op ossing proD emen Snel en veilig naar de overkant plafond ivanden trottoirs Hemels groene Luistergelden ronus Kerala reageerde ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 w- y ERKELIJK, minister Algera hield droge A A voeten! Hij heeld$ daarmee symbo- \J lisch, zoals ministers en andere autori- teiten veel dingen symbolisch doen de kloof die een verre voorganger gesneden had door Holland-op-zijn-smalst. Tachtig jaar geleden werd daarmee de kern voor een verkeersprobleem gescha pen. Toch hesen ze de vlaggen en bliezen ze fanfares, toen koning Willem III het Noordzeekanaal officieel voor de scheepvaart opende. Voor die dagen, en voor de haven van Amsterdam, gaf dat kanaal een zorgen kind minder. Maar tien jaar later foeterde de toeter van de eerste automobilist al naar de veerman, omdat hij naar zijn zin niet snel genoeg van Beverwijk naar Velsen kon komen. In 1956 wachtten er in plaats van die ene automobilist bijna twee en een half miljoen. Voldoende om iedere Nederlander uit het jaar 1325 zijn privé-auto te bezorgen. Terwille van die twee en een half miljoen wandelde minister Algera juist gis teren een jaar geleden 23 meter onder de spiegel van het kanaai. Zijne Excellentie kreeg daarmee de eer, de eerste te zijn geweest die een wandeling maakte door de nieuwe Velser tunnel die zaterdag 28 sep tember officieel geopend zal worden. Oog en oor Klip Geen tunnelvrees „Underground" VELSER TUNNEL Onze parlementariërs staan voor de vraag of zij zich zullen laten overtuigen van de noodzaak, casu quo gewenstheid van een verhoging der z.g. luistergelden, welke men voor het genot van een radiotoestel dient uit te trekken. De regering stelt, zoals bekend, voor: een verhoging van het jaar lijkse bedrag van 12 tot 15. Het bedrag van deze verhoging ƒ0.25 per maand is welis waar niet bijzonder buitensporig, maar het is niettemin onaangenaam, in de memorie van toe lichting te lezen, dat 0.15 voorlopig voldoende zou zijn (hoe lang staat er niet bij), ware het niet, dat aan een eventuele etappe-verhoging zoveel grotere inningskosten zijn verbonden. Het is bovendien onbevredigend te lezen, dat een aanmerkelijk deel van de verhoogde opbrengst bestemd is voor de financiering van de uitbreiding en vernieuwing van het zenderpark van de Wereldomroep, die thans teeds 4,6 miljoen van de totale opbrengst van 29,6 miljoen (in 1956) voor zich opeist, terwijl het nog geenszins is uit gemaakt, dat onder het nieuwe omroepbestel ne de totstandkoming van de aanhangige Omroep wet de Wereldomroep ook in de toekomst uit deze luistergeld-pot zal worden betaald. Het zal wel illusoir zijn te verwachten, dat bij toekomstige betaling van de Wereldomroep uit de algemene middelen de overheid zo vriendelijk zal zijn de luistergelden alsnog omlaag te brengen. Als men bovendien ziet, dat de inningskosten van de luistergelden zich tot dusver in sterk stijgende lijn bewegen en in 1956 maar liefst 13,8 pet. van de totale opbrengst vormden; en als men daarbij de passage uit de memorie van toe lichting nog eens naleest, die in verband met de thans aangekondigde verhoging wijst op de hiermee gepaard gaande „aanzienlijke" stijging van de inningskosten, dan rijst de vraag of men niet verstandig doet met deze verhoging te wach ten tot de totstandkoming van het nieuwe omroep bestel en voorshands eerst de aandacht nog eens bijzonder te richten op middelen om het o.i. te hoge percentage van de administratieve kosten te drukken. Als een modern gestileerd peper- en zoutstel, zo zien de ventilntietorent de nieuwe tunnel eruit. Maar in meer dichterlijke taal kunnen zij worden vergeleken met de hyacinten, die in Kennemerland bloeien. plaats daarvan boven het open ge deelte over een afstand van 150 meter een ruitvormig rooster aan te brengen dat tussen „zon" en „nacht" een grijze schaduwstrook geeft waarin de ogen zich kunnen aanpassen. Peper- en zoutstel.... Als een modern gestileerd pe per- en zoutstel staan op beide oevers de torens van de ventilatie gebouwen in het vlakke Velser landschap. In meer dichterlijke taal heejt iemand ze eens verge leken met de stengels van de bloe men waarvan deze streek een centrum is. In werkelijkheid ver werken zij de minder prettige gas sen en geuren die zich in de auto tunnels vormen met een totale capaciteit van bijna twee miljoen kubieke meter per uur. In de spoorwegtunnel, waar met elek trische tractie gereden vjordt, zorgt de natuur wel voor voldoen de verversing van de lucht. Toch zijn die torencom plexen behalve de opvallende schoorstenen van een ingewik keld stuk verkeers-,Industrie" ook een symbool. Zij vormen het sluitstuk op een complex van wegen dat over de Afsluit dijk reikt tot in Scandinavië toe- Met langs die wegen land bouwcentra en fabrieken. En achter dat alles de miljoenen mensen die door de nieuwe Velser tunnel in een der dichtstbevolkte streken van ons land een heel stuk nader tot elkaar zijn gebracht Will. Kortekaas grootste deel van de tussen 1.30 en 1.60 m variërende „vreesstrook" overbrugd. In een autotunnel kan het lawaai oorverdovend zijn. Het weerkaatst tegen de harde wanden, en daar door zal iemand die zich midden in de tunnel bevindt het geluid van een auto vele seconden lang blij ven horen. Zoiets geeft niet alleen een psychologisch bezwaar (en den ken we behalve aan de bestuurders ook eens aan het toezichthoudend personeel, dat urenlang in zo'n ka kofonie zijn goed humeur moet bewaren!), maar ook is het niet mogelijk om op het gehoor te schatten of de wagen die wij zo nadrukkelijk achter ons horen, zich daar ook werkelijk bevindt. Nu bood het afzien van wit be tegelde of geschilderde wanden nog een andere mogelijkheid om de ruistige huiskamersfeer te bena deren. Tegen de donkere plafonds kon een geluidsabsorberende stof worden aangebracht die doordat zij zo snel vervuilt tegen een licht plafond beslist zou hebben misstaan. En terwijl hiermee voor een belangrijk deel aan de eisen van het oor tegemoet is gekomen, werd dit, behalve door de keus van de verlichting, voor hef oog op nog een andere wijze bereikt. Tegenover een lichtsterkte van 50.000 lux op heldere zomerdagen heerst in de tunnel een betrekke lijke duisternis van ca. 50 lux. Als het oog daar eenmaal aan gewend is, levert dit geen enkel bezwaar, maar niet alle ogen kunnen in een onderdeel van een seconde die gro te overgang volgen. Dit werd dan ook mee de aanleiding om het ge sloten gedeelte van de tunnel zo kort mogelijk te houden en in- Over de grote sluisdeuren, waardoor heen zeekastelen passeren naar Am sterdam, rijdt nu een bestelwagen. Zwart blazen de I eiser ponten hun rookpluimen De kosten van alle werken aan de tunnels zonder meer, worden op 95 miljoen gulden geschat. De kosten van de tunnels plus de aansluitende werken worden geraamd op 130 miljoen. Op de diverse rijksbegrotingen werden de volgende be dragen door de regering vastgesteld: 1951 2.5 miljoen, 1952 6,- miljoen, 1953 12,- miljoen, 1954 27,- miljoen, 1955 34,- miljoen, 1956 31,- miljoen, 1957 25,- miljoen. Aantal arbeiders in 1957: 1.000 (in 1953: 350). Toezichthoudend personeel Maastunnel: 93 man. Velsen komt met de helft toe, doordat hier voetgangers- en rijwiel tunnels ontbreken. Ontgraven: 2.700.000 m3 grond. Aan te vullen na voltooiing: 2.150.000 m3 grond. Voor aanleg aansluitende wegen nodig: 680.000 m3 zand. Weg te baggeren en elders op te spuiten grond: 1.300.000 m.3. Verwerkte materialen: aan de tunnels: 340.000 m3 beton; 35.000 ton wapenings- staal; 1.300 ton asfaltbitumen; 420.000 m2 wolvilt; 240.000 m2 asbestvilt; 13.000 m2 dunne koperplaat; 9.000 m rubber profielplaat. Maastunnel en de Scheldetunnel in Antwerpen, die in totaal weliswaar 467 m langer is dan de Velser tun nel, maar met zijn ene rijbaan van 6.75 m aanmerkelijk kleiner is dan de beide Nederlandse tunnels. De Velser spoorwegtunnel die met zijn 3224 m lengte (waarvan 2032 m gesloten) de eerste Nederlandse „underground" is. overtreft echter de Scheldetunnel weer met ruim een kilometer. De spoorwegen had den die lengte nodig omdat bij een steilere helling dan 1 60 de trei nen gevaar zouden lopen te „bre ken". IN EEN tunnel, heeft ir. H. Wie- ringa. die de dagelijkse leiding heeft bij de houw, ons ver klaard, gebeuren meer ongelukken dan normaal. Sotmmige autobe stuurders hebben angst voor al dat water boven bun hoofd. Anderen weer rijden te hard. doordat zij als gevolg van de meegaande lijnen geen vergelijkingsobject hebben. Wie de praktijk in de Maastunnel kent, weet dat daar zelfs in de bochten nogal eens scherp gepas seerd kan worden. Men is bang om al te dicht bij de (harde) zijwanden te komen. En tenslotte is er de plotselinge overgang van de felle zon in de duistere koker die men bij nadering alleen maar als een donkere vlek ontwaart. ..Daarom proberen we er eigen lijk een stadsstraat van te maken.' zegt ir. Wieringa. Een kleurige stadsstraat met een lichte rijweg en zachtgroene wanden, die samen met het nachtblauwe plafond de tunnelkoker breder en hoger doen schijnen dan zij in werkelijkheid is Tevens wordt voor de verlichtine op onderlinge afstanden van 41/r> m een dubbele rij (voor de bestuur der niet zichtbare) t.l.-buizen toe gepast. die als matte liehtstrepev! op de achterzijde van de voorrijder reflecteren. Voor tunnelvrees hoeft in een dergelijke rustige atmosfeer (straV vertellen wij nog iets over dr akoestiek) maar weinig aanleidirw te bestaan. Als er tenminste d'< harde wanden niet waren.Docr ook daar is op gerekend. Velsen maakt er namelijk aan spraak op, de enige tunnel in Ne derland te bezitten waarbij men zich bevedigd weet door een laag trottoir. Met dat trottoir wordt het Anders dan Maastunnel Ook Waterstaat had die ontwik keling niet verwacht. Toen voor de oorlog de eerste plannen op papier werden gezet, meende men met een acht meter brede tunnel te kunnen volstaan, met daarnaast een tunnel voor de spoorwegen. De vijfde mei 1941 werd zelfs de eerste spade in de grond gestoken, maar tussen 1942 en 1952 was er uitsluitend een met water gevulde bouwput die aan dit door de bezetter onderbroken werk herinnerde. Alleen de inge nieurs van de tunnelbouw zaten niet stil. In 1952 was er niet alleen geld .om opnieuw te beginnen; er lag ook een ander plan. Voor de ene rijbaan van 8 meter waren er nu twee afzonderlijke buizen, elk met een breedte van ruim 7 meter gedacht. Zo snel ging het daarna, dat de tunnelbouwers een heel eind zijn voorgeraakt op ae man nen die de aansluitende wegen maken. Zij maakten ook iets, dat de Maastunnel het enige in ons land beschikbare vergelijkingsma teriaal, dat bovendien de ervaring heeft geleverd waarop in Velsen is voortgebouwd op bepaalde punten overtreft. Oorspronkelijk zou er bij Velsen een 15 meter brede tunnel komen (Maastunnel 24,77 m). Het werd er een van ca. 33 meter, plus nog een 12,25 m brede spoorwegtunnel. De Velser tunnel is met een hoog te van 7,77 m iets lager dan die van Rotterdam (8,20 m), dat ech ter een deel van die hoogte nodig heeft voor het onder de rijbanen aangebrachte ventilatiesysteem. In Velsen werden de ventiiatiebuizen naast de 7.25 m brede rijbanen (Maastunnel 6 m) geprojecteerd. Men had daarbij het voordeel, dat de ponten een voetgangers- en een rijwieltunnel overbodig maken. Een ander vergelijkingspunt vormt de lengte: bij de Maastun nel 1426 m, met een geheel geslo ten gedeelte van 1070 m; in Velsen 1644 m, waarvan 768 m gesloten is. De rij vloer op het diepste gedeelte van de Maastunnel ligt 20 m he neden A.P., maar toen minister Algera door de Velser tunnel wan delde kwam hij tot precies geme ten 23 meter en' 2212 centimeter onder Amsterdams Peil terecht Dc helling van de rijbaan (1 28.5) is dezelfde, als die van de Net als in 1876 zullen er dan in Velsen weer fanfares zijn en vlag gen. Alleen zullen er thans veel meer mensen zijn die van deze verkeersverbetering profiteren. Want stel nu alleen het aantal in zittenden in een auto eens op twee, en zet daarnaast nogeens een slor dige twee miljoen aan voetgangers en fietsers. We kunnen dan veilig aannemen dat minstens zeven mil joen mensen (dat is de hele bevol king van ons land, zoals die om streeks 1925 was) alleen al bij Velsen in het afgelopen jaar de 14.477 zeeschepen nastaarden die hier passeerden in en uit de rich ting Amsterdam. Wilt u een ander beeld van de directe invloed van deze tunnel? Zet dan de punt van een passer op de Velser pont. En trek een cirkel rond Alkmaar de Zaan streek Amsterdam en Haar lem. Binnen die cirkel liggen ook de andere Noordzeekanaal-over- gangen, die met elkaar gemiddeld 25.900 voertuigen per dag ver werken. De nieuwe Velser tunnel kan er alleen al 60.000 aan. afge zien nog van de treinen die in een geregelde halfuurdienst via een afzonderlijke buis de verbinding tussen noord en zuid onderhouden. Voorlopig echter worden door de Velser-tunnel per dag niet meer dan 12.000 voertuigen verwacht. Voor de fietsers en de voetgangers, evenals voor met springstoffen en chemicaliën geladen auto's, blijft er daarnaast altijd nog een pont in de vaart. Wie wil, kan bovendien de 9 kilometer lange weg over het siuizencomplex rijden met zijn be koring van passerende zeeschepen en het machtige hoogovencomplex. Deze, weg, die nog maar enkele jaren geleden als noodoplossing 'werd bedacht om het verkeer over de ponten enigszins te ontlasten, blijft voorlopig nog gehandhaafd. De spoorbrug echter zal verdwij nen en voor de scheepvaart tussen Amsterdam en de Noordzee bete kent dat weer een obstakel min der. Voldoende sprekend zijn onder staande gegevens over de aantal len auto's (in duizendtalien), die bij Velzen het Noordzeekanaal pas seerden: in 1952 per pont 1338, in 1954 per pont 1631 en in 1956 (toen de sluisweg voor de automobilisten openstond) per pont 1082 en over de sluisweg 1371. Dit wil zeggen een totale toeneming over vijf jaar van 80%! Nu overkoepelt de spoorbrug nog de autowegdie over het siuizencomplex werd aangelegd. Straks zullen de slopers komen. Er Is alle reden de gebeurtenissen in de Indiase deelstaat Kerala te volgen. In april j.l. kwam daar een communistische regering de eerste in het land van Nehroe. Met spanning wachtte men af wat er zou geschieden. De in de verkiezings campagne geëiste onteigening der rijke buiten landse theeplantages ging niet doon Dat kon niet zonder de steun van de federale regering en in Nieuw Delhi is men realist. Ook andere voor nemens mislukten, geheel of gedeeltelijk, alleen met de plannen het onderwijs te nationaliseren scheen men succes te kunnen boeken. In Kerala neemt het particuliere onderwijs een geweldige plaats in. Het heeft verreweg de meeste missiescholen van India. En er is geen Indiër, die niet weet, dat het feit, dat aan de Malabarkust 40 pet. geletterden zijn tegenover een gemiddeld Indiaas percentage van 16,4 louter is te danken aan de arbeid der missie, die veel verder reikt dan het „eigen standje". Geen wonder, dat de nationalisatieplannen enorme reactie wekten. Eén miljoen (van de dertien miljoen) inwoners oruUV tekenden een protest en een mars van katholieken en sympathisanten naar de hoofdstad Trivan- drum liep uit op botsingen met communisten. De kwestie is nog niet definitief uitgevochten, maar duidelijk is, dat de communisten, die al hebben aangekondigd naar een „compromis" te zoeken, een slecht spel hebben gespeeld. Dat alleen al is een memorabel feit. ■iemnkkel ijken, is boven de inritten een plafond in de schemer van hel 150 nieter lange voorportaal Om rir overgang lussen licht cn donker in dc tunnel te r open jaloezieën aangebracht.. Zo komt men van het lich

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8