DDD OLIESTOOKDEMONSTRATIE Weet gij MAGGI Belevenissen van een jong gezin door Jorgen Mogensen MAGGI bcuUhu De pers over Troonrede Z.W.O. publiceerde jaarboek Avonturen NIETS - maar dan ook niets - kan van prof. Créghel Mooi en goedkoop wonen fe Leidschendam JEUK TYPISTE Elektrische Kachels DE MOL-JANSEN BEURSGEBOUW INGANG R.-K. HUISHOUDSTER KAMPIOEN- evenaren 'd VERZOEK AAN ONZE ABONNEES Watervoorziening in provincie Utrecht Overijssel kampt weer met wateroverlast NSC WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 PAG IN Af. TERGENDE ttrengt wanhoop nabij f 26.50 De Gasspecialist N. V. Amsterdam ADVERTENTIE Vergelijkt U maar - er is niets, dat Goudbouillon evenaart. En zie hoe handig... in een wip maakt U de zuiverste vleesbouillon: ideaal voor een kop lekkere drinkbouillon... als stevige soepbasis... om stamppotten en talloze andere gerechten extra fijn te maken. Steeds en steeds komt het van pas. Sla dus wat Maggi Goudbouillon in. Niets geeft zó veel voor zó weinig geld! 370. Heb jij soms dat kruiswoord raadsel opgelost? Ja, inderdaad....; was het dan niet de bedoeling, dat het werd opgelost? Jr* zo zuiver als goud Concentratie van verschillende bedrijven Landbouwmaatschappij zendt brief aan autoriteiten - AMERIKAANSE INDUS TRI# NAAR ALMELO NIJKERKERS KOKEN O? AARDGAS De Heer en Mevrouw BLOK-HE YMAN S geven hierdoor kennis van de geboorte van hun zoon HENRICUS GERARDUS NICOLAAS HUBERTUS Schiedam, 15 september 1957. Burg. Knappertlaan 173. Tijdelijk: Dr. Noletstichting, kamer 154. Door de N v Bouw- en Aann Mij. Bakhuizen te Hilversum worden aan de Ruyterstraat FRAAIE MIDDENSTANDSWO NINGEN en aan de W. Pijper laan MODERNE 4- en 5-KA- MERFLATS gebouwd. Geriefe lijke indeling en aantrekkelij ke ligging in een mooie om geving; vlakbij 's-Gravenhage en Voorburg. Afst. 's-Graven hage slechts IVa km VRIJE VESTIGING. LAGE LASTEN Prijzen middenstandswonin gen: 24.500 - en hoger. Prij zen flats: 2150O.- en hoger GEEN OVERDRACHTSKOS TEN. RUIME HYPOTHEEK Inl. dagel (heh 's zondags) van 2—6 uur in de directie keten op beide bouwwerken alsmede bij Mak. Vlaanderen, Brink 14, Muiderberg, tel. K 2942—305. Tevens nieuwbouw ln: Am stelveen (winkel—woonhuis). Baarn, Bennekom, De Bilt, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Landsmeer (bij A'dam), Naar- den, Nieuwkoop, Oss, Soest, Son (bij Eindh.), Zaandijk en Zoetermeer GEVRAAGD door het archi tectenbureau Margry Jacobs Westersingel 9c te Rotterdam een tevens belast met eenvoudige kantoor- en archiefwerkzaam heden. Leeftijd plm. 18 jaar. U kunt die ■aandrang tot krabben direct wegnemen. Het helder Vloeibare D.D.D. Geneesmiddel dringt in twee tellen door tot de haard der ontsteking - diep in de huidporiën. Het doodt de ziekte kiemen, bedwingt het gevaar van infectie. Verrassend snel ge neest uw huid - wordt weer gaaf en kerngezond. D.D.D. is héérlijk om uw huid geregeld intens te zuiveren en op te frissen. Kleine flacon f. 1.20. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Verzorg uw overgevoelige huid met luchtige D.D.D. BALSEM en desinfecterende D.D.D. ZEEP. onze succeskachel 1200 watt met snoer en stekker Lange Kerkstr. 66 - Tel. 68570 met LEZING en LICHTBEELDEN op VRIJDAG 20 SEPTEMBER A.S. Blauwe Zaal van MEENT 110 Aanvang u—2 3 4 8 en 9 uur precies. O.a. demonstratie van de nieuwste beroemde Amer. oliestook „Perfection". De spaarbrander, die éénmaal aangestoken dag en nacht doorbrandt, heeft een verbruik van 2 ct. p. uur en is in combinatie met een thermostaat een echte centrale verwarming voor uw woning, winkel, kantoor of bedrijf. Verkoopkantoor voor W. Nederl. Utrecht. Postbox 5024 - Tel. 723686 - 25581 Demonstratie te Amsterdam in Krasnapolsky ing. kleine zaal op donderdag 19 september. Aanvang 11 2 3 4 8 en 9 uur precies Klein gezin te Rotterdam, flat bewonend en van wie huisvrouw hartpatiënte is, vraagt tegen 1 november of eerder Hulp voor ruw werk aanwezig. Brieven onder nummer 4766 C aan het bur. v. d. blad. Huish. hulp. r.-k. 36 jaar, wil graag haar zorgen geven aan een klein moederloos gezin. Br. ond. no. 15243 K bur, v. d. blad Wasmachines, zo juist ontvangen de Robusta wasmachine, voor het grote gezin. Compleet met wringerbalkje 307.-. De Mol- Jansen, Lange Kerkstraat 66. Tel. 68570. Elektrische kachels vanaf 12.25 De Mol-Jansen, Lange Kerk straat 66, tel. 68570. Ledikanten 83.-. Eiken 120 cm extra versterking 89.-. Interi eur bed 59.50. Plate, Grote Markt 19-21, Schiedam. Iedereen motorrijden! 200 o 998.-, 250 cc 1495.-. 15 be roemde merken. Vraag folders „weinig contanten, direct rijden" „Motprhome Henk Vink Maas land en Vlaardingen. Ontwikkelen van rolfilms, klein en groot. Des morgens gebracht, des avonds klaar. Foto K. van Vuuren, Hoogstraat 106. Schie dam. Inlijsten van platen en foto's en aquarellen. Mooie sortering staaf- lijsten en schilderijlijsten Scher pe prijzen en toch twee jaar ga rantie. G. van Loenen, Dam 41 43. Tel. 20709. hoe groot een nachte gaal Is? Niet langer dan 10 ra. en toch hebben wij hier met een weergaloze zanger te doen. Zo ook Is het nuttig effect van een kleine Per doosje met dubbel-tablet 28 cent voor 1 liter bouillon 8-62. Eén voor één klommen Piekhaar, Zwarte Piet en professor Créghel in de diepzeekogel. Michiel, die op het achterdek van zijn schip stond, zei met een bezorgd gezicht: „Ik zou voor geen honderd gulden met die blikke bol onder water gaan, me neer Créghel. Ik ben voor de drommel niet bang aangelegd, maar je krijgt mij niet in dat apparaat, deksels nee, als er iets ge beurt, dan kun je niet uit de voeten!" Pro fessor Créghel lachte hartelijk: Ha, ha, je moet niet zo bang zijn Michiel. Er kan im mers niets gebeuren. Tot ziens hoor. Binnen een uurtje zijn we terug!" Hij sloot de bal van boven af en professor Piekhaar haalde een handle over. „Daar gaan we!" riep hij. „In naam van de wetenschap heren!" De propeller begon te draaien en met een flinke vaart schoot de kogel door het water van de baai. Toen ze de zee bereikten ver richtte Piekhaar nog enkele handgrepen en luid brommend steeg de kogel uit het water op, het eiland Barbara achter zich latend. 2-2ÏÏ-A V I i VT|- ►■jc fn Pittige rijstschotel! Een koksgeheim om rijstschotels veel en veel lekkerder te maken de rijst in Goudbouillon kokenMmm l Héérlijke haché! Haché op basis van Goud- bouillon verkrijgt een extra fijne smaak. Probeert U het maar... zó gaat Uze voortaan vaker maken! ADVIES VAN ALICE Lekkere goulash-schotel I Verhoog de pit tigheid en de smaak door als basis Goud- bouillon te nemen. Het wordt de lekkerste goulash, die U ooit hebt geproefd! Geeft ons blad aan uw vrienden of kennissen, die nog niet op onze courant geabonneerd zijn, eens ter Ijzing. Wijst hen eens op een artikel, dat speciaal uw aandacht heeft getrokken. „De Volkskrant": Beroep op ons volk „Dit keer," zo schrijft „De Volks krant", „gaat de Troonrede vrijwel uitsluitend over de positie, waarin wij verkeren. Wij geven nog altijd meer uit dan wij als volk terugverdienen. Die ontwikkeling ombuigen blijft eer ste eis. De regering maakt terecht één uit zondering. De woningbouw mag1 van de huidige moeilijkheden geen schade on dervinden. Toch dreigt dat gevaar. Er werd zoveel geld opgenomen voor al lerlei investeringen, dat er geld tekort is voor de woningbouw. De gemeenten horen nu het verlossende woord." Verder merkt het blad op, dat het toch een duidelijk overzicht van de bezuinigingen mist. De bijdrage van de overheid aan de bestedingsbeperking- politiek is evenmin duidelijk; op dit punt overtuigt de Miljoenennota ons niet. aldus het blad. „De regering zegt wel dat „het drin gend noodzakelijk is de besparingen op te voeren onder inschakeling van zo breed mogelijke lagen der bevolking", maar wat betekent dat in de praktijk? Bij de kabinetsformatie kon men het slechts eens worden over enkele karige maatregelen op het terrein van de be zitsvorming. Is er nu ruimte om het vraagstuk van de besparingen breder aan te pakken?" Zo zijn er nog verschillende vragen, die straks een antwoord moeten krij gen. Ook de onderlinge politieke ver houdingen zullen dan weer ter sprake komen. Maar voorlopig lijkt het er op, dat het nu uitgestippelde beleid de tegenstellingen niet scherper maakt." Het katholiek dagblad „De Tijd" zegt in zijn commentaar: ..Uiteraard geeft de miljoenennota een duidelijker en exacter beeld van het te voeren monetaire en financiële beleid dat de regering zich voorstelt te gaan voeren. Zij gaat daarbij uit van de momentele toestand zonder zich aan conjuncturele prognoses te wagen. Men kan dit weinig vooruitziend achten, het is in ieder geval niet onrealistisch. Zij, die zich ten aanzien van dit beleid ge prepareerd hadden op bijzonder onaan gename verrassingen, zullen kunnen constateren, dat in het algemeen de be raamde maatregelen meevallen". Het blad constateert in de paragraaf over Nieuw-Guinea tot zijn teleurstel ling, dat „daarbij niet over de culturele en geestelijke ontwikkeling gesproken" wordt. „Trouw": Zware taak Was een Troonrede de laatste jaren dikwijls een vervelende en langademige opsomming van feitelijke omstandig heden en plannen, ditmaal is het een puntige analyse van het hoofdvraagstuk, met slechts een summiere aanduiding van de nevenprojecten. Aldus het pro testantse dagblad „TROUW" ln zijn commentaar op de Troonrede, getiteld: „Zware taak". Het blad betreurt het, dat tengevolge van deze beknoptheid er een onvol doende inzicht wordt geboden ln de aard en omvang van de bezuinigingen. Een van de in het oog lopende nieuwe dingen, die in de Troonrede en Mil joenennota aa.n de orde worden gesteld, noemt het de oplossing van de financie ring van de woningbouw. Wanneer mén in aanmerking neemt, dat het totale bedrag van de begroting het zelfde cijfer laat zien als in 1957, nl. 8,2 mil- j jard, waarin nu dan echter is begrepen een bedrag van 540 miljoen voor de j woningwetbouw, dan is dit bepaald een j belangrijk winstpunt. Belangrijk ook j acht het blad het sterke anticyclische karakter van de Miljoenennota, dat hierin naar voren treedt, dat all® UH" gaven voor de buitengewone dienst ge dekt worden uit de gewone middelen. Een winstpunt acht het ook, dat er van de begroting 1958, zoals die er nu uit ziet, geen inflatoire werking te ver wachten is, omdat er geen nieuwe geld- bezetting plaats vindt. Het schijnt ons toe, zo besluit het blad, dat een serieuze poging is gedaan, om te geraken tot gezonde financiële verhoudingen. Het Handelsblad" soberheid" Late Een troonrede, waarin men er althans eerlijk naar streeft, orde op zaken te stellen, zo begint „Het Handelsblad" zijn commentaar op de Troonrede, onder de titel: „Late soberheid". Het blad noemt het een verdienste, dat men thans einde lijk tot de realiteit is teruggekeerd. Wan neer de in dit staatsstuk geschetste plan nen werkelijk tot uitvoering komen, wordt ons tenminste bespaard, dat het economisch „miracle Hollandais" in een „débacle Hollandais" ontaardt. In deze naar de stijl bondige Troon rede blijkt, aldus vervolgt het blad, an ders dan uit het tot dusverre gevoerde beleid, niet zonneklaar, dat men hier met een nood-Kabinet heeft te doen, dat voor belangrijke zaken als de huurver hoging was gedwongen zijn toevlucht te nemen tot een armzalig compromis, Het blad noemt het een keerzijde van de medaille, dat de toegejuichte bondig heid van de Troonrede een kort uitstel onvermijdelijk maakt om kennis te ne men van de uitvoering van de plannen. Men zou kunnen zeggen, dat deze Troon rede door kleinere etalage meer inhoud bevat. Die meerdere inhoud betreft niet precisering van de beperking op de over heidsuitgaven. Kortweg gezegd: of er bij de Staat niet voldoende zal worden be zuinigd is thans niet te beoordelen. Nieuwe Rotterdamsche Courant": „Bezinning" „De Nieuwe "Rotterdamsche Courant" „bezint zich op de hoofdzaak" en meent, dat „de regering zo wijs geweest (is) een verdere algemepe verzwaring van lasten voor het bedrijfsleven te vermijden". Het blad concludeert uit de stabili satie-plannen t.a.v. lonen en prijzen: „Vasthouden aan de geciteerde be leidslijn met betrekking tot de toonbe weging moet o.i. dan ook als het stel len van de „kabinetskwestie worden gezien". Over de verhouding centrale over haul-,, i'ii t.:o iiic-rK, ,net u.au op: „Pijniijk hebben we gemist enige aan duiding van de beleidslijn welke te de zen aanzien jegens de gemeenten za worden gevolgd. Wij moeten dus nou afwachten, hoe het rijk zijn rege'.endo 7q' rj3vr,'% daarbij een politiek van ambtelijke centralisatie t.a.v. de gemeentelijke kapitaaluitgaven zal willen volgen, dan wel of hij voldoende besef van de waarde van de gemeentelijke aufbno- mie zal tonen en de lokale verant woordelijkheid in haar waarde zal willen laten". „Het Parool": „Kloek en nuchter" „Nuchter en kloek", zet „HET PA ROOL" boven zijn commentaar en daaruit blijkt wel. dat het blad ook vindt, dat het staatstuk aan leesbaar heid en waarde gewonnen heeft. Wij helpen de regering hopen, dat de voorgenomen veranderingen inderdaad zullen leiden tot „bouw van particu liere woningen met een redelijke huur prijs". Wanneer in een socialistisch blad de geestdrift voor de particuliere bouw niet zo bijster groot is. is dat geenszins het gevolg van een dogmatisch vooroordeel, zoals men vaak kan horen, maar van het voor ieder waarneem bare feit, dat deze particuliere bouwers doen blijken van een aanzienlijk ster ker voorkeur voor de bouw van dure flatwoningen en villa's, dan voor het bouwen ten behoeve van de brede lagen van de loontrekkenden. „Het Paroo-l" is slechts bereid de re gering na te zeggen, dat „men zich zo wel its het bedrijfsleven als bij de over heid ten aanzien van de ontwikkeling van het loonpeil de grootst mogelijke beperking moet opleggen, op twee voorwaarden In de laatste plaats kan en mag die 'betrekking niet betekenen, dat er op het gebied van de lonen he lemaal niets zou dienen te gebeuren. Er zijn bij de laagstbezo-ldigde groepen die het nu al na de prijsstijgingen van de laatste maanden bijzonder moeilijk heben en van wie geen verdere offers kunnen worden gevraagd. Daarom en dat noemt het blad de tweede voor waarde zou de regering het prijspéil in de hand moeten houden. „Het Vrije Volk": „Niet somber" Om te voorkomen, aldus het blad, dat de poort naar inflatie en devaluatie met alle rampzalige gevolgen daarvan wijd opengaat is het beroep, dat in de Troon rede op het hele volk wordt gedaan om mee te werken aan de beteugeling van het kwaad gerechtvaardigd. Afgewacht moet worden of het gehele volk daartoe bereid is zonder overheids controle. „Het Vrije Volk" is daar niet zo gerust op. Het mist daarom node een verhoging van de belasting op hoge in komens, die aan de gezondheid van de schatkist ten goede zoukomen, maar bovendien een rem o-p de bestedingen zou leggen. Het mist ook de fysieke controle op de particuliere investerin gen. Deze hebben in aanzienlijke mate tot de moeilijkheden bijgedragen. Er is alle reden om ook dit Hollands paard onder controle te brengen. En wat de combinatie van loon- en prijs politiek betreft aldus het blad be-grij-pen wij zier wel, dat de inflatoire werkende loonsverhoging een ernstig gevaar voor het levenspeil van de werknemers oplevert, maar om het aangekondigde loon-beleid te kunnen behouden is meer nodig dan voortzetting van het gevoerde prijsbeleid. Een krachtiger prijsbeleid dan tot nu toe is gevoerd zal noodza kelijk zijn, aldus het blad. „Nieuws van de Dag": „Vicieuze cirkel" „HET NIEUWS VAN DE DAG", avondblad van „De Telegraaf", noemt de Troonrede ook een leesbaar stuk. waarin de diagnose van de kwaal, waar aan Nederland lijdt, goed gesteld is. Maar, zo vraagt het blad zich af, wat baat de diagnose als de therapie voor een volledige gezondmaking ontbreekt? In de Miljoenennota ziet het „Nieuws van de Dag" twee winstpunten: nl. de dek king van het tekort van 615 miljoen, een negatieve verdienste die bittere nood zaak is omdat anders de devaluatie van de gulden weer een geduchte stap dich terbij gekomen zal zijn en ten tweede de overneming door het Rijk van de fi nanciering vaii de woningbouw, die ho peloos dreigde vast te lopen. De gevolgen van de onwil of de on macht reële bezuinigingen toe te passen, zijn niet uitgebleven, aldus Het Nieuws van de Dag, en de burger vindt dit te rug in de directe en indirecte belastin gen. Dat de belastingdruk veel te zwaar is, wordt volgens het blad duidelijk be wezen door het feit, dat de gewone dienst in 1958 een overschot oplevert van ruim 600 miljoen. Het tekort wordt veroorzaakt door de kapitaalsdienst, waarvoor krachtens oud gebruik mag worden geleend, maar waarvoor niet kan worden geleend, omdat de zware belastingdruk de besparingen belem mert. Zo lang in Nederland geen rege ring is die deze vicieuze cirkel wil door breken, blijft de overheveling van par ticulier bezit naar de Staat voortgaan, zo besluit het Nieuws van de Dag. Het Vaderland": Zoetig Voor „Het Vaderland" rijst de vraag of deze regering in staat is. haar goede voornemens te volvoeren. „Deze vraag is bedoeld een ernstige twijfel op dit punt tot uitdrukking te brengen. Wij weten immers maar al te goed, dat er van regeringseenheid, in het Kabinet noch. in de Staten-Generaal, sprake is wanneer het om grote vraagstukken gaat". „Het Vaderland" gelooft, dat het ge sprek, waartoe regering en parlement in de komende weken zullen overgaan, a!s een van de voornaamste onderwerpen moet hebben: het kabinet zelf. „Hier ligt naar onze smaak slechts één oplossing binnen het rijk der mogelijkheden. Het Kabinet -zal zijn bestaan moeten beëin digen om schoon schip te maken met de politieke moeilijkheden welke tot nu toe een ernstige belemmering hebben ge vormd voor vruchtdragende maatregelen. Het kabinet zal ruim baan dienen te ma ken voor een, dat kan varen zonder de bestaande politieke tegenstellingen als ballast. De oplossing zal moeten gaan in de richting van een waarlijk nationaal denkend en handelend kabinet. Wil men het woord nationaal vermijden, omdat de strekking daarvan verder gaat, laat men het een krisisbakinet noemen. Dat woord heeft het voordeel, dat dan tenminste de meest optimistische welvaartsmaniak met zijn neus op de ware feiten wordt gedrukt." „De Telegraaf": Therapie ontbreekt „De Telegraaf" behandelt de Troon rede in welgeteld zestien regels van de eigen kolommen. Ze luiden: „De troonrede is dit jaar een lees baar staatsstuk geworden. De dorre opsomming, waartoe elk departement naarstiglijk zijn bijdrage placht te leveren, is vervangen door een be schouwing, waarin de aandacht ge concentreerd wordt op de hoofdpunten. Ook de diagnose van de kwaal, waaraan Nederland lijdt, is goed ge steld en op de passage, waarin de nadelen van de inflatie geschilderd worden, is niets aan te- merken. Maar wat baat de diagnose als de therapie voor een volledige gezond making ontbreekt?" Er gaat een einde komen aan de ver snippering op het gebied van de drinkwa tervoorziening in stad en provincie Utrecht, waar men te doen heeft met ze-s leveranciers in de hoofdplaats van he-t gewest,- terwijl de provincie niet minder dan 19 waterleidingbedrijven telt. Zij zijn in handen van gemeenten, met uitzonde ring van de Utrechtse Waterleidingmaat schappij, een instelling van de Belgische onderneming Compagnie des Eaux. Het voorstel is nu te ko-men tot een pu bliekrechtelijk orgaan met twee suborga- nen, respectievelijk gemeentelijk en pro vinciaal, onder de naam Waterleiding bedrijf Midden-Nederland. Daaraan zul len de bestaande concessies worden over gedragen. Het is mogelijk, dat de tarieven voor de stad wat verhoogd worden om tot een nivellering van de verschillende prijzen in het distribntiegebied te komen, waar om billijkheidsredenen in sommige ge bieden het tarief omlaag gebracht zal moeten worden. Daarbij zal men er van uitgaan, dat de tarieven in de stad, waar de exploitatie gezien de dichte bebouwing minder kosten vraagt, 25 procent lager komen te liggen dan in de provincie. (Van onze correspondent) In „Den Haag" bestaat nog steeds te weinig begrip voor de watërbeheersings- problemen in Overijssel. Wil men voor komen. dat de landbouw in deze provincie voortdurend en in toenemende mate de dupe wordt van het water, dan zal aan zienlijk meer geld beschikbaar moeten wor den gesteld voor verbeteringswerken op korte termijn. Tot deze conclusie komt de Overijssel se Landbouw Maatschappij (O.L.M.) in een brief aan de ministers van Land bouw en van Verkeer en Waterstaat, naar aanleiding van de wateroverlast, waarmee vooral Noordoost-Overijssel thans weer kampt. Gewezen wordt op de overlast van het Duitse water. De O.L.M. zegt zich via het Landbouwschap tot de minister van Bui tenlandse Zaken te zullen wenden, om het klemmende van deze kwestie nog eens te benadrukken. Duitsland is overigens niet de enige slechte buur van Overijssel, ook Drente behoort hiertoe, zo vervolgt de O.L.M. Door water uit deze provincie kwamen de Reest, de Dedemsvaart en het Meppele-r- diep buiten hun oevers. Over de schade zegt de O.L.M., dat gro te oppervlakten grasland blank staan of zo drassig zijn, dat de koeien anderhalve maand eerder dan normaal op stal zijn gezet, wat betekent, dat veel te vroeg de wintervoorraad aan veevoer is aan gesneden. De granen waren geoogst, maar zijn slechte kwaliteit vanwege het vele voc"1 j Over het aardappelgewas valt nog n1^ veel te zeggen. Komt er warmer w®^-i dan zal voor zeker honderdduizend guld®| aan aardappelen verrotten. De O.L- wijst er ook op, dat de slachtoffers thans veelal ook in 1954 en 1956 zijn troffen. Indien de gemeenteraad er morg®^ avond mee instemt, zal een Amerikaa'j onderneming, de „Universal Corrug3 Box Machinery Corporation" in deze meente machines gaan produceren ?j,. het vervaardigen van kartonnen doZ®j. Deze Amerikaanse industrie heeft en W. verzocht voor haar in Nederlan'yt vestigen bedrijf een industriehal op „Dollegoor" te mogen huren. '\l$4 In aanwezigheid van tal van autorui ten, heeft burgemeester J. Hoekstra Ro teren de eerste gaskraan van de IT.V. f vagas op het terrein van de oude fabriek van Nijkerk open gedraaid^,)' Voortaan zal men in deze aardgas ontvangt inplaats van ko f gas. Binnen afzienbare tijd kan nu y jt' den verwacht, dat ook de andere V Ar sen op de Veluwe zullen overschat* op aardgas. --„riltf'jii Het zo juist verschenen Jaarboek 1956 van de Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O) is in menig opzicht leerzaam. Het laat ons zien, dat, dank zij Z.W.O., voortreffelijk wetenschappelijk werk van velerlei aard, zowel op het gebied der geesteswetenschappen als op dat der na tuurwetenschappen, dat anders wellicht bij gebrek aan middelen achterwege zou zijn gebleven, tot stand is kunnen komen Subsidies zijn verleend aan individuele onderzoekers en aan wetenschappelijke instellingen en genootschappen De uit gave van belangrijke proefschriften is fi nancieel mogelijk gemaakt. Stipendia zijn uitgereikt voor studiereizen naar het bui tenland. Uit 'n speciaal fonds zijn gelden verstrekt voor aanschaffing van micro films. Aan wetenschappelijke onderzoe kers zijn technische hulpmiddelen in bruikleen gegeven Met volle vertrouwen kan worden bevestigd, dat het aanzienlijk bedrag, dat voor Z.W.O. op de rijksbe groting is uitgetrokken, goed is besteed. Het jaarboek leert ons echter ook. hoe eenzijdig de besturende en adviserende organen van Z W.O. zijn samengesteld Onder de 24 leden van de Raad voor het Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek zijn 1 drie katholieken, onder de 7 leden van het bestuur één. De vaste adviescod1 sies voor de onderscheiden gebieden wetenschap telden in het afgelopen 00' tezamen 44 leden, o-nder wie twee e1o^' lieken. Natuurlijk moeten wij aabD $er zij het dan slechts op gezag van de& sti die het ons verzekeren, dat de satI),e(\ ling uitsluitend op objectieve gr°n<jer 'L schied is, dat bij de aanwijziging ZafiP den op deskundigheid en wetensc'ov lijk gezag gelet is en dat niema enigerlei andere grond uit deze 0 staK geweerd is. Maar als dat zo is. "'^,1 wij wederom voor een ontstellend katholieken in de weten- p0e halve eeuw. nadat M- (-;er bekende brochure o? -xpi schreef, nog niet blijkt te o van de dat een hekke zijn titel eer, nog met diijki - ie, haald. En dat ondanks het {Ca1 sindsdien gepresteerd is, door de gCoii lieke Universiteit, de Katholiek® aepO° mische Hogeschool en het 1°.-V miscne Hogeschool en het. 11 ifl schap, voor welker oprichting ctit- tief van Poelheke destijds zo v go gewerkt heeft. Hier ligt een 0p°A de beoefenaars der wetenscni fó onze geloofsgenoten, die niet te worden opgevat. Wij moeten o?efjer'a verantwoordelijkheid! voor de r» .est0 se cultuur ook in haar hoogste v mee weten te dragen. cS$™ Dr. FERD. SA& 1 tieS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8