vorstelijke bloemenschat zijn Vluchtelingen ontgoocheld Minister Klompé: menselijke belangstelling niet vergeten Kardinaal Van Roey vierde diamanten jubileum OFFERS voor de Europese Economische Gemeenschap Draagwijdte van E.E.G.-verdrag is nauwelijks te overzien HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN DE WESTDUITSE BISSCHOPPEN Eerste „Duwboot" op de Rijn Koeien graasden op vergiftigd land voor een DonCarlos"in nieuwe bezetting .'15 DV WAARSCHUWING te Lourdes De a. s. verkiezingen in de Bondsrepubliek Een avondje uit Werkloosheid neemt steeds meer toe Maria van Dongen als Elisabeth Tweede Kamer overstroomt regering met stortvloed van opmerkingen en wensen Puck heeft twee stukken in studie ede trek mi' "ïoe" om"v v*eL^ «trüj getüi' 2 u>' &e V d« V5 d«V MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 H*»" Decor van elfjes Hansjes en Grieten Schaaf-tractor De „trein" van Adenauer Vrijetijdsbesteding in de statistiek Rotterdam: avondje thuis Luisterrijke plechtigheid in basiliek van Koekelberg DAHPO PROF. MR. EGGENS ALS HOOGLERAAR TE A'DAM? Brief van de H. Vader >ERLANDSE PREMIèRE „BALLET DER LAGE h LANDEN" „ZUIDERZEE" WEER TERUG UIT HOUSTON Invloed op prijsniveau Douanerechten Kapitaalverkeer acti- te' str" t*€ tied";, zich.„,r' 1 nt«e: e^5 U J< \rCl Ve;< Koninklijke bewondering ("Fare onze Amsterdamse redactie) Aalsmeer liecft in liet tiende Corsospel „Bloem en Operette zaterdagmiddag in liet Olympisch Stadion te Amsterdam een waar. lijk vorstelijke bloemenscliat ten.„toon"-gespreid. De belangstelling er voor is groter geweest dan ooit. Meer dan 45000 mensen hebben zich verlustigd in het schouwspel. Koningin Juliana en prinses Marijke, die bij haar entree om drie uur met een enthousiast applaus werden begroet, verlieten halverwege het spel even de eretribune om enkele wagens op de Sintelbaan van nabij te bekijken. Haar belangstelling ging in het bijzonder uit naar de uitbeeldingen van „Der Vogelhandler" en de „Czardas Fürstin". sri'1 proloog op het stadion-bloemen- van Coen Nauta, passeerden de mot if3, Van vorige jaren de revue, zoals p-jank en Kleur" en „Sprookjes van aismeer". Elfjes bevolkten daarbij de rustig m€t bloemen bedekte grasmat vormden het decor, waartegen echtpa- uit alle landen de figuren dans- ,j van een Weense Wals. Rijkelijk en a®rljjk met bloemen getooide personen auto's reden vervolgens langzaam de aan op. Een der wagens, die van de fir- aa Van Maanen Mantel uit Aalsmeer As bekroond met de zilveren medaille r?Schikbaar gesteld door Prins Bernhard e 24 praalwagens sloten de buitencir- om de grasmat, waarop de show zich 3* afspelen. De beloften, die de ontwer- S*1! van de heer Toon Noyons al inhiel- zijn inderdaad ingewacht. „Grafin uaritza" troonde temidden van rode bloe- en jongelui, door wier aderen „Po- '.hblut" 'stroomde, verpoosden zich om- 'hgd door uitgelezen bloemen. Een kunst- chiider portretteerde in een allerlieflijkst "telier. „Das Veilchen vom Mont Martre" 11 uRosemarie" lonkte bedeesd in een r°rnantisch prieeltje. «,®et koekhuisje, dat eens Hans en rtetj« in verleiding heeft gebracht tot jering en(je vermaak van het jongste •["ugelingschap. was zo beeldig uit bloe ien opgebouwd en lag in zo'n sprook jesachtige omgeving, dat het gesierd is t de zilveren medaille, welke H.M. de y-oningin heeft geschonken. Aan de ope- j. 'e „Hansel und Gretel" van Humper- ï'Uck was ook de eerste scene gewijd. :n "Viervoud" danste het snoeplustige 'Weetal rond het huisje van de heks, die omringd door dansende vlammen rea- ®®erde volgens voorschrift. Wanneer zegt u* heks nu „Knibbel knabbel knuisje, zit er aan me huisje", vroeg een ii-ein meisje, dat er helemaal in was. ^t antwoord werd niet eens afgewacht Sant de aandacht was al weer opgeëist ?.°°r Czaar Peter, die vergeefs zijn werk- pfden probeerde af te houden van een 'Ornpendans om hen aan het boten bou ten te zetten. öe „Czar und Zimmermann" werd ge- bokken door een tractor in schaalmodel dere zin, volwassene. Leerlingen van de balletschool van Stine van Leeuwen en twee Aalsmeerse turnverenigingen ver zorgden het bewegend element. Via Am stelveen en Bovenkerk, Amsterdam was dit keer niet in de route opgenomen, ging het Corso terug naar Aalsmeer, waar de praalwagens des avonds nog door velen van dichtbij zijn bewonderd. Dc bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Théas, heeft de pelgrims van Lourdes gewaar schuwd tegen een propaganda- poging van het protestantse Engelse bijbelgenootschap. Er is namelijk te Lourdes een wagen van dit genootschap om er deze maand bijbels, boeken, brochures en bladen te ver kopen. De bisschop wijst er de diocesanen van Lourdes en de pelgrims op, dat zij katholieke bijbeluitgaven kunnen vinden in de katholieke boekhandels. Bloemen-operette in het Olympisch Stadion te Am sterdam. Onder de duizenden belangstellenden bevonden zich H.M. Koningin Juliana en H. K. H. prinses Marijke De praalwagen „Der Vogel handler" werd door de hoge bezoeksters met belangstel ling van nabij bekeken. j "tv ueviijuuv het veld van oneffenhe id opdat de „Geisha ('s)" hare tere fi°etjes tijdens de parasollendans niet zou- bezeren. De Japanse schonen maak tal weer plaats voor de poppen van „Die t.Uppenfee". welke charmant hun houte- bewegingen volbrachten ten aan- I "Ouwe der cliënten. „Die Vogelhandler" j^hslotte gaven hun verkoopwaar de vrij- jS'd om zich geheel te kunnen concentre- °P de dans. «Het was een gracieuze showt leuk van „"dkleding. De tekst geschreven door Theo C^dmans en uitgesproken door Joke ,.ah de Berg en J. M. Reinboud, was luch- v'| van inhoud met aardige zinspelingen rstaanbaar voor kind en, zij het in an- Gisteren hebben de Westduitse bis schoppen een herderlijk schrijven gepu bliceerd in verband met de naderende verkiezingen in de Bondsrepubliek. In dit schrijven, dat in alle kerken van West-Duitsland is voorgelezen, ver maant het Duitse episcopaat de gelovi gen „die mannen en vouwen te kiezen, wier christelijke houding bekend is en wier openbare handelingen op deze hou ding gebaseerd zijn". Het episcopaat herinnert eraan, dat de laatste jaren in de politieke arbeid verschillende malen geen rekening is gehouden met de katholieke beginselen. De bisschoppen noemen als voorbeel den, de concordaatskwestie, de nieuwe regeling van de huwelijks- en gezins wetgeving, de onderwijsregelingen in sommige Westduitse landen en de soci ale wetgeving, die op verschillende pun ten de katholieke beginselen geen recht doen wedervaren. In hun herderlijk schrijven stellen de bisschoppen hun gelovigen dan ook voor de vraag na te gaan, welke verte genwoordigers gehandeld hebben in overeenstemming met de christelijke beginselen en wie er geen rekening mee gehouden hebben. „Controleert partijen en kandidaten naar hetgeen zjj tot dus- lev hnn vaderland is een worsteling op j en en dood gaande met een regiem, Va het hele leven wil beheersen en in 9e banen leiden. Zü hebben er zelf aan ^'Kenomen: zij kozen de andere kant, ltues'en vluchten en nu blijkt, dat zij het W aaI. dat hun voor ogen zweefde in de «l'elyke wereld niet vinden." ito, t deze woorden heeft de minister van k> Schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Vp^Pé, vanochtend in Arnhem aangege- js Wat er haars inziens de oorzaak van Itp öat vcfe vluchtelingen in de westelii- ^ereld ontgoocheld raken. deed dit in de rede. waarmee zij dc tw ehde algemene vergadering opende van Wew organisaties die in nauwe samen- do„hlng het vluchtelingenprobleem bestu- de „association for the Study of jw Worldrefugee Problem" en de „Euro- fv=Sche Forschungsgruppe fur Flüchtlings agen" Ombaar rede besteedde de minister ook tg,?dacht aan wat in Nederland voor vluch- tijJ^n is en wordt gedaan. Sinds 1945 go? in ons land, opgenomen: 2520 vroe- 6e_e Poolse militairen, 3904 „displaced oA°na" uit Duitsland, 297 invaliden en Laa n Van dagen uit Oostenrijk en Duits- 0Qd> 258 intellectuelen en studenten uit '-Duitsland, 65 Russische vluchtelm- Vaï uit Sjanghai, 406 vluchtelingen-bouw- 'aaJTbeiders uit Oostenrijk, Grieken- Uit ._en Italië. 21 Joodse vluchtelingen 833 Egypte. 105 vluchtelingen uit Triest "dividuële vluchtelingen uit verschil- ver gedaan hebben, niet naar hetgeen zij thans zeggen", aldus de bisschop pen. Zij herinneren aan het woord van de Paus, die enige jaren geleden verklaard heeft, dat de katholieken verplicht zijn aan de verkiezingen deel te nemen en hun keuze gewetensvol uit te brengen, en wel op die kandidaten, die een ga rantie bieden voor de handhaving der goddelijke rechten in gezin en maat schappij. Het Westduitse episcopaat besluit met een oproep tot gebed en met een ver wijzing naar de ernst der tijden, waarin velen verstek laten gaan en zich over geven aan een heidense angst. Aldus bericht het KNP. Volgens het persbureau Reuter heb ben in sommige gevallen de priesters de kiezers openlijk aangespoord, voor de Christen-democratische Partij van Bondskanselier Adenauer te stemmen. De socialisten, die de grootste oppo sitiepartij vormen, hebben verklaard dat geen enkele partij zich de enige christelijke kan noemen. Godsdienst diende buiten de verkiezingscampagne gelaten te worden. De bevolking van West-Duitsland be staat globaal voor de helft uit katholie ken en voor de helft uit protestanten. De protestantse kerk heeft een neutrale houding in de verkiezingscampagne aangenomen. De Westduitse Sociaal-Democratische Partij heeft verklaard, dat bondskanse lier Adenauer voor zijn verkiezings campagne gebruik maakt van de vroe gere luxe spoorwagon van Hermann Goering. De wagon is op „ongewoon kostbare" wijze ingericht met dure ta pijten, panelen, luchtverversing en uit gebreide verlichting waarvoor alleen al tien kilometer draad verwerkt moest worden, aldus een' socialistische ver klaring, die zaterdag aan de pers is uitgegeven. De socialisten stellen aan de christen democraten de vraag of het waar is, dat de genationaliseerde bondsspoor- wegen de kosten van de verkiezings- trein moeten betalen. De perschef van Adenauers Christen- Democratische Unie verklaarde later, dat de wagon door de CDU gehuurd is en dat iedereen hem huren kan. Hij wist niet of de wagon vroeger door Goering gebruikt was. Wel wist hij, dat de wagon niet comfortabeler was dan een normale. In Den Haag is het bezoek aan verma kelijkheden de laatste 6 jaar vrijwel niet toegenomen. Het handhaaft zich op een peil, dat de helft hoger ligt dan voor de oorlog. Dit betekent echter in aanmer king genomen de groei van de beyol- king dat het aantal bezoeken per hoofd der bevolking van 1950 op 1956 wat is afgenomen, nl. van 19,8 tot 18,6 per jaar. Het is echter nog steeds een vijfde hoger dan in 1938 toen het 15,4 bedroeg Aldus staat te lezen in het kwartaal schrift van het gemeentelijk bureau voor statistiek in Den Haag. De balangrijke plaats van de film, die voor de oorlog 70 pet en de eerste zes ja ren daarna zelfs driekwart van alle be zoeken trok, is in de laatste jaren naar verhouding teruggelopen; thans trekt ze tweederde van alle bezoek aan vermake lijkheden, Daarbij vergeleken is het be> zoek aan de meer serieuze soorten van kunst en vermaak relatief gering, nl voor toneel, opera, operette en ballet te zamen nog geen 3 pet en voor concerten 2'/j pet van het totale bezoek. Voor een niet onbelangrijk deel is dit een gevolg van de beperkte mogelijkheid van Den Haag. Een vergelijking tussen de drie grote steden leert, dat men in Amsterdam wat vaker uitgaat-dan in Den Haag en hier voor ook wat meer besteedt. Rotterdam blijft in dit opzicht niet onbelangrijk ach ter. In het jaar 1956 was het bestede be drag per inwoner in Amsterdam 29,60 in Rotterdam 17.50 in Den Haag 23,43 Toneel, opera en film worden te Am sterdam relatief het meest bezocht, te Rotterdam het minst. Rotterdam staat echter bij sportieve evenementen voorop en Den Haag bij concerten «n tentoon stellingen. Voor revue, variété, cabaret en dansen zijn de verschillen niet groot. (Van onze correspondent) Het slechte weer liecft gisteren niet kunnen beletten, dat uit alle delen van het land en vooral uit het aartsbisdom tot zijn verste uithoeken, duizenden gelovigen ndar de hoofdstad waren gekomen om er, in de nationale basiliek van Koekelberg, met een indrukwekkende godsdienstige plechtigheid het diamanten priesterjubileum van de doorluchtige primaat van België, Zijne Eminentie Ernest Joseph Kardinaal van Roey te vieren. Wel door de regen gestoord, maar daarom niet minder plechtig en indruk, wekkend schreed uit een nabijgelegen college een zelden geziene stoet van ruim twintig aartbisschoppen en bisschoppen en twintig gemijterde abten in groot ornaat naar de basiliek, samen met nog een dertigtal prelaten, ruim zestig kanunniken, een legatie in toga der verschillende faculteiten van de Leuvense Alma Mater met haar rector magnificus aan het hoofd. Dan enkele honderden priesters in superplie en lange rijen seminaristen. In de basiliek bevonden zich reeds op hun troon de kardinaal-jubilaris en de pauselijke nuntius, die de plechtige mis van dankzegging met pontificale assi stentie opdroeg. Onder de abten der Be nedictijner-orde bevonden er zich zelfs uit abdijen uit Spanje, Italië, Duitsland, Frankrijk en Engeland. Ook diplomaten waren aanwezig, n.l. de ambassadeurs van Frankrijk, Italië en Portugal, de ge zant van Ierland en de ambassaderaden van Gr.-Brittannië, Spanje, Nederland en Luxemburg. Verder ook ridders van Malta en van het H. Graf. Dezen had den allen op het grandioze hoogkoor van marmer plaatsgenomen. De kerk zelf was geheel bezet tot op de bovengalerijen, waar een paar hon derd kleurige verenigingsvaandels prijk ten. die tijdens de consecratie horizon taal werden gehouden. Er was in de middenbeuk een erewacht van mijnwer kers in hun werkpak met hun traditio nele lamp. Er waren in de kerk ook le- gerautoriteiten, parlementsleden, veel kloosterlingen en de gehele elite van 't katholieke leven van België. Koning Boudewijn had zich niet alleen door zijn grootmaarschalk doen vertegenwoordi gen, doch had bovendien aan de hoog bejaarde jubilaris een telegram gezon den, waarin hij deze zijn meest hartelij ke gelukwensen aanbood en zich aan sloot bij de plechtige hulde, die hem werd gebracht. In het bijzonder dankte de vorst verder de kardinaal voor de eminente diensten die hij aan België en aan de monarchie heeft bewezen en drukte Zijne Majesteit tenslotte de wens uit dat God de primaat zou blijven bij staan om zijn hoge zending te kunnen blijven vervullen. Het was opvallend hoe talrijk de jeugd bij deze viering aanweaig was. Het St.-Romboutskoor voerde een Missa uit voor vier gemengde stemmen van Phi- U (Advertentie) en pijn weg- wrijven met Bljjkens gegevens van de districten Nijmegen en Cuyck van de gewestelijke arbeidsbureaus z-ou de invloed van de be stedingsbeperking zich de laatste weken laten gelden op de arbeidsmarkt. Het dis trict Njjmegen gaf over de afgelopen week een cijfer van werkzoekenden van 800 Uit kringen van de bouwvakken verne men wij, dat in de afgelopen week zich ongeveer honderd bouwvakarbeiders, on der wie stukadoors zich voor werk meld den. Tweee weken geleden was er geen bouwvakker aan te werven. Men vreest nog meer werkloosheid, wan neer de in uitvoering zijnde bouwwer ken in de stad voltooid zijn. Het geeste lijke bureau te Cuyck, waar nog pas de opbouwfeesten en de industrialisatie zijn gevierd, is evenmin optimistisch. In de maand augustus stonden er 190 mannen ingeschreven als werkzoekenden. Sinds vorig jaar steeg in het district Cuyck het werklozencijfer met 98. B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld een hoogleraar te benoe men in het burgerlijk recht, recht op de industriële eigendom en burgerlijk procesrecht, een vacature die is ontstaan door de dood van prof. mr. M. Breg- stein, Aanbevolen worden prof mr. J. Eg. gens uit Den Haag als nummer een en mr. J. M. Polak, eveneens uit Den Hag als nummer twee. Gistermiddag is in de Stadsschouw burg te Amsterdam een opvoering gege ven van „Don Carlos" door de Neder landse Opera in een gedeeltelijk gewij zigde bezetting. De muzikale leiding be rustte weer bij Arrigo Guarwieri, die het Opera-orkest bewust leidde tot een vooral in het tweede gedeelte uiterst mu zikale prestatie. In de Preetorius décors ontrolt zich het gebeuren met een bijzonder decora tieve achtergrond, maar door deze archi tectonische bouw verdrinkt vaak de tra giek in de entourage. Wij kunnen niet zeggen, dat de rolwij- ziging in alle opzichten een verbete ring betekent. De Rodrigo van Paolo Gorin is fors en mannelijk, maar naar onze mening gaf Gerard Groot in de oor spronkelijke rolbezetting een dramati scher en dreigender creatie van de Grootinquisiteur dan Siemei» Jongstna. Trouwens de hele verschijning van deze figuur is ietwat te gechargeerd om de tragiek volkomen aanvaardbaar te ma ken. De stem van Siemen Jongsma is lyrischer en daardoor nog minder ge schikt om in overeenstemming te zijn met de opvatting die de regie kennelijk omtrent zijn toneelmatige verschijning koestert. Met spanning hebben de aanwezigen in de zaal geluisterd naar Maria van Dongen, die van Gré Brouwenstijn de rol van Elisabeth de Valois had overgeno men. Ofschoon dit stuk als titelheld Don Carlos voert, is deze vrouwelijke hoofd rol in feite even belangrijk in deze opera. Elesabeth is de vrouw, die geplaatst is tussen Filippo II, koning van Spanje en de infant Don Carlos. Zij kan zichzelf niet geheel in alle eerlijkheid tonen, omdat de discrepantie in haar liefde en trouw te zeer een tra- 1 ditionele beperking vertoont. Het is dan ook een zeer moeilijke opgave voor de zangeres, om juist die innerlijke strijd te tonen. Elisabeth is niet een geëmotio neerde vrouw in die zin, dat zij uiterlijk geheel gebukt gaat onder de bovenmen selijke spanningen om tussen beide man nen zich staande te houden. Zij is meer gezien als de koningin, die weet dat zij niet geheel aan haar gevoelens kan toe geven. In het eerste tafereel na de pauze wist Maria van Dongen tijdens het be roemde kwartet een hoogte te bereiken, die ons met waardering vervult. Zij was daarin de vrouw, die zichzelf laat zien als een slachtoffer, maar die toch niet geheel vervalt in sentimentaliteiten of :n een zichzelf verdrinken in smart. Haar lippus de Monte. Er waren ook Gregori aanse gezangen die door de gelovigen wer den meegezongen, dat alles afgewisseld met gebeden voor de jubilaris. Op het in een weelde van gladiolen prij_ kende hoogaltaar bevond zich ook nog de zuster van de kardinaal, die kloosterlinge is, en enkelen van de twaalf geestelijken, die zestig jaar geleden samen met Zijne Eminentie de H. Priesterwijding ontvin gen. By de acolieten van de celebrant was een zwarte priester. Onder de bis schoppen viel ook op een Armeniaan bisschop met een typisch Byzantijnse mij ter. Bij de H. Communie kwamen veertig, door acolieten en kaarsdragers begeleide priesters met cibories en hosties van het hoogkoor tussen de gelovigen in de kerk, van wie er honderden staande of op de vloer geknield de H. Communie ontvin gen tot intentie van de jubilerende kar dinaal. Door een wijbisschop van Mechelen werd lezing gegeven van een schrijven van Z. H. de Paus Pius XII aan Zijne Eminentie waarin als quintessens de H. Vader zegt dat Zijne Eminentie het be kende woord van St.-Paulus tot het zijne kan maken: „Door Gods genade ben ik wat ik ben en Zijn genade bleef in mij niet ijdel". Daarna zelf het woord nemende in de beide landstalen, zei de kardinaal met x vaste stem o.a. dat. toen hij de priester wijding ontving, hij geen andere betrach ting had dan Christus en de Kerk te die nen. Thans van de plaatsvervanger van Jesus Christus te mogen horen, dat hij zijn taak goed heeft vervuld en trouw het ideaal heeft gediend dat zijn jeugd vervulde, is wel de schoonste beloning, die hij verlangen kon. Hij dankte de oneindige barmhartigheid van God die hem de taak heeft iaten ver vullen van priester van de Allerhoogste in eeuwigheid. Vervolgens een greep in zijn lange bis schoppelijk leven doende was hij gelukkig daarover o.a. te mogen zeggen, dat hij door het H. Vormsel de gaven van de H. Geest mocht toedienen aan ontelbare christenen. Hij had 't voorrecht duizenden jonge priesters te wijden, n.l. de over grote meerderheid der priesters van zijn aartsbisdom. Het werd hem ook gegeven de abtswijding toe te dienen aan vijftien abten der grote abdijen van zijn land en de bisschopswijding aan vijfentwintig bis schoppen uit België en de missielanden. Lof werd door de jubilaris gebracht aan de duizenden kloosterlingen, aan de priesters en aan de apostolische ijver van een lekenapostolaat. Aan het eind van de Mis verleende de jubilaris, wiens stoe re figuur in de cappa magna was gehuld, bij bijzondere vergunning van de H. Vader en uit diens naam aan de gelovigen de apostolische zegen. Een door allen meegezongen Te Deum besloot de plechtigheid die ruim twee uren had geduurd. Toen de stoet met de hoogwaardigheids bekleders de basiliek verliet en de dia manten jubilaris zegenend door de menig te schreed naar de monumentale uitgang brak plotseling handgeklap los en hoorde men de dikwijls herhaalde kreet: „Leve de jubilaris, leve onze geliefde kardinaal". stem is zacht, zuiver en gevoelig. En door het gemis aan volume wint Maria van Dongen aan intensiteit. Met deze beperkingen zal zij toch als Elisabeth een eigen creatie geven, die niet nalaat in druk te maken. Als geheel munt de voorstelling uit door een overmaat van punctualiteit. Mimi Aarden komt pas in het derde be drijf los van zichzelf, maar dan zingt zij 'ook fors en indrukwekkend. Johan van der Zalm heeft ons gisteren niet kunnen overtuigen, dat hij de juiste Don Carlos is en Guus Hoekman had enkele momenten, die wij konden waarderen waarbij de zwakke inzet van zijn rol vergeten werd. Bu. „Ballet der Lage Landen" onder hu ''eke leiding van Mascha ter Wee- iq op woensdag 25 september a.s. gebouw voor K. en W. te 's-Gra- bij^age de openbare Nederlandse pre- aehPre geven van „Variazione con Ma- N een abstract ballet op muziek ijiovanni Reali in de choreografie -hw,etlnis Carey. W kaanse ontwerper Roberto Gonza- Oet Goyri. Medewerkenden: Farida A"? van Opstal, Else Schut, <i6 tSnita de Peri Nel ter Weeme, Ben g^n°chemont, Rob Kaesen, Chris Run- Kostuums van de lende landen en 340 Hongaarse vluchte lingen van na de november-opstand. Van hen zijn inmiddels 2 overleden en 421 naar andere landen doorgereisd. Bij het noemen van deze cijfers Ycs" tigde zij er de aandacht op, dat Neder land een bevolkingsdichtheid heeft van 337 inwoners per vierkante kilometer. De minister besloot haar rede: „Bij alle bemoeiingen met vluchtelingen mag het element van warme menselijke be langstelling voor de vluchteling als mens niet worden vergeten" In de eerste plenaire zitting van het congres zijn drie inleidingen gehouden over de resultaten van en de ervarin gen met de Hongaarse vluchtelingen stroom. Mgr. L. Ungar, voorzitter van het Caritasverband te Wenen, besprak de problemen van ontvangst en coördinatie dame May Curwen, presidente van de Engelse federatie voor vluchte lingenhulp te Londen, leidde het probleem van de integratie der vluchtelingen in het ontvangende land in en dr. B. Zöoldy, een Hongaarse vluchteling, die in dienst is van de Europese „Bildungsgemeinschaft Eiserne Vorhang" te Hannover, bekeek beide problemen van het gezichtspunt van de vluchteling zelf. Na de drie inleidingen werden korte beschouwingen gewijd aan de rapporten die van diverse landen zijn binengneko- men over de gang van zaken met de Hon gaarse vluchtelingen. Daarna werden de congressisten ten provinciehuize waar ook het congres wordt gehouden omt- vangen door het provinciaal bestuur van Gelderland. De „Zuider Zee" van de KLM, die dins dagavond de openingsvlucht van de nieu we luchtlijn naar Houston begon, is za terdagmiddag tegen half een op Schiphol teruggekeerd. Aan boord bevonden zich, behalve vele betalende passagiers, en kele tientallen gasten van de KLM. on der wie de heer Joseph A. Foster, direc teur van de afd. luchtvaart van de Ka mer van Koophandel van Houston, diver se redacteuren van dagbladen uit Hous ton en New-Orleans, een camera-opera teur van het televisie-station te Houston en een zestiental vertegenwoordigers van grote reisbureaus uit diverse steden der Verenigde Staten. Bjj het afdelingsonderzoek In de Tweede Kamer bleek men algemeen van oordeel te zjjn, dat de Staten-Generaal bjj de beoordeling van de ter goedkeu ring aan haar voorgelegde overeenkom sten tot oprichting van de Europese Eco nomische Gemeenschap en de Euratom worden geplaatst voor een beslissing van de allergrootste betekenis. De draag wijdte van deze verdragen kan nauwe lijks ten volle worden overzien, aldus wordt gesteld in het zeer uitvoerige Voorlopige Verslag van de Tweecde Ka mer. Terwijl een klein aantal leden zich uitgesproken tegenstanders van de beide verdragen verklaarde, wilden tal van anderen reeds dadelijk verklaren, dat huns inziens de verdragen behoren te worden goedgekeurd. Een belangrijk aantal leden wilde, althans over de E.E.G., nog geen eindoordeel uitspre ken, doch wenste het antwoord der re gering af te wachten. Verscheidene leden vroegen zich af of inderdaad mag worden verwacht dat dit verdrag de voordelen voor ons land met zijn snecifieke structuurproblemen van antuurlijke armoede aan grondstof fen en een snel groeiende beroepsbevol king met als gevolg een jonge industrie, in meer of mindere mate zal opleveren. Immers, ook al is het waar dat de laatste zeven jaar enige groei van onze export naar de vijf partnerlanden valt waar te nemen, het is evenzeer waar dat het grootste deel van onz® export nog steeds gericht is op de rest van de wereld. Voor onze import geldt trouwens hetzelfde. Deze leden erkenden dat het aantal Verdragsverplichtingen met een direct prijsverhogend effect gering is. Hoe staat het echter met de indirecte invloed op het prijsniveau? Het is o.a. niiet te voor zien welke' gevolgen het eerlang te voe ren gemeenschappelijke landbouwbeleid zal hebben voor de kosten van levens onderhoud en daanpee voor het loon niveau. Het zal Nederland een belangrijke krachtsinspanning kosten althans de eer ste etappe van de overgangsperiode door te komen zonder het slachtoffer van prijs- en kosteninflatie te worden. Im mers gedurende deze vier jaar wordt de groei der nationale middelen geschat op 8 a 9 pct„ waarvan 7 5 8 pet. zal worden opgeëist door de directe verplichtingen tot sociale harmonisatie en het begin van de invoering van het buitentarief. Het is goed ons er rekenschap van te geven dat in deze zelfde periode een deel van de groei der nationale middelen nodig zal zjjn voor het verwezenlijken van enige los van de E.E.G. staande deside rata. Gedacht wordt o.m. aan de noodzaak van verdere huuraanpassing en het tot stand brengen van een nieuwe weduwen- en wezenverzekering en nieuwe invalidi teitsverzekering. Daarnaast kan er niet van worden uitgegaan dat het gedurende een reeks van jaren mogelijk zal zijn edke autonome loonsverhoging van enige betekenis te voorkomen. Van vele zijden verklaarde men zich te kunnen verenigen met het uitgangs punt van de douane-unie, t.w. dat een gemeenschappelijk buitentarief voor de gemeenschap wordt vastgesteld. Naar de mening van tal van leden werd evenwel betreurd dat de Nederlandse delegatie haar aanvankelijk standpunt dat het bud- tentarief gebaseerd zou moeten zijn op het Beneluxtarief met mogelijkheid van correctie naar boven, niet heeft kunnen volhouden. Met betrekking tot het stelsel van ta riefcontingenten werd van verschillende zjjden opgemerkt, dat dit ongetwijfeld in een aantal gevallen een oplossing kan brengen voor de moeilijkheden die een gevolg zijn van het hoge buitentarief. Het is echter reeds gebleken dat bij het bedrijfsleven twijfel is gerezen aan de bereidheid van de Europese commissie c.q. van de raad van ministers om aan Nederland voor een groot aantal pos ten een dergelijk contingent toe te staan. Tal van leden achtten het daarom van groot belang van de regering te verne men of harerzijds een gefundeerde ge ruststellende verklaring in dit opzicht kan worden gegeven. Verscheidene andere leden wezen op de gevolgen voor belangrijke exportpro- dukten uit Indonesië. Tabak, koffie en thee worden door hoge invoerrechten getroffen. Deze leden achtten het hoogst betreurenswaardig te moeten vaststellen dat ons land in de toekomst ten gunste van de overzeese Frankrijk en België zal moeten dis crimineren ten aanzien van de eigen be langen in Indonesië. De inhoud van de bepalingen welke op de landbouw betrekking hebben, had bij vele leden teleurstelling gewekt. Deze leden achtten de vrees niet ongegrond dat het beleid van de gemeenschap tot een protectionisme zal leiden. Vele leden waren van mening dat de vrjjheid van het kapitaalverkeer stellig een bijdrage kan vormen voor een meer rationele arbeidsverdeling in Europa. Deze vrijheid is echter maar zeer ten dele in het verdrag tot uitdrukking ge komen. Zij achtten het wenselijk, een beschouwing van regeringswege te ont vangen over de te verwachten gevolgen van de inwerkingtreding voor de stand van de rente. Vervolgens zonden zij van de regering willen vernemen hoe deze de invloed van de vrijmaking van het kapitaalverkeer op de Investeringen hier te lande ziet. Tal van* leden spraken er hun teleur stelling over uit dat het verdrag geen voldoende grondslag geeft voor een doel treffende gemeenschappelijke conjunc- tuurpolitiek. Vele leden konden zich van harte ver enigen met de in het verdrag opgenomen verwezenlijking, na de eerste etapne, van het beginsel van gelijke beloning van mannelijke en vrouwelijke werknemers voor gelijke arbeid. Van andere zijde werd erop gewezen dat in verschillende bedrijfstakken de stijging van het loonpeil niet met enige procenten zal geschieden doch een veel ongunstiger beeld te zien zal geven. In de confectie-industrie rekent men met een loonstijging van 30 pet., terwijl in de detailhandel een stijging met pet. wordt verwacht. Wat de zetel voor de E.E.G. betreft waren vele leden van oordeel, dat de keuze zal moeten vallen op een hoofd stad in liet westen van het continent Brussel of Parijs, bij voorkeur Brussel teneinde op een centraal levendig en gunstig gelegen punt aan de E.E.G. en Euratom verbonden werkzaamheden te kunnen aanvangen. Mocht het mogelijk zijn het Hof van Justitie naar Den Haag te krijgen dan t dient zulks naar de mening van deze gebiedsdelen vanleden krachtig te worden gesteund. Zaterdag heeft de eerste duwboot die aan het scheepsverkeer op de Rijn zal deelnemen, in Duisburg haar proefvaart voltooid. Het is de „President Herren- schmidt", een in 1933 op de scheepswerf „De Biesbosch" te Dordrecht gebouwde sleepboot, welke was uitgerust met Voth- Sehneider propeller, waardoor ze zich uitstekend leende om tot duwboot te wor den omgebouwd. Op de scheepswerf „De Biesbosch" is de boot nu voorzien van een duwkor. Te Duisburg wordt thans een geheel nieuwe duwboot voor het Rijnverkeer ge bouwd. De duwboot biedt verscheidene voordelen ten opzichte van een sleepboot. Men kan gemakkelijker met het te ver voeren schip manoeuvreren en er is min der personeel nodig. Duwboten zijn reeds op de Ohio en de Missisippi in de Vere nigde Staten in gebruik. De veearts te Kortgene heeft in de af gelopen dagen dertien melkkoeien van de veehouder A.B. de Groote te Kamperland moeten afmaken. De dieren waren op een met vergift bespoten aardappelveld terecht gekomen en hadden van het gewas ge geten. Terstond daarna werden zij ernstig ziek. In de afgelopen week stierven er enige zaterdag jl. moest de veearts de laat ste koeien doden. Het vlees bleek niet voor consumptie geschikt. De schade beloopt meer dan tienduizend gulden. De toneelgroep „Puck" heeft twee nieuwe stukken in studie genomen. Het eerste is „A Legend is oorn" van James Shaw Grant, onder regie van Joan Rem- melts, (met medewerking van De Ne derlandse Comedie). Roger Chailloux ontwierp de decors. „A Legend is born", waarvan de Ne derlandse titel nog niet vaststaat, speelt op een van de eilanden van de Hebriden en behandelt het conflict dat ontstaat door het verzet van een deel van de eilandbewoners tegen de industrialisatie plannen van de regering. Het tweede stuk is: „Les Folies Amou- reuses" van Jean-Francois Regnard, in de vertaling van Paul Rodenko. De re gie hiervan heeft Guus Verstraete en het decor is van Hep van Delft. Het is een spe] van amoureuze dwaasheden en ver warringen rond twee jonge gelieven. Puck hoopt met dit stuk ook voor vele middelbare scholieren op te treden. De premières van beide stukken worden verwacht in de tweede helft van okto ber. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3