Guy Laroche een Sprookjes-fee BROOD IN BAREITEN Vrouwen Varia uit PRAAG Saterdag 10 augustus 1957 Voor Balenciago was de Marquesa Atoom Miss Europa 1957 De mode roert de trom Mode-rebellen Goedennacht Ook in Praag is de modewereld voortdurend op zoek naar jonge, talentvolle ontwerpers. En bij die jacht krijgen praktisch alle ne gentienjarigen een kans Fantasie, goede smaak en gevoel voor mode tellen daarbij meer mee dan het bezit van het einddiploma van een middelbare school. Voor onze be grippen mag dat laatste misschien wat moeilijk te verteren zijn. Wil len wij echter toch een poging in die richting wagen, dan zullen wij vooral moeten bedenken dat de mode in deze contreien van ouds her steeds een sterk ambachtelijk karakter heeft gedragen. dL Vertrouwen Blik van een vose Geen ééndagsvliegen HOEDENFABRIKANTEN ZIEN Modefantasieën ®en leerling van de vijfde klas drapeerde deze japon voor een zangeres of voordrachtskunstenares. Het is om dat technisch kunnen te bevorderen vooral, dat er in 1949 in Praag een modevakschool werd op gericht, die een onderdeel vormt van de afdeling textielkunde aan de school voor kunstnijverheid. Jonge lui die hiervoor in aanmerking komen, mogen zich op een studie van zes jaar voorbereiden: vijf jaar °P de schoolbanken, en daarna nog eens een jaar onder leiding in een bedrijf. Toch hoeft de toekomstige werk gever niet te vrezen dat de handen van de bij hem gedetacheerde leer lingen helemaal verkeerd staan. Integendeel: reeds tijdens hun schoolopleiding hebben zij be halve modetekenen en de theorie van hun nieuwe vak ook het een en ander over de massafabricage ge leerd, want dat is vooral de richting waarop hun opleiding in eerste in stantie is ingesteld. Het is hiervoor ook, dat het ministerie voor de industrie van verbruiksgoederen aan deze school zelfs een atelier ver bonden heeft waar goede coupeurs, naaisters en modistes de leerlingen meteen laten zien wat er in werke lijkheid van hun modefantasieën terecht komt. Daarnaast krijgen deze leerlingen eveneens de kans, de door hen uitgekozen stoffen zelf te verven om zodoende tevens enig inzicht te krijgen in de technologi sche achtergrond van het modevak. Wereldveroverende creaties wor den door de jeugdige modekunste naars over het algemeen nog niet gemaakt. Hun opleiding is daarvoor teveel gericht op het ontwerpen van kleding die voor de massa bereik baar is. Toch neemt dit niet weg, dat ook een leerling van deze confectie- vakschool zich plotseling gegrepen kan voelen door de opdracht om een japon te ontwerpen voor een zan geres of een voordrachtskunstenares. En dat hij daarbij teruggrijpt op een voorbeeld van de klassieke oud heid ELSE D. Twaalf ambachten en dertien ongelukken" kan men niet toepassen op Guy Laroche, die na als verkoper te zijn begonnen, kappersbediende werd in een der eerste coiffure zaken en zich in het voor jaar als couturier ves tigde. Een gedeelte der Parij- se pers juichte hem he melhoog toe, deed dit bij zijn tweede collectie ook, hoewel niet zonder enige verlegenheid. Hoe het ook kwam, weet ik niet maar het bo vengenoemde spreek woord schoot me te bin nen toen ik zijn ontelbare modellen met ronde rug gen voorbij zag gaan. La roche evenals zoveel van zijn collega's, maakt mo dellen die absoluut on draagbaar zijn voor vrou wen die niet zo recht als een plank zijn. Boven dien, en ook daarin is hij niet de enige, geeft zijn lijn een ronde rug. Alleen de broodmagere manne quins kunnen dergelijke toiletten dragen. Eigenlijk dienen deze jurken dus voor niet veel anders dan vlagvertoon en dat doet de tijd die er aan besteed wordt om ze te bekijken, erg lang lijken. In deze collectie enorm veel van wat vroeger re formjapon werd genoemd, een soort van overgooiers dus waar een blouse on- ider wordt gedragen, meestal in afstekende tint. De kleuren in dit huis gaan van oranje naar abrikoos om te eindigen met lichte mosterd. De tailleurs hebben in- gerimpelde rokken en wij de korte jasjes. Zelfs de mannequins leken er enorm breed in. Andere hadden in de rug plooien die maakten dat het jasje een grote enveloppe leek met puntige lange klep. Op de plek waar een lak- stempel moest zitten was een knoop gezet. Dit en- veloppe-idee werd ook nog op een andere manier toegepast en wel door bij elkaar gehaalde plooien, ook in de rug, die dus schuin toe liepen en daar met een onnozel bandje werden bijeen gehouden. Er waren rechte jasjes die van voren iets korter waren dan van achteren en mantels die breed en zwaar hingen als ouder wetse herenreismantels. Bij enkele japonnen was als garnering van boven tot beneden in het mid den een band stof ge regen. Bepaald aardig was een baret van banden dof leer die door elkaar waren ge vlochten, maar een enkele baret op een hele collectie tailleurs, mantels en ja ponnen lijkt toch wel wat weinig. Nu zoveel beroemde huizen, de een na de an dere, gedwongen werden te sluiten, is het aantal grote couturehuizen sterk verminderd. Toch lijkt het een slechte politiek het koste wat het kost weer uit te breiden en daar is men op het ogenblik mee bezig. DINY K.—W. Hij mag dan de Picasso van de haute cou ture worden genoemddit neemt niet weg dat bij Balenciaga steeds een groot respect aanwezig is voor de klassieke lijn zoals ook deze combinatie van een witte wollen japon met een geruite mantel bewijst. leidster van de Praagse modevakschoolprofessor Ikova* vervaardigde crèmekleurige complet van een japon, driekwart lange peller ine en hoed Voor de kleine Balenciaga was de marquesa de goede sprookjes- fee. Zo dikwijls al had hij haar voorbij zien gaan in alle glorie van haar door paarden getrokken rij tuig. Maar toen, die zondag, toen zij de trappen opging naar de ver weerde Baskische dorpskerk, kon hij zijn bewondering niet langer bedwingen. De plotselinge uitroep van een kind, die de marquesa kijken deed. De verrukking om haar prachtig wit tailleur dat een schepping was van het Parijse modehuis Drecoll. Een verrukking, die allerminst in overeenstemming was met de grove kleren die dit dorpskind zelf droeg. Die tegen stelling maakte de markiezin nieuwsgierig. De vader van dit kind had zich die zoon eigenlijk zo helemaal anders ge droomd. Een jongen die zou zwemmen en vissen. Die dwaze streken zou uitha len met de andere jongens van hun kleine vissersdorp. Vader Balenciaga was daar kapitein van een plezierjacht, maar in plaats van met hem de zee op te gaan, kon de jongen dagenlang thuis zitten en een meisjesachtig spel dromen met naald en draad. Wie hem daarin aanmoedigde, dat was zijn moeder. Doch eike keer als kap'tein Balenciaga thuis kwam zei hij daarom weer iets nadruk kelijker: „Vrouwenwerk.... bah!" Toen diezelfde jongen zijn veertigste verjaar dag vierde, was hij een der sterren aan het firmament van de Parijse haute couture. Aan de wieg van die ontwik keling had de Spaanse marquesa ge staan, die voor de buitenwereld het enige aan elegance betekende wat dit vissersdorp bezat. Eerst had zij hem wat laten vertellen. Zo maar, over thuis en over zijn lief hebberij in het spel met naald en draad. Maar al spoedig speurde die markiezin in deze wat stugge, dromerige jongen de mogelijkheid van een verborgen ta lent. Of hij voor haar een kopie zou willen maken, vroeg zij hem, van dat witte tailleur waarin zij naar de dorps kerk zou willen komen. Enkele dagen later werd er voor de jonge Balenciaga een rol bezorgd van een weefsel, zo kostbaar als nog niemand in dit dorp ooit bezeten had. Behalve dan de mar kiezin. Over het leven van een eenvoudig dorpskind had een lieve, goede fee haar toverstaf gezwaaid Dagenlang hadden zijn jonge, soepele vingers het weefsel bewerkt dat de markiezin hem gezonden had. Tot op de seconde beheerst, uit angst dat een ver keerde beweging alle moeite vergeefs zou doen zijn. Het werd geen resultaat dat ontwerper Balenciaga tegenwoordig als geslaagd zou beschouwen, maar ook nu nog, na een halve eeuw, is de belo ning die hij ervoor ontving, voor Balen ciaga onvergetelijk de markiezin droeg zijn tailleur in het openbaar. En aan ieder die het weten wilde liet zij dui delijk blijken hoezeer zij verrukt was over dit kinderwerk. Toch is de loop baan die daarop volgde in zijn eerste helft allerminst glorieus geweest. Wat de toverstaf van de markiezin vooral gegeven had, dat was vertrou wen. Vertrouwen ook bij de vader in de capaciteiten van zijn zoon. En boven dien een vakantie in Parijs. Een jonge Bask, die niet om boekenstalletjes dren- telde en museums bezocht. Voor hem waren er de grote modehuizen van die tijd Doucet., Worth en natuurlijk ook Drecoll. Daar zag hij voor het eerst wat werkelijk mode was. Kostbare collec ties, die hij bekeek met de kritische blik van een kenner Parijs had Balenciaga een nieuwe droom gegeven. Ook al dwongen zijn beperkte middelen hem naar huis, waar de markiezin begrijpend wachtte op het relaas van zijn ervaringen. Maar toen al was hij overtuigd, dat hij ooit hier wilde terugkeren. Als eigenaar dan van een dier schitterende salons. Die dag lag echter in een nog heel ver verschiet. En de lange kleermaker met de donkere haren en de typisch gebogen neus van de Spanjaard, en met de geaccentueer de wenkbrauwen van een denker, zou nog een moeilijke weg moeten gaan weg langs de armoede en de strijd van San Sebastian. Een jonge dameskleermaker had zich daar een zaak gekocht. Met weinig geld en met nog minder keus aan stoffen. Hij heeft daar ook moeten vechten te gen zijn tekort aan schoolse kennis en tegen zijn gemis aan invloedrijke ken nissen die in het circus van de moV onschatbare diensten kunnen bewijzen. Dat alles heeft van Balenciaga een self-made man gemaakt. Maar in tegen stelling tot veel van zijn soortgenoten die achteraf hun verdiensten nadrukke lijk etaleren, schuwt hij alle publiciteit om zijn eigen persoon. Voor fotografen is hij maar moeilijk te benaderen, en ook de mode-journalisten die de onbe zoldigde ambassadeurs zijn voor de commerciële belangen van de modehui zen, worden door hem maar matig met fotomateriaal bedeeld. Balenciaga heeft, van meet af aan zijn succes door uit zonderlijke prestaties willen verdienen. En niet door een overdaad van kunst matig gekweekte publieke belangstel ling. In 1936 was hij daardoor zo ver, dat hij de meer dan honderdduizend gulden op tafel kon leggen die nodig waren om in Parijs de belofte van een vroege jeugd te vervullen. voor hij als een der koningen van de moderne mode zou worden gekroond. Ergens heb ik Christian Dior eens ho ren typeren als ..de Watteau van de kleermakers fijnzinnig, genuanceerd en volkomen een kind van zijn tijd". Bij Balenciaga daarentegen past alleen de vergelijking met Picasso, omdat elk experiment dat hij onderneemt steeds een diep respect verraadt voor de tra ditie en voor de zuivere klassieke lijn. Als de Picasso van de haute couture telt hij echter zijn vele bewonderaar sters die volhouden dat hij de grootste kleermaker is die de wereld heeft ge kend. In elk geval is het een feit, dat Balenciaga, de Spaanse dorpsjongen, als zo heel veel andere buitenlanders het mode-prestige van Parijs in de jaren rond de tweede wereldoorlog heeft hel pen hooghouden. Maar eerst liep zijn De kleermaker uit San Sebastian en de vroegere beschermeling van de mar quesa was toen bijna veertig jaar. Nog altijd jong, maar rijp genoeg om zich zqn Parijse succes niet naar het hoofd te doen stijgen. En zelfs" nit, als man van bijna zestig, is hij in zijn gedrag en in het sobere van zijn kleding een mens gebleven, die voor zichzelf weinig hecht aan een modieuze verschijning. Een man met een cynische maar toch vriendelijke blik er is wel eens ge zegd de blik van eer vogel maar daarachter ligt toch altijd nog het in de harde praktijk gevormde verstand van de dorpsjongen. Die dorpsjongen is het ook. die hem ver doet blijven van alle kliekgeest waarmee de wereld van de mode is be- hebt. Toch gaat Balenciaga daarin niet in eenzaamheid zijn weg. Het raffine ment van Frankrijk en het strenge van zijn Spaanse vaderland houden hem ge zelschap. Samen scheppen zij de kleren waarvan de draagster de zekerheid heeft dat zij zich daarmee overal en onder alle omstandigheden kan verto nen. De uitgewerkte schetsen waarmee de meeste couturiers zich omringen, heeft Balenciaga daarbij niet nodig. De harde jaren in San Sebastian hebben hem tot de kleermaker gemaakt die tot in de perfectie zijn handwerk verstaat. De man die in de sfeer van een beeldhou wer zelf zijn scheppingen drapeert in het materiaal waarin zij tot leven ko men. Vanuit die kennis van zijn vak ontwikkelt hij ook zijn eigen modestijl, waarmee hij de komende ontwikkeling dikwijls ver vooruit is en die in elk ge val niet gebonden is aan de ééndagsvlie gen die het beeld van elk modeseizoen vertroebelen. Balenciaga gelooft trou wens niet in die ééndagsvliegen. Wan neer hij ergelvs voorvechter van is, dan is dat van de opvatting dat een vrouw niet elk seizoen haar kledingstijl hoeft te wijzigen om desondanks toch naar de geest van haar tijd gekleed te gaan. Het is die opvatting vooral de mo de, ontdaan van alle uitingen van ac tualiteit. maar daardoor ook zoveel zui verder als vertolking van de geest van een bepaalde periode die later wel licht de beste werkstukken van deze Baskische dorpsjongen een plaats doet krijgen in de kostuumcollecties van de musea. Naast de volksdrachten en de kuitbroeken en de kanten lubben zullen daar dan zijn zwarte wollen kostuums staan, samen met de avondrobes van Byzantijns geborduurde weefsels en de extravagances van parels en gitten die allemaal mee het modebeeld van deze jaren hebben bepaald. Een beeld dat begon met een wit tailleur uit een collectie van Drecoll. En waarover een Spaanse marquesa voor een oud Baskisch kerkje de tover staf heeft gezwaaid Ks. Illlllllllllllllllll! (Van onze medewerkster) PARIJS ZEGT: baretten en dus zien wij baretten op de hoedenshow in Amsterdam ter gelegenheid van de tiende vakmansbeurs. Had Parijs gezegd: lampe- kappen of vingerhoeden dan wil dat nog niet zeggen dat wij ook lampekappen of vingerhoeden op de hoedenshow hadden „zien lopen". De fabrikan ten volgen namelijk de hoedenmode alleen als zij daar brood in zien en waar wij slechts in deze baretten suede jersey, katoenfluweel en bever zagen, zien zij dus brood. Wonderlijk hoe een blik kan verschillen. Schuine ba retten op het rechteroor geven de draagster en dat hoeft niet altijd een jeugdige te zijn iets studentikoos. Vlot zijn ook de gedrapeerde cloches die het hele achter hoofd bedekken cn gezellige warme mutsjes met bijpas sende sjaals voor het jonge meisje. Een nieuw materiaal is bever: het best te vergelijken met een langharige ve lours waarvan de haren rechtop staan. Dit bevereffecl kan in verschillende materialen worden verkregen: in jersey met nylon, in wol of echt haar. Mocht u bang zijn niet te weten welke bever u de uwe kunt noemen: kijk dan naar de binnenzijde. Wi hebben ons nl. laten vertellen dat de jersey soort oj gaas is gezet, de wol-soort daar korte krulletjes ver toont en de haarsoort rechte haartjes. Haar kan n nooit krullen, ook niet in de regen. Door borstelen ii verschillende richtingen kunnen aardige effecten wor den bereikt. Nieuw is ook de sterk glanzende langharig jersey melusine-kwaliteit. die onder verschillende be namingen als Pluche Chapellier en Imperiaal in d' collecties voorkomt. Het mat-chiffon schijnt zo langza merhand door katoenfluweel le worden vervangen., AL DEZE MATERIALEN werden getoond in de tinfe: beige van gebroken wit tot het donker castor o: taupe een nieuw ceriserood dat op de binnenkant var een watermeloen lijkt, verder amandel- en mosgroer en paars. Vanzelfsprekend blijft zwart altijd in de mo de en ook een niet te donker bruin, aangepast bij de schoenenkleur chesnut. U merkt wel dat er voor ieder type wel een geschikte kleur te vinden is. De garneringen zijn vrij sober: een enkele speld, een bandje van hetzelfde of van gros- gram. Grote hoeden worden weinig gebracht. Jammer want zij kunnen zo flatteus zijn. Ten slotte nog een nouveauté op een geheel ander terrein. Men demonstreerde ons een paraplu die open gaat door even met de punt op de grond te drukken. Een enorm voordeel als men zwaar beladen of met een kind op de arm door een stortbui wordt overvallen. Is het wat te druk zodat er geen ruimte is op de grond voor de volle omvang van een parapiu dan kan ook een muur worden gebruikt. En bij gebrek daaraan is er misschien wei een stevige omstander geneigd zijn rug uit te lenen, zoniet dan regent u onherroepelijk nat, want gewoon kan hij niet open. G. S. de W. Uc één-oor lijn in zijde mclusine DE EXPOSITIE ATOOM te Amster dam heeft als propagandamedium een affiche gelanceerd, dat in zijn subere grijs-wit bewerking tussen de overige leikleurige blikvangers van een recla mezuil u stellig wel zal zijn opgevallen. Atoom koos ditmaal als trekpleister voor zijn wetenschappelijke manifes tatie de lichte stralende ogen en de lachende mond van een Zweedse schone (is er dan zo weinig aantrek kelijks in ons eigen landje paraat om in het fotozonnetje gezet +e worden?), die met een werveling van lang blond haar een typische vertegenwoordigster is van het „noordelijke" ras; Anne Marie Adamsson. Het is een jonge, pas beginnende actrice bij het toneel in Gothenburg, en zij zou waarschijnlijk nimmer aan een Nederlandse aanplakzuil zijn opgehan gen, als niet een Amerikaanse foto graaf, Philip Halsmann, haar op zoek naar het ideale Zweedse meisje had opgespoord. Dit vereiste heel wat jachtpartijen, maar tenslotte vond hij dan wat hij zocht: de levenslustige, speelse charme vanhet hoge, blonde noorden, thans misschien reeds bezon gen op de omslag van een Amerikaans tijdschrift, waarvoor Halsmann hij is een professioneel schoonheidsjager een nota uitschrijft van meer dan tweeduizend gulden. WIJ MOGEN wét trots zijn op onze Nederlandse Miss Europa bat er een blondine uit de bus zou komen, hing al enige tijd in de lucht, want sinds een filmster op het continent van Europa in den adellijke bloede promo veerde, brengt een welbestede adora tie onder de mensen al het echte of onechte blond op tafel. Zo kan het gebeuren, dat men op doortocht door Spanje of Italië steeds minder getrof fen wordt door ravenzwarte coiffures, want ook onze zuidelijke gratiën zijn bezeten door een verlangen naar vloei bare manestralen. Tot in de kleinste dorpen verrijzen salons de beauté en het gif der blon- deringspreparaten kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan, diep tussen de wuivende cypvossen; in grote getale bezoeken deze wiegende scho nen hun kapsalon, waar zij zich laten opsmukken met het nieuwste blond en trotser dan ooit verheffen zij hun hoofd na afloop in het panorama. Och arme! Is er een armetieriger schilderij denkbaar, dan deze geel achtige ondulatie, waar reeds in da oorsprong het diepzwart welig door heen schemert? Want Ret is vrijwel onmogelijk, zelfs maar één etmaal te fungeren als blondine zonder het ver raderlijke, dat steeds op de bres staat voor de reputatie van het natuurlijk schoon, iets wat uit zichzelf reeds een superlatief vertegenwoordigt: Een don kere sluier rondom gazellenogen. DE ITALIAANSE MODEKONINGEN hebben bij het tonen van hun concep ten voor het komend winterseizoen dit maal gezorgd voor een extraatje in hel genre accessoires. Zij zijn stellig van mening, dat juist in het minder warme getij, wanneer vrijwel ieders grondgebied er wat druilerig gaat uitzien, er meer vertier in de modelucht moet hangen en dien overeenkomstig creëerden zij hun sor timent tassen, hand- en beautycases in de gedaante van fleurige muziek instrumenten, zeer nauwkeurig geko pieerd. Een plezierig en afwisselend arran gement, waarvan de trom, geroerd door een gracieuze mannequin, zich beslist mocht verheugen in een niet alledaagse belangstelling; en wie denkt, dat een banjo een aardig stuk muziek levert voor een wat onstuimige rekel, verandert spoedig van gedach ten, zodra hij of zij een kijkje neemt in de nu overladen boutiques, waar fraai bewerkte gevallen in leer een vreemde aantrekkingskracht uitoefe nen. Onder andere een „gitaar", waar van het gehele snaarblad handig 13 verwerkt in een hengsel, terwijl de buidel van de tas gevormd wordt door de wat mollig aandoende contour van het onderstel. Voor een enkele gelegenheid zal deze opvallende noviteit, vaak decoratief in een wat brute vorm, haar merites ver tonen. CHKISTOBAL BALENCIAGA en Hubert de Givenchy, de enige coutu riers ter wereld die het mogelijk ma ken voor de toekomst der mode voor spellingen te doen, hebben zich onlangs teruggetrokken uit de „chambre syn dicale de la Haute Couture", een orga nisatie waarin tot nu toe twaalf vermaarde modekoningen zitting had den. Dit syndicaat staat op de bres voor de Franse mode en dit vergt U'tcraard een stroom van decreten en artikelen van wat is toegestaan of verboden om trent data, waarop de shows worden gelanceerd, publiciteitsevenementen, uitgave van foto's e.d. Chanel was de eerste rebel; reeds vorig jaar verspreidde, zij toto's van de nieuwste modellen vóór het afge sproken tijdstip en Balenciaga en de Givenchy traden luen reeds eveneens in het verzet door eerst weken na de overige modehuizen hun collecties te tonen aan de internationale pers. Het feit, dat zovele collega's hun ideëen overnamen, heeft hen onder andere daartoe gebracht. Nu deze twee grootheden echter beiden benen hebben genomen, is het leven van het syndicaat ruimschoots verzwaard en Parijs voorspelt ofwel de liquidatie of een fel concurreren tus sen de leden onderling met de grote twee. LUCIENNE. (Advertentie) Slaapt u slecht door reumatiek, spit ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal Verdrijft in ai die gevalles snel en afdoende die pijnen en u slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bij apotheek of drogist f 0.95, f 2.40, 8.88.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9