HET PROJECT Een kunstmaan wordt de wereldruimte ingestuurd Tijdschriftenrevue JEUGDLECTUUR Gunstigste hoogte 450 km boven het aardoppervlak; snelheid 27.000 km p. u. VONDST in t zoeklicht De start De tweede trap Opsporing verzocht ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 PAGINA 12 DE KATHOLIEKE MISSIE IN INDIA UITSMIJTER. v>" Vanguard WANNEER straks de eerste kunstmatige aardsatelliet van Pa- tric Air Force Base aan de kust van Florida in de Ver. Staten de wereld ruimte wordt ingestuurd, zal dat 't resultaat zijn van jarenlange intensieve ar beid. Het is niet eenvoudig om een kunstmatige satel liet in zijn baan te brengen. Niet alleen moet de kunst maan op een bepaalde minimum hoogte worden gebracht, maar tevens moet voor een voorwaartse snelheid worden gezorgd, die de aantrekkingskracht van de aarde teniet doet; bovendien moet de satel liet zelf in draaiing wor den gebracht om zijn baan te stabiliseren. De gunstigste hoogte ligt op 450 kilometer boven het aardoppervlak. Wanneer de satelliet op deze hoogte met een snelheid van 27.000 kilometer per uur, dat is 7'A kilometer per seconde, een baan even wijdig aan het aardopper vlak doorloopt, dan kan zij dit 1 jaar lang volhou den. Doch slechts een kleine afwijking in hoogte, in de hoek ten opzichte van het aardoppervlak of in de eindsnelheid, zal een eliptische omloopbaan ten gevolge hebben. Volgens de gemaakte berekeningen zai de kunstmaan de aarde niet dichter mogen naderen dan 300 kilometer, terwijl het hoogste punt van de ellips met hoger mag liggen dan 2300 kilometer. Wanneer men er in zal slagen de satelliet in deze baan te krijgen, dan zal de levensduur ongeveer 15 dagen bedragen. Slaagt men er echter niet in de satelliet hoger dan 200 kFometer te laten stijgen, dan is de levensduur minder dan 1 uur! Het laat zich gemakkelijk indenken, dat het omhoog brengen van de satelliet door middel van een raket, een geenszins simpele opgave is. Laten we daarom eens kijken hoe het een en ander verloopt. De kunstmaan, die wordt aangeduid als het project Vanguard wordt omhoog gebracht door middel van een enorme raket, die op zijn beurt weer is opgebouwd uit drie afzonderlijke raketten.' De derde raketmotor, die tezamen met de satelliet in de neus van de ra ket een plaats heeft, gebruikt een vaste brandstof. Is het tanken achter de rug en zijn de instrumenten gecontroleerd, dan is het wachten op de start. Alle levends wezens worden in het blokhuis terug getrokken en de Vanguard staat, be schenen door schijnwerpers, roerloos op het platvorm. Plotseling wordt de stilte ver scheurd door een onbeschriiflijk- ge luid. Een enorme steekvlam schiet onder het platvorm vandaan en op hetzelfde ogenblik stijgt de raket omhoog, balancerend op een staart van vuur (foto 4). Het uur O heeft geslagen en de eerste kunstmaan is zijn reis naar de wereldruimte begon nen. De Vanguard is gestart in oos telijke richting en profiteert zodoende van de rotatiesnelheid van de aarde, die op dat punt ongeveer 1340 voet per seconde bedraagt. De motor in de staart is zwenk- baar naar alle richtingen en wordt gecommandeerd door een elektro nisch systeem, dat zijn impulsen ont vangt van gyroscopen. Zodra de ra ket van zijn baan wil afwijken, kan telt de motor terstond iets naar de tegengestelde zijde en wordt de oor spronkelijke koers hersteld. De brand stoffen worden door turbinepompen, die door samengeperst heliumgas be wogen worden, naar de motor geleid. Enige ogenblikken na de start wordt de raket iets gekanteld, zodat zij naar het oosten gaat koersen. Zodra de eerste trap is leeggebrand, is de raket op een hoogte van 54 kilo meter boven de aarde en beweegt hij zich voort onder een hoek van 45 gra den. Terstond na het leegbranden wordt de eerste trap afgeworpen en valt 300 kilometer uit de kust in de Atlantische Oceaan. Op hetzelfde moment treedt de ra ketmotor van de tweede trap in wer- Deze drie-traps raket wordt voor de start gereed gemaakt, staande op het lanceerplatvorm en omge ven door bordessen, die be weegbaar aan een enorme verrolbare toren zijn be vestigd. Zoals de eerste foto laat zien, zijn technici van de Martin-vliegtuigfabrieken, die de ontwerpers van de enorme raket zijn, bezig de laatste hand te leggen aan het gevaarte. Het geheel is ruim 21 meter lang en heeft een doorsnee van iets meer dan een meter. Het totaal gewicht ligt om en nabij de 11 ton. De raket heeft geen vinnen, zodat hij de indruk maakt van een uit zijn krachten gegroeide ge weerkogel, compleet met huls. De tweede foto toont ons de raket, ontdaan van het montageplatvorm, dat ach terwaarts is weggereden. Duidelijk komt nu de vorm tot uitdrukking. Achter de staande mast is nog juist een gedeelte van het blok huis zichtbaar, van waar uit straks de lancering plaats vindt en de baan foto i van de raket wordt gecon troleerd. De muren zijn van enorm dik beton, zodat de bemanning onder alle om standigheden veilig is. Er kan nu een aanvang worden gemaakt met het overpompen van de brandstoffen voor de vlucht. Dit is een zeer delicate onderneming. De eerste trap de huls van de geweerkogel heeft een raketmotor, waarin een mengsel van vloeibare zuurstof en gezuiverde petroleum verbrand wordt. Het overpompen van deze brandstoffen is niet zo bijster gevaarlijk. Anders wordt het met de brandstof voor de tweede trap, die in het smallere deel van de raket is ondergebracht. De raket motor van dit deel consumeert een iets pittiger drankje, bestaande uit salpeterzuur en dimethyl hydrazine. En aangezien het bekend is, dat deze stoffen bepaaid gemene eigenschappen hebben, zijn de bedieningsmanschappen in een soort vuurbestendig duikerspak gestoken, zoals de derde foto te zien geeft. Foto IV tweede gemonteerd op een draaitafel. Door middel van raketten nu wordt deze tafel in draaiing gebracht en wanneer het geheel nu 200 omwente lingen per minuut maakt is het zo ver, dat tweede en derde trap ge scheiden worden. Er ontbranden hier voor een paar hulpraketten, die aan de tweede trap bevestigd zijn en te gengesteld werken, zodoende de tweede trap in zijn vaart remmend. Deze zal dus achterblijven en de der de komt vanzelf vrij. Terstond komt ook de raketmotor van de laatste trap in werking en deze zorgt er voor, dat de snelheid wordt opgevoerd tot de noodzakelijke 27.000 kilometer per uur. Foto 6. Zodra nu ook deze laatste motor is leeggebrand, wordt de satelliet door middel van een veer-mechanisme af gestoten. Nu is het zo, dat bij dit af stoten de satelliet zelf nog iets ver sneld wordt en de lege raketmotor iets vertraagd. Daar beide echter de zelfde snelheid hebben, zal de lege motor als een aparte satelliet de kunstmaan blijven volgen; door het kleine verschil in snelheid echter steeds verder achterblijvend. Foto 7. Eenmaal in zijn baan gebracht, .komt het er op aan, de satelliet op te sporen en zijn baan nauwkeurie vast te stellen. Het Naval Research Laboratory heeft hiervoor het „Mini- track"-systeem ontworpen. In de sa telliet is voor dit doel een kleine aparte radiozender ingebouwd, die tenminste twee weken blijft werken Door middel van peilingen kunnen waarnemers op de aarde de satelliet nu opsporen en hun peiling doorge ven aan het VANGUARD Communi cations Center. Dit kan uit de ontvan gen gegevens de baan vaststellen en de gegevens doorgeven aan de opti sche waarnemers, waar en op welke tijd zij de satelliet in het zicht zul len krijgen. Dat er bij deze gang van zaken haast gemaakt moet worden, laat zich denken omdat de satelliet elke 90 mi nuten een omwenteling om de aarde maakt. Dat wil zeggen, dat hij voor elke waarnemer slechts enkele minu ten te zien zal zijn op zijn reis van horizon tot horizon. Optische waar neming kan echter alleen plaats vin den kort na zonsondergang en kort voor zonsopkomst, aangezien dan de waarnemer in het donker zit en de satelliet reeds door de zon beschener wordt. Bovendien moet de lucht hel der zijn. De voornaamste gegeven.- van de satelliet zullen evenwel moe ten komen via de radio. W. H. M. VAN BEEK Foto V Foto VI Foto VII De christelijke gemeenschappen en voor at de katholieke missie met haar 6'/; mil joen aanhangers vormen zonder enige twijfel 't krachtigste bolwerk tegen de ma terialistische stromingen. Het hindoeïsme is eigenlijk niet in staat voldoende tegen weer te bieden. De inheemse bisschoppen spelen hierbij echter een grote rol. Per soonlijk staat Nehroe loyaal tegenover alle godsdiensten. Hij heeft eens gezegd, dat zjjn regering de handen vol had aan het bevredigen van de aardse behoeften van het Indische volk en dat zü daarom aan de idealen van het hiernamaals niet kon denken. De bisschoppen van India en van geheel Zuidoost- Azië vaardigden intussen op 29 januari 1956 een gezamenlijk herder lijk schrijven uit tegen het dreigende ge-' vaar van de vijfde colonne (het commu nisme). De studenten van India schijnen zeer toegankelijk te zijn voor dit systeem. Rond de jaarwisseling van 1954-55 orga niseerde de Pax Romana een congres voor katholieke Aziatische studenten in Madras Twaalf landen waren vertegenwoordigd. Deze manifestatie betekende een waarde volle steun voor de Indische missie in haar strijd tegen haar ergste vijand van nu, het communisme. Aldus dr. A. Freitag S.V.D. in een in teressant artikel over nationalisme en communisme in India in het augustus nummer van „De Katholieke Missiën" (uitg. Missionarissen van Steyl). Foto III king. Ook deze motor is zwenkbaar gemonteerd en door middel hiervan vindt de verdere besturing groten deels plaats. De brandstoffen worden nu niet meer door pompen, doch direct door samengeperst helium naar de motor gestuwd. Deze tweede trap is het voornaam ste deel van de VANGUARD. Hier in zijn praktisch alle instrumenten ondergebracht, die er verantwoorde lijk voor zijn, dat straks de satelliet in de juiste baan wordt losgelaten. Kort nadat de motor van de tweede trap in werking is getreden, valt de neuspunt van de raket af. Aangezien op deze hoogte nagenoeg geen lucht- weerstand meer wordt ondervonden, behoeft de puntige neus geen verdere dienst meer te verrichten. De derde trap met voorop de kunstmaan zijn nu onbeschermd. Gelijktijdig met het wegvallen van de neuspunt komen vier telesoopische antennes uit de satelliet naar buiten. Na het leegbranden van de motor wordt de tweede trap niet afgewor pen. Hij blijft voorlopig nog met de derde trap verbonden. De raket heeft op dat moment een hoogte bereikt van 210 kilometer en de snelheid is groot genoeg om zonder aandrijving de hoogte van 450 kilometer te berei ken. De horizontale snelheid bedraagt op dat ogenblik ongeveer de helft van die, welke noodzakelijk is om straks de kunstmaan in haar baan te houden. Steeds verder stijgend, razen twee de en derde trap nu gezamenlijk door de ruimte over een afstand van ruim 1000 kilometer. Gedurende deze periode, waarbij dus geen aandrijving plaats vindt, gebeuren er verschil lende belangrijke dingen. Door mid del van gyroscopen, het elektronische systeem en kleine hulpraketten wordt de baan steeds verder afgebo gen tot zij tenslotte evenwijdig kom! te lopen met het aardoppervlak. Bo vendien heeft een speciale snelheids meter, gekoppeld aan een rekenma chine, de versnelling gemeten, die optrad tijdens de werking van de mo toren. Aan de hand van de uitkomst die door dit apparaat geheel lange elektronische weg wordt verkre gen, wordt straks precies op het juis te moment de derde trap van de sa telliet los gemaakt. Voor het zover is wordt deze der de trap eerst in zijn geheel in rotatie gebracht om de baan te stabiliseren Om dit mogelijk te maken is de gehele derde trap in de kop van de Nehroe heeft het communisme in eigen land sterk bevorderd door zijn grote lof" reden op het rode systeem en de groot se ontvangsten van de leiders uit Moskou. In de staat Kerala hebben de communis ten de regering reeds in handen gekre gen lang^ de democratische weg van vrij® verkiezingen. Foto II Goede wijn behoeft geen krans. De schapenhouders met hun onverzadigbare t,.-_ r> j ,..n~ r- i- «-i- i landhonger. Of eigenlijk de leider van die schapemhouders, de ruwe Goffley, die echter meer zijn eigen belang op het oog heeft dan dat van zijn lotgenoten. Zoiets blijft voor Arendsoog nooit lang verbor gen, maar voordat de onbetrouwbare lei ders ontmaskerd en onschadelijk zijn ge maakt, hebben Witte Veder en hij veel avonturen te doorstaan en wordt een „vee-oorlog" maar nauwelijks voorko men. In de Prisma-juniores-serie (Uitg. Het Spectrum, Utrecht) verscheen weer een drietal aardige boekjes: „Jeroen en de jacht op de echo" van Daan Zonderland is helaas het laatste van drie onbe taalbare Jeroen-boeken. Men blijft als volwassen (voor)lezer van de ene verba zing in de andere vallen over de onge breidelde fantasie van Zonderland, die nergens absurd wordt, maar regelrecht op de verbeeldingskracht van het kind gericht is. Ook na dit derde boek zullen de kinderen blijven vragen naar het vol gende deel. C. Voges maakte ook voor dit boek leuke tekeningen. „De zoon van de gondelier" van Elsa Steinmann speelt in de romantische sfeer van Venetië met zijn kanalen en gondels. Gabriëllo is de zoon van een beroemde gondelier. Door het verongelukken van zijn vader komt hij voor de harde plicht te staan, dat hij met zijn moeder moet zorgen voor het levensonderhoud van het gezin. Hij wil graag gondelier worden, juist als vader, maar daarvoor is hij nog te jong. Hij werkt eerst bij zijn oom als helper op diens vissersboot, maar hij raakt dit baantje kwijt en zijn moeder is de wanhoop nabij. Dan neemt de kleine Gabriëllo het besluit om in een fabriek te gaan werken. Een eerlijk geschreven boek. dat zal boeien om zijn geheimzin nige Venetiaanse sfeer en om de dap perheid van de kleine Gabriëllo. In „Metti en haar eiland" van Doro thea Hollatz leert en ziet een klein meisje, dat voor maanden van huis moet, veel nieuwe dingen en geniet ervan. Bo- serie „Pim Pandoer" (uitg. L. C. G. Malm- berg te 's-Hertogenbosch en de Vlaamse Boekcentrale in Antwerpen), heeft zijn plaats al gevonden op het boekenplankje van de jongenskamer. Het zesde deel: „Het raadsel van de Jordaan" toont ons Pim Pandoer temidden van de oude be kenden en we zien hem onderduiken in een zo merkwaardig avontuur, dat we aan zijn rechtschapenheid ernstig gaan twijfelen. Carel Beke, de schrijver, neemt tenslotte onze twijfel weg, doch niet na ons te hebben doen delen in levensge vaarlijke avonturen, waarin laatste secon den telkens de beslissing brengen. Bij de Uitgeverij Ploegsma te Amster dam zag deel 17 van de Wielewaal-reeks: „Lauri een jongen uit de bergen" van Annie Winkler-Vonk het licht. Lauri, een Zwitserse jongen van elf jaar, die in een dorpje in de bergen woont, ziet er nooit verzorgd uit. Doordat er weinig op hem wordt gelet, spijbelt hij soms van school, om op het meer te kunnen gaan varen. Dat vindt zijn vriendinnetje Amei, met wie hij graag op de bergweiden speelt, beslist niet in de haak. Verder zijn er nog andere mensen: een majoor, die een groot landgoed bezit; zijn vrouw, die veel invloed op Lauri heeft; een Roemeen, die niet veel goeds van plan is; Vincent, die jarenlang gids was en zijn vrouw Mar- greet. Een belangrijke plaats neemt ook het hondje Snuffel in. Lauri is een aar dige eerlijke jongen met een goed ver stand, maafer is iets, dat hij vreselijk graag wil hebben. En om dat te krijgen, doet hij iets heel doms. Het loopt gelukkig allemaal goed af, maar als Amei er niet was geweest In de Arendsoog-serie van uitg, L. C. G. Malmberg te 's-Hertogenbosch verschenen „Het vceland in gevaar", door J. Nowee De ranches van Arendsoog worden bedreigd door.... schapen, ontelbare schapen! Nu is een schaap geen beest om bang van te worden, zeker niet voor de potige far mers van het westen. Het zijn dan ook niet zozeer de schapen, die het bestaan van de ranches bedreigen, als wel de vendien vindt ze een vriendinnetje, dat ook voor een tijdje van huis is. Er komt ook verdriet! Verdriet om Polio, haar hond, die met haar meegekomen is en pas na veel moeite toestemming krijgt om in het kraaakheldere huis van Metti's tante te blijven. Vooral echter verdriet vanwege het grote heimwee naar vader en naar het eiland. Een levendig meis jesboek vol spannende situaties en ge beurtenisjes, met tal van interessante figuren en tegen de achtergrond van een met liefde geobserveerde natuur. De te keningen zijn van Carla von Stülpnagel. Bij J. H. van Wees jr. te Utrecht, ver scheen een door een drietal Dominicanen van het St.-Dominicuscollege te Nijme gen samengesteld gebedenboek voor jonge mannen: „Fons vitae". Zij hebben op grond van hun dagelijkse ervaring met opgroeiende meisjes en jongens een poging ondernomen om de jeugd een ge bedenboek te geven, dat aan haar leef tijd is aangepast en daarbij een vorm gekozen, die de jeugdigen aanspreekt. In die poging zijn zij zeker geslaagd. Zij hebben getracht in een overweging voor iedere zondag van het kerkelijk jaar bid dend die stof te verwerken, die in het hart van deze jeugd leeft. En in do biechtgebeden, aanbiddingsoefeningen en overwegingen hebben zij zoveel mogelijk de persoonlijke idealen van jonge men sen op een wijze, die inderdaad aan spreekt naar voren gebracht. Zij heb ben dit gedaan door de meest concrete situaties te bezien in 't licht van rijke ge dachten uit de liturgie en achter alle moeilijkheden en verlangens van de jonge mens een ideaal te plaatsen; het positieve ideaal van het Evangelie, het ideaal van liefde voor God en mensen.' Van harte aanbevolen! De uitgeverij „De Sleutel" deed in de Pocomoto-serie een nieuw jongensboek het licht zien: „Drijfjacht in de Bra- sada" van Rex Dixon. Pocomoto maakt weer een spannende tocht mee: hij mag meëhelpen bij het vangen van wild ge worden stieren en koeien. Daarvoor gaat hij de „bush" in en beleeft er de meest onverwachte avonturen. In de Winfair-serie van uitgeverij Ten Hagen N.V. te 's-Gravenhage verscheen de tweede druk van „Panatsche, de held van de zwarte bergen" door Ray Frank lin. Een aardig boekje vol avontuur, dat Sinds India op 1 november van het vo rige jaar zijn nieuwe staatkundige inde ling heeft gekregen, waarbij de afzonder lijke staten een grotere zelfstandigheid werd gegeven, is het nationalisme weer sterk toegenomen. Vooral in de staten Madhya Pradesh en Madhya Bharat ging men tot heftige acties over. In 1955 werd slechts aan 19 missionarissen een visum uitgereikt. Bij een decreet van 27 novem ber 1954 was men zelfs reeds zover gegaan de missionarissen uit de Commonwealth het recht op' visa te ontnemen, ofschoon deze hun rechtens toekomen' vanwege de politieke verhoudingen van hum land met India. Veel opschudding veroorzaakte het Niyogirapport, dat de „denationaliseren de" invloed van het christendom wilde bewijzen. Gelukkig werd dit rapport door de hoogste rechter verworpen. De Goanese gezinnen en de Malabar- Christenen blijven nog steeds de groe peringen waarop de Kerk van India haar hoop heeft gesteld, omdat zij verreweg de meeste roepingen opleveren voor 't prie- terschap en kloosterleven, aldus pater Freitag. DE VILLE LUMIERè wordt steeds doh" kerder. Althans, wat de mensen b®" treft. Het aantal kleurlingen neemt er. niet alleen hand over hand toe maar ooK dat der zwarten. Men ziet er de verrijze nis van Equatoriaal Afrika „weerspi®' geld" in een glimmend zwart van poets- pommade. Elk jaar komt deze nuanc® steeds weer voor, vooral in de omgeving van de Boul' Mich. Daar vormt het zwaru ondanks de toeneming van gekleurde licht reclames, een achtergrond voor het druk ke gewoel aan weerskanten van dez® boulevard, die op weg schijnt, de druk ste van Parijs te worden. Op deze drukke boulevard hebben zondagavond iets meegemaakt, dat we 11 niet willbn onthouden. U bent er trou wens mee gewaarschuwd, voor het gev®1; dat u in het zelfde café terecht komt. H® zou helemaal niet toevallig zijn. Wa® het is een der grootste van de Boul' a het ligt op een der hoeken van de Boulff het bij de jongens weer goed zal doen. was op, of het iets anders kon zijn. Jeroen en het dorp op de heuvel", van de bekende geestige auteur Daan Zon derland verscheen als het vervolg op het Prisma-juniores-boek „Jeroen en de Zil veren Sleutel. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Het is ook op zichzelf goed te lezen en met smaak. De N.V. Drukkerij De Spaarnestad uit Haarlem publiceerde van Theo A. Pol lemans „Jan Tongenaar", het verhaal van een jongen uit het rampgebied. Het is een prettig geschreven vertelling, die op een voor de jeugd bevattelijke wijze ver haalt over veel leed, maar ook over grote hulpvaardigheid. Ook in de ruimte kan men schip breuk lijden. Daarvan vertelt meeslepend W. J. Verbeeten in „Rik Robberts ruim teschipbreukeling", (Uitg. „Helmond" te Helmond). Rik komt terecht op een buur- planeet van de aarde en ontdekt daar natuurlijk vreemde dingen. Voor jongens van 10 tot 15 jaar is „Kleine Bever de Owaga-Indiaan" van L. J. Eggermont, een boek om van te smullen. Gelukkig, dat dit soort In dianenboeken nog verschijnen. Het houdt er de zin voor gezond avontuur in. Ben Horsthuis gaf dit boek, uitgekomen bij ,.De Spaarnestad" een mooie omslag en een aardige tekening mee. Else Günther, de schrijfster van „Niet huilen, Li", vertelt in „Twee uit Afrika' (Uitg. J. Philip Kruseman, Den Haag) over een vriendschap tussen zwarte en blanke kinderen. In Nana's kinderhuis bevinden zich een Finse jongen, een Amerikaantje, een paar Duitse kinderen en een Frans meisje. Daar komen dan twee zwarte kinderen uit Afrika bij en daardoor heeft het rassenprobleem zijn intrede gedaan in het kinderhuis. Doch grote moeilijkheden geeft het niet. In het boek kan men lezen, hoe vooroorde len vlot worden weggenomen. Else Günther vertelt dit alles in bloemrijke stijl en met veel fantasie. Johanna Seng- ler verzorgde de leuke illustraties. Voor jongens en meisjes van 1216 jaar. vard Saint Germain, welke niet bepa® een zijstraatje is, zoals u wel bekend za' zijn. Welnu we bestelden er om half elf 's avonds koffie en kregen te horen, dat geen nieuwe werd gemaakt. De ko^{ werd ons medegedeeld op een toon, ons grondig na had moeten doen denk®^ Maar wie denkt er grondig na, de eer®1 avond in Parijs? Enfin, we kregen onze consumptie ea zetten ons daarna aan het genieten va. de avondlijke Boul. Heel wat anders s den we, dan bij ons, waar alles dikwo al om tien uur uitgestorven is. Niet lang daarna hoorden we de gon aan enkele nieuwe klanten mededel dat er niet meer geserveerd werd. M ging sluiten. Toen begon een 'naarstig naar bin®^ slepen van tafeltjes en stoelen. We za£,,- het terras rondom ons zienderogen ken. Omdat andere gedeelten nog bezet bi ven, stonden we nog maar niet oft L>°e het duurde niet lang. of daar werden zonneschermen opgetrokken en begon ®g(1 wegslepen eveneens. Een meneer me\eefl grote koffer, verzette zich met hand tand tegen de politiek van splendid lation. Hij verbood de kelner, de andJLfi stoel bij z'n tafeltje weg te halen. Engels echtpaar begon de prijslijst a,et de wand te raadplegen. Ze werd z0®ln!C vorm van proces weggehaald. De zaet werd echter elders op dezelfde ^gp voortgezet. We begonnen haast te wa„0g met onze consumptie, blij dat ons JTj- geen ultimatum werd gesteld. We h® den ons blij gemaakt met een dode t®'s Tweehonderd frank, beet de kelner opeens toe. Sans service, herinnerde zich opeens. Waarom hij nu nog service wilde h® tel- terwijl hij aanstalten maakte om ons ^a.,i%. «e weg te slepen, was ons niet duide 1 smijter aan ons verleend. We zag®® Boul' opeens met andere ogen. rdtée Echter, iets verderop was een aa tent. Daar hebben we alle leed ver^.nteti Toen we nogal laat langs het 2eS' pj' café wandelden, bedachten we, dat mige mensen zelfs op de Boul' Mich P1 stellen op een goede nachtrust. Net als wij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 12