Somber geluid bij het openen DAF-bedrijf van Augustus dieptepunt in de produktie Er komen nieuwe richtlijnen Weinig regen, veel wind Haags Wils veen-plan tast „longen" van Zuid-Holland de aan DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dr. Hub van Doorne is niet erg gerust op nabije toekomst WMm fï Pater dr. S. Tesser OP en stenen voor negerin Duiven verhinderden vertrek vliegtuig In de Limburgse mijnen Oorzaken: verontrustend groot mijn werkersverloop en griep \s Lands wijs's lands hoed Delfts burgemeester Franse burgemeesters afgetreden Illegale handel in diamanten Zaterdag 7 september 1957 MWmËÈÈS Een chaos dreigt Werkgelegenheid voor 50 man De Osservatore Romano over rassendiscriminatie Geen bloemkool naar België en Luxemburg Prof. De Quay naar Brazilië Prins Alexander van België ondergaat hartoperatie WEERBERICHT 9 Provinciaal overste van de Zwitserse provincie Vportv(treilde stad Koekoeksjong Het bouwwerk ilttlKl 1 ■HUMMNHl s°m P>h School in Charlotte in de staat Nn 1 Onderzoek van emigratie mogelijkheden De premieregeling In de „Emma": ziekte percentage van 23 Protest tegen regerings- politiek De weerverwachting van het KNMI, geldig van beden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, later opklaringen; krachtige tot batige zuidwestelijke wind. Iets lagere mid- öagtemperaturen. Zondag 8 september: zon op 6.04, onder 19.14. Maan op 18.32, onder 5.23 uur. Maandag 9 september: zon op 6.06, onder 19.12; hiaan op 18.53, onder 6.26. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT m sbeperking zal rijpen verdiepingen) ten behoeve van werk plaats en cliënten. Verder is er een repre sentatieve showroom van 24 bij 10 m.' een kantine voor het personeel van 50 man, een kantoorruimte en twee dienstwonin gen. Voor eventuele uitbreidingen is nog 3500 vierk. m. terrein disponibel. De werk plaats en showroom hebben wanden, die welhaast geheel van glas zijn, zodat er een overvloed van daglicht is. De heer P. Weerts bood namens het per. soneel een paar mooie, grote etsen aan die in de nieuwbouw een mooie plaats krijgen. Aan het eind van de plechtigheid, die plaats vond in de grote werkhal, heeft dr. Van Doorne nog enkele ernstige woor den gesproken over de situatie, die kan ontstaan door de bestedingsbeperking en wel naar aanleiding van een opmerking van burgemeester Van Walaum, dat deze geen plechtige opening van nieuwe ge meentebouwwerken meer in het nabije verschiet zag. „Een klein lichtpuntje is, dat wij begin november in Eindhoven onze motorenfabriek hopen te openen, waarbij wij u gaarne als gast zullen ver welkomen", troostte dr. Van Doorne. De officiële opening was hiermede ten einde; voor ongeveer 800 Rotterdamse chauffeurs, die op een DAF-wagen rijden, is er vanavond een informeel feest in de werkplaats, waar het DAF-orkest uit Eindhoven vele vrolijke klanken zal doen horen. Pater dr. S. Tesser O.P., prior van het Albertinum te Nijmegen, is door de gene raal der Dominicanen Orde, pater Mi chael Browne, benoemd tot provinciaal overste van de Zwitserse provincie. Deze benoeming van pater Tesser zal ongetwijfeld sterk de aandacht trekken. De Zwitserse provincie is van nog jonge datum en werd eerst enkele jaren geleden onder de vorige generaal der orde, inge steld. ^et gisteren geopende DAF-complex in j e Spaanse Polder te Rotterdam. De Wek wordt ingenomen door een show- r°om, waarvan beide buitenwanden welhaast geheel van glas zijn. „Ik geloof, dat de bestedings beperking dieper zal ingrijpen dan men in het algemeen ver- Wacht. Men pleegt het effect af te wegen naar het aantal werk lozen. De statistiek geeft er wei nigen aan. maar in vele bedrijven is er veel inproduktieve arbeid, omdat men daar mensen, die men met moeite heeft verkregen en geschoold, niet gaarne laat gaan. „Als wij niet oppassen, zouden we over een maand of tien, twaalf, wel eens voor een grote chaos kunnen staan. Hoe men ook het streven naar een Euro- markt beziet en met belang stelling heb ik kennis genomen van de opinie van mr. v. d. Mandele er dreigt in de over gangstijd een ontzettend gevaar voor de Nederlandse industrie. Vele waaronder vooral jonge industrieën nemen een af wachtende houding aan en kijken eerst de kat uit de boom, eer Wen tot verdere bedrijf uitbrei ding zal overgaan". Aldus dr. Hub. v. Doorne in een toespraak bij de opening van het Rotterdamse DAF-bedrijf. Heel de Spaanse Polder in Rotterdam vlagde gisteren. Burgemeester mr. G. E. van Walsum verscheen in gezelschap van wethouder H. E. van den Bruie en mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel, om het pasvol- tooide complex van Van Doorne's Aan- hangwagenfabriek, kortweg als DAF be kend, officieel te openen. De befaamde gebroeders dr. Hub. en Wim van Doorne waren naar de Maas stad gekomen om hun „kind" mede ten doop te houden en de eerste trad als woordvoerder op. Hij immers was het, die de stichter werd van een grote on derneming en zijn carrière begon met het repareren (voor een kwartje) van een veelarmige kandelaar van de pastoor. Dr. Van Doorne dankte de burgemees ter voor zijn komst en de hoofden van de gemeentelijke diensten voor hun mede werking. Hij was verbaasd geweest over de voortvarendheid, waarmede men in Rotterdam de zaken afwerkte. „Het doet een zakenman prettig aan wanneer men sen Van overheidsdiensten mede stevig aanpakken". Men heeft, zeide dr. Van Doorne, Eindhoven wel eens genoemd het energieke hart van Nederland, maar hij was er nu wel van doordrongen, dat men Rotterdam, mede door zijn haven, wel het energieke hart van Europa mag noemen. DAF achtte een vestiging in Rotterdam wel nodig door de ligging, gunstig voor het massaal stukgoederenvervoer. Boven dien is in Rotterdam, dat een enorm weg transport trekt, 6,4 pet. van het hele Ne derlandse vrachtwagenpark (112.790 stuks) gestationeerd. Voor service van auto- gebruikers en voor het verschepingsklaar maken van auto's was een vestiging hier mede van belang. De firma Spoormaker vertegenwoordig de DAF tot voor kort en dr. Van Doorne toonde zich dankbaar voor de wijze> waar op deze vertegenwoordiging geschiedde. Hij was tevens Van Gend en Loos dank baar, die tijdelijk bedrijfsruimte af stond, al gedroeg DAF zich soms als het koekoeksjong in een vreemd nest. Eerst had men zich wel eens afge vraagd, wat men in de Spaanse Polder moest doen, maar nu deze zich zo sterk ontwikkelt, nu er toegangswegen en een verkeersrotonde bij een viaduct ontstaan- prijst men zich gelukkig met de gekozen plaats aan de Scbuttevaerweg hoek Graafstroomstraat., Burgemeester Van Walsum zeide, dat Rotterdam er trots op is, dat de DAF hier een vestiging tot stand bracht, niet alleen omdat deze een erkenning inhoudt van de betekenis van Rotterdam als haven en vervoerscentrum, maar ook omdat heel Nederland een zwak plekje in het hart heeft voor de DAF, die een symbool is van energie en ondernemingszin, een waardering die zich vooral toespitst op de heren Van Doorne. De erkenning van de verdiensten van de heer Hub. van Doorne door zijn erepromotie aan de Delftse hogeschool heeft algemene Vaar- dering ondervonden. Mr. Van Walsum hoopte, dat de DAF zich niet zou scharen in het koor der ongeduldigen, die betogen dat de Spaanse Polder zoveel te wensen overlaat. Het gemeentebestuur is eropuit, zo 6nel mogelijk de aan een vestiging alhier ver bonden bezwaren uit de wereld te helpen. Architect J. D. Postma uit Rotterdam, naar wiens plannen het aannemersbedrijf n. v. Bredase beton- en aannemingsmij. v.h. H. Vriens het complex optrok, voerde hierop het woord en bood de plaatselijke directeur, de heer P. Dotman, een ge schenk aan. Het gebouw heeft een oppervlakte van ruim 2500 vierk. m. Het grootste deel er van wordt ingenomen door een goed toe geruste werkplaats van 1700 vierk. m. en een welvoorzien onderdelenmagazijn (op Een vlucht duiven is vrijdag op het vliegveld van Lissabon in de draaiende schroeven gevlogen van een vliegtuig van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swissair", dat gereed werd gemaakt voor. het vertrek. Het vertrek van het toe stel moest worden uitgesteld om de mo toren te reinigen van veren en bloed. Aan genomen werd, dat de vogels verdoofd waren door het lawaai van de motoren. „Iedereen die beginselen van rassen scheiding aanneemt, verdedigt of toepast, onder welk voorwendsel ook, dient van de uitoefening van zijn politieke rechten te worden uitgesloten." Dit is de mening van de Osservatore Romano, het blad van het Vaticaan, dat gisteravond in een kort, maar scherp commentaar stelling nam tegen de gebeurtenissen in Arkansas in de V.S. waar op bevel van de gouverneur van de staat negerkinderen de toegang tot de voorheen blanke scholen wordt ontzegd. Er is maar één radicaal middel, aldus de Osservatore, nl. de schuldigen het kiesrecht en het recht op het bekleden van openbare ambten ontnemen. M.a.w. het plegen van rassendiscriminatie gelijkstel len met de ergste misdaad. Aldus meldt het KNP. T i - - De klokkengieterij van de Gebroeders van Bergen te Heiligerlee is op het ogenblik bezig met de afwerking van een daar gegoten luiklok, bestemd voor de protestantse kerk te Biak. De opdracht tot het vervaardigen van de klok is verleend door een commissie van nabestaanden van de slachtoffers van de ramp met het K.L.M.-toestel „Neutron". De foto laat zien hoe een graveur het randschrift op de klok aanbrengt. België en Luxemburg hebben besloten dat zij de invoer van bloemkool uit Ne derland zullen stop zetten met ingang van maandag 9 september. Deze maatre gel is genomen op grond van de prijsont wikkeling voor bloemkool op de markt in deze landen. Blijkens voorlopige cijfers heeft de pro duktie van de Limburgse steenkolenmij nen in augustus jl. bijna 100.00C ton min der bedragen dan in de maand tevoren. In vergelijking met augustus 1956 liep de produktie die maand terug met 80.000 ton. Trekt men hier de produktie van af die geproduceerd zou kunnen zij.i op de vrije zaterdag, dan leverde de mijnindustrie in augustus 60.000 ton minder. Dit betekent Een leuke verrassing wachtte ir. Aler, president-directeur van de K, L. M., in Houston. Na de voltooiing van de eerste K.L.M.-vlucht Amsterdam Houston, op het internationale vliegveld van Houston zetten mej. Evers flinks) en mej. Wempe (rechts) de president-directeur plotseling een meer dan levensgrote echte Texaanse cowboy-hoed op. Minister over de huurverhoging Tijdens een versraderimr van de vaste als de voorlichting, die bij de besprekin- commissie voor Volkshuisvesting cn Bouwnijverheid uit de Tweede Kamer, die donderdag werd gehouden, is van diver se zijden betoogd, dat de grote huurver hoging van een zo hoog aantal woning wetwoningen voor velen volkomen onver wacht tot stand is gekomen. De minister, van Volkshuisvesting cn Bouwnijverheid, die de vergadering bijwoonde, wees er op- daf duidelijk was gebleken, dat van een veel groter aantal naoorlogse woningen de huur zou worden verhoogd dan aanvanke lijk was gedacht. Hij was evenwel van oordeel, dat zowel de tekst van de memorie van toelichting "Cn beeld van de gebeurtenissen, n'dke zich hebben afgespeeld in "itge Amerikaanse staten De 15. jarige iaat zien, hoe het 1lfiSerjneisje Dorothy Geraldine jjUn,s> op weg naar de Harding 'Wi Carolina, om zich te laten ^chrijven, wordt uitgejouwd en °sPot. Eater toen het kind iveer I ",lr buiten kwam, smeet, de rede- °Ze massa haar met vuil en stenen. (Van onze weerkundige medewerker) Boven de Oceaan is de laatste 48 uur een actieve depressie naar het zeegebied even ten noord-westen van Schotland gelegen getrokken en veroorzaakt boven Schotland en Engeland harde tot stormachtige winden. Ook langs onze kust is de wind belangrijk in kracht toegenomen en zondag verwachten wij met name in de kustprovincies een krachtige wind. Met de regen zal het evenwel mee vallen, want de zwakke storingsfronten, die ons land via de Britse Eilanden be reiken, vertonen hier aangekomen maar weinig activiteit meer. In de vochtige maar zachte Oceaanlucht steeg de temperatuur tot ruim 20 gr. C. In de loop van zondag kan ons, plaatselijk vergezeld van een buitje, iets koelere lucht bereiken, waarin flinke opklaringen voorkomen. Al blijft het weer tijdens het weekende licht onbestendig, ongunstig mogen wij het niet noemen. Ook elders in Europa valt een verbetering te bespeuren. Het warmst blijft het nog steeds in Spanje, waar het kwik in Madrid gistermiddag tot 36 gr. C. steeg. gen omtrent de huurcompensatie is gege ven, een zelfstandig element van psycho logische aard vormt bij de bepaling van de huurverhoging voor de onderwerpe- lijke woningen. Deze overweging zal voor hem aanleiding zijn om de beginselen, vervat in de circulaire (van 5 juli j.l.) op een voor de huurders soepele wijze in een praktische richtlijn te verwezenlijken. De minister gaf voorts als zijn oordeel te kennnen, dat er in het algemeen geen rechtevenredig verband bestaat tussen de grootte van de woningen en de huur daarvan. Een huurnorm per m2 kan der halve ter beoordeling van het te berei ken huurniveau voor grote woningen veelal niet zonder enige correctie wor den toegepast. De minister deelde tenslotte mede, dat hij overeenkomstig zijn aanvankelijk voornemen van plan is aan de hand van de reeds ingediende voorstellen der gemeenten, nadere concretisering van de richtlijnen te geven, waarin onder meer bovenstaande gedachten zullen zijn verwerkt. Hierbij zal aan de adviezen der ge meenten omtrent de concrete toepassing der algemene richtlijnen grote waarde worden gehecht. Alvorens deze aan de gemeenten te verstrekken zal hij ze over eenkomstig een meermalen gedane toezeg ging aan de commissie ter kennisneming toezenden. De commissie besloot deze materie aan een nieuwe bespreking te zullen onder werpen, (Van onze correspondent) De commissaris der Koningin, prof. dr. J. E. de Quay, is voornemens in de maand oktober gedurende enkele weken naar Brazilië te gaan, teneinde daar neder zettingen van Nederlandse emigranten o.a. de bekende Fazenda Ribeirao te be zoeken. Hij maakt deze vliegreis in zijn kwaliteit als voorzitter van de Raad voor de Emigratie, vooral met het oogmerk mogelijkheden van nieuwe vestigingen en uitbreiding der reeds bestaande te on derzoeken. een inkomstenvermlnderlng van ongeveer 12 miljoen gulden. Intussen neemt het mijnwerkers-verloop met de flag verontrustender vormen aan. In één week tjjds werden bij he Algemeen Mijnwerkersfonds ruim 300 leden afge schreven. Bij een van de kleinste Lim burgse mijnbedrijven, de „Laura" te Eygelshoven, vroegen en verkregen sedert 1 augustus jl. 79 ondergrondse mijnwer kers ontslag. Het betrof hier voor het merendeel jonge mijnwerkers. De directeur van de staatsmijnen, mr. F. Janssen heeft tijdens de jongste vergade ring van de ondernemingsraad de aandacht gevestigd op het verloop van ondergronds personeel naar de Duitse mijnen en op het hoge ziektepercentage van de laatste weken in enige mijnbedrijven. Naar aan leiding hiervan deelde directeur Janssen mede, dat thans een groot aantal wonin gen, eigendom van de staatsmijnen of door haar gegarandeerd, bewoond wordt door reeds ontslagen personeelsleden. Hij ver klaarde dat, om dit euvel te bestrijden, noodzakelijkerwijze maatregelen moeten worden genomen, om deze woningen weer ter beschikking te krijgen voor het in dienst zijnde personeel. Ten aanzien van de mijnindustrieraad- verordeningen inzake de bijzondere pre mieregelingen, werd medegedeeld, dat een reeks besprekingen heeft plaats gehad tussen deskundigen uit de mijnindustrie, deskundigen van het college van Rijks bemiddelaars en de Stichting van de Ar beid. Deze besprekingen zullen binnenkort worden afgesloten, waarna de betrokken ministers van de resultaten op de hoogte worden gesteld. Wat betreft de positie van de staats mijndirectie inzake de problemen rond de goedkeuring van de premieregelingen werd vastgesteld, dat de directie in deze gehandeld heeft op zelfstandige wijze, zulks geheel in overeenstemming met de ministeriële instructie, waarbij de taak van de staatsmijndirectie is geregeld. Deze instructie houdt onder meer in, dat de directie het beheer van de Staatsmijnen moet voeren zoveel mogelijk in overeen stemming met de gesties van een particu lier bedrijf. De zelfstandigheid van de di rectie bij de vaststelling van de arbeids voorwaarden voor haar personeel is ook in het verleden steeds duidelijk erkend. Het gehele staatsmijnpersoneel is uitge zonderd van de ambtenarenwet en neemt dezelfde rechtspositie in als de perso neelsleden van de particuliere bedrijven. Tijdens een persconferentie heeft de medische adviseur van het Algemeen mijnwerkersfonds, dr. H. H. C Stapert, vrijdagmiddag te Heerlen verklaard, dat wegens een heersende griepepidemie het ziekteverzuim in de Limburgse mijnen thans onder de ondergrondse arbeiders bijna verdubbeld is. Bedraagt dit cijfer normaal 7,5 procent, thans is het gestegen tot 14,6 procent. De wijze, waarop de gemeente Den Haag haar ruimteprobleem wil opheffen, nl. door de stichting van de satellietstad Wilsveen, kan niet de bewondering weg dragen van de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. Hij acht het Delftse plan voor een dubbelstad Pijnacker voor 140.000 inwoners veel geschikter om het ruimteprobleem in het westen van ons land op te lossen. Het Haagse plan. aldus de burgemees ter van Delft, kan wellicht een oplossing zijn voor de agglomeratie Den Haag, maar in het gebied van Zuid-Holland, dat zich uitstrekt achter de lijn Leiden Dordrecht, zullen omstreeks 1980 een miljoen mensen méér gehuisvest moeten worden. Burgemeester De Loor herinnerde er 3,an. dat de plannen van Delft voor de grenswijziging in de richting Schipluiden en de suggestie van een dubbelstad Pijnacker al in een rapport waren ver werkt, toen bij Den Haag nog steeds het plan leefde voor een gedeeltelijke an nexatie van Voorburg, Rijswijk en Was senaar. Wanneer goedkeuring van het Haagse plan zou betekenen, dat de stichting van de dubbelstad niet kan doorgaan, zou dit aldus de heer De Loor, wel zeer onver standig zijn. De Delftse dubbelstad zou namelijk bijzonder gunstig liggen t.o.v. Den Haag zowel als van Rotterdam. Een groot nadeel van de plaats waar Den Haag zijn satellietstad heeft ge dacht noemde de burgemeester tenslotte het feit. dat zij deel uitmaakt van de groene strook welke als „de longen van Zuid-Holland" is te beschouwen. Op sommige mijnen zijn abnormale curven bereikt: zo bedraagt het ziekte percentage voor de ondergrondse bezet ting van Staatsmijn Emma, op één na onze grootste Limburgse mijn, thans 23 procent. Hier is door het hoge verzuim de bedrijfgang zo ontredderd, dat het niet mogelijk is gebleken de verkiezing voor de vertrouwensmannen, een orgaan van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie, in het mijnbedrijf, behoorlijk voor te bereiden. Naar aanleiding hiervan heeft de staats mijndirectie het dagelijkse bestuur van deMijnindustrieraad meegedeeld, dat het noodzakelijk is de genoemde verkiezing op Staatsmijn Emma uit te stellen. De griep draagt, volgens dr. Stapert een volstrekt goedaardig karakter, maar de zieken zijn toch vijf tot zes dagen aan de produktie onttrokken. Reeds verscheidene malen is bloed van patiënten naar Leiden opgezonden, maar tot nog toe heeft men slechts gewone verkoudheid-vtrussen ge- vonBen. De ziekte openbaart zich door plotselinge opkomende hoge koorts, die doorgaans twee dagen duurt. Dr. Stapert meende te mogen verklaren, dat men in middels over het hoogtepunt heen is, maar zekerheid met betrekking tot het verdere verloop kon hij niet geven. Zesentwintig burgemeesters van land- bouwgemeenten in de omgeving van Cler mont-Ferrand (Midden-Frankrijk) zijn vrijdag afgetreden als protest tegen de landbouwpolitiek van de regering. Uit Boston wordt vernomen, dat prins Alexander van België, die aan een hart ziekte lijdt, aanstaande dinsdag zal wor den geopereerd. De 15 jaar oude prins vergezelde deze week zijn vader, koning Leopold, op zijn reis naar de Verenigde Staten. De opera tie zal plaats hebben in een kinderzie kenhuis in Boston. In de Britse kolonie Sierra Leone (West-Afrika) houden duizenden Afrikaners, afkomstig uit het aan grenzende Frans Guinea zich op 't ogenblik bezig met het clandestien delven van diamanten. Het brand punt van de diamantdelverij is het district Koni, dat ongeveer 300 km- groot is, voldoende arbeidsterrein voor de illegale praktijken van de Afrikaners. Als de delvers geluk hebben, kunnen zij in een paar uur duizenden guldens verdienen. De diamanten worden namelijk ver kocht aan benden, die voor de door verkoop zorgen. Het is gebleken, dat aan het hoofd van deze „ver kooporganisaties" Syriërs en Liba- nezen staan. De diamanten vinden hun weg uit Afrika via Frans-Guinea en Li beria. Ze worden vaak verkocht als produkten van mijnen in Liberia, waar de belasting op edelstenen laag is. Zo krijgen de transacties de schijn van wettigheid. Ui een onderzoek is gebleken, dat de illegaal gedolven diamanten naar het Midden-Oosten, Europa, Amerika en Rusland worden uit gevoerd, Bij de bestrijding van deze praktijken maakt dè Afrikaan se politie onder bevel van Britse officieren gebruik van vliegtuigen Dit is wel noodzakelyk in verband ook met 't waarschuwingssysteem van de delvers, waarbij zij soms gebruik maken van de tam-tam en van signaalhoorns of nagebootste vogelgeluiden. -'.ei'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1