Florentijnse schoonheid in 'n klooster ROOK EN LICHT VERDREVEN ASTRONOMEN Voedselvoorziening der Lichtstad in duizelingwekkende cijfers Nederland heeft behoorlijk aandeel in de import deed intrede Honderd kilometer eieren- Prijs en gewicht van baconvarkens Observator Woudrieliemmers vissen in de Shannon J ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 De beroemde Hallen van Parijs zullen borden verplaatst. Ze nemen een grote Ruimte in, als het ware midden in de stad en vormen een enorm verkeersobstakel, al hoewel het transport van en naar de Hallen uitstekend georganiseerd is en het mogelijk blaakt, levensmiddelen soms van duizen den kilometers ver nog in verse staat aan te voeren. De Hallen met hun uitgestrekte Paviljoens (overdekte markten) en opslag plaatsen beslaan een groot aantal straten *det ver van de Notre Dame. Wie in dit 8tratencomplex belandt, loopt grote kans, erin te verdwalen, vooral wanneer hij in het kwartier voor de groenten en het fruit terecht komt, waar de aanblik van de ene fruit- of groentenberg niet zo heel veel van de andere verschilt. Vooral des avonds en des nachts is me nige straat door vrachtauto's en karren ver sperd- Want zo het transport van de aan- en afvoer perfect verzorgd is, in de Hallen zelf is het verkeer nog tamelijk primitief geregeld. Vaak geeft men elkaar niet veel toe. Iedereen heeft haast en aldus kan men er menigmaal een verkeersopstopping mee maken waarbij vaak hartige woordjes in het Parijse argot vallen. De Hallen van Parijs, indertijd door een Emile Zola zo navrant beschreven, vormen het apparaat, waardoor een bevolking van niet 'tinder dan zes en een half miljoen mensen van levensmiddelen 'loet worden voorzien. En hier gaat het waarlijk niet alleen om bet dagelijks brood, met al of niet een belegsel erop. Trouwens bet verbruik van brood neemt in Frankrijk af en dus ook in Parijs. Dat merkt men in de Hallen. Maar andere voedingsmiddelen wor- den méér gevraagd, zodat de vervoersproblemen van de mannen, die in de Hallen de leiding in handen hebben, ongeveer hetzelfde blijven. Ditzelfde is als gevolg van de centrale ligging der Halles Centrales zo langzamerhand een bijna onoplosbaar probleem ge worden en daarom wil men ze naar een buitenwijk verplaatsen. Zulks mede, omdat die zes en een half miljoen mensen voor een gedeelte (tivee en een half miljoen) in het eigenlijke Parijs wonen, de ïesl in de z.g. banlieue. Parijs eet meer groenten en fruit 400.000 ton vlees per jaar tr; Sinds de middeleeuwen Leidse sterrenwacht kreeg nieuwe post in Zuid-Afrika Op tal van punten in de Hallen is het een drukte van belang. Het fruit staat er in massa's op straat. Anna Susini werd Suor Anna Maria del Volto van de ongeschoeide Karmelietessen „Levend begraven" Gepaard voor inzet Nederlandse firma kocht vis rechten van Ierse elektriciteits maatschappij Parijse Hallen worden verplaatst „I j-\ hATrnlhiMiy m n J TtTAvd 1 Er gaan in de Hallen enorme massa's 'evensmiddelen om. Een statisticus heeft ^ens uitgerekend, voor het overige pas ®nkele jaren geleden, dat met de vijf honderd miljoen eieren, die elk jaar door oe Ville Lumière en omstreken gecon sumeerd worden, de ongeveer honderd hoorneter lange weg naar de stad Char ts over de hele breedte geplaveid zou gunnen worden. Men moet zich inmiddels "ever niet voorstellen, wat er zou gebeu- r,en, indien over een dergelijke weg de •.camions" zouden rijden, die b.v. de boter voor Parijs aanvoeren of de melk.. Parijs, aldus de statisticus consumeert 6en zevende gedeelte van alle eetwa- wn van Frankrijk, b.v. veertig procent van het fruit en de groenten, zodat een vijfde gedeelte van de gehele nationale Jfoduktie er van via de Hallen gedistri bueerd wordt. Hierbij moet er intussen ^kening mee worden gehouden, dat Pa- ook naar elders levert. Veel van het- in de Hallen wordt aangevoerd. ™ordt daar verhandeld en dan verder ge- boerenkarren en massa konden doen. Maar die zes en een half miljoen, die al leen maar eten en geen voedingsmidde len produceren, ze moeten steeds op nieuw geravitailleerd worden ..Sinds 1800 is dit probleem verzwaard naarmate de bevolking in aantal steeg, van 550.000 tot 650.000.. Men is er inmiddels altijd op uit ge weest, aan de steeds stijgende behoefte het hoofd te bieden. Nachttreinen voeren fruit uit Avignon en omgeving aan, groen ten uit Nantes. Met schepen worden de produkten uit Tunesië, Algerië en Marok ko aangevoerd. In niet onbelangrijke ma te danken deze landen een gedeelte van hun welvaart aan die zes en een half miljoen mensen in Groot Parijs, die op hun beurt honderdduizenden vreemdelin gen aantrekken, voor wie de wijn uit Al gerië en de dadels van Tunesië, de to maten uit Marokko de gewoonste zaken ter wereld lijken, aangezien ze zich geen ogenblik afvragen, hoe die in 's hemels naam in Parijs beland zijn. Ze kennen de Hallen niet of rijden er langs,zonder zich een idee te hebben kunnen vormen van de wijze, waarop de voedselvoorzie ning plaats vindt voor een -,onvrucht baar" gebied, waarin zes en een half miljoen mensen dagelijks over een flinke appetit beschikken. Het is genoegzaam bekend, dat de Fransen veel aandacht aan hun dagelijks voedsel besteden en ook de gewone arbeider in Frankrijk meer dan die in vele andere landen, overvloe dig en gevarieerd voedsel verlangt. Uit de cijfers, gepubliceerd door de di rectie van de Hallen blijkt, dat geduren de de laatste vijf jaren vooral het ver bruik van groenten en fruit is toegeno men, Het zijn interessante cijfers, die door haar gepubliceerd worden. Het ver bruik van rundvlees, van andere vlees soorten en. zoals reeds aangestipt, van .brood is aanzienlijk gedaald, zoals b.v. de aanvoer van meel flink verminderde. Het verbruik van niet-alcoholische dran ken als limonades, mineraalwateren etc. is sterk toegenomen, terwijl dat van wijn niet achteruitliep, alhoewel per hoofd van de bevolking minder gedronken wordt. Uit een en ander zou men geneigd zijn, met de deskundigen ter zake, om te conclu deren, dat de propaganda voor een spe ciaal dieet, vooral met het oog op een vermageringskuur, zoals deze o.a. via de kranten plaats vindt, terdege vrucht heeft gedragen en ook de strijd tegen het al coholisme in de metro en de bussen van Parijs ziet -men. ofschoon naast re clame voor wijn en likeuren, telkens weer leuzen tegen het overmatig gebruik van sterke drank op verheugende resulta ten mag wijzen. Het is minder bekend dit tussen twee haakjes dat het al-' coholisme in Frankrijk vele slachtoffers maakt cn vooral van invloed is op het percentage geesteszieken, terwijl men in Frankrijk menigmaal niet schroomt, zelfs kinderen wijn voor te zetten. De statisticus voornoemd stelt ons in staat, enkele getallen op te noemen ten aanzien van de massa's levensmiddelen welke in de Hallen worden aangevoord i en deze uiteraard weer verlaten, om ver- kocht te worden op de markten en in de winkels van Parijs en omgeving, en ook geconsumeerd in de ontelbare restaurants en restaurantjes, waarvan ook de Parij- zenaars een veelvuldig gebruik maken. Er wordt in Frankrijk veel meer buiten de deur gegeten dan ten onzent. Nu, wat het vlees betreft, elk jaar wor den in de Hallen vierhonderdduizend ton vlees aangevoerd. De abattoirs van Pa rijs zelf droegen hiertoe met 162.839.452 kilo bij. (Cijfers van het jaar 1955). Van buiten Parijs arriveerden 186.277.491 kilo. Alleen de paardenslachterijen leverden 29.567.000 kilo. Voorts was er nog een aan voer van 25 tot 30.000 ton darmen en in gewanden, gedeeltelijk ook voor de con sumptie bestemd, zoals pens, uier etc. Alleen de abattoirs van La Villette in Parijs leverden aan de Hallen het vlees etc. van 397.972 runderen, 188.885 kalve ren, 602.663 schapen en 110.251 varkens. Van de runderen werden er 78.000 naar streken ten noorden van Parijs gereëx- pedieerd, terwijl 35.000 schapen eveneens weder naar elders verkocht werden. In een halve eeuw werd het aantal run deren, dat in de Hallen „verwerkt" wordt verdubbeld. Ze komen letterlijk uit alle regionen van Frankrijk. Het is daarom, dat men in de Hallen niet ten onrechte spreekt van de Tour de France du beef steak. De runderen reizen als het ware In de Hallen wordt heel wat uit Nederlatid aangevoerd. Hier ziet men een Rotterdamse koelwagen voor vleestransport Hoog liggen groenten en fruit opgestapeld in de Hallen, wachtend op vervoer gele genheid naar de Parijse wijk- markten, waar vele huismoeders haar inkopen doen. door heel het land, alvorens de Hallen te bereiken Er worden in de Hallen van Parijs ook tal van delicatessen verwerkt. Maar la ten we toch even nog het gevogelte aan stippen en het wild. In 1955 de laatste officiële cijfers kwam er meer dan 25.000 ton gevogelte aan, waarvan onge veer 120 ton uit bet buitenland. 82 ton Hongaarse kippen, 21 ton Ierse konij nen. 6 ton Engelse konijnen, 5 ton Oos tenrijkse hazen, 2 ton., lijsters uit België, en bijna een ton fazanten uit Polen. Het moge intussen even aangemerkt worden, dat Parijs nog veel meer gevogelte con sumeert. Dit gaat niet via de Hallen, doch wordt rechtstreeks door de poeliers betrokken. O'ok de slagers verkopen veel gevogelte, hetwelk niet via de Hallen in Parijs gedistribueerd wordt. Vis is ook een artikel, dat in belang rijke mate via de Hallen binnenkomt. statisticus berekende ansporteerd. De y°°rts, dat de Parijzenaars aan kaas een boeveelheid eten. zo groot als de Are de ftiomphe. De er aangevoerde wijn zou bedding van de Seine kunnen vullen ^an de Pont au Change tot de Pont Alexan- öre III, terwijl met de melk iets der- lelijks zou kunnen worden gedaan van de °rt au Change tot aan de Port Royal, men alle koeien, ossen, schapen, ®eiten, paarden achter elkaar in een rij °u zetten, zou die van Parijs tot Moskou ïeiken, zo heeft de statisticus nog becij- rd, naar aanleiding van de aantallen de7-er dieren, die elk jaar in de Hallen "Orden aangevoerd, maar waarvan zo- r'st alles reeds te voren in de provincie j in de enorme abattoirs van La Vil- is geslacht. Hallen bestaan sinds de middel eeuwen, maar pas omstreeks 1800 moest ?!eri er rekening gaan houden met een 'izonder snel groeiende aanvoer. In dat j ar telde Parijs 550.000 inwoners. Toen ®verden, wat nu de banlieux ofwel bui- ®nwijken en voorsteden zijn, nog heel at levensmiddelen, die daar verbouwd irdén. h Thans staan er in de banlieux kazer- ^Woningen. De straten rijen er zich aan ^'kander en wat er verbouwd wordt, is n?°r het persoonlijk gebruik van de een Sedert 1923 bestaan er al contacten tussen de sterrenwachten van Leiden en Pretoria en deze zijn al jaren geleden uitgemond in officiële overeenkomsten waarbij Leidse waarnemers gelegenheid kregen daar in Zuid-Afrika zelf waarne mingen te verrichten van de zuidelijke hemel. Dank zij een gift van de Rocke feller Foundation kon in de jaren dertig zelfs een eigen kijker worden opgesteld In Johannesburg. Sindsdien is echter deze stad zo u't- gegroeid, dat rook en lichten de waar nemingen ernstig gingen storen. Er moest dus een nieuwe plaats voor de nstru- menten gezocht worden. Deze is gevon den op het terrein van een regrrings- 1 andbouwbedrijf nabij het gehuch ,ie Hartbeeistpoortdam, waarheen ook een der instrumenten van de Unie Sterrewag 'an Zuid-Afrika zelf overgebracht zou wor den. Thans is de eigen kijker daarheen verplaatst en tevens is er een meuwe, grotendeels in Nederland door de Lrma andere volkstuinder. Zoals gezegd, zes «en half miljoen mensen wonen er in h? ,Yille Lumière en haar omgeving, ta- e"jk ver weg van het platteland, waar levensmiddelen in zo belangrijke mate jVjidaan m0eten komen. Gelukkig maakt jU' snelvervoer het mogelijk, heel wat €or te transporteren, dan vroeger de Od grond van de prijsontwikkeling op de varkensmarkt in binnen- en buiten land, heeft het bestuur van het produkt- schap voor vee en vlees besloten, de prijs voor baconvarkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan met ingar.g van maandag 9 september met 5 ct. per kg koud geslacht gewicht te venagen. Te vens werd besloten de gewicntsgrenzen voor baconvarkens te stellen op 65 t.m 70 ka koud geslacht gewicht. Rademakers yoor de sterrenwacht ge bouwde, spiegieltelescoop opgesteld. Met kantoorgebouw, ins trumembmakers werk plaats en twee woonhuizen voor de beide observatoren dr. Th. Walraven en dr. A. Muller is daar een heel gebouwencom plex ontstaan, ten gebruike van de Leidse en eventueel ook andere Nederlandse astronomen. Op 9 september zal deze nieuwe af deling van de Leidse sterrenwacht offi cieel worden geopend door de heer J. H. Viljoen, minister van Onderwijs, K. n W. te Pretoria. Honderden koelwagens der spoorwegen en koelauto's zorgen, dat ze vers arri veert. 55.000 ton zeevis in 1955, waarvan ongeveer 2500 ton uit het buitenland; 817 ton zoetwatervis, waarvan 253 uit het bui tenland, 87 ton krab zogoed als allemaal uit Polen. De aanvoer van krab is in deze eeuw aanzienlijk teruggelopen. In 1900 bedroeg hij 170 ton.. Dan is er nog het cijfer van 150 ton garnalen, 138 ton., slakken, 3004 ton mosselen, 657 ton kreef ten. Een interessante noot: van de mos selen kwam de 1474 ton van buitenlandse oorsprong bijna geheel uit Nederland. Dit importeerde ook 82 pet. van de buiten landse zoetwatervis. Omtrent de geïm porteerde oesters konden we geen cijfers ten aanzien van het Nederlandse aandeel bekomen. Het bleek echter, dat lang ook niet alle vis etc. Parijs via de Hallen bereikt. Een der belangrijkste produkten. die in de Hallen verhandeld worden, zijn groen ten en fruit: in 1955 163.164 ton. In dit cijfer hadden de groenten het grootste aandeel. De omzet daarvan is vooral ge durende de laatste jaren snel toegeno men, zodat deze thans anderhalf maal zoveel als die van het fruit is. 6965 ton kwam uit het buitenland. Toch komt in de Hallen slechts een klein percentage van alle groenten en fruit, die in Parijs ge consumeerd wordt. In 1955 beliep dit in totaal niet minder dan 1.400.000 ton.. De grote massa van het fruit en de groen ten komt uit de directe omgeving van Parijs. We hebben hier nog niet van het ten onzent zo belangrijke volksvoedsel, de aardappel gewaagd. Wel, Parijs consu meert er ongeveer 1500 ton per jaar van maar legt er geen voorraden van aan. Feitelijk is er in de Ville Lumière nooit meer dan voor vier of vijf dagen voor raad. Hier speelt het snelle transportwe zen uiteraard een belangrijke rol. Er be hoeven nauwelijks aardappelen ingevoerd te worden. Frankrijk kan Parijs meer dan genoeg' leveren. Wat de delicatessen betreft, kunnen we nog enkele interessante cijfers geven, in teressant vooral, omdat Nederland er bij betrokken is. In 1955 werden te Parijs 42.472.300 kilo kaas van allerlei soorten en uit tal van landen ingevoerd. 244.000 kilo kwam uit den vreemde, waarvan Neder land 23,8 pet. voor zijn rekening nam, tegen de 24.5 procent van Italië, en de 25 pet. van Zwitserland. Parijs consu meert een vijfde gedeelte van de gehele produktie van Frankrijk aan kaas.. De Hallen zien hiervan alweer slechts een gedeelte, hetgeen ook wel aan de aard van het produkt ligt. Hetzelfde is het geval met de boter. Terwijl van de kaas slechts een derde de Hallen pas seert. is dit voor de boter een kwart, het geen in belangrijke mate veroorzaakt wordt door het feit. dat coöperatieve melkfabrieken en boterfabrieken uitste kend georganiseerd zijn en de aanvoer zelf verzorgen. 45.000 ton is het cijfer voor de boter, met Nederland staande voor 50 pet. van de import. Ook met de boter zou een Are de Triomphe op te bouwen zijn.. Als we nog een keer de 500 miljoen eieren noemen (58 pet. uit Nederland, wat de buitenlandse aanvoer betreft) en het miljard liter wijn, dan heeft men waarlijk wel enig idee van het geen in de „Buik van Parijs" omgaat. In de bloemenstad Florence, waar een sterk mondain leven lieerst, lieeft de intrede in een klooster van de ongeschoeide Karmelietessen dezer dagen groot opzien verwekt Er wordt vaak beweerd, dat velen uit de gegoede kringen aan de Kerk en de kerk voorbijgaan, in Italië en ook in een stad als Florence, dat een belangrijk internationaal centrum is. De ervaring leert echter, dat de godsdienstloosheid ook onder de intellectuelen minder groot is, dan vaak wordt aangenomen. Wat Florence betreft, het is ten slotte toch óók de stad van Giovanni Papini, de grote bekeerling. Het is tevens de stad van La Pira, de onvermoeide sociale voorvechter van de Katholieke Actie. Een artikel in een Italiaans, blad vestigde uitvoerig de aandacht op de intrede van de mooie Anna Susini in het klooster, maar het gaf tevens, ofscihoon neutraal, een interessante beschrijving van de bloeiende parochie waaruit de nieuwe Karmelietesse afkomstig is. Anna Susini woonde bij haar ouders in een moderne villa in de nieuwe VJK San Salvi. Ze was jong, mooi, ambitieus en verkreeg, nadat ze drie jaar op een middelbare school was geweest, het daar aan verbonden diploma, waarna ze slaag de voor stenografe en een goede betrek king op een flink fabirkeskantoor aan vaardde. Dat was vijf jaar geleden. Na enige tijd ging ze in haar vrije tijd voor onderwijzeres studeren en legde het daar toe vereiste examen met succes af. Al hoewel werkzaam en serieus, onderscheid de Anna Susini zich toch in niets van an dere meisjes van haar leeftijd, ze ging naar de bioscoop, af en toe naar de schouwburg en opera en danste graag. En kele jaren geleden vroeg ze haar oudere broer, een ongeschoeide Karmeliet, of deze haar een introductie kon verschaf fen voor een vrouwenkloosVr van zijn or de. Deze broer, padre Ildefonso dacht aan vankelijk, dat het slechts nieuwsgierig heid was, welke zijn zuster bewoog, een bezoek aan een dergelijk klooster te bren gen. Hij begeleidde zijn zuster naar het klooster „Regina del Camelo'" (Koningin van de Karmel), dat ergens achteraf in dj bergen van Toskane ligt. Nadien bracht Anna haar vakanties in de bergen door. Ze ging niet meer met haar ouders naar zee, als voorheen. Dezen vermoed den nog niets. Ze waren er stellig van overtuigd, dat Anna evenals haar jongere zuster spoedig in het huwelijk zou treden. Ze had reeds verschillende aanzieken gehad. Intussen was er een drukke briefwisse ling ontstaan tussen Anna en haar broer, padre Ildefonso. Als resultaat hiervan vertrouwde Anna aan pastoor Poli toe, dat ze wilde intreden bij de ongeschoeide Karmelietessen, die weieens als de „le vend begravenen" worden betiteld, om dat de zusters na hun intrede 't klooster nooit meer verlaten en ook geen enkel contact meer met hun familie mogen on derhouden. Wanneer de vader of moeder van een bewoonster van het klooster ge storven is, roept de moeder overste de zusters bijeen en deelt dan mede, dat een dierbaar familielid van een harer het tij delijke met het eeuwige verwisseld heeft. „Laat ons voor de zielerust van de over ledene bidden", besluit ze daarna, zonder zelfs de naam van de betrokken zuster te noemen. Pastoor Poli wa3 het er helemaal niet mee eens, dat Anna Susini in zulk een strenge orde zou gaan. Hij achtte er haar niet geschikt voor. Zélf een van levens lust en energie bruisende man, die in en buiten zijn parochie veel liefdadig en soci aal werk verricht en o.a. het toezicht op verschillende vakantiekolonies heeft, be twijfelde hij, of Anna Susini, die in zijn afdeling van de Katholieke Actie een ge ziene figuur was, wel bestand zou zijn te gen de strenge afzondering. Hij kende haar als een ernstig meisje, dat echter de pleziertjes van de wereld nooit versmaad had, spraakzaam was en graag sociale contacten zocht. Ook Anna's ouders trachtten, haar van een intrede af te brengen. Inmiddels had Anna herhaaldelijk met de moeder over ste van gedachten gewisseld. Ze ver klaarde, heel goed te beseffen, wat er van haar geëist zou worden: een volkomen prijsgeven van alle wereldse zaken en zelfs van alle familiebanden. Het bleek de ouders, dat ze inmiddels in stilte gespaard had voor haar uitzet als kloosterzuster en tevens voor een bedrag aan geld, het welk ze bij haar intrede aan het klooster wilde schenken. En Anna Susini bleef bij haar besluit. Op haar negen en twintigste jaar is ze Christus' bruid geworden, tijdens een plechtigheid, waarin ze voor het laatst haar familie zag. In het klooster bij San Quirico verzamelden zich ouders, naaste verwanten en enkele vriendinnen in de kapel. Bij het einde, van de H. Mis. die door padre Ildefonso werd opgedragen, kwam uit een zijdeur, die zich achter een tralie hek bevond, dat tijdelijk geopend werd, een processie van kloosterzusters, voor afgegaan door een gouden kruis. Omgeven door novicen en enkele oudere zusters schreed Anna Susini, gekleed in een wit bruidstoilet, naar het altaar. Ze droeg een krans rode rozen om het hoofd. Op het altaar werd een wijd, wit gewaad omge hangen, waarna ze zich languit voor het altaar neervlijde, het gezicht op het rode tapijt. De zusters zongen het Magnificat, waarna een ongeschoeide Karmeliet de gebruikelijke vragen stelde: zuster, wat wilt gij? Ik verzoek, te mogen intreden, fluisterde Anna Susini, die daarna uitge- nodigd werd, op te staan en zich bij haar zusters te voegen. Het orgel speelde de bruidsmars van Mendelssohn, toen ze door de grote deur verdween, waarna het hek gesloten werd. De familieleden kwa-, men nog voor een laatste afscheid in de spreekkamer bijeen. Hier drukte Suor Anna Maria del Volto Santo van het Heilig Aangezicht door de tralies heen haar ouders de hand. Van de anderen, nam ze met een handbeweging afscheid.. Met een laatste glimlach draaide de nieuwe ongeschoeide Karmelites zich om. „Ik ben heel gelukkig", fluisterde ze haar broer, padre Ildefonso toe. K.H. Tussen de Ierse nationale elektriciteits maatschappij en een Nederlands zoetwa tervisserijbedrijf, Wijnbelt en Co te Wond- richem, is een langlopend contract geslo ten. De Nederlandse firma verwierf rech ten 5m de visrechten van de elektriciteits maatschappij in de 256 km lange rivier de Shannon met 1800 km zijrivieren en me ren te exploiteren en de vangsten te ver werken en te verkopen. Het betreft hier een gebied van 16.000 vierkante kilome ter, waarvan voorshands plm. 130 geëx ploiteerd zullen worden. Tot dusver werd vrijwel alleen op zalm gevist, waarvoor men alleen afzet in Engeland zocht. Deze zalm wordt in rasterkooien gevangen. Bijna 30 pet wordt langs elektrische weg gedood en de rest krijgt de gelegenheid de rivier op te zwemen om te paaien. Het nieuwe Iers-Nederlandse bedrijf heeft snelle spoorwegverbindingen en ligt vlak bij het vliegveld Shannon. Snelle afvoer der produkten is jnogelijk. Enige vissers uit Woudrichem zijn reeds in de Shannon aan het werk. Gebleken is, dat, behalve zalm, ook de palingvisserij van behoorlijke betekenis kan worden, even als die van snoek en baars. De firma in Nederland heeft, behou dens voor zalm. de alleenverkooprechten voor alle vissoorten uit de Shannon ge kregen. Anna Susini, voordat ze toetrad tot de Orde der Ongeschoeide Karmelietessen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3