BONDIG commentaar Een kwart eeuw geleden greep heel Europa naar de jo-jo TUSSEN I DE WIELEN Belgen kunnen nu snel om hulp bellen ifaüttosio literatum v Lenke Szönyi (mei 2946 omwentelingen) nog steeds wereldrecord-houdster Maar drie meters voor Moss Conflict Grove huichelarij Lordship en Gentlemanship Niet nieuw f? <r>„ <a_<P o o o o o Telefoon-service om de vier kilometer m I KNAC Handboek 1957 De spelregels van liet wegverkeer Stuur rechts ZATERDAG 10 AUGUSTUS 195? Dit jaar augustus is het precies een kwart eeuw geleden, dat héél Europa dol werd van het jo-jo-spel. In alle hoofdsteden van het vasteland zag men de mensen jo-jo-end op straat lopen, op kan toren en fabrieken werden tussen de bedrijven door kleine wed strijdjes gehouden, tijdens familiefeestjes was de kampioen- jo-jo-er de getapte gast en in de schouwburgen werden officiële krachtmetingen gehouden. Tussen Madrid en Kopenhagen wa.s geen dorpje te bedenken, of er woonde wel een jo-jo-enthousiast en de verschillende landen stuurden niet zonder enige trots hun beste krachten naar de snel gecreëerde wereldtournooien waarop het malle houten rolletje met het touwtje, het vervioed ge hanteerde strijdmiddel vormde. Het begon allemaal in augustus 1932 en na twee weken reeds noemde men de jo-jo rage al terecht een epidemie Politiek Orkaan Uitblinkers Toekomst? Tussen de gemeente Rotterdam en een aantal winkeliers in de Maasstad is een conflict uitgebro ken,, dat van meer dan plaatselijke betekenis lijkt te worden. Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft bij monde van zijn organen, althans volgens de dag vaarding door een der belanghebbende partijen uitgebracht, suggesties gewekt omtrent de toekomst van het stadsgedeelte, waarin de eigenaars van de winkelbedrijven grond voor nieuwe panden hebben gekocht. Deze suggesties hielden in een periferie van winkels en bewoners en niet van schoolgaande jon gens en meisjes, die als afnemers voor het winkel bedrijf weinig interessant zijn. Met name aan de Blaak was in het bijgewerkte basisplan van de ge meente Rotterdam voorzien in een ruime voorraad van koopgelegenheden, die vanzelf ook enige koop kracht naar de Hoogstraat zouden brengen en het is in deze straat dat de agerende winkeliers geves tigd zijn. Het laat zich verklaren, dat de bedrijven, die zich mede door dit perspectief lieten verleiden tot een vestiging aan de Hoogstraat, zich in hun moeizaam gefinancierde verwachtingen teleurgesteld voelen, nu Rotterdam bljjkt de Blaak en omgeving te willen toewijzen aan die terreinen, die departementaal ge sproken onder Onderwijs Kunsten en Wetenschap pen vallen. Immers een aankoop heeft dit met een ongeluk gemeen dat zij nooit alleen komt. Van kijken in de ene winkel komt bovendien dikwijls kopen in een andere. Wie gevoel heeft voor de typische belangen van de middenstand in het grote stadsbeeld, zal ook gevoel hebben voor de gedachte, dat een groter winkelbedrijf in de city zich weinig gediend kan voelen door de afwezigheid van con currentie of aanvullende zaken. Daartegenover staat, dat de gemeente Rotterdam na rijp beraad tot de conclusie is gekomen, dat boven elk particulier belang uit. het gemeenschappelijk belang niet gediend is met een verdere uitbreiding van de „shopping quarter" in de richting van het Oude Beursstation. Nu de rechter de controverse aan zijn oordeel onderworpen ziet, is het aan hem te beslissen in hoeverre de eertijds gewekte verwachtingen als voorwaarden zijn te beschouwen, waarop de con- tracts.partijen, i.e. de winkeliers aan de Hoogstraat zich kunnen beroepen. Primair doet zich de vraag voor, wanneer het gemeentelijk beleid, zoals het geprojecteerd en gepubliceerd is. deel kan uitmaken van een privaatrechtelijke overeenkomst en als zo danig aan het oordeel van de civiele rechter onder worpen kan zjjn. Daarna komt dan de kwestie of in het Rotter damse geval de nodige gronden aanwezig zijn om de gemeentelijke handelingen in strijd te verklaren met de aangegane overeenkomsten. Gezien de hoge schadevergoedingseisen die terzake zjjn ingediend, valt een langdurige procedure in diverse instanties- te verwachten. Onder dit perspectief blijft het echter te hopen, dat de laatste open plek in het gewonde Rotterdamse stadshart niet te lang op sluiting hoeft te wachten. De Maasstad heeft zich op een uitzonderlijke wijze van de opgelopen letselen weten te herstellen. En het zal eenieder welke belangen hij ook heeft ter harte gaan, dat dit herstel binnen enkele jaren tot de apotheose komt, waarop niet enkel de Maas stad zelf, maar geheel Nederland met belangstelling wacht. Ongeveer drie maanden geleden is het V.N.-rap port over Hongarije verschenen. Nu durfde een dezer dagen de Hongaarse marionettenregering van pre mier Kadar te beweren, dat de V-S. haast maken met de behandeling van het rapport in de Algemene Vergadering om de Hongaarse regering geen tijd te geven documenten en bewijsmateriaal te verzame len om de „leugenachtige verklaringen" te weerleg gen. Het is blijkbaar niet eenvoudig, zelfs niet voor doortrapte communisten om in drie maanden tjjds voldoende „oprechte" leugens te construeren, om de door eerlijke lieden geconstateerde feiten, neer gelegd in het V.N.-rapport. als „niet waar" te brand merken voor het forum der wereld. Kddar en de zijnen beweren voorts met een stalen gezicht, dat de inlichtingen van de rapporteurs eenziidig zijn en dat het werk van de commissie on wettig was. Als de heersers in Boedapest van me. ning waren, dat de commissieleden eenzijdig werden ingelicht, waarom kregen zij dan geen kans in die dagen Hongarije zelf te bezoeken? Dat is huichelarij van de grofste soort. *En terwijl de Kadar-kliek enerzijds het werk van de V.N.-commissie als on wettig kwalificeert, wordt verder gezegd, dat de Hongaarse regering tegelijkertijd uit respect voor de V.N. hei als essentieel ziet antwoord te geven op het rapport. Dit hulpeloze gekronkel van de ver strikte regering. Kadar zal geen enkel land er toe brengen uitgezonderd dan de Sovjet-satellieten zich te laten misleiden bij de beoordeling van het rapport. De Hongaarse regering heeft zelfs nog maals duidelijk gemaakt welke redenen er bestaan om in de commissie voor de geloofsbrieven van de Algemene Vergadering de weigering te handhaven om de geloofsbrieven van een representant van het Kadar.regime te aanvaarden. Lord Altrincham heeft het Engelse volk in be roering gebracht door zijn scherpe kritiek op konin gin Elizabeth en haar hofkring. Een week geleden wierp de jonge conservatief de knuppel in het hoen derhok met een artikel in het maandblad The Natio nal and English Review. En nog steeds is de storm, die hij heeft ontketend, niet bedaard. Lord Altrin cham is van oordeel, dat het hoog tijd wordt, dat het Engelse hof socialer en democratischer wordt en dat de samenstelling van de hofkring en de keuze van adviseurs meer in overeenstemming worden ge bracht met de structuur van het Engelse volk. Het is waar, dat bepaalde uitingen of vormen, die men traditie noemt, op zeker ogenblik ophouden inhoud te hebben; ze betekenen dan niets meer. De tijd schrijdt voort cn daarmee dienen nieuwe vor men zich aan. Wanneer iemand van mening is, dat aanpassing en vernieuwing van het Engelse hof noodzakelijk is, is het alleszins gerechtvaardigd, dat hij op welle vende wjjze kritiek levert op datgene wat zijns in ziens verouderd is. De wijze waarop Lord Altrincham echter uiting aan zijn gedachten heeft gegeven is verre van fraai te noemen. Hij deed een rechtstreekse aanval op het gedrag van de koningin en hoewel hij later beweer de dat het niet zijn bedoeling was koningin Elizabeth persoonlijk te treffen met zijn kritiek, heeft hij een dag later op sarcastische wijze de manier waarop de koningin haar vakantie doorbrengt aan de kaak gesteld. Het is meer dan onelegant en lijn recht in strijd met het hooggeroemde Engelse gentle manship om een persoon aan te vallen die uit hoofde van haar positie niet in staat is zich te verde digen. De gedachte dat de jonge Lord met stuntwerk in het nieuws tracht te komen wil ons niet los laten. Ze noemden hel terecht een epide Toch was het jo-jo spel toen al niet nieuw. Het had, in de acht tiende eeuw, in Frankrijk reeds een periode van grote bloei gekend. Och, zeg maar gerust, dat het toen óók al een rage was. Een rage. die heel wat pennen In beweging had gebracht, al heette het spel toen nog niet jo-jo, maar jou-jou. In de geschiedenisboeken vindt men er vele regels over. Zo wil een verhaal, dat zelfs Napoleon en zijne Josephine er niet afkerig van waren, met het houten klosje aan het touwtje „loopings" te maken. Ook toen zocht men immers al naar een gezonde vorm van ont- Ook zij waren er niet afkerig van, met het rolletje aan een touwtje loopings te maken.... spanning, al moest er natuurlijk duchtig worden gewaakt tegen elke vorm van overdrijving. Dat die heeft bestaan, blijkt wel uit de orders, die in het Franse leger werden uitgegeven en waarin duidelijk staat vermeld, dat de dartele jo-jo maniakken, die de ge hele dag door als dwazen aan het touwtje liepen te trekken, op mili taire wijze streng moesten worden bestraft. Een beetje jo-jo-afleiding kon voor de Franse militair geen kwaad, maar hij moest er geen potje van maken, zo luidde onge veer de tekst van het manifest der verontwaardigde generaals. Een spelletje, dat zó populair was, diende, volgens een psycholo gisch wetje, dat ook thans nog wel eens wordt toegepast, terstond dienstig te worden gemaakt aan de politiek.de jo-jo ging letterlijk en figuurlijk een rolletje spelen in de strijd tussen de prinsgezmden en de patriotten. De prinsgezinden gebruikten de jo-jo om er hun te genstanders mee te treiteren za gen zij een patriot, dan gingen ze bedachtzaam aan het touwtje trek ken. Omgekeerd gebruikten de pa triotten de bilboquet als treiter wapenAl met al dus een speels vlagvertoon, dat zelfs in de schouwburgzalen werd volgehou den. Zo omstreeks de eeuwwisseling leek de jo-jo voorgoed uitgerold. Hier en daar vond men nog wel een jojo-ende kleuter,'die hat vreemde klosje op zolder had gevonden of een kindse grijsaard, die al rollend over het speelse verleden zat te peinzen, maar dat waren toch uit zonderingen. De jo-jo was zowel op politiek als op sportief terrein uit de mode geraakt en geer, en kele fabrikant zag er brood :n net ding nog langer te laten maken. Totdat, tn 1932, iemand en men zal er wel nooit aehter komen wie dat was het sein gaf tot de nieuwe rage. Men zal óók wei nooit kunnen berekenen waaróm Europa zo blij op dit seintje reageerde, maar het is een feit, dat toen. een kwart eeuw geleden, de jo-jo als een orkaan over dorpen en steden trok, ledereen meeslepend in de vaart yan het wentelende klosje. Iedereen deed mee, en natuurlijk zaten we al terstond middenin de keer een „looping-the-loop" maak te. De insiders zullen begrijpen wat hiermee is bedoeld. Zij sloeg met dit moeilijke kar weitje alle bestaande recordhou ders, en dat betekendehet ein de van de jo-jo-rage. Waarom? Was iedereen plotseling „uitge rold", of besefte men, dat Szönyis prestatie tóch niet was te evenaren en besloot men er daarom maar mee te stoppen. Ook dat heeft nie mand ons ooit kunnen vertellen, hoewel we er toch vaak genoeg naar hebben gevraagd. Hoe het ook zij, de jo-jo was uit de running. Europa had de handen weer vrij. Goeie oude jo-jo, dit gedenk- stukje geldt jou. Je bent gekomen, je hebt honderdduizenden plezier verschaft; en je bent gegaan. Je was vriendelijk, rustig en je maak te geen lawaai. Je had geen veer en geen bellen, je liep niet op ben zine en toch was je vermakelijk. Je was goedkoop en duurzaam, je was een vriend van het volk. Maar het volk wilde je ineens niet meer Ja, er is nog een mijnheer geweest die je in je oude glorie wilde herstel len. Dat was Louis Marx, de Ame rikaanse speelgoedfabrikant, die een kwart eeuw geleden tijdens de m uitblinkers. Zo was daar de heer Regal Concepcio weten de oude ren onder u het nog? die het spel op vierentwintig verschillende manieren kon beoefenen. Hij had voor elke manier een schilderach tige naam, „Walking the Dog", „Around the World", „Over the Falls", „Three leaf clover" en nog meer van dergelijke aanduidingen, die het in onze dagen zo leuk zou den kunnen doen als filmtitels. Hij was recordhouder, totdat eind ok tober 1932 in Hongarije een lieftal lige juffrouw opstond, mej. Lenke Szönyi uit Boedapest, die er in slaagde de jo-jo niet minder dan 2946 maal op en neer te laten rol len, er daarbij tevens voor zorgdra gend, dat de jo-jo na elke tiende rage honderdmiljoen exemplaren verkocht en die in 1951 bedacht, dat het geen kwaad zou kunnen het jo-jo-spel nog eens wat nieuw leven in te blazen. Hij vond toen de gemoderni seerde, lichtgevende plastic jo-jo uit, maar het waren alleen de Zwe den, die er nog iets voor voelden. De rest van Europa bleef apa- tisoh. Oude jo-jo, hoor jij als primitief rollertje niet meer thuis tussen de opgewonden Rock 'n' Roll? Vinden de kindertjes en de grote mensen je niet meer interessant? Het heeft er alle schijn van, maar wij passen toch op, jo-jo. In 1930 heeft ook eens iemand zo'n gedenkstuhja geschre ven, vol diepe gedachten over de jo-jo, die nu voorgoed zou zijn uit gerolden twee jaar later zat hij met vijf jo-jo's aan elke hand. Een echte jo-jo blijft immers trouw aan zijn voornaamste karaktertrek, hij rolt ver weg, maar komt in de meeste gevallen weer terug. Daarom, wie wéét, wat de toe komst ons nog aan jo-jo's brengen zal. ....totclat, eind 1932 een Hon gaarse juffrouw erin slaagde, de jo- jo niet minder rlnn 2946 maal op en neer te laten rollen. Dat betekende voor haar bloe men, foto's in de krant cn de titel „wereldrecord-houdster" het betekende voor de jo-jo echter het einde van de rage. Nadien is niemand meer op het idee gekomen, een aanval te wagen op dit Hongaarse wereldrecord. Lenke Szönyi viert dit jaar dus haar zilveren jubileum als titelhoudster Dank zij het initiatief van de Koninklijke Automobielclub van België zal een uiterst modern tele foon-alarmsysteem langs de auto weg Brussel—Oostende worden aangebracht. Hierdoor wordt de automobilist in staat gesteld bij panne of ongeval in de kortst mogelijke tijd telefonisch hulp in te roepen. Iedere auto- of motor bestuurder, ook al is hij geen lid van de Automobielclub, kan van deze unieke service gebruik ma ken. Op de Belgische wegen' is de weggebruiker nooit verder dan 3 km verwijderd van een telefoon of garage. Verder wordt overdag gepatrouilleerd door de Wegen hulp in hun gele motoren met zij span. Op de ca. 110 km. lange autoweg BrusselOostende was de auto mobilist echter na het vallen van de duisternis aangewezen op de bereidwilligheid van zijn mede weggebruikers, als hij een motor storing had of hem een ongeval overkwam. Deze lacune zal nu worden aangevuld door de nieuwe S.O.S.-telefoonservice, de eerste van zijn soort in Europa. Met tussenruimten van 4 km staan aan beide zijden van de weg blauwe telefoonkastjes opge steld, in totaal 52 stuks. De auto- of motorbestuurder begeeft zich geleid door pijlen, die om de 200 meter zijn aangebracht naar het dichtstbijzijnde telefoonkastje. Hij hoeft alleen maar een van de 3 nummers te draaien, die op het kastje staan vermeld. Twee daar van behoren aan garages, die zijn aangesloten bij het S.O.S.-netwerk van de Automobielclub; het derde illlülili De bekende coureur, Stirling Moss, zal, wanneer hij binnenkort met zi.in M.G. Special een aanval gaat wagen op het wereldsnelheids record voor 1500 cc-inotoren, maar drie meters voor ogen hebben. Bij deze drie instrumenten behoort geen snelheidsmeter: het zijn een toerentalmeter, een koelwatertemperatuurmeter en een olie- drukmeter Zij zijn zo geplaatst, dat zij Stirling Moss, die de wagen in liggende houding bestuurt, praktisch recht voor de ogen staan. Toen het 'e dol werd, kwam er een legerorder. De dartele jo-jo- maniakken moesten up strenge wijze worden bestraft. nummer is dat van de dichtstbij zijnde politiepost. Bij een ongeval is het de politie, die op haar beurt arts en ziekenhuis waarschuwt. De kosten van het telefoneren be dragen 5 frank, die aan politie of automonteur worden voldaan. Zodra de automobilist het deur tje van de S.O.S.-telefoonkast opentrekt, wordt een oranje knip perlicht ingeschakeld, dat zich bovenop de telefoonkast bevindt. Hierdoor worden voorbijsnellende automobilisten erop attent ge maakt, dat men om hulp vraagt. Ditzelfde knipperlicht, dat zeer sterk is, zal door de plaatselijke politie in werking worden gesteld bij mist of ijzel. De Automobielclub 'doet een be roep op alle automobilisten en motorrijders om geen misbruik te maken van het „kostbare" ver trouwen, dat in hen wordt gesteld en de S.O.S.-telefoons alleen te gebruiken als werkelijk hulp ge wenst is. Ter controle zal de op geroepen politie of garage de be treffende S.O.S.-telefoonpost direct terugbellen, zodat het aanbeveling verdient even in de buurt van de telefoonkast te blijven. Eind augustus wordt het systeem in werking gesteld. Mocht dit experiment succesvol blijken, dan stelt de Automobielclub zich voor ook elders dergelijke systemen tc installeren. (Van onze automobielredacteur). Onlangs ontvingen wij het Handboek 1957 van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club, 'n lijvig boekwerk vól belangwek kende toeristische gegevens. Prak. tisch alle vragen, die bij de auto mobilist met plannen voor een reis door binnen- of buitenland, kun nen opkomen, staan er uitvoerig in beantwoord. Een voortreffelijk staaltje van gegevens verzamelen, rubriceren cn overzichtelijk „op dienen". Een waardevol bezit. (Van onze automobielredacteur). In deze dagen, waarin steeds meer mensen te maken krijgen met het wegenverkeersrecht, is de uitgave van een handig, overzich telijk werk, waarin de voornaam ste hoofdstukken in voor ieder begrijpelijke stijl worden behan deld, beslist geen luxe. Het boek verscheen zojuist bij de Uitgeverij H. D. Tjeenk Willink en Zoon n.v. te Haarlem en werd geschreven door mr. F. F. Lindeman uit Rot terdam. De auteur geeft geen uit puttende behandeling van ons wegenverkeersrecht in zijn ge heel: hij besteed slechts aandacht aan de verkeersregels in engere zin, t.w. aan die regels, die be trekking hebben op het gedrag var1 de deelnemers aan het verkeer op de weg. En uiteenzetting over de eisen' die aan voertuigen en bestuurder* van voertuigen worden gesteld, - over de wijze waarop voertuig^0 beladen dienen te worden, treft men in het boekske dan ook nie aan, wèl echter 'n uitvoerige be handeling van de verkeersregels- In verband daarmee is aan de jurisprudentie, vooral aan die- welke zich na de inwerkingtred^ van de wegenverkeerswet en he' wegenverkeersreglement heeft ge vormd, bijzondere aandacht ée' schonken. Uitvoerige „rechtstheoretische beschouwingen zijn achterwege gelaten. Wie zich daarvoor interes seert vindt echter een duidelijk* verwijzing naar literatuur. Voor allen die; hetzij in ovef' heidsfunctie, hetzij in particulier beroep bij de praktijk van he wegenverkeersrecht zijn betrek' ken, een waardevolle wegwijzer een actuele materie. Verschillende grote Nederlands* transportondernemingen hebb®0 proeven genomen met wagens d'e' naar Engels gebruik, het rechts hebben. Men wilde natnelü onderzoeken in hoeverre dit tijd winst opleverde voor de ehauffeUr' die niet langer gedwongen zal Z'J'j in de drukke stroom van voorb1^ snellend verkeer zijn kans af wachten zijn wagen te verlag Vooral de vaak eindeloze rij* wielrijders, die de geparkef auto passeren, maken het l'n uitstappen niet alleen gevaarlijk maar ook tijdrovend. Bij re* stuur stapt de chauffeur zó het trottoir. Uiteraard heeft eÊ cn ander de warme interesse^ de EngcLe autumobielindustlie' va11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8