De „EURO-KLOK" op komst? ■l De griepepidemie V6VP0H Het wrekende water s Door twee auto's overreden m i x? ZENUWRUST ARMSTRONG GAAT NIET NAAR MOSKOU MEENT 98 r Volgende voorzitter Hoge Autoriteit vermoedelijk geen Fransman meer Onze dageli jkse V. Opvoeding „tot het andere geslacht" Wedstrijd in het Beweging Europese Federalisten 10 jaar Nederlands Sanatorium te Davos zestig jaar Militairè colonne op verboden weg Politie staat voor moeilijke puzzel Notarisklerk ver duisterde f 136.000 BRUIN OTT 13 mille van Nijmeegse fotograaf gestolen iBi René Mayers vertrek uit de KSG Fransen willen post bij Euromarkt en Euratom Mr. Klaasesz opende tentoonstelling „Hagi" ROTTERDAM Telefoon 124227 124287 V B VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 PAGINA 7 Eenheidsstelsel bepleit van klokhervorming ten westen van ijzeren gordijn .J Studiedagen op Bouvigne BOMEN VELLEN lo de bossen van Hagenau EXAMENGELDBESLUIT N-AKTEN DE BAAI VAN WLADIWOSTOK Twee en een half jaar gevangenisstraf geëist aparte modellen Uit geheime bergplaats „Geslaagd' HardinxveldGiessertdam BENOEMINGEN KRUIS HEREN STATUTENWIJZIGING KONDOR GOEDGEKEURD door ARTHUR MAYSE Oplossing van gisteren VAN prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoogleraar der Amsterdamse uni versiteit, is bekend dat hv) naast zjin professoraat in het staatsrecht allerlei exact-wetenschappelijke hobby's heeft (astronomie, meteorologie, ons kiesstelsel) en zich ook sedert de bevrij ding veel heeft bezig gehouden met de klokhervorming. Voor de derde maal richtte hfl zich thans tot het lezend publiek met een nieuwe oplossing, waardoor de hoofd gedachte (de lange zonne-avonden) ge heel behouden blijft, terwijl aan de invoering van dit plan in de andere lan den van West-Europa (Groot-Brittannië en Ierland inbegrepen) niets in de weg staat. Wat voorheen uitsluitend voor Nederland was uitgedacht, heeft de hoorlere.ir dus nu min of meer geïnter nationaliseerd. Al de landen van Europa ten westen van het IJzeren Gordijn zullen volgens dit plan zelfs altijd, het gehele jaar door, dezelfde klokketijd hebben. Het vraag stuk der interna i:onale spoorverbindin gen vroeger een obstakel is daar mede volledig de wereld uit. Het plan komt hierop neer: Van 21 december tot 21 juni zullen de klokken Per dag 50 seconden sneller lopen dan thans; en van 21 juni tot 21 december 50 seconden langzamer dan nux De toestand die op het ogenblik alleen gedurende de zomermaanden bestaat zal dus ook voor het winterhalfjaar gelóen.. En wie, die de zegeningen van de zomertijd aan den lijve heeft ondervon den, zal niet alleen reeds om de grote hygiënische voordelen dopr de terug keer tot de natuur en de vervanging van kunstlicht door daglicht, dat wij anders verslapen, deze hervorming van de wettelijke tijd toejuichen? Prof. Van den Bergh heeft intussen in een uitgave onder de titel „Euroklok", bij Tjeenk Willink te Haarlem van de Pers gekomen en die wij belangstellen den gaarne met nadruk aanbevelen, ons voorgerekend dat het bij die hygiënische voordelen niet blijft. Om te beginnen zal volgens de hoog leraar de Westeurcpese industriële pro- duktie jaarlijks circa een half miljax'd gulden stijgen, terwijl tevens een be drag van pl.m. 15 miljoen bespaard Wordt dat thans nodeloos aan kunstlicht wordt uitgegeven. De beide jaarlijkse sprongen van een uur, zoals de zomertijd die kende, ver vallen, waar-door aan belangrijke be zwaren van het platteland een einde wordt gemaakt. De klokhervorming" be tekent in beginsel voor de agrariërs een terugkeer tot de natuurlijke omstandig heden, die nog een eeuw geleden ten plattelande heersten en waarvan zij noodgedwongen terwille van de samen leving met de bevolking der steden wa ren afgeweken. Voor de veehouders betekent de nieu- tve regeling zelfs het verkrijgen van enig financieel voordeel ten gevolge van een ietwat verhoogde melkproduktie. Ten slotte meent de geleerde schrijVer te mogen voorzien dat in de meeste Westeuropese landen de invoering van de Euroklok zeer waarschijnlijk tot een (Van onze correspondent) Onder zeer grote belangstelling er zijn niet minder dan ruim 300 deelne mers zijn gisteren op Bouvigne bij Breda studiedagen- begonnen van het Katholiek Verbond voor kinderbescher- ming. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op het hoofd van het directoraat Kin derbescherming bij het ministerie van jus titie, mr. J. Schouten, voorts als verte genwoordiger van de hoofdraad der St.- "incentiusvereniging de heer Hellegers, voor het bestuur van de r.-k. Vereni ging tot bescherming van meisjes me vrouw dr. Krijns, namens het bestuur van "et Sociaal Charitatief Centrum dr. De P°nt, verder vertegenwoordigers van het nastuur der Dr. Ariënsvereniging en van niet-katiholieke organisaties. Van Bel gische zijde zagen wij de heer Ferré, ver tegenwoordiger van het Belgische ver bond van ouderloze kinderen. Be besprekingen werden geopend met Jen plenaire zitting, waarin de voorz.it- '®r, mr. J. J. dé Haas, de aanwezigen tjerwelkomde en de hoop uitsprak, dat deze studiedagen vruchtbaar zouden mo- zijn. Hoofdschotel voor de eerste dag vorm en twee inleidingen over opvoeding tot ®hoorlijke omgang met het andere ge dacht, waarin prof. dr. A. Kriekemans d|t Leuven de psychologische en pedago- |lsche zijde belichtte en prof. dr. C. Spharff OESA uit Culemborg de moraal- betoogden zij, mag verabsolutering van die wij ge- Zologische kant. Be opvoeding, zo v,let leiden tot een ,et. seksualisme, maar het kind moet met van de ouderen zijn psychische venwicht vinden, waardoor het zich p«et te bevrijden van erfelijke factoren ?h factoren van het milieu, en de nodige jracht verwerft om vrijelijk zijn keuze j? de goede richting te vinden door het ydtiveren van de gezindheid van de wil. k® overgang van de cultuur va- ,q-Q 5""- j eid naar die van de vrije tijd k1 de moderne tijd beleven, schept tj6el nieuwe opgaven. Seksuele voorlich- bjg is niet voldoende. Bepleit werd een opener en van zelf- -pf«kender gesprek, waarin de kinderen ti'G later houvast hebben. De ouders moe- -h door hun houding en gedrag de kinde- k" inleiden in de liefde tussen man en ®uw. Vn €t gaat hier om een geheel van op- tLedkundige fafctoren, waardoor de op roeiende jeugd tot een juist begrip komt zijn verhouding tot de evenmens in ®t verband God, mens en de dingen. Al- ^hiene richtlijnen zijn hier moeilijk vast *€§gen. De individuele contacten moe- (j h geïnspireerd worden door de liefde, edelmoedigheid en de christelijke mo- G waardoor het individu geroepen wrdt een zelfstandig verantwoordelijk ï?®n te worden. Ve volgende dagen zullen besteed wor- Vp,eh aan sectievergaderingen, waarin \L 5 vragen over de behandelde ond-er- C*?en onder de loep zullen worden ge- zu"?en en waarover tijdens de plenaire van zaterdag door drs. P. Eliëns pp°rt zal worden uitgebracht. k Giet ia Nederland is verbonden, is gisteren 6 bossen van Hagenau, tussen De va e§ en Ellecom, de eerste lustrumviering <3e - het bosbouw praktijkonderwijs van t>N«d. Heidemaatschappij begonnen. h0,et ging bij deze wedstrijd, waaraan 42 stig rbeiders, uit het gehele land afkom- ^tg beelnamen, niet alleen om het groot- lijk aantal bomen, dat in de kortst moge- Ojj, tijd moest worden gerooid, maar ook ®en vakkundige prestatie, zoals hst af- van de stammen. Geveld worden eboiaen Van omstreeks dertig jaar een nationale wedstrijd in het en vellen, waaraan het kampioenschap vermindering van het aantal verkeers ongevallen zal leiden. Het klinkt in theorie alles even aan lokkelijk. Maar zou er eigenlijk wel -eden zijn om t.a.v. de praktijk een be denkelijk gezicht te trekken? Een en andermaal verzekert de des kundige „klokkenist" dat het heel wei nig of zelfs helemaal geen moeite zal kosten, klokken en horloges aan de her vormde tjjd aan te passen. Zelfs zullen klokken in de handel komen, van een betrekkelijk eenvoudige inrichting voor zien die tweemaal per jaar aromatisch hun gang volgens de nieuwe tijdrcgeling zullen wijzigen. Een min or meer uitvoerig betoog wordt aan de verschillende hier ontwik kelde gedachten gewijd; en wij krijgen ter zake van de praktische uitvoering van het plan de indruk dat de geleerde schrijver toch heus niet aan het lucht kastelen bouwen was toen hij o.m. op de Zwitserse en andere klokken- en horlogefabrikanten een beroep deed om medewerking in de geest als hij zelf in hoofdstuk VII aangaf. Men zou mogen zeggen dat in de eeuw van het „elektronische brein" voor zulk een opdracht de mannen der techniek hun hand niet zullen omdraaien. Met het realiseren van prof. Van den Bergh's idee dat preludieert op het instellen van één wereldtijd zal de mensheid in elk opzicht gebaat zijn. L. H. Op 5 oktober a.s. zal in een buitenge woon congres van de Beweging van Eu ropese Federalisten het feit herdacht worden, dat deze organisatie tien, jaar geleden werd opgericht. Deze herdenkingsbijeenkomst zal ge houden worden in de Ridderzaal in Den Haag. Daar zal o.m. het woord worden gevoerd door de minister-president, dr. W. Drees en de heer A. Voisin, voorzitter van het Centre d'Action Européenne Fédéra- liste (A.E.F.). De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door mr. H. R. Nord, algemeen voorzitter van de B.E.F. Tijdens het congres zal de oprichter van de B.E.F. prof. dr. H. Brugmans, wor den benoemd tot ere-lid. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum wordt een jubileumboekje uitgegeven met bijdragen van mr. H. R. Nord en mr. J. W. Beyen, oud-minister van buitenlandse zaken, resp. over „10 jaren B.E.F." en de ontwikkeling van de Europese integratie In bet staatsblad is gepubliceerd een K.B. houdende vaststelling examengelden n-akten. De examengelden voor de n-akten «n voor de aantekeningen daarop zijn vast gesteld in het k.b. van 14 januari 1936. zo als dit is gewijzigd bij het besluit pedago gisch getuigschrift n o. In bijlage a van het bevoegdhedenbe- sluit n.o. 1955 zijn opgenomen de nieuwe programma's voor de N-akten voor het meisjesnijverheidsonderwijs (met uitzon dering van de akten 11) en voor 't scheep vaartonderwijs. In dit besluit is het be grip „aantekeningen op de akten" ver vallen. De vroegere „aantekeningen" zijn nu afzonderlijke akten geworden t.w. n q. n r. n 18. De akten n 7 en n 8 zijn sa mengevoegd tot een akte, t.w, de akte n 12. Bovendien zijn de nieuwe akten n d en n gy opgenomen. In de bedragen van het examengeld be hoefde geen wijziging te worden aange bracht. Als datum van inwerkingtreding van de nieuwe regeling is gekozen 1 janu ari 1958. Het oudste Nederlandse sanatorium voor t.b.c.-Iijders, dat in 1897 door de Nederllnder Peter Plantenga te Davos werd gesticht, viert dezer dagen zqn zestigjarig jubileum. Ter gelegenheid hier van zal op 12 oktober een reünie van oud patiënten worden gehouden. Het Nederlands sanatorium te Davos begon in september 1897 op zeer beschei den schaal een capaciteit van dertig bedden in een gehuurd huis. In 1901 kreeg het de beschikking over een eigen gebouw met veertig bedden en een in wonend geneesheer-directeur. In mei 1939 werd besloten tot nieuwbouw en ver bouwing en op 10 mei 1940 werd het nieuwe sanatorium officieel geopend. Reeds duizenden, meestal minder draag krachtige patiënten zijn in de loop der jaren behandeld en genezen ontslagen. De gereorganiseerde medische afdeling met haar longfunctielaboratorium, die in 1951 werd geopend gaf het Nederlandse sanatorium een grote faam. Van de 400 operaties die sedert 1950 in dit sanatorium werden verricht, mislukte er slechts één. Reeks van fouten de oorzaak Op vragen van het lid van de Tweede Kamer E. Vermeer (P.v.d.A.) over het berijden door een militaire colonne vap een voor alle motorverkeer verboden weg in de omgeving va nMuiderberg heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de commandant van een batterij lucht doelartillerie namens de afdelingscom mandant opdracht had ontvangen voor het houden van een marsoefening, waarbij hem, zoals gebruikelijk, een zg, route- schets was verstrekt. Nadien bleek aan de opdrachtgever, op grond'van een ge houden verkenning^ dat de aangegeven route niet kon worden bereden. Hij heeft daarom aan de wnd. batterijcomman dant een nieuwe schets doen uitreiken. De batterijcommandant heeft echter ver zuimd de oude routeschets te vernietigen. Voorts heeft deze commandant, inste- de van zelf de routeschets aan de aange wezen colonnecommandant te overhandi gen, hiertoe een andere opdracht gegeven als gevolg waarvan de colonnecomman dant de oude schets heeft medegekregen. De colonnecommandant, in het bezit van de verkeerde routeschets hetgeen hij niet kon weten is te kort gescho ten in zijn taak door onvoldoende aan dacht te. besteden aan de verkeensaan- duidingeri (volgens bijlage van het We genverkeersreglement) op de door hem ge volgde route. Hij heeft voorts onvoldoende initiatief betoond door, toen hij bij het te water raken van een wagen gewaar schuwd was, dat de weg voor zijn colonne gevaarlijk was, instede van maatregelen te treffen om het nog niet gepasseerde gedeelte van de colonne op een an~ dere wijze te doen terugkeren, dit gedeelte langs de omgevallen auto verder te doen rijden. Ten slotte is de commandant van het voorste voertuig te kort geschoten door geen aandacht te schenken aan de verkeersaanduidingen op deze route. Uit het vorenstaande blijkt, dat het on geval is te wijten aan door verschillende militairen gemaakte fouten. Groot-Brittannië heeft de Sovjet-rege ring op 10 september een nota doen toe komen waarin wordt gezegd, dat het be sluit van de Russische regering om de Baai van Wladiwostok te sluiten voor schepen en' vliegtuigen van buitenlandse mogendheden in strijd is met het prin cipe van de vrije zeevaart. In de nota, die woensdagavond werd gepubliceerd, wordt voorts opgemerkt, dat de Britse regering dit besluit daarom niet bindend acht voor de Britse onderdanen of hun schepen en vliegtuigen. De Britten hopen dat de Rus sische regering het besluit zal herzien. De Sovjet-Unie maakte in juli de slui ting van de baai bekend. Er zijn hiertegen reeds protesten ingediend door de V.S. en Japan. (Van onze correspondent) Door de Belgische politie is een uit gebreid onderzoek ingesteld in verband met een dodelijk ongeval, dat dinsdag avond aan de grens bij Wuustwezel heet plaats gehad. Rond half negen werd toen het echtpaar Oostvogels Lenaerts uit Antwerpen, dat zich per scooter in de richting Nederland begaf, achteropgereden door een personenwa gen en tegen de grond geslingerd. Een tweede personenwagen kon de scooter, die links over het wegdek werd geslin gerd, niet vermijden en reed waarschijn lijk nog eens over de slachtoffers, van wie de vrouw op slag dood was. Een van de twee personenwagens was door gereden. Een achtervolgende auto kon echter het nummer noteren en het on derzoek wees uit, dat men te doen had met zekere G. S., een 40-jarige café houder uit Zundert, die twee jaar ge leden veroordeeld werd voor liet ver oorzaken van een dodelijk ongeval op de weg RoosendaalZundert, waarbij hij ook was doorgereden. G. S. heeft nog steeds een rijverbod in Nederland en daarom liet hij zijn wagen steeds enkele tientallen meters voor de grens staan. Twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek luidde vanmorgen de eis van de officier van justitie bij de Gronin- ger rechtbank tegen de 53-jarige notaris- klerk G.H.S. uit Wedde, die als boekhou der bij notaris K. Schuring te Wedde kans heeft gezien sinds de bevrijding in totaal f. 136.000.- te verduisteren. Verdachte had verschillende bedragen ontvangen en niet verantwoord. Om de zaken glad te strij ken pleegde hij valse boekingen, terwijl hij ook valse kwitanties uitschreef. Het verduisterde geld gebruikte hij voor zijn gezin, de opvoedins van de kinderen en voor het maken van dure vakantietrips. Hij was met zijn fraudes begonnen, toen hij na de bevrijding het beheer kreeg over verschillende N.S.B.-boedels. De uitspraak is over veertien dagen. WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TÉLEF. 116515 ROTTERDAM Een formatie Avro-„Vulkaan"-bommenwerpers met „Delta" vleugels in de vlucht. De toestellen de eerste van deze soort ter wereld behoren tot de Britse luchtmacht. Op het ognblih is men bezig de bemanningen voor de machines (die reeds supersonische snelheden hebben bereikt) op te leiden. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem, mr. G. Bijvoet, heeft te gen de 38-jarige los-arbeider bij de PTT te Nijmegen, H. J. P. ,een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek tge- elst, hetgeen bevestiging betekent van het vonnis van de rechtbank te Arnhem. Deze Nijmegenaar wordt ervan ver dacht tijdens het aanleggen van een tele foonleiding in de woning van een foto graaf te Nijmegen in oktober 1956 zich een bedrag van 12 a 13.000 uit een ge heime bergplaats te hebben toegeëigend. Voor de inmiddels ontslagen elektri- ciën bij de PTT, de 20-jarige W. H., die wordt vedacht aan deze diefstal te heb ben medegewerkt, eiste de procureur- generaal vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. P. ontkende iets van de diefstal af te weten. De andere verdachte bekende, dat P. hem had overgehaald mede te werken aan de diefstal van de bue'es met geld. P. zou zulk een busje in zijn zak hebben gestoken en aan zijn jongere collega de helft hebben beloofd. Later wilde de jongste niets meer met de zaak te maken hebben. Hij had echter zijn collega niet aangegeven uit medelijden met diens ge zin, aldus zijn verklaring voor het hof. Het geld is nog steeds niet terecht. P. verklaarde geen busjes te hebben ge zien. Volgens een politieman is het echter niet mogelijk, dat hij bij het trekken van kabels door het geheime kastje de bus jes niet zou hebben opgemerkt. Volgens de bestuurder van de andere auto, R. v. L. uit Wuustwezel (Belg... was G, S. het eerst op de scooterrijders gereden en daarna gevlucht, R. v. L., die achter G. S. reed, had het over de weg geslingerde paar niet meer kunnen vermijden en was er over gereden. Daarna was hij met zijn wagen tegen een boom gekomen. Nog dezelfde nacht werd G. S. door de Nederlandse rijkspolitie te Zundert verhoord. Hij verklaarde echter, dat het ongeval juist andersom had plaats ge had, zodat hem geen schuld trof. Alleen kon hij geen verklaring geven, waarom hij was doorgereden. Dit doorrijden heeft de zaak nu zeer gecompliceerd ge maakt. Naar we vernamen zou de Belg v. L. later, zijn verklaringen hebben ge wijzigd. Een uitgebreiq onderzoek is nu inge steld om te onderzoeken of aan de hand van de wielsporen enige feiten kunnen worden vastgesteld. Ook moet nog wor den uitgemaakt of de scooter wel een achterlicht op had. Omdat van Ne derlandse zijde geen vervolging moge lijk is, nu het ongeval op Belgisch grondgebied gebeurde, is S. niet in arrest gesteld, doch alleen maar ver hoord. v m* - V; - L'--a -.VS S O V V;,; Op Balmoral Castle, waar het Engelse koninklijke gezin zijn vakantiee doorbrengt, werd deze foto genomen van prins Charles, die hier bezig is met een onwillig kalf tot gehoorzaamheid te brengen. In Luxemburg wordt het betwijfeld, of opnieuw een Fransman zal worden aange- wezen als voorzitter van de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De huidige voorzitter, René Mayer, heeft zoals gemeld dezer dagen zijn ontslag aangekondigd. Hij heeft gevraagd zijn functie op 15 ok- tober neer te mogen leggen, doch zal fei telijk wel tot het einde van dit jaar aan blijven, aangezien de aanwijzing van een opvolger zeker niet vóór einde december of begin januari plaats zal vinden. De zes landen van de KSG hebben des tijds in beginsel het wisselend voorzit terschap aanvaard. Niettemin zijn de beide voorzitters sedert de oprichting van de gemeenschap, nu ongeveer vijf jaar ge leden, van Franse nationaliteit geweest. Het aftreden van Mayer zal Frankrijk intussen in staat stellen een Fransman kandidaat te stellen voor het voorzitter, schap van een der beide andere Europese instellingen (Euromarkt of Euratom), het geen waarschijnlijk beantwoordt aan de wensen der Franse regering. Mayer heeft zijn ontslag aangekondigd in brieven aan de ministers van buiten landse zaken der zes deelnemende lan den. De korte inhoud van deze brieven hebben wij reeds gemeld. Aan het schrij ven, gericht aan minister Luns ontlenen wij nog: „Toen ik deze functie ter gelegenheid De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, m?. J. Klaasesz, heeft gistermiddag de manifestatie „Hagi" te Hardinxveld-Giessendam officieel ge opend. Handel, ambacht, gemeente en in dustrie in deze nieuwe gemeente, die op 1 januari jl. is Ontstaan door een grenswijziging, willen met deze mani festatie bewijzen, dat zij niet alleen administratief een gemeenschap vor men, maar bereid zijn in goede harmo nie samen te leven en de gemeente tot groter bloei te brengen. Op het industrieterrein, omzoomd met 200 vlaggen, is in een tent van 2000 m2 oppervlakte ten tentoonstel ling ondergebracht. Een aantal indus trieën, waaronder houtbouwbedrijven en scheepswerven exposeert op een buitenterrein met eigen gebouwen, schepen en dergelijke. Alle Amerikaanse militairen in Enge land worden tegen de Aziatische griep ingeënt. Men verwacht dat de inenting de volgende week voltooid zal zijn. Se dert begin augustus hebben zich 2400 ge vallen van griep onder de Amerikaanse militairen in Engeland voorgedaan. In midden-Engeland zijn twee kinderen aan de gevolgen van de griep overleden, een in Birmingham en een in West- Bromwich. In West-Bromwich waren in het weekeinde reeds drie kinderen aan de griep bezweken. In noord-Engeland zijn 20.000 schoolkinderen ziek. toenemend aantal gemeld onder de Voorts wordt een gevallen van griep Britse militairen. In de Ver. Staten en Canada zijn tot dusver 65.000 gevallen van griep gemeld. In verscheidene delen van de Verenigde Staten en Canada zijn scholen gesloten. In het gebied van Parijs zijn enkele alleenstaande griepgevallen geconstateerd. In het zuiden van Frankrijk is de ziekte nog niet doorgedrongen. In het Pasteur- Instituut in Parijs treft men maatregelen voor massale Inenting in het oosten, wes ten en noorden van Frankrijk, waar de griep zich heeft uitgebreid. In Wenen zijn tot op heden nog slechts 150 schoolkinderen door de griep aange tast. In Athene liggen echter ongeveer 100.000 mensen, w.o. de burgemeester, met griep te bed. van de conferentie van Messina aan vaardde, heb ik mij ten doel gesteld in dit ambt, waarmede ik dankzij het ver trouwen van u en uw collega's werd be kleed, mijn beste krachten aan de op bouw van furopa te wijden. Ik heb se dertdien gepoogd aan deze opbouw mede te werken door er tesamen met mijn col lega's van de Hoge Autoriteit naar te streven de bepalingen van het verdrag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal volledig tot hun recht te doen komen, en tevens door het bestaan en de werking van de eerste Europese in stellingen aan te tonen, dat een politiek van economische integratie van Europa mogelijk en noodzakelijk is. Ik hoop, en ik ben ook van mening, dat wij daarin zijn geslaagd. Nu, met de ondertekening van de verdragen van Rome en de op handen zijnde of reeds afgesloten ratifi catieprocedure in de zes deelnemende staten een nieuw tijdperk in de opbouw van Europa is ingeluid, komt het mij voor, dat ik, door mijn huidige- functie weder om ter beschikking van de regeringen'te stellen, hun taak bij de verdeling van de leden en voorzitters-ambten der drie Europese instellingen zal verlichten en aldus een harmonieuze aanloopperiode .van al deze organen zal bevorderen". „Nu ik u mijn besluit moet mededelen, wil ik niet nalaten, de regering van Ne derland bij dezen mijn welgemeende er kentelijkheid te betuigen voor de mede werking welke ik sinds de maand juni '55 voortdurend, zowel van de zijde van haar leden, als van de onder hun gezag ge plaatste nationale functionarissen mocht ontvangen". (Aiver'.antte) Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en (temmen U weer moedig en rustig. Magister prof. dr. H. van der Ven, pro vinciaal der Kruisheren, heeft de volgende benoemingen gedaan: te Zoeterwoude de zeereerw. heren J. Scheerder en J. Coenen, beiden uit het klooster te Uden; te St.- Agatha (Cuyck)de zeereerw. heer A. Sluis tot magister der fraters theologanten, en de zeereerw. heer Th. van de Eisen tot praefectus studdorum. De zeereerw. heer A. Beijersbergen van Henegouwen is van het klooster te Achel (België) naar St.- Agatha overgeplaatst. Verder is te Amersfoort benoemd de zeereerw. heer P. Gilden uit het klooster te Zoeterwoude; te Elberfeld (D.) de zeer eerw. heer C. v. d. Molen uit het Klooster te Ehrenstein (D.); te Uden de zeereerw. heer v. d. Wijst uit het klooster te Hees (Nijmegen); te Hees: de zeereerw. heer L. Sips uit het klooster te Amersfoort; te Amsterdam tot kapelaan in de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten de zeereerw. heer J. Koopman; te Ehrenstein (D.) de zeereerw. heer H. van Berlo. De magister-generaal der Kruisheren, mgr. dr. W. van Hees, heeft aangewezen voor de missie in Brazilië: de zeereerw. heren J. Bot en A. Zegers, en op Java de zeereerw. heer J. v. d. Ven, die eerst zijn studies in Rome zal beëindigen. Met ingang van 19 september heeft de provinciaal zijn intrek genomen in het klooster te Hees bij Nijmegen, alwaar het provincialaat van die datum af gevestigd is. In de tweede vergadering van aandeel houders van de Aanneming Mij. De ICon- dor is de aanhangig gemaakte statuten wijziging met de daarop in de eerste ver gadering voorgestelde amendementen met algemene stemmen .goedgekeurd. De wij ziging beoogde o.m. een verhoging van het primaire dividend voor houders van gewone aandelen van 3 tot 4 pet. Het na deel, dat hieruit voortspruit voor houders van winstbewijzen die voor 6 pet in de overwinst delen, is ongedaan gemaakt door toevoeging van een nieuw lid aan de winstverdeling, waarin een aanvullende uitkering ten laste van de gereserveerde winst aan de houders van winstbewijzen wordt toegekend. De bekende negertrompetist Louis Satchmo Armstrong heeft donderdag be kendgemaakt dat hij zijn voorgenomen reis naar Moskou niet zal maken uit pro test tegen de rassenscheiding op de scho len in de zuidelijke staten van de V.S. Hij voegde hieraan toe, dat de Ameri kaanse regering „naar de hel kan lopen". Armstrong verklaarde dat hij onder auspiciën van de Amerikaanse regering naar Moskou zou gaan, maar dat hij hier- 19 Ik blijf hier, zei Clint. Tenzij zij me eruit schopt. En als ik me alles herinner zal ik naar de politie- gaan. Ik zou het, daarbij maar laten. Dr. Morse, zei Devvy. Hij kan niet van het eiland af en over mij behoeft u zich niet bezorgd te maken. Ik pas wel op me zef. —Het staat mij niet aan. zei de do minee. Jij hebt die Burke al hier. Wer kelijk Het gebeurt zoals ik heb gezegd, zei Devvy Blijf je erbij? Ja. Dr. Morse haalde een witte zakdoek te voorschijn en wiste zijn voorhoofd af. Hij leek volkomen verbijsterd. Fantastisch mompelde hij. Hij keerde zich om en liep terug naar de auto. die op de weg geparkeerd stond. Ze keken hem na, Na een ogenblik vroeg Devvy: Heb je dat gezegd, Clint? Dat je Aleko zou vermoorden? Kan wel, antwoordde Clint. Ik weet het zelfs haast zeker. Ik was woedend. Peddar wilde me met een mes te lijf gaan en Aleko hield mijn armen vast. Ik wist niet wat ik zei. Alleen zo'n idioot als die dominee kon zoiets voor ernst opvatten De politie zou er net zo over denken zei Devvy. En een jury ook. Ze was ern stig en keek naar de punt van haar san daal. Dr. Morse is geen idioot. Hij is vrien delijk; hij is op allerlei manieren goed voor me geweest. Misschien had ik moeten doen wat hij voorstelde. Het zou heel wat eenvoudiger zijn als je me gewoon weg liet gaan. Nee. Kom mee, we moeten nog eten voordat we naar de stad gaan. Paddy had zijn eigen hord gewassen en op het aanrecht gezet, maar de ontbijt boel stond nog vuil opgestapeld. De kin deren speelden boven. Clint hoorde hun hoge stemmen. Toen klonk er tumult en Aila riep tegen de kleine jongen: Houd je mond kleine duivel. Ze is eindelijk wakker, zei Devvy, ter wijl ze de kastdeur opentrok. Dadelijk komt ze haar beneden met haar kouwe drukte. Ze voegde er heftig aan toe: Als ze maar niet denkt dat ik voor haar af was. Houdt ze niet van haar kinderen? Als ze nuchter is. kan ze met Elsie wel opschieten. Maar ze haat Brian. Devvy sloeg eieren in de pan stuk. —Hé niet meer zei Clint Je hoeft niet te eten. Haar houding was vijandig. Denk je dat ik voor mijn plezier in de Boss-Foreman ga vissen. We hebben nietsv anders. Je kunt eieren eten of honger lijden. Je kunt ze toch koken of klutsen? Als je het niet kunt zal ik het je la ten zien. Ze keerde zich bruusk om. Je kunt mij niets laten zien. Je bent zo onhandig als iets. En vanmorgen was je bang, doods bang. O, ja? Hij keek haar toornig aan en van de trap klonk een zachte stem. Bang waarvan? Bemoei je met je eigen zaken snauw de Devvy en ze keerde zich om naar het fornuis. Clint keek verrast naar de vrouw die binnenkwam. Hij had afgaande op de stem die hij 's nachts gehoord had, een soort heks verwacht. Maar Aila was mooi. Ze droeg een elegante peignoir en nylonkou- sei). Ze wandelde gracieus de keuken binnen als een behaagzieke poes. Ik was me zelf niet vannacht, zei ze tegen Clint. Neem me niet kwalijk. Ik ben niet gewend vreemde mannen in huis te hebben en Devvy had niets tegen me gezegd. Hij zou gezworen hebben, dat dit niet dezelfde vrouw was. De stem van vannacht was kijvend geweest dit was een stre lend geluid. Hij keek naar haar zonder iets te zeggen. Devvy bracht het eten op tafel. Haar neusvleugels trilden en hij begreep dat ze moeite deed zich te beheersen. Doe voor mij geen moeite zei Aila ik eet straks wel. Ik dog voor jou helemaal geen moeite zei Devvy kortaf. En ik verwacht, dat de vaat gewassen is, als we terugkomen. O. ga je naar de 6tad? Ja. In die kleren? De stem klonk spot tend. Speldeprikken, dacht Clint. Ze wil haar uit haar tent lokken. Maar het ging hem niet aan. Hij buk te zich over zijn bord en at haastig, we tende dat Aila hem gade sloeg. Hij hoor de een aansteker klikker en rook de geur van een sigaret. Turkse tabak. Je kon verwachten, dat ze zulke sigaretten rookte. De atmosfeer in de keuken was geladen. Hij had ineens medelijden met Devvy en hij verlangde ernaar haar te helpen. Klaar, Dewy? zei hij en zij knikte. Ze schoof haar stoel naar achteren en rolde haar opgerolde broekspijpen omlaag. Als jij ook klaar bent, zei ze. Haar geweer stond in een hoek; ze pakte het en nam een knapzak van een haak bij de deur. Zeg Devvy de stem herinnerde hem nu weer aan de afgelopen nacht als hij zijn haar Het knippen en fatsoen lijke kleren aantrok, zou hij werkelijk knap zijn! Aila lachte. Je hebt die arme Joe zo slecht behandeld, dRt ik al bang was, knap je je hele leven e enoude vrij ster zou blijven. Gelukkig dat je einde lijk een jongen naar je zin gevonden hebt. Kom mee, Clint, zei Devvy Wie weet, zei Aila, hij maakt mis schien wel een dame van je. Als je hem de kans geeft., en je koopt nette kleren, i Heb je geld nodig Devvy? Je hoeft het' me maar te vragen, Als je me maar als je moeder beschouwde. Mijn moeder zou met jou niet in de zelfde kamer hebben willen zijn, wierp Dewy haar voor de voeten. En ik even min. Ze verliet snel de keuken. Bij de bocht van het pad keek Clint ach terom. Aila hief haar hand op in een ge baar, dat zelfs op die afstand spot inhield Hij keek tersluiks naar Devvy. Haar ogen waren donker en ze had haar lippen opeen geklemd. Draag je wel eens rokken? Vroeg hij. Word je het ooit moe voor jongen te spelen? Houd je mond. Nu was ze woedend op hem. Nu ik vroeg het zo maar. Ik dacht dat je misschien geen andere kleren had Die heb ik wel. Maar als ik werk als een man dan draag ik kleren als een man. En houd nu je mond. Ze keek strak voor zich uit en hij wist dat ze loog. Een paar mijl ten westen van de boer derij stond 'n oude vervallen blokhut tus sen het geboomte. Devvy waadde er door het hoge gras naar toe, en toen ze te rugkwam had ze haar geweer niet meer bij zich. Waarom doe je dat. Vroeg Clint Ik komitoch niet met mijn geweer in de stad. Zo'n jongen ben ik toch niet. Ze trok met een nijdig gebaar haar knap zak recht. Ik heb je toch gevraagd niet egen me te spreken, Clint. (Wordt vervolgd) van heeft afgezien „wegens de manier waarop de overheid mijn volk in het zuiden behandelt". Hij zei dat president Eisenhower „geen lef" heeft en noemde de gouverneur van Arkansas, Orval Faubus, een „onopge voede boerenjongen". Van de zijde vgn het „State Depart ment" weigerde men commentaar, te ge ven op de verklaringen van Armstrong. Men deed echter geen poging zijn be zorgdheid hierover te verbergen. Arm strong wordt door het „State Depart- mcr.t" beschouwd als een van de meest succesrijke onofficiële „goodwill-ambas- sadeurs" van de V.S. Op het ministerie van buitenlandse zaken was men daarom van mening dat de Russen een dankbaar gebruik zullen maken van Armstrongs beschuldiging. HORIZONTAAL: 1 behoeftige; 4 worm; 7 afkeer, 10 godsdienst, 12 om die reden, 14 godin, 15 baardje, 17 plaats in Gelder land, 18 meisjesnaam, 20 vr. munt, 21 no- beie, 22 keukengerei, 24 meisjesnaam. 26 lidwoord, 27 beetje (fr.), 29 soort, 31 deel van een trap. 33 slag, 35 soort storm, 36 deel van een bijenkorf, 37 insekten- eter. VERTICAAL: 1 zangstuk, 2 fijn maken, 3 meisjesnaam, 4 jongensnaam, 5 elk, 6 hennepbraak, 8 Duitse badplaats, 9 kle dingstuk, 11 deel v. e. bloem, 13 vogel, 16 meisjesnaam, 19 vr. munt, 20 uitroep, 23 perbureau, 25 niet nat, 26 gast, 27 voor zetsel, 28 deel van Amerika (afk.), 30 paar, 32 liefkozend naampje, 34 lirisch gedicht. HORIZONTAAL; 1 peper, 5 groot, 9 la, 10 gerei, 12 me, 13 eos, 14 n.o., 16 akker. 18 r.o., 19 krans, 21 later, 23 dan, 24 dog. 2d Sedan, 27 liter, 29 ar, 30 medio, 32 le. 33 tea. 34 el, 36 kenau, 38 te. 39 Tirol, 40 niets. VERTICAAL: 1 plank, 2 e.a., 3 eg, 4 reeks, 5 gesel. 6 r.i., 7 om. 8 tenor. 11 rok. 15 order, 16 Annam, 17 radio, 18 regel, :0 Aad. 22 tot. 25 salet. 26 netel. 27 liam. 28 reces. 31 den, 35 li, 36 Ko, 37 ui, 38 t.t.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7