Project van grootste centrale ter wereld aanvaard feWel Molotof ,weg- benoemd Water zal 's nachts via tunnels worden geleid dode letter en levende geest Lord Londonderry bood zijn verontschuldigingen aan ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 Pe Niagara 18 slechts ®en druppel in de 0ceaan van de vraag naar e'ektrische energie De Niagara als krachtcentrale.-. Het is een droom geweest, die reeds jaren geleden gekoesterd werd. De enorme massa's water, (^e daar van ongeveer 50 meter hoogte met daverend geweld naar omlaag vielen, tot **dst verstuivend hier en daar, gingen welis waar niet verloren, want ze dienden daarna Weer de scheepvaart, maar een ander, min- stpns even nuttig gebruik kon er niet van w°rden. gemaakt. Dat in een zo vooruitstre- Vend land als de Verenigde Staten niet eer der deze schier weergaloze producent van elektrische energie exploiteerde, ligt zeer ze- ker niet aan gebrek aan technische capaci teiten en mogelijkheden. Trouwens, Canada 18 er reeds jaren geleden toe overgegaan, zijn deel van de watervallen of liever het gedeelte er van, dat op Canadees gebied ligt, in het harnas van een elektrische centrale te vatten, zonder dat de schoonheid van het landschap werd aangetast. Hun centrale is zo goed als gereed. De Niagara-watervallen in een har nas, nu ook aan de Amerikaanse kant. Het zal op hen, die dit natuurwonder ooit mochten aanschouwen, ongetwijfeld een diepe indruk maken. Het is nu ongeveer 25 jaar geleden, dat we de Niagara zowel in de zomer als in de winter bewonderden. Het valt moeilijk te zeggen, wanneer ze een machtiger aanblik biedtals die watermassa als staal langs de rotsen hangt of wanneer enorme stukken ervan in ijs gevat zitten en de rotsen aan weerskanten met een dikke sneeuwlaag zijn bedekt. De beslissing gevallen Schoonheid niet aan- De grootste capaciteit Ambassadeur in Buiten-Mongolië getast Eisenhower zal tekenen 2 miljoen bezoekers Het stoffelijk overschot van Mussolini naar familiegraf Observator MEVR. ROOSEVELT BEZOEKT SOVJET-UNIE Hoofd van de Koninklijke huishouding 'ifV.-'sP: Niagara harnas dü rt - „.'wlijtet de emotie, welke we onder- traS€n' toen We langs een steile rots- aP naar omlaag liepen en op een arm- naast als het ware een muur van !«ngte hangt jn onze herinnering nog het der natuur te vinden. Het is dan ook niet de eigenlijke waterval, welke aan banden zal worden gelegd, al zal de watertoevoer er heen op bepaalde uren en speciaal 's nachts minder wbrden. Grotendeels gedurende de nacht zal de elek trische centrale 83.000 kuzieke voet water per seconde aan het water van de Niagara-rivier onttrekken. Hier toe zal even voor de watervallen een tunnel worden gegraven. Daar doorheen wordt het water naar bassins gevoerd. Later komt het weer in de rivier terecht, aan de voet van de watervallen. Het watertappen geschiedt voornamelijk des nachts, zodat die 83.000 kubieke voet per seconde als het ware. onzichtbaar zullen wegvloeien. Trouwens, dit geschiedt ook ondergronds. Men hoopt de centrale in 1960 gereed te hebben, doch dan zal ze toch slechts gedeeltelijk, n.l. voor een derde, in de dan bestaande behoefte aan elektrische energie in de staat New York kunnen vol doen. Het is intussen merkwaardig, dat men ondanks al de activiteit rond de ^ater stonden. Het was, alsof een mo- j rne Mozes een zee in tweeën had ver- ^eld. Lichtgroen en spiegelglad was de- niuur van water, waarachter weer rot- a in allerlei vormen schemerden. De hef?1' z'el1 in va'tende water voor tee a °te 00g r€eds zö duidelijk manifes- j- rde, benam een mens bijna de adem. zal deze kracht in dienst van de in- strie worden gesteld. geneden, in de enorme draaikolk, Ve muur van water tenslotte da- m.rend ineen stortte, hing een mist van tem fijn schuim. We hebben daar, erigens op veilige afstand van het woe- jhde water, het bootje „The Maid of Mist" bestegen en zijn daarop, in n oliejas gehuld, en met een bescher mde zuidwester op, die ziedende mas- ,.Yan uiteenspattend water zo dicht mo- "Jk genaderd, teneinde omhoog te kij- ■J, naar de hemel, waaruit de Niagara- tervallen leken neer te storten.. t ^'t alles kwam ons weer voor de ogen, u®n W.e lazen, dat dan toch ten langen bp beslissing gevallen is. Politieke z}varen de strijd om overheidsex- °itatie of particulier initiatief ver anderden na de tweede wereldoorlog ze- Pn jaren lang, dat een reeds gereed sgend project werd uitgevoerd. Men is tans tot overeenstemming gekomen. De tete elektische krachtcentrale, met de j^°otse werken, daaraan verbonden, zul- thn_hoor de New York State Power Au H culie zal uitgeven, dus door een staatsli- "ie waarborgen krijgt voor een ge- -fp-lde leverantie van elektrische stroom zeshonderd miljoen dollar aan obli es 'e zal uitgeven, dus door een staatslf du,?11?. Er is voor gezorgd, dat de in- tal van overheidsbedrijven en staatstoezicht staande fabrieken oorlogsmateriaal, alsmede diverse ?e^ri.iven van de staat New York voor (e- belangrijk percentage voorkeursrech- zullen kunnen doen gelden. atoomenergie voor vredesdoeleinden niet schroomt, zeshonderd miljoen dollar in een elektrische centrale te steken en bij de bouw daarvan tamelijk ouderwetse me thoden toe te passen, als het aanvoeren van snel stromend water. Maar juist hier is men toch er op uit geweest, het grootst mogelijke profijt te trekken. Men maakt n.l. in de schoot der aarde een nieuwe waterval. Weliswaar geen donderende, in drukwekkende als de Niagara, maar toch een waterval met sterke stroomversnel lingen. Deze waterval wordt door een tweelingtunnel gevoerd. Elke tunnel zal zes mijlen lang zijn en even vóór de stroomversnellingen beginnen, die de wa tervallen voorafgaan. De ondergrondse waterval heeft een hoogte van ongeveer honderd meter, dus bijna het dubbele van d« Niagara. De elektrische centrale van de Nia gara-watervallen zal een capaciteit van 1.950.000 kilowatt krijgen. De beroemde Grand Coulle centrale in de Verenigde Staten heeft er een van 1.974.000 en de Sovjet-Russische Kuibysjef-centrale een van 2.000.000. Ze zal naar schatting per jaar 13 miljard kilowattuur produceren, vergeleken bij de 13.627.000.000 van de Grand Coulle-dam en de 11 miljard van de Kuibysjef. Laten we nog even aante kenen, dat het getal ten aanzien van de Niagara-centrale verdubbeld kan wor den, aangezien de pas gereed gekomen centrale aan de Canadese oever van de Molotof, die vorige maand evenals Malenkof en Kaganovitsj uit zijn partij- en regeringsfuncties is gezet hij was vice-premier en minister van elektrische energiebedrijven is benoemd tot Sovjet ambassadeur in de Mongoolse volksrepubliek. Dit is gisteravond door het Sovjet persbureau Xass bekend gemaakt. hitg indrukwekkende project is zodanig Wa?ewcrkt, dat de schoonheid van de ^vallen ook aan de Amerikaanse zij- enL®vynals aan de Canadese, er in geen 2^ *t. opzicht door zal worden aangetast. t,._ °hjven volkomen de toeristische at- tri «ctie, neeri welke ze al zo lang zijn geweest. de eerste onderzoekers van het rer, _^am,erikaanse continent hebben ho- dat WaSen van het „donderende water", ten erg€ns uit de hemel viel. Ze rnaak- teoeizame tochten, om het wonder In de verklaring van Tass wordt gezegd, dat de huidige ambassadeur bij de Mon goolse volksrepubliek, V. I. Pisaref. is benoemd tot raad en gevolmachtigd mi nister bij de Sovjet-ambassade in de Mongoolse volksrepubliek. De benoeming van Molotof is geschied door het presi dium van de Opperste Sovjet der Sovjet- Unie. Door deze benoeming is Molotof, die eens minister van buitenlandse zaken is geweest, evenals Malenkof, „de wilder nis ingestuurd". Immers, de hoofdstad van Buiten-Mongolië, Oelan Bator, ligt plm. 4800 km van Moskou en ongeveer 1200 km van Peking verwijderd. Zoals men rveet, werd Malenkof, onlangs benoemd tot directeur van een energie bedrijf in Oost-Kazakztan, ruim 3000 km van Moskou vandaan. Buiten-Mongolië is in 1924 tot volks republiek uitgeroepen. Het is eens een Chinese provincie geweest en stond van 1912 tot 1929 onder Russische bescher ming. Kaganowitsj, die onlangs samen met Molotof werd afgezet, zou de leiding ge kregen hebben van een cementfabriek in Swerdlowsk, 1600 km ten oosten van Moskou. Wat er van Sjepilof geworden is, is nog niet bekend. Het regeringsblad „Izwestia" bracht het nieuws van Molotofs benoeming in een klein bericht op de achterpagina. De Indianen noemden ze „Don deraar der WaterenVol ont. zag spraken ze er over met de eer ste blanken- die zich er in de buurt vertoonden. Onder deze blanken bevond zich Père Hennepin, een Frans missionaris. Hij vond de Nia. gara-watervallen en beschreef ze vol ontzag. Dat was in het jaar 1678. Reeds omstreeks 1850 stroomden er 60.000 toeristen per jaar heen. Thans komen er elk jaar twee mil joen De Niagara Falls zijn een geliefkoosd uitstapje voor jonge paartjes, maar ze trekken ook zelf moordenaars. Tevens allerlei waag_ halzen. De een laat zich in een ton meevoeren, de ander wandelt, er over een kabel overheen. Deze enorme watervallen worden thans geheel dienstbaar gemaakt aan de elektriciteitsvoorziening. Tot dus ver stonden er langs de Niagara- rivier slechts enkele kleine centra les. Thans gaan ook de Verenigde Staten een reusachtig, uiterst moderne bouwen, naast die van Ca nada, welke reeds ten dele in ge bruik is gesteld. De Niagara Falls zijn aan boeien gelegd. Maar hun schoonheid blijf, behouden van het project werd bereikt was wel, dat tengevolge van een aardverschuiving bij de vallen de overigens kleine Mo- hawk-centrale, die een groot deel van de omgeving van elektrische stroom voor zag, totaal verwoest werd. De stad Mo hawk heeft haar rechten op het wa ter van de Niagara opgegeven, - op voor waarde. dat ze minstens een kwart der Niagara-rivier, een even grote capaci teit bezit. Feitelijk zal de Niagara de grootste elektrische centrale ter wereld voeden, want de produktie van de Kui bysjef-centrale in de Kama-rivier, een zij tak van de Wolga, is kleiner, oiidanks de grotere capaciteit. Een der voornaamste redenen, waar om ten slotte in de Verenigde Staten1 overeenstemming in zake de uitvoering produktie v-an de nieuwe toegewezen zal krijgen. Hier schuilt een der andere oor zaken, waarom de Niagara niet in staat zal zijn, in de enorme behoeften zelfs van de naaste toekomst te voorzien. Men ver wacht voorts een grote uitbreiding van de industrie. Reeds hebben verschillende che mische en metallurgische concerns plan nen omtrent het vestigen van nieuwe fa brieken gepubliceerd. De vraag naar elek triciteit zal ook om andere redenen stij gen. Al het water v-an de Niagara-water vallen, hoe paradoxaal het ook klinkt, zal slechts een druppel blijven in de oceaan van de vraag naar energie.. Op 1 augustus nam het Huis van Af gevaardigden een speciale Niagara-wet aan, die de vorige week de senaat pas seerde en daarna naar het Witte Huis ter tekening doorgezonden werd. Men verwacht, dat president Eisenhower er spoedig zijn handtekening onder zal zet ten, waarna met de uitvoering van het project kan worden begonnen. Zoals gezegd, zal het water hoofdza kelijk 's nachts afgetapt worden. Het wordt dan in oen bassin gepompt, dat bij Lewiston wordt aangelegd, 's Naohts wordt het minste elektriciteit gebruikt en hiervan maakt men gebruik, om dan het water naar de elektrische turbines te stu wen en nieuwe elektriciteit op te wekken. Tot de voorwaarden, welke zijn gesteld. behoort óók, dat een kwart van alle ge produceerde energie voor de omgeving van de Niagara-watervallen gereserveerd moet blijven. Toch is men van plan elek triciteit naar elders te leveren, o.a. naar de staat Ohio. Een blik op de Niagara Falls, met op de voorgrond de „Maid of the Mist", een der boten, die de toeristen zo dicht mogelijk bij de vallende watermassa's brengen. met meevoeren. Deze dame, Anna Taylor genaamd, liet zich ongeveer vijftig jaar gele den in een ton de waterval Ze noemde zich „Queen of the Mist" en was de eerste, aan wie het waagstuk lukte. Tevoren had ze een kat de gevaar lijke tocht laten maken. Die over leefde het niet We stipten zoeven aan, dat de Niagara- watervallen reeds vroeg de aandacht trokken van de eerste onderzoekers van het noordelijk gedeelte van het Noord- amerikaanse continent. Heden ten dage vormen ze nog steeds één der drukst be zochte toeristenoorden van de Verenigde Staten. Jaarlijks komen er ongeveer twee miljoen mensen van het prachtige ver gezicht over de watervallen genieten. Uit de miljoenenstad New York rijden het hele jaar door goedkope extra-treinen naar de stad Niagara Falls in de staat New York. Evenals er twee Niagara- watervallen bestaan, de z,g. Horseshoe ofwel hoefijzervallen op Canadese bodem (dé grootste) en de American Falls die op Amerikaans grondgebied liggen. Wat de vallen betreft, ze zijn respectievelijk 48 en 51 meter hoog en 762 en 396 meter breed. Sinds het jaar 1941 heeft men van de z.g. internationale Regenboogbrug een goed gezicht op beide vallen. Waf de steden Niagara Falls betreft, het Amerikaanse ligt het dichtst bij de watervallen. Het is door een vruchtbaar gebied omgeven, dat grotendeels uit fraaie parken bestaat, waardoor de om geving van de Niagara-watervallen bij zonder attractief is. Het panadese Nia gara Falls ligt meer dan twintig kilome ter van de watervallen verwijderd. Vroe ger heette het Clifton. Tegenover het Amerikaanse Niagara Falls mist het de aanblik van de woelige, bochtige Niaga ra-rivier, die langs bossen en weilanden stroomt, hier en daar pittoreske, met groen overdekte eilandjes in een gordel van blank schuim vattend, om zich ten slotte naar omlaag te storten en de als staal aandoende muur v?n vallend wa ter te vormen, waarvan we in de aan vang gewaagden. Het Italiaanse ministerie van binnen landse zaken heeft gisteren bekendge maakt, dat het stoffelijk overschot van Mussolini ter beschikking vaal zfjn wedu we, Rachele, is gesteld. De stoffelijke res ten waren tot dusver op een geheime plaats bijgezet om fascistische betogin gen te voorkomen. Zoals bekend werd de fascistische dic tator in april 1945 bij de Zwitserse grens door communistische partisanen doodge schoten. Het stoffelijk overschot zal wor den bijgezet in het familiegraf van de Mussolini's te Predappio, in het noorden van Midden-Italië. De kist werd in de kapel, behorend bij het familiegraf, geplaatst. Alleen de we duwe van de dictator was hierbij tegen woordig. De bewaker van de begraaf plaats, die een goede vrien van Musso lini was Mussolini was in Predappio geboren bedekte de kist met de Itali aanse vlag. Aan weerskanten stond oen vaas met bloemen. Een twintigtal carabi nieri betrok de wacht in de omgeving van het kerkhof. Later bewees een vijf tiental personen de laatste eer aan Musso lini. Vanochtend zou het stoffelijk over schot worden begraven. Mevrouw Roosevelt, de weduwe van president Roosevelt, is gisteren uit New York naar de Sovjet-Unie vertrokken. Zij reist als journaliste. Zij hoopt Moskou, Le ningrad en Stalingrad te bezoeken. De wereld is naar alle kanten in on vrede. Volken tegen volken. Maar ook individu -tegen individu. Oorzaken? Wantrouwen, haat, hoogmoed, zelfzucht, Rumoer rond Engelse hofhouding Al heeft tegenwoordig bijna iedere toerist een fototoestel, tóch doen de fotografen bij de Niagara-waterval len goede zaken. En foto met het na tuurwonder op de achtergrond is een mooie herinnering aan de huwelijks. reis. De jonge Lord Londonderry heeft herroepen, wat hij omtrent koningin Elizabeth gezegd heeft en nederig excuus gevraagd. HÜ was het, die na het incident-Lord Altrincham deze bijviel in zijn kritiek. De 19-jarige lord vroeg excuus in een tamelijk opzienbarende verklaring, waarhij hij heel zijn betoog in de brief aan het socialistische blad „The New Statesman" verloochende. Daarin had hij zich afkeurend uitgelaten zowel over het optreden van de koningin in het openhaar als op haar wijze van kleden en tevens de voornaamste persoonlijkheden van de hofhouding een veeg uit de pan gegeven Men zal het zich herinneren, Lord Altrincham was de eerste Engelse aristocraat, die zich openlijk tegenover het koninklijke huis stelde. Ook hij maakte tal van kritische opmerkingen Het gevolg was, dat hij in het openhaar door een gepensioneerde sergeant in het gezicht geslagen werdt Deze wilde de smaad, de koningin aangedaan, op zijn manier wreken. Lord Altrincham maakte ondanks de hem toegediende afstraffing geen ex cuus. Tot veler verbazing betuigde de stelt al het personeel aan, arrangeert ont vangsten, audities, tuinfeesten en advi seert de koningin ten aanzien van de per- jepgdige Lord Londonderry zijn spijt over!sonen, die al of niet ten hove worden uit- uitdrukkingen als ze laten hun tandpas-1 genodigd. Een andere belangrijke functio naris is Sir Terence Nugent, die de fi nanciën onder zijn beheer heeft en naaste medewerker van lord Scarbrough is. Dan is er Sir Norman Gwatkin, tot wiens taak het oa. behoort na te gaan, welke toneel stukken, operettes etc. door de koningin kunnen worden bezocht, zonder dat ze er gens aanstoot aan moet nemen. Generaal Walter Sale is de man, die alle reizen organiseert en tevens verant- ta-glimlaphjes zien en tonen een betreu renswaardige smaak in hun kleding. Hij deelde aan de pers mede, tot zijn schrik bemerkt te hebben, dat het publiek zijn opmerkingen a]s een persoonlijke aanval op de koninklijke familie had opgevat Zijn grootmoeder, de 77-jarige douariëre, werd algemeen aangezien als degene, door wie de jonge lord gedwongen was, zijn verontschuldigingen aan te bieden, maar zijn zuster, lady Anabel Birley gaf als haar mening te kennen, dat zulks niet het geval was en de jonge lord het beslist uit eigen beweging had ge daan, diep onder de indruk van de reac ties van het publiek, hetwelk er zijn ver ontwaardiging over had uitgesproken, dat andermaal een lid van de hoge En gelse aristocratie stelling tegen het koningshuis had genomen, nog wel een telg van een der oudste en voornaamste families. Intussen, wie zijn nu de persoonlijkhe den. de functionarissen aan het Engelse hof, die achteraf de voornaamste oorzaak lijken, welke tot de geoefende kritiek aanleiding hebben gegeven F.r zijn hon derden personen aan de huishouding en hofhouding van Koningin Elizabeth ver bonden en tientallen bekleden een min of meer belangrijke positie, waardoor ze in contact met het publiek komen. Daar is ten eerste de z.g. Lord Cham berlain, Lord Scarbrough. Hij is het hoofd van de koninklijke huishouding en woordelijk is voor het wagenpark en de renstal van de koningin. Sir Michael Adea- ne, particulier secretaris van de koningin onderhoudt het dagelijks contact tussen haar en de ministers. Hij behandelt de correspondentie en relgelt particuliere au diënties. Er zijn nog twee particuliere secretarissen, majoor Edward Ford en luitenant kolonel Martin Charteris. De eer ste is voornamelijk assistent van gene raal Sale. Hij was vroeger leraar Engels en Engelse literatuur van ex-koning Fa- roek. Majoor Charteris treedt voorna melijk op als adjudant van de koningin. Voorts is er majoor Mark Milbank, die alle huishoudelijke aangelegenheden van het Buckingham Palace, Windsor Castle Sandringham Castle het buitenverblijf in Schotland) en Balmoral regelt. Wat zijn taak betreft, men kan er zich enigs zins een voorstelling van vormen, wan neer we zeggen, dat alleen al het Buck ingham Palace duizend kamers telt, die allemaal natuurlijk behoorlijk onderhou den moeten worden. Zijn assistent is Lord Plunket, die de koningin op haar reizen verzorgt, wat eten, drinken en kle ding betreft. In zijn jeugd was hij goed bevriend met Elizabeth en Margaret. Tenslotte is daar de man. die de relaties met de pers onderhoudt, commander Richard Colville. Hj verschaft de kran ten allerlei mededelingen licht ze in en probeert te voorkomen, dat er onaange name dingen over, de koninklijke fami lie in de kranten komen. Natuurlijk zijn er ook dames aan Eli zabeths hofhouding verbonden. Lady Rose Baring is z.g. Woman of the Bed chamber en heeft o.a. het toezicht op de slaapkamer van de koningin, treedt te vens op als hofdame, verzorgt daarbij haar particuliere correspondentie. Lady Margaret Hay is een hofdame, die sinds 1947 een belangrijke plaats in de hofhou ding inneemt. Ze is een persoonlijke vrien din van de koningin. Haar man treedt op als particulier secretaris van de herto gin van Kent. Mrs. Kathrine Dogdale behoort evenals de genoemde dames tot de vaste hofdames, die een toerbeurt van veertien dagen hebben en dan in het pa leis verblijven. Toen ze verleden jaar trouwde behoorden koningin Elzabeth en prins Philip tot de bruiloftsgasten. Lady Alice Egerton is een andere hof dame met veel invloed. Ze heeft de ko ningin op verschillenden grote reizen be geleid en behoort tot haar naaste omge ving en intieme vriendinnen. Al deze personen oefenen uiteraard invloed uit op hetgeen de koningin doet en zegt. Volgens Lord Altrincham is deze in vloed een minder gunstige.. Velen menen, dat de kritiek, door de twee aristocraten uitgeoefend, in wezen een kritiek Is op de Engelse aristocratie zelf, die aan het hof een grote invloed uit oefent, welke niet evenredig is aan de po sitie, welke ze nog in de Engelse samen leving inneemt. De exclusieve geest van deze aristrocatie sluit, zo betogen ze, de Engelse koninklijke familie van de bui tenwereld af en doet dit het goede con- ract met het volk verliezen. De aristocraten proberen het konink lijke huis te isoleren en dit voor zichzelf te reserveren, teneinde hun getaande aJo- rie enigszins op te halen, aldus betoogde een blad. dat inmiddels opkwam voor het recht van een ieder, om binnen bepaalde grenzen kritiek uit te oefenen, zelfs op de koningin, al wordt dan de persoon van de regerende vorst of vorstin vol gens de traditie nog steeds al onschend baar beschouwd. K. H. De voornaamste hofdames van Ko ningin Elizabeth. Ze oefenen vol gens sommigen een minder goede invloed op haar uit. hebzucht en zelfgenoegzaamheid. Alle maal directe en indirecte gevolgen van het tekort aan liefde. Vreemd, vreemd eigenlijk. Neem nu ons eigen land, wat is er niet georgani seerd in de afgelopen 50 jaar om nood toestanden in de samenleving op te heffen althans in te perken. Op sociaal- en charitatief terrein, op het gebied van ziekten. En toch de onvoldaanheid (om niet te schrijven het gekanker) is niet „van de lucht". Met de vaak hard bevochten verbete ringen ten aanzien van de gemeenschap zijn de mensen niet verbeterd. Ze ble ven aan dezelfde kwalen lijden. De wereld heeft de veroverde materiële vruchten te hoog aangeslagen. Welvaart, welstand en rijkdom schenen de pijlers van het menselijk geluk. Men heeft zich daarop te veel verkeken en de waarde overschat. Omdat voornamelijk de rechtstreekse daden van de liefde in staat zijn de menselijke samenleving een basis van samen leven te geven. Samen leven hangt aan elkaar van deugd-acties niet van geld en wat daar mee annex is. En om die deugdacties van mens tot mens en van gemeenschap tot gemeen schap is eigenlijk het leven begonnen. Dat is de geest van het christendom. Het vaste dubbeltje voor de collecte, het bijdragen via de belasting voor so ciaal en charitatief werk (met welk een commentaar dikwijls), het verwijzen naar honderd en één ambtelijke instan tie (waar het vaak ook koud is), zijn nog geen voldoende bewijzen voor naastenliefde evenmin als de enkele kwartieren voor de zondagsmis genoeg daadkracht van katholiek geloof. Er is bij dit alles zoveel koude, dode letter en zo weinig levende geest, waar over ons morgen in het epistel St.-Pau- lus spreekt. Zonder de levende geest met de spontane daad in hartelijk meeleven is het niet zo eenvoudig het eeuwig le ven te beërven. Wat moeten we eigenlijk doen om dat eeuwig leven te bekomen zouden we met de leraar uit het evangelie van morgen kunnen nagaan. En dan volgt na die verklaring van -God dienen en de naaste dat altijd opnieuw pakkende verhaal van de barmhartige Samari taan. Naastenliefde tot en met. Met dat rake eind-antwoord van da Christus: Ga en doe evenzo. Commentaar is hier verder wel over bodig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3