Bonn speculeert over de nieuwe ministersploeg van dr. Adenauer Zal Franz Etzel (de „komende man") ditmaal weer weigeren? Bij LELYSTAD volgend jaar honderd nieuwe woningen Belangrijke meevallers op begroting Financiën MARGE Is dit ook uw probleem? DRAADLOOS CONTACT Ook in het Westduits e kabinet een vrouw Gloeilampjes Russische vliegtuigen voor de burgerluchtvaart Beperking Ameri kaanse olie-invoer Franse werkgevers tegen vrijhandelszone Rus voer dwars door NATO-oefeningen Uit oostelijk Flevoland reeds opbrengst van vier miljoen Kapitaaldienst komt 314 miljoen lager IN DE Sombere profetie voor de landbouw Moeder verdronk baar babv Geheimzinnige moord op Zwitserse zakenman Crisis in San Marino Nieuwe rubriek bij de AVRO-televisie VB VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 PAGINA 5 „Zekere' kandidaten Schaeffer omstreden ^uivcn (Geld.) ^°nden A', eiü York Weinig kans voor Seebohm Frans Etzel De jongeren Vrijwillige samenwerking dreigt te mislukken JEMEN EN ADEN Zware periode tegemoet Opnieuw vijf jaar geëist DODELIJKE VAL YAN ELF METER DUITSE JUWELENDIEF BEKENT REEKS DIEF STALLEN PROCES TEGEN COMMU NISTEN IN EGYPTE Eindhoven I Eindhoven II Eindhoven III „Die andere" (Van onze correspondent te Bonn). Ofschoon het bestuur van de vrije democratische (liberale) partij eerst vandaag bijeen zou komen om zich te beraden over 'n eventuele deelneming in een nieuwe Westduitse coalitie regering, staat nu toch wel reeds uit officieuze verklaringen vast, dat de in de oppositie zal gaan. „Een Partij, die in de Bondsdag de absolute meerderheid bezit, moet ook de abso lute verantwoordelijkheid dragen". Dat is de redenering, waardoor de liberalen zich in deze kwestie laten leiden. Als de liberalen niet meedoen, dan kan men nauwelijks meer van een coalitie spreken. De bijdrage, die de Duitse Partij, de enige dan nog die voor een samenwerking overblijft, kan leveren is Piet overweldigend groot. In ieder geval achter zal Adenauer met deze kleine Partij een overeenkomst aangaan. En men hoeft er niet aan te twijfelen, dat de D.P. zonder meer bereid zal zijn aan een "oalitie deel te nemen, nu Adenauer zelf de wens daartoe te kennen heeft gegeven. De D.P. voelt zich tot een dergelijke deelneming wel verplicht, omdat zij al leen dank zij de hulp van de C.D.U. (die drie kiesdistricten zonder meer aan haar overliet) nog in de Bondsdag kon terug keren. Bovendien geldt, dat een partij, die slechts zeventien zetels heeft, binnen de hondsregering meer positiefs kan pres teren dan in een onbetekende oppositie Onder de afgevaardigden van de Duitse Partij bevinden zich nu echter ook v'ar Vroegere afgevaardigden van de vrjje democraten, o.w de ministers Bluecher vu Preusker, die destijds met de liberalen hraken. Laatstgenoemde is een hartpatiënt "n zaf wel het liefst naar zjjn bank terugkeren. Bluecher daarentegen, die nu vice-kanselier is, heeft er ongetwijfeld Wel zin in om in het kabinet te blijven. Uien kan echter veilig aannemen, dat de D-P. zich wel eerst degeliik over die ambities zal beraden. Als leider van de dissidente liberalen, die zich als „vrije Volkspartij" bij de D.P. kwamen aan sluiten en die naar nu Is gebleken de gelederen van de D.P. maar nauwrfiiks kwamen versterken, kan Bluecher geen enkele aanspraak laten gelden. Intussen geldt hier in Bonn als zekere kandidaat voor het nieuwe kabinet de tegenwoordige minister van economische zaken, de befaamde dr. Erhard, die heel tvat heeft bijgedragen aan het overweldi gende succes van de C.D.U. en die als schepper van de succesvolle Duitse markt economie een persoonlijkhéid van de eer ste rang is. Ook van Franz Joseph Strauss kan men aannemen, dat hij als minister (van- defensie) zal aanblijven. Tot de r^ekere" kandidaten behoort verder de ?uidige minister van justitie, dr. Von •®erkatz (Duitse Partij). Kandidaat voor de post van minister Voor ..gesamtdeutsche" aangelegenheden is de Berliinse afgevaardigde Ernst Lem mer. Er zijn meer kandidaten voor dit ministerie, waarvan de taak nog zal wor den uitgebreid, maar hij heeft de beste kaarten. Van dr. Von Brefltano, dr. Schroeder en dr. Oberlander kan men ook veilig aannemen dat zij hun portefeuilles ',_e.sp. buitenlandse zaken, binnenlandse fcaken en vluchtelingen) zullen behouden Wat de minister van financiën, Fritz Schaeffer betreft. liggen de zaken niet zo Tnvoudig. Aan de ene kant zal deze mir bister sterk worden gesteund door de U.S.TI., de autonome Beierse tak van de C.D.TJ. Schaeffer is een Beier en de "eieren kunnen wpzen on hun aandeel in enorme verkiezingstriomf, dat wezen lik heeft bijgedragen aan de absolute •"eerderheid. Aan de andere kant zal Adenauer nauwelijks bereid zijn de eUorme persoonlijke vcfmachtcn te ver engen. welke hem vier jaar geleden door Schaeffer min of meer werden afge dwongen. De ervaringen met deze moeilijke, wat ""behouwen en zeer beïnvloedbare man z,'.in in allerlei situaties weinig prettig geweest. Bovendien is het een nadeel ge bleken, dat Schaeffer, die weliswaar een Het gehucht Loo bij Duiven kan er zich op beroemen de grootste kraamkamer Van de wereld te hebben. Tenminste Wat de kuikens betreft. Er is hier een broederij geopend, waarin 30 volauto matische broedmachines zijn geplaatst, olk met een capaciteit van 16.000 eieren. U moet daar niet zo gering over denken, want deze hele affaire beslaat "iet minder dan 19 ha en de kuikens, alle met geboorteplaats Duiven-Loo, "eizen niet alleen-naar Europa, maar zelfs naar Afrika. It' ashingtoti a'e|1 Hrandweer- en ziekenauto's worden binnenkort uitgerust met een elektro nisch apparaat, waarmee het mogelijk is v"nuit de auto de stoplichten te be dienen, om op die wijze ongelukken te ^"orkomen. Door uitzending van een bepaald sein kan de bestuurder elk ""uispunt op volle snelheid passeren, daar ,het zodanig verspringt, dat de ^agen ongehinderd kan passeren. De Britse marine laat een vliegkamp ehip uitrusten dat uitsluitend is bedoeld Voor het gebruik van hefschroefvlieg- "aigen. Bij de operaties tpgen Port Said, bu ongeveer een jaar geleden, heeft ?Jsn zulke goede ervaringen opgedaan (bot de wentelwieken, dat de marine- 6lding het nuttig achtte een compleet ("hip als helikoptermoederschip gereed 16 maken. In een groot warenhuis beleefde de oertien-jarige Constantine Malamos de bag van zijn leven. Hij wandelde in de Poelgoedafdeling rond en wat hij graag j/'me hebben, werd onmiddellijk ingd- ?5"t en voor verzending gereed ge- J?aakt. Binnen een uur had hij vier rj|chfauto's vol. Al dit moois was "hter niet voor deze knaap bestemd, !?aar voor zijn arme landgenootjes in „""ekenland, die al dit speelgoed krij- namens een vereniging, die er op v1' is, kinderen wat meer vreugde in leven te verschaffen. Tóch mocht yP tenslotte ook nog iets voor zichzelf ?ojen. Zijn keuze? Een hele stapel ^^-^roll^raiarnofoonplaten. van binnenlandse zaken van deze zelfde deelstaat, dr. Franz Meyers. Beiden heb ben zich tegen de zin van de bondskanse lier laten kiezen in de Bondsdag. Zij zijn de bondskanselier ook niet erg welkom. Deze laatste moet echter wel degelijk rekening met hen houden, omdat zij een sterke aanhang hebben. knap financieel administrateur is, in feite niet de visie bezit, die nodig is voor een koen financieel beleid-. En die eigenschap zal juist in de komende vier jaar bijzon der worden vereist. De huidige minister van landbouw, Lübke, wordtzeer bestreden door de landbouworganisaties, omdat hij in de af gelopen vier jaar niet alleen voor de belangen van de landbouw, maar ook voor die van de verbruikers heeft gewaakt. Intussen wordt deze fijngevoelige minis ter, die een brede visie beeft, door de landbouwdeskundigen in zijn eigen partij gesteund, zodat uiteindelijk nauwe'iiks twijfel kan bestaan aan de vraag, of hij een nieuwe benoeming - als minister zal krijgen. Geheel anders liggen de kaarten van de huidige minister van verkeer, de ook in Nederland niet onbekende heer Seebohm van de Duitse Partij. Seebohm heeft in zijn eigen kiesdistrict (bij de directe ver kiezingen) het onderspit gedolven. Dank zij het feit, dat de helft van de Bondsdag leden in het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging wordt verkozen via de landsfijstcn, is hij toch nog in de Bonds dag teruggekeerd. Reeds door ziin heftig, opvliegend karakter, maar op de eerste plaats toch door ziin vcrkeerspolitiek heeft Seebohm zich heel wat tegenstan ders en vijanden geschapen. Nu zal een dergelijk lot vrijwel elke minister van verkeer in dit land beschoren zijn, maar het valt aan te nemen, dat een man met wat meer omeangsmanieren, ook meer begrip zal weten tc vinden. Reeds vier jaar geleden had de Duitse Partii heel wat overredingskracht nodig om zijn be noeming er hii Adenauer door te krijgen. Of haar dat nu weer zal gelukken, is zeer de vraag Zeer waarschijnlijk zaf Adenauer de 55-jarige vice-president van de K.S.G. en voorzitter van de economische com missie van de C.D.TJ.. Franz Etzel. een ministersnost aanbieden. Heel de partij hoopt, dat Etzel niet wéér. zoals de vorige keer. zal weigeren. Velen zien in liem de komende man. de kandidaat voor het kanseliersehan. Het is echter nog niet zo zeker, of Etzel ziin belang rijke internationale positie in dit sta dium al zal willen ruilen voor een veel bescheidener post in het bondskabinet. Onwaarschijnlijk is de terugkeer van de omstreden minister voor gezinsaangele genheden, dr. Wuermeling. Er wordt al gesproken van de mogelijkheid, dat dit ministerie in de komende regeringsperiode door een vrouw zal worden geleid, waar bij *dan Luise Rehling, doctor in de filosofie en echtgenote van een evange lische Pastor in Hamm wordt genoemd. Voorts is het evenzeer onwaarschijnlijk dat de afgewerkte ministe" Storch zal terugkeren op het departement van ar beid. Aan lieden, die ministertabel worden: geacht, ontbreekt het overigens niet. On der de jongere politici, die enige hoop koesteren, bevindt zich o.a. de Beier Stücklen. Ook zijn streekgenoot, dr. Jager, die op het ogenblik vice-voorzitter van de Bondsdag en voorzitter van de de fensie-commissie is, kan hierbij worden genoemd. Verder moet Adenauer vooral ook aan de linkervleugel van zijn partij denken, b.v. aan de voormalige minister president van Noordrijnland-Westfalen, Karl Arnold en aan de vroegere minister Het plan van de Amerikaanse regering om door een vrijwillige beperking van de zijde van de olie-importeurs in de Ver. Staten tot een vermindering van de olie- invoer te geraken dreigt te mislukken. Lang gevestigde importeurs zijn namelijk voornemens niet langer hun medewerking te verlenen indien de invoerqutoa voor betrekkelijk nieuwe ondernemingen op dit gebied worden verhoogd. Tot dusver heeft alleen Gulf Oil Comp. openlijk van haar misnoegen blijk gege ven. Aangenomen wordt echter, dat indien Gu'f Oil haar medewerking aan het plan zou opzeggen er een kettingreactie van opzeggingen zal ontstaan. De regering heeft reeds gewaarschuwd dat indien op vrijwillige basis geen resul taten kunnen worden bereikt, zij haar toe vlucht tot dwang zal nemen. De troepen van Jemen hebben zich teruggetrokken uit een „veel omstreden gebied1' in het westen van het protecto raat Aden, zo is donderdag officieel in Aden bekendgemaakt. Het gebied dat zij in de afgelopen maan den bezet hadden, is weer in handen van de troepen van het protectoraat. Het Verbond van Franse Werkgevers is van mening, dat het Europese vrijhan- delsgebied. dat men wil gaan oprichten, rampzalige gevolgen voor de Franse eco nomie zal hebben. In een resolutie zegt het verbond, dat bet voorgenomen vrij- handelsgebied onverenigbaar is met de Europese gemeenschappelijke markt van de zes landen. Bij de opsomming van zijn bezwaren merkt het verbond op, dat Engeland niet voornemens is de landen van het geme nebest uit te nodigen tot het vrijhandels- gebied toe te treden. Landbouwprodukten zouden buiten het vrijhandelsgebied ge houden worden omdat de Enge'se rege ring de belangen wenst te beschermen van de producenten in Engeland en in het Ge menebest. Het evenwicht tussen voordelen en opofferingen zou daardoor verbroken worden, tot nadeel van de Europese lan den met een grote landbouwexport. Het Franse Werkgeversverbond vestigt er met name de aandacht op, dat de in stelling van 'n gemeensch. markt neer komt op een geleidelijke economische in tegratie, waarbij een afschaffing van de belemmeringen op het verkeer tussen de deelnemende landen gepaard gaat met harmonisering van de arbeidsvoorwaar den. hetgeen in het geprojecteerde vrij handelsgebied niet het geval zal zijn. De Russische treiter „Kalingrad" is donderdag dwars door een formatie vanvijftig Amerikaanse en Britse oor logsschepen gevaren, die deelnamen aan de grote NATO-oefeningen Van de NATO-schepen, waaronder de Ameri kaanse vliegdekschepen „Forrestal" en „Saratoga" en de Britse „Ark Royal", „Eagle" en „Bulwark", werd naar (te Russische treiter geseind, doch deze zag zé niet of deed net alsof. Veel opzien heeft deze ontmoeting niet gebaard, want in het gebied, waar de oefeningen gehouden worden, tussen de Faroer en IJsland, vissen verscheidene Russische treilers en men denkt er nog wel meer te ontmoeten. Het clffjarenplan voor de voltooiing van Oostelijk Flevoland en het negenjarenplan voor de waterbouwkundige werken van de Markerwaard zullen in 1958 aange houden worden, ofschoon het beoogde voordeel: vrijmaken van groot bagger- matcricel voor de op gang komende Del tawerken, eerst minstens een jaar later zal worden bereikt. Aldus de toelichting op de begroting 1958 van het Zuiderzee- fonds. die ruim 13.5 miljoen gulden min der voteert dan die van 1957. Indien 1958 een mogelijke verbetering van de financiële situatie te zien geeft, zal vro-egtijdig worden overwogen, of in 1959 met, het maken van een dijkvak voor de Markerwaard alsnog kan worden be gonnen. Het ligt in de bedoeling van deze pol der eerst de dijk Marken-Leleystad-Enk- huizen te voltooien en daarna in vier jaar die tussen Marken en Enkhuizen. De verbinding AmsterdamLelystad met de noordelijke provincies zal daardoor in een vroeg stadium tot stand kunnen ko men. De brugverbindingen tussen Noord- Holland en de Markerwaard ten noorden van Amsterdam en die tussen Oostelijk- Flevoland en de Noord-Oostpolder bij Zwolschehoek zullen dan eveneens klaar moeten zijn. Ook de sluizenco-miplexen bij Enkhuizen en in 't Oostvaardersdiep (Houtribsluizen) bij Lelystad in de afsluiting En.khudzen- Lelystad moeten voor het sluiten van deze dijk bedrijfsklaar zijn. De bouw putten van deze sluizen zijn onder con structie en met de bouw kan men in 1958 beginnen. In de Noord-Oostpolder zal in matig tempo worden voortgegaan met de aan leg en verbetering van wegen en brug gen, o.m. in de tuinbouwgebieden. Voorts zullen nog 20 boerderijen voor bedrijven beneden de 24 ha., 8 montageschuren en pachterswoningen en 20 groente- en fruit- teeltbedrijven moeten worden gebouwd. In Oostelijk-Flevoland zal ongeveer 20 miljoen kubieke meter baggerwerk moe ten worden verzet. De wegenaanleg be slaat- hier 500 km met 28 grote bruggen. Het meest nodige baggerswerk en 60 km wegen zullen in 1958 worden uitgevoerd. Ook de verbindingssluis bij Ketelhaven zal volgend jaar gereed komen. Na afwerking der gronden ten oosten van de lijn Ketelhaven-Elburg zal het zwaartepunt der ontginningswerken naar hetgebied ten noordoosten van Lely stad worden verlegd. Hier zal in 1958 ongeveer 4000 ha gereed kunnen komen. Men zal beginnen met de bouw van 100 woningen, winkels en andere gebouwen in de dorpskernen en van 32 boerderijen met woningen. De tijdelijke exploitatie van de eerste 4000 ha in cultuur gebrachte grond van Oostelijk-Flevoland zal waarschijnlijk 4 miljoen gulden opbrengen. Een vergelijking van ramingen voor 1958 van dc begroting van het departe ment van Financiën met die voor 1957 geeft het volgende beeld: gewone dienst: totaal van 1957 525..681.918 totaal ven 1958: 486.777.714, minder voor 1S58 38.904..204. Buitengewone dienst: totaal van 1957 375.278.621, totaal van 1958 61.696.330, minder voor 1958 313.582.291. De vermindering van de gewone dienst met rond 38.904.000 kan als volgt wor den gespecificeerd: een lagere raming voor; oorlogsschade-uitgaven 62.480.000, watersnood-uitgaven 7.800.000, bijzonde re kapitaalverliezen 5.136.000, vermo gensoverdrachten aan lagere publiek rechtelijke lichamen 4.500.000. materiële uitgaven 3.188.000, totaal 83.014.000. Een hogere raming voor: bijdrage aan de buitengewone dienst in de verstrek king van kapitaal aan het Zuiderzeefonds 32.063.000 personeelsuitgaven 11.815.000 (Van onze luchtvaartmedewerker) Ook op het .gebied van vliegtuigen voor de burgerluchtvaart doet de Russische luchtvaartindustrie zeker niet onder voor die van het westen. Tijdens een onlangs gehouden show op het Wmikovo-vliegveld hij Moskou werden bovenstaande nieuwe verkeersvliegtuigen getoond. De bovenste foto laat ons een afbeelding zien van het nieuwe 4-motorige straal vliegtuig van A. N. Tupolev, de 1U-110. Dit toestel is een vergrote uitvoering van de bekende 2-motorige TU-104. Het toestpl kan een afstand afleggen van ruim 3200 kilometer met een snelheid van 750 kilometer per uur; ten vijl de maximum snelheid rond de 900 kilometer ligt. De machine kan worden ingericht voor het vervoer van 78100 passagiers. De onderste foto stelt de, door Ilyishin gebouwde, 11-18 „Moskva" voor. Dit toestel, eveneens ontworpen voor liet vervoer van 75 tot 100 passagiers, kan het wat prestaties betreft gerust opnemen tegen de nieuwe Amerikaanse Lockheed „Electra" of de Britse Viokers „Vanguard". Beide laatste zijn echter nog in aanbouw, terwijl de Rus reeds vliegt. De „Moskva" is uitgerust met vier Kuznetsov propellerturbines van 4500 pk. elk. De maximaal af te leggen afstand bedraagt ruim 4600 kilometer en de vliegsnelheid ongeveer 600 kilo meter per uur. Beide toestellen zijn verder voorzien van een moderne radarapparatuur. De voorzitter van het Koninklijk ge nootschap voor landbouwwetenschap, ir. J. A. Em.mens, heeft gisteren in Wa peningen de 22ste Nederlandse land- bouwweek gesloten met een rede, waarin hij als zijn mening te kennen gaf, dat de landbouw een zware periode tegemoet gaat. Er zijn grote voorraden onverkoopbare landbouwprodukten in verscheidene delen van de wereld. Spreker noemde de enorme voorraad in de Verenigde Staten (miljarden dol lars) en de graanvoorraden van Frank rijk ter grootte van de jaarlijkse be hoefte van dat land. De vermindering van de landbou wende bevolking in Nederland wettigt te verwachting, dat in 1980 nog slechts 6% van de Nederlandse bevolking in de landbouw werkzaam zal zijn. Hier uit volgt, dat de zeggenschap van de landbouwende bevolking in de be windsvoering zal afnemen, zodat de landbouw steeds meer op zichzelf aan gewezen zal zijn. De heer Emmens achtte het onjuist, dat de overheid prijsregelend optreedt. In tijden van neerwaartse conjunctuur en crisis is het goed, dat de zwakke punten verdwijnen. Spreker haalde uit een Amerikaans tijdschrift de volgende zin aan: „De reden, dat het in de Ver enigde Staten de industrie zo goed gaat en de landbouw zo slecht is, is dat ze niet te „lijden" heeft gehad van over heidssteun". Spreker betreurde het, deze sombere uitspraak te moeten doen. doch hij meende dit niet te mogen na laten, zulks in het belang van de land bouw en van zijn land. Als toekomstverwachting sprak hij van een landbouw, die door zijn afne mende sociale betekenis steeds meer aan zijn lot zal worden overgelaten; prijzen, die zich zullen aanpassen aan de wereldprijzen; extensievere be drijfsvoering; sterkere mechanisatie en een afneming van de produktie per hectare tegenover een toeneming vari de produktie per man. Niet levens krachtige bedrijven zullen verdwijnen. J In hoger beroep heeft voor het gerechts hof te Arnhem terecht gestaan de 29-ja- rige vrouw G. H. P. uit Oosterbeek, die wegens moord op haar zoontje van drie maanden door de rechtbank was veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling. De procureur eiste bevestiging van dit vonnis. Het misdrijf is gepleegd op 10 maart 1953. Drie jaar lang bleef de moord ge heim, totdat in maart 1956 de controle van het bevolkingsbureau te Oosterbeek zich begon te interesseren voor de ver blijfplaats van het jongetje. Met mede werking van de politie kwam toen aan het licht, dat zij de kleine had verdron ken. De procureur-generaal schilderde de vrouw als een slecht type. dat met Jan en alleman meeging. Zij had serieuzer moeten proberen het kindje opgenomen te krijgen in een inrichting. De verdediger, mr. F. B. Blaisse. noem de zijn cliënte meer een patiënte dan een misdadigster en betoogde, dat gevangenis straf niet alleen voor haar, doch ook voor haar man .en twee kinderen funest zou zijn. Uitspraak op 3 oktober a.s. In Genève is gisteren bij een aanslag de 55-jarige Zwitserse zakenman Marcel Leopold gedood. Leopold was op 28 ja nuari samen met een andere Zwitser en twee Franse Algerijnen gearresteerd op beschuldiging van een poging om wa pens en springstof naar Algerije te smok kelen ten behoeve van de opstandelin gen. Het viertal was later op borgtocht vrijgelaten. t Leopold stierf voor de deur van zijn woning in de armen van rijn vrouw. Zijn laatste woorden waren: „Zij trachten mij te vergiftigen", eerst dacht men, dat Leo pold door een vergiftigde pijl was ge dood. Doch bij onderzoek is gebleken, dat hij werd vermoord met een geïmprovi seerd geluidloos' schiettuig. In de hart streek is hij door een staten projectiel getroffen. De pijl werd gevonden in de mouw van het slachtoffer. De aanwezig heid ervan kan men niet verklaren. Een getuige heeft gehoord dat er in de lift, waarmee Leopold naar zijn woning ging, gevochten is. Hij heeft een man in derhaast het flatgebouw zien verlaten. Het signalement is naar alle grenspos ten doorgegeven. De 77-jarige J. P., die voor een bejaarde dame in de Van Baerlestraat te Amster dam allerlei karweitjes opknapte, is gis teren, toen hij aan de buitenkant van haar woning bezig was met het lappen van de rammen, van een op de veranda van de tweede verdieping staand trapje 11 meter naar beneden gevallen. Hij kwam op een binnenplaatsje terecht en was op slag dood. overige uitgaven f 322.000, totaal 44.200.000. Saldo lagere raihing (rond) 38.904.000. De vermindering van de buitengewone dienst, met rond f 313.582.000 kan als volgt worden gespecificeerd: voorschot aan het Ouderdomsfonds 230.000.000, kapitaal verstrekking aan het Zuiderzeefonds 44.132.000, overneming door de staat van een vordering van het Nederlands Clearingsinstituut op de Deutsche Ver- rechnungskasse 7.649.000. verstrekking kasgeldlening aan de Nederlandse Cen trale Organisatie voor Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek 2.000.000, deelneming in het kapitaal van de In ternationale Bank 25.000.000, uitgaven in verband met aan- en ontmuntingen 2.500.000. uitvoering van werken door het Hfik 2.285.000, uitkeringen aan het Staatsmuntb. f 16.000, totaal 313.582.000. De personeelsformatie van de Generale Thesaurie in' de begroting 1958 is ten opzichte van die in de begroting voor 1957 met in totaal 137 plaatsen vermin derd. Naar wordt verwacht, zal de gemiddel de sterkte van de personeelsbezetting van het bureau van het commissariaaat voor oorlogsschade, de schade-enquêtecomis- sies, het grootboek voor de wederopbouw en de afdeling financiën publiekrechte lijke lichamen te zamen met 103 man kunnen worden verminderd. Ook bij enkele andere diensten maakt een vermindering van werkzaamheden het mogelijk de personeelsformatie in te krimpen. De personeelsformatie van de belasting dienst is ten opzichte van die van de be groting van het vorige jaar verminderd met 326 plaatsen. Als gevolg van het streven naar ver mindering van uitgaven heeft de minister zich genoodzaakt gezien het programma van uitvoering van werken door de dienst der domeinen te beperken. De 27-jarige Duitser, G. B. uit Hanno ver, die, zoals wij hebben gemeld maan dagnacht te Heerlen door een hoofdagent van politie op heterdaad werd betrapt, toen hij probeerde de étalage van een juwelierszaak teeg te roven, heeft giste ren bekend, tijdens zijn verblijf in Neder land nog meer inbraken en diefstallen te hebben gepleegd. Nadat hij zaterdag illegaal ons land was binnengekomen, was hij naar Eindhoven gereisd, waar uit een geparkeerde wagen een fototoestel door hem werd gestoten. Zijn poging de wagen te starten misluk te; daarom kroop hij maar achter het stuur van een andere auto en reed naar Hilversum, waar hij inbrak in een par ticuliere woning. Zijn buit bestond hier uit geld, een gouden ring en een gouden horloge. Vervolgens reed de man naar Valken burg en verwisselde daar de auto tegen een luxueuzer model, dat bij een garage was geparkeerd. Hiermee reed hij naar Heerlen, waar een patrouillerende hoofd agent hem tenslotte arresteerde. Volgens het Egyptische blad Al Akhbar zal op 12 oktober het proces beginnen tegen de achttien Egyptenaren, die ervan beschuldigd worden een communistisch bewind in Egypte te hebben willen ves tigen. De verdachten zulten door 'n krijgs raad met een burgerlijke rechter als pre sident worden berecht. Daarnaast zouden binnenkort nog vijf communisten wegens ondermijnende ac tiviteit worden berecht. De premier van Nieuw Zeeland Sid ney Holland heeft, naar in gezagheb bende kringen te Wellington wordt ver nomen. besloten om gezondheidsredenen onmiddellijk af te. treden. Een officiële verklaring wordt spoedig verwacht. Holland, die 63 jaar oud is, heeft vorige maand reeds aangekondigd,, dat hij zich zou terugtrekken als de termijn van de parlementszitting zou zijn ver streken.' Hij heeft Keith Holyoake, die op het ogenblik plaatsyervangnd pre mier is, als zijn opvolger aangewezen. In het republiekje San Marino (Italië) is een crisis uitgebroken. De twee heersers, die de titel kapitein-regent dragen, hebben donderdag het parlement ontbon den, vijf minuten voor het bijeen zou komen om hun opvolgers te kiezen, In het parlement heeft de op positie, die bestaat uit christen democraten, sociaal-democraten en onafhankelijke socialistenon langs een meerderheid van één zetel gekregen door het aftreden van zes communistische en socia listische afgevaardigden. Hier doorbestond donderdag de kans, dat voor het eerst sedert de oor log regenten gekozen zouden worden, die niet pro-communis tisch zijn. De regenten worden voor een half jaar gekozen. Het parlement, de grote én algemene raad, werd twee jaar geleden door de 150.000 inwoners gekozen. DE BLOEIENDE stad Eindhoven heeft een metamorfose ondergaan; zij is van huis-tuin-en-industrie-stad plotseling studenten-stad geworden en zoiets kunt ge terstond van het gemeentelijk gelaat aflezen. Zag men woensdag de burgers nog lopen in normale kostuums en op normale doortrappers donderdagmiddag vond ik op de terrasjes tegenover het station al tientallen oudere en jongere heren, die zich inspanden om in zwarte pakken en meestal te nauwe lakschoenen zo ontspannen mogelijk te doen; zij leunden achteloos achterover in de ter rasstoel tj es en dronken wat. En nu kan het best zijn, dat zich onder hen ook héél wat gemeentelijke autoriteiten bevonden die zich met het oog op het hoge bezoek in ambtskledij hadden gestoken, toch „rook" men in dit milieu al de wetenschap en het was geen uitzondering, als zich op een jeug dig en overmoedig gelaat al de eerste bloesem van een academisch pret- bloempje vertoonde. Waarmee ik maar wil zeggen, dat de gezelligheid er in Eindhoven in de toe komst beslist niet onder zal gaan lijden, zo u dat had gedacht. ER ZIJN, tijdens de officiële openings plechtigheid. vele hartelijke en officiële woorden gesproken over deze splinter nieuwe Technische Hogeschool; men leze voor de juiste terminologie ons uit voerige verslag. Maar dat wil niet zeg gen. dat er zo hier en daar niet een klein steekje onder water is gegeven met betrekking tot de academische kinderschoenen, waarmee het nieuwe Eindhovense onderwijsinstituut zich voorlopig nog zal moeten tevreden stel ten. De rector-magnificus van de Delft- se T.H.. prof. dr. O. Bottema, koos er deze beeldspraken voor uit: „Op Eind hoven rust de psychologie van de na komer, die vaak zonder inspanning ver krijgt. wat de ander moeizaam verwierf. Gij mist, zei hij daarna in meer con crete termen, onze ervaring. Maar gij behoeft ook geen dialoog van het be staande te houden, alvorens te begin nen. Volg ons niet na Speel als gij wilt aan onze voet. Wij gunnen u enige letterzotternij. Wees gerust een spring- in-de-velden der techniek; en zijn wij in Delft wel eens zwaar geladen, be scherm ons dan tegen onze eigen ouder dom". U ziet, een ferm in eigen boezem gestoken hand maakte de steekjes onder en boven water weer goed. En bovendien stelde deze spreker vast: „Delft is te lang alleen gebleven. Eindhoven kent thans het voor en tegen van de enige zoon; alle aandacht is op hem gericht, er dreigt gevaar voor zelfgenoegzaam heid. Ook wordt hij wel eens tè lang klein gehouden Het kón allemaal in de sfeer van broederlijke verstandhouding. En zei de Delftse rector-magnificus niet even later: „laat ons samen een dipool vor men, door dicht bijeen te staan". Delft stak Eindhoven welgemeend de hand toe. „En ik zie", constateerde prof. Bottema, een blik werpend op de (door de Delftse senaat geschonken) splinter nieuwe ambtsketen van de Eindhovense rector-magnificus, op de blinkende pedelstaf en op de protocollaire kledij van de twintig nieuwe hoogleraren, „dat uw academische uitzet wel compleet schijnt Een huiselijk, maar welgemeend com pliment, naar mijn mening. OCH, het is nog een beetje wennen in Eindhoven. ^let is tenslotte allemaal nog zo nieuw. Het eerste college is nog niet gegeven. En toen de president-curator van de Eindhovense T.H., prof. J. E. de Quay, het tijdens de officiële senaatszitting over de toekomst van het Eindhovense onderwijsinstituut had, versprak hij zich ook nog en zei: „de groei van onze nieuwe, jonge Delftse T.H En goed, de opstellers van het lijvige, en tot op de minuut uitgerekende pro gramma waren in hun opwinding ver geten. dat de Akademische Festouverture van Johannes Brahms een Akademische Festouverture'is en dus niet aan het slót van een academisch feest moet wor den uitgevoerd. Want als dat de be doeling was geweest, had Johannes Brahms er wel Akademische Festfinale boven gezet. Maar gelukkig begreep mr. Cals, die niet alleen minister van onder wijs en wetenschappen is, maar ook de kunsten in het waakzame departemen tale oog houdt, in dezen zijn taak en leg de, tijdens de academische ochtendzit ting, aan senaat en curatoren het ver schil tussen ouverture en finale uit, zodat men tijdens de plechtige middag zitting van de senaat, tot grote ver bazing van allen, die in het programma boekje hadden gekeken, tenslotte tóch geen muzikale tegenspraak kreeg t« horen. En voor de rest viel het best mee. Eindhoven beklimt de laddersporten van het wetenschappelijke leven snel De zwarte pakken zitten nog wat krap, maar dat went wel. En op de terrasjes hebben de eerste studenten al op de toekomst geklonken. Io Vivat, veranderd Eindhoven. De AVRO-televisie heeft gisteravond een nieuwe rubriek geïntroduceerd, waarin een aantal deskundigen onder het motto „Is dit ook uw probleem?", antwoord poogt te geven op vragen, die hun door kijkers worden gesteld met be trekking tot problemen en moeilijkheden op maatschappelijk en persoonlijk ge bied. Een soort forum dus, dat in de ra dio zijn aantrekkelijkheid reeds heeft bewezen en dat in Engeland tot de meest aandachtig hekeken en beluisterde uit zendingen behoort. Veel, zo niet alles hangt bij een derge lijk programma af van de samenstelling van een dergelijk forum en van de per sonen, die er deel van uitmaken. Wat de samenstelling betreft had de AVRO er voor gezorgd, dat de veschil- lende geestelijke en maatschappelijke stromingen in Nederland zoveel moge lijk waren vertegenwoordigd. Het forum bestond tenminste uit een huisvrouw, een pedagoog, een dominee en een ka tholiek priester, die de verschillende vragen van hun eigen standpunt» uit en in dit geval het probleem van de ont groening en het gevaar voor geestelijke vervlakking bij grote veiligheid en wel vaart met grote eenstemmigheid be antwoordden. In hoeverre de verschil lende leden van het forum tegen hun moeilijke taak .zijn opgewassen, valt na deze eerste, nog min of meer experi mentele uitzending nog moeilijk te zeg gen. Dat zal de toekomst moeten uit wijzen, hoewel we reeds nu menen te kunnen vaststellen, dat de pedagoog, de katholieke priester (pater S. Jelsma M.S.C.) en de gespreksleider aan alle vi suele auditieve eisen voldoen. De op stelling van de „dramatis personae" zal echter bij volgende uitzendingen wat compacter moeten zijn, want de camera kon het totale beeld niet volledig ver werken. Een breuk maakte helaas een ontijdig einde aan de vertoning van één der al tijd boeiende en interessante filmpjes in de serie „Luipaard op schoot", waarmee het programma, dat wegens storing en kele minuten te laat begon, werd ge opend. De uitzending „Onze Lichte Muziek", waarin namens de gelijknamige stichting onderscheidingen werden toegekend aan Nederlandse composities uit 1955 en 1956, welke door het Cosmopolitain orkest on der leiding van Jos Cleber werden uit gevoerd, had de verdienste van een goed radio amusementsprogramma met wat plaatjes toe, al deed Ger Dugtenburg genoeg zijn best er televisie van te maken. Wat het toilet van sommige heren musici betreft, zouden we er nog op wil len wijzen, dat T.V.-camera's bijzonder scheme lenzen hebben en de kijkers alle tijd om zich in details te verdie pen. Met een zeer vrije vfcriati» op het ge zegde: lege vaten klinken het hardst, zouden we met betrekking tot de uit zending, die de VARA-televisie woens dagavond onder regie en in de vertaling van Willy van Hemert gaf van S. N. Behrman's komedie „Die andere", wil len opmerken, dat we zelden een serie banale onbenulligheden, stuitende op merkingen en onverkwikkelijke situaties met zulk een zorg op het scherm heb ben zien gebracht en met zoveel toewij ding en bekwaamheid, een betere zaak waardig, hebben zien spelen. Dat acteurs als Ton Lutz, Andrea Domburg, Winnd- fred Bosboom en Maxim Hamel niet ver der kwamen dan het uitbeelden van ca- ricaturen was niet hun schuld, maar de fout van de auteur, die zijn figuren wel zeer zonderlinge karaktertrekken had toegedacht en ze de meest triviale gemeenplaatsen liet zeggen met een aplomb, of ze de diepste wijsheden ver kondigden. Willy van Hemert heeft talent, dat heeft hij reeds meermalen gedemon streerd. Daarom is het niet nodig, dat hij dit nog eens probeert te bewijzen met een stuk, dat eerder schokkend dan pakkend is en met een beeldregie, die op overbodige en dus artistiek onver antwoorde wijze accenten legt op voor werpen, die men eerder aantreft in een museum dan een woning of die men lie ver op een schoorsteenmantel plaatst dan ze in de handen neemt. Ondanks de notitie in de radiobladen: „Het stuk lijkt de VARA minder ge schikt voor jeugdige kijkers", zouden we deze omroep en zijn regisseur willen vragen, of zij zich wel voldoende be wust zijn van hun verantwoordelijkheid jegens de Nederlandse televisiekijkers. Ons leek dit stuk in deze vorm evenmin geschikt voor oudere kijkers, die prijs stellen op geestelijk gezonde ontspan ning. In de rubriek „Mensen, dingen., nu!" werd Wiidy van Hemert geïnterviewd als de regisseur van de eerste Neder landse speelfilm in kleuren „Jenny", waarbij men, bij alle bescheidenheid van de geïnterviewde, zelf wel heel sterk vooruitliep op de resultaten van zijn werk, die pas kunnen worden beoor deeld als het voltooid is. De proefopna- me van zijrj dochter bewees in elk ge val reeds, dat in Nederland de over schakeling van toneel en zelfs van tele visiespel naar filmspel nog altijd moei lijkheden oplevert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5