Oud Maasstad] e schiep zich veelbelovende toekomst lïiïï! m Groot feest in Cuyk ter viering van bereikte resultaten een nieuwe m PTT du JONGSTE BEDIENDE (vrl.) PLAATST EEN KAMPIOEN ASSIttINT (mnl.) Aangeraakt door toverstaf der moderne dynamiek Diverse lezingen in Algiers en Tunis UITBREIDING VAN DE SCHIET BANEN TE VUGIIT telefoniste 4 r.\ v\l INSCHRIJVING '"n.v. W. A. HOEK'S machine- en"* ZUURSTOFFABRIEK Westduitse marine in Oostzee Beslissing van Raad van State zal worden afgewacht NSC DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 PAGINA6 In de greep van het verleden Keerpunt Nieuwe plannen Feest Het incident aan de Algerijnse grens DUUR TELEFOONTJE NIEUWE GARAGE VOOR DE PASSAGIERS OP SCHIPHOL Wijs besljiit Industrialisatie met gevarieerd karakter Dynamisch bestuurs beleid Sociaal-culturele activiteit s'eetf dit via de internationale telefoonverbindingen met elkaar tn kontakt willen treden. Wilt u hen daarbij behulpzaam zijn? Meldt u zich dan alt ^O/iêO^ dagelijks van 10 tot 10 uur DRUPSWERKER HALFW. DRUPSWERKER ENIGE JONGENS CARAMEL- EN TOFFEEFABR1EK y.',f/ y 1 ti' WwwwwJw 1*3» Het nieuwe raadhuis van Cuyk, dat op 6 september a.s. zal worden geopend door de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant. (Van onze verslaggever) Van 6 tot en met 11 september is er feest in Cuyk. En, naar het programma te oordelen, wordt het een grandioos feest. En niet zonder reden zijn deze feestelijkheden op touw gezet. Op 6 september a.s. zullen vijf belangrijke gebouwen in het oude Maasstadje officieel wor den geopend: een nieuw zeer representatief raadhuis, een prachtige schouwburg, een hypermoderne kleuterschool, een efficiënte brandweer kazerne en een jeugdhuis. Deze opening betekent tevens de voorlopige afsluiting van een zeer belangrijke periode in de geschiedenis van het 2000 jaar oude stadje aan de Maas. In de feestvreugde, die op 6 septem ber aan de oevers van de Maas zal losbarsten, zal de Cuykse bevolking uiting geven aan haar vreugde over wat in deze periode is tot stand gebracht op economisch en sociaal-cultureel gebied, liet verhaal van Ali Baba en de veertig rovers uit Duizend-en-één nacht" heeft men aangegrepen als motief voor de komende feestelijk heden, die naar de bekende toverspreuk uit dit Arabische sprookje: „Sesam open u" de Sesamfeesten zijn genoemd. Is het niet wat overdreven, deze sprookjessfeer erbij te halen? Wij geloven van niet. Want inderdaad heeft de naoorlogse ontwikkeling van het oude Maasstadje iets weg van een sprookje, al is het dan een sprookje van zeer moderne allure. Gelegen op de grens van drie pro vinciën: Brabant, Limburg en Gelder land, is Cuyk met Boxmeer vanouds de belangrijkste plaats in het Land van Cuyk. Voorzover er vóór de oorlog in dustrie in dit agrarische gebied aanwezig was, was deze geconcentreerd in deze beide hoofdplaatsen. Zij was echter lang niet voldoende om de snel-groeiende beroepsbevolking op te vangen, met als gevolg, dat er een permanent overschot aan werkkrachten was en een groot aantal hiervan naar elders moest ver trekken om werk te vinden. Tegen deze neergaande ontwikkeling werd van overheidswege praktisch niets gedaan en het had er alle schijn van. dat Cuyk zou gaan behoren tot die kleine oude stadjes in ons land, die in de greep van het verleden zijn verstard en geen toekomst meer hebben. Cuyk na de oorlog werden geboden, zou een regentenmentaliteit, zoals die vóór de oorlog het gemeentebestuur in Cuyk beheerste, noodlottig zijn geweest. Nodig was hier een burgemeester met onder nemingszin, durf en doorzettingsver mogen Burgemeester Jansen heeft getoond deze kwaliteiten in hoge mate te be zitten en Cuyk mag zich dan ook ge lukkig prijzen, dat het na de oorlog deze burgemeester heeft gekregen, die zich met een enorm élan en een aan stekelijke dadendrang en geestdrift voor de toekomst van het oude Maasstadje heeft ingezet en de nieuwe toekomst- mogelijkheden ten volle heeft benut. f Onder zijn bezielende leiding heeft het j gemeentebestuur van Cuyk blijk gegeven van een zeer gezonde opvatting van zijn j taak. Het heeft een grote activiteit ont- plooid, maar zonder het particuliere j initiatief in zijn zelfstandigheid aan te tasten Integendeel, het heeft het parti- j culiere verenigingsleven zoveel moge- j lijk ingeschakeld en toj nieuwe zelf werkzaamheid gestimuleerd door rijke lijk gelden ter beschikking te stellen voor allerlei activiteiten. worden verder rijkelijk gesubsidieerd en krijgen ook de ruimte om zich te ont plooien. Heel deze ontwikkeling op sociaal- cultureel gebied culmineert in de bouw van een groots gemeenschapshuis met een prachtige schouwburgzaal voor bijna 600 personen een knap werk stuk van architect J. Strik uit Boxtel die 6 september officieel wordt ge opend, drie vergaderzalen voor het verenigingsleven, een openbare lees zaal, een bibliotheek en een studie zaal voor de Cuykse jeugd. Deze laat ste voorziening is een nieuw bewijs, dat men in Cuyk de noden en behoef ten, welke de nieuwe ontwikkeling "op roept. scherp aanvoeft en hierop niet met theoretisch gepraat, maar met daden reageert. De jeugd, die in de moderne kleine behuizingen vaak niet meer de rust vindt om te studeren, krijgt in Cuyk een eigen studeer- gciegenheid. waar zii stellig een dank baar gebruik van zal maken. Met het nieuwe raadhuis zal dit ge meenschapshuis het hart worden van het Cuykse gemeenschapsleven. Hier en daar wordt nog wel gemompeld, of het nu wel nodig en verantwoord is beide centrale gebouwen zo groots op te zet ten als is geschied. Men ziet dan echter over het hoofd, dat Cuyk, eenmaal ont worsteld aan de greep van het verleden, nog een belangrijke ontwikkeling tege moet gaat en dat beide bouwwerken op deze te verwachten groei zijn afgestemd. Voor de toekomst staan al weer nieuwe plannen op stapel, die ten uitvoer zullen worden gebracht, wanneer men op sociaal-cultureel gebied „bij" is en de groei der beroepsbevolking weer nieuwe voorzieningen eist. Op het ogenblik is de situatie zo, dat„de beroepsbevolking door de bestaande takken van nijverheid geheel kan worden opgevangen. Er is zelfs sprake van een grote inkomende pendel uit de gehele streek rond Cuyk (ongeveer 700 werkkrachten). Maar in ,de toekomst zullen, gezien de sterk jeugdige bevolkingssamenstelling nieuwe voorzieningen getroffen moeten worden Het gemeentebestuur denkt in ver band hiermede o.a. aan de aanleg van een grote haven met industrieterreinen voor zware of middelzware industrie als noodzakelijk complement van de huidige lichte Industrie de grond hiervoor is reeds uitgezocht de bouw van 1000 wo ningen met bijbehorende wjjkvoorzienin- gen- waarmee al een begin is gemaakt, de aanleg van een Maasboulevard met autosnelweg, een brug over de Maas voor een betere verbinding met Nij megen, een verkeerstunnel onder de spoorlijn voor betere verbinding met de industrieterreinen en het bouwrijp ma ken van 8 ha nieuw industrieterrein. Met deze grootste plannen in het ver schiet en met de indrukwekkende resul taten, welke in de afgelopen jaren zijn bereikt, als basis gaat Cuyk van 6 tot en met 11 september feest vieren. En, zoals gezegd, naar het programma te oordelen, wordt het een grandioos feest. Heel de bevolking leeft mee en doet haar best om er een onvergetelijke ge beurtenis van te maken. Na de opening van het nieuWe raadhuis een schep ping van het Rotterdamse architecten bureau Taen en Thomas Nix door de commissaris van de Koningin in Noord- Brabant, prof. De Quay en van de andere nieuwe gebouwen staan o.a. op het pro gramma een openingsconcert door het Brabantse orkest, een burgerdag met openluchtmaaltijd en eiertikwedstrijd, een olympische dag met demonstraties van judo, volley, atletiek, reidans enz., speedboatraces en waterskiwedstrijden op de Maas, kinderfeesten, een jazz- festijn met de Dutch Swing College Band, een grote kermis, vuurwerk, een nachtfeest in de schouwburg, enz. enz. Verder is er nog een drievoudige ten toonstelling: „KinderenArtiestenIn dustrieën-exposeren", welke door de Cuykse kunstenaar Frans Smeets in samenwerking met zijn broer pater Smeets M.S C. ontwerper van de missietentoonstelling AMATE en van het missie-paviljoen van de komende wereldtentoonstelling te Brussel in de nieuwe halschool wordt ingericht. Op de kunstexpositie zullen werken van de Cuykse kunstenaars Enno Brokke, Ge rard Bruning, Jan Gregoor, Wim Noord- hoek en Frans Smeets worden tentoon gesteld. Op deze drievoudige tentoon stelling komen wij na de opening nog nader Ijerug. AI bij al een veelbelovend en Indruk wekkend feestprogramma, dat na de in spanning en onverdroten activiteit van de afgelopen jaren alleszins verant woord is, alle bestedingsbeperking ten spijt De Franse militaire autoriteiten te Al giers hebben gisteravond met klem een verklaring van de Tunesische regering tegengesproken, dat de Franse troepen, die zondag de Algerijnse grens hebben over schreden, een Tunesische grenswacht en zes militairen zouden hebben gedood. De Franse autoriteiten herhaalden hun verklaring, dat de Franse militairen een bende Algerijnse opstandelingen over de Tunesische grens achtervolgden en zes van hen doodden. De Tunesische zaakgelastigde te Parijs heeft inmiddels een protest tegen „de flagrante schending van de integriteit van het Tunesische grondgebied" overhan digd. De waarnemende president van Tunesië, Bahi Ladgham, verklaarde te Tunis, dat Tunesië zich tot internationale organisa ties zal wenden om steun, als zijn on schendbaarheid wordt bedreigd door ver dere grensgevechten met Franse troepen. Hij bestreed de opvatting van de Fransen, dat dezen het recht zouden hebben vluch tende Algerijnse opstandelingen over de grens te achtervolgen. Ladgham zei, dat er jl. zondag bij de grens geen gevecht tussen Fransen en Algerijnen was geleverd. Het hoofd van een kleine Tunesische eenheid, die de grenspost bij Haidra bewaakte, had be richt ontvangen, dat Franse troepen de gréns hadden overschreden. Hij zond hier op een patrouille van tien man, versterkt met leden van de Tunesische nationale garde met een vrachtauto om een on derzoek in'te stellen. De patrouille ont dekte, dat er een huis was vernield door mortiervuur van over de grens. Plotseling waren er toen zeven Franse pantserwa gens en vijftien vrachtauto's verschenen, die met lichte wapenen' het vuur open den. Van de Tunesische patrouille werden De S-R 53, een der nieuwste Britse vliegtuigenis uitgerust met geleide project tielen aan de vleugeltips. Merkwaardig is het staartstuk met de hooggeplaatst hoogteroeren. vier man gedood en twee door de Fran sen over de grens meegenomen en daar „op een bijzonder wrede wijze ge dood, aldus verklaarde de vice-president Ladgham op een persconferentie te Tunis. Het telefoongesprek, dat een 26-jarige onderwijzeres in een cel op het Damrak te Amsterdam heeft gevoerd, is haar duur te staan gekomen. Bij het verlaten van de cel vergat zij haar nieten tasje mee te nmen. waarin zich onder meer haar portefeuille met niet minder dan f 357 bevind. Eerst toen ze 5 minuten ouder was geworden haar neus vroeg om het zakdoekje uit het tasje kreeg zij de schok van het gemis. Teruggehold naar de telefooncel bleek het mandje al weggehaald. Zij heeft bij de politie aangifte gedaan. Protest van Pankof De Oostduitse regering heeft gisteren geprotesteerd tegen de stationering van Wesduitse zeestrijdkrachten in de Oost zee en alle Baltische staten uitgenodigd de onderlinge economische, culturele en verkeersbetrekkingen uit te breiden en een niet-aanvalsverdrag te sluiten. In de Oostduitse verklaring wordt gezegd, dat de Oostzee gemaakt wordt tot een „operatiebasis van de NATO voor een toekomstige atoomoorlog' Een vreedzame samenwerking tussen de Oostzeestaten is daarom, naar de mening van de Oostduitse regering, een dringende noodzaak. De K.L.M, heeft gistermorgen een nieu we garage voor auto's van haar passa giers in gebruik genomen. Deze biedt onderdak aan 70 tot 80 wagens, evenals de reeds bestaande en ook door de ge meentelijke dienst Luchthaven Amster dam gebouwde boxengarage. Men heeft dit tweede onderdak voor auto's gebouwd, omdat er gróte belang stelling bleek voor deze dienstverlening aan luchtreizigers, die een paar dagen weg blijven en in die tijd hun wagen bij de luchthaven willen laten staan. Na de oorlog is echter het grote keer punt gekomen in deze uitzichtloze situatie. -Het in een gezapige landelijke rust ingedommelde stadje is plotseling aangeraakt door de toverstaf der mo derne dynamiek en een nieuwe bruisen de activiteit is aan dit contact ontspron gen. Wat was nl. het geval? Na de oor log nam de regering eindelijk het struc turele werkloosheidsprobleem in ver schillende achtergebleven gebieden van ons land met kracht ter hand. Ook het Land van Cuyk behoorde tot deze gebieden en werd dan ook opge nomen in de reeks van ontwikkelings gebieden, die speciale steun nodig had den. Rijk en provincie stelden belang rijke bedragen beschikbaar om in deze gebieden een klimaat te scheppen, dat gunstig is voor het aantrekken van industrieën. Deze kans heeft Cuyk met gretige hand gegrepen en dank zij deze steun, maar vooral ook door eigen initiatief en durf heeft het zich in enkele jaren tijds aan de wurgende greep van het verleden ontworsteld en een nieuwe veelbelovende toekomst geschapen voor de snelgroeiende bevolking tei plaatse en ln de omtrek. Er is een nieuwe geest, een nieuwe dynamiek vaardig geworden over het ingeslapen stadje aan de Maas. De kloeke gebouwen, die op 6 september a.s. zullen worden geopend vooral het nieuwe raadhuis en de schouw burg zijn hiervan een indrukwek kend symbool. Aangetrokken door het nieuwe klimaat in het oude stadje de gemeente bouw de zelfs op eigen risico verschillende fabriekshallen heeft zich in de afge lopen jaren een belangrijk stuk in dustrialisatie voltrokken. En hetgeen uit conjunctureel oogpunt van vitaal belang is het Is een industrialisatie met een zeer gevarieerd karakter, zodat slapte in de ene bedrijfstak kan worden opgevangen door andere, die' geen last hebben van enige terugslag. Op het ogenblik plukt men al de vruchten van deze gelukkige differentiatie in de in dustriële bedrijvigheid. Deze bedrijvigheid omvat o. a. reeds de produktie van zuivel en andere voedings. middelen, van leerwaren, sigaren, meu bels, vlees- en houtwaren, schrijf machines, slijpschijven, hijswerktuigen, machines, ovens, emballage enz. De nieuwe dynamiek, welke zich ln Cuyk heeft baangebroken, wordt ge dragen door een zeer dynamische bur- De St..Marlinuskerk beheerst met haar markante toren nog altijd hel geme«stpr, dp heer L. F. W. Jansen. tur-i. T-""nnver de nieuwe kansen, welke beeld van Cuyk. Het gemeentelijke beleid munt echter niet alleen uit door durf en onder nemingszin, het wordt tegelijk met de nodige prudentie gevoerd, zoals op voor beeldige wijze blijkt uit het besluit van het gemeentebestuur de eerste jaren geen industrie meer toe te laten, om aldus een adempauze te scheppen, waar in de bevolking zich op sociaal-cultureel gebied kan aanpassen aan het nieuwe industriële levensklimaat. Voorwaar een wiis en moedig besluit Ter wille van een harmonische ont wikkeling laat men welbewust aan trekkelijke industrie-vestigingen schie ten en heeft men het accent nu eerst gelegd op de sociaal-cvfturele sector. Op dit gebied is er al belangrijk werk verricht. Het onderwijs is bijv. grondig vernieuwd en is thans op de meest moderne leest geschoeid. De nieuwe halschool voor jongens, die vorig jaar is geopend, is van deze modernisering wel het meest spectaculaire symbool. Men is hier uitgerust met de meest moderne middelen en apparatuur. Ook de nieuwe kleuterschool, ontworpen door de Cuykse architect J. A. Eibers, die 6 september a.s. wordt geopend, is in alle opzichten up to date. De jeugdzorg en jeugdorganisaties In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Daams (P.v.d.A.), die de bezwaren betroffen welke de gemeente Vught en vele be woners hebben tegen de reeds onder nomen uitbreiding en wijziging van schietbanen in deze gemeente, he,eft de minister van Oorlog, ir. C. Staf, o.m. geantwoord, volledig begrip te hebben voor de wensen van Vught. Het komt in vele gemeenten in ons land vooral dus de minister, dat militaire inrich tingen, die lang geleden op de toen meest gewenste plaats werden geves tigd, door cle groei van de bevolking en haar bedrijvigheid thans ongunstig gelegen zijn.. Overplaatsing brengt echter veelal weer nieuwe bezwaren van planolo gische aard mede, nog afgezien van de zware financiële offers, die deze zou meebrengen voor een belang, liggende buiten dat van de defensie, doch niet temin drukkende op de defensiebegro ting. In het onderhavige geval wil de mi nister er slechts op wijzen, dat de Dru- nense duinen eigendom zijn van de Vereniging tot behoud van natuurmo numenten. De door Vught opgeworpen vraag (vestiging van de schietbaan in de Drunense duinen) zal desalniettemin de volle aandacht van de minister heb- ben en door hem nauwgezet onderzocht worden. De minister heeft een beeld gegeven van het overleg, dat met de meest be langhebbende instantie (de gemeente Vught) heeft plaats gehad en nog plaats vindt en waarin de weigering van de hinderwetvergunning slechts een fase is geweest. Hij wil echter toe geven, dat deze weigering hoezeer niet verwacht, toch als mogelijk had dienen te worden onderkend en dat de werken voorbarig in uitvoering zijn gebracht. Niet ter verontschuldiging, doch wel tot beter begrip, wil de minister nog mededelen, dat de gewijzigde baan- structuur, die in uitvoering is genomen, zich het verst van de bewoonde Loonse- baan op het schietterrein bevindt, te weten op ongeveer 500 meter. De dich ter bij de Loonsebaan gelegen zes schietbanen, waaronder de handgra- naatbaan en de mitrailleurbaan zijn niet bij de wijziging betrokken. De wijziging bedoelt meer schutters tege lijk te doen oefenen, zodat het mogelijk wordt het schieten te beperken tot de uren tussen 8.00 uur en 18.00 uur en in de vroege morgenuren en de avond uren de lawaaihinder te vermijden, waarmee overigens ook het belang van een betere dagindeling voor de oefe nende troepen wordt gediend. Zoals bekend, wordt de Raad van State bij zijn beoordeling voorgelicht door de directeur-generaal van de Ar beid, die ter zake van de door de wij ziging beweerdelijk optredende vergro ting van de hinder uitvoerige geluids- proeven heeft genomen. Omdat van militaire zijde aan deze proeven is me degewerkt, bestond er reeds een indruk van de uitkomst dezer proeven. In het algemeen zal in de toekomst niet meer tot soortgelijke uitvoering van werkzaamheden worden overge gaan. De uitvoering der werken is on middellijk na de beslissing van het college van Burgemeester en Wethou ders van Vught gestaakt. De minister hoopt in de beslissing van de Raad van State een aanwijzing te vinden voor de uiteindelijke structuur der banen, welke met de geringst mogelijke kosten tot stand zal worden gebracht. bij het Telefoondistrict Rotterdam. Een hoogst belangrijke, interessante en bij uitstek vrouwelijke taak wacht u daar! De opleiding geschiedt tijdens de tewerkstelling. Vereiste: MULO-diploma of daarmee gelijkgesteld diploma. Nadere inlichtingen omtrent werk, salaris, vooruitzichten e.d. kunt u krijgen te Rotterdam in het PTT-gebouw Coolsingel, ingang Stadhuisstraat, op: vrijdag, 6 september van Ik-11 uur en van 19-22 uur zaterdag, 7 september van Ik-11 uur U zult dan tevens de telefoonzalen kunnen bezichtigen. Ook uw ouders zijn van harte welkom. Reiskosten worden vergoed. Mondeling solliciteren bij de heer J. de Korver, PTT-gebouw Coolsingel, ingang Stadhuisstraat. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur van het Telefoondistrict Rotterdam, Botersloot 181 te Rotterdam. Vergoeding van reiskosten. Pensiontoelage, Gunstige vakantieregeling WARANDE 207 SCHIEDAM TEL. 68211 Lid S.F.N. WIJ HEBBEN PLAATS VOOR: Goed loon plus premieregeling en busgeidvergoedmg. Verbinding met bus 61 v.a. C.S. (halte voor onze fabriek) Aanmelden dagelijks van 8 tot 5 uur bij: N.V. Schuttevaerweg 122 (Spaansepolder) - R'dam - Tel. 51040 Tevens gelegenheid tot aanmelden 's avonds van 7 tot 9 uur bij de heer L. J. GILLET, MathenesserUan 514 'bij Mathenesserplein). Voor direct of later gevraagd op HANDELSKANTOOR TE SCHIEDAM, een Prettige werkkring, goede salariëring en sociale voorzieningen. Bus- of tramkosten buiten Schiedam worden vergoed. Aanbiedingen onder no. 5743 C bureau van dit blad. SCHIEDAM HAVENSTRAAT 19 vraagt voor haar afdeling boekhouding 22 26 jaar, in het bezit van het praktijkdiploma boekhouden. Schriftelijke sollicitaties aan het kantooradres: Haven straat 19, Schiedam.' Me, Bui ba. iirj Jtac Ln sa £ui ?to'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6