«irma dringt aan op verzachting van de 37-landen resolutie Jongeman bracht zijn meisje met een beitel om het leven Storm op Texel „Zeven Provinciën" nam Engels zeiljachtje op sleeptouw President Boerguiba begint te dreigen Tunesië eist terugtrekking der Franse troepen uit Gaf sa Magnesiet- en Amarilfabriek de grootste van Europa Bestaat te Vlaardingen volgende maand 55 jaar A-griep en rode bacil oorzaken van veel miserie De A-griep 20 pet. van Amer. divisie te bed Duizend gevallen Overstromingen in Turkije Vrijdag 13 september 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tien jaar gevangenisstraf geëist T. H. te Eindhoven It's wonder full to he safe and sound Uitspraak kort geding Grundig radio's Steden en dorpen in Rusland worden „herdoopt" Bliksem doodde twee mensen WEERBERICHT IN MAASTRICHT Tientallen doden Reeds meer dan 200 studenten VERKEERSONGELUKKEN Amsterdam: honderd op één dag Importeur boekte succes MAKARIOS IN AMERIKA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Weerverwachting van het K.N.M.I., geldig Van heden- tot morgenavond, luidt: ®uien, afgewisseld door enkele opklaringen. einig veranderin gin temperatuur. Overwegend Jachtige westelijke wind. Saterdag 14 september: zon op 6.14, onder 19.00 UuG maan op 21.01, onder 11.49 uur. Vrijheid voor het Hong aarse volk fcij de aanvang van de debatten van gisteren in de Algemene Vergadering van e Verenigde Natie nver de kwestie Hongarije, deelde de voorzitter mede, dat *7 log 31 sprekers op de lijst stonden. In welingelichte kringen werd gezegd, at> indien de Algemene Vergadering ook vandaag niet aan een stemming over door 37 landen gesteunde resolutie zou toekomen, waarin de inmenging van e Sovjet-Unie ïn Hongarije wordt veroordeeld en prins Wan van Thailand Xv°rdt verzocht zich te belasten met een zending naar Moskou en Boedapest 0,11 te trachten de vroegere V.N.-resoluties inzake Hongarije uitgevoerd te krij- er een bijeenkomst op zaterdag zou worden gehouden. Men zou een ver. Sadering op maandag willen vermijden omdat de delegaties zich moeten voor leiden op de opening van de 12e zitting der Algemene Vergadering op be; Misdag a.s. Gisteravond is te Heidelberg bekend- pöiaakt dat 2900 leden van de Ameri- baanse strijdkrachten in Europa aan ^iatische griep lijden. De grootste baarden van de epidemie schijnen zich e Karlsruhe en Mannheim te bevinden. Ongeveer 8000 vrijwilligers zullen de- Week in Engeland bij wijze van proef garden ingeënt met het nieuwe vaccin e8en A-griep. Bij twintig fabrieken in Maastricht ®lin bijna duizend ziektemeldingen bin nengekomen van werknemers die aan Aziatische griep lijden. Een der fabrie ken telde zelfs veertig tot vijftig mel dingen per dag. Behoudens enkele uit- .°hcieringen valt over het algemeen een «Eté afneming van het aantal griepge- Vlen te constateren. De eerste Aziatische spreker in het debat was de Pakistaanse afgevaardig de Ghoelam Ahmed. Pakistan is het eni ge Aziatische land, dat de resolutie mede heeft ondertekend. Ahmed eiste beëin diging van de onderdrukking in Honga rije, terugkeer van de gedeporteerden en „terugtrekking van de buitenlandse strijdkrachten en invloed". De vertegenwoordiger van Birma, Oe Thant, verklaarde, dat z\jn land- „in be ginsel" de resolutie van de 37 landen steunt. Hjj was echter van mening, dat het beter was de term „veroordelen" van de Sovjet-actie te vervangen door „betreuren". Dat zou volgens hem de resolutie in feite niet verzwakken maar wel de kans van slagen van prins Wans missie groter maken. Aan de voorzitter van de Algemene Vergadering, prins Wan van Thailand, is gisteren een petitie overhandigd, waarin „de imperialistische Sovjet agressie in Hongarije" wordt veroor deeld en terugtrekking van de Sovjet troepen uit Hongarije wordt geëist. De petitie, die is ondertekend door honderd vooraanstaande personen op politiek en cultureel gebied uit de gehele wereld, werd aangeboden door een deputatie' onder leiding van de Amerikaanse de mocratische Senator Jacob Javits en de Amerikaanse filmactrice Myrna Loy. Tot de ondertekenaars behoren Adlai Stevenson, mevrouw Eleanor Roosevelt, de Amerikaanse vakbondsleider Walter Reuther, Paul Henri Spaak, secretaris generaal van de NATO Gene Tunney, oud-wereldkampioen zwaargewicht bok sen, generaal Carlos Romulo van de Philipijnen en dr Nosei Abe, president van de Japanse Gakushuin Universiteit. Prins Wan verklaarde, dat zijn me ning dezelfde was als de in de petitie weergegeven opvatting en dat ook de „bedoeling van de Algemene Vergade ring" in die richting ging. De Assem- blée wil de kwestie voor het front der openbare mening houden. Een hevig noodweer heeft gisteren in de omgeving van Ankara ernstige over stromingen veroorzaakt, waardoor in de voorsteden va.n de Turkse hoofdstad en in de steden Ka jas en Mamak verschei dene tientallen doden zjjn te betreuren. De Turkse president en de premier hebben zich naar de getroffen plaatsen begeven, waar brandweerlieden uit An kara en legereenheden hulp bieden. Officieel is medegedeeld, dat de over stromingen tot nu toe aan 96 personen het leven hebben gekost, terwijl er een zeventigtal met ernstige verwondingen in het ziekenhuis moest worden opge nomen. De vrees bestaat, dat in en rondom Ankara nog meer slachtoffers zijn ge vallen. Het water begint thans te zakken. Het aantal voor de T.H. Eindhoven ingeschreven studenten is de 200 gepas seerd. Verwacht wordt, dat dit aantal nog zal stijgen. Een kwart hiervan is woon achtig in Eindhoven, een kwart in overig Brabant, een kwart in Limburg en een kwart in de rest van Nederland. Tot dusver is voor de bouw der hoge school een bedrag van ruim 10 miljoen gulden nodig geweest. Voor 1958 zal op de rijksbegroting een bedrag van 10,5 mil joen gulden op de buitengewone dienst geplaatst worden. Het bouwplan voor het eerste hospitium is gereed en wordt thans bestudeerd. Verwacht wordt, dat dit voor het studiejaar 1958'59 gereed zal komen. In het kader van de plechtige opening der T.H. door H.M. de Koningin op 19 sep tember zal het Brabants Orkest in de Philips Schouwburg de première geven van „Inno della Tecnica", een speciaal voor deze gelegenheid door Jurriaan Andriessen gecomponeerde suite. Harde wind en hoog ivater hebben op Texel heel wat narigheid be. zorgd. Een exploitant van strand huisjes zag zijn bezit door wilde vlagen bedreigd: de fundamenten onder de huisjes werden finaal weggespoeld. J,1} Amsterdam zijn gisteren door het po- j'kepersoneel honderd verkeersongeyal- .j.a geregistreerd, zo meldt het politie- 8npPort. Gemiddeld bedraagt dit aantal tot 70 per dag. ftapper Dirk Verhey zorgt ervoor 'lt iedere zak met tot poeder ver. r'''rkte magnesiet, die de deur uit- precies 45 kilo weegt. Dagelijks 'l''''gt hij af en sluit hij 550 zakken. Gder uur verwerkt hij 3000 kilo. (Van onze correspondent) Moord met voorbedachten rade, conclu deerde de officier van justitie gisteren voor de Bredase rechtbank in zijn requi sitoir tegen de 23-jarige los-werkman P, van der B. uit Bergen op Zoom, die op 18 mei van het vorige jaar op de afge legen terreinen van de Kogelvanger te Bergen op Zoom de 16-jarige Rietje Koop man door steken met een scherp ge maakte beitel van het leven beroofde. Toch wilde de officier zijn eis niet ho ger stellen dan tien jaar gevangenisstraf en daarna terbeschikkingstelling van de regering. Want hoewel de feiten zijn be wezen en de verdachte alles heeft toe gegeven, waren de verzachtende om standigheden toch wel dermate groot dat de officier de strafbepaling het moei lijkste gedeelte in deze zaak achtte. De Jongeman is opgegroeid in een milieu, waarin ruzies, mesgevechten en dronkenschap aan de orde van de dag waren. Nochtans was verdachte nog de beste uit het gezin Van der B. Reeds in 1945 verliet hij het ouderlijke huis. Hij voelde zich echter als een verschoppeling in de maatschappij. Totdat een jaar ge leden het eerste lichtpunt in zijn leven scheen te komen in de persoon van de 16-jarige leerl.-verpleegstcr Rietje Koop man. die hii bij zijn terugkeer in Bergen op Zoom had leren kennen. Met een ongeremde energie hechtte verdachte zich aan dit meisje. Zijn over spannen natuur zag echter overal vijan den, die hem zijn enig geluk niet gunden. Zodoende ontstonden er steeds meer moeilijkheden, ook tussen hem en het meisje, dat op aandrang van haar fa milieleden echter tegen een langere ver kering opzag. Op de noodlottige dag stelde zij Van der B. voor de keuze: onmiddellijk trou wen, of het contact definitief verbreken. Dit voorstel wond de jongen dermate op, dat hij met de beitel (die hij bij zich droeg om zoals hij zei „zich tegen een oom van het meisje te beschermen") het meisje de dodelijke verwondingen toe bracht. Op weg naar het vuurschip' Smithknoll trof de kruiser Hr. Ms. „Zeven Pro vinciën" bij stormweer de Nederlandse kustvaarder „Ursa Minor" aan, waar van de bemanning moedige doch vergeefse pogingen deed om twee mannen en vrouw te redden het uit Burnham on Proach afkomstige Britse zeiljachtje „Ivlavfly". Het jachtje dreef reeds twee dagen stuurloos rond. De kruiser manoeuvreerde, mdanks het ruwe weer langszij en slaagde erin de opvarenden veilig aan boord te krijgen. Het meisje, enigszins overstuur van de benarde situatie waarin zij gedurende twee dagen had verkeerd zei, toen zij het dek van de kruiser onder de voeten had, ontroerd: „It's wonderfull to be safe and sound". De kruiser heeft het beschadigde jachtje op sleeptouw genomen en vannacht in IJmuiden afgezet. De bodem zette vervolgens koers naar Den Helder met de schipbreukelingen aan boord. President Habib Boerguiba van Tunesië heeft gisteren In een radiotoespraak verklaard, dat de Tunesische regering de Franse autoriteiten woensdag j.l. heeft verzocht de Franse troepen in Gafsa een der zeven plaatsen in Tunesië, waar Frankrijk voorlopig nog troepen mag legeren terug te trekken, omdat zy een bedreiging vormen voor de Tunesische grenstroepen. Hij voegde hieraan toe: indien het Franse antwoord op ons verzoek op zich laat wachten, beschikken wjj over de middelen om inwilliging ervan af te dwingen. Van onze verslaggever) Magnesiet. en amarilfabrieken zijn in ons land dun gezaaid. Een van deze weinige fabrieken is echter de grootste in Europa. Dat is de Magnesiet- en Amarilfabriek CV aan de Kon. Wilhelminahaven te Vlaar. dingen, die 55 jaar geleden werd gesticht. Naar alle werelddelen en praktisch alle landen ter wereld worden de produkten van deze fabriek verscheept. Bijna 90 pet', van de produktie vindt zijn weg naar hel buitenland. Met lijndiensten uit Rotterdam of met coasters rechtstreeks uit Vlaardingen. Ook per spoor naar de Europese nabuurlanden. Daarom heeft deze fabriek zowel een laadbrug met elektrische loopkat voor hel, laden in en lossen uit schepen als een raccordement voor spoorwegvervoer Zijn magnesiet betrekt (feze fabriek uit Griekenland, de Balkan en India, zijn amaril uit Griekenland en Turkije. Deze mineraalertsen worden in V laardingen veredeld tot bruikbare grondstoffen voor de industrieën, en vinden via de handel hun weg naar de laboratoria en werkplaatsen van andere industrieën, naar woningen en gezinnen. Industriële produktie zonder magnesiet en amaril is ondenkbaar. Magnesiet wordt voor niet minder dan 300 verschillende doeleinden gebruikt. De staalovens wor den ermee bekleed, materialen worden ermee geïsoleerd, het wordt aangewend voor het verkrijgen van vuurvaste steen en naadloze vloeren, het wordt verwerkt bij kunstmest en veevoeder. De witte rups in de straalkacheltjes, die bij het steken van de stekker in het stopcontact rood gloeiend wordt en de begeerde warmte uitstraalt, is van magnesiet. Het is aller minst ondenkbaar dat zich in uw huis kamer asbakken en wandtegels bevinden, van magnesiet vervaardigd. En welke industriële produkten moeten niet worden geslepen en gepolijst alvorens hun weg naar de handel te vinden. Hoe zouden apparaten, instrumenten, werktui gen en machines bruikbaar zijn zonder een slijp, en polijstproces. Het is het amaril, dat bij de vervaardiging van de fijnste optische instrumenten tot de grof ste elementen zijn toepassing vindt als slijp- en polijstmiddel. Kraan, haard en pannen blinken gaaf-glad en glanzend in de gezinnen, dank zij amaril. En wist u dat uw emailleplannen met amaril glad- gepolijste ijzeren pannen zijn, bedekt met een laagje emaille en dat dit emaille wordt verkregen uit veldspaat? Dit is het derde minerale erts, dat in deze Vlaar- dingse fabriek wordt bewerkt en veredeld voor industriële doeleinden. Sodaveld- spaat voor het betere glas in de glasin dustrie en kaliveldspaat voor de flessen- en emaille-industrie. Dit mineraal betrekt deze fabriek uit Finland. Noorwegen en Zweden. Magnesiet, amaril en veldspaat zijn alle zich in een gezonde bloei verheugen. De nieuwe sanitaire inrichting met haar zes douchecellen en twee grote ronde was bakken en de zo juist gereed gekomen fraaie kantine betekenen voor het perso neel zeer gewaardeerde voorzieningen. De feestavond voor het personeel op 19 oktober in de nieuwe kantine is een dub bel feest: de officiële ingebruikneming van deze kantlne en het 55-jarige bestaan van de fabriek. Boerguiba verklaarde ook nog, dat de Tunesische ambassadeur in Washing ton woensdag jl. een onderhoud heeft gehad met de secretaris-generaal der Verenigde Naties, waarin hij Ham- marskjoeld had ingelicht over de Frans- Tunesische spanning, die is ontstaan door het over de Tunesische grens ko men van Franse troepen. „Dit is een eerste stap. Wy zullen, indien er geen verbetering in de toe stand langs de Tunesisch-Algerynse grens intreedt, ook de volgende stap doen, namelijk het indienen van een of ficiële klacht by de volkerenorganisa tie", aldus Boerguiba. De Tunesische premier verklaarde verder, dat de ambassadeur te Wash ington gisteren een onderhoud met Fos ter Dulles zou hebben, om de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken mede te delen, dat Tunesië teleur gesteld zou zijn, indien de V.S. de ernst van de toestand langs de Tunesisch- Algerijnse grens blijven ignoreren. Volgens premier Boerguiba zou de Tu nesische ambassadeur de minister me dedelen dat, als gevolg van de Ameri kaanse weigering om wapens aan Tu nesië te leveren, dit om niet de veront waardiging van Frankrijk te wekken, de Verenigde Staten, Italië, België en andere westerse landen de verantwoor delijkheid zullen delen voor de aanval len, die thans op Tunesië worden uit gevoerd. Molenaar Rienus Muis schept brokken amaril in de breker De president van de rechtbank te Am sterdam mr. U. W. H. Stheeman, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in een kort geding tussen de officiële importeur van Grundig radio- en televisietoestellen en een kleinhandel in radiotoestellen te Bus- sum. De importeur, die ditmaal het mer kenrecht had aangewend in zijn strijd te gen de handelaren, die de Grundig radio's zelf uit Duitsland importeren en deze voor veel lagere prijzen aan het publiek verko pen, werd door de president in het gelijk gesteld. De Bussumse handelaar werd een ver bod opgelegd het merk „Gint", dat Grun dig als tweede fabrieksmerk voor zowel de geëxporteerde als voor de Duitse markt bestemde toestellen sedert april j.l. aan brengt, of enig ander merk, hetzij als merk of op andere wijze, te gebruiken. Op elke dag en elke overtreding van dit verbod staat een dwangsom van 1.000 voorts werd het vonnis bij voorraad uit voerbaar verklaard, zodat het direct, on geacht een eventueel in te stellen hoger beroep door de Bussumse handelaar, van kracht is. minerale ertsen, die in de bergen aan de oppervlakte worden gewonnen. Amaril if veel harder dan staalhard. Het behoor! tot een van de allerhardste ertsen. De ui: amaril bestaande bergwanden laat mer met springstoffen tot brokken uiteen- springen. Deze brokken worden in dc Vlaardingse fabriek met breefcmachines. molens en zeven omgezet in magnesiet ter grootte van kruimels tot het allerfijnste stof toe, waarbij korrels in 27 verschillen de grootten worden verkregen, elke grootte voor speciale industriële doeleinden. Daarbij worden zeven gebruikt, zo fijn, dat 1 cm.2 16.900 mazen telt. Magnesiet wordt in ruwe en gebrande vorm aangevoerd. De gebrande magnesiet wordt bij de vindplaatsen tot 700 gr. C. verhit. Rond 90 pet. van de aangevoerde magnesiet is gebrand en wordt aangewend voor chemische doeleinden. In de Vlaar dingse fabriek wordt.de magnesiet niet al leen vermalen, maar ook vermengd to! acht verschillende soorten. Ieder indus trieel verwerkingsproces vereist een ge- eigende magnesietsoort. In het laborato rium van de fabriek worden de eigen schappen van magnesiet onderzocht en d verschillende soorten gemengd tot de ver langde samenstelling. Zo verkrijgt de fa briek zijn bepaalde standaardmerker Vele duizenden tonnen magnesiet, amar: en veldspaat zagen we in de fabriek op geslagen staan, onbewerkt als grote brok ken en bewerkt tot poeder en stof in zak ken. Grote zuiginstallaties zorgen ervoor dat de lucht, waarin de arbeiders moeter werken, zoveel mogelijk stofvrij wordt gehouden. Het bedrijf, me; 56 rnaa personeel, mag Tass heeft meegedeeld, dat alle steden, straten, schepen, kolchozen, gebieden en ondernemingen in Rusland, die de namen dragen van nog levende Russen „her doopt" zullen worden. Volgens Tass heeft het presidium van de Opperste Sovjet hiertoe besloten om „een praktijk af te schaffen, die ingaat tegen de Leninis tische traditie". „Alleen in uitzonderlijke gevallen en op uitdrukkelijk verzoek van de arbeiders zullen steden, gebieden enz. namen kun nen krijgen van nog in leven zijnde be langrijke Russische persoonlijkheden", aldus het decreet van het presidium van de Opperste Sovjet. x—w^v». mw—.. Tijdens een hevig onweer, dat gister avond rond half zes boven Winterswijk heeft gewoed, is de 39-jarige landbouwer G. J. Rösken bij werkzaamheden op zijn akker door de bliksem getroffen en ge dood. Het slachtoffer was gehuwd en va der van drie kinderen. Nabij een boerderij in de Kerkelanden tussen Hilversum en Loosdrecht, sloeg gistermiddag de bliksem in een der pa len van de bovengrondse elektriciteitslei ding. Via deze leiding vloog de bliksem naar de boerderij van de familie Kooy, waar de boerin, de 66-jarige mevr M. van Kooy-Hartog in de kelder, vlakbij de schakelkast aan het werk was. De blik sem deed de schakelkast ontploffen, waar door mevrouw Van Kooy op slag werd gedood. Aartsbisschop Makarios van Cyprus is gisteren in New York aangekomen. Hij gaat een reis van drie maanden door de Verenigde Staten maken om „het Ameri kaanse volk in te lichten over de Cypri sche kwestie A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1