Weerzien met „mijn dorp in Frankrijk" OPSTAND OP CUBA Enige verbetering in orgel van Concertgebouw hel Staatscontrole op sleutelindustrieën O SYRIË STEUNT DE REGERING IN BOEDAPEST van aandelen door Aankoop de regering paginaJ De Republiek wordt er niet populairder op hersteld? Gezag van regering Slotconcert Orgelbouwers-congres Persvrijheid in Z. Afri^ Aannemers weigerden m te sclirii Amerikaans reisverbod naar Bulgarije verzacht Belgrado verbiedt boek van Djilas Geen verhoging post- tarieven voor nieuws bladen Nieuwe nikkel- en cobaltvondsten op nieuw-Guinea De Hongaarse kwestie in de V.N, Nieuwe deportaties in Ghana De kwestie-Cyprus En aldus mede particuliere winst verwerven V B VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 Algerije De cure en de pater Weerzin tegen „het systeem" Simmmmwim Louw noemt onderzoek onbeschaamd ij ven Bezwaar legen opzetclausule Brundage naar Sofia Gevluchte Syriër PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.Y. OPGERICHT „PRAKTIJK" GEEN VOOR. WAARDE VOOR ERKENNING DOOR PRODUKTSCHAPPEN? A erklaring van Karamanlis MALAKKA EN DE V.N. MONTEUR DOOR ELEKTRA SCHE STROOM GEDOOD, Lonen Prof. dr. II. Baudot, de auteur van „Mijn dorp in Frankrijk", heeft na drie jaar weer enige tijd in „zijn" dorp doorgebracht. Daar tus sen in ligt het einde van de oorlog in Indo-China en het ontbran den van de strijd in Algerije. Maar in die drie jaar hebben zich ook wat men met een erg simplificerende term zou kunnen noemen de „twijfel" en het scepticisme van de Franse natie scherper dan ooit gemanifesteerd. Frankrijk schijnt op het ogenblik, ongetwijfeld me de onder invloed van de hartverscheurende problemen, die in Alge rije aan de orde zijn, een nieuwe ernstige crisis van zijn veelbewogen bestaan door te maken. Met bijzonder genoegen leggen wij dan ook de indrukken van de bij uitstek deskundige en scherpe waarnemer, die prof. Baudet is, aan onze lezers voor. juli-augustus 1957. HET is nu drie jaar geleden, dat wij in Frankrijk woonden, in dit dorp. Op weg van ol naar Parijs zijn wij er in de tussentijd dikwijls teruggeko men, maar dat was dan telkens voor toch niet meer dan enkele uren of hoogstens een dag wel voldoende voor enkele persoonlijke contacten en enkele algemene indrukken, maar niet voor meer dan dit. Daarvoor zijn zelfs de weken, die ik er deze zomer doorbreng, nauwelijks toereikend. Maar toereikend zijn zij wel voor enige vergelijking van 1957 met 1954. De indrukken, die men daarbij opdoet zijn niet fundamenteel nieuw; er is hier ondanks alle overlading met in grijpende gebeurtenissen, toch geen sprake geweest van verandering van grondslagen. Maar er zijn, sinds 1954, sterk gewijzigde omstandigheden en er zijn daardoor nieuwe reacties gewekt. Het belangrijkste is niet, dat er intussen weer drie, vier regeringen zijn opgetre den het belangrijkste is, dat proble men, die drie jaar geleden op enige af stand schenen te zijn gebracht, thans dicht-bij-huis zijn gekomen; dichter bij huis dan men misschien voor mogelijk had gehouden. Dat maakt het algemene beeld zoveel somberder dan dat van 1954. Algerije grijpt de mensen en hun ge zinnen persoonlijker aan en veel hefti ger dan Indo-China ooit gedaan heeft. Ik herinner mij goed, hoe weinig indruk al het Franse heldendom in Indo-China of de val van Dien-Bien-Phu hier des tijds op deze mensen maakte. Nu is, direct, iedereen persoonlijk betrokken bij het Agerijnse gebeuren. Uit elke familie zijn jonge mannen overzee en zij zijn daar niet om binnen een afzienbare spanne tijds het Franse gezag, volgens moderne Europese stijl, te liquideren; maar zij zijn er voor onafzienbare tijd gewikkeld in harde strijd, die dagelijks levens kost. Het curieuze is, dt ik, de paar uitge sproken communisten niet meegere kend, op ons dorp geen enkele twijfel aantref over de juistheid van die strijd en geen aarzeling in de wil om door te zetten. Bij de plechtigheid op 14 juli de gebruikelijke vaandelschouw en de op tocht der pompiers naar het monument voor de gevallenen uit de wereldoorlo gen heeft de burgemeester, Algerijn van Europese stam, ditmaal een vrij lange toespraak gehouden. Een begaafd redenaar is hij zeker niet. Hij spreekt rustig en duidelijk en zonder veel ver heffing van stem Maar wanneer hij over A!geri.je spreekt, dat zijn vader land is, dan wordt zijn toespraak toch herhaaldelijk door applaus onderbro ken. Natuurlijk, men hoort alleen hen, die reageren en de anderen en de thuis blijvers hoort men niet, ik weet dat wel. Maar voorzover honderd a twee honderd mensen een luid applaus kun nen produceren, produceren zij dat, ook al is onze burgemeester niet bij uitstek populair. Ik zeg hem later, dat ik deze dag spe ciaal niet naar Parijs ben gegaan naar de grote parade, omdat ik vandaag hem wilde horen over Algerije. „Vergeet het niet", zegt hij me dan, „dat alles, wat in Algerije beschaving is, arbeid, wel vaart, prestatie van welke aard ook, dat dit alles het werk der Fransen is en van niemand anders. De onafhanke lijkheid van Tunesië en Marokko goed; maar Algerije, neen. Het is Frankrijk zelf". RED. jesweekblad kunnen machtig propagan damateriaal zijn en zij winnen het ver re van alle gedrukte tekst. Zij hebben het beeld van het sprookjeshuwelijk in Dreux in alle huizen gebracht en zij hebben een sentiment gewekt van mee leven en aanhankelijkheid, dat de Re publiek minder en minder weet te bie den. Het zijn misschien slechts kortstondi ge gevoelens, maar het zijn in elk geval gevoelens, waar 't republikeinse regime thans niet veel tegenover stelt. Niets an ders dan de figuur van de president zelf, die hoog in ere staat. Het is merkwaar dig te bedenken, dat de gedachte, waar van de stichters der je Republiek zijn uitgegaan bij de constitutie, geweest is: de beknotting, de uitschakeling van de presidentiële macht en dat men tot de eerste periode van de 3e Republiek moet terugzoeken om een persoonlijk prestige te vinden als dat, wat presi dent Coty geniet. Ook hier op ons dorp, dat het geloof in de hele republiek al lang verloren heeft. Men zei ook drie jaar geleden al wel, dat het gouvernement „une honte" was en dat het alle waardigheid verloren had; maar men zei niet zoals nu tief meer zag. Als ik dan vraag naar de meningen omtrent De Gaulle, haalt men de schouders op; men ziet geen reden om aan te nemen, dat hij thans zou kunnen volbrengen, waarin hij tien jaar geleden zoveel jonger nog en met zo onmetelijk groot gezag en ver trouwen bekleed als bevrijder van Frankrijk faalde. Maar de graaf van Parijs, dat is iets anders. Een van de boeren hier legt mij de toestanj uit „Wij zijn in 1792, maar wij hebben an derhalve eeuw meer ervaring en het gaat er nu om, dat wij een andere op lossing vinden". Altijd treedt de histo rie mee in het strijdperk. Ik tracht mij de Nederlandse boer voor te stellen, die mij zeggen zal, dat wij in 1866 zijn.. Naar mijn gewoonte leg ik, wat de een mij zegt, straks aan een ander voor: ik vra- de kapper, wat hij ervan vindt. 1 is wel oud, maar hij is een temperamentvol man en hij bezweert mij, dat het een schgnde is, dat men de koning en de koningin heeft onthoofd en dat hij zou hebben tegen-gestemd. Dat mij dit historisch element in het denken bijzonder sterk treft, is vanzelf sprekend; ik ben nu eenmaal histori cus. Maar niet eerder is mij zo duide lijk geworden als nu, dat in al die his torie de 19e eeuw om zo te zeggen ge heel ontbreekt. Men sluit de Orléans- dynastie aan op die der Bourbons, die zij nog wel meehielp liquideren 1792, vooral 1830. Er bestaat voor deze men sen geen Restauratie en geen Tweede Keizerrijk. Er was 1792 en toen is de Republiek gekomen en daarna zijn de Duitsers twee keer hier binnengeval len; de eerste keer kon de Republiek hen nog zowat tegenhouden, maar daar na is alles steeds bergaf gegaan en de tweede keer had de Republiek niets meer te betekenen. Een ander, die ik over de zaak ondervraag, zegt, dat men de monarchie werkelijk niet had hoe ven onthoofden voor de regeringen, die men daarna aan Frankrijk gegeven heeft „Pour les gouvernements qu'ils nous ont faits après, ils n'avaient pas besoin de ca". kNZE goedhartige maar weinig be gaafde curé is eind juli met va kantie gegaan naar Bretagne, het land van zijn herkomst; de ene zondag, die in die vakantie valt, vervangt hem een pater uit een naburig klooster. Men kent hem hier niet, maar de kinderen van het dorp hebben de kerk met bloe men versierd voor zijn komst en deze zondag is de altijd lege kerk vrijwel vol, zoals anders alleen op hoogtijda gen. Werkelijk, voorzover gelovigheid hier positief aanwezig is of positief ont breekt, staan de curés daarin meer cen traal dan de Kerkleer. De mensen hier willen geloven al willen zij kritiseren; maar zij eisen dan ook iets om in te kunnen geloven en om te kunnen kritiseren; anders dan. iets, waar men zijn schouders over op haalt, zoals men soms doet over de curé en tegenwoordig telkens over de Republiek, i Ik weet wel, en ik zeg het ook steeds, dat mijn dorp Frankrijk niet is. Maar het is daarvan „physiologiquement une celluie"; niet meer, maar niet minder. H. BAUDET. HET is niet het doorzetten van de strijd, wat men hier de regering verwijt, maar het gebrek aan re sultaat; niet haar doctrine, maar haar machteloosheid bij zo grote nationale offers. Maar sterker dan enkel) jaren geleden prononceert zich in de vele verwijten, die worden geuit, een soort wrok over de daling van het nationale aanzien in Europa en in de wereld, waarvoor men het régime verantwoor delijk houdt. Niet deze of gene rege ring, want politiseren, in de precieze zin des woords, doet men hier nog al tijd weinig; men begrijpt de finesses van het merendeel der politieke tegen stellingen ook niet, en men is zich be wust ze niet te begrijpen. Maar men is overtuigd van grote schurkachtigheid bij de staatslieden en op dit ogenblik drukt zich dat uit in kritiek op, nog maals niet deze of gene regering, maar op het régime der Republiek zelf. Niet op de grondwet van 1946, die beruchte onhanteerbare grondwet, want die kent men niet. Maar op de staatsvorm zelf. Er heerst, of in elk geval, er groeit, bij deze eenvoudige mensen, die van poli tiek weinig begrijpen, maar die mis schien juist daarom zo waardevol zijn voor de observatie, een onmiskenbaar anti-republikanisme. I De actualiteit van het Orléans-huwe- lijk, deze zomer, komt die gevoelens, althans voor het ogenblik, duidelijk te hulp. Men kan er zich niet in vergis sen, dat er sprake is van een wel on gearticuleerde maar toch reële sympa thie voor de graaf van Parijs en zijn kinderen en voor de gedachte van de monarchie. Krantefoto's en het plaat- In Cienfuegos in Midden-Cuba is gisteren een opstand uitgebroken, die, naar men aanneemt, is ontketend door aanhangers van de rebel Fidel Castro. Rege ringsvliegtuigen hebben de vlootbasis in Cienfuegos aangevallen, waarvan de opstandelingen zich hadden meester gemaakt. Vannacht deelde de Cubaanse premier, Andres Rivero Aguero, mede, dat de opstand te Cienfuegos is bedwongen. „Opstandige element", aldus de minister-president, „hebben hedenochtend de vlootbasis van Cienfuegos aangevallen, maar de bevelhebber, kolonel Roberto Conesanas, en het onder zijn bevel staande personeel hebben de aanval afgesla gen en het gezag hersteld." Met het K.Tj.M.-vliegtuig uit Malmoe via Kopenhagen arriveerde op Schiphol de Zweedse bloemenjee Gunilla Knutsson, een zeventienjarige studente uit Ystad in de Zweedse provincie Shane, die een vijfdaags bezoek aan Ncderlund zal brengen. Hel fleurige koninginnetje zal zaterdag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam het Aalsmeersc bloemencorso met haar charmante aanwezigheid luister bijzetten. De foto laat zien hoe mej. Annie Hazenberg, dochter van de propagandaleider van het Aals- meerse bloemencorso, de heer S. C. Hazenberg rechtsJ, de Zweedse gaste bij haar aankomst op Schiphol bloemen aanbood. Ten besluite van het le Internationale Orgelbouwerscongres werd in het Con certgebouw een concert gegeven door de organisten Riet Kee en Albert de Klerk op het gerestaureerde orgel in samenwer king met het Kunstmaandorkest o.l.v. An ton Kerstjes. De naam orkest klinkt hier wat te weids in deze hoofdstedelijke con certruimte die bij deze gelegenheid slechts met enkele honderden belangstellenden gevuld was. Het Kunstmaandorkest is meer een kamermuziekensemble dat nu de wat onevenredige taak had met het grote orgel te con-certeren, een rivaliteit die een weinig aan Klein Duimpje en de Reus doet denken. Kee speelde een con cert van Handel en Franck's grande Piece Symphonique en de Klerk het Pre ludium en Fuga in F,s van Bach benevens het Concerto van Poulenc. Er was dus yr De Zuidafrikaanse minister van landsc zaken, Eric Louw, heeft togen® volop gelegenheid om de kwaliteiten van een redacteur van het met de Zui<faLp haardstede terug zal keren met tenschap, dat niet in het Concerts® maar op andere meer door de his gewijde plaatsen in de hoofdstad j,0, Nederland de klankluister van het ningsinstrument voortleeft, waaraa" zich niet genoeg kan spiegelen. MARIUS MONNIKENDAM het gerestaureerde Concertgebouworgel ten toon te spreiden. In dit verband moe ten we er aan herinneren dat dit instru ment thans 65 jaar oud is en destijds on der advies van Jos. Verheyen door Maar- schalkerweerd werd geconstrueerd. In die jaren is het weinig tot samenwerking met het Concertgebouworkest gekomen. Niet dat het orgel niet qua volume een waar dige partner zou zijn: vijftig stemmen, machtig genoeg om een orkest en ev. ook nog een koor enige „fundering" te verle nen. Het was qua dispositie naar de geest van die tijd romantisch-orkestmatig het geen geen beletsel behoeft te zijn om zich tot een meesterwerk te verheffen gelijk de werken van Cavaillé - Coll. Doch het was met zulk een oer-Hol- landse degelijkheid gemaakt, dat ^de klank er stug en nuchter door werd, plomp en zonder veerkracht. Het toe voegen van een vierde klavier; het bij vijlen van enkele bestaande stemmen en vevrandering der tractuur van Barker- pneumatiek en elektrische tractuur voor registers en toetsen, hebben het funda mentele klankkarakter niet gewijzigd. Wel neemt men hiér en daar enkele verhelderende timbres waar, doch het geheel doet denken aan een schip dat door een waddenzee moeizaam laveert. Zowel Handel als Bach, Franck zo goed als Poulenc werden hier het slacht offer vén, wat de te goeder naam en faam bekende organisten ook presteer den. Zodat menig orgelbouwer naar zijn pi' kaanse regering sympatiserende blad Transvaler" verklaard, dat hij het oP den van het Internationale Persinstf dat een onderzoek heeft ingesteld na®r g. bemoeiingen van de Zuidafrikaanse Pc 5, commissie met de Zuidafrikaanse Pe „onbeschaamd" acht. „rSte Louw merkte op, dat het niet de e. a. keer is, dat het Internationale Persifl5 tuut de Zuidafrikaanse regering ervan schuldigt. in haar land geen persvrijbf toe te laten. Het vorig jaar heeft het 1 stituut zich in dezelfde geest uitgelate®' •sinstituut heeft. Een radiostation had gisteren overdag bericht, dat de militairen in Cienfuegos geen aanstalten maakten om het tegen de rebellen op te nemen. Fidel Castro, de leider van de opstan delingen, bestrijdt president Batista reeds sedert deze in maart 1952 door een staatsgreep aan de macht kwam. Van tijd tot tijd kwam het tot een treffen tussen Castro's mensen, die zich in de provincie Oriente in de bergen schuil hielden, en regeringstroepen. Volgens radioberichten, die gisteren in de loop van de dag uit New York warden ontvangen, zouden de opstande lingen, gesteund door vijftig leden van het personeel van de vlootbasis en twaalf leden van de afdeling zeepolitie, zich ook meester hebben gemaakt van het politiebureau van Cienfuegos, nadat de politie geweigerd had zich bij hen aan te sluiten. Cubaanse marine-eenheden zouden hen daarbij hebben geholpen. De menigte op straat zou hebben geroe pen: „President Batista is gevallen." Ook de havenpolitie zou zich bij de opstande lingen hebben aangesloten. Cienfuegos, waar de op een na grootste Ongeveer twintig aannemers, die gis teren in het gemeentehuis van Westzaan bijeen waren, hebben geweigerd hun in schrijvingsbiljetten voor de bouw van een gemeentelijke openbare kleuterschool, te deponeren. Zij maakten namelijk bezwaar tegen een clausule in de voorwaarden, waarin de aannemer verklaart, dat in zijn inschrijvingssom geen bedrag is be grepen, dat aan anderen ten goede zou komen. Met andere woorden het ge meentebestuur van Westzaan wenste zwart op wit te zien. dat de aannemers geen opzetgelden in hun aanbestedings- gelden hadden gecalculeerd. Toen op de vastgestelde tijd burgemeester R. Bek- kcr de bus opende, kwam er zodoende zeen enkel biljet uit. „Voorlopig zal de school wel niet wor den gebouwd. Men zal vermoedelijk tot een heraanbesteding moeten overgaan", a lus gemeentesecretaris Groothand, „al dan niet met die clausule". Het verbod voor Amerikanen om naar Bulgarije te reizen, is donderdag door het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verzacht. De eersten die hiervan profiteren zijn de president van het Internationale Olympische Comité, Brundage, die met nog zes functionaris sen toestemming heeft gekregen de bij eenkomst van het I.O.C. in Sofia op 20 september bij te wonen. Het reisverbod werd zeven jaar gele den van kracht, toen de diplomatieke betrekkingen tussen de V. S. en Bul garije werden afgebroken. Het State De partement zal in het vervolg van geval tpt geval nagaan of toestemming kan worden gegeven voor bezoeken van be perkte duur aan Bulgarije door Ameri kanen. Dergelijke bezoeken moeten om be roepsredenen noodzakelijk zijn en zij mogen niet in strijd zijn met het natio nale belang van de V. S. Ook een Amerikaanse journalist zal de reis naar de bijeenkomst van het I. O. C. meemaken. De woordvoerder van het State De partment verklaarde, dat eventuele aan vragen van Bulgaarse sportslieden en journalisten om een visum voor een be zoek aan de V, S., ook van geval tot geval zullen worden beoordeeld. vlootbasis van Cuba is gevestigd, ligt op ongeveer 225 km ten oosten van Ha vanna. Het leger, dat president Batista steunt, heeft uit Havanna en uit Santa Clara, de hoofdplaats van de provin cie, waarin Cienfuegos ligt, versterkin gen gezonden om de opstand te be dwingen. De opstandelingen zouden 500 gewe ren aan de bevolking hebben uitge reikt. Een poging van de opstandelin gen om de legerkazerne te Cienfuegos te bezetten, mislukte, evenals een po ging van het leger om het politie bureau te heroveren. Een radiostation in New York bericht nog, dat er in het laatste etmaal 18 bom men op Cuba zijn ontploft, waarvan elf in Havanna. Het station noemt de toe stand in Cienfuegos nog onduidelijk. De Joegoslavische regering heeft don derdag de invoer en de verspreiding in Joego-Slavië van het boek „De Nieuwe Klasse" van Milovan Djilas, de voor malige communistische leider, die op 't ogenblik gevangen zit, verboden. Het verbod treft ook alle kranten en tijd schriften, waarin gedeelten van 't boek zijn afgedrukt. Djilas, een vroegere vice-president en lid van het Joegoslavische politieke bu reau. is in december j.l. tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens kri tiek op de Joegoslavische regering. Het boek, dat het communisme veroordeelt, is uitgegeven in New-York, De posttarieven voor de verzending van nieuwsbladen zullen niet verder worden verhoogd, nadat per 1 oktober de in april reeds aangekondigde verhoging is inge gaan. Van de zjjde van de P.T.T. kon men op dit ogenblik nog geen nadere medgdling doen over een eventuele verhoging van het briefport van 10 tot 12 cent en van het port voor briefkaarten van 7 tot 8 cent. Geologische onderzoekingen hebben op Radja Ampat, een groep eilanden aan de westkust van Nederlands Nieuw Guinea, de aanwezigheid aangetoond van nikkel en kobalt. In Nederland is men thans bezig een analyse te trekken uit 2500 monsters. Tijdens een onderhoud op de Utrechtse jaarbeurs heeft de secretaris van het Nieuw-Guinea Instituut te Rotterdam, de heer J. P. K. Eechoud verklaard, dat de analyses uit de eerste honderd mon sters aantonen, dat het gehalte nikkel en kobalt hoger is dan in het gebied van het Cyciooipgebergte in de buurt van Hollandia, waar verleden jaar nikkel en kobaltlagen werden ontdekt. Eind van deze maand verwacht men in Ne derland gereed te zijn met het onder zoek van de monsters, waarna defini tieve cijfers bekend gemaakt kunnen worden. Intussen bestaat er, aldus de heer Eechoud, van Amerikaanse zijde grote belangstelling voor deze nikkel- en ko- baltvondsten op Nederlands Nieuw- Guinea. De regering van Ghana heeft donder dagavond bekend gemaakt, dat zij nog twee deportatiebe elen heeft uitgevaar digd. Het betreft twee stamhoofden, na melijk Amadoe Gao van de Gao-ge- meenschap, beiden te Kocmasi. „De aanwezigheid va,n beide mannen strookt niet met het algemeen belang", aldus de regering. Drie personen zijn reeds verbannen, namelijk een journalist en twee Moham medaanse leiders. De nieuwe minister van binnenlandse zaken, Krobo Edoesei, heeft donderdag op een persconferentie gezegd, dat hij, wanneer het parlement tegen het eind van deze maand weer bijéénkomt, een wetsontwerp zal indienen, waarbij aan de regering de bevoegdheid wordt ge geven personen te verwijderen of in hechtenis te nemen, die zioh schuldig maken aan ondermijnende activiteiten en aan activiteiten, die in strijd zijn met de grondwet. De twee deportatiebevelen waren door minister Edoesei getekend. De Syrische premier, Sabri Assali, heeft, volgens het Sovjet persbureau Tass, op een persconferentie te Damas cus verklaard, dat zijn land het Hon gaarse standpunt, dat de gebeurtenissen tijdens en na de opstand in Hongarije een binnenlandse aangelegenheid vor men. zal steunen wanneer het V.N.-rap- port over deze kwestie in de Algemene Vergadering wordt behandeld. Syrië is gekant tegen inrpenging in de binnenlandse aangelegenheden van elk land, aldus de premier, die dit zei na een onderhoud met de Hongaarse onder minister van buitenlandse zaken Sarka. Deze laatste maakt thans een reis door verscheidene landen, onder meer in Azië en het Midden-Oosten, om het Hongaarse standpunt aangaande de be trokken gebeurtenissen toe te lichten. De sovjet-nota De Syrische minister van buitenlandse zaken, Salah Bittar, verklaarde naar aanleiding van de jongste Sovjet-nota over het Midden-Oosten: „Deze nota komt overeen met het standpunt dat de Sovjet-Unie tot nog toe steeds heeft in genomen, namelijk dat het beste mid del om de vrede in het Midden-Oosten te vestigen is, op te houden met elke druk op of bedreiging van de Arabische landen". De Syrische afgevaardigde Leon Ma- zariap, die door een Syrisch gerechtshof bij verstek ter dood is veroordeeld, heeft de Turkse autoriteiten verzocht als po litiek uitgewekene in Turkije te mogen verblijven. Mazarian is via Lissabon naar Turkije gevlucht. Met een maatschappelijk kapitaal van 200.000, verdeeld in 200 aandelen groot 1.000, is opgericht de Philips-Roxane Nederland N.V. te Amsterdam. De ven nootschap heeft ten doel het drijven van, handel in en het ontwikkelen en bevor deren van de verkoop van farmaceu tische-, fyto-farmaceutische, veterinai re en voedinigspreparaten, chemische produkten enz. Geplaats en in contanten volgestort zijn 50 aandelen. In het ka pitaal wordt deelgenomen door Philips Nederland N.V. te Eindhoven voor 40 aandelen 'en door de N.V. Philips-Roxa ne Pharmaceutisch-Chemisohe Industrie „Duphar" te Weesp voor 10 aandelen. Het bestuur van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft op zijn openbare vergadering besloten het belangrijkste punt van de aanpassing van de erkenningsregelen aan het stelsel van de vestingswet bedrijven 1954 aan te houden tot de volgende vergadering. In een brief van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie was er op aangedrongen o.a. de eis, dat men gedurende een aantal jaren praktisch in de branche werkzaam moet zijn geweest, uit de erkenningsregelingen te schrappen. Dit heeft, wat het produktschap voor gra nen, zaden en peulvruchten betref;', be trekking op wederverkopers van bakkers artikelen en op binnenlandse handelaren in importbloem. Een beslissing over dit punt werd aangehouden, omdat nog niet alle standpunten van de betreffende or ganisaties bekend zijn en bovendien geet eenstemmigheid bestaat over de wense lijkheid van opheffing van de eis van praktische werkzaamheid in een basis- tijdvak. Het Internationale Persinstituut een brief aan de hoofdredacteuren Zuidafrikaanse bladen medegedeeld het klachten heeft ontvangen over de b1 thoden, die de Zuidafrikaanse pers®0 - missie toepast, aldus Louw. Hij merkte c dat het wel duidelijk is, waar „klachten" vandaan komen. Het Pc' instituut refereert zelf aan losse tne werkers van Zuidafrikaanse bladen, tavens correspondent zijn van bui'e landse bladen. ,f Louw zei, dat een groot aantal van j> berichten van deze correspondenten va' beschuldigingen bevatten en voor overige de politieke inzichten weersP1 geien van de bladen, waaraan de steil® als correspondent zijn verbonden. Het ternationale Persinstituut is klaarblÜf,, lijk bezorgd over het feit, dat de Zu' afrikaanse perscommissie vragen heeft steld aan journalisten, aldus Louw. s „Die Transvaler", een in het Afrika*®! verschijnend blad, schrijft in een hoof® artikel, dat het Internationale Persins tuut reeds eerder een slechte ind!" heeft achtergelaten in Zuid-Afrika. blad beschouwt het instituut niet als eej internationaal lichaam, dat represents"^ genoemd kan worden, doch slechts als j organisatie, die is opgericht met het êe van een aantal rijke lieden. ft De Griekse premier Karamanlls he® gisteren tegenover buitenlandse journal.'5, ten en commentators, verklaard, dat Gr" kenland bereid is „met iedereen en ook" over de toekomst van Cyprus praten, mits er goede wil is en de bespff' king werkelijk tot een oplossing van kwestie zal leiden, Een conferentie, die alleen ten d®f, had de verschillen van mening te registfe' ren, had volgens de premier geen zin. Sprekend over de gedachte van deling van Cyprus, zei Karamanlis, da Grieken en Turken steeds broederlijk °f, Cyprus hadden geleefd. Een verdeling ï0\ een uitwisseling van bevolkingen met z'c' brengen en het economische leven va Cyprus ontwrichten. Ten aanzien van de Turkse bezwate\ tegen zelfbeschikking zei de Griekse Pr® mier, dat een bedreiging van de Turk?, veiligheid niet mogelijk is, zolang Tu't, kije en Griekenland door een bondgeno®' schap verenigd zijn en beide lid van a NATO zijn. rechten van Griekenland is bereid de De Veiligheidsraad der V. N. heeft gis teren eenstemmig besloten de Algemene Vergadering aan te bevelen de nieuwe onafhankelijke federatie van Malakka als 82ste lid van de wereldorganisatie toe te laten. Turken op Cyprus waarborgen. Griekenland behoort tot westelijke wereld en wil daartoe blijv®, behoren. Het streeft naar een oplossfT van de kwestie-Cyprus in het belang JG de westelijke wereld en de verdedig'® van het Westen, zo zei de premier, t Karamanlis besloot, dat Griekenlab een oplossing op basis van onafhankeMv, heid voor het eiland desnoods wil aa vaarden, mits deze oplossing door 0 Cyprioten zelf wordt aanvaard, Te Nieuw-Weerdinge l<n de proviPë! Drenthe werd gisteren de gehuwde XV.° teur R. Meens uit Emmen, doordat h'! aanraking kwam met elektrische etr0%' op slag gedood. Hij was bezig met Yjffnt zaamheden in de woning van de predlk|g. Stap aan het Weerdingerkanaal erf "a bruikte daarbij een elektrische la,T waarvan hij het snoer in de hand h"aa. In een door de Fabian Society uitgege ven verhandeling, waarin hjj een over zicht geeft van de economische politiek van de labour- en conservatieve regerin gen vanaf het einde van de tweede we reldoorlog tot dit jaar, houdt het voor aanstaande lid van de Engelse labour- partjj Harold Wilson een pleidooi voor staatscontrole op sleutclindustricën. Dit zou de regering in staat stellen invloed uit te oefenen op het gedrag van particu liere firma's door middel van toewijzing van grondstoffen. Wanneer b.v., zo schrijft hij, firma's die belangrijke werktuigmachines produceren, of onderdelen van vitaal belang, als ko gellagers of elektrische motoren, onder directe staatscontrole zouden staan, zou de regering door haar toewijzingen van deze produkten vorm kunnen geven aan de industriële ontwikkeling. Volgens Wilson is, ondanks de politiek#- kritiek, de nationalisatie een groot suc ces geweest. De conservatieve regering heeft dit toegegeven door te besluiten, dat de openbare eigendommen van alle gena tionaliseerde industrieën gehandhaafd zou den blijven, behalve voor wegvervoer en staalindustrie. Het voornaamste probleem der nationalisatie was, dat vele arbeiders in de betrokken industrieën niet konden aanvoelen, dat zij voor de gemeenschap werkten en niet voor particuliere eigen aars. Zij hadden het gevoel te werken voor enorme openbare maatschappijen, die op verre afstand gevestigd waren. Dit is een \!an de redenen, zo vervolgt Wilson, waarom de laatste tijd de socialis tische gedachten omtrent de toekomstigs nationalisatie zich afkeren van de gedach te van het schéppen van nieuwe ver steende maatschappijen, die een gehele industrie omvatten en gaan in de rich ting van steunverlening aan de gedachte van liet overnemen van aandelen in een aantal bepaalde industriële maatschappij en, daarbij het aan het bestuur overlaten de het concern gaande te houden. Dit zou aan de gemeenschap kapitaalwinsten uit industriële expansie verzekeren en tevens verzekeren, dat, wanneer de staatspolitiek een vergroting van de capaciteit zou ver eisen, of een uitrustingprogramma, waar toe een leiding, die een conservatief be wind voert, niet bereid zou zijn over te gaan. dit programma op last van de staat tot uitvoering gebracht zou kunnen wor den. De staat zou tevens van zijn macht als enige aandeelhouder gebruik kunnen maken, om wijzigingen te verzekeren in een niet efficient beheer. Tijdens het congres van de T.U.C. te Blackpool werd voorts het idee van de regering tot beperking van het loonpeil verworpen. De 1.000 afgevaardigden op het congres, die 8.300.000 Britse arbeiders vertegenwoordigen, spraken zich uit voor een resolutie, waarin wordt gezegd, dat de bonden niet bereid zijn in te stemmen met een beleid, waarbij de levensstan daard van de arbeiders wordt verlaagd. In de resolutie wordt de conservatieve re gering ervan beschuldigd zich te onttrek ken aan haar verantwoordelijkheid voor het verhogen van de produktie en voor een doelmatige aanpak van het probleem van de Ionen en prijzen. Verder werd eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin steun wordt gegeven aande bonden bij het verkrijgen van een arbeidsdag van niet. meer dan acht uur en een arbeidsweek van niet meer dan veertig uur voor alle handarbeiders. Bij de verkiezing voor de uit. 35 leden bestaande algemene raad van de TUC hebben woensdag in Blackpool twee voor aanstaande communisten, die zich kan didaat hadden gesteld, een zware neder laag geleden. Beide communisten kregen van alle kandidaten het minst aantal stemmen Zij zullen dan ook geen zitting in de raad hebben. Het waren Horner, de communistische secretaris van de nationale vakbond van mijnwerkers en Haxell, algemeen secre taris van de vakbond van elektro-tech- nisch personeel. „Zo vader zo zoon". Dat dachten de zoon van Erich Ollenhauer West duit se opP' inge" leider en de zoon van de Beierse minister-president Hoegner. Met vlugschriften P' in Munchen de straat op om zodoende hun vader in de verkiezingsstrijd bij ,e Huruhl Hoegner (links) en Erich Ollenhauer rechtsdelen vb uit aan de voorbijguj*-*flSb st<"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6