Nuttige bespreking over Europees vrijhandelsgebi NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG vroeger tot nu onfttnuilu Smiuic fyrtnrtafccj» makers Excentriek of onopgevoed Minister Maudling in Nederland Politiek van Libanon blijft ongewijzigd Amer. en Perzische hoge officieren confereerden Roemeense ministers bezochten Belgrado Rijtuigmuseum in oude Groninger borg Soemoeal in Djakarta Ti, van PAi&NA 7 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 Voor de maand september Keizer constantijn de Economische blokkade hinisme Oorsprong van weten schappen A'DAMSE THEEVEILING 1. Hart van Jesus, mogen de leiders der volkeren over vraag stukken van algemeen belang in een geest van waarheid en rechtvaardigheid onderhandelen. 2. Help de universiteitsstudenten in India. is duizelingwekkend. Zij beslisten over oorlog en vrede, het gebruik van atoomwapenen hebben zij te regelen, de onderontwikkelde ge bieden moeten door hen geholpen worden en de opbouw van een verenigd Europa vraagt al hun aandacht.- IN DE POLITIEK MAG ALLES", zegt men wel eens. y y Toch is niets minder waar dan dat. De politici hebben het publieke leven gewetensvol te die nen. In hun daden en toespraken zijn zij aan dezelfde wetten van rechtvaardigheid en liefde gebon den als de gewone mensen. Ook diplomaten en bestuurders mogen niet oneerlijk zijn, lasteren, kwaad spreken of bedriegen. En gelukkig, er zijn velen onder hen, die zeer oprecht leven en handelen. Maar het is niet te ontkennen, dat de politieke wereld vaak ook zeer troebel is en net daglicht nauwe lijks verdragen kan. Een diepgaand gewetensonderzoek bij de leiders der volkeren zou de wereld zeer ten goede komen. Niemand kan hen daarbij beter helpen dan Pius XII. Hij houdt hen een heel levens- porgramma voor, met name in de prachtige Kersttoespraken. Hoge morele eisen wordtin door hem ge steld: waarheidszin, oprechtheid, rechtvaardigheid, absoluutheid, wijs heid, belangeloosheid, optimisme, godsdienstigheid en nog vele andere kwaliteiten. Menselijkerwijs ge sproken is het „bijna niet om te doen": zoveel zware verantwoor delijkheid en zulke edele eigen schappen. Het is een levensnood zaak voor hen te oidden, met name gedurende de maand september samen met de leden van het Apos tolaat des Gebeds. Wanneer de leiders der volkeren met behulp van Gods genade hun taak goed volbrengen, dan zal de wereld een gelukkige en rustiger tijd gaan be leven. Dat dit mogelijk is, beeft de geschiedenis bewezen. DE MISSIE-INTENTIE sluit prachtig aan bij de algemene intentie. Gevraagd wordt om gebed voor de studenten van het hoger onderwijs in India. In de toekomst zullen zij het volk van India leiding te geven hebben Maar ook onder hen wordt de diepe Oosterse religiositeit steeds meer verdrongen door een materialis tische geest. Mochten er meer men sen komen als de Pakistaan Sir Muhammed Zafrulla Kahn rech ter bij het Internationaal Gerechts hof die eens zei, dat wij God als de Vader van alle mensenkinderen moeten erkennen in al ons denken ën doen. tie van de Hongaarse studenten, het begin van de revolutie, plaatsvond, begon er een conferentie van jonge priesters, die volle dige scheiding van kerk en staat en vol ledige godsdienstvrijheid verlangden. De laatse golf van arrestaties heeft aan de in de revolutiedagen geves tigde „Hongaarse Christelijke Partij" de vrijheid gekost. Deze mannen moe ten contact hebben gehad met kardi naal Mindszenty, wiens ellendige lot nu bekend is, en zij moeten ongeveer 60 groepen gevormd hebben in 't land. On der de gearresteerden bevindt zich de organisator van de partij, de Boedapes- ter. advocaat Dr. Karoly Zajgovary, aan wie tegelijkertijd ook plannen van terug gave van particulier bezit ten behoeve van de Hongaarse economie wordt ten laste gelegd. Men ziet, het oude slagwoord: kerk is kapitalisme, wordt nog steeds toegepast. Men arresteerde ook de grondlegger van het „nationale blok van de partijlozen" dr. Györg Bezeredy want vrijheid van partij en partijterreur zou bij het Hon gaarse volk wel eens een al te levendige resonans kunnen vinden. Men arresteerde eveneens de leiders van de plaatselijke regeringsgroepen en veroordeelde sommi gen, zoals dr. Berger in Raay (Györ) tot levenslange en anderen tot langdurige ge vangenisstraf. Voor alles arresteert men in groten getale katholieke priesters. Men beweert, dat het theologisch seminarie in Boedapest het centrum is geweest van eed contra revolutionaire groepering. De politie heeft daar naar men zegt, grote massa's, propagandamateriaal ge vonden. De secretaris van de kardinaal dr Turcsanyi, indertijd op weg naar het westen gearresteerd, zou zich aan het hoofd gesteld hebben van een bewapende groep en zou hebben deelgenomen aan de plundering van het bureau van kerkelijke aangelegenheden. De stuwende geest van deze straffe koers, is minister Marosan, GROTE was een groot man. Het Romeinse Keizerrijk stond op instorten. Hij begreep dat aan het christendom de toekomst be hoorde. Een nieuwe tijd brak aan. Hij stierf in 33Y. Merkwaardig: zijn moeder was een heilige: de H. Helena! Honderd jaar later leefde een andere vurige gelovige vrouw: Clotilde. Haar echtgenoot, koning Clovis, was een heiden van af komst. Maar op Kerstmie 496 liet hij zich dopen samen met nog drie duizend andere adellijke Franken. Later volgde het gehele volk. Het land, waar Clovis loefde en werkte, werd het uitgangspunt van één grote Europese wereld. Enorme verdiensten heeft hij zich later verworven. Keizer Karei de Grote (t 814) was er zich van bewust, dat ware beschaving slechts kan berusten op godsdienst. Vooral ook door hem kwam een grote christelijke maat schappij tot stand. In 1924 overleed de Duitse koning en keizer, de H. Hendrik II. Kerk en maatschappij waren in verval geraakt. Hij was een der eersten die plannen maakte om in overleg met de Paus en de koning van Frankrijk een algemene hervorming door te voe ren. Hij was gehuwd met de H. Cunigundis. Er is ook een koning geweest, Lodewijk IX de Heilige (t 1270), die zijn regering begon met het teruggeven van het gebied, dat door zijn vader onrechtmatig ver overd was. Hij voerde een uitne mend bestuursbeleid en zorgde zo veel als mogelijk voor de welvaart van zijn volk. WIJ MOETEN NIET terugver langen naar de Middel eeuwen. Wij hebben onze eigen tijd, onze eigen noden en ver langens. De voorbije eeuwen heb ben veel glorie en glans gekend, maar die tijden hebben ook hun schaduwzijden gehad. Terugkijken is niet goed. Het is beter om rond om ons heen te zien en onze eigen wereld te bekijken: één grote gees telijke chaos. Het is niet nodig hier een uitvoerige beschrijving te ge ven van de grote rampen van onze tijd. De kranten staan er vol van. Wat doet iemand, wanneer hij in nood zit? Hij zoekt hulp en leiding: een advocaat, een priester, een dok ter, een vriend. De wereld-in-nood zoekt ook mensen, die kunnen en willen leiden. De leiders der vol keren koningen, presidenten, ministers, vertegenwoordigers in U.N.O. of parlement hebben van God de taak gekregen te besturen en het welzijn der mensen te be hartigen. Hun verantwoordelijkheid ken, drs. Van der Beugel, verklaarde na afloop van het gesprek, dat de landbouw- kwestie bij de instelling van een Europees vrijhandelsgebied een „ontzaglijk moei lijk vraagstuk" is. Gisterenavond is de Engelse minister zonder portefeuille per vliegtuig naar Londen vertrokken. De Britse minister zonder portefeuille, Reginald Maudling, heeft gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag besprekingen gevoerd met staatssecretaris Van der Beugel over het vraagstuk van een Europees vrijhandels- gebied. „Het doel van de besprekingen was niet te onderhandelen, maar de wederzijdse standpunten ten opzichte van verscheide ne onderdelen van dit probleem toe ta lichten". Dit zeide minister Maudling gis terenmiddag na afloop van het onderhoud. Hij deelde mee. dat alle facetten van het onderwerp zijn besproken en dat het overleg „zeer zeker van groot nut was geweest". Over de kwestie van de landbouwpro- dukten, die naar Nederlands inzicht wel, en naar Brits inzicht niet onder de bepa lingen van een Europees vrijhandelsgebied vallen, zeide minister Maudling, dat het niet het doel van het gesprek was ge weest, hiervoor een oplossing te vinden, of te trachten de wederzijdse standpunten te wijzigen. De staatssecretaris van Buitenlandse Za- 9 In de serie „Katholieke Pedago giek" van Fr. S. Rombouts is nu ook het derde deel verschenen onder de titel: „Godsdienst en Moraalpedago- giek", (Uitg. Drukkerij R.-K. Jongens weeshuis, Tilburg). De erkende repu tatie van de auteur in onderwijskrin gen is op zich al een voldoende waar borg voor de uitstekende kwaliteit van dit werk. Wij willen ons daarom be perken tot een enkele opmerking. Te recht wordt door de auteur ruime plaats toegemeten aan de gewetens vorming en dit lijkt ons van het groot ste belang nu de waardeschaal in onze tijd aan zoveel schommelingen onder hevig is. De waarschuwing van Fr. Rombouts t.a.v. biechten en communi ceren in schoolverband lijkt ons zeer op zijn plaats. Het heeft nog te veel weg van een zekere morele dwang. Ten aanzien van de behandeling van de bovennatuur en de deugden kunnen wij niet aan de indruk ontkomen, dat de auteur deze gebieden te weinig in tegreert in het werkelijke leven. Fr. Rombouts heeft niettemin een waarde volle bijdrage geleverd tot de katholie ke pedagogiek. 9 Pater Steenwin'kel S.J., die in vakkringen bekendheid geniet om zijn vele publikaties over de confessionele school, heeft in zijn boekje „De Kerk cn de School" (Uitg. N. J. Dieben N.V. Den Haag) dit probleem nader uitge werkt. Zeer terecht laat de auteur een theologische en filosofische beschou wing over Kerk en school vooraf gaan. Het schijnt ons echter toe dat deze voor een niet-theologisch geschoolde lezer om haar beknoptheid niet geheel inzichtelijk is. In het derde en laat ste hoofdstuk belicht de auteur de be tekenis van het predicaat r.-k. en de waarde van de confessionele school voor het gezin. De Libanese premier, Sayed Sami El Solh, heeft gisteren verklaard, dat de nieuwe regering, die hij eerder deze maand heeft gevormd, de buitenlandse politiek van het vorige kabinet zal voort zetten. Deze omvatte onder meer de aan vaarding van de leer van Eisenhower ten aanzien van het Midden-Oosten. Palestina blijft het belangrijkste buiten landse probleem, aldus zei hij in de ka mer van Afgevaardigden „Niemand van ons zou er ooit over denken vrede met Israel te sluiten en wij zullen degenen die het land wederrechtelijk in bezit heb ben genomen, blijven bestrijden totdat de Arabieren hun volledige rechten in Palestina hebben verkregen". De ministerraad van Jordanië heeft van. daag besloten, dat zes buitenlandse onder nemingen geen handel met Jordanië mo gen drijven, daar zij handelscontacten en filialen in Israel hebben. Deze onderne mingen zijn gevestigd in de Verenigde Staten. Engeland. Nederland, Italië en Turkije. De ministerraad heeft voorts 38 andere ondernemingen gewaarschuwd tegen het drijven van handel met Israël. Deze maatregelen vallen in het kader van Jordanië's economische blokkade van Israel. Zestig Amerikaanse hoge officieren van missies tot Amerikaanse militaire hulpverlening aan landen van het Mid den-Oosten zijn gisteren door de Sjah van Perzië ontvangen. De officieren waren uit Saoedi-Arabië, Turkije, Irak en Pakistan naar Teheran gereisd en hadden met hun Perzische collega's geconfereerd onder voorzitterschap van de Amerikaan se onderminister van defensie Charles Shuff. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Teheran heeft verklaard, dat de conferentie niets te maken had met de jongste ontwikkelingen in de poli tieke toestand in het Midden-Oosten. De deelnemers aan de conferentie hadden zich uitsluitend bezig gehouden met het bepalen van de behoefte van de bond genoten der Verenigde Staten aan mili taire steun. De sjah had zijn vakantie aan de Kas pische Zee afgebroken om de Ameri kaanse officieren te ontvangen. De Roemeense plaatsvervangende mi nister-president generaal Bodnaras en de minister van buitenlandse zaken, Maurer, hebben een bezoek gebracht aan de jaar beurs van Belgrado, aldus heeft het Joegoslavische persbureau Tanjug giste ren gemeld. Eerder was niets bekend ge maakt over een bezoek van deze Roe meense bewindslieden aan de Joego slavische hoofdstad. Aangenomen wordt, dat de Joegoslavi sche president, maarschalk Tito, onder handelingen met de Roemenen heeft ge voerd. Tito heeft op 1 en 2 augustus Roemenië bezocht voor geheime bespre kingen met de eerste secretaris van de communistische partij van de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef. 9 Het waagstuk van de Hoop" van Frangoise Darcy (Uitg. H. Nelissen, Bilthoven), mag een specimen heten onder de heiligenlevens. In het leven van de onlangs zaligverklaarde zuster Maria van de Voorzienigheid worden we op unieke wijze geconfronteerd met het mystefie, dat roeping heet. Wij kunnen dit frisse, met vele sprekende foto's geïllustreerde boekje, een ieder van harte aanbevelen. (Van onze correspondent) Te Leek in Friesland wordt in het land goed „Nienoord" een historische borg met fraaie landerijen en lanen door de stich ting „Paard en Karos" een rijtuigmu seum ingericht, het enige in ons land op dit gebied. De eerste stalmeester van H.M. de Ko ningin, majoor W. K. F. Bischoff van Heemskerck heeft gisteren, onder belang stelling van diverse autoriteiten, de eer ste steen gelegd voor een nieuwe wagen hal, welke wordt gebouwd tussen koets huis en koetsierswoning. „Als dit museum is uitgegroeid, zal het niet alleen een trekpleister vormen voor Noord-Nederland maar belangstelling trekken uit heel het land en daarbuiten", verzekerde majoor Bischoff van Heemskerck. Voor deze plechtigheid waren vele prachtige rijtuigen op het binnenplein geplaatst, zoals b.v. de mailcoach. dili gence 'en karos, de jachtbrikken, oude boerenwagens en tilbury's en niet te ver geten het staatsierijtuig, een geschenk van de Tsaar van Rusland aan de Koning van Pruisen. De stichting „Paard en Karos" is voort gekomen uit de „Compagnie tot instand houding van het oude gerij", een vereni ging van vrienden van het rijtuig, die het ter harte ging, dat de vervoermiddelen van weleer de een na de ander ver dwenen. De „Nienoord" zelf zal geleidelijk aan voor het nieuwe doel geschikt worden ge maakt. Gedacht wordt ran het tentoon stellen van rijtuigmodellen, -onderdelen, -afbeeldingen, tuigen en tuigbeslag, li vrei en gereedschappen. De rijtuigen zullen niet alleen worden geëxposeerd, maar op geregelde tijden ook worden gebruikt voor showdoelein- den. Daartoe wordt contact opgenomen met de landelijke rijverenigingen in de provincie. Overste Ventje Soemoeal, de voormalige commandant van Oost-Indonesië die twee maanden geleden de autonome provincie Noord-Celebes uitriep, is don derdag in Djakarta aangekomen. Hij zeide ontboden te zijn door minister-pre- sidena Djoeanda. Hij verklaarde te' verwachten, dat de oproep verband houdt met de voorge nomen inter-Indonesische ronde-tafel conferentie. Uit Palembang wordt in- middeld gemeld, dat de „Garocda-raad" van Zuid-Sumatra het initiatief heeft genomen tot het houden van een confe rentie van revolutionaire raden in ge heel Indonesië, die vooraf zou moeten gaan aan de bijeenkomst in Djakarta. Uitgenodigd zijn de Gadjah-raad in Noord-Sumatra, de Banteng-raad in Mid- den-Sumatra, de Manguni-raad in Noord- Celebes, en de raden in Borneo, Makas sar, alsmede het Soendanese jeugdfront in Bandoeng. In „Der Tod kommt zum Erz- bischof" (Uitg. Benziger Verlag, Ein- siedeln-Bussum), verhaalt Willa Cather ons de geschiedenis van de Franse Pa ter Jean Marie Latour. Met een uiterst gevoelige pen beschrijft zij de moei lijkheden, die de latere aartsbisschop van Santa Fé ondervindt op zijn uit gestrekte missietochten door het Mexi caanse land. Het boek munt uit door een zuivere karakterisering van de personen en steeds behoudt de schrijf ster een gevoelig oog voor het detail. Een roman van uitnemende kwaliteit. tragjs fJ°ng;aarse katholieke zijn in de 'evo.he gebeurtenissen van de herfst- fekoiy. e niet onder een gunstig gesternte 'a0g veh. Want de staat, die de Kerk zo erVolgd had, had zich daaróm nog ns van haar afgewend. V. i 1 ,Jn1Ck onthouden door de staat van 1 &gé' i^Phinisme" zoals het van staats- ■Men 6lrrvloede kerkelijke leven in de n0em,. Van de Donaumonarchie wordt ge- Ov^at in tegenwoordige Oostenrijk ^'gepfj.^^cg ten uitvoer gebracht zijn sporen nalaat, is in Hongarije jr' S<°ra:ovoerd geworden. Men kan zich 'evgjj ?arije tenminste nog geen kerkelijk SWfief?énken zonder (weliswaar onder >nti^cht staande) bisschoppelijke re- - b riof- en zonder staatssubsidies, waar- 9 „Geluk en verdriet, het wordt ge lijktijdig op de wereld gebracht en tot het einde der tijden zal het hand in hand voort blijven gaan". Hierover iets te vertellen is, blijkens het na woord, het doel geweest van Wouter van Elshout in zijn „Mensen uit het oude dorp" (Uitg. H. Meulenhoff. Am sterdam). Door de bijzondere wijze van taalgebruik is het boek niet overal even vlot leesbaar. De zuivere en le vensechte karakterschetsen maken het boek echter zeer boeiend. Het zal een ieder enige prettige uren bezorgen. QP ouuuci stddtssuuaiuicö, wactx- >el Inwilliging gemakkelijk als dwang- b* da„ worden aangewend. Op 23 okt. beslissende demonstra- Blad uit het privilegeboek van de handboog, makers, Antwerpen, 1559. in een we- geconsulteerde waarzegsters vindt, die nst te ken- op kermissen en markten hun helder- deze kunst ziendheid verkopen. Tot hun voor- >r het eerst naamste specialiteiten behoren de as- ze kunst bij trologie, de chiromantie, de cartomantie nbekend. en de kristallomantie. 9 Evenzeer kunnen wij aanbevelen de boerenroman: „Late Zon", van de hand van Geert Koops, bij dezelfde uitgeverij verschenen. In dit boek stelt de schrijver twee mensen met heel verschillende karakters tegenover el kaar. Derck Veeland, de trotse, stugge, niemand ontziende Brabantse boer en Hanna, zijn huishoudster een vrouw vol begrip voor iedereen. Het levens verhaal van deze twee mensen heeft hij in deze roman tot een boeiend ge heel verwerkt. alsof ze op het hoogste punt luchtbaden willen gaan nemen De prefect van de Eeuwige Stad heeft aan de politie en de carabinieri een rond schrijven gezonden, waarin hij de aan dacht vestigt op de noodzakelijkheid van een strenger optreden, ter voorkoming van zich steeds meer voordoende excessen Hij stelt zich op hetzelfde standpunt als de Kerkelijke overheid, die er in elk hei ligdom, dat een toeristische bezienswaar digheid is. op wijst, dat de bezoeker een Huis des Gebeds betreedt, waar stilte ge wenst is en een decente» kleding vereist. Lang niet altijd wordt aan dit gerecht vaardigde verzoek gevolg gegeven. In tal rijke kerken, zowel in Italië als elders, weert koster of Suisse ongewenste ele menten, die op hun beurt menen, dat een kerk een kampeerterrein is. Romes prefect constateert in zijn circu laire, dat de buitenlandse legaties en am bassades volkomen de verontwaardiging van velen over het gedrag van tal van toe risten delen en zelfs er op aangedrongen hebben, dat de politie de bestaande ver ordening strenger gaat toepassen en in decent geklede personen uit de straten van de hoofdstad weert. Er zijn ook van buitenlandse toeristen zélf protesten bij hem binnengekomen tegen de soms schaamteloze kledij, waarin sommigen zich menen te kunnen vertonen. De betrokkenen zullen er ingevolge de circulaire in het vervolg eerst oip delicate wijze op gewezen worden, dat ze in hun bizarre gedaante niet op de openbare weg geduld kunnen worden. Indien ze geen ge hoor geven aan de terechtwijzing, worden ze naar hun respectieve ambassade of legatie overgebracht en indien nodig zal er een gerechtelijke vervolging tegen ben worden ingesteld. Dé Romeinse correspon dent van de „Corriere della Sera" vreest, dat er talloze verwikkelingen uit een krasser optreden van de politie zullen voortvloeien. Hij meent, dat het huidige massatoerisme niet te reglementeren valt, al acht hij de strekking van de circulaire volkomen juist. Misschien, dat enkele voorbeelden toch een goede uitwerking zullen hebben. Want hier zijn immers, blijkens de ervaring, veel onnadenkendheid-en een herstelbaar, gebrek aan verantwoordelijkheid tegen over de medemens in het spel. Beweerd wordt dat de magie de oor sprong van vele werenschappen bete kende, o.a. de geneeskunde. Zeker is, volgens degenen die het bestudeerd hebben, dat er grote invloed vanuit is gegaan. Zeer nauw verwant is de hekserij, sinds de dertiende eeuw wordt het gewoonte de heksen te verbranden of op te hangen, een gewoonte waar van Jeanne d'Arc en vele andere on- schuldigen het slachtoffer werden. De heksen immers werden beschuldigd zich van God af te keren om de dui vel te aanbidden en met hem een pact te sluiten, en het toebrengen van allerlei kwaad aan mensen, dieren en gewassen, het gebruiken van tover middelen, etc. Op de heksensabbat dansten de heksen, vaak in de gedaante van een kat, met duivels. De vrouwen, die van hekserij verdacht werden, moesten te Oudewater gewogen worden om van schuld of onschuld zeker te zijn. Dit geschiedde heel officieel en er werd een attest van afgeleverd. Ook buiten Europa is de invloed van de magie zeer groot, of groot geweest. Vele voorbeelden hiervan zijn op de tentoonstelling aanwezig, van de eilan den in de Zuidzee, Amerika, Afrika, China, Ceylon, Sumatra, Siberië, Kon go en elders. Honderden voorwerpen en documen ten zijn hier te zien, tot de meest zeld zame behoort ongetwijfeld het proces verbaal van het geval met de duivel van Loudun in Frankrijk, waar Ursu- linen door de duivel bezeten waren en de pastoor van deze stad onschuldig werd veroordeeld en levend werd ver brand. In dat dossier bevindt zich een zogenaamd eigenhandig geschreven verklaring van de duivel Asmodie, te gen de pastoor, gedateerd 29 mei 1629 en ondertekend „Asmode". Uit binnen- en buitenlandse verza melingen werden talrijke merkwaar dige documenten en voorwerpen voor deze magische tentoonstelling in bruik leen afgestaan. 9 In „Wij zijn 17" heeft Joan van der Keuken bewezen een opmerkelijk fotografisch talent en een artistieke gevoeligheid van bijzondere kwaliteit te hebben. Van deze eigenschappen heeft hij thans opnieuw en met nog meer succes blijk gegeven in zijn nieu we fotoboek: „Achter glas" (Uitg. C. de Boer Jr., Amsterdam). Hij heeft hierin het schuchter tot zelfbewustzijn komende leven van een modern jong meisje met haar afwachtende, verlan gende en vragende houding tegenover de vreemde wereld, waarin zij zich geplaatst ziet, op sublieme wijze in beeld gebracht. Hij getuigt hierin op nieuw van een fijn aanvoelen van het moderne levensbesef, dat men bij veel jeugdigen aantreft. Remco Campert schreef hierbij een tekst, waarin de expressieve fotobeelden van Joan van der Keuken op fijnzinnige wijze zijn verwoord. Uitgeverij C. de Boer Jr., verdient alle lof voor de voortreffe lijke wijze, waarop zij dit fotoboek heeft verzorgd. Het is een rijk bezit. 9 Over tuinieren is de laatste jaren al heel wat gepubliceerd. Tot dusver ontbrak echter nog een praktisch na slagwerk. waarin zowel de vakman als de liefhebber snel, maar betrekkelijk volledig, alles kan vinden, wat hij weten wil. In deze behoefte heeft Kees Hans thans voorzien door zijn rijke ervaring als tuinier neer te leggen in „Tuinbloemen", (Uitg. Elsevier, Am sterdam). De kweker vindt hierin een nauwkeurige beschrijving van 1000 plantsoorten met hun variëteiten, aan gevuld met gegevens betreffende de bloe'tijd, de beste grondsoort voor elke plart, haar verzorging enz. De lief hebber kan dit werk uitstekend ge bruiken als leidraad bij de keuze van zijn bloemen en het werk in zijn tuin tje. Beiden kunnen we dit handboek van tuinbloemen zeer aanbevelen. In de donderdag te Amsterdam gehou den theeveiling werden aangeboden 4747/1 en 702/2 kisten Java-, benevens 1057/7 en 126/2 kisten Sumatra-thee. Na enige aarzeling opende de veiling voor Suma tra's op ca 3 c. hoger prijsniveau. Reeds bij de aanvang bleek de belangstelling voor G.O.P. Sup en O.P. sorteringen, hetgeen voor deze soorten in hogere prij zen resulteerde. Het betrekkelijk klein aanbod Sumatra- thee bleef in het verdere verloop prijs houdend. Ook bij de Java's aanvankelijk een kalm en prijshoudend verloop. Voor middenkwaliteit G.O.P. bestond, met uit zondering van de goed bruikbare soor ten, welke vlot werden verkocht, weinig interesse. Bij de betere soorten gingen kopers uitermate selectief te werk. Fannings en Souchons bleven over het algemeen prijshoudend. Zowel bij de binnenlandse pakkers als bij de hande laars bestond een flinke vraag naar blad kwaliteiten, zodat de afloop hiervan van 15 tot 25 c. hoger kwam te liggen. Expor teurs moesten bij een levendige vraag voor de enkele aangeboden partijen Tippy tea hogere prijzen betalen, waarbij een afdoening van 1200 c. werd bereikt. Bij een kwalitatief minder interessant aanbod nam de vraag snel af, zodat in deze gevallen verschillende nummers moesten worden opgehouden, waarvan slechts een klein gedeelte nog tijdens de veiling kon worden afgedaan. Tegen het einde der veiling was de belangstelling uiterst gering. De betaalde prijzen liepen van 183 tot 274 c. per kg in entrepot. Op 19 september komen in veiling 2286 kn. Java-, 1888 kn. Sumatra- en 306 kn. Belgische Kongo-thee. Uit Rn n hebben van de correspon- tde j, me Daarin werd medegedeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7