ïv één van de smalle stille straatjes achter couturier op Mallorca Mej. ir. W. v. d. Broek d'Obrenan Fo. T A B E woekert met talenten en ruimte BAS i Stedebouwkunde van Hilversum in zorgzame handen van een vrouw Mode d'Italia wat des te meer °pvalt als men vanuit Eén mislukking ^TERDAG 31 AUGUSTUS 1957 PALMA DE MALLORCA, augustus. 'Ver een wirwar van Spaanse biscooters de kleine wagentjes als sardineblikjes op miniatuurwieltjes langs de wegen tiere lantijnen en dito versleten cars in reuzenformatie, werd ons toeristenoog WÈ getroffen door een fraai uitziende bou- tique met het opschrift Haute Couture. Het ziet er fris en nieuw uit, een vreemd contrast met de grijze verweer- gevels die dit oude plein omlijsten |1 de kathedraal deze Plaza de Santa Eula- JËÈÈL- - binnenk°mt- Er schuin tegenover sto®§e treclen van een kerk- heidssalon, een drogist en een kiosk niet veel meer en aa" weerszijden schuiven rommelige terrasjes stoelen nodend naar builen tot ver tussen de geparkeerde Mobielen. zÜn gile Grote vakkennis (Van onze medewerkster) HAAR huis heet „Het Atelier" en wie de immens grote werkruimte binnengaat zal be grijpen waarom. Ook al doet de buitenkant van de witte villa Woekeren met ruimte Te veel villa's Geen stadskarakter maar toen werd ze wijzer Winterse gewoonten in de nazomer text; Modern interieur Gezinsbegroting-Institmit Pygmalion ZUURSTOF STIKSTOF WRTF.RSTOF 7,5 KUO vakantie is nu eenmaal traditie en voor in Frankrijk aan een tradi tie getornd wordt moet er heel wat gebeuren. Attracties De winkelstraten krij gen nu ook weer een nor maal aanzien. De uitver kopen zijn nagenoeg af gelopen en overal worden al winterkleren uitge stald. Animo om te ko pen is er echter nog niet. Lukraak kopende vrou wen ivorden hoe langer hoe zeldzamer, de steeds toenemende duurte maakt daar een eind aan. Trouwens zo lang ijskas ten en wasmachines zo'n onweerstaanbare attrac tie voor vrouwen blijven, geven ze minder uit voor haar toilet. Het mooiste is dat die nuttige machi nes lang niet altijd ge bruikt worden, in veel gezinnen staan ze voor de sier, hoe dwaas dat ook is. Dit gebeurt ge woonlijk in oudere gezin nen waar de vrouw niet kan wennen aan icat ze nieuwerwetsigheden noemt maar ze toch aan schaft terwille van de kennissen. Want komen er in Parijs hoe langer hoe meer confectiezaken, stellig is het aantal win kels in ijskasten en ivas- machines niet minder. En de Parisiennes praten nu al over de aanstaande huishoudtentoonstelling die pas het volgend voor jaar plaats heeft. Op de Arts Mènagers wordt minder interesse getoond voor de stofzuigers die behoren tot de aankoop van de allernoodzakelijk ste huishoudartikelen, net zo goed als emmers en pannen. Eind augustus begin september maken de vrouwen haar huis voor de winter in orde. Ook al duurt het nog een paar maanden voor er aan stoken gedacht wordt, hier werkt men al enorm met tochtlatten, die nu te voorschijn worden ge haald. Daar de kinderen pas met oktober naar school gaan wordt hun wintergarderobe nog niet in orde gemaakt maar zonder onderscheid moe ten ze naar de tandarts. Dat is een van die vaste gewoonten die iedere herfst in acht genomen wordt. En zo bereiden we ons hier voor op de win ter. DINY K.—W. Erik Steeman deze omgeving maakten wij erilTis met de Amsterdamse mode- °dtwerper Erik Stegman, die er on geveer twee jaar geleden op dit zon- ni§e eiland zijn modetempel vestig de. zagen hem in onderhandeling tnet enige Spaanse bezoeksters en als hij met Zij,n fraaie creaties door salon beent, is het net of de fra witte stoeltjes en de op tafels ^hgestalde vrouwelijke snuisterijen °diver zullen worden gemaaid. Later °itm0etten we hem op de rand van ®en werktafel, vol rollen stof en vel- ,en Papier, jongensachtig met zijn etlen bungelend over de rand van tafel, terwijl hij het atelierwerk Sr°n<Jig inspecteert en hier en daar instructies uitdeelt. "keen, ik teken lang niet alle ont- VVerPen eerst op papier", legde hij °tls uit. „Dikwijls mouleer ik de stof !t'ect om de mannequin". niet zonder enige trots vertelde j1' van het op handen zijnde gala- est der Nautico-club, die ditmaal „buitenlandse" ontwerper intro- c®erde om ter plaatse een mode- serveren voor het elitenkorps v Mallorca. Binnen een bestek M Pog geen twee weken zal hij s zijn collectie showklaar moeten hei heei ^ijls e®n k 'Pien; een twintigtal twee- tot drie- ensembles, met als luisterrijke a'e een klassieke bruidsstoet ge- bitgevoerd in Franse kant, dik- met de hand beschilderd wat aquarelachtig effect veroorzaakt, a 3ar he tekeningen en het materi te oordelen, staan de kijkers heel oasen van kleur en ge- Pot Pi'K Wachten en' wat reehs als fi ling touch in het rek hing, kon- Het liefste evenwel kleed ik de Spaanse vrouw in zwart en mari neblauw". „Vanwaar dan die kleur rijke gevallen in de boutique?" vragen wij hem. „Och, de toeristen Erik glimlacht. „Hun bruinverbrande gezichten hebben felle kleuren nodig en daarbij komt, dat het scherpe zon licht die tinten toch altijd nog ver bleekt". Intussen paradeert de mannequin zij het in de kleine ruimte van het atelier, tussen de rondzwervende draden en strijkplanken, wat wij ove rigens als een bijzonder vriendelijke geste beschouwen in een zwarte strakke japon, waarover een soort cape met aan weerszijden lange aangeknipte panden, wat de indruk geeft van een mantel met diepe split ten. Een grote platte hoed van zil veren veertjes, zorgt voor een mar kant geheel en getuigt nogmaals van een buitengewone smaak en een feeling voor wat eigentijds is op kle- dinggebied. Erik Stegman, de thans ongeveer 40-jarige ontwerper, die dolgraag naar de toneelschool wilde, maar door tegenwerking van zijn ouders wars van begrip artiest, tenslot te toch zijn inspiraties wist te luch ten op de couture, heeft voor hij een eigen modehuis ging openen, zich een grote vakkennis eigen gemaakt. Aanvankelijk werkte hij als strijker bij de firma Berghaus te Amsterdam. „Immers ook strijken is een vak, al beoordelen velen dit als een minderwaardig bedrijf dat in zijn uitoefening heel wat vaardigheid en gevoel vereist. Hoe gemakkelijk wordt het levend materiaal van een stof dood geperst door te vochtige doek, door het strijken in de verkeer de richting etc?" Later kwam hij terecht in Parijs, waar hij werkte als modellist onder leiding van Jacques Fath en Dior en, eenmaal terug in Holland stelde de firma de Groot hem aan als zelfstan dig ontwerper met een atelier van ruim tweehonderd meisjes tot zijn beschikking. Hier bracht hij zijn eer ste collectie uit en.met één slag maakte Erik naam Of het wel of niet in de smaak viel, wat hij maakte, heeft verder echter het werk van de ze begaafde ondernemende jongeman nauwelijks meer beïnvloed. Na zijn start ging hij onverschrokken zijn eigen weg, en toen Holland hem niet langer beviel als arbeidsveld, anker de hij in Mallorca, in dit land waar de stralen van de zon door je handen golven, een stukje paradijs, dat ech ter voor een couturier uit den vreem de in het begin moeilijk te verteren is: anti-propaganda, wantrouwen waren aan de orde van de dag. Zijn creatieve talenten gaven hem echter vele mogelijkheden in handen, die voor de toekomst veelbelovend zijn. LUCIENNE GIT 15 UW GEWICHT Iemand.die 75 kilo weegt, bevat: i Het is vaak een kwes/tie van j>assen en meten in de huidige stedehouw- kundige sector. Ook mej. ir. Wv. d. Broek d'Obrenan weet daarvan mee te praten, als ze gebogen zit in haar werkvertrek over de maquettes. 49 Kilo KOOLSTOF KRIK f,5 KILO 2,3 KILO FOSFOR 750 GRRM KALIUM 260 GRRM Diversen 343&rrm SPUISTRAAT 101 - TELEFOON 41834—t2G38 AMSTERDAM - SEDERT 1930 Landelijk erkende installateurs en fabrikanten van LICHTRECLAMfeS en gevelglasplaten, uitgevoerd in perspex of glas. Kleuren gemoffeld en ingebrand. In elk model te vervaardigen. Onze Jumbo-transfers munten uit door grote kleurechtheid en houdbaarheid aan de Soestdijkerstraatweg te Hilversum vermoeden, dat er grote vertrekken in schuil gaan, de ruimte die ingenomen wordt door het atelier is waarlijk in drukwekkend .In dit sfeervolle vertrek met balustrade en hoge schouw bevindt zich haar werk tafel onder het prachtige raam dat niet wordt onderbroken door glasroeden, zodat een gaaf uit zicht wordt verkregen. Eens behoorde do villa aan een schil der, maar toen mej. ir. W. v. d. Broek d'Obrenan een jaar geleden in genoemde plaats de functie van hoofd dor Stede- bouwkundige Dienst aanvaardde kreeg ze tot haar grote vreugde dit huis toege wezen. Ze is er zeer mee in haar schik ook al vindt ze deze bebouwingswijze „grondverspilling". Op deze oppervlakte zouden wel 2 gezinnen met kinderen een behoorlijke woonruimte kunnen hebben. En dat gaat haar wel zeer aan het hart, want woekeren met de beschikbare bouwgrond is een van de belangrijkste onderdelen van haar taak. Aan haar huidige functie zijn er meer voorafgegaan, want reeds in 1934 stu deerde zij in Delft als bouwkundig inge nieur af. Wie mocht denken dat het in die dagen als iets bijzonders gold dat een vrouw bouwkunde ging studeren heeft het toch mis. Met haar studeerden nog 4 andere vrouwen af. Op dit ogen blik zijn er in ons land ruim 20, waarvan er nog 2 een leidende functie bij een stedebouwkundige dienst hebben: mej. Mulder in Amsterdam en mej. Strumfler bij de Provincie Gelderland. zelfde dienst.in Noord-Holland (8 jaar) begon zij, in 1956 haar taak in Hilver sum. Ze werkt mee aan de uitvoering van het grote uitbreidingsplan door de ar chitect Dudok in 1933 ontworpen. Dit plan is gebaseerd op een maximale be volking van 100.000 inwoners. Hilversum Na het beëindigen van haar studie heeft mej. v.d. Broek slechts een korte tijd voor zichzelf gewerkt, maar al gauw vertrok zij naar Indië waar ze in 1937 hoofd werd van de stedebouw kundige dienst in Batavia. Na de oor log heeft ze nog een jaar aan de wederopbouwplannen van Makassar meegewerkt en in 1947 repatrieerde ze. J z Via de Provinciale Planologische J Dienst in Drente (1 jaar lang) en de gaat al snel naar dit maximum toe en de moeilijkheid is dat de omgeving na tuurreservaat is, daar kan dus niets meer van worden afgenomen. En eigenlijk wil de gemeente dat ook niet. Zij heeft in dat opzicht een ruimere sociale taak om -te zorgen dat de recreatie-mogelijkheden niet verminderen. Daar zou bijvoorbeeld ook een stad als Amsterdam sterk onder te lijden hebben. Radio, televisie, foren sen, allen zijn debet aan de snelle aan was van Hilversum. Woekeren met de ruimte: dus hoog bouw, zegt de leek. „Daar win je niet veel mee," zegt onze vrouwelijke des kundige. „De eerste 3 woonlagen ge ven winst, de vierde nog een klein beet je, maar daarboven niet meer, want dan moet de onderlinge afstand tussen de woonblokken groter worden omwille van het licht en ruimere groen-aanplant. Daarbij worden de bouwkosten hoger door zwaardere funderingen en de nood zaak van liften. Een praktische moeilijkheid vormt nog het niet voldoende kunnen letten op buitenspelende kinderen. „Nee," zegt ze, „al wees de onlangs in Rotterdam gehouden enquête uit, dat men deze woonwijze wel accepteert, ik kan het me bijna niet voorstellen. Wel voor gezinnen met kinderen boven de 12 jaar en natuurlijk voor ouden van dagen. Deze laatste categorie is er juist bij gebaat. Denk maar eens aan de voorzieningen, die in zulk een gebouw kunnen worden getroffen: centrale ver warming, schoonhouden van het trap penhuis, centrale keuken enz. enz. En deze mensen maken weer ruimte vrij voor anderen." „Dit woekeren met ruimte is een van de moeilijkste dingen waar ik voor sta," constateert ze peinzend. Er is eigenlijk geen oplossing voor. Er komt eens een dag dat het laatste stuk beschikbare bouwgrond is weggegeven. Het wordt nu een afwegen van belangen: indus trieën weren, mensen die er niet te ma ken hebben; uitbreidingen tegengaan: maar we stoppen het tekort zo toch niet. Een spannende strijd dus tussen behoef te aan woonruimte en behoefte aan ont spanning en verpozing in de schone om- geving. Wat is er een kostelijke ruimte ver spild in de tuinwijken. Kasten van hui zen onbruikbaar in deze tijd van per- soneelschaarste verpauperen bijna. Maar wat doen we er mee? Het zal in de praktijk wel zo gaan dat de mensen die zo iets onbewoonbaars bezitten tot ver koop besluiten en dan is er alle kans op afbraak. Maar om dan het heft in han den te houden en te zorgen dat de vrij gekomen ruimte efficiënt en architec tonisch verantwoord wordt benut. Bijna een onmogelijke taak. Wat dat betreft heeft Rotterdam en enige dorpen in Zeeland door bombardementen en wa tersnood een vreselijke oorzaak en niemand zal het wensen toch een be langrijke stap voo? op andere steden die vast moeten houden aan het verleden. Voornamelijk is alles een kwestie van geld en van tijd. Mooi zijn de meeste van die villa's „gelukkig" niet, dus wat dat betreft hoeven we geen hartzeer te hebben. Hilversum zal in de komende jaren wel een geduchte metamorfose ondergaan. Ook als het kernplan van Dudok uit 1946 doorgang vindt. Want ook de kern van Hilversum de oude dorpskom is een probleem op zich zelf. Hilversum is nl. van oor sprong een boerendorp, waar men leefde van landbouw, schapenteelt en weven. Hierin kwam verandering toen in 1874 de aansluiting aan hef grote spoorweg net tot stand kwam. Bewoners uit om- Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nóg doentoezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge In derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen. liggende grote steden kozen Hilversum tot woonplaats en zetten daar hun grote villa's neer. Zo ontstonden de tuinwij ken dus rond de oude kern. Industrie- en kwamen en trokken arbeiders aan, die weer werden gehuisvest door wo ningbouwverenigingen in zeer aantrek kelijke arbeiderswijken. Nu deed zich de eigenaardigheid voor dat de reeds groeiende tuin- en arbeiderswijken toch geen stadskarakter gingen vertonen, maar dat het oude dorp de kern dus dit beeld als het ware werd opgedron gen terwijl het er de allure niet voor had. Pittoreske kleine bedoeninkjes met groen en erf gingen tegen de grond om ruimte maken voor hier en daar als los zand aan elkaar hangende eenmansza ken zonder enige architectonische waar de. Ook werden hier en daar fabriekjes toegelaten. Al met al niet bepaald be vorderlijk om een estetiscn geheel te verkrijgen. Een ernstige belemmering voor een wat royalere opzet was de ge bondenheid aan het stratennet van de voormalige dorpskom. Voor het verkeer van thans een grote moeilijkheid, waar een verbreding hier en daar geen op lossing voor heeft kunnen brengen. Voor de stedebouwkundige dienst van Hilversum d.w.z. mej. ir. W. v. d. Broek d'Obrenan en haar medewerkers is er dus de eerste jaren nog werk voldoende. Want ondanks alle praktische moeilijkheden van stedebouwkundige aard en niet te vergeten de financiële zorgen die samenhangen met de beste dingsbeperking, groeit Hilversum ,Jn. ■tal en last" en zal er gebouwd moeten, worden. G. S.—de W. fen van soepele Spaanse wollen st°/ in donker ruitdessin tqa aan een donkere sierlijke hia ,aeTuin bewonderen, een vol 'rid van lijn, een gulden snit hie toch uiteindelijk de Vatrtlaamste bekoring vormen van heeft efen ontwerper te presenteren Zijn )lit cnsemblcs bestaan doorgaans 'ie, CPn j"rkjc, vrjj vlak van concep- êq ronde aansluitende halslijn Coinni'^ aangesneden mouw. Ter 8e j gering hiervan: jasjes met va- atstaa,1'e' vrjj kort, en van de hals Vers ande kraag met lange platte re- „!akken op taillehoogte vor- V enige garnering, «tof 1 soepele Spaanse wollen **81* VKrvverkt ook in doffe ruiten. We voor het komend winter rog^ n sportieve mantels en reis tip' s°ms aan twee zijden draag- evenals jurkjes met bolero, 4chfi 'U rugpartij vaak een cape- 18 cffeet. De Italiaanse couturiers hebben gelukkig gebroken met de kramp achtige poging van hun Parijse col lega's om het vrouwelijk lichaam te vervormen tot een strijkplank. Mis schien is er, vooral op het terrein van de cocktail- en avondkledij wat te veel getieralntijn aan stroken, draperieën en afhangende panden uit de bus gekomen, maar de klassieke Venus is in ere hersteld en dat be tekent in ieder geval een triomf voor het mensenras. Wilt u zich kleden volgens deze zuidelijke allure, tracht dan de vol gende, op défilés beproefde regels, in acht te nemen: tailleurs: ongetailleerd: op de re vers veelal bontgarnering. mantels: in ovale lijn, met losse plooien in de rug en van onder smal toelopend. cocktail- en avsndjaponncn: veel versiering van draperieën en pan den in chiffon, crêpe en duchesse, balloneffect in de rok. Wat de stoffen aangaat: tailleurs worden vervaardigd van effen tweed; mantels van wollen velours en visgraattweeds en als resatnt jersey, crêpe, wollen mousseline en fluweel. Dominerende kleuren na vier uur 's middags; ultramarijn, koraalrood, smaragdgroen, paars en fuchsia. Mantels in grijs en zwart, tailleurs in de nieuwe tinten: asgroen en donker prune. Het woord „velours" wekt bij ve len ongetwijfeld een sombere plech- tlge voorstelling in zware kleuren, en men huivert dit materiaal in een moderne woning toe te passen. Wie echter een kijkje heeft geno men in het Bouwcentrum te Rotter dam kan getuigen van het tegendeel. Er is hier een apart kleurencentrum ingericht, waar men niet alleen naar hartelust kan goochelen met kleuren en vlakken, maar ook met velours gordijnen in een nieuwe coloriet. De resultaten zijn verrassend: de meest stralende tinten brengen thans de zon in uw huis en het voordeel van velours is, dat het harmonieert met glas en staal, met blank, of donker hout. in grote en kleine vertrekken, en bovendien lichtecht is. Meesterkok De koning der koks. of liever de kok der koningen, is nog altijd mees ter August Escóffier, de fijnproever, die geboren werd in Villeneuve Lou. bet, een dorpje gelegen tussen de rotsen, het zeewier en de wilde an jers, die de Provence omlijsten. Reeds vroegtijdig vertoonde hij sehildersrieigingen, maar zijn vader. de dorpssmid. stuurde hem in 1859 naar een bekend restaurant, waar hij zich ontpopte als smulpaap en zijn artistieke aanleg uitleefde in tafelversieringen in de harmonie van zijn sausen en andere recepten. De grote verdienste van Escóffier bestaat hierin, dat hij ons van bar baren getransformeerd heeft tot be schaafde eters. In zijn tijd was nl. een goed gedekte tafel met goed linnen, goed servies, goed zilver, een nimmer gekend object. Ook de zuivere rangorde in de wijnen, in het menu zelf, wat zo belangrijk is omdat de ene smaak beter aan de kop of de staart kan staan dan de andere, danken we aan hem. En w.ie dit niet beseft, zou een eeuw terug moeten gaan in het verleden, toen een gedekte tafel niet meer of min der was dan een eetbuffet, waarop twintig tot dertig gerechten stonden uitgestald. Meestal bestormden de eters dan die plaatsen, waar zij het best hazeworst of de rapoen konden bemachtigen, en de overige schalen bleven daaronder, gezien de komfo ren uit die tijd, stellig niet op de juiste temperatuur. Escóffier is ook de uitvinder geweest van de toma tenpuree en lanceerde met elan de eerste conserven, die hij echter nim mer entree verleende tot zijn grote restaurants als er nog vers te krij gen was. Een instelling, bij machte om „ping ping" operatief te bewerken, is het Gezins-Begroting-Instituut, gevestigd Botersloot 27 te Rotterdam. Het tracht door het geven van alle mo gelijke voorlichting over het beste den van het inkomen, de volks- en gezinswelvaart te verhogen. Een sortiment lezingen, cursussen, film strookvertoningen en ook nieuwe ideeën, als Budget- Vraag- en Ant woordspel, staat daarvoor op het pro gramma; niet alleen bedoeld voor lei dinggevend personeel of huisvrouw tjes, maar ook verloofden en jongge huwden vinden hier stellig iets van hun gading, hetzij over afbetaling, kosten van voeding, kleding, inrich ting van woonruimte etc. Zelfs de jeugd zal genieten van Doris Dub beltje, een amusante en tevens in structieve filmstrip, doorweven met het zakgeldprobleem. Berthe Grimault, het thans zeven tienjarige geitenhoedstertje uit een klein Frans dorpje, schreef op haar veertiende jaar reeds een best-sel ler „Beau clown", dat handelt over het primitieve leven in haar geboor testreek. Ze zal op initiatief van de directrice mrs. H. OrrEwing min stens een jaar schoolgaan op een der beroemdste Engelse finisihing- schools, waar ze een kamer zal de len met een rijk Braziliaans meisje en een charmante debutante uit dit sei zoen. Dit experiment is ook uit de grondverf gekomen door medewer king van haar uitgever, M. Julliard, die vindt dat Berthe, slechts in het bezit van één jaar lagere-school-- kennis, na de lelijke kant van het leven, ook eens moet zien wat schoonheid is. LUCIENNE. DE PARIJZEN AARS die met vakantie waren zijn grotendeels reeds terug gekomen. De automobiel fabrieken en veel andere industrieën hadden de moeilijkheden van de 3- wekelijkse vakantiesprei ding opgelost door een voudigweg te sluiten. Al len die daar werken zijn nu terug en hun eerste werkdag zijn ze begon nen onder een gietende regen. Of dat hen ani meert om weer aan de slag te gaan valt te be twijfelen. In de metro waar we ons in de zomermaanden heer en meester waan den, staan ive nu weer als sardientjes opgepakt. Maar dat hoort nu een maal zo, het geeft de Pa- rijzenaars het gevoel dat het leven weer normaal zijn gangetje gaat. In de goed onderhou den parken zijn weer veel spelende kinderen te vin den; niet iedereen ziet kans drie maanden op vakantie te gaan. Ieder jaar weer wordt tegen die dwaze lange vakantie geprotesteerd maar er verandering in brengen schijnt niet mogelijk te zijn. Zo'n drie maanden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9