Sir Leslie Munro voorzitter 12de zitting Y.N.-Assemblee Volkerenorganisatie ontving 82ste lid: Malakka Franse hervormingsplannen wekken spanningen in Algiers Mr. Schürmann: machteloosheid van V.N.- ligt niet aan Handvest Tito akkoord met een Roemeens plan voor Balkanconferentie Chefarine .4 E t>E „MODERNISERING" VAN DE PAPOEA IVO RO L weert de tand des tiids uit Uw tanden AVRO houd! rekening met invloed van t.v. MARGE DRAADLOOS CONTACT I INDE Coördinatie, geen concurrentie Tragische ^ituaties Lacoste laat parachutisten komen „Hoe zouden wij het vinden, als V.N. ons konden dwingen N.-Guinea af te staan?'" „Papieren" concessie van Bulgaren 4 krachtige middelen legen griep in 1 lablei Dreigend ontslag van minister Morice Toestand van Pieck zorgwekkend Weer overstromingen in Perzië Weinig interesse voor verkiezingen in Ethiopië Iran mag weer Perzië heten Onderwijs en zelf laten doen het belangrijkste Vl« WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 PAGINA 5 8ro°ï :'iVpKt Gebaar van Charles Malih Hoordat men overging tot het aanwij zen van een nieuwe voorzitter stelde Peins Wan voor een geheime stemming e houden. Hierop bepleitte de Mexi caanse minister van buitenlandse zaken, rjhis Padilla Nervo, dat één der twee kandidaten, de Nieuwzeelander Sir *-eslie Munro en de Libanese minister yan buitenlandse zaken, dr. Charles y^a'ik, met algemene stemmen zou wor- ben aangewezen. „Dit hoge ambt moet jV°rden bekleed door Iemand, die met gemene stemmen daartoe is aangewe- Zer>, opdat duidelijk blijkt, dat hij het vertrouwen der afgevaardigden geniet". Toespraak Sir Leslie Malakka Tussen twee vuren Tito en Bulgarije Ontwapening Sun fea v'" S, ,Koek en Ei" Poortersparade' de vara, die bijvoorbeeld op woensdag- Upera en haar lacetten avond de toneelavond van de televisie Grapje Tekening nie 3* Nieuwzeelander Sir Leslie Munro is tot voorzitter gekozen van (le ''"nalfde bijeenkomst der Algemene Vergadering van de V. N. De ver kiezing vond gisteren plaats kort na de opening van de twaalfde zitting öoor de aftredende president van de Assemblee, prins Wan van Thailand. e ministers van buitenlandse zaken van de V. S., Groot-Brittannië en I) 'e Sovjet.Unie, resp. Dulles, Selwyn Lloyd en Gromyko en een veertigtal v<1n hun ambtgenoten waren bij deze openingsplechtigheid aanwezig. De verkiezing van Sir Leslie Munro een jurist en gewezen journalist geschiedde met 77 stemmen vóór, en één tegeii bij drie onthoudingen, andere kandidaat, de Libanees Charles Malik, had zich vrijwillig teruggetrokken. Trins Wan Waitajakon van Thailand, gedurende de elfde bijeenkomst sis v°orzitter is opgetreden, bracht in zijn °Peningsrede hulde aan Groot-Brittan- biG, Frankrijk en Israel voor het door <3®ze landen gevolg geven aan de V. N.- 'esoluties, om hun strijdkrachten uit Egyptisch gebied terug te trekken. „Het betrot hier een der tragische situaties, daarvoor de elfde bijeenkomst der Alge mene Vergadering zich zag gesteld", v®rklaarde hij, hieraan toevoegend: „Het ^vergrote deel der wereld heeft de hou tig dezer drie landen gewaardeerd". Hierop kwam prins Wan te spreken ®v«r het Hongaarse vraagstuk, „dat an- bere tragische probleem, waarvoor de {Hgemene Vergadering zich in haar elfde '.ieenkomst zag gesteld", waaraan hij joevoegde: „de hierop betrekking heb- behde V. N.-resoluties zijn nog niet na- Heleefd". De voorzitter bracht in herin ging, dat hij door de Algemene Verga ring was aangezocht om als haar spe ciale vertegenwoordiger „te onderhan den over het alsnog ten uitvoer leggen Van het in de resoluties bepaalde. De Vr'jheid van het Hongaarse volk behoort al'e leden der Verenigde Naties, als een ,aak van het mensdom zelve, ter harte ïe gaan en het moet mogelijk zijn de ,andelingen der naties zodanig met dander in overeenstemming te bren- gen- dat deze wens van het Hongaarse volk in vervulling gaat". Hierop deelde dr Malik mede, dat h() fy" kandidatuur terug trok „ten be- .^aT1 m')» goede vriend, Sir Leslie T eci j voegde hieraan toe voor Sir lm! z"llen stemmen en hij sprak de P uit dat deze „met een zo groot "gelijke meerderheid zal worden ver kozen". „Zonder eenheid van geest en kandelen kan er geen vrede zijn en kun- Vn er zeker geen Verenigde Naties be gaan". Er was een krachtig applaus van de Afgevaardigden voor dit gebaar van dr. i ffHik. En Dulles noemde hem een „ver "ven de middelmaat uitstekend man", „blijk had gegeven van staatsman- jCPap en toegewijdheid aan de beginse- eh en idealen der Verenigde Naties". 1" een korte toespraak verklaarde de 'euwe voorzitter e.m.: „Het stemt ons diepe bezorgdheid, dat elk jaar weer "Paalde moeilijke problemen, waarvoor ®R geen oplossing is gevonden, In de een of ander vorm op de agenda der Al gemene Vergadering verschijnen. Er zal voortdurende .volharding voor nodig zijn om de met moeite geboekte en gehand haafde vorderingen groter te doen wor den. Het is voorts niet meer dan natuurlijk, dat het ontwapeningsvraagstuk, in zijn beide geledingen van de gebruikelijke bewapening en de kernwapens, een voor aanstaande plaats in de beraadslagingen van deze twaalfde bijeenkomst der Al gemene Vergadering zal innemen- Wij moeten hierbij echter bedenken, dat de tijd niet in ons voordeel werkt". De eerste handeling van de vergade ring was het met algemene stemmen toelaten van Malakka als 82ste lid der V. N. De leden der afvaardiging van het nieuwe lid werden daarop door perso neel van de afdeling voor protocollaire zaken naar hun plaatsen geleid. De leider der Malakkase delegatie, dr. Ismail bin Dato Abdoel Rahman, die een zacht lila staatsiemantel, een tulband en een met juwelen bezet zwaard droeg, verklaarde dat hij „trots en nederig te gelijk" voor het spreekgestoelte der wereld trad, om de gelofte af te leggen dat Malakka, „zo Allah ons helpe", het in ons gestelde vertrouwen niet zal be schamen". Nadat vele afgevaardigden de Malak kase delegatie hadden toegesproken en Sir Leslie Munro geluk hadden gewenst met zijn voorzittersbenoeming, ging de Algemene Vergadering over tot bespre kingen in commissies, voor .het aanwij zen der voorzitters van de zeven com missies, die haar in haar werkzaamhe den 'zullen bijstaan. Tot voorzitter van de commissie voor administratie en be grotingszaken werd gekozen de Neder lander jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wiick. Vandaag worden de acht vice-voorzit- ters gekozen. Het begin van de behandeling door het Franse parlement van de kaderwet voor Algerije heeft spanningen teweeg gebracht onder de Europeanen in Algiers. Minister Robert Lacoste heeft, ongeregeldheden vrezend, gisteren Franse para chutisten naar de stad laten komen. Deze maatregel schijnt zoveel indruk te hebben gemaakt, dat de (sterke) organisatie van Europese oud-strijders in Al giers haar oproep tot een algemene proteststaking onder de Europeanen gister avond heeft ingetrokken. Minister Lacoste had laten weten, dat hij de staking zou beschouwen als een poging tot opstand. In aansluiting daarop had de bevel hebber voor het gebied van Algiers, generaal Massu, vertegenwoordigers van bovengenoemde organisatie meegedeeld, dat hij de staking op dezelfde wijze zou breken als die welke destijds door het (Algerijnse) nationale bevrijdings front was georganiseerd. Dc aankomst van de gouden koets met het Koninklijk Paar op het Binnenhof. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen! ^Marine „4" beval 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die fezamen nóg krach tiger werken. Bovendien zorgi één van middelen, dat ook de zwaksie maag jj'el van streek raakt. Chefarine „4" is ook het middel bij uitstek tegen •"jnen en griep BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET e9en pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, die wordt beschermd door hel bestanddeel (helarox. Met de intrekking van de stakingsop- roep is de spanning in Algiers overigens nog niet geweken. Onder de Europeanen in die stad bevinden zich velen, die sterk zijn gekant tegen de bestuursher- vormingen, zoals die door premier Bourgès-Maunory zijn voorgesteld. In hun verzet worden zij nog gesterkt door de houding van de rechtse groepen in de Franse Kamer, die het de regering op het ogenblik bijzonder lastig maken. Toen gisteren de parlementaire be handeling van de kaderwet begon met een rede van Bourgès voor de commissie van binnenlandse aangelegenheden was er zélfs intern in het kabinet nog geen overeenstemming over de voorstellen. In de aan de parlementaire commissie voorgelegde tekst was geen rekening gehouden met de bezwaren, die door de rechts-radicale minister van defensie, Morice, al eerder naar voren waren ge bracht. De premier doet alle moeite om de stemmen van de rechterkant te behou den. Deze heeft hij nodig om zijn kabi net in leven te houden, aangezien hij de vertrouwenskwestie zal verbinden aan het lot van de kaderwet, waarover waarschijnlijk op 28 september a.s. zal worden gestemd. De kaderwet voorziet in de instelling van een aantal op gelijke basis door Europeanen en mohammedanen min of meer democratische gekozen plaatselijke assemblées en uitvoerende comités in Allgiers. Vooral tegen deze laatste in stelling heeft de rechterzijde in de Fran se Kamer grote bezwaren. De zaak wordt nog gecompliceerder door de hou ding van de linkerzijde. De socialisten o.m. vinden, dat het voorstel niet ver genoeg gaat. Zij menen dat nog niet genoeg autonomie aan de Algerijnse assemblées wordt verleend. Verdere concessies aan^ de rechtse partijen zul len hen mogelijk aanzetten tot een open lijke revolte. Bourgès zit dus tussen twee vuren. Als de nationale partijen in deze niet één lijn trekken, dan wordt de posi tie van de vier gematigd radicale mi nisters in het kabinet onhoudbaar. Gis teravond circuleerden reeds geruchten over een mogelijk aftreden van minis ter Morice. Deze geruchten vonden o.m. voedsel in het feit. dat de rechtse radi cale senatoren een motie hadden aan genomen, waarin zij formeel stelling hadden genomen tegen een „centrale executieve" in Algiers. Of er van de kant van de socialisten nog enige concessie te verwachten is, zal men spoedig weten. Vandaag zou de socialistische partijraad een beslissing nemen. Indien het kabinet niet reeds tijdens het debat tot aftreden gedwongen wordt (b.v. omdat de gematigd radicalen hun ontslag nemen) dan zal op 28 sep tember a.s. over de kaderwet voor Alge rije worden gestemd. Zelfs als deze stemming gunstig voor de regering zou uitvallen, dan nog zijn de gevaren voor het kabinet niet geweken, aangezien op 30 september eveneens met de ver trouwenskwestie zal worden gestemd over het economische en landbouw beleid van de regering. En ook daarover bestaat, zoals wij al enkele malen schre ven veel ontevredenheid, voornamelijk bij de conservatieve groepen in de Kamer. Volgens Westberlijnse bladen zouden premier Grotewohl van Oost-Duitsland en de leider van de S.E.D., TJlbricht. hun vakantie onderbroken hebben, omdat de gezondheidstoestand van de 81-jarige pre sident Pieck zorgwekkend is. De dochter van Pieck, die in het buitenland vertoeft, zou ook met spoed naar huis ontboden zijn. De president is reeds enige tfld officieel met ziekteverlof. Bij overstromingen in Perzië zijn circa 100 mensen om het leven gekomen en 10 dorpen verwoest. De watersnood heerst in de provincie Azerbeidsjan aan de grens van de Sovjet-Unie. Premier Stoica van Roemenië heeft Al banië. Bulgarije. Griekenland, Joego-Sla- vië en Turkjje uitgenodigd tot een Bal kan-conferentie, zo meldt het Roemeen se persbureau. Het doel van de conferen tie zou zijn het bevorderen van de onder linge samenwerking. President Tito van Joego-Slavië heeft inmiddels gisteren al zijn instemming betuigd met het voorstel van de Roe meense premier. De samenkomst zou vol gens Tito een belangrijke stap zijn op de weg naar de vestiging van vriendschaps banden tussen de Balkanlanden. Het Roemeense voorstel tot een con ferentie ter bestudering van de mogelijk heden van een non-agressie-pact en van de ontwikkeling van de economische be trekkingen tussen de Balkanlanden werd gisteren door westelijke waarnemers in Moskou gezien als een der belangwek kendste ontwikkelingen, mogelijk ge maakt door het 20e communistische par tijcongres in februari 1956. Dit congres bracht een radicale verandering teweeg in de communistische denkwijze betreffen de in- en externe vraagstukken. Het plan van Roemenië is hiervan het jongste voor beeld. In de stalinistische tijd zou een der gelijk initiatief van Roemenië of van an dere kleine landen ondenkbaar zijn ge weest. Trouwens ook nu tast het voor stel' ongetwijfeld, ook naar de Inzichten van bet Kremlin, in de communistische strategie. Het blijft intussen te bezien, welke rol maarschalk Tito of zijn vertegenwoordi ger zal spelen in de voorgestelde collec tieve samenwerking van de Balkansta- ten, waar immers vroegere pogingen tot vorming van een Balkanfederatie, met name toen Georgi Dmitrov premier was in Bulgarije, mislukten. Deze vroe gere pogingen betroffen echter alleen Bulgarija, Joegoslavië en Albanië. Ook is het interessant te herinneren aan het feit, dat een dergelijke samen werking later werd voorgesteld voor Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije en Polen. Reuters correspondent te Moskou veron derstelt. dat dit soort regionale samenwer king wellicht een van de onderwerpen ge weest is. die maarschalk Tito en Gomulka in hun onlangs gehouden besprekingen hebben aangeroerd. Mogelijk is het ge makkelijker de barrière ran het wester se anti-communisme aldus te doorbre ken, dan door dit rechtstreeks vanuit Moskou te laten geschieden. Men is van mening, dat Turkije zich wei nig aangetrokken zal gevoelen tot een dergelijke conferentie. Maar de stap van Roemenië om dit land uit te nodigen, toont reeds de soepelheid, van de nieuwe tactiek aan. Inmiddels wordt uit Sofia de hoofdstad van Bulgarije bericht, dat de verdwijning van de 57-jarige communistenleider Vulko Tsjervenkof, het vermoeden wekt, dat meer veranderingen in de regering te verwachten zijn. om president Tito van Joego Slavië gunstig te stemmen. Tsjer venkof werd een jaar geleden al van zijn post van premier ontheven en belast met het vice-presidentschap. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat hij nu een belangrijke controlepost „achter de scher men" heeft gekregen. De Bulgaarse communistische partij wordt door buitenstaanders in Sofia be schouwd als de communistische partij, die zich sterker dan alle andere commu nistische partijen in de Oosteuropese lan den richt naar de wensen van Moskou. In diplomatieke kringen te Sofia is men algemeen van mening, dat president Tito zich de vorige maand persoonlijk bij Kroesjtsjef, de eerste secretaris van de Russische communistische partij, heeft beklaagd over anti-Joegoslavische hou ding, die werd aangenomen door de Bul gaarse partij. Volgens de Joegoslaven zijn de Bulga ren de aanstichters geweest van een an ti-Joegoslavische actie in Rusland en de Oosteuropese landen. Moskou heeft nu waarschijnlijk aan de Bulgaren opdracht gegeven een „papie ren'' concessie te doen aan Joegoslavië generaal Ivan Mikhailov die nu plaatsver vangend 'premier is en die in Belgrado wordt beschouwd als minder, anti-Joego- Slavisch dan de andere leden van de Bul gaarse regering, tot premier te maken Ondertussen wijst nog niets -erop. dat Bul. garije serieuze pogingen In het werk stelt om op goede voet te geraken met Joego slavië. Vóór de opening van de twaalfde Al gemene Vergadering heeft de Neder landse afgevaardigde bij de V.N., mr, Schürmann, op een persconferentie te New York o.m. gesproken over de soms gehoorde kritiek op de machteloosheid der V.N. Volgens mr. Schürmann gaat die kritiek uit van een verkeerde pre misse, van een soort idealisme ten aan zien van het werkelijke machtsbereik der organisatie. Men vergeet, dat het Handvest het beginsel van de vereiste eenstemmigheid der grote vijf voor het toepassen van sancties enz.bevat. Men spreekt soms van het schandalige misbruik, dat de Sovjet-Unie van het veto-recht maakt, maar vergeet dan, dat dit recht nadruk kelijk door het Handvest wordt gesanc tioneerd. En zij, die betogen, dat de Assemblée de mogelijkheid moet hebben om uit voering van haar besluiten af te dwin gen, moesten zich maar eens afvragen of er een land bestaat, en ik betwijfel het, dat voor dwang zou zijn als het zelf in het geding was. Hoe zouden wij het bijvoorbeeld vinden, als de Assemblée ons kon gelasten en dwingen om Nieuw- Guinea aan Indonesië af te staan? De oorsprong van de zogenaamde machteloosheid der V.N. ligt niet in het Handvest en zou dan ook niet door een herziening ervan kunnen verdwijnen, maar in de politieke realiteiten. Zolang er geen vergelijk tussen Oost en West tot stand komt, en dat kan misschien nog 20 jaar duren, zou een herziening van het Handvest geen zin hebben. De heer Schürmann meende, dat de komende zitting zal worden beheerst door de ontwapeningskwestie en waar schijnlijk door het Algerijnse vraag stuk. Wat de ontwapening betreft heeft naar zijn oordeel de subcommissie, die in Londen heeft vergaderd,.aanzienlijke vorderingen gemaakt op technische pun ten. Hij bedoelde daarmede, dat, als Oost en West het in politiek opzicht eens worden, de technische uitvoering van een ontwapeningsovereenkomst geen struikelblok meer zal behoeven op te leveren. Deze subcommissie bestaat nu uit de V.S.. de Sovjet-Unie. Frankrijk, Engeland en Canada. Van de zijde der Sovjet-Unie en In dia wordt aangedrongen op uitbreiding ervan. Het Westen is er geen voorstan der van, maar mr. Schürmann achtte het mogelijk, dat het op dit punt zal toegeven om zijn goede wil te tonen. Wat Algerije betreft zal men moeten afwachten of Frankrijk er dit jaar zo betrekkelijk goed afkomt als verleden jaar. zei hij. Een kwestie, waar Nederland zich dit jaar weer bijzonder veel moeite voor zal geven, is de oprichting van Sunfed, het speciale fonds tot ondersteuning van behoeftige landen. Mr. Schürmann ver wacht, dat de Assemblée de resolutie zal overnemen, die door de economische en sociale raad in Genève is aangeno men met 15 stemmen tegen 3. Die drie waren helaas de belangrijkste: 'Amerika, Groot-Brittannië en Canada. De gedachte, die voorzit, is om reeds voor Sunfed in actie treedt door een voorbereidende commissie enkele wei nig kostende projecten voor vrijwillige financiering te laten onderzoeken en te trachten geïnteresseerde landen te vin den, die hiermee vast een begin zouden maken. Wat-.betreft het denkbeeld om van de politiemacht der V.N. (UNEF) een per manent politieleger te maken wees de Nederlandse gedelegeerde op de om standigheid dat, toen UNEF tijdens de Suezcrisis in het leven werd geroepen, de toestemming der betrokken partijen moest worden verkregen voor de deel neming van elk der nationale contingen ten en op de moeilijkheid, dat men niet kan voorspellen, tegen welke nationale contingenten partijen bij een nieuwe crisis elders zich zouden verzetten. Tot nu toe hebben nog niet veel men sen deelgenomen aan de eerste algemene verkiezingen in Ethiopië, die op 12 sept. zijn begonnen en tot 10 oktober zullen du ren. In de paar stembussen die in Addis Abeba gecontroleerd zijn, zaten slechts en kele stembiljetten. Er zijn drie miljoen stemgerechtigden, die 491 kandidaten moeten kiezen in 95 kiesdistricten. Er zijn geen politieke par tijen. Vrouwen nemen aan de verkiezin gen deel. De regering iri Teheran heeft dinsdag het verbod op het gebruik van het woord „Perzië" ingetrokken. Dit verbod is des tijds uitgevaardigd door de vader van de huidige Sjah. Reza Sjah. De oude sjah had indertijd ook de buitenlanders ge vraagd „Iran" i.p.v. „Perzië" te zeggen, doch de regering laat nu het gebruik van beide woorden toe, omdat buitenlanders nogal eens „Iran" met „Irak" verwar ren. In het algemeen trok men zich trou wens niet al te veel aan van het verbod om „Perzië" te zeggen. (Advertentie) vAnrt voor de terugkeer naar Nederland de parlementaire missie, die een be- b,.., van ongeveer een maand heeft ge- bs aan Nederlands Nieuw-Guinea, bj het Tweede-Kamerlid de heer F. V:i" van de Wetering (CHU), voorzitter stf„ de missie, de volgende verklaring ie|egd: v6'j?r is in de afgelopen jaren enorm veel gen ®Jerd op het gebied van verbindin- oq, diensten en woningen. Biak was voor ïj0,. ®en openbaring, zo ook Manokwari, en, in minder mate, Merauke. bon, kritiek ik bedoel natuurlijk op- ^ebKetlde kritiek iemand hier ook mag Mep e.n' vast staat, dat in deze afgelopen iw, laren een groot stuk werk is ver- &n dat onder zeer moeilijke omstan- eden. Een der kernvraagstukken van Ogenblik is voor ons, hoever het met 'ben 'wikkeling van de Papoea is geko- dpJ en met zijn aanpassing in deze mo- Q?.6 «W». bipJ?, de vraag, of er inderdaad enig "«Cbr bi, "en aar verschil is opgevallen, in alge- economische zin, met de Papoea viGr jaar terug, antwoordde de heer de Wetering: „Laat mij voorop stel- dat een Papoea geen uitgesproken ■hopffdmptie-drang" heeft, niet zuiver be ga "G-eisend is. Hij zegt. niet: „Morgen die j? werken om straks die ijskast, of j.Petromax te kunnen, kopen". SlaJy1 kan niet spreken van Papoea's in economische zin, als niet hun tg westerse zin wordt verbe terd. Wij moeten het „schoolse inzicht" van de Papoea verbeteren Daarom is on derwijs zeer noodzakelijk. Grote verwachting zeide de heer Van de Wetering te hebben van de resultaten van het experiment dat in Kepi, op het landbouw-centrum aldaar, plaats heeft en waar men vijf mensen in gezinsverband een opleiding geeft. Ik geloof, dat wanneer wij hierin maar ten dele slagen, in vijf jaar tijd de export van bevolkingsproduk- ten met een 20 tot 30 miljoen gulden per jaar kan worden verhoogd. Het is nodig, dat wij, Nederlanders, de Papoea's bij al het werk, dat wij hier verrichten, moeten betrekken. Wij moeten hen laten doen wat zij zelf in staat zijn te doen, anders worden zij ontevreden. Het gehele onderwijssysteem is zeker geen eenvoudig en onschuldig werk. Men moet zich naar zijn mening in N. Guinea hieden voor het streven naar te grote perfectie. Het gevaar bestaat, dat men daardoor veef minder bereikt. Het zwaartepunt ligt in hèt onderwijs en daar bij is het van ondergeschikt belang of de Papoea wat krom Nederlands spreekt. „Men doet veel aan de ontwikkeling van onder-ontwikkelde gebieden, maar op grond van wat ik daarvan beb gezien is mijn overtuiging, dat een gericht bestuur zoals Nederland dat in Nieuw-Guiiea voert, ondanks alle fouten en gebreken het beste is", aldus de voorzitter van de parlementaire missie. In tegenstelling tot de VARA, die blij kens haar gisteravond gepubliceerde programma-overzicht voor het nieuwe seizoen geen rekening houdt met de mo gelijke invloed van de groeiende televi sie op de luisterdichtheid en die daar om het zwaartepunt in haar program ma's tussen 8 en 10 uur des avonds blijft leggen, is de AVRO voornemens om op donderdagavond tussen 7 en 8 uur een gezellig familieprogramma uit te zenden. De AVRO is namelijk van mening, dat het belang en de luisterdichtheid van dit uur steeds groter zullen worden, ge zien de uitbreiding van het aantal tele visiekijkers, van wie een groot aantal tussen 8 en 10 uur voor de radio „ver loren" is. De reis, die enige AVRO-medewerkers n-ar Amerika hebben gemaakt, niet zo zeer om daar stof voor programma's op te doen als wel om de invloed van de televisie op de radio te bestuderen, zal ongetwijfeld veel hebben bijgedragen tot de vorming van dit standpunt dat getuigt van zin voor de werkelijkheid. De televisie, in Nederland is immers nog te jong om van de kijkers thans reeds te mogen verwachten, dat zij selectie! tewerk zullen gaan. Een door ons uiteraard op beperkte schaal inge steld onderzoek bij een aantal bezitters van TV-toestellen bracht aan het licht, dat ze zonder uitzondering de voorkeur geven aan een middelmatig toneelstuk op het televisiescherm boven een goed hoorspel. Daarbij speelt natuurlijk het visuële element e,en zeer belangrijke rol. De AVRO houdt rekening met dit_ on loochenbare feit en streeft naar coördi- In de donderdagavond-uitzending^ tus sen 7 en 8 uur biedt de AVRO een nieuw programma „Koek en Ei", een ftrip, die zich afspeelt aan de ontbijttafel van een gezin „ergens in Nederland", bestaande uit de heer des huizes, zijn vrouw, zijn vader en zijn schoonvader. In dit pro gramma wordt ook een nieuwe serie „Blokje om" ondergebracht, een kruis woordraadsel of kryptogram, dat op hoorbare wijze voor de microfoon zal worden opgelost, waarbij ook de luiste raars worden ingeschakeld. De hoofdschotel in de amusementssec tor, waar Karei Prior en Gijsbert Nieuwland de scepter zwaaien, wordt gevormd door het programma Hoteldo- radio, dat de plaats van de Bonte Dins- dagavondtrein gaat innemen. Prior, die dit programma samenstelt en regisseert, heeft het in drie fragmenten verdeeld: kolder, quiz (natuurlijk!) en muzikale s-h-ow. Tip top Taptoe, het programma voor de militairen, krijgt eenmaal per veer tien dagen een vaste plaat: evenals een programma van Alex de Haas en „Pola- miek" van Alexander Pola. „Rens van Dorth wipt bij u aan" gaat deel uitmaken van de Radioscoop. Daar entegen wordt de uitzending van de ru brieken „Even afrekenen" en „De Ant woordman" gestaakt. Eenmaal in de veertien dagen zal er een programma komen voor en door amateurs. Waar nodig, zullen in dit pro gramma de vele amateurmusici door deskundigen worden voorgelicht. hun vroegere ond-e-"':5zer of leraar. De avond wordt besloten met een serie vreemde verhalen met Johnny Kraay- kamp en Rijk de Gooyer, die zullen pra ten. zingen en springen. De woensdagavond blijft gereserveerd voor TV-spelen. Deze worden voorafge gaan door de rubriek „Sportpanorama", waarmee de kijkers al kennis hebben kunnen maken. De kunstrubriek „Venster" op maan dagavond wordt vervangen door „Meri diaan", een journaal uit de wereld om ons heen, dat eveneens reeds op het scherm is geweest. en donderdagavond zullen voornamelijk symfonische programma's worden uitge zonden, bestaande uit eigen studio-con certen en zaalconcerten uit binnen- en buitenland. Ook de opera-uitvoeringen, welke laatste bovendien op dinsdag in de vooravond onder de titel „Zwerftoch ten door Operaland" zullen verschijnen, vinden hier hun plaats. Op zondagavond wordt de prominentengalerij in de reeks „Muzikale Coryfeeën" uitgebreid. Prinsjesdag Op het In de tweewekelijkse maandaguitzen- dingen is weer de rubriek „Inleiding tot 1 V-SCIierm Muziekbegrip" opgenomen, terwijlde kooruitzendingen in de serie „Koor klanken" onder redactie van Felix de Nobel hun plaats op de dinsdagavond behouden. Later op deze avond zal een veertiendaagse rubriek „Operafacetten" onder dedactie van Frans Vroons wor den uitgezonden. In deze nieuwe ru briek, waartoe Hans van Overvest het initiatief heeft 'genomen, wordt de ope ra als kunstvorm, als instelling en als probleem door deskundigen belicht. In het komende seizoen zullen zoveel mogelijk bekroonde of in opdracht ge schreven werken worden uitgezonden. De AVRO verleende zelf een compositie opdracht aan Hans Lachman voor een radiofonische cantate „Amsterdam", die in het begin van 1958 zal worden uit gezonden. Verder worden weer opdrach ten gegeven voor het componeren van kinderkoorliedjes. Met de rechtstreekse reportage van Prinsjesdag in Den Haag. die des avonds op telerecording werd herhaald, heeft de Nederlandse Televisie Stichting gis teren de uiterst pijnlijke Indruk, die het natie tussen de radio en televisie, waar r naast een reelcs hoorsnelen. een caba- Getrouw aan haar opzet om een alge- ret .De Kattebel" en de rubrieken „Dit meen en veelzijdig programma te bieden, is uw leven" en „The Roaring Twenties" heeft de AVRO ook dit nieuwe seizoen presenteert, aanstuurt op concurrentie weer een ruime plaats ingeruimd aan tussen beide media. de ernstige muziek.. Op zondagmiddag Naar het voorbeeld van het radio amusementsprogramma op dinsdagavond wordt ook het nieuwe zaterdagavond- programma van de AVRO-televisie in drie fragmenten verdeeld. In het eerste deel geven Mies Bouman en Cees de Lange onder de titel „Poortersparade" de sfeer van een stad weer door ver schillende mensen, onder wie zich ook acteurs, amateurs, zangers en variété mensen kunnen h»vinden. aan de kijkers voor U stellen! Daarna volgt een quiz (al weer!) van Eli Asser, waarbij onder de titel ..Haal je schnnlteld terug" oud- leerlingen worden geconfronteerd met nationale programma van 31 augustus maakte, weer goeddeels uitgewist. Uiteraard was de kwaliteit van het beeld tijdens de directe uitzending beter dan bij de telerecording, maar in beide gevallen kregen de kijkers een levendig en boeiend overzicht van de triomfale rit met de gouden koets en de plechtige opening van de Staten-Generaal door H.M. de Koningin. Klonk het commentaar, dat Siebe van der Zee gaf bij de tocht naar de Ridder zaal, naast het alles onthullende beeld wat gezwollen, het commentaar van dr. A. Veerman was rustig, sober en in structief. Het gebruikelijke filmprogramma op de dinsdagavond bood „De Catacomben van Beriijn", een spannende thriller van de Duitse regisseur Frans Cap. TERUGKEREND van een verregende vakantie zag ik. voor ons redactie kantoor 't kleine grijze wagentje van onze fotograaf staan en ik dacht: kom, die ga ik eens verrassen. Ik stap in zijn auto en ga als een boze indrin ger achter het stuur zitten liet is altijd een hele sensatie, de ruim hon derd kilogrammen wegende fotogra ferende verschijning ontsteld te zien en na een week achter de beslagen ruiten van een nat hotelletje te heb ben geleefd, wil een mens wel eens 'n verzetje. Onze fotograaf is een goed gehumeurd mens; waarschijnlijk zou hij op het ogenblik bij de portier wel weer staan te grappen. Ik kroop dus snel achter het stuurtje en verborg het hoofd in de armen, want hij mocht mij niet herkennen. En ja, even later klosten de grote voeten over de stoep en hoorde ik het portier opengaan. Zoblies naast mij iemand de eerste stoom af. Ik hield me morsdood. Mijnheer in vredesnaam, wat doet U hier? Nu kan hij imiteren, en dus bleef ik liggen, met de ogen stijf gesloten. Mijnheer, dit is mijn auto. Ik hief langzaam het hoofd om met volle teugen van de situatie te kun nen genieten en kwam zo oog in oog met een mij volkomen onbekende heer, in de pose van volmaakte boos- foid. O jé, U bent de fotograaf niet. Nee, zei de man, moet dat dan? Eigenlijk wel. Kijk, dit is een grapje, begrijpt U. Ik voelde dat hij het niet begreep. Doet U dat meer, vroeg hij met kille belangstelling. Het was de eerste keerèn de laatste. Als je jarenlang rechtbank verslaggever bent geweest, zeg je zoiets automatisch. Tientallen joy- rijders hadden het beweerd en het klonk toen even onwaarschijnlijk als nu. Maar il$ wist niets beters. Ja, herkende de man onmiddel lijk zijn rol als president. Dat zeggen ze allemaal. Dat kén ik. Smoesjes, had hij nog moeten zeg gen, maar hier onderbrak hij het scenario en ik vermoedde, dat hij aan mijn misdadige intenties ging twij felen. Onze fotograaf heeft net zo'n auto en nu dacht ik Och, tenslotte wilde de man er wel inkomen En óók in de auto graag, want ik was al die tijd gezell'g blij ven zitten. Maar helemaal overtuigd was hij toch niet. Eenmaal achter het stuur zei hij meer tot zichzelf dan tot mijen de sleuteltjes zaten er nog op. Wist ikdeed ik snel nog een poging om mijn goede trouw te be wijzen, maar hij had al gas gegeven. Wèg, ook van achteren leek het nog het wagentje van die ander. Ik sukkelde over de natte straat naar de krant. Een verregende vakantie met een slot-grapje, dat in het water viel. Och, hoe kan het ook anders, met dit klimaati Eenmaal weer terug achter mijn bureau, vind ik tussen de brieven en de rekeningen, die ik ver weg ben gaan vergeten, een episteltje van onze jeugdige tekenaar, die een paar weken geleden van een trap viel en nu ongeduldig in bed ligt te wachten tot drie stukken linkerbeen weer aan elkaar zijn gegroeid. Omdat iedereen die aan mijn ziekbed verscheen, de traditionele vraag stelde; en-hoe-is-'t-nu-eigen- lijk-wel-gekomen?heb ik op het gips een situatietekening gemaakt, zo schrijft hij me, maar dat heeft deze week moeilijkheden gegeven, want toen de dokter het bouwwerk moest breken, rezen er ernstige bezwaren bij de verpleegsters, die de artistieke beenschildering niet verloren wilden zien gaan. Enfin, nu staat er weer een nieuwe op het nieuwe gips, zo eindigt hij, en sluit een tekening van de tekening in; want zelfs in bed kan hij het krabbelen niet laten. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5