Een NIEUWE WERELD: H Mevrouw Patmah weer naar Indonesië vertrokken RICHARD SKELTON ging op audiëntie bij de Paus Twee records: vier duizend meter en honderdzestig meter Geen catastrofe Observator Ambassadrice van de missie mmm *B ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 BSBSliiMMii Mfil HOE DIE BEHAALD WERDEN, KAN MEN HIER LEZEN De zee als sportterrein De mooie Cyana Het wapen van de jager Centrale verwarming onder zee Een heel andere wereld Ook in overoude tijden Zeemaskers Het negen-jarige zoontje van de beroemde Amerikaanse komiek Red Skelton, die door de doktoren opgegeven is, is vol hoop Opgetogen over Zwitserse garde Vol vertrouwen Ir J- I eV DE DIEPTEH YAH DE ZEE j Jacques Piccard, de zoon van de beroemde prof. Piccard, b'ainentecl bij het eiland Capri in de Golf van Napels, jpig met een reeks duikproeven, die hem tot ver onder vierduizend meter onder de oppervlakte van de zee "eten brengen. Het is hem intussen niet in de eerste «h»atS 0ï3 eeU record doen> niaar het zit hem toch wel ars, tlat het diepterecord nog steeds op de naam van „,n.fransman staat. Met zijn bathyscaaf, ofwel diepteschip rieste" is hij zopas een onaangenaam avontuur te boven k"rnen. Toen hij zich reeds op vrij grote diepte bevond, ak er een waar noodweer los, dat de golven van de zee °°g opzweepte. Het duikerschip, dat hem vergezelt en aarmede h(j tijdens de duikproeven steeds in geregelde rbinding slaat en dat tevens een terugkeer naar de op- rvlaktc mogelijk maakt, had het zwaar te verantwoor den. Dit was inmiddels ook met Jacques Piccard het geval. Mant in zijn metalen huisje daar diep in de zee begreep hij heel goed, wat er aan de hand was. De zee had wat men in vaktermen noemt „Kracht Zes" bereikt, toen een schip van de Italiaanse marine te hulp kwam en zowel het dui kerschip als de bathyscaaf, na een strijd van anderhalf uur tegen het noodweer, in veiligheid wist te brengen. Het omhoog halen van de duikgondcl vond met grote moei lijkheden plaat* Een der Italiaanse marinemensen ris keerde zijn teven, om de kabel, die de gondel met het duikerschip verbond, veilig aan boord te halen, zodat de verbinding niet werd verbroken. Indien dit was gebeurd, zou Jacques Piccard in zijn bathyscaaf op de bodem van de zee gezonken zijn Het noodweer was plotseling komen 'Pzetten en alleen, doordat tijdig en *TOel hulp kon worden verleend, werd Jjeze duikproef geen catastrofe. Toevallig "ad Jacques Piccard een bioloog meege komen voor het doen van waarnemingen. Deze zou de zeeflora en de zeefauna be- atuderen terwijl Jacques Piccard de j'oortplanting van het geluid onder wa- '®r zou opmeten. Dat de bioloog veel "'euws zou hebben ontdekt, was niet Waarschijnlijk. Want het was niet de bedoeling, bijzonder diep af te dalen, sinds lang weet men heel wat van de situatie op de zeebodem op een diepte Van enkele honderden en zelfs duizenden "•eters. Toen de Amerikaanse onderzoe ker William Beebe, een soort bathyscaaf •naakte, voorzien van dikke, glazen ven sters en er de diepten van de Caraïbi- sche Zee mee verkende, was het waar schijnlijk niet voor de eerste maal, dat "et menselijk oog de wonderen van het bnderzeese planten- en dierenleven aan schouwde. Dat was tussen de eerste en de tweede wereldoorlog. Maar reeds in de antieke oudheid hebben de mensen een grote belangstelling gekoesterd voor hetgeen zich onder de oppervlakte van de zee bevindt. In de oude geschiedenis staan vele verhalen opgetekend over Waaghalzen, die zich heel diep omlaag Waagden. Salomons woord: er is niets nieuw onder e zon, geldt ook voor het onderzoek j'an de zeebodem. Alleen, heden ten dage eschikt men over tal van technische hulp middelen, waarvan men toen nog niet eens dr°°mde, al is het niet verstandig, de bchnische capaciteiten van die antieke "•ensen te onderschatten. Een Piccard was toentertijd echter Praktisch nog ondenkbaar. Echter, wat mans in het algemeen op het gebied van "e exploratie van de zeebodem gepres teerd wordt, werd in menig opzicht door be antieken geëvenaard. Met weet het, 6r zijn thans velen, die als amateurs in de Jee onderduiken, zonder de imponerende hulpmiddelen van een Piccard en van b.v. be Fransman Cousteau, zijn grote rivaal, bus ongeveer als de antieken, inmiddels •och modern uitgerust. Het aantal mensen, dat de bodem van de Jee, zij het dan op niet al te grote diep- ®U, als sportterrein uitkiest en met een sPeciale uitrusting en schiettuig gewapend °P het gedierte van de zeebodem jaagt, Peemt hand over hand toe. Ze hadden in middels hun collega's in de antieke oud heid. Nu men telkens weer het een en ander kan lezen over deze moderne sport, y°orts over kikvorsmannen en het zoe ken naar schatten op de bodem van de zee b°or koene duikers zal het ongetwijfeld voor vele lezers interessant zijn, te ver hemen, wat er te dien aanzien reeds eeu- ;ven en eeuwen geleden, lang voor onze Jaartelling, bestond. Men had toenmaals zowaar een vrouw, p diep onder water de stoutste stukjes "•■haalde en herhaaldelijk zelfs als „kik- orsman" optrad. Het was de mooie Cya- a. Vijfentwintig eeuwen geleden verge- or, ze haar vader, een zekere Scyllias jP zijn stoutmoedige duik- en zwemtoch- Deze was aanvankelijk in dienst van Perzen en heeft toen geholpen bij het g ,?ber aan de oppervlakte brengen van de ^Patten, welke zich aan boord bevon- v P van enkele schepen, die bij de kust jP be Zwarte Zee gezonken waren. De roemde koning Xerxes maakte van zijn VaenSten gebruik. Hij ging later in dienst ta" de Grieken over en verschafte hun Zi^P. kostbare' inlichtingen over de Per- Va 6 vloot. De bekende Herodotus vertelt der em' dat P'i vierentwintig stadia on- jj.f de oppervlakte van de zee aflegde, ïha -Zijn slechts vijftienhonderd meter, de Rode Zee rn langs de Japanse kust, alsmede in de Perzische Golf werken heden ten dage nog tal van parelduikers, wier duikerkunst formidabel is en die ter bescherming van hun ogen niets an ders hebben dan een kuipje, voorzien van een glazen bodem, waar ze door heen kjjken. Indien ze over andere middelen hadden beschikt, zouden de duikers uit de an tieke oudheid nog stoutere stukjes heb ben uitgehaald dan Scyllias en zijn doch ter, de mooie Cyana. Meer nog dan hun longen zullen hun ogen een beletsel zijn geweest, om dieper te dalen of langer onder water te blijven Het oog van de mens is niet geschikt, wanneer het onbeschermd is, om onder water te kijken. Het is gemaakt, om in de lucht te zien. Wanneer we onder wa ter onze ogen openen, ontwaren we slechts vage omtrekken, een soort scha- Het wapen van de jager is een har poen,. Maar hij behoeft die zelden te gebruiken, om zich tegen het een of andere zeemonster te verdedigen. Het is vooral een aanvallend wapen. Om zich te verdedigen, beschikt hij over een mes, dat speciaal voor hem ontworpen is. Men kan onder water geen gewoon mes ge bruiken. Het lemmet moet van hard plastiek zijn,.sterk geribbeld, omdat men het snel enstevig moet kunnen vast grijpen, in geval van nood. Het moet aan weerskanten scherp zijn, want men heeft onder water geen tijd. om te zien, welke kant de scherpe is. De punt dient dus zodanig gemaakt te zijn. dat er beter mee doorboord dan mee gesneden kan worden. Het mes dient zó bevestigd te zijn, dat het bij onverwachte bewegin gen geen gevaar voor de drager er van kan opleveren. De echte onderzoekers van de zee bodem geven aan een draagbare dui kersuitrusting de voorkeur. Deze is ingewikkelder dan een zeemasker, maar het maakt hem mogelijk, langer onder water te blijven. Ze verrichten zwaar werk. Want langer dan de man met het zeemasker blijven zjj onder water. Ze gaan ook dieper. Op een diepte van tien meter moet elke duiker een druk van twee kilo weerstaan, op die van drie meter één van twintig en op 100 meter diepte drukt op hem een pressie van elf kilo en wel op elke vierkante centimeter. De diepzee-zwemmer en duiker moet over een hele uitrusting beschikken, o.a. over een lamp, een kleine dieptemeter, waarmede hij kan controleren, hoeveel meter water hij boven zich heeft, een goed horloge, een ceintuur met stukken lood, waarmede hij zijn evenwicht kan regelen. Tevens dient hij over een apparaat te beschik ken, dat als een soort centrale ver warming werkt. Zelfs in tropische zeeën verliest het lichaam in het water in snelle mate warmte en deze moet aangevuld worden, wil de duiker, die eigenlijk meer een soort explorateur is. een lichaamstemperatuur behouden, die zijn organisme goed doet blijven functioneren. Hem staan tegenwoordig een soort hoofdkappen en andere kledingstukken beschikbaar, al of niet met een „voering" van warme lucht, •U" I)e Fransen hebben, volgens de laatste berichten, een onderzeeboot, die met de batiscaaf van Piccard concurreren lean Bij een eerste onderduiking haalde de FNRS III, zoals de diepzeduikboot heet, reeds de 750 meter. De Franse marine heeft er verder het stil zwijgen over betvoard. De merkwaardige bout wordt slechts door twee personen bemand. Het zijn kapitein Houot en dr. ing. Willm. Rechts: een diepzeduiker op weg naar een wrak op de bodem van de zee. die hjj indien nodig kan aantrekken. In vergelijking met deze explorateurs zijn de toeristen, die o.a. aan de Rivièra en langs de Italiaanse kusten het onder water zwemmen en jagen beoefenen, niet veel meer dan amateurs, hoe ervaren ve len ook zijn en hoe ver sommigen het ook in de kunst van het duiken en jagen heb ben gebracht. Men ziet voor het overige, dat er heel wat voor komt kijken. De des kundigen waarschuwen intussen vooral beginnelingen, niet met de sport te begin nen, alvorens ze een dokter geraadpleegd hebben, teneinde vast te stellen, of hun hart en longen bestand zijn tegen de ver moeienissen, welke de constante, zware druk van het water veroorzaken en waar van de gevolgen zich vaak pas veel later doen gevoelen. Dat zelfs ervaren duikers het slachtoffer kunnen worden van niet te voorziene omstandigheden, is wel dui delijk, na het ongeval, dat de beroemde kikvorsman Crabb is overkomen. Voor de gemiddelde, nog zo goed ge schoolde „amateur" is het raadzaam, nooit alleen onder water te gaan en een diepte van vijftig meter is een limiet, welke hij beslist niet overschrijden mag. De beoefenaars van het onder water zwemmen en het exploreren van de zee bodem, amateurs zowel als beroepsmen sen zijn bet er over eens, dat wie naar de diepten van de zee afdaalt, reeds spoe dig in een andere, wonderlijke wereld te recht komt, met prachtige landschappen, hoogst merkwaardige bewoners en een sfeer, waarvan men op de aarde geen be grip heeft. Men moet er dezelfde gevoe lens ondergaan, die ervaren kunnen wor den, als men midden op de Oceaan een zonsopgang meemaakt en het is, alsof de zee en hemel één geheel worden. De schoonheid van de zeebodem is on beschrijfelijk, zeggen zij, die het weten kunnen. Ze houden evenwel niet op, te wijzen op de gevaren, welke er voor de gemiddelde mens aan verbonden zijn. Als voorbeeld halen ze aan, dat men vijfdui zend meter moet klimmen, om de druk van de lucht tot de helft terug te brengen. Onder water is de druk van het water al op tien meter verdubbeld, op dertig me ter verviervoudigd en op zeventig meter acht maal zo zwaar. O.a. ernstige oor ziekten kunnen het gevolg van een te gro te druk zijn. Onder de parelvissers, die tot op veertig meter duiken en daar enkele minuten verblijven, komen veel ernstige oorontstekingen voor, met doofheid als ge volg. Voor de beroepsduikers zijn de gevaren velerlei. In 1947 kwam de Fransman Far- gues om, toen hij een diepte van 120 me ter bereikt had. De Amerikaan Hope Root verdween in 1953, toen hij een nieuw re cord wilde vestigen Maar de mens laat zich niet gauw af schrikken. En terwijl een Jacques Pic card minstens vierduizend meter in. zee wil afdalen met zijn ingenieuze bathyscaaf proberen vermetele avonturiers, slechts met betrekkelijk primitieve apparaten uit gerust, eveneens records te behalen. Reeds hebben de Engelsman Bollard en de Zweed Zetterstrom met nieuwere appara- raten een diepte van 160 meter weten te bereiken. De diepten van de zee blijven lokken.... DEZER DAGEN NAMEN toe op Schiphol afscheid van een kleine, kwieke Indonesische dame, mevr. M. Patmah. Sedert een half jaar reisde mevr. Patmah, die uit Ban doeng afkomstig is door Nederland als een, we zouden willen zeggen, onvermoeibare ambassadrice van de missie. Nauwelijks had ze in maart j.l. de Willem Ruys verla ten of ze begon met een geweldi ge dynamiek aan het uitvoeren van haar programma. Als echte vrouw De uitkijkvan de FNRS III, de Franse duikboot-batiscaaf. •bod! r voor een zwemmer, die niet over de \v eT"ne ademhalingsapparaten beschiktp s het ongetwiifeld een enorme afstand let ongetwijfeld een enorme afstand, lias riS intussen niet onmogelijk, dat Scyl- Het afstand aflegde, voorzien van een he., of bamboe, waarmede hij via zijn •hoe r'en adernhaalde. Het is heel goed •hen a want ook in de oudheid kende de beze methode, om geruimte tijd on- des ,ken te blijven. Of de mooie Cyana rie e ,tocht meemaakte, staat in de histo- e niet genoteerd. Ze moet zich evenwel er Srote faam verworven hebben, want standbeeld van haar gemaakt. b6gi afSietsel of kopie ervan is in het ïtoml van deze eeuw bij opgravingen te ne gevonden. do^L0*5 overoude tijden werd op de bo- van "aar de zee gezocht naar parels, van de Hopen werden als gevolg een jarenlange oefening goede dj •"roers uitstekende duikers, die vrij kin de zce afdaalden. De ontdek- ftjj.®?re'zigers, die langs de kusten van Hch n"Amer,ka voeren, verbaasden daa 0Ver de lange tijd, waarin duikers r onder water wisten te blijven. In sponsen en naar koraal. Op tri van duwen, geen precies omlijnde beelden Dit valt gemakkelijk te begrijpen, aan gezien het oog een soort fototoestel is. Door het water wordt als het ware een grote bijziendheid veroorzaakt, de beel den op het netvlies worden troebel. De eenvoudigste oplossing, om onder water te zien is wel te zorgen, dat de omstandigheden dezelfde blijven, het oog derhalve door de lucht ziet. Tegen bij ziendheid in de lucht gebruikt men een bril. Tegen de vertroebeling der beelden het water kan men eveneens een bril gebruiken. Maar hierbij moet men reke ning houden met vergroting van het beeld en met enkele andere afwijkingen. Hiertoe is, nog niet zo heel lang gele den, n.l. in 1951, een methode van cor rectie gevonden, waardoor de onderwa ter-zwemmer thans in staat is, normaal te zien, ook wanneer het licht lang niet meer zo goed is, als hij ver van de op pervlakte zwemt. Ook wat de afstand be treft, is een middel gevonden, om de bril normaal te doen functioneren, zodat hij dus niet alleen werkt ter bescher ming van het oog, maar ook ten behoeve van een goed en zuiver zien en waarne men. Het nieuwste type bril bedekt een gedeelte van het voorhoofd, de ogen en de neus en is een hele verbetering tegen over de z.g. monogolgles, welke lange tijd gebruikt werden en die o.a. de neus vrijlieten. De moderne brillen zijn feite lijk maskers en men noemt ze dan ook zeemaskers. Er zijn inmiddels nog ver schillende typen, omdat b.v. het zicht in een tropische zee andere eisen stelt dan in een noordelijke. Voor bijziende dui kers of duikers met een ander gezichts gebrek is in een bepaald model maskers de mogelijkheid opengelaten, er de bril in te monteren, die ze gewoonlijk ook dragen. De maskers worden uit plastic, licht metaal en bakeliet vervaardigd en ze worden met een rubberband aan het gebit bevestigd. Behalve dus, dat de man, die onder water wil zwemmen alleen om de schoonheid van de vegetatie en die van de onderzeese rotsen te bewonderen of wil jagen, op vissen, inktvissen, zee egels etc. etc., met een goede bril is uit gerust, beschikt hij óók over een klein, goed werkend ademhalingsapparaat met een voorraad verse lucht en grote zwemvliezen verhogen de snelheid van zijn bewegingen. Deze zwemvliezen zijn van bakeliet, rubber of licht metaal ver vaardigd. XWy.-.v-'.y.y Kapitein Houot en dr. ing. Willm vormen de bemanning van de FNRS III. Red Skelton heeft, toen hij op zijn reis door Europa te Rome vertoefde, een particuliere audiëntie aangevraagd bij de Paus en die ook gekregen, ofschoon Z.H. feitelijk reeds tijd te kort kwam, in verband met Zijn vertrek naar de zomerresidentie te Gastel Gandolfo. Juist hierom had men het verzoek van de Amerikaan ter zijde gelegd. Maar de Paus las in de kranten de tragische geschiedenis van de negenjarige Richard, vernam erdoor, dat deze zich te Rome bevond en informeerde bij het Pauselijke secretariaat, waarom de Skeltons, die immers katholiek zijn, niet naar het Vaticaan kwamen. Toen de Paus hoorde, dat er inderdaad een verzoek was van een „zekere Skelton", zoals men zeide, beval Hij, dat onmiddellijk het uur voor een particuliere audiëntie moest worden vastgesteld. Het leek Z.H. wel begrijpelijk, dat de monsignori van het secretariaat niet wisten, wie Skelton was en ook niet hadden gelezen, wat er met diens zoontje aan de hand was. besloeg daarin een van de voorna me plaatsen het bezoeken van vele ouders van priesters en missiona rissen maar bovendien legde zij contact met missie-procuren, kloosters, zustercongregaties en niet in de laatste plaats met het verheugend grote aantal leken, die missie-v,rienden zijn. Mevr. Patmah kwam hier o.a. met de opdracht zich zelf en an deren te oriënteren omtrent de missie-problematiek. r Mgr. Amtz, de bisschop van Bandoeng, verzorgde haar reis, de Tiltenberg, het tehuis van de Vrouwen van Nazareth, die in vele gebieden zeer belangrijk missio nerend werk verrichten, was haar vriendelijk onderdak gedurende het afgelopen half jaar. Niet al leen in Nederland reisde mevr. Patmah. Zij maakte een bedevaart naar Lour des en bezocht in Parijs mgr. Bressolles, de directeur van de H. Kindsheid. In Rome voerde zij besprekingen met de kardinaal prefect van de Propagande Fide, mgr. Sigismundi, o.a. in verband Het is bekend genoeg, dat de kleine Richard, zoon van Red Skelton, aan een ernstige bloedziekte lijdt. Zes maanden geleden zeiden de doktoren, dat hij nog slechts drie maanden te leven had. De ziekte is ongeneeslijk. Bovendien, de jon gen had er reeds te lang mee rondgelopen, voordat men hem door een specialist liet onderzoeken. Zijn ouders hadden gedacht, dat hij mager werd vanwege een normale oorzaak en hun best gedaan, hem er toe te brengen flink te eten Toen de beroemde komiek, die in tal rijke films optreedt, hoorde, dat zijn zoontje ten dode gedoemd was, nam hij onmiddellijk vakantie. Een jaar lang zou hij niet werken en in die tijd zou hij zijn jongen, die dood moest, de wereld laten zien. Een jaar tevoren was Richard mee geweest, evenals zijn zusje trouwens, naar de Hawai-eilanden en bij die gelegenheid hadden zijn ouders ervaren, hoezeer hij van reizen hield en in welke mate vreem de landen hem trokken. Het bleek, dat hij graag naar Europa wilde. De doktoren adviseerden een verblijf op Sicilië. Nadat de route was vastgesteld, werd Rome inmiddels het belangrijkste doelwit. Want Richard, die te Los Angeles op een katholieke school gaat, had zoveel over de Paus gehoord, dat hij,deze met alle geweld wilde zien. Aldus kwam het, dat de Skeltons een audiëntie aanvroegen. Door de welwillendheid van Zijne Heiligheid kregen ze een particuliere audiëntie, niet in een zaal, maar in diens bibliotheek. Vader en moeder Skelton, Richard, zijn zusje en een oom begaven zich in een grote auto naar het Vaticaan. Richard was opgetogen over de Zwitserse garde in haar prachtige uniformen en liep met wijdopen ogen door de grote zalen, de lange gangen en over de hoge trappen van het Pauselijk paleis. Maar eenmaal bij de Paus. durfde hij niets te zeggen. De Paus sprak hem, na eerst zijn ouders en zijn oom begroet te hebben, in het Engels toe en wist hem volkomen op zijn gemak te stellen. Desgevraagd zei Richard, in Rome de koepel van de Sint- Pieter en de Via Appia het mooist ge vonden te hebben. Voorts praatte hij enthousiast over de Zwitserse meren en de Eiffeltoren te P.vijs en de Paus. die dit allemaal kent. v r'e' ie hem er enkele nadere bijzonderheden over. Richard werd spoedig zelfs een beetje vrijmoedig. Hij had gehoord, dat de Paus kort tevoren enkele dagen Zijn kamer had moeten houden, wegens kiespijn. „Hoe gaat het met uw tanden", vroeg hij op eens. „Och", antwoordde Zijne Heiligheid glimlachend, „het was een kleinigheid, het gaat er nu uitstekend mee".... Hierna hield de Paus tot de Skeltons een korte toespraak, terwijl hij Richard over zijn haren streek. Z. H. sprak hen over de hoop en het vertrouwen, over de kracht van het gezin en over het hier namaals. Richards moeder kon zich niet goed houden en begon te snikken. Toen bracht de Paus het gesprek op Red Skel tons werk voor de Amerikaanse televisie en liet Zich talrijke technische bijzonder heden vertellen. Tenslotte gaf Hij in het bijzonder Richard Zijn zegen. Richard Skelton heeft daarna nog een bezoek gebracht aan de Sint-Pieter en vervolgens met zijn ouders Rome ver laten. Red Skelton was moe van het rei zen en zeide, terug te verlangen naar huis. Hij was vol vertrouwen, want zijn zoontje had immers de fatale drie maan den overleefd en Richard zag er nu veel gezonder uit. Hij is zelf vol hoop en er van overtuigd, te zullen genezen,,.. „Ik kom natuurlijk in Rome" terug, zei Richard bij het vertrek. Hij had een geld stukje in de beroemde Fontana di Trevi gegooid, zo over zijn schouders heen. Volgens de traditie komt degene, die zulks doet, onherroepelijk weer naar de Eeuwi ge Stad. Richard had in zijn koffer een reproduktie van het Colosseum in wit ivoor, een elektrische trein, in Zwitser land gekocht en andere reisherinneringen, voorts droeg hij een prachtig polshorloge, van zijn vader op zijn negende verjaar dag gekregen. Een bijzonder goed plekje in de koffer kreeg een foto van de audiën tie bij de Paus. Voordat de jongen, die volgens de we tenschap toch spoedig sterven zal, naar de Paus ging, verzekerde hjj eenieder, die het horen wilde, dat hij beslist zou vra gen, om het horloge van de Paus te zien, teneinde te weten te komen wiens hor loge het mooist was Hij heeft het in zijn emotie totaal vergeten. K. H. De negenjarige Richard Skelton, de jongen, die volgens de wetenschap sterven moet, werd door Z.H. de I'aus in een particuliere audiëntie bijzonder hartelijk verwelkomd. met de sociaal-economische hoge school in Bandoeng. INMIDDELS WIST ze nog tijd te vinden voor het houden van talloze lezingen en het bestuderen van speciale sociale voorzieningen hier te lande. De bejaardenzorg en het Wit-Gele Kruis b.v. hadden haar bijzondere belangstelling en zij is vast van plan in Bandoeng een dergelijke organisatie op touw te zetten. De activiteit van mevr. Patmah op missie- en sociaal-caritatief ter- rein is voor menige westerse vrouw, die immers al zo veel lan ger geëmancipeerd is dan lyiar oosterse zuster, zowel verbazing wekkend als activerend. Zelf lacht mevr. Patmah be scheiden, als we haar vertellen, dat we ons1 vergeleken bij haar daadkracht een klein kind voelen, en ze wijst ons op het voorbeeld dat ze had in een dame van net Sint-Melaniawerk (een lekenapos- tolaat, waar we zo straks nog op terugkomen) toen ze als zeven tienjarig meisje als Mohamme daanse op een katholieke kost school voor het vreemde geloof gewonnen werd. Toen ze de onder wijzersakte gehaald had, werd ze door deze dame in het Sint-Mela- nia-werk ingeleid. Dit leken-apos- tolaat dat in 1921 in Nederland werd opgericht, beoogt via scho len, kraamklinieken, fröbelonder wijs, handelscursussen e.d. het kli maat te scheppen, waarin de mis sionaris later kan werken. Boven dien wordt door de vorming en op leiding van inheemse krachten de fakkel van het lekenapostolaat waar men Melania-werkobjecten overgedragen naar die landen heeft. Dit typisch vrouwelijk aposto laat wil van vrouw tot vrouw, in welk land zij ook wonen, een brug slaan, een zusterlijke verhouding met haar scheppen. En het is een grote en ook zeer actuele gedachte (het Melania- werk, dat al meer dan 30 jaren be staat, was hiermee de tijd wel ver vooruit) dat de christelijke liefde en caritas de missionaris moet vooraf gaan. Vele mensen worden ook via media als scholen, ziekenhuizen bereikt, die anders nooit met hei Christendom kennis zouden ma ken. MEVR. PATMAH, die drie zo nen heeft, waarvan er twee pries ter-student zijn, is hoofd van een school van 1000 leerlingen. Haar vrije tijd is druk bezet met haar werk voor de missie. Als pre sidente van de Melania-afdeling Bandoeng beheert zij een Melania- school, een kraamkliniek, een frö belschool en een handwerkcursus. Daarenboven is ze nog commissa ris voor West-Java van de Katho lieke Vrouwenbond en vice-voor- zitster van de katholieke onder wijzersbond. Bij al deze activiteiten is het Melania-werk toch geloven we wel het „tere" plekje in haar hart. Zij benadrukt nog een keer, hoe belangrijk het is, dat de westerse vrouw geestelijk en zo mogelijk materieel achter haar zusters in de andere gebieden op de wereld staat. Daar is het gebed, waarin wij verenigd kunnen zijn. En daar zijn ook de kanalen, zoals Mela- nia ze geschapen heeft, waardoor vooral de huisvrouw buiten haar gezin kan tonen steun te willen verlenen aan de evennaaste, om het doel: de éénheid in Christus, te bereiken. Op onze vraag, hoe het met de missie gesteld is in Indonesië, ant woordt mevr. Patmah dat er vrij heid van godsdienst in Indonesië is. De missie wordt niets in de weg gelegd, bloeit hier en daar zelfs, dank zij regeringssubsidie. Ook van verschillende missionarissen if mochten wij deze verheugende be- f richten vernemen. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3