Ons volk kan moeilijkheden boven komen Totaal verwacht tekort 745 min (over 1957 vermoedeli jk 594 min.) Door belastingverhoging etc. te reduceren tot f 615 min. Ronselpoging Sovjet-dienst Huurverhoging Zachtere oceaanlucht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J En thans maar grasduinen in de begrotingscijfers Record aantal woningen jaar geleden graasden hier paarden en wilde stieren Zelfbeperking van overheid Stabiliteit in lonen en prijzen Buitenlands beleid Positief gerichte .inspanning H m Zelfbeheersing gevraagd Israëlisch diplomaat gemolesteerd Koffieprijzen verlaagd Dinsdag 17 september 1957 Vandaag, Prinsjesdag 1957, heeft H.M. de Koningin in de Ridderzaal ttiet de hiernavolgende rede de zitting van de Staten Generaal geopend: leden van de staten generaal, Verhoging der P.T.T.- tarieven aangekondigd mm mm MILJOENENNOTA 1958 INGEDIEND VERZWARING VAN FISCALE LASTEN Compensatie was voor bejaarden onvoldoende Verdreven kardinaal sticht missiecentrum WEERBERICHT w. ma De heden bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp-begrotmg voer 1Ü58 wijst voer de Gewone Dienst een overschot aan van 93-3 miljoen vergeleken met een vermoedelijk overschot voor 1957 van 581 miljoen. Het Landbouw-Egalisatiefonds zal naar raming een tekort leveren van 326 miljoen, tegenover een vermoedelijk tekort van 407 miljoen in het lopende jaar. De Buitengewone Dienst (kap-taaisuitgaven en -ontvangsten) sluit met een nadelig saldo van f 1047 miljoen, vergeleken met een vermoedelijk nadelig saldo van f 768 miljoen voor 1957. De Gehele Dienst sluit dan met een nade ig saldo van 440 miljoen, tegenover een vermoedelijk tekort van 594 miljoen in dit jaar. Het tekort van f 440 miljoen voor de Gehele Dienst zal vermoe delijk toenemen tot 745 miljoen, omdat verwacht wordt, dat nog 305 miljoen additionele uitgaven ten laste van de Gewone Diens, zullen moeten worden gebracht. Dit bedrag van 305 miljoen is a s volgt samengesteld: Defensie-uitgaven uit hoofde van m vorige jaren niet opgenomen gelden 96 miljoen; uitgaven i.v.m. regelingen die op lief tijdstip van het indienen van de begroting nog niet tot stand zijn gekomen t 209 miljoen (nl. sanering pensioenfondsen 159 miljoen en Euromarkt- en Euratom verdragen 50 miljoen-, De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaarbewolkt met hier en daar enige regen of motregen en in de nacht plaatselijk "list. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, maar in de noordelijke helft van het land aan vankelijk zwakke veranderlijke wind. Opnieuw iets zachter. Woensdag 18 september: zon op 6.21, onder 18.51 maan onder 15 29. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Troonrede in het teken van economische spanningen EEN zeer bewogen jaar ligt achter ons. De inter nationale spanningen duren onverminderd voort. In onze nationale economie is het evenwicht ver broken. Terwijl de nationale welvaart en de werkgelegenheid op een hoog peil zijn gebleven, geven de vermindering van de deviezenreserve en de ontwikkeling op de kapitaal markt reden tot ernstige bezorgdheid. Hierin komt tot Uiting, dat de bestedingen aan consumptie, investeringen en overheidsuitgaven tezamen het nationale inkomen overtreffen. ^e genomen maatregelen hebben het beoogde doel nog «iet bereikt. Ten dele, omdat zij eerst geleidelijk hun Werking kunnen doen gevoelen, anderdeels omdat blijkens de thans beschikbare gegevens dieper ingrijpen nood- Zakelijk is. Ons volk kan zonder twijfel de gerezen moeilijkheden te boven komen. Het zal zich daartoe bewust moeten zijn van de ernst van de situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. Dit geldt zowel voor de consumptieve uitgaven van de bevolking als voor de uitgaven van het bedrijfsleven en de overheid. De Regering harerzijds is vastbesloten zodanige maatregelen Te treffen of te bevorderen, dat het evenwicht in de ver houdingen en het vertrouwen in de financiële en monetaire situatie worden hersteld. Dit beleid drukt zijn stempel op de rijksbegroting voor 1958. Een beperking van uitgaven is op vele punten tot stand gebracht. Daarnaast is afgezien van tal van nieuwe Plannen. Bovendien moet het Rijk in zijn financieel beleid rekening houden met de zeer grote moeilijkheden, die de gemeenten ondervinden bij de financiering ook van de meest dringende kapitaalsuitgaven. Daarom acht de Regering het voor een gezonde en ongestoorde financiering van de woningbouw noodzakelijk met ingang van het komende jaar weder over te gaan tot het verstrekken aan de gemeenten van voorschotten ten behoeve van de woningwetbouw ten laste van 's Rijks kas. Onder de Tegenwoordige omstandigheden kunnen de gemeenten de Verantwoordelijkheid voor de financiering van deze bouw niet blijven dragen. Het Rijk zal er zich voorts vooral terwille van de gemeenten van moeten onthouden voor zijn eigen uit gaven een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Het is om deze reden, dat de begroting zodanig is opgesteld, dat de financiering van de gehele dienst is gewaarborgd zonder een dergelijk beroep. Ten einde dit mogelijk te maken acht de Regering naast beperking van de overheidsuitgaven een tijdelijke ver hoging nodig van de omzetbelasting op personenauto's en motorrijwielen, op televisietoestellen en op sigaretten. Rovendien zal de opschorting van de investeringsaftrek in 1-9*8 moeten voortduren en zal een tijdelijke heffing van °Pcenten op de vermogensbelasting worden voorgesteld. Reze maatregelen leveren tevens een bijdrage tot de beperking van de bestedingen. Terdere verhoging van de uitvoer vraagt bijzondere aan dacht. Terwille hiervan is het nodig te waken tegen het Ongunstiger worden van onze concurrentiepositie op de internationale markt. Grote voorzichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot verhoging der produktiekosten bunnen leiden, is geboden. Zolang dc huidige toestand voortduurt zullen bedrijfsleven en overheid zich ten aan dien van de ontwikkeling van het loonpeil de grootst mogelijke beperking moeten opleggen, flede met het oog hierop moet de prijsstabilisatiepolitïek in overleg met het bedrijfsleven onverflauwd worden voortgezet. Het prijsbeleid en het mededingingsbeleid zullen ook moeten bevorderen, dat kostenverlagingen zoveel mogelijk in de prijzen doorwerken. Ret is dringend noodzakelijk de besparingen op te voeren °nder inschakeling van zo breed mogelijke lagen dev bevolking. ''oorstellen ter bevordering van de bezitsvorming zullen H in het komende zittingsjaar bereiken. y°or landbouwprodukten vertoont de ongunstige ver houding van Vraag en aanbod op de wereldmarkt geen Verbetering. Zij lijkt zelfs van structurele aard te worden. Voortgebouwd zal worden op de grondslag, welke de Regering het afgelopen jaar heeft gelegd. In dit verband zullen de vraagstukken van de totale omvang van de broduktie en van de verbetering van de bedrijfsstructuur bijzondere aandacht vragen. De strijd tegen de woningnood blijft nog steeds de meest dringende taak bij de voorziening in de behoeften van ons volk. Mede dank zij de gunstige weersomstandigheden in het begin van het jaar, zal in 1957 een groter aantal woningen gereedkomen dan in enig voorgaand jaar het geval was. Verwacht mag worden, dat meer dan 80.000 woningen aan de woningvoorraad zullen worden toegevoegd. Het streven van de Regering blijft, ook in het komende jaar, gericht op een binnen het kader van de bestaande mogelijkheden zo groot mogelijke woningbouw. Het is haar voornemen de financiering van 40.000 woningwet woningen mogelijk te maken. Ter betere aanpassing van de rijkssteun aan de werkelijke behoeften en ter stimu lering van de bouw van particuliere woningen met een redelijke huurprijs is een wijziging van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 tot stand gebracht. Verwacht wordt, dat mede dank zij deze maatregel met de bouw van 40.000 particuliere woningen zal worden aangevangen. Ten einde een begin te maken met de consolidatie van de te hoog opgelopen vlottende schuld der gemeenten en van de schulden, die moeten worden aangegaan, in het bijzonder voor de nog in dit jaar ondernomen woning bouw, zal de Regering haar medewerking verlenen aan een binnenkort door dc Bank voor Nederlandsche Gemeen ten tegen marktvoorwaarden uit te geven woningbouw leningen. z Maatregelen zijn in voorbereiding om het vrijwillig be schikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De mogelijkheden tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van noodzakelijke voorzieningen aan de woningen zullen worden verruimd. De samenwerking tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in de geest van het Statuut heeft de voortdurende aandacht der Regering. Na ontvangst van een binnenkort te verwachten advies van dc commissie tot herziening van de staatsinrichting van Nederlands- Nicuw-Guinea, hoopt de Regering aan de Staten-Generaal te kunnen aanbieden een otnwerp van wet tot partiële herziening van de bewindsregeling Nieuw-Guinea, dat een ruimer uitzicht zal bieden voor de politieke ontwikkeling van dat gebied. In de samenwerking tussen de vrije landen wordt een nieuw perspectief geopend door de ondertekening van verdragen betreffende een Europese Economische Gemeen schap en een Europese Gemeenschap voor Atoomenergie, alsmede door de tussen de Regeringen der drie Benelux- landen bereikte overeenstemming over het verdrag inzake de economische unie. De behandeling van de drie hier mede samenhangende wetsontwerpen zal in de komende zitting veel van uw aandacht vragen. Het levensbelang van de Noord-Atlantische Verdrags- Organisatie voor de vrije wereld blijft ook van ons land een redelijke defensiebijdrage eisen. In de Verenigde Naties zal de Regering haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ontspanning, herstel van onrecht en bevordering van de vrede. Nauwere Europese samenwerking maakt het ons te meer tot plicht in eigen land verhoudingen te scheppen, die Nederland in internationaal verband een goede en sterke partner doen zijn. Ten einde de aandacht geconcentreerd te houden op de vraagstukken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot u over tal van andere onderwerpen, die nochtans in het komende zittingsjaar veel van uw werk kracht zullen vragen. Beperking op velerlei gebied, waarbij de Regering er intussen naar streeft het meest essentiële te ontzien, mag niet het Iaaste woord zijn. Een positief gerichte inspanning, zowel ter vergroting van de nationale produktie als ter versterking van de geeste lijke en maatschappelijke krachten, zal nieuwe en ruimer mogelijkheden moeten openen. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker omstandigheden heeft gepresteerd vertrouw ik, dat het ook thans de zelfbeheersing en de kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en voor nieuwe vooruitgang. Moge God u sterken bij de verantwoordelijke taak waartoe gij weder zijt geroepen. Hiermede verklaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. In de Miljoenennota wordt medege deeld, dat naast de tariefsverhogingen, die inmiddels bij de P.T.T. zijn inge voerd, nog enkele andere in het voorne men liggen» die in 1957 van kracht zullen worden. Als gevolg van de recente tariefsver hoging mag worden verwacht, dat het jaar 1957 waarvoor aanvankelijk een verlies van 36,5 miljoen werd geraamd zonder verlies kan worden afgesloten. De verdere in 1957 nog in te voeren ta riefsverhoging zal voor 1958 vermoedelijk tot enige winst voor dit staatsbedrijf lei den. émË 1 Langs de rivier Manzanares, in de nabijheid van Madrid, de hoofdstad van Spanje, hebben archeologen merkwaardige vondsten gedaan. Zij ontdekten namelijk fossielen en sporen van plantenen bomengroei uiteen tijdperk, dat zeker 300.000 jaar in het verleden moet liggen.... Men vond overblijfselen o.a. van paarden en wilde stieren in de velden, waar deze prehistorische dieren pleegden te grazen. Ter vermindering van het verwachte begrotingstekort van 745 miljoen wordt voorgesteld: a) het aandeel van het Rijk in de werkloosheidspremie met de helft tot een derde te verminderen. Dit bete kent een verlichting voor het Rijk van 23 miljoen. b) Een verhoging van inkomsten in de fiscale sfeer met 107 miljoen. Re kening houdende met deze maatrege len, die in totaal 130 miljoen zullen opbrengen, zal dus het begrotingste kort kunnen worden verminderd tot 615 miljoen. De verhoging van de belastingen komt in grote lijnen neer op: 1) Continuering van de schorsing van de investeringsaftrek. 2. Verhoging van de omzetbelasting op sigaretten, personenauto's en motor- j.®t zoiets nuchters als een verzame- s-9 eternit-pijpen voor een haast fra- d e' lijnenspel kan zorgen blijkt uit Qj?e foto, die gemaakt werd tijdens de jhbouio van de jaarlijkse industrie- jJeu'"s in West-Berlijn. Een fraai voor- hoe met een tot en met proza- *°h artikel een „oog-bekorende" blik vanger is te maken. Walter Eytan, directeur-generaal van het Israëlische ministerie van buitenland se zaken, heeft gisteren op een perscon ferentie te Tel Aviv verklaard, dat dc Sovjet-Russische geheime dienst gepoogd heeft een Israëlische diplomaat door vreesaanjaging te dwingen zijn land te verraden en met deze dienst samen te werken. De diplomaat was Eliahoe Kazan, atta ché van de Israëlische ambassade te Mos kou, die met zjjn gezin te Odessa op vakantie was. Kazan, die sinds 30 aug. j.l. te Odessa vertoefde, werd op 7 sept. aangehouden. Hij werd, tot 10 september in totaal 26'- uur ondervraagd, waarbij voortdurend het licht van sterke schijn werpers op hem werd gericht. De leden van de Sovjet-Russische gehei me dienst, die Kazan ondervroegen, lie ten hem er niet over in het onzekere, dat hij volkomen aan hun genade was over geleverd. „Weet u dat er veel mens-- verdwij nen in deze streken, b.v. als gevolg van verdrinking, aldus werd hem toegevoegd. Men vindt dan nog wel hun kleren op het strand terug, maar verder ook niets meer". Op een gegeven ogenblik werd de Is raëlische vriend, waarbij Kazan met zijn gezin logeerde, voorgeleid. „Hij zag er erbarmelijk uit", aldus Eytan. Daarop werd het verhoor voortgezet. Kazans vrouw was enkele dagen te voren in een ziekenhuis opgenomen. Hij mocht haar bezoeken, doch de bewa- In het zo juist verschenen nummer van „Levensavond", het orgaan van de unie van diocesane katholieke bonden van be jaarden en gepensioneerden troffen we de volgende cijfers aan in verband met eert enquête naar de compensatie inge volge de verhoogde huren: De in Rotterdam, Delft en Grootebroek gehouden enquête onder de leden van onze afdeling na de huurverhoging per 1 augustus, heeft als resultaat opgeleverd ongeveer 1500 antwoorden. Uit de gege vens blijkt dat van slechts een gering aan tal (4 de huurverhoging minder be draagt dan het bedrag van de compen satie, terwijl van ongeveer 60 van het totaal aantal de huurverhoging gemiddeld bedraagt het dubbele en nog hogere be- Aan de aanvoer van koude lucht is gisteravond een einde gekomen. De wind dragen als het bedrag van de ccmpen- nam af en draaide naar zuidelijke richting. In de nanacht bereikte ons een warm- satie. tefront, dat vooral in het westen van ons land vanmorgen nog flink wat regen Deze cijfers geven wel duidelijk aan, bracht. Achter dit front gaat belangrijk zachtere Oceaanlucht binnenstromen,' waarin de temperatuur ongeveer 5 a 6 gr. hoger oploopt dan de laatste dagen het geval is geweest. Wel blijft het weer nog een onbestendig karakter houden, want ten westen van Ierland komt nog een depressiegebied naderbij, waarmee ook enkele storings fronten naar het oosten komen. De regenkansen blijven de komende dagen nog aanwezig, doch het weer krijgt door de aanvoer van zachtere Oceaanlucht een heel wat aangenamer karakter. Tot nu toe heeft september zich nog bijzonder nat gedragen, met o.a. in Rotterdam al bijna 140 mm. regen. kers, die hem daarbij vergezelden, waarschuwden hem uitdrukkelijk, dat hij niet moest pogen zich met verte genwoordigers van de Israëlische am bassade in verbinding te stellen. ..Zou u dit toch doen, dan z u het wel eens kunnen gebeuren, dat uw vrouw het ziekenhuis nooit meer verlaat", zo ver klaarden zij. De leden van de Sovjet-Russische ge heime dienst waarschuwden Kazan ook dat hij, wanneer hij eventueel zou wor den vrijgelaten, het niet moest wagen de Israëlische ambassade van zijn er varingen in kennis te stellen. Eindelijk, na dagen van ondervraging en intimidatie, werd Kazan, die halsstar rig had geweigerd op de voorstellen van de Sovjet-Russische agenten in te gaan, vrijgelaten. Hem werd nu Lcgest-aan zich telefonisch met de Israëlische ambassade in verbinding te stellen en zijn terug keer naar Moskou aan te kondigen. Toen de Israëlische ambassadeur ver nam, wat zijn attaché was overkomen, diende hij onmiddellijk een protest in bij het Sovjet-Russische ministerie van bul tenlandse zaken. De onderminister van buitenlandse zaken Semjonof had daarop toegezegd een onderzoek te zullen instel len. Kazan en zijn gezin hebben de Sovjet- Unie verlaten, doch zij zijn nog niet in Israël aangekomen, aldus de mededelin gen van de directeur-generaal van het Is raëlische ministerie van buitenlandse za ken. Walter Eytan. rijwielen en de daarvoor bestemde banden en televisietoestellen. 3) Verhoging van het tarief van de vermogensbelasting met 20 pet. Een globaal overzicht van de cijfers van de Miljoenennota 1958 vergeleken met de vermoedelijke uitkomsten voor 1957 vindt men in het volgende staatje: Vermoed. Ontwerp uitk. 1957 begrt. 1958 (x 1 miljoen) Gewone Dienst: 933 saldo 581 Landb. Egal. Fonds: 326 saldo 407 Buitengew. Dienst: —1047 saldo 768 Gehele Dienst: 440 saldo: 594 Nog te verwach ten posten op de 305 Gewone Dienst Verwacht begro 745 tingssaldo Verhoging in komsten i.v.m. voor te stellen 130 maatregelen Saldo 615 ZELFBEHEERSING en kracht; deze eigenschappen worden in de Troonrede met klem als eis ge steld aan het Nederlandse volk. De toenemende spanningen in onze natio nale economie, welke op Prinsjesdag van het vorige jaar in een nogal on schuldig klinkende context werden gesignaleerd, hebben in dit eerste jaar van het vierde kabinet-Drees een zoda nig dreigend karakter aangenomen, dat de Troonrede over vrijwel niets anders spreekt. Dit jaar dus geen „catalogus" van departementaal mengelwerk, zoals een lange Troonredetraditie wilde. De volle nadruk valt op wat op dit moment voor ons land het zwaarst weegt: onze be zorgdheid wekkende financieel-econo- mische situatie. Het karakter van de Troonrede heeft daardoor, vanuit psy chologisch standpunt bezien, een zeer toe te juichen verbetering ondergaan. De luister van de opening der Staten- Generaal, die in geheel Nederland een intense belangstelling geniet, vindt zijn hoogtepunt in het woord van onze Vor stin, dat ditmaal eindelijk een duidelijke boodschap en taakaanduiding bevat, welke eenieder zich kan aantrekken. Kan men de regering dus met de compositie-structuur van deze Troon rede gelukwensen, de klanken zelf wel ke deze doet horen, noden uiteraard niet tot geestdrift. De zorgen der bestedings beperking laten, tot niemands verba zing, weinig vrolijke noten toe. De tot dusver genomen regerings maatregelen worden niet toereikend ge acht en nieuwe maatregelen zijn aan gekondigd teneinde een sluitende be groting op kasbasis te bewerkstelligen. Voor een nadere waardering van deze financieel-economische maatregelen be hoeft men de concrete gegevens der begroting-1958 en de daarbij behorende stukken. Wij verwijzen hiervoor naar ons commentaar op de miljoenen-nota, elders in dit nummer. HET regeringsbeleid staat of valt met de hulp, welke het van de Neder landse gemeenschap ontvangt. „Lip-service" aan de geest van de Troonrede volstaat niet. Helaas is op voeding tot economische zelfbeheersing de laatste jaren geen opvallend ken merk geweest, noch van het overheids beleid, noch in de loon- en prijsverlan- gens van grote groepen van het be drijfsleven. Het is een schrale troost voor degenen, die de huidige overbeste- dingen voorzagen en er tegen waar dat de vastgestelde compensatie minstens 100 °/o te laag is gesteld en zeker zal moe ten worden verdubbeld. Inmiddels zijn wij zeer benieuwd, merkt het blad nog op, naar het resultaat van de enquête, welke wordt gehouden door de katholieke bonden van overheidsperso neel onder de gepensioneerde leden van deze bonden. Ongetwijfeld zal bij hen de verhouding nog wel ongunstiger liggen. Naar wij vernemen, zijn met ingang van heden de koffieprijzen verlaagd, en wel als volgt: de soort van 1,72 tot f 1,68 per 250 gram, de soort van 2,18 tot f 2,08 en de soort van 2,58 tot 2,48. Kardinaal Tien, de verdreven aartsbis schop van Peking, heeft te Tokio zijn plannen bekend gemaakt voor de stichting van een Chinees missiecentrum te Taipeh, de hoofdstad van Formosa. Hier zullen 30 Chinese priesters te werk worden gesteld, afkomstig uit het aarts bisdom Peking. De meesten van hen heb ben als seminarist hun land moeten ver laten en hebben hun studies in Euro-pa of de Verenigde Staten beëindigd. Zij zullen nu onder hun landgenoten op Formosa te werk worden gesteld. De plannen voor het missiecentrum om. vatten een kerk, een school, een pastorie en een tehuis voor priesters, aldus meldt het K.N.P. schuwden, hun voorspellingen thans uitgekomen te zien. Laten wij on danks het verleden hopen,, dat het een reëler troost zal blijken, te zien hoe de overheid en het bedrijfsleven in deze moeilijker geworden omstandig heden in staat zijn tot zelfbeperking en tot Werkelijke onderschikking aan het gemenebest. Ook de volksvertegen woordiging heeft op dit punt een zware verantwoordelijkheid bij het afwegen der beperkingen. Zelfbeperking is moei lijk, doch terugschroeven van bepaalde subsidiëringen is een niet minder ne telige zaak. De Tweede Kamer heeft ter zake steeds een weinig coherent beeld te zien gegeven. De huidige situatie vereist bij over heid, volksvertegenwoordiging en be drijfsleven behalve goed wil ook een hoge mate van wijsheid. Het mes der bestedingsbeperking kan niet op ruwe wijze gehanteerd worden. Het onder wijs b.v. vraagt, in verband met onze snelle bevolkingsaanwas voortdurend meer staatsuitgaven en dit probleem is bijzonder acuut doordat de na-oorloge top-geboortecijfers thans aantreden voor enigerlei vorm van voortgezet on derwijs. De internationale spanningen blijven onverminderd voortduren, met alle consequenties voor onze defensie uitgaven van dien. De Troonrede rept van het onderwijs in het geheel niet; bij de defensie wordt slechts van een „redelijke bijdrage" aan de Atlantische verdediging gewag gemaakt. Wat onder „redelijk" verstaan wordt zal de begro ting van Defensie nog nader moeten leren. Voor de grote Waterstaatsprojec ten als het Deltaplan en de Zuiderzee werken is het eveneens zeer lastig de beperkende of temporiserende steen der wijzen te vinden. ER is intussen één zaak. over welks prioriteit en dringendheid geen enkel meningsverschil bestaat. Dat is de woningnood. Het is, naast de be stedingsbeperking, het enige onderwerp, waarbij de Troonrede terecht wat langer stilstaat. Het mag een kroon op jarenlang ge duldig en weinig spectaculair streven worden genoemd dat thans een jaar lijks produktiecijfer van 80.000 wonin gen kan worden vermeld. De inhaal van het woningtekort begint hiermee aan het tempo toe te komen, dat weer ver wachtingen kan wekken. Bovendien zal eindelijk de particuliere woningbouw aan de trekken toekomen, die in deze sector te lang zijn ontbeerd. Verheugend is ook, dat enkele reeds door het departement van maatschap pelijk werk aangekondigde maatregelen althans in algemene termen in de Troonrede worden vermeld. Bevorde ring van het vrijwillig beschikbaar stellen van ruimte voor inwoning is van deze maatregelen het doelwit. In één adem noemt de Troonrede tenslotte de ontwerpen van Euromarkt en Euratom èn het komende verdrag inzake de economische unie tussen de Benelux-landen. Tegenover de vele Vraagtekens, welke de Euromarkt op roept en waarop nog niemand het ant woord durft te geven, bezit de econo mische Beneluxunie het voordeel van grotere zekerheid en onmiddellijker realisering, al zijn ook bier, zoals de ervaring leerde, moeilijkheden niet af wezig. Over de spoedige totstandkoming van deze economische unie kunnen wij ons dan ook slechts verheugen. DE plannen van de regering en het antwoord van de natie beantwoor den aan de noden van dit ogen blik. Wat de toekomst brengt is verbor gen. De Nederlandse afhankelijkheid van buitenlandse factoren behoeft hier niet vermeld te worden. Mogen deze factoren geen beklemming zijn voor de ondernomen poging tot „herstel en nieu we vooruitgang". En moge de geleerde zelfbeheersing dan eën blijvend ver worven eigenschap van ons volk en zijn ramsring zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1