Belegd 'O FLINKE VERKOOPSTER LEERL.- VERKOOPSTER FLINKE JONGEN vermogen steeg vorig jaar met ca. 30 miljoen Klassieke kolencentrale voor Groningen de beste oplossing r MONDAIN Kampioen-Advertentie Algemeen mijnwerkersfonds Resultaat Aniem dankzij grote rentebaten weinig veranderd VAN HOUTEN melk en puur stukkenbeier Bonn publiceerde nota aan Moskou De „solidariteit" is zoek Conclusie prof. dr. ir. J. van Staveren Belang bij onderneming in Peru verworven De vliegramp in Merauke FAMILIEBERICHTEN het meest gevraagd BELASTINGCONSULENT NSC WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1957 PAGINA 6 Gemiddeld rendement 4.175 pet (in 1955 4.074 pet) Vermindering aandelenbezit Weinig veranderingen in obligatie-sector Sterke uitbreiding onder handse leningen GECONFISQUEERDE DUITSE VERMOGENS IN DE V.S. Deutsche Industrie-Institut rekent op teruggave van 320 miljoen BELASTINGDRUK IN DE BENELUXLANDEN Volledige unificatie directe belas gen niet noodzakelijk KABINETSSECRETARIS BURGEMEESTER DEN HAAG Volkomen verantwoord Grote eenheden Geattendeerd wordt dan op het be sluit de eerste Nederlandse atoomcen trale te bouwen nabij Geertruidenberg. Een kernreactorcentrale is nl. dan al leen in economisch opzicht enigermate aanvaardbaar, wanneer van grote een heden gebruik kan worden gemaakt. De kleinste kernreactorcentrale, die in aanmerking zou komen moet ten min ste een vermogen hebben van 150MW. Het beste kan een dergelijke centrale geplaatst worden bij een van de grootste elektriciteitsbedrijven. Door de bouw van een korte 150kV lijn van deze cen trale naar het knooppunt van het 150kV- net te Geertruidenberg. zal afvoer van kernreactorvermogen naar de rest van Nederland mogelijk zijn. De tweede in Nederland te bouwen kernreactorcentrale wordt gedacht in Gelderland, waar de N.V. Provinciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij in soortgelijke omstandig heden verkeert als geldt voor de N.V. P.N.E.M. Te klein en te duur W. O. SAMENSTELLING BURGERLIJKE GERECHTEN M. LAMBRIEX HOUTAPPEL RIDDER ST.-SILVESTER BINNENVERINGS- EN SPIRAALMATRASSEN Fabriek ging met reclame te ver VERENIGDE AANNEMERS BEDRIJVEN v.h. ZWOLSMAN Dividend 10 pet. in contanten of aandelen SLAVENBURG EN HUYSER Meerderheidsbelaug bij N.V. Van Oppen en Co. verworven J -V - /f Ba#* Verlies- en winstrekening Verdere nationalisatie Slachtoffers van neergestorte mariner begraven Uitvaart voor luit. ter zee Asselbergs Volle melk Melkhazelnoot Naturel Roomtoffee Melkmocca WOL- EN HANDWERKHUIS rwi i a iv vraagt vraagt Aanmelden na 6 uur: Rotterdamsedijk 439. J gevraagd om in de drukkerij opgeleid te worden. Leeftijd niet beneden 16 jr. Aanmelden: De Maasbode N.V., Kortenaer- straat 1, Rotterdam. ZIJ DRAGEN HAAR NAAM MET ERE, ONZE PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING W- In het jaarverslag van het Algemeen Mijnwerkersfonds wordt opgemerkt, dat de jaarlijkse groei van het toevertrouwde vermogen een logisch gevolg van de toeneming van het aantal leden, stijgende lonen en verbetering van de pensioen regelingen in 1956 resulteerde in een verbetering van de liquiditeitspositie met ca. 20 miljoen en een toeneming van het belegd vermogen met ca. 30 miljoen tot 439,8 miljoen. Het beleggingsbeleid is in het verslag jaar in eerste aanleg gericht geweest op een voortzetting van de reeds in 1955 aan gevangen consolidatie. Dientengevolge is de voorfinanciering van langlopende be leggingen met opgenomen kasgelden, waarmee eind 1955 nog een bedrag van 19 miljoen gemoeid was, geheel tot af wikkeling gekomen. De in verband met de zich wijzigende verhoudingen op de kapitaalmarkt, ge voerde actieve liquiditeitspolitiek leidde er daarenboven toe de definitieve beleg gingsaankopen iets te vertragen. Met suc ces konden de hierdoor tijdelijk vrijko mende middelen worden aangewend voor kortlopende uitzettingen, waarbij van de stijgende rentevoet op de geldmarkt kon worden geprofiteerd. Met dit soort uitzet tingen en het terugvloeien daarvan is een bedrag van bijna 40 miljoen gemoeid geweest. De gewijzigde kapitaalmarktver houdingen en de politieke structuurver anderingen in Indonesië hebben voorts tot aanpassing van de effectenportefeuille geleid. In de aandelensector hebben de muta ties ingevolge van aan- en verkopen uit eindelijk geresulteerd in een verminde ring van dit bezit naar aankoopwaarde ge meten met bijna f 12,5 miljoen tot 41,2 miljoen. De aankopen bleven beperkt tot uitbreiding van de bestaande belangen, waarbij grotendeels gebruik werd ge maakt van claimrechten en omzetting van stockdividenden. Bij de verkopen nam naast verkoop van claims en stockdividenden ter verminde ring van het bij de betrokken onder nemingen gehouden belang, speciaal het afstoten van 3,9 miljoen nominaal Phi lips, ongeveer de helft van het oorspron kelijk aangehouden belang, tegen de ge middelde koers van 301 »/o, een belang rijke plaats in. Aan het obligatiebezit werd geen noe menswaardige uitbreiding gegeven, daar de ontwikkeling in deze sector minder aantrekkelijk bleek dan op de deelmarkt voor onderhandse leningen, waar boven dien, in tegenstelling met de obligatie- markt, voldoende interessant materiaal werd aangeboden. Wel werd door middel van omzettingen en herbelegging de kwa liteit van de obligatieportefeuille opge voerd. Zo werd o.a. een valuta-dekking verworven door de aankoop van 250.000 4dollarlening Australië a 98% terwijl voorts door gebruikmaking van eigen claims ingeschreven kon worden op enkele uitgiften van converteerbare obli gatie-leningen. De uitbreiding van de beleggingen in de sector der onderhandse leningen was nagenoeg even groot als de toeneming van het belegde vermogen. De nieuwe ver strekkingen bedroegen 32 miljoen, waar tegenover 2,5 miljoen aan aflossingen stonden. Aanleiding tot de sterke uitbrei- dingvan deze beleggingsvorm waren de gewijzigde marktomstandigheden, waar- door belegging in deze sector meer voor delen bood dan belegging via de obligatie- markt. Naast een hoger rendement was het bovendien mogelijk bijzondere condities te bedingen, o.a. ten aanzien van het ver bod van vervroegde aflosbaarheid, de data waarop de stortingen moeten worden verricht en het toezicht op de gestie van de geldnemer. Aanvankelijk is het volgen van de marktontwikkeling als uitgangs punt gekozen, doch naarmate de kapitaal- In de nota van de Westduitse regering, die zoals gemeld, maandag te Moskou is overhandigd en waarvan de inhoud gis teren te Bonn is bekend gemaakt, wordt aangedrongen op een voortzetting vai, de besprekingen tussen de Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie, die eind juli werden opgeschort. De Bondsregering is van mening, dat er aan de kwestie van de repatriëring van Duitsers uit de Sovjet-Unie evenveel aan. dacht moet worden besteed als aan de andere punten van de agenda, waaronder het aanknopen van officiële handelsbe trekkingen tussen de twee landen. Bonn riep de leider van de Westduitse delegatie, Rolf Lahr, terug toen de Sovjet minister van buitenlandse zaken, Andrée Gromyko, eind juli verklaarde, dat de .Westduitsers „op kunstmatige wijze de door hen bedachte kwestie van de z.g. repatriëring aan de orde stellen". Lahr is inmiddels naar Moskou teruggekeerd. In de Westduitse nota wordt gezegd, dat de uitlating van Gromyko niet bijdraagt tot het welslagen van de onderhandelingen. Voorts wordt herinnerd aan het feit, dat premier Boelganin op vijf februari van dit jaar in een brief aan bondskanselier Adenauer als zijn mening te kennen heeft gegeven, dat het bespreken van kwesties betreffende de repatriëring van de Duit sers vergemakkelijkt zou worden als er tegelijk andere zaken werden besproken. De Westduitse regering zegt, dat er zich nog ongeveer tachtigduizend Duitsers in de Sovjet-Unie bevinden, die naar huis terug willen. D.P.A. meldt, dat de economische dele gaties van de Sovjet-Unie en de Bondsre publiek vandaag de onderhandelingen, die 31 juli werden afgebroken, zullen hervatten. Het overleg over repatriërings. en con sulaire kwesties zal morgen weer begin nen. Het Deutsche Industrie-Institut te Keu len meent, dat West-Duitsland op grond van het nieuwe voorstel der Amerikaanse regering inzake de teruggave van inbe- slaggenomen vermogens kan rekenen op een teruggave van ongeveer 250 mil joen. Het instituut heeft uitgerekend, dat dit bedrag overblijft, nadat de beheerskosten zijn afgetrokken en nadat voldaan zal zijn aan de Amerikaanse vorderingen op Duitsland wegens in de oorlog geleden schade, De totale waarde der in de Ver enigde Staten inbeslaggenomen Duitse vermogens wordt geschat op 250 k 500 miljoen. vragers bereid bleken aan verlangens in zake verdere verbetering der leningsvoor waarden te voldoen, werd parallel hier mee een meer afwachtende houding aan genomen. Nadat als gevolg van het officiële rente gamma de lagere overheidsorganen en publiekrechtelijke instellingen de concur rentie met de particuliere sector niet konden volhouden, namen in de loop van het verslagjaar petroleummaatschappijen en andere ondernemingen in toenemende mate de plaats van deze instellingen in. Verdere uitbreidingen van het belegd vermogen kwamen nog voor in de sector stedelijk onroerend goed, waarbij met de aanbouw ruim 10,3 miljoen gemoeid was en in de sector hypotheken, waar de uit zettingen mede als gevolg van consolida tie van de bouwvoorschotten welke aan de stichting „Thuis Best" plegen te wor den verstrekt ten belope van ca. 10 mil joen, toenam met ruim f 16,5 miljoen. Uit zetting van de resterende f 6,5 miljoen vond" hoofdzakelijk plaats in objecten welke uit de aard van het onderpand of omvang minder geëigend zijn voor de hypothekenmarkt, zoals ziekenhuizen en andere verpleeginstellingen. Gedurende het verslagjaar was gemid deld uit eigen middelen belegd ruim f 413 miljoen, waarmede een gemiddeld rende ment werd behaald van 4,175 Voor het jaar 1955 waren deze cijfers respectievelijk ruim 370 miljoen en 4,074 Onderstaand staatje geeft een overzicht van de verdeling van het belegde vermo gen. Belegd vermogen Mutaties (in miljoen gulden) Ultimo Ultimo Ultimo 1956 1955 1956 Hypotheken 59,5 43,0 16,5 Bouwvoorschotten 10,1 Bataafsche Hypotheek 14,7 Leningen onderhands 154,9 125,4 29,5 Onroerend goed (na afschr.) 45,7 39,8 5,9 Obligaties (aankoopwaarde) 112,2 Aandelen (aankoopwaarde) 41,2 Uitzettingen (korte termijn) 1,5 20,4 10,3 15,0 0,3 112,5 0,3 De Oostduitse autoriteiten zullen een nog strenger controle uitoefenen op rei zen van partyfunctionarissen en ambtena ren naar West-Duitsland, omdat aan het licht is gekomen, dat vier secretaressen van ministeries en overheidsdiensten in Oost-Berlijn spionage voor het westen heb ben gepleegd. Dit heeft partijsecretaris Walter Ul- bricht gisteren verklaard in een artikel in het communistische partijblad „Neuer Weg". De vier secretaressen, die gearresteerd zijn, zouden doorslagen van documenten en besluiten inzake de bouwnijverheid en in vesteringen in Oost-Duitsland aan weste lijke geheime diensten verraden hebben. Het orga.an van de Oostduitse commu nistische partij „Neuer Weg" meldt voorts dat de afgelopen maanden vele Oost duitse regeringsambtenaren zijn gear resteerd wegens het prijsgeven van staatsgeheimen. „Die Volksarmee", het blad van het Oostduitse leger, schrijft, dat de „politieke betrouwbaarheid" van het leger „nog niet het peil heeft bereikt dat door het cen trale comité van de communistische par tij wordt geëist." De partij-organisatie in de verschil lende eenheden wordt verweten, dat zij zich te veel bezig houden met de militaire opleiding van de soldaten en niet genoeg met hun ideologische opvoeding. In het pas verschenen tweede „Bene- lux"-kwartaalbericht wordt o.m. opge merkt, dat de verwezenlijking van de economische unie geen volledige unifi catie van de directe belasting behoeft, noch een volkomen gelijke belastingdruk. Een vermindering van de bestaande ver schillen kan volstaan, in die mate, dat de concurrentievoorwaarden in de drie lan den niet al te zeer uiteenlopen in het bij zonder wat betreft de voorkeur van de buitenlandse beleggers voor het ene of andere land en de handelsbetrekkingen onder de drie landen niet ongunstig wor den beïnvloed. 53,7 12,5 1,5 Totaal 439,8 409,8 30,0 Het aantal leden bedroeg aan het einde van het verslagjaar 56.668 tegenover 56.250 op 31 december 1955. Ofschoon ca 1300 buitenlandse arbeidskrachten in dienst werden genomen was het uittreden van ca. 800 Nederlandse arbeidskrachten oor zaak dat het toenemen van 't ledental tot ruim 400 beperkt bleef. Met ingang van 15 september is be noemd tot ambtenaar op de afdeling ka binetszaken der gemeente-secretarie van 's-Gravenhage, mr J. L Matti. De heer Matti werd op 30 april 1926 te Kerkrade geboren. In 1951 vol tooide hij aan de r.-k. universiteit te Nijmegen zijn studie. In 1952 werd hij benoemd tot kabinetssecretaris van de burgemeeester van Kerkrade. De heer Matti verbleef onlangs een half jaar te Parijs, waar Jiij aan de Sorbonne inter nationaal recht studeerde. Overgaan op atoomcentrale of bouw van een nieuwe kolencentrale? Dat is de vraag waarvoor de Provinciale Staten van Groningen zich momenteel geplaatst zien. nu vervanging van de bestaande kolencentrale urgent is. Na zeer uitvoe rige discussies hebben de Staten onlangs in principe besloten tot bouw van een kolencentrale. Maar kort daarna kwam de nota inzake de kernenergie af en er gingen toen al weer stemmen op om ander maal deze kwestie onder ogen te zien. De statenleden hebben zich bjj hun besluit o.m. laten leiden door een advies van prof. dr. ir. J. C. van Staveren. Diens uiteenzetting is thans ter nadere bestu dering aan de leden van de Provinciale Staten toegezonden. Hierin komt deze geleerde tot de con clusie, dat voor het ogenblik de voor keur moet worden gegeven aan de bouw van een klassieke fossiele-brandstofcen- tra-le, die volkomen past in het door het Directoraat-Generaal voor de Industria lisatie en de Energievoorziening en de „drie wijze mannen" (een kleine com missie benoemd door de ministers van buitenlandse zaken van de zes in de E.G.K.S. verenigde landen) uitgestippelde stelsel van uitbreiding van de Neder landse elektrische centrales. De kolencentrale, zal in later jaren aangevuld met een hetzij voor de provin cie Groningen alleen, hetzij voor een combinatie van de noordelijke provincies tezamen te bouwen kernreactorcentrale, tot in lengte van dagen een volkomen verantwoorde plaats in het bestel der Nederlandse elektriciteitsproduktie in nemen. Prof. Van Staveren zet in dit stuk uit een, welke problemen er liggen op het gebied van de elektriciteitsvoorziening en welke moeilijkheden er liggen bij de bouw van kernreactorcentrales. Deze materie is ook reeds besproken in de nota inzake kernenergie, die op 3 juli jj. door de minister van Economische Zaken aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd gezonden. Het provinciaal Gronings debiet zal in 1962, naar raming, bij een maximale be lasting van ca 175 MW een bedrijfstijd van 4500 uren bezittten, hetgeen betekent, dat een eventueel in dit gewest te bou wen kernreactorcentrale ten hoogste een vermogen van 100MW zou mogen hebben om met een bedrijfstijd van 6000 uur ta kunnen worden geëxploiteerd. Dit wordt voor de toepassing van kernenergie een te kleine en te dure centrale, waarvan de jaarlijkse produktie ad 600 miljoen kW stellig enkele miljoenen guldens per jaar meer zal gaan kosten dan bij de onwekking van deze zelfde hoeveelheid kW met behulp van de thans geprojec teerde kolencentrale. De centrale groter maken en het overcompleet aan produktiecapaciteit verkopen aan andere elektriciteitsbe drijven, stuit op het bezwaar, dat de beschikbare transportlijnen voor llOkV daartoe niet geschikt zijn en dus grote kapitalen voor netverzwaring zouden moeten worden uitgegeven. Bij de Tweede kamer is een wetsont werp ingediend tot nieuwe regeling van de samenstelling der burgerlijke gerechten en van de bezoldiging van de rechter lijke ambtenaren. In het wetsontwerp zijn voorstellen verwerkt om de maxi male bezetting van de gerechthoven te 's-Gravenhage, Amsterdam en Arnhem, van de arrondissementsbanken en van een aantal kantongerechten uit te breiden. De minister van Justitie meent, dat in de nieuwe wet niet, zoals in de oude van 1947, met de mogelijkheid om enkel bij het openvallen van een plaats van rechter of kantonrechter, een opdracht tot waarneming te verlenen, dient te worden volstaan. In de praktijk kan zich n.l. ook nog in andere gevallen de behoefte doen gevoelen om een rechter uit een nabijgelegen arrondissement of kanton een opdracht als hierbedoeld te geven. Dit wetsontwerp strekt, voor wat de be zoldiging der rechterlijke ambtenaren betreft, onder meer tot wettelijke rege ling van de, reeds bij wijze van voorschot gehonoreerde, toekenning van een uitke ring ten bedrage van 3 pet van het jaar salaris over 1955 en een uitkering ten be drage van 6 pet. van het salaris over het tijdvak van 1 september 1956 tot 1 janu ari 1957, zoals deze onder meer aan het an dere rijkspersoneel zijn toegekend. Voorts heeft het wetsvoorstel ten doel te bepalen, dat bedoelde salarisverhoging van 6 pet, evenals dit voor de departe mentale rijksambtenaren het geval is, met ingang van 1 januari 1957 wordt ge ïncorporeerd in het salaris, hetzelfde kan worden opgemerkt met betrekking tot de compensatie van 5,6 pet voor de premie, verschuldigd ingevolge de algemene ouderdomswet. Tijdens een speciale audiëntie op de internuntiatuur te Den Haag heeft mgr. Paolo Giobbe, apostolisch internuntius in Nederland, aan de directeur van de ka tholieke uitgeverij „Kunst adelt", de heer Maurice Lambriex Houtappel te Maas tricht medegedeeld.dat Z.H. de Paus hem heeft benoemd tot ridder in de Orde van St.-Silvester. Met deze onderscheiding heeft de H. Stoel uiting willen geven aan zijn waar dering voor de persoonlijke verdiensten van de heer Lambriex Houtappel, als mede voor het vele, goede werk, ver richt op religieus grafisch gebied. De nieuwe onderscheidene was reeds drager van het gouden kruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. De vice-president van de rechtbank te Dordrecht, jhr. mr. D. J. P. Hoeufft, heeft gisteren uitspraak gedaan in het korte geding tussen een matrassenfabriek te Zwijndrecht en een aantal andere matras- senfabrieken hier te lande, dat dinsdag 6 augustus voor hem heeft gediend. Aan de Zwijndrechtse fabriek werd door de eiseressen verweten, dat zij in een advertentie en in folders gesuggereerd had, dat een spiraalmatras nadelig voor de gezondheid zou zijn. De gedaagde, in rechte bijgestaan door mr. J. G. van der Steenhoven, te Dor drecht, voerde als verweer aan, dat zij slechts had willen zeggen, dat onder een bovenmatras van haar fabrikaat geen spiraalmatras behoort te worden gebruikt, doch een zogenaamde binnenverings- onderlaag eveneens van haar fabrikaat. Op deze wijze had zij een combinatie van eigen produkten willen aanprijzen. De vice-president was met eiseressen eens, dat gedaagde in advertentie en in folders te ver was gegaan. Hij gelastte, dat het voeren van dergelijke reclame gestaakt zal worden, dat de folders zullen worden vernietigd en dat aan de afne mers bij wie van deze folders nog aan wezig zijn moet worden medegedeeld, dat verspreiding ervan niet meer is toege staan. Op overtreding werd een dwangsom van 1000.gesteld, te betalen aan elk der eiseressen. Naar wij vernemen zal aan de binnen kort te houden vergadering van aandeel houders van de Verenigde Aannemersbe drijven voorheen Zwolsman worden voorgesteld over 1956 een dividend uit te keren van 10 pet, ter keuze in contanten of in aandelen ten laste van de agio- reserve (v. j. 10 pet). Naar wij vernemen, heeft Slavenburg en Huyser N.V., reders, cargadoors, ex pediteurs, gevestigd te Rotterdam en Am sterdam, de meerderheid verworven van het aandelen-kapitaal van de N.V. Van Oppen en Co, internationale bevrachters, expediteurs cargadoors, gevestigd te Rot terdam met eigen filialen in binnen- en buitenland. v v. ïVïfcy» v V <•- Wv Te Hirosjima in Japan heeft de jaarlijkse herdenking van de atoomaanval nu twaalf jaar geleden plaats gevonden. Een menigte van ongeveer 20.000 mensen was tijdens de plechtigheden bijeen in het „Peace Memorial Park". Op de achtergrond ziet men de voormalige Hirosjima's industriële promotiehal nu bekend onder de naam Atoomkoepelals een grimmige herinnering aan de onmetelijke kracht van atoomwapens. De tariefverhoging, waarover sinds be- werden gesteld, niettegenstaande de De tariefverhoging, waarover sinds be gin 1955 met de regeringsautoriteiten in Indonesië overleg gaande is, kwam nog steeds niet tot stand. Aangezien de nieu~ we deviezenmaatregelen onvermijdelijk tot een verdere, vermoedelijk belangrijke, stijging van de kosten zullen leiden, is een adequate tariefverhoging op korte termijn nog meer dan tevoren onont beerlijk, aldus staat te lezen in het ver slag over 1956 van de Electriciteitsmij Aniem N.V. Dat over 1956 het belang in Indonesië nog een bijdrage tot de resultaten heeft kunnen leveren, die niet achterblijft bij die over 1955 is te danken aan de ver antwoording in de v. en w.-rekening over 1956 van belangrijke rente; osten, samenhangend met de vergoeding voor de in 1954 genaaste bedrijven, die echter deels betrekking hebben op voorafgaande jaren. De afschrijvingen moesten ech ter belangrijk worden verhoogd i.v.m. een door omstandigheden geboden meer conservatieve waardering van de bedrijfs middelen in Indonesië. Uit. 1956 waren zes, bij het opstellen van het verslag in totaal 12 maandelijkse termijnen naar Nederland overgemaakt als vergoeding voor de in 1954 genaaste bedrijven. De door de regering van In donesië aanhangig gemaakte rechtszaak, waarbij van de door de commissie van naasting vastgestelde vergoeding ruim Rp 27 miljoen wordt betwist, bevindt zich nog in handen van de rechter. De middelen in Nederland moesten in belangrijke mate worden aangesproken voor kosten t.b.v. het bedrijf in Indo nesië, voornamelijk in de personele sec tor, waarvoor geen of onvoldoende over makingen uit Indonesië worden toege staan. Het saldo van de resultatenrekeningen heeft blijkens de v. en w.-rekening be lopen 1.799.178 (v.j. 1.769.753). Na af schrijvingen ad 1.408.418 (534.300) res teert een saldo winst van 390.760 (v. j. na dotatie van 844.693 aan de reserve diverse belangen eveneens een saldo winst van 390.760). Zoals bekend is, wordt een onveranderd dividend van 3 pet. op de gewone aandelen en van 5 pet op de pref. aandelen voorgesteld. In het verslag wordt opgemerkt, dat nieuwe fondsen voor uitbreiding, voor rekening van het Land, van de capaciteit van de elektriciteitsbedrijven van de N.V. en van die maatschappijen waarin de Aniem deelneemt, niet beschikbaar werden gesteld, niettegenstaande de vraag naar elektriciteit gestaag blijft toe nemen. De gaping tussen gevraagd en be schikbaar vermogen wordt dan ook steeds groter. Door de waterkrachtcentrale Ketenger en de dieselelektrische centrales werd in 1956 in totaal 46.881.402 (46.471.900) kwu opgewekt. De verkoop rechtstreeks aan verbruikers beliep 20.902.400 (20.275.900) kWu. Aan de Elektriciteitsmij. Banjoemas werd voorts 11.894.268 (10.709.700) kWu ge leverd en aan de Perusahaan Listrik Ne gara 12.911.400 (14.224.200) kWu. Bij het schrijven van het verslag wa ren de resultaten over 1956 van de deel nemingen in Indonesië nog niet bekend. Van de Mij Electra, waarvan Aniem alle aandelen bezit, is de concessie afgelopen. De Indonesische overheid heeft het be drijf aangekocht, waarbij de koopprijs door taxatie werd vastgesteld. Op 1 mei 1957 had de overdracht plaats. Uit mededelingen van de Indonesische regering moet worden afgeleid, dat zij voornemens is de nationalisatie van dë nog resterende bedrijven van de Aniem en haar dochterondernemingen over een aantal jaren verdeeld te doen plaats heb ben. Zulk een trapsgewijze verdere na tionalisatie zou de toch reeds te smalle basis voor een goed beheer geleidelijk nog verder verkleinen, waardoor bij de exploitatie van de bedrijven, die nog aan de beurt zouden zijn voor nationalisatie, grote moeilijkheden zouden ontstaan. Men is dan ook in overleg getreden met de Indonesische regering over een regeling, waarbij de naasting voor alle bedrijven zal plaats hebben op één voor de toe komst vast te stellen tijdstip. Dit over leg is nog gaande. Wat het arbeidsveld buiten Indonesië betreft, wordt gemeld, dat aan de op dracht als raadgevende ingenieurs voor een elektriciteitsopwekking- en distribu tiebedrijf in Jordanië, waarvan vorig jaar melding werd gemaakt, verder wordt gewerkt. De Aniem heeft in het begin van 1957 een belang verworven in de Comp. Luz Electra de Trujillo S.A. in Peru, waarbij zij op voet van pariteit met de oude aan deelhouders, zal deelnemen. Deze N.V. exploiteert het elektriciteitsbedrijf te Trujillo, de hoofdstad van het departe ment Libertad van Peru. Aan deze deel neming gaat gepaard het verlenen van technische en organisatorische bijstand. Nadat in de katholieke kerk in Merauk® vlootaalmoezenier pater E. Andreo O.F.M. een H. Mis van requiem had lebreerd zijn gisteren de acht slac» offers van het ongeluk met de Marine van het ziekenhuis uit begraven. Bij 0 H. Mis waren o.a. aanwezig de gouverne van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. Baal, en de commandant der zeemacht i dit gebiedsdeel, schout bij nacht A. Valkenburg. Een gewapend escorte van de algenrei^ politie ging aan de baren, die werden dragen door politiepersoneel, vooraf- was grote belangstelling. De weg van D® ziekenhuis naar de begraafplaats werd voet afgelegd. Aan de groeve werd voor de slachtoffet gebeden door de vlotaalmoezenier, Pat® Andreoli, de vlootpredikant, ds. Kwakkel- stein, en de pendita Lopula. Kransen wel den gelegd door gouverneur Van Baa'; schout bij nacht Valkenburg, namens f1® Binnenlands Bestuur, de algemene poli" en de burgerij. Tenslotte werd op de begraafplaats he' woord gevoerd door de commandant va» de Marine Luchtvaartdienst in Nederland Nieuw-Guinea, l.t.z. vlieger eerste klas A Bruinsma, de commandant zeemacht en de gouverneur. In "de ochtenduren bracht dr. Van Baai een condoleancebezoek aan de weduW® van de verongelukte veldwachter Jaas i" Merauke. De gouverneur ontving telegrammen va" deelneming van minister Staf en led®" van de parlementaire missie, die thans i" Manokwari verblijven. In de katholieke kerk te Valkenburg (Z.-H.) zal woensdagmorgen te 10.00 uur een gezongen H. Mis van requiem worde" opgedragen voor de zielerust van de lui' tenant-ter-zee tweede klasse W. H. As selbergs, een der slachtoffers van "et vliegtuigongeval. Ondertrouwd: BEP FABELS en LEO ROORDA tandarts De huwelijksinzegening zal plaats hebben op dinsdag 3 sep tember a.s. om 10.30 uur in de parochiekerk van St.-Lamber- tus te Hengelo (O.). Hengelo, Bornsestraat 33 Harlingen, Z.O. Singel 47 Receptie van 12.30 uur Bornsestraat 33 Toekomstig adres: TJbbo Em- miussingel 31, Groningen. Het heeft God behaagd tot, zich te nemen, tengevolge van een droevig ongeval, ons geliefd zoontje HARRIE j in de jeugdige leeftijd van jaar. De begrafenis zal plaats hebben in de kerk van St.- Aldegundis te Maasoree, j op vrijdag 16 augustus. Namens de gezamenlijke familie: H. VAN LEER, arts. I Maasbree, 12 aug. 1957. Inlichtingen omtrent erkende opleiding, examens en lidmaat schap bij het Secr. Nederl. Col lege voor Belastingconsulenten Belgischeplein 6 te 's-Gravcn- hage (post Schev. Tel. 551763. Deze week (15-22 aug.) EXTRA goedkoop: 25 Gev. Wieners, 200 gram v. 58 v. 52ct,10z. Spekulaas, p. pak, 500 gr. v. 100 v. 94 ct,19z. Lim. siroop, (extra fijn)v. 185v. 168ct,34z. Dessertpudding,2 pakjesv. 60 v. 54ct,11z. Choc, pasta, per pot .v.100v. 90ct,18z. Haring in Tom. saus, groot blik v. 82 v. 76ct,1Sz. Schuurpoeder,perbus v. 35v. 29ct, 6z. Ger. mager spek, 100 gr. v. 43 v. 38 ct, 7z. Gehaktballen in jus, blik 340 gramv.106v. 95ct,19z. Bij aankoop van 250 gr. KOFFIE (Spar) van 218 of 258 ct en 10% zegelkorting NU 1 pak SPRITS van 56 voor 25 ct en 10% zegelkorting en 20 woorden 50 ets, elk woord meer 5 ets extra tot een maximum van 50 woorden bij vooruitbetaling Handel en Bedrijf Ontwikkelen van rolfilms. klein en groot. Des morgens gebracht. Des avonds klaar. Foto K. van Vuuren, Hoogstraat 106', Schie dam. „Wltwerk" Plafond zwart geen bezwaar, wij witten in een maai wit. Tevens alle voorkomende onderhoudswerken. Bel op 69716 Hellemons Zn., stukadoors, v'. Beverenstraat 25a. Inlijsten van platen en aquarellen. Mooie sortering ccïeL lijsten en schilderïjlijstei. r g», pe prijzen en toch twee rantie. G. van Loenen, v 43, telefoon 20709. rd' Wij bemiddelen voor u rw .15 pc" korting handelaren wielen, stofzuigers, waS13?.,rn. centrifuges enz. Gok op gL0(Be taling. Inlichtingen en *no0K tie: Archimedesstraat 8a» 6 uur. Aan de heer N. L. Enthoven te Kwints- heul is bij gelegenheid van zijn gouden jubileum als organist van de parochiekerk de Pauselijke onderscheiding „Pr° Ecclesia et Pontifice" verleend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6