver schillende kampen. Op 3 januari kwam hij ziek in Nederland terug, waarna hij enige tijd werd belast met de zorg voor gerepatrieerden in Den Haag. Tijdens zijn verblijf in Spaubeek, se dert januari 1948. beweegt hij zich op het terrein van het retraitewerk. (Van onze Amsterdamse redactie) E wereldtentoonstel ling, die volgend jaar in Brussel wordt ge houden, bezorgt ook bij zonder veel werk aan de Nederlandse organisatie op het gebied van vreem delingenverkeer. Zij wil len immers de concur rentie, die dergelijke een malige evenementen aan doen aan de elders ieder jaar weerkerende attrac ties, zo veel mogelijk be perken. Men streeft er dan ook naar de bezoe kers van de wereldten toonstelling te interesse ren voor de geneugten, die ons land heeft te bie den. De gelegenheid hier toe bestaat zeer zeker. Nederland ligt immers „naast de deur" van Bel gië en vele bezoekers zullen ook hier in hotels worden ondergebracht. In de hoofdstad zijn in som mige hotels nu al plaat sen gereserveerd. Dat is geen bezwaar voor auto mobilisten en ten gerie ve van hen, die de af stand per trein moeten afleggen, laten de N.S. extra sneltreinen rijden, 's morgens naar en des avonds van Brussel. De Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de plaatselijke V.V.V.'s bereiden momenteel een propagandacampagne voor. De Italiaanse auto mobilisten bijv., die zich naar Brussel begeven, wordt geadviseerd „even niet op de rem te trap pen, omdat ze dan tege lijk ook Nederland kun nen doen". De bezoekers uit Noordelijke streken, die toeh via ons land die nen te reizen, krijgen uiteraard een tegengestel de raad, nl. even op de rem te trappen. De juist heid van dergelijke wen ken wordt uitvoerig aan getoond en geïllustreerd in sbeqiaal ontworpen folders. Bovendien zullen drié Nederlandse dames op de wereldtentoonstel ling de weetgierigheid van het publiek kunnen bevredigen met een ware encyclopedische kennis over ons land, waarmee zij thans doende zijn zich zelf te verrijken. De drie gastvrouwen, een Am sterdamse. een Haagse en een meisje uit Delft, volgen nu namelijk een cursus van de A.N.V.V. Op het ogenblik doen zij praktijk op bij het VVV- kantoor te Amsterdam en maken zich daar ver trouwd met het te woord staan van vreemdelingen en het kiezen van de juiste 'folder voor een gast. De VVV verwacht veel van de activiteit van deze dames. VERIGENS is het buitenlandse bezoek aan Amsterdam in de maand juli van dit jaar iets teruggelopen. Er zijn 73.800 gasten van over de grenzen geweest, tegen 78.336 in juli 1956. Deze achteruitgang is niet alleen in de hoofdstad geconstateerd. Over de gehele linie is het bui tenlandse toeristenver keer iets minder gewor den. Ook ahdere Europe se landen hebben dit er varen. Een van de oor zaken is vermoedelijk de opstand in Hongarije in november van het vorige jaar. In die maand maken de Amerikaanse reisbu- namelijk hun trips gereed. En vanwege de gevreesde moeilijkheden en de spanningen op het vasteland van Europa hebben vele bureaus toen hun belangstelling ver legd naar he* Caraibische gebied en Zuid-Amerika. Overigens is men in VVV- kringen van mening, dat het aantal buitenlandse bezoekers in augustus weer zal liggen op het niveau van verleden jaar. Het aantal landgenoten, dat in Amsterdam ver bleef, be'droeg in juli 19.000 tegen 17.457 in de zelfde periode van 1956. Bij de wet van 19 december 1956. (0' regeling van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden en tot wijziging van de wet van 21 december 1950, tot uitbreiding van toepassing van het ziekenfondsenbe- sluit (wet op ziekenfondsverzekering voor bejaarden) is een regeling tot stand men, krachtens welke personen van jaar en ouder met een inkomen van niet meer dan 3410 per jaar een ziekenfonds verzekering kunnen sluiten tegen 'n Pre" mie. welke de helft van de 'gemiddelde kosten dekt. Zij, wier inkomen niet meer dan/ 2400 per .iaar bedraagt, betalen een premie, die gelijk is aan een vierde van de kosten. Genoemd bedrag van 3410 bestond uit een basisbedrag van 2000 vermeerderd met de uitkering van de Algemene Ou derdomswet voor gehuwden ad 1404, samen dus/ 3404, hetgeen is afgerond op 3410. Nu met ingang van 1 augustus j.l. de uitkering van de A.O.W. is verhoogd met een bedrag van 108,per verhoogd met een bedrag van 108 per jaar (voornamelijk in verband met da huurverhoging), is er bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend, waarbij de bovengenoemde bedragen van \f 341" en 2400 eveneens met 108 worden ver hoogd. Het kapittel van de Broeders van Huij- bergen heeft dinsdag onder voorzitter schap van mgr. Jos. Baeten. bisschop van Breda, een nieuw hoofdbestuur gekozen. Tot algemeen overste is benoemd broe der Venantius; de aftredende algemeen overste broeder Clemens is eerste assis- tend en secretaris geworden, broeder Siardus tweede assistent en broeder Theodosius .hoofd van het klooster te Bergen op Zoom is tot vicaris benoemd. Arbeiders, die bezig waren met graaf werk voor de uitbreiding van het protes tants-ziekenhuis te 's-Hertogenbosch heb ben een massagraf gevonden, waarin zich de skeletten van tenminste twintig man nelijke personen bevonden. Een onderzoek dat is ingesteld door de anatoom-patho loog dr. Zcldenrust en de gemeente-archi varis van Den Bosch, de heer L. Pirenne, heeft gegevens opgeleverd, die erop wijzen dat het graf gedateerd kan worden op 1629, ten tijde van het beleg van Den Bosch door de Staatse troepen onder Fre- derik Hendrik. Het is bekend, dat bij dit beleg in deze omgeving hevige gevechten geleverd zijn. Horizontaal: 2. niet met andere stoffen verbonden, 10. uitstalkast, 11. keurtroep, 12. inhoudsmaat, 15. meisjesnaam, 18. vr. munt, 19. kloosterzuster, 21. voormalig Nederl. eiland, 22. bergweide, 23. Eng. tel woord, 24. Eng. voegwoord, 25. zwaardvis, 27. gemeenschappelijk stuk grond, 29. vo gel, 31. roofdier, 33. barnsteen, 35. mu ziekterm (meerv.), 37. rom. huisgoden. Verticaal: 1. werpstnk, 2. pers. vnw., 3. gast, 4. naar beneden gaan, 5. bijb. naam, 6. openingen, 7. insekteneter, 8. deel v.e. Fr. ontkenning, 9. prik, 13. wijze, 14. Nederl. vliegveld, 16. oogglas. 17. meis jesnaam, 20. nakomelingschap, 24. pi. in Drente, 25. vijandschap, 26. vorm van koelen, 28. deel v.e. jas, 30. vreemde, 32. deel v.e. trap, 34. reptiel, 35. ter plaatse (afk.), 36, de onbekende (afk.). 1 t V s i X 6 4 *0 M u 'Y SS si 'r '9 ip f jj tv tt 26 M *5 Je J2 ii >V iS 36 7 OPLOSSING VAN GISTEREN Horizontaal: 1. trema, 5. steel, 8. dor stig, 11. etalage, 13. Oslo, 15. Elbe, 17. se, 18. r.o., 20. ar, 21. r.i., 22. r.k., 24. cel, 25. ko, 26. krach, 28. kroon, 31. lepe, 33. orde. 34. pleiter, 37. ellende, 38. karos, 39. oeloe. Verticaal: 2. edel, 3. motor, 4. ara, 5: sta, 8. Tiger, 7. egel, 9. sla, 10. mos, 12, rei, 14. serre. 16. brood, 19. och, 20. alk, 23. kapper, 25. korrel, 26. k.l.m., 27. cello, 29. roede, 30, nek, 32, die, 35. els, 36. t.n.o. stoel. Het zweet parelde hem op het voor hoofd, zijn handen beefden. Gij hoorde nauwelijks meer wat zijn bezoeker zei, was zich van zijn aanwezigheid niet eens meer bewust. Eerst toen deze zijn hoed nam en met 'n buiging naar de deur ging. scheen de Australische goudkoning weer tot de werkelijkheid te ontwaken. Hij nam een chequeboekje uit zijn schrijfbureau, vulde een bedrag van tweeduizend pond sterling in en overhandigde het formulier aan "zijn bezoeker, die na een nieuwe bui ging en' onder herhaalde dankbetuiging over de correcte afwikkeling dezer aan gelegenheid vertrok. Alleen achtergebleven verviel de miljo nair opnieuw in een soort droomtoestand die veel overeenkomst vertoonde met een nachtmerrie. Zijn ogen staarden in de verte, zonder iets te zien en zijn lippen prevelden steeds weer opnieuw het woord onmogelijk, onmogelijk. En toch viel er geen seconde aan de waarheid van de woorden van de direc teur van het speurbureau, die hem de tij ding persoonlijk gebracht had. te twijfe len, Het was een instelling van interna tionale reputatie, welke hij reeds jaren kende. Het feit, dat zijn dochter in gezelschap gezien was van een chauffeur, en nog wel zijn ontslagen chauffeur, had hem nog dieper getroffen dan de wetenschap, dat zü de betrekking van verkoopster had aangenomen in een Parijs, magazijn. Niet dat hij ernstige bezwaren' had tegen hun posities als zodahig. Sir William Spar kes was geboren en getogen in Australië feet meest democratische land, feef. wereld, waar hij zijn eigen weg gemaakt had, zon der iemands hulp en steun. En daar had hij de waarde van de mens leren beoor delen, naar wat hij van zijn leven gemaakt had door eigen kracht, door eigen persoon lijkheid en karakter. Toen Ben Morris kort geleden op zijn kantoor verschenen Was en hem op staan de voet zijn ontslag gevraagd had, zonder dat hij hem de reden' hiervan wilde opge ven, was hij diep teleurgesteld geweest. Hij had iets m de jonge man gezien, had hem vertrouwd en in hem geloofd, als of hij zijn eigen zoon geweest ware en de wijze, waarop zijn chauffeur van stonde af aan zijn taak had opgevat, had hem, Sir William Sparkes, het onbetwistbare bewijs geleverd, dat hij zich niet in zijn nieuwe dienstbare had vergist. In de betrekkelijk korte tijd. dat de jonge man bij hem in betrekking geweest was, had hij zich aan hem gehecht. De Australische goudkoning behoorde met al zijn miljoenen tot de eenzamen dezer wereld. Van 'nature was hij altijd een eenzelvig man geweest en de wijze, waarop hem eens het liefste, wat hij ter wereld had bezeten, was ontstolen had het laatste vonkje van vertrouwen, dat hij nog in de mensheid bezat, ge doofd. Van die dag af waren zijn gevoe lens verkild en zijn hart koud geworden voor alles, wat deze wereld biedt, behal ve voor het goud, dat zijn mijnen ople verden. De jaren hadden hem de (nacht van het geld leren kennen en zijn hele le ven had zich toegespitst op dit éne doel, de vernietiging van de man, die eens de handen had uitgestrekt naar zijn geluk! Hoe meer hij zicfe verdiepte in het op zienbarende bericht, dat hem zo juist gebracht was, hoe raadselachtiger het ge hele geval hem werd. Had Ben Morris, de chauffeur, ontslag uit zijn dienst geno men, omdat hij op de hoogte was van het feit, dat het verkoopstertje van het Lou vre zijn dochter was. en hij zich op deze wijze tegenover zijn patroon niet in een scheve positie wilde plaatsen, dandan pleitte dit voor zijn karakter. De moge lijkheid bestond ook, dat Mary hem, haar vader als een koud en gevoelloos mens had afgeschilderd, voor wie alleen geld waar ds had. Misschien had zij hem ook ver teld, waarom zii uit zijn huis wegge vlucht was, namelijk, omdat zoals zij het hem zelf in de scène, die tussen hen had plaats gehad, voor de voeten had ge slingerd hij „haar leven vergiftigde met zijn wraakplannen". Maargoed. dit alles aannemende, hoe was Ben Morris dan op het spoor vap zijn dochter geko men, terwijl zelfs de meest befaamde de tective-bureaus van Engeland dit eerst na maanden moeizaam speuren hadden ont dekt? Had hij door een louter toeval met Ma ry kennis gemaakt, of.... en nu be stormde Sir William Sparkes eensklaps een gedachte, die hem met gebalde vuis ten overeind deed .springen stond zijn gewezen chauffeur in dienst van zijn vij and? Was hij een spion, die zich bij hem had weten in te dringen om te trachten achter zijn plannen te komen, en vast te stellen met wie hij. Sir William Spar kes, relaties onderhield, zodat men in het kamp van de vijand zijn maatregelen treffen kon? Het Centraal Orgaan voor de Econo mische Betrekkingen met het Buitenland heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres aangeboden inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag Inzake de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.). Het Centraal Or gaan geeft hierin een aantal, vanuit Ne derlands standpunt gewenste, interpreta ties en uitwerkingen van dc gegeven ver dragtekst aan, voor zover hierbij handels politieke kwesties aan de orde komen. Wat het gemeenschappelijk buitentarief betreft acht het Centraal Orgaan het o.m. van groot belang dat de mogelijkheid van tariefcontingenten wordt geopend voor alle produkten, waarvan wijziging in de voorzieningsbronnen of onvoldoende voor ziening binnen de gemeenschap nadelige gevolgen voor de verwerkende industrieën met zich zou kunnen brengen. Een zo laag mogelijk buitentarief op grondstoffen en halffabrikaten is voor een grondstoffenarm land als Nederland van groqt belang. Voor een beperkt aantal grondstoffen en halffabrikaten is een re geling getroffen waarbij maximum-tarie ven van 3 en 10 pet zijn vastgesteld. Het Centraal Orgaan zou het zeer wenselijk achten, indien een procedure kan worden gevonden om andere produkten, welke kennelijk grondstoffen of halffabrikaten zijn, eveneens met maximaal 3 resp. 10 pet te belasten. Inzake het gemeenschappelijk land bouwbeleid dient naar de mening van het Centraal Orgaan met nadruk een garan tie te worden gevraagd, dat de bepaling van art. 43, dat elk land gelijke garantie voor werkgelegenheid en levenspeil der producenten kan eisen als in de nationale organisaties wordt geboden, niet de be oogde produktiviteitsverhoging mag be lemmeren, terwijl voorts een duidelijke verklaring van de lidstaten dat een stre ven naar autarkie niet in de bedoeling ligt, noodzakelijk wordt geacht, Een verduidelijking van de bepaling van art. 44 inzake minimum rijzen acht het Centraal Orgaan onontbeerlijk. Het is van mening dat het gebruik van dit instrument zo beperkt mogelijk dient te blijven. Bovendien dient vast te staan dat minimum Importprijzen slechts mo gen worden ingesteld ter vervanging van contingenten. De praktische uitvoering van het be ginsel der grondstoffen, bestemd om te worden verwerkt voor export naar derde landen, die tegen wereldmarktprijs mogen worden gekocht, vereist nadere toelich ting, daar een schelding tussen grond stoffen die uiteindelijk voor export bin nen de E.E.G. zullen worden bestemd en die, welke daarbuiten zullen worden ge ëxporteerd praktisch ondoenlijk lijkt. Het beginsel, dat het vervoerwezen een zelfstandige bedrijfstak, gebaseerd op ren dabiliteit en commercieel beleid dient te zijn, is niet duidelijk in het verdrag neer gelegd. Het ontbreken van dit beginsel wordt als een ernstig bezwaar gevoeld. Het Is niet uitgesloten dat maatregelen, die In het kader van de E.E.G. zullen worden genomen, afbreuk zullen doen aan de In ons land gevoerde vervoers- politiek en ernstige nadelen voor het Ne derlandse vervoerswezen met zich zullen brengen. Op datzelfde ogenblik schoot het hem te binnen, dat Stanley Rogers eens, toen Ben Morris zich op zijn kantoor vertoond had, op het moment, dat hij met zijn se cretaris in gesprek geweest was, zicht baar blijken van ontsteltenis gegeven had, toen hij deze gewaar geworden was, en De bepaling van art. 112 betreffende de harmonisatie van de exportsubsidies zal zodanig dienen te worden geïnterpre teerd, dat deze subsidies, voor zover de scheepsbouw betreft, de opdrachtgevers in de E.E.G. nimmer In een ongunstiger positie zullen stellen dan die in derde landen. mt Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hock van Holland. Golflengte 25 meter. Vrijdag 9 a;ig:i%4us 22.00 Fiesta time. 22.15 Concertgebouw. 22.45 Hersengymnastiek, 23.30 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. ZATERDAG 10 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Nws. 8.18 Gramm. 3.50 V. d. vrouw 9.05 Gramm. (9.359.40 Waterst) 10.00 Caus 10.05 Morgen wijding 10.20 Promenade-ork. 10.50 Buitenl. over 11.05 Gramm 11.30 Pianorecital 12.00 Gramm. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje 14.00 Gramm. 14 25 V. d. jeugd 15.00 Politiekapel 15.30 Caus 15.45 Ora torium 16.30 Lichte muz. 16.55 Vakanti etips 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. L8.50 Gramm. 19.00 Artistieke staalkaart 19.30. 19.40 en 19.35 Caus. 20.00 NW». 20.05 Vlieg er eens uit 21.00 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Roemeens ork. 22/50 Sport 22.40 Klankb. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gramm. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gramm. 7.15 Gewijde mut- 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.I5 Gramm. 8.50 V. d. vrouw 10.00 V d. kleuters 10.13 Gramm. 10.30 Beci je zestig? 11.00 V. zieken 11.45 Gramm. 12.00 Middagklok, nood klok 103 Gramm. 12.30 Land- en tuinb. me ded. 12.33 Gramm. 12.53 Zonnewijzer 13.00 NW- en kath. nwi. 13.20 Metropole ork. en solisj 13.50 Gramm. 14.00 Jubilejim Jamboree 195] 14.20 Gramm. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gemengd koor 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten 15.4° Harmonie-ork. 16.00 V. d. jeugd 16.50 De schooh* heid v. h. Gregoriaans 17.20 Promenade ork- en sol. 18.00 Wereldkampioensch. wielrennen 193" 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gramifl- 13.40 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Comm. oP het nws. 19.15 Gramm. 20.10 Lichtbaken 20.30 Act. 20.45 Gramm. 20.50 Lichte muz." 21.10 Zang spel 21.50 Gramm. 22.35 Wij luiden de zondag jj Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 N'"S. in Esperanto 23.22—24.00 Gramm. Engeland, BBC Home SERVICE. 330 m. 12.25 Gevar. progr. 12.55 Weerbei. 13.00 Nv/s- 13.10 Gevar. progr. 13.40 Verz. progr. 14. Ij Cricketrep. 14.15 Hoorsp 15.00 Ork. conc. 15.£J Cricketrep. 16.13 Caus. 16.30 Ork. conc. 17.0J V.d. kind. 1753 Weerber 18.00 Nws. 18.15 Stad en land 18.45 Lichte muz. 18.30 Interviews 2 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.13 Hoorsp. 22-& Avondgebeden 23.00-23.08 Nws. Engeland, BBC Utfbt Progr. 1500 en 247 12.15 Rep v.d. Ulster Grand Prix 12.20 0*K bekend 13.00 Rep v.d. Ulster Grand Prix l3-~? Cricketrep 13.35 Jazzmuz. 13.45 V.d. kind. 14-7 Lichte muz. 14.30 Cricketrep. 14.30 Rep. v*?* Ulster Grand Prix 15.:5 Ork. conc. 15.35 Cy oketrep. 15.40 Ulster Grand Prix 15.55 Cricket rep. 16.05 Serpentine Regatta 16.15 Lichte 16.45 Cricketrep. 17.00 Serpentine Regatta I7-1 Ulster Grjuid Priz 17.30 Cricketrep. 17.45 pentine Regatta 18.00 Cricketrep. 18.35 Jazzm^N 18.59 Cricketuitsl. 19.00 Nws. 19.30 Henry Promenade Conc.: Ork. conc. 20.55 Voord*' 21.00 Verv. ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram3'1» 23.00 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. NDR-WDR. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. m&L 15.00 Volksmuz. 16.00 Gevar. progr. 18.00 Lie»* muz. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang 20.00 Ge^' progr. 21.43 Nws. 22.10 Ork conc. 22.35 I»i«hJ3 muz. 23.00 Hoorsp. 24.00 Nws. 0.05 Gramm Lichte muz. 2.15-.530 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Trofr. 347 m. «a 12.30 Gramm. 13.00 Nws. 13.55 Gramm. Nws. 14.17 Ork.conc. 15.40 Gramm. 10.10 OJf*" conc. 16.55 Kamermuz 18.30 Gramm. 19.01 Kofig zang 19.30 Amerikaanse uitz. 20.00 Gramm. 20- Opera 22.03 Vioolrecital 22.20 Koorzang 23.*»' 24.OO Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m. 45 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. &r. n eei aci dat hij met een asgrauw gelaat naar de Gramm. 13.00 Nws. 13.11 Muzikale - scoop 14.30 Kadiojourn. 13.00 Gramm. 13.30 te mi.'.. 16.00 Chansons 16.15 Orar. ork. Gramm. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper '3o Gramm. 17.30 Gevar. muz. 18.00 Gramm. g'.s. V.d. sold. 19.00 Nws 19.45 Gramm 20.00 AJTlL. jongeman had geïnformeerd. Eerst toen hij, William Sparkes, hem de naam van zijn nieuwe chauffeur genoemd had. had hij iets gemompeld over een toevallige gelijkenis. Hier was iets dat niet klopte. Had Stanley Rogers de jongeman ooit op de een of andere wijze in Amerika ont moet? En zo ja, in welk verband? Maar.hoe waren deze vage vermoe dens dan in overeenstemming te brengen met andere nuchtere feiten? Immers, ha hij de jongeman niet in uiterst armoedi ge omstandigheden in Londen aangetrof fen en was de knaap toen niet als een uit gehongerde op het hem geboden voedsel aangevallen? Van de andere kant echter, had hij zijn chauffeur niet eens op een avond aangetroffen in de schouwburg, keurig in smoking gekleed, terwijl zijn houding duidelijk uitgewezen had, dat hij door zijn geboorte op een heel ander maatschappelijk plan stond, dan de posi tie, die hij overdag bekleedde, scheen uit te wijzen? Was deze bescheiden; innemen de, ja welhaast beminnelijke jongeman in zijn hart een geraffineerde komediant, een gewetenloos avonturier, die voor geld alles veil had? En maakte dat plotseling ontslagnemen en de relatie die hij met zijn dochter had aangeknoopt, deel uit van het plan? (Wordt vervolgd) I muz. 21.00 Gramm 21.15 Amus muz.. 22.00 jJW* 2211 Verz. progr. 23.40-24.00 Idem 484 m. 2300 Nws. 23.05 Gr# 11.1° 12.15 Gramm. 12.54 Idem 13.00 Nws. Verz. progr. 14.00 Opera 16.30 Lichte jo 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.38 Gram1"- Idem 19.30 Nws. 20.30 Gramm. 21.00 ia- 22' 'AS 21.30 Cabaret 22.00 Nws. 22.10 Gramm. Idem 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 BBC Uitz. voor Nederland 17.45-18.15 Nws. Londens Radiodagb. ©o huis met een verhaal. Sportjourn. (224 en J*i TELEVISIE AVRO; 17.00—17.30 V. d. kleuters. N0 #j5 NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA* Gevar. liedjes 20.50 Fllmverz. progr. 21.15 en antwoordspel (Intermezzi: Lichte DUITS progr.: 14.00 Tentoonstellingsber. V. d. kind. 15.00—15.50 Muz. eri huinor 17 45 Quizptogr. 1800 V.. d. kind. 1820 uifl' 1840—19.00 Kookpraatje 19.0^-19.30 0.00 Journ. "20.15 Gevar. progr. reld* FRANSS-BELG. progr.: 15.30-17.00 wf tfe' kampioenseh. wielrennen 19.00 Film 7" ja reldkampioensch. wielrennen 20.30 Act. 2J- m spel 22.15 Wereldkampioensch. wielr4*i,nei1 Wereldnws. iakb^' VLAAMS-BELG. progr.? li.SB Wereld* wielrennen 17 00—18.00 V. d ieugd 19 feldkamp wielrennen 20.15 Lmbt muz* 2100 Dc w rek in beeld 2130 Weet je waagt 22.15 Werelcikamp. wielrenn©» Nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4