MAGGI Amerikaanse fabrikant voor één dag „Heer van Deurne Bestuurder, u bent dronken..." Beeldsignalen via de troposfeer UIT HOLLANDSTAFEL ZO pS v,- Rechtstreekse uitzendingen van Florida naar Cuba J' vb Stars and Stripesivappercle boven Brabants kasteel Haute couture voor supersonische vliegers 'V DRAADLOOS CONTACT i T) 1 m tSk Toch door Suezkanaal DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 PAGINA 5 PER ZILVERZAKJE Hij zei. dat hij een ecliteafstammeling was, maar de ge schiedkundigen roken lont. Menigeen dacht dan ook aan een „practical joke totdat mr. Van Dusen ten tonele verscheen. DEURNE, maandagavond (Van onze verslaggever) BOVEN, op het dak van het his torische, maar na grondige restau ratie verdacht veel op nieuwbouw ijkende kasteeltje van Deurne, ópperde fier de Stars and Stri ps en beneden, op het geïmprovi seerde terrasje, waar een dertigtal Sasten ongeduldig op het horloge 2at te kijken, lag op een tafeltje een historisch geschrift over de ge schiedenis van het geslacht Van beursen. Twee symbolen in de ko rrende ontmoeting tussen de Ame rikaanse vliegtuigfabrikant, mr. W. B. van Dusen, die beweert regel recht afstammeling te zijn van het Seslacht, dat hier de scepter zwaai de en de heer Sjaak Heeren uit helmond, gepensioneerd onderwij- 2er en historicus, die zegt dat hij daar zo zeker nog niet van is. T wij fel Spanning Aet niet. Ernst Bewijs Gezellig Mr. van Dusen, die daar achter Op het dak van het Deurnse kasteeltje de hors d'oeuvres zat te glunderen wapperde nu de Stars and Stripes. Mr. Van Dusen was thuis. alsof hij vandaag jarig was, ken i- - t v.- Mevrouw Van Dusen. Voor één dag slot vrouwe. geen fantast zijn, hij moest het in Amerika allemaal hebben nage zocht met dezelfde ernst, waarmee hij vliegtuigmotoren fabriceert Geen man om zich in een wild Deurnes avontuur storten, wei neen, veeleer een man die straks, thuis in Fairfield Connecticut (U.S.A.) zijn vrouw in de arm zal j knijpen en blij en dankbaar zal zeggen: „We hebben het niet ge droomd, hè, het is allemaal echt gebeurd Voor een Amerikaans huisvader, mits voorzien van goede papieren, kunnen in Brabant sprookjes wel eens werkelijkheid worden. v- su (Van onze correspondent Bonn) TOEN de buffetbediende in de vakantie-expres D 961 op 23 september 1956 tussen Salzburg en München in da buurt van Traunstein aan de noodrem had getrokken en al dus waarschijnlijk redder van mensenlevens was geworden, wendde de treinbestuurder Os kar Sauerbrey, een klein man netje van 42 jaar, zich tot zijn stevig-gèbouwde assistent, da 52-jarige Karl Rupp, en mop perde slechts, van zijn stuk gebracht door het plotselinge stilstaan van de trein: „Wat moet dat nu?" En toen de sta tionschef, die de locomotief opgeklommen was, voor Sau erbrey verscheen en uitriep: „Bestuurder, ik geloof, dat u dronken bent!" werd Sauer brey nog niet veel spraakza mer. Hij klauterde uit zijn lo comotief en liet zich verlegen het bloedmonster afnemen. In het ziekenhuis stelde men 2.2 promille vast. Ook bij de assis tent constateerde men hetzelf de quantum- Dodenrit Salzburg-München Rechtszaak in Traunstein 18 maanden voor treinmachinist Achttien maanden onvoor waardelijk voor Sauerbrey, twaalf voor Rupp met bevel tot onmiddellijke inhechtenis neming. Is het eigenlijk toch nog niet veel? Terwijl de ma chinist en zijn assistent uit de zaal worden geleid, denken zij aan de disciplinaire maatrege len, waarmee de Bundesbahn het er ongetwijfeld nog een schepje op zal doen! Geen hoefgetrappel voor de slotpoort. De familie arriveerde met een busje. Niet temin een indrukwekkend ogenblik, dit weerzien na vierhonderd jaar. l A k Muntmeter-televisie Radio-aanschijn verandert B.B.C.-orkesten in gevaar Uitstekend T.V--amusement Teleurstellend wek-einde 2WL' mm mm UITGEWEKEN HONGAARSE THEOLOGANT WORDT IN MAASTRICHT GEWIJD 0P CROENTtfOEP V?ie er ook gelijk had, het bleef een ?.ai'dig idee van mr. Van Dusen uit F ai 'Nd-Connecticut (U.S.A.), om met zijn Vouw en zijn drie lieftallige dochters op Vn vakantiereis ook Deurne aan te doen. Tenslotte werkt de Deurnse V.V.V. ook Tet voor spek en bonen en het is altijd aardig mensen op bezoek te krijgen, die v.an heel ver komen. Als Amerikaans toe tst was de heer Van DuSen (een verbas- ,efing van Van Deursen) dus toch al van "a>'te welkom in Deurne, maar daar kwam "U nog bij, dat de V.V.V. in New York haar Nederland had geseind, dat de in aantocht zijnde mr. Van Dusen, volgens oiens stellige bewering, een afstammeling ^as van het geslacht van Deurne en dat ze hat daarginds in Deurne toch wel even in 6rnstige overweging mochten nemen. Wel, dat hebben ze in Deurne dan ook Milaan. He plaatselijke V.V.V., néén, de provin ciale V.V.V. werd gemobiliseerd, de burge meester werd vriendelijk verzocht even- 'ies van vakantie terug te komen, er wer den Amerikaanse vlaggetjes aangeschaft Ch de binnenplaats van het kasteeltje Vrd keurig geschrobd, opdat de Ameri kaanse heer Van Deurne geen klagen zou hebben over wanbeheer van zijn stam. «lot. Eb terwijl dus iedereen in blijde opwin ding verkeerde over de thuiskomst van de jjclcllijke heer, wiens voorvaderen men ®t laatst had gezien omstreeks 1629, vlak Jfbordat Abraham Pietersen van Deursen boot nam naar Amerika, verscheen er ,h een plaatselijk blad een stukje, waar- h werd gezegd, dat de heer Van Dusen /vél kon beweren, maar dat hij het eerst jhaar eens moest bewijzen. Over de stam bom van de Amerikaanse tak viel weinig niets te achterhalen en wie zei, dat het lier niet ging om zekere Abraham Pie- e,'se, die, omdat hij uit Deurne kwam, Jbwille van de duidelijkheid Abraham j,Ttersen van Deursen werd genoemd, v'i, alsmede ook al zijn nakomelingen! jammer voor mr. van Dusen, maar in ciirne wordt zo'n zaak serieus onder- «ocht. j. Goed, daar zaten we dus met z'n der den, opgetrommeld voor een adellijk j^er, die misschien helemaal geen adellijk was en voor de rest van de familie, jjle vierhonderd jaar geleden misschien u gewoontjes Pieterse had geheten. Tn ristadhuis stond de burgemeester klaar, Brabantse vendelzwaaiers hadden hun QQ[le jakjes al aan, het diner was besteld.. S;D de binnenplaats van het kasteel heer-1 j)'® spanning en het was tijdens die ogen- i Ij "eken, dat er lieden waren, die zich in I Se twijfel lieten ontvallen: als het nu eens een „practical joke" is., gr je voor, dat Mr. van Dusen, een brede, op kauwgummie bijtende ^erikaan zo dadelijk de binnenplaat.- $3 betreden en ons na een „Uai fellows" Vlj. een ferme schouderklap, hartelijk zon Vj.lachen. Hij, heer van Deurne. Welnee, g ®gtuigen, business en af en toe een ?pie, that's all. is kunt daar om lachen, maar zo grappig en toe een grapje, ïjj. "e durft de man. had beter weg kunnen blijven! liiPU1 plotseling is hij er, Mr. van Dusen "airfield Connecticut (U.S.A.), en in eens werd alles anders. Blij stapte hij möt vrouw en kinderen de binnenplaats op en we wisten meteen: dit was geen grap jas, dit was een dood-ernstige man met hart voor de zaak. Hij ging zitten met het gezicht van een jubilaris, die na vijfen twintig jaar trouwe dienst door de firma in de bloemetjes wordt gezet en het mor gen pas allemaal zal kunnen geloven. Een goede man met een bruin pak aan en een groene das. Vriendelijk keek hij ons alle maal aan en het zou niet tactisch zijn geweest, zo direct al aan zijn stamboom te gaan twijfelen. Wij bestelden dus een drankje voor hem en lieten hem vertellen over Amerika, sinds vierhonderd jaar zijn nieuwe vaderland. „Well," zei Mr van Dusen verlegen, „Nederland is 'n mooi land en ik houd er van. In Amerika ben ik lid van 'n genoot schap van uit Nederland afkomstige ge slachten, we roken daar uit' Goudse pij pen en eten „haatsjpat" met klapstuk" Zijn vrouw koesterde zich intussen van uit haar stoeltje in het Nederlandse zon netje en als u het ons vraagt, voelde zij zich meer slotvrouwe dan hij slotheer. Maar men kan niet altijd over koetjes en kalfjes blijven theoretiseren en ten slotte kwam dan het pijnlijke onderwerp ter tafel. Bent u nu een echte afstamme ling van het geslacht van Deursen of niet? Er ontspon zich, overigens in de aller vriendelijkste stemming, een officiële ge- dachtenwisseling tussen de heer Sjaak Heeren en de ^Amerikaanse gast. De ene tak was nog niet ontrafeld, of er kwam alweer een andere tak tevoorschijn en de tolk, die het feitenmateriaal voor de twee partijen verteerbaar moest maken, had moeite zich in de woeste golven van Op elke vraag, che uit tioyfel voortspruit, heeft mr. Van Dusen een antwoord. Ti tels, jaartallen, geboorten namen, hij somt se allemaal vlot op. Hij kent het geslacht Van Deursen als zijn eigen familie. Jan Pieterszonen, Pieter Janszonen, Ger- rit Govertszonen, Govert Gerritszonen, Pieter Gerritszonen et.c. etc. drijvende te houden. Wij waren al lang verdronken toen men tenslotte bij het kardinale punt arriveerde. Dat kardinale punt bleek vierhonderd jaar geleden te hebben gewoond in Haar lem en had Van Deursen geheten. En nu komt het. Mr. van Dusen beriep zich, met een getikt velletje papier in de hand, op deze tak, en voor de twijfelende histori cus, de heer Sjaak Ileeren, bleek deze tak iels geheel nieuws. Resultaat: de Bra bantse geschiedkundige vroeg de Ameri kaan hem er in de toekomst nog eens iets meer over te laten horen, de twyfcl was zo goed als verdwenen en de „Heer van Deurne" kon zich in de volle glorie van zjjn zojuist bewezen adel aan de rest van het programma wijden. Het werd een dagje, dat de volksmond zo raak weet te typeren met het woordje „genoeglijk". Mr. van Dusen zei op ge zette tijden, dat hij Djüüürnen ontzettend gezellig vond, zijn echtgenote keek ronu, alsof het haar speet dat ze niet vierhon derd jaar vroeger had geleefd en de kin dertjes maakten foto's. Brabantse ven delzwaaiers brachten hun Amerikaanse heer een originele, kleurige groet, legden hem uit dat het gilde een soort historische B.B. was en toonden hem de blinkende plaquettes, verdiend in het grijze verle den. En voor het kasteeltje, dat in 1944 vrij ernstig werd verwoest, maar er nu weer keurig netjes uitziet, werden vele foto's gemaakt, alhoewel het te betwijfe len valt of ze het in Fairfield (U.S.A.) bij Mr. van Dusen in de straat desondanks straks allemaal zullen willen geloven. Aan tafel sprak de Amerikaanse kas teelheer tenslotte een hartelijk woord van dank. Dank voor de ontvangst, dank voor het vertrouwen. En weer, terwijl hij daar met vrouw en kinderen aan de dis zat, bekroop ons het verwijt, daarstraks te hebben getwijfeld aan de goede bedoelin gen van deze Deurnese afstammeling. 5' 'V I v.: «IPIIIIIIM Onder invloed? Sauerbrey en Rupp wilden het zelf niet toegeven. Dezer dagen nog ontkenden zij het met alle kracht voor het landgerecht te Traun stein, waar hun zaak onder grote be langstelling van het Duitse publiek diende. „Wat, zouden wy dronken zijn geweest?" Geen sprake van! We waren volledig fris." Zij hadden in Salzburg vier halve liters bier ge dronken en een glas brandewijn van 60 pet en bovendien hadden zij per man een likeurtje en een bittertje door het keelgat gegooid, beide van 28 pet. „Voor een Stuttgarter, die wijn en bier gewend is, betekent dat niets. Hij krijgt er zeker geen roes van'" Natuurlijk, in goede stemming wa ren zij in Salzburg naar het station locomotief bestegen. En onderweg, toen ze 13 minuten vertraging had den opgelopen, hadden zij besloten de verloren tijd in te lopen. De ma chinist deed het uitstekend. De trein ging harder en harder en er bestond een goede kans, dat de achterstand ingehaald zou worden. „Pünktlich- keit" is de hoffelijkheid van konin gen, in casu van de Deutsche Bun desbahn zo parafraseeerden zij op een Duits gezegde. Sauerbrey en Rupp waren in een héél goede stem ming. Dat was pas mannenwerk! De machine liep, zelfs uit de wielstan- gen van de wagens sprongen de von ken dat 't een lust was en de stations chefs, die lustig met hun bordjes stonden te zwaaien (het waren in fei te wanhopige stopsignalen!) zagen er uit als grappige beestjes! De trein denderde met 75 km over het empla cement en langs het perron van Frsi- lassing en andere plaatsen. Op de open trajecten reed hij zelfs 135 km en meer! Dan ziet men weer eens, hoe angstig bezorgd de voorschriften zijn, die op open trajecten in deze buurt slechts honderd belachelijke kilome ters toelaten! Lag het nu aan de dertien minuten vertraging of aan de dertien JJ-trein- wagens? In ieder geval waren de mensen achter in de trein lang niet in zo'n goede stemming als de machi nist en zjjn assistent. Er schijnen nu eenmaal altijd mensen te zyn, die geen humor kennen. Die er altijd op uit zijn, voor anderen de vreugde te bederven. Zoals b.v. die buffetbe diende, die met zijn ruk aan de nood rem de hele schone tocht tot een droevig einde bracht Aanvankelijk was ook achter in de trein de stemming nog erg gezellig geweest. Men had een prachtige vlotte tocht en men zou in München nog op tijd de aansluiting halen. Toen de trein echter sneller en sneller ging rijden, en het tenslotte een vonkenspuwende, donderende ijl gang werd, keken de passagiers el kaar met angst in de ogen aan. Daar voor op de loc scheen de machinist er zich echter geen zorg over te maken. Hij trok in ieder geval niet aan de rem, ofschoon de wagens slingerden, dat het niet gewoon meer was en er de merkwaardigste din gen gebeurden. De koffers, valiezen en tassen boven in het net begonnen te dansen, hoger en hoger te sprin gen en op een gegeven moment dui kelden zij op hoofden, ruggen, benen gegaan en hadden daar hun elektro- en voeten. Men liep builen, schram men en kwetsuren op. Sommigen raakten er bewusteloos door. Anderen kregen een shock of hartkramp en een dokter, die toevallig in de trein aanwezig was, had veel werk om eerste hulp te brengen. Voorzichtig heidshalve noteerde hij de namen en adressen! In de restauratiewagen vie len de stukken vlees van het bord op pakken, rokken en blouses. De kel ners wankelden en van hun dienbla den schoven soep, dranken, vlees en groenten, deels op de grond, deels op de ontstelde gasten. Huilpartijen, vloeken, verwensingen, schietgebe den en angstkreten stegen op in de wagon, totdatja, totdat de buf fetbediende uit Duisburg juist aan de noodrem trok. Maar Sauerbrey en Rupp hadden het voor op de locomotief niet gezien. Zij hadden er niet erg spijt van (ook bij het onderzoek voor het Land- gerecht niet. Waarom zouden ze ook?) Van hun standpunt uit gezien was er niets ernstigs voorgevallen. Sauer brey zou trouwens de snelheid van zelf terug hebben laten lopen, als de dertien minuten waren ingelopen. IN STILTE echter voelden de be stuurder en zyn assistent zich toch niet helemaal safe. De officier van justitie maakte nogal een drukte over het algemene dienstvoorschrift van de Bundesbahn: geen alcohol tijdens de dienst en sterke matigheid in de uren vóór het ingaan van de dienst- tyd. Jazeker, alsof alle anderen dat zo nauw nemen. Maar de officier van justitie zegt daarop: „Een dronken treinbestuurder! Dat zyn we in hon derd jaar by de Bundesbahn nog niet tegengekomen. Laten we dan toch maar een afschrikwekkend voorbeeld stellen." En ofschoon de president een joviale man is en het publiek on dertussen zit te lachen en te kuchen, sappige Beierse opmerkingen plaatst, in zijn boterham bijt en de aange klaagden knipoogjes geeft, krygt hij zijn zin. reti fe>.' Wgg^: 23 H. ren. gepensioneerd onderwij- istoricus uil Helmond. Serieus 'cht hij de Deurnse stamboom, nu le zeggen dag alles thans duidelijk is néén. De American Telephone and Telegraph Company heeft een paar nieuwe zendsta tions laten bouwen, door middel waarvan televisieprogramma's over een afstand van bijna driehonderd kilometer recht streeks van de Verenigde Staten naar Cuba kunnen worden gezonden. Deze manier van zenden, gebaseerd op een nieuwe principe, maakt het mogelijk met televisiebeelden afstanden te laten overbruggen, die bijna vijfmaal zo groot zijn als dc tegenwoordige van ongeveer zestig kilometer, waarbij de beeldkwali teit „bijna even goed" is als voorheen. De nieuwe stations bevinden zich in Florida City, ongeveer 45 kilometer ten zuiden van Miami en in Guanabo op Cu ba, vijft'en kilometer buiten Havana. Volgens de nieuwe zendmethode, aldus heeft een woordvoerder van de, maat schappij bekend gemaakt, worden de beeldsignalen vit een zendantenr.e van 60 vierkante voet ongeveer als de stralen van een zoeklicht uitgezonden. Aangezien de boog van de aardbol de rechtstreekse weg naar het ontvangstation belemmert, komt het signaal in de luchtlaag rond de aarde, die bekend staat als de troposfeer. Een gedeelte van de signaalenergie wordt teruggekaatst naar beneden, waai het op een afstand van driehonderd kilometer wordt ongevangen door het andere sta tion. „Dit is", aldus de zegsman van de maatschappij, „voldoende voor hei vor men van een beeld, dat bijna even goed is als wat men op het televisiescherm door middel van het conventionele zendsysteem te zien krijgt." Er moeten echter nog heel wat moeilijkheden worden opgelost. Het beeld kan namelijk gedurende korte tijd nadelig worden beïnvloed door tal van at mosferische omstandigheden". Een andere nieuwigheid, die waarschijn lijk een omwenteling zal veroorzaken in de Amerikaanse amusementswereld, is de muntmetertelevisie, waarmee dezer dagen voor het eerst in het openbaar een de monstratie is gegeven. Dn bedoeling van dit systeem is, da' dc Arqerilt a.iqse kij ker, die genoeg heeft van de televisiepro gramma's met hun eeuwige reclame, een „nickel" of een „dime" in een aan zijn televisietoestel gekoppelde muntmeter stopt, waarmee hij de keus krijgt uit een aantal programma's, die hem via een draadverbinding bereiken. Telemeter, de firma die dit systeem ont wikkelt, is voor negentig procent eigen dom van de filmmaatschappij Paramount. Volgens Paul McNamara, vice-president van Telemeter, verdient zijn systeem de voorkeur boven dat van Skyatron, waar mee aan de Amerikaanse westkust proe ven worden genomen. De abonnees op Skyatron krijgen een maandelijkse reke ning, die wordt opgemaakt met behulp van een kaart, waarop de programma's worden geregistreerd, waarop de kijkers hebben afgestemd. „Bij -ns", aldus McNamara, betalen de mensen de programma's, voordat zij ze te zien krijgen. Skyatron komt pas aan het eind van de maand met de rekening en dan zal het heus niet meevallen." „Het ligt in de bedoeling in januari van het volgende jaar met geregelde uitzen dingen volgens het Telemeter-systeem te beginnen. Het, radio-amusement, zoals wij het hier kennen, behoort in Amerika tot het ver leden. Verdwenen zijn de grote amuse mentsprogramma's met hun komieken en tekstschrijvers. Verdwenen zijn ook de grote dure orkesten met hun koor en so listen. Hun plaatsen zijn ingenomen door de nieuwe meester van het amusements bedrijf: de „disc jockeys" of platenspelers. Met geen andere uitrusting dan een mi crofoon, een stapel grammofoonplaten en een gladde tong zitten deze „D-J.'s", zoals ze in de volksmond worden genoemd, soms viif uur aa één stuk achter hun les senaars, draaien plaatjes en vormen de muzikale smaak van een hele natie. Via meer dan 3.000 radio-station- storten ze 24 uur per dag een stroom van nimmer eindigende muziek over het Amerikaanse volk uit. Gramofnonplatenfabnknnten, componisten en tekstschrijvers zien hen naar de ogen. Zelfs de sterren doen alles om door deze draaitafelkoningen te wor den geïnterviewd en desnoods beledigd, als ze maar hun. nieuwste platen draaien. Over één ding schijnen de Amerikaanse „disc jockeys" het intussen eens te zijn: dat de roek 'n' roll tot het verleden be hoort. In Hollywood is een radiostation zelfs zover gegaan om alle rock 'n' roll- platen uit de ether te bannen. In Engeland heeft het er wel wat van, dat de toestand zich in dezelfde richting zal gaan ontwikkelen. In elk geval hangt op het ogenblik het zwaard der bezuini ging dreigend boven het hoofd van de BBC-orkesten. Lindsay Wellington, direc teur van de afdeling radio, heeft name lijk een speciale commissie verzocht, een onderzoek in te stellen naar de kosten van de dertien huisorkesten, die gere geld in de programma's spelen. Daartoe behoren bekende namen als het Concert orkest, de Variété en Revue-orkesten en de Scottish, Northern, Midland en Welsh Orchestras. In bovenstaande twee woorden is de waardering van het programma, dat gis teravond door de VARA-televisie werd verzorgd, samen te vatten. En opnieuw was het Wim Sonneveld. die met frag menten uit zijn cabaret-programma van het vorige seizoen bewees, hoe voortref felijk hij zijn mimiek weet aan te pas sen aan de zeer hoge eisen, die de ca mera's stellen. In zijn geval komt het daarbij niet zozeer aan op oorspronke lijkheid als wel op het zeer persoonlijke stempel, dat hij op het gebodene weet te drukken. Zijn „uitsmijter" een mimi sche parodie bij een grammofoonplaat van de Figaro was daarvan een even sprekend als zichtbaar voorbeeld. Tevoren had hij Els Hillenius en Fred dy Hamilton, twee nieuwe krachten die voor het komende seizoen wel iets belo ven. bij de kijkers geïntroduceerd en bo vendien door middel van een fragment uit de MGM-film ..Silk Stockings" zichzelf als filmacteur in Hollywood, dat een dankbaar doelwit bleek te zijn voor zijn ironische spot. Voor de inleidende reportage rond het Kurhauscabaret, in Scheveningen, waar Sonneveld momenteel resideert,, was het gisteravond eigenlijk al te donker en te koud. Theo Eerdmans, diep in zijn re genjas gedoken en snakkend naar een kop warme koffie, kaartte op de boule vard nog wat na over zijn laatste uitzen ding „Weet wel, wat je waagt" en Piet te Nuyl jr. probeerde vergeefs om Wim lbo, pas terug uit de V.S. en schuilgaand achter een Amerikaans maskeradepakje en een vers gekweekt baardje, een paar bijzonderheden te ontlokken over het nieuwe programma „Hotel Hommeles", waarvoor Annie Schmidt de teksten schrijft. Misschien hadden we onze verwachtin gen te hoog gesteld, maar het NCRV- programma, dat heette te zijn geïnspi reerd op de film „La Strada", stelde za terdagavond ernstig teleur. Het enige, wat deze uitzending gemeen had met de film was, dat er een spullebaas in optrad, die diende als trait d'union tussen ver schillende als los zand aan elkaar han gende variété-nummers en filmfragmen ten. Van deze laatste fragmenten, waarin de muzikale komiek Toby Rix optrad, zullen we alleen maar zeggen, dat regis- seur Dick van Bommel daarmee wel eens gelukkiger is gèweest. Bijzonder interessant, maar weinig pas send in een zaterdags amusementspro gramma was de filmdocumentaire „Ster vende Taai", waarmee de NCRV-uitzen- ding opende. De Eurovisie-uitzending van de wereld kampioenschappen wielrennen 1957 uit Waregem leek zondagmiddag als ge volg van herhaalde storingen in de straalverbinding tussen Waregem en Brussel meer op een radioverslag door Jan Cottaar, die zijn commentaar op bewonderenswaardige wijze aanpaste aan de onverwacht gewijzigde omstan digheden, dan op een televisiereportage. Tegen het einde van het tweede ge deelte der uitzending deed zich tot over maat van ramp een ernstige storing voor bij de Lopikse zender, waardoor zowel beeld als geluid wegvielen. Dientenge volge moest de reportage voortijdig wor den afgebroken zonder dat het mogelijk was do kijkers van de aard der storing in kennis te stellen. Hoewel men dat misschien op het eerste gezicht zou veronderstellen, toch is het hierbij afgebeelde kos tuum niet bestemd voor een diepzee duiker, maar het is 't nieuwste druk- kostuum voor vliegers, die met su~ personische vliegtuigen door de lucht gieren. Het is een ware verbetering ten opzichte van de thans in gebruik zijnde drnkpakken. Niet alleen is deze uitrusting gemakkelijker aan te trek ken, maar zij geeft de vlieger ook veel meer bewegingsvrijheid. Alhoewel dc helm zeer lomp lijkt, biedt hij de vlieger volkomen vrijheid het hoofd naar beide richtingen te draaien, dank zij een soort kogellager dat tevens de verbinding vormt tussen helm en kostuum. In geval de vlieger bij supersoni sche snelheid uit het vliegtuig moet springen, heeft hij, dank zij zyn glad dere oppervlak, minder kans op het oplopen van ernstige verwondingen. Valt hij na een sprong in het water, dan zorgt dit Pak inclusief de schoenen er tevens voor dat hij blijft drijven. En in geval hij beiousteloos is, komt hij vanzelf op zijn rug in het water te lig gen, zoals de tweede foto laat zien. Zelfs wanneer er in de cockpit brand uitbreekt heeft hij 10 seconden tot zijn beschikking om uit zyn vliegtuig te ko men zonder last van het vuur te heb ben. ik' •X Het Noorse vrachtschip „Hubro", dat met een lading potas op weg is van Haifa (Israël) naar Japan, heeft maandag toe stemming gekregen door het Suezkanaal te varen. Het heeft één dag oponthoud gehad, doordat de kanaalautoriteiten In structies aan Cairo moesten vragen. Aan de zuidelijke kanaalingang wacht het Noorse schip „Mars" nog op toestem ming. Het is van de Filippijnen op weg naar een Israëlische haven. Voor het eerst sedert de gebeurtenissen van oktober jl. heeft een Frans schip, de ruim 7.000 ton metende „Grenoble" zijn anker in de haven van Alexandrië uitge worpen. Het kwam zondagavond aan en zal vrijdag of zaterdag met 8.000 balen Egyptische katoen naar Marseille en Duin kerken vertrekken. Donderdag 22 augustus zal de eerste, naar Nederland gevluchte Hongaarse the ologische student, tot priester worden ge wijd. Dit zal geschieden tijdens een plech tigheid op donderdag 22 augustus, waarbij Z.H. Exc. mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, die een familielid is van een van de wijdelingen, in de St.- Servaaskerl: te Maastricht aan 16 theolo ganten van de Sociëteit van Jezus, onder wie de Hongaarse pater H. Matyasovich S.J. uit Boedapest, de wijding van het priesterschap zal toedienen. Pater Matyasovich zal zondag 25 augus tus zijn plechtige eerste H. Mis opdragen in de kapel van het Ziekenhuis St.-Anna- dal te Maastricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5