Wethouder Ruiter blijft aan ondanks verzoek van PvdA Fototentoonstelling over jonge mensen in groeiend Rotterdam Oe man moet voor zijn Vrouw blijven zorgen 6ok als de vrouw wegloopt en financiële zorgen kwellen Italiaans architect Exclusiviteiten ven Verhildersum herleefd 6000 man defileren voor generaal Hasselman Het Zuidelijk Toneel bij T oneelcoördinatie De Apeldoornse wethouderskivestie Het gezicht van de stadsjeugd Nieuwe behandelings wijze van polio Kostbare sierlijke meubels met de mogelijkheden van een meccanodoos PAGINA 3 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 Tentoonstelling te Leens LEERGANG HOGERE BESTUURSDIENST PATER dr. S. MAAS SJ. 25 JAREN JEZUÏET Maatschappelijke bete kenis van de Missie in niet-westerse gebieden Weinig politiek fatsoen Onaanvaardbaar Vinding van Belgische arts Vrouiv liep teeg De Italiaanse architect O. Bor sani is een vindingrijk kunstenaar. Hij mag zeggen dat hij er in is ge slaagd een juist evenwicht te vin den tussen de eisen van de estheti ca en de constructiemogelijkheden van de techniek. Jarenlang heeft de heer Borsani gestudeerd en ge- experimenteerd alvorens hij be reikte dat zijn ontwerpen op een simpele economisch verantwoorde manier in serie kunnen worden vervaardigd. Economisch verant woorden..., de afzet zal echter niet groot kunnen zijn. De heer Borsani heeft namelijk bij het verwezen- Te veel hooi op vork Drs. VAN ECK OPVOLGER VAN dr. WEISGLAS Jhr. mr. dr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer heeft wellicht nog nooit zo'n goede indruk gekregen van de wijze, waarop zijn geslacht vroeger in Leens heeft geleefd, dan toen hij giste ren op de borg Verhildersum te Leens werd ontvangen door de organisatoren van de tentoonstelling „Verhildersum Herleefd", die hier tot 14 september wordt gehouden. In deze borg is de sfeer herleeft van het leven, dat er een a twee eeuwen ge leden werd geleid. Het Ommelander Mu seum is er in geslaagd een prachtige collectie klederdrachten samen te bren gen en daaromheen de interieuren van vroeger te herscheppen. Er is verder een verzameling meubelen, sieraden, en werk tuigen bijeengebracht die een uitsteken de indruk geeft van vervlogen tijden. Het comité, dat voor het Ommelander Museum de tentoonstelling inrichtte, heeft van vele zijden medewerking ont vangen, zoals van de familie Van Star- kenborgh Stachouwer, die schilderijen en sieraden afstond en een deel hiervan gis teren nog naar de oude borg bracht. De tentoonstelling is in een bijeenkomst in hotel Mercurius te Leens door de burge meester de heer J* C- Lindeboom ge opend. Prof. dr. G. A. van Poelje, voorzitter van de commissie van advies omtrent de vorming en vakopleiding van het burger lijk rijkspersoneel, heeft gisteravond in de Trèves-zaal te Den Haag namens de minister van binnenlandse zaken de leer gang voor de hogere bestuursdienst ge opend. Deze opening werd bijgewoond door vertegenwoordigers van enkele uni versiteiten, de rector van het Institute of Social Studies, enige secretarissen-gene raal, leden van de commissie van advies en de deelnemers aan deze cursus, die ongeveer 21/* jaar zal duren. Zoals bekend is, zal generaal B. R. P. F. Hasselman op donderdag 31 oktober zijn functie van chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijd krachten. neerleggen. Aan het interne afscheid van de generale staf op 31 okto ber zal op woensdag 30 oktober een openbaar afscheid voorafgaan van de landstrijdkrachten. Te 11.00 uur zal ge neraal Hasselman aan de Rondweg bij Oud-Leusden ten zuiden van Amers foort een aantal onderdelen inspecteren, die voornamelijk gelegerd zijn in de om geving van Amersfoort en die tezamen de Koninklijke Landmacht vertegen woordigen. Na de inspectie volgt het défilé der deelnemende troepen. Aan de inspectie en het défilé zullen ongeveer 6000 man deelnemen. ken? En ook op dit laatste punt is het rapport overtuigend als het een een malige financiering per te stichten kerk suggereert, die het beleid van de kerken volkomen vrij laat. INTUSSEN STAAT Prinsjesdag voor de deur en is de Rijksbegroting in aan tocht, die wel zeer duidelijk van het opschrift „bestedingsbeperking" zal zijn voorzien. Het is dus aan het Ka binet te beslissen welke bestedingen onder het snoeimes door moeten. Het moet ons echter van het hart, dat de voorstellen van de Commissie-Sassen van zulk een vitaal belang voor ons volksleven te achten zijn en tegelij kertijd zulk een bescheiden tegemoet koming in de noden der kerkgenoot schappen omvatten, dat het als een eis van goed staatsmanschap moet be schouwd worden, het voorontwerp van wet inzake_ de rijksbijdragen in ker kenbouw in een wetsontwerp om te zetten. Bestedingsbeperking is vooral als zij zich buiten de consumptieve sfeer gaat bewegen een hachelijke, zij het soms onvermijdelijke, zaak. Maar wanneer een investeringsbeperking dreigt het volksleven zijn kardinale punten onverzorgd te laten, schiet zij haar menselijk doel voorbij en vormt zij een bedreiging voor de gemeen schap, omdat zij haar bindend cement aantast. worden uitgesmeerd, zodat een boven matige prestatie van de kerkgenoot schappen wordt geëist. De stijging der bouwkosten belem mert intussen de uitvoering van deze taak in ernstige mate, terwijl de par ticuliere bijdragen mede als gevolg van de sociaal-economische situatie en van de gestegen belastingdruk niet in staat zijn deze kostenstijging te compense ren. Bovendien is de taak van de kerk genootschappen nog verzwaard en ver breed niet in het minst door de groeiende noodzaak tot gespecialiseer de zielzorg, terwijl daarnaast hun hulp fondsen aanzienlijk verzwakt zijn ten gevolge van de door de oorlog aan gerichte schade aan kerkgebouwen en de snelle, ongesubsidiëerde kerken bouw der laatste tien jaren. Is het bij deze stand van zaken te verbazen, dat in de Commissie-Sassen ernstig gezocht is naar een subsidie regeling, die de hier en daar gevreesde dreiging voor de autonomie van de kerkgenootschappen weet te ontwij- Op de laatst gehouden vergadering van de „Stichting Toneelcoördinatie is beslo ten dat „Het Zuidelijk Toneel" per 1 sep tember 1957 officieel lid is van de To neelcoördinatie. In het bestuur en de raad van direc teuren zal het gezelschap worden verte genwoordigd door de heren Lo van Hens- bergen en Gerrit Lindenberg. Op 7 september herdenkt, pater dr. S. Maas S.J. <je dag, dat hij voor 25 jaar in de orde der Jezuieten trad. Aan deze herdenikung zijn, naar de gewoonte der orde, geen uiterlijke feestelijkheden ver bonden. Pater Maas is sinds september 1953 directeur-hoofdredacteur van „De Linie". (Van onze correspondent) Het pleit in de Apeldoornse wethouders kwestie, die reeds enige weken de ge moederen in de gemeente Apeldoorn bezig houdt, is beslecht. De heer S. Ruiter, wethouder van gemeentewerken, deelde tijdens de donderdagmiddag gehouden raadsvergadering mede, dat hij niet zou voldoen aan de wens van zijn fractie en partij (PvdA) om zijn zetel beschikbaar te steilen ten behoeve van zijn partijgenoot, de heer J. H. de Groot. Daarmede heeft Apeldoorn sinds giste ren definitief een zogenaamde „wilde" wethouder. De heer Ruiter werd indertijd wegens ziekte van de heer De Groot eerst tijde lijk en later definitief als wethouder voor de P.v.d.A. gekozen, maar hij zou tegen over zijn partij de belofte hebben gege- geven te zullen aftreden, wanneer de heer De Groot weer volledig hersteld zou zijn. De heer Ruiter trok zich echter niet te rug, toen na het herstel van de heer De Groot de P.v.d.A. daarom verzocht. Deze weigering had een schorsing als partijlid tot gevolg. In zijn verklaring deelde de heer Rui ter verder nog mede, dat hij het niet in het belang van de gemeente Apeldoorn achtte op dit moment plaats te makep voor de heer De Groot. Hij verklaarde voorts, dat hij geen dienaar is van zijn fractie, doch al of niet lid zijnde van de P.v.d.A. niet zou afwijken van zijn sociaal-democratische beginselen. Alleen.- wanneer het zeker zou zijn, dat de raad de heer De Groot tot wethouder zou kier zen, aldus de heer Ruiter in zijn verkla ring, zou ik heengaan, omdat dan de ze kerheid bestaat, dat de P.v.d.A. twee wethouderszetels zal blijven bezetten. Mo menteel is deze zekerheid helemaal niet aanwezig. De fractie-voorzitter van de C.H.U., de heer J. Wieten, die tevens sprak namens de fracties van de A.R.P. en V.V.D. ver klaarde. dat het genoemde fracties zeer pijnlijk had aangedaan, dat men hen in de vergadering van de P.v.d.A. had ver weten samen te spannen met een woord breker en man zonder moraal. De woor den, die hier t.o.v. ons zijn gesproken aldus de heer Wieten, getuigen van wei nig politiek fatsoen. Men belastert ons blijkbaar, omdat wij niet naar de pijpen van de P.v.d.A. wensen te dansen. Er is, toen de heer Ruiter als kandidaat werd gesteld, geen enkele restrictie ge maakt en tenslotte hebben wij niets te maken met afspraken, die bij de P.v.d.A. binnenskamers worden gemaakt. De raad kiest de wethouder en heeft dit in het ge val van de heer Ruiter gedaan met 36 van de 37 stemmen. De fouten zijn door de P.v.d.A. zelf gemaakt en het is laf nu de brokken in andermans schoenen te schuiven. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer H. Götte, deelde hierna mede er bij tc blijven, dat de heer Ruiter zijn woord had gebroken en dientengevolge als wethouder voor zijn fractie onaan vaardbaar was. Hij was van mening, dat andere partijen probeerden uit de interne moeilijkheden van de P.v.d.A. politieke munt te slaan en tweedracht te zaaien. Wij hebben er ernstig over gedacht, al dus de heer Götte. ook onze tweede wet houder te verzoeken als wethouder heen te gaan, om daarmede aan te tonen, hoe wij over het politieke spel, dat nu ge speeld wordt, denken. Maar zulks zou niet in het belang van de gemeente Apel doorn zijn, aangezien onze tweede wet houder zeer deskundig is. De heer Wieten merkte in tweede instan tie nog op, dat er, omdat zulks beter met de belangen van de P.v.d.A. zou stroken, voor de andere fracties geen reden was nu de heer Ruiter maar opzij te schui ven. De fractievoorzitter van de A.R.P. en die van de V.V.D. sloten zich bij de woorden van de heer Wieten aan, terwijl de heer C. J. Hoffman als fractievoor zitter van de K.V.P. verklaarde, dat zijn fractie inderdaad een herbenoeming van de heer De Groot zou hebben gesteund. Niet, aldus de heer Hoffman, omdat wij naar de 'pijpen van de P.v.d.A. dansen, doch uit louter menselijke en christelijke opvattingen, zoals die in de maatschap pij gelden. Daar immers zal men iemand, die door ziekte tijdelijk zijn werk niet kan verrichten, bij herstel ook zijn oude functie hergeven. JEUGD TUSSEN LIJNBAAE EN BINNENWEG", zó heeft cineast en scenarioschrijver Jan Schaper de fotoreportage genoemd, welke mo menteel de wanden van het eethuisje ,,'t Achteronderaan de Witte de With- straat in Rotterdam versiert. De foto's z\jn bedoeld als voorstudies op een nog eenmaal te maken film, waarvoor de maker zijn „materiaal" meent gevon den te hebben bij een bepaalde groep van Rotterdams stadsjeugd, die reeds eerder in het licht der publiciteit was doorgedrongen vanwege een overigens zeer onschuldige „levenshouding". Een houding die meer was gericht op de uiterlijke vorm dan op een instelling, die zelfs de naam van mentaliteit niet verdient. Het lijkt ons nogal overdre ven hierin iets verontrustenas te zien. Het oeroude „probleem" van de bot sing tussen oud en nieuw, tussen ge woonten, overlevering en een vaag zoe ken naar nieuwe spontane levensvor men is in Rotterdam bij de jeugd sterk opgevallenO.a. omdat Jan Schaper het registreerde. Hij wil alleen maar fotograferen. Zo maar. En bij de keuze van zijn onder werpen laat hij. zoals hij zegt, zich lei den door datgene wat hem plotseling frappeert. Hier is het de jeugd, de „teenagers" en dan nog een bepaalde groep van hen. die. zonder het vaak zelf te beseffen hem kans op kans ge ven zijn „materiaal" te verzamelen. Hij vindt, dat bij deze jonge mensen de kansen liggen voor een speelfilm, waarin het toneelmatige en het over- drevene (feilen van de Nederlandse produkten tot n-u toe) geen voet aan de grond krijgen, maar waar juist rea listisch (aan neo-realistisch is hij mis schien nog niet toe) en toch met een sensibiliteit, welke het onderwerp ver draagt, het leven benaderd zo niet be trapt wordt. Hoe hij te werk is gegaan? Als een dief, stelend, links en rechts wat hij te pakken kon krijgen, betrappend zonder zelf betrapt te worden en zo veel mogelijk onzichtbaar, zodat de ob jecten de minitieuse momenten van zichzelf-zijn niet moedwillig zouden maskeren. Niet overal is hem dat ge lukt. Duidelijk is echter te merken dat hij uit een veelheid van shots de foto's heeft gekozen, welke het dichtst 6e on bevangenheid benaderen en de pose geen kans geven. En ook al i,s er gepo- \Y/ ANNEER nu Nederland voor SUNFED fondsen beschikbaar stelt (d.w.z. voor een zeer beperkt SUNFED, waaraan de V. S. en Groot Brittannië niet meedoen) dan dragen ook de katholieken door hun belas tingoffers daartoe evenzeer bij als andere groepen der bevolking. Dat de moderne welvaartstaat een deel van hun fiscale penningen offert aan een internationale solidariteit, welke op de natuurwet berust, daarover kan men zich slechts verheugen. Maar juist vanwege de sociale, cul turele en morele repercussies van de door SUNFED verstrekte makro-hulp zit er voor de katholieken, naar het ons voorkomt: onontkoombaar, nog een andere kant aan de zaak. In zo verre deze repercussies namelijk tot uitwerking komen in de missiegebie den, stellen zij de missie en de in heemse christelijke gemeenschappen voor nieuwe taken. Volgens deze zienswijze zal de realisering van SUNFED-projecten de inspanningen van de katholieken om hun missies deskundig uit te rusten geenszins verlichten. Integendeel. De realisa tie van SUNFED stelt ons nieuwe eisen. Een vaag zoeken naar nieuwe spontane levensvormen seerd, dan valt de onbevangenheid, waarmee het werd gedaan, mee, iets wat misschien juist bij deze kameraad schappelijk met elkaar omgaande groep jongeren gemakkelijker te bereiken is. Het menselijke element in deze foto's, sommige doen heel sterk den ken aan de tentoonstelling „Family of Man", verkiest hij boven perfecte vondstjes, zoals die vaak bij fototen toonstellingen worden aangetroffen. Maar er is ook een zekere willekeur, een toeval, waarbij het evengoed an ders zou kunnen zijn uitgevallen dan nu is vastgelegd. Schaper zegt alleen te willen registreren, maar het gaat van de andere kant in sommige soorten van fotografie minder om de toeval lige kennis dan om de interpretatie. Deze interpretatie, als die er zou zijn, maakt juist de man achter de camera bekend, heeft als gevolg, dat hij en geen ander deze foto's kan hebben ge maakt. Daarom is bij deze tentoonstel ling. hoe verrassend soms de reporta ges 'zijn, het eigenlijke gezicht, een be kentenis, als men het zo wil uitdruk ken, niet duidelijk te voorschijn geko men. De Belgische arts dr. Albert Adam heeft gisteren te Brussel meegedeeld een nieu we, eenvoudige elektronische behandeling van kinderverlamming te hebben gevon den, waarmee zelfs acute gevallen binnen enkele uren kunnen worden genezen, in dien de behandeling binnen 48 uur na het optreden van de aanval wordt toegepast. Dr. Adam is zojuist teruggekeerd uit Belgisch Kongo, waar hij in opdracht van de Belgische regering in grote plaatsen centra heeft ingericht voor zijn behan deling. De arts zei, dat deze nieuwe methode, waaraan hij acht jaar heeft gewerkt, ge baseerd is op een elektrische stroom van lage frequentie. Zes mensen, die met acute kinderver lamming waren binnengebracht in een ziekenhuis te Leopoldstad in de Belgische Kongo waren allen binnen enkele uren genezen, aldus de arts. Een zevenjarig meisje, wier geval zeer ernstig was, werd in de loop van een nacht met de nieuwe methode behandeld met als gevolg, dat zij de volgende ochtend reeds tot spelen in staat was. Voor de behandeling, die heel eenvou dig is, heeft men een apparaat nodig van de grootte van een radiotoestel, aldus dr. Adam. bedrijfje getrokken om te kunnen leven. Uit eigen vrije wil is hij met die tweede vrouw getrouwd en nu heeft hij te veel hooi op zijn vork ge nomen. Het gaat niet aan, zelf wel te eten en dan het vroegere gezin aan de steun van sociale zaken over te laten." Ook hier werd bevestiging van het vonnis van één maand voor waardelijk gevraagd. ..tr was volgens de wet verplicht, voor uw gezin te zorgen. Zelfs al ^Mt er dan misschien heel wat op uw vrouw aan te merken; u had haar J'et in de steek en onverzorgd ach- pr mogen laten. Dat ging vroeger J'el, maar nu gaat dat niet zo ge makkelijk meer. Tegenwoordig is dat 'et ongevaarlijk." Dit zei de presi dent van het Gerechtshof te Amster- am, die dezer dagen een drietal za- ?en te behandelen kreeg tegen nog etrekkelijk jonge huisvaders, die "'aren veroordeeld tot gevangenis- 'raffen, wegens het „in hulpeloze °estand brengen en laten van de Uditgenote (of gewezen echtgenote), j °r onthouding van noodzakelijk pvcnsonderhoud, wetende, dat geen 'lanciële huip van familie kon wor- aen verwacht. Een Utrechtenaar trouwde enkele p.rcn geleden, hoewel hij wist „dat lp-n ,vr°uw geen braaf leven had ge- ltJ." De eerste tijd ging het goed, aar toen draaide de man de gevan- »ehis in. De vrouw knoopte connec- *s.met andere mannen aan en wist -j, 'n haar onderhoud te voorzien. jj..en de Utrechtenaar vrij kwam, liet J haar en zijn twee kinderen in de eek. „Zij heeft mijzelf zover ge- J acht", verweerde de verdachte hp procureur-generaal achtte bpm WeI degelijk strafbaar en vroeg „vestiging van het vonnis van de °htie-recbter: twee maanden ge- atigenisstraf. Uit de derde en laatste zaak zou men kunnen concluderen, dat de man verplicht blijft, zijn vrouw en kin deren geld te sturen, zelfs wanneer die vrouw wegloopt en weigert bij haar man terug te keren, hoezeer die daarop ook aandringt. De verdachte, een stuurman uit Rotterdam, had zijn vrouw en twee kinderen geen geld meer gestuurd, toen zij weigerde bij hem terug te komen. De vrouw, die eens vergeving van haar man had gekregen voor een bijzonder ernstige misstap, had hem met de kinderen in de steek gelaten en sloeg geen acht op de smeekbeden van de man, bij hem terug te komen. Zij was een echtscheidingsprocedure begonnen, won deze en de man moest betalen. Hij deed dit, zoals gezegd, niet en daarvoor was hij door de po- litie-rechter bij verstek de man voer weer tot twee maanden veroordeeld. „Het is nu eenmaal zo, zei de Pre sident, dat u destijds nog met die vrouw getrouwd was, al was zij dan naar haar ouders teruggekeerd. En zo lang u gehuwd bent, blijft n ver plicht om voor haar te zorgen en met name voor die twee kinderen. Het gaat niet aan om dan maar te zeg gen, dan betaal ik niet. Zo eenvou dig is het ook niet." De procureur-generaal zag ver zachtende omstandigheden en vroeg een voorwaardelijke straf van twee maanden. In alle zaken zal het Hof op 10 september a.s. uitspraak doen. (Van onze Amsterdamse redactie) die de „ruimtelijke werking" in de bin nenhuisarchitectuur vervult. Dit is bijv. heel sterk het geval bij een eettafel, waar van het blad in verticale stand op en neer is te bewegen. Men kan de hoogte van de tafel dus aanpassen aan die van de kamer en eventueel ook aan de lengte van de eters. Sjiek is ook een salon tafeltje, waar in het blad een ruimte is uitgespaard bijv. voor een ronde pickup. Kunstig van constructie tenslotte zijn ook de schrijftafels en de kasten. De bureaus bestaan uit beweegbare delen, zodat men zichzelf desgewenst geheel kan inbouwen en dan efficiënt werken op een klein oppervlak. De kasten worden opgebouwd uit losse sigmenten, te voegen in een model naar keuze. De heer Borsani gebruikt voor zijn meubelen prachtige houtsoorten en wol len stoffen van zeer zachte en fijne tinten, die om het skelet bevestigd zijn als hoe zen en gemakkelijk afgenomen kunnen worden, bijv. om te laten stomen. Hij ver vaardigde voorts matrassen van e»n materiaal, opgebouwd uit ogenschijnlijk losse cellen, die heerlijk veren en altijd weer hun oorspronkelijk model innemen. Een door hem verzorgd interieur ver schaft zo vele genoegens voor het oog maar ook voor de „rest van 's mensen corpus". Voor velen zal Borsani's woning echter wel een ideaal moeten blijven. De architect is zich zelf ook bewust, dat hij geen populaire meubelen heeft ontwor pen. Men vergelijkt zijn interieur wel wat de luxe aangaat met de wagen „Alfa Romeo", eveneens een Italiaans produkt. Maar de toekomst is hoopvol, want de doelstelling van de heer Borsani is toch dat uiteindelijk een zo groot mogelijk publiek zal kunnen profiteren van pro dukten, „die niet alleen perfect van uit voering zijn, maar ook essentieel van functionele vormgeving". Met dit voor uitzicht moeten we het voorlopig dan maar doen. ^en autoverhuurder uit Haarlem 3 niet voldaan aan zijn alimenta- -yerpiiehtingen. Een half jaar had iedere week ƒ50.- aan zijn vroe- gezin betaald. Hij kreeg echter ^nslag in zaken en stuurde toen 5ts meer. De procureur-generaal J^ierp dit beroep op overmacht. eze verdachte is met een andere getrouwd en voor haar en zelf heeft hij wel geld uit zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3