G reen sprake van loonsverhogingen Binnenkort indiening wetsont werp Algemene Kinderbijslag emene Gevechten te Madras Thans radarstelsel dat raket „vangt" Rassenzaak in de VS Gouverneur Faubus verscheen niet voor rechter Davies Koning Haakon overleden ZACHT en VOCHTIG Een halve eeuw Noorse monarchie ten einde Minister Suurhoff heeft heel wat op zijn boekje staan In het zuiden neemt A-griep af Blijde gebeurtenis in Monaco Nieuwe proef met i nor een DE LOEP Nooit vergeten NESTOR DER VORSTEN Vijf decennia DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 5 EFFECTEN Zaterdag 21 september 1957 WEERBERICHT Nog dit jaar nieuw ontwerp zieken fondswet gereed Prioriteit weduwen- en wezenvoorziening Loonsverhoging uitzondering iuiV Emigratiebeleid ongewijzigd Bedrijfspensioenfondsen official Sim Ga Simca dealer 1957 Zeemanszorg Paria's te velde tegen kasteleden Zes doden In het midden des lands naar het hoogtepunt Ook dr. Drees lieeft lichte griep van betere kwaliteit AAN- EN VERKOOP VAN ook incourante A ÉQHR LAN DSC H1- C RID I ET BA N K N, V TA E minister van rf Zaken heeft rim m Buitenlandse medegedeeld dat de regering een soepeler hou ding tegenover Rusland op cultu reel, wetenschappelijk en sportge bied zal gaan innemen. Dit zal menigeen waarschijnlijk bevreem den-en ook teleurstellen. De reac ties op het Sovjet-Optreden tegen Hongarije zijn vooral in Neder land zeer scherp geweest en het niet deelnemen aan de Olympische spelen was een der gevolgen. Is alles weer vergeten en verge ven? Neen, ongetwijfeld mag men zulks niet veronderstellen. Zeer zeker had de regering andere re denen voor haar beslissing, welke wellicht niet con amore is geno men. Uitvoerig wordt het besluit niet door de minister geargumen teerd. Men wenst rigiditeit te ver mijden, waar deze niet of niet lan ger strikt nodig is en gewezen wordt op de omstandigheid, dat de verandering in beleid ook reeds in een aantal andere westerse lan den werd doorgevoerd. Op dit laatste zouden wij vooral de nadruk willen leggen. Het con tact met de Russen is slechts door weinig landen afgebroken en niet hervat. Daarom kwam de vraag op, of de starre houding van Ne derland nog zin had. De regering meent blijkbaar van niet en het komt ons voor, dat zij de situatie het best kan beoordelen. Intussen blijven wij het betreu ren, dat zij dit besluit tot een soe peler houding moest gaan inne men. Het verraderlijke optreden van de Russen tegen Hongarije mag echter nooit vergeten worden. Analist De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt en nevelig met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht weer. Zondag 22 september: zon op 6.27, onder 18.41 uur. Maanop 4.36, onder 17.41 uur. Maandag 23 september: zon op 6.29, onder 18.39 uur. Maan op 6.01, onder 18.09 uur. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Min. Suurhoff over ernst van toestand Sinds minister Suurhoff in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in- zake de begroting 1957 in verband met de economische situatie enige temporise- ring en beperking in de uitbouw van de sociale zekerheid en de loonontwikkeling in bet vooruitzicht moest stellen is de -so ciale politiek inderdaad beïnvloed gewor den door de bestedingsbeperkende maat regelen. De invloed van deze maatre gelen op de consumptieve bestedingen is. tengevolge van de spreiding dier maat regelen over een aantal maanden, tot dusver slechts bescheiden geweest, aldus ontlenen wij aan de memorie van toelich- tlng op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1958. Het prijsindexcijfer van bet levenson derhoud bleef dientengevolge m de eerste vier maanden van 1957 de verhoging ais gevolg van de A.O.W.-premie buiten be schouwing gelaten gelijk aan dat van december 1958. De plotselinge stijging per 15 juni met 4 punten was voornamelijk e&n gevolg van de sterk opgelopen prijzen van aardappelen en fruit. Het waren sei zoenstijgingen, welke met de bestedings beperking niets te maken hebben. Gehoopt mag worden, dat deze stijging tegen het einde van het jaar weer za. zijn verdwenen, aldus minister Suurnott. Het volume van de binnenlandse con sumptie blijft zich nog steeds in stijgende IJ.]n bewegen: het betreffende indexcijfer gedurende de eerste 5 maandenlag bijna t1/» pet. boven de overeenkomstige perio de van 1956. Opmerkelijk is, dat deze Stijging zich over de gehele lijn voordeed. Ër kan naar de mening van de minis ter weinig twijfel bestaan over de ernst van de situatie. Hij licht deze constate ring toe met een aantal nadere gegevens. Ër kan geen andere conclusie worden ge trokken dan dat een nieuw evenwicht tussen middelen en bestedingen, en daar binnen tussen besparingen cn_ investerin gen, nog allerminst in zicht is. De minister merkt echter op dat het Seen verwondering behoeft te wekken, dat bog geen verbetering is ingetreden omdat de meeste maatregelen pas in de tweede helft van dit jaar zullen beginnen, enig effect te sorteren. Daarom zullen de in het Vorig jaar uitgestippelde beleidslijnen ten aanzien van dé sociale politiek, naar de me- hing van de minister gehandhaafd kun nen blijven, tenzij inderdaad^ zou blijken, dat de bestedingsbeperking in de naaste bekomst niet de verwachte resultaten Zou hebben. Dit betekent voor de uitbouw van de aociale zekerheid het volgende: de indie- JJjug van een ontwerp Algemene Kinder bijslagwet kan binnenkort worden tege moet gezien. Aan de wetsontwerpen m- Zake een weduwen- en wezen', irziening ®u inzake de herziening van de Invali diteitswet wordt met kracht gewerkt. Aan fet eerste wetsontwerp wordt prioriteit geleend. Verwacht kan worden, dat nog fit jaar een nieuw ontwerp Ziekenfonds wet aan de Ziekenfondsraad om advies aU worden voorgelegd. Terzake van de loonontwikkeling zal het, 5aar de minister opmerkt duidelijk zijn. „at een stabiel loonniveau ondanks de op- Setreden prijsstijgingen, in de huidige j 'tuatie 'n eerste vereiste is om niet in een l°0n- en prijssoiraal terecht te komen, m het licht van de economische situatie A' ook verder een grote zelfbeheersing dl6t betrekking tot het loonpeil moeten ?tden verlangd, bai algemene gedragslijn bij het be- ïjTjen van zijn loonbeleid wordt duide- -■'h gemarkeerd door de financiële en eco- (Advertenrre) bo; zaische situatie van ons land. Ho" ^Junctuur betekent, dat er behoudens on- mste in de geen sprake zal kunnen yi, o ljpO van algemene loonsverhogingen. Ook 1, "Hjfstaksgewijze zullen slechts bi.j zeer n»5e uitzondering verbeteringen in de lo- andere arbeidsvoorwaarden kun- Worden toegestaan. tinat betreft de beroepskeuzevoorlich- wordt in de memorie van toelichting t)gg«rnerkt, dat het lang verbeide rap- van de commissie-Langeveld op 31 ten departemente is ontvangen. De sJmister heeft het onmiddellijk in studie "°men. uitvoerig wordt in de memorie van Hrghting ingegaan op de problemen, ,and houdende met de emigratie. De 'ster schrijft, dat naar zijn mening in de tegenwoordige economische en de mografische situatie geen nieuwe ver schijnselen van zodanige aard optreden, dat zij een herziening van het emigratie beleid zouden motiveren. Voor 1958 meent de minister te moe ten rekenen met een teruggang (na de terugloop sedert 1952 doen de cijfers van hel eerste halfjaar van 1957 veronderstel len, dat het cijfer van 30.000, dat in 1955 bijna werd gehaald en in 1956 iets over schreden, ruimschoots zal worden bereikt). De teruggang zal het gevolg zijn van het wegvallen van de extra emigratiemogelijk heid naar de U.S.A., de onzekerheid over het Canadese immigratieprogramma het huisvfestingsvraagstuk in Australië en de kostenverhoging voor de emigranten als gevolg van de bestedingsbeperking. v.a. 6.560.— OOSTZEEDIJK 330. ROTTERDAM. TEL. 110648 In een bijlage van de memorie van toe lichting is een overzicht opgenomen betreffende de verplicht gestelde en de niet-verplicht gestelde bedrijfspensioen fondsen per 1 januari 1957. Samentel ling van het aantal werknemers, dat deelneemt in deze fondsen geeft als to taalcijfer ongeveer 912.000. Stelt men het aantal mannelijke loontrekkers in het be drijfsleven in Nederland van 18 tot en met 64 jaar op ongeveer 1.950.000. dan blijkt ongeveer 47 pet. hiervan onder een be- drijspensioenregeling te vallen. De groei van het bedrijfspensioenwe- zen dat voortkomt uit het initiatief van werkgevers en werknemers acht de minis ter verheugend. Voor zover dit thans reeds kan worden beoordeeld, heeft de- in werkingtreding van de Algemene Ouder domswet op het niveau van de pensioen voorzieningen een gunstige invloed. De in druk bestaat, dat het bedrijfsleven in over eenstemming met het advies van de Stich- tin van den Arbeid, van de gelegenheid gebruik maakt, om het totale inkomen aan ouderdomspensioen, voor zover dat nog niet het geval was. thans in een re delijke verhouding tot het arbeidsinkomen te brengen Van de mogelijkheid tot vermindering van reeds in het verleden opgebouwde rechten, wordt een zeer spaarzaam ge bruik gemaakt. Waar dit, ter voorkoming van een al te sterke cumulatie in verhou ding tot het arbeidsinkomen, wel het geval is, zoekt men veelal compensatie voor de deelnemers b.v. door verhoging van het weduwen- en wezenpensioen. Spoedig kan verwacht worden de tot standkoming van een meer bevredigende regeling van de financiering van de zee manszorg. De oprichting van een nationaal fonds kan tegemoet worden gezien vifaarin zo wel werkgevers en werknemers ter koop vaardij als de Rijksoverheid een bijdrage zullen geven. Op grond hiervan is het voor zeemanszorg geraamde bedrag verhoogd van 30.000 tot 90.000. Bij gevechten tussen kasteleden en niet tot kasten behorende Indiërs zijn vrijdag in vijftien dorpen in de staat Madras zes personen gedood. Hierdoor is het aantal doden in de reeds één week durende botsingen tussen de 'andbezittende leden van de Thevarkaste en bezitloze paria's tot 35 gestegen. Er zijn meer dan 100 gewonden. De politie heeft ruim 200 per sonen in hechtenis genomen. De partijen bestreden elkaar met revol vers, zwaarden, pijl en boog, bijlen en zeisen. Tijdens één van de gevechten vielen 200 Thevars, gewapend met vuur wapens en messen, paria's aan, die in een christelijke kerk te Veerambal ten zuiden van Madras waren gevlucht. De aanval lers gooiden de ruiten in en verbranden de deuren, waarna zij twee personen in de kerk doodden en dertig verwondden. In een ander dorp werden door het ingrijpen van de politie vier personen gedood. Naar wij van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid verne men, is de Aziatische griep in het zuiden van Nederland thans aan het afnemen. In het midden van het land wordt nu het hoogtepunt genaderd, al zijn er plaatselijk verschillen. In het noorden, met name in Groningen, heeft de ziekte nog geen grote afmetingen aangenomen. In het ziekenhuis te Maastricht heeft men het aantal opnemingen van niet- dringende gevallen moeten beperken, doordat ook verpleegsters door A-griep ziin aangetast. Prinses Gracia van Monaco verwacht in maart haar tweede baby, aldus heeft een lid van de hofhouding gisteren medegedeeld. Ook werd een officieel communique gepubliceerd, waarin de blijde gebeurtenis werd aangekondigd. Prins Rainier van Monaco en prinses Gracia keerden woensdag met hun eerste kindje, prinses Carolinenaar het vorstendom Monaco terug na hun zomervakantie in het plaatsje Gstaad in Zuid-Zwitserland te hebben door gebracht. Prinses Caroline is nu bijna acht maanden oud. Hof dignitarissen zeiden, dat prinses Gracia erg gelukkig was en een uitstekende gezondheid genoot. (Van onze Haagse correspondent) Minister-president dr. W. Drees heeft in de afgelopen week last gehad van een lichte griepaanval. Desondanks woonde hij de opening van de Staten-Generaal op dinsdag bij en donderdag was hij tegen woordig bij de opening van de Technische Hogeschool te Eindhoven. De festiviteiten die op de laatste gebeurtenis volgden, heeft hij echter niet meer meegemaakt. Dr. Drees heeft overigens ook enkele afspraken geannuleerd, o.a. die voor een concert in de Houtrusthallen en die voor een diner bij de Pakistanse ambassadeur, de Begum Ali Khan. 9**Slib De arbeid aan de Zuiderkruisbeuk van de nationale basiliek vordert nu snel. Op de foto onderscheidt men duidelijk drie van de vijf kapellen, welke de kruisbeuk zal tellen. Ook aan de noordkant ivorden vijf kapellen gebouivd. Elke Belgische provincie krijgt haar eigen kapel. De tiende kapel wordt aan Kongo opgedragen. Een K. L. M.-vliegtuig bracht twintig Europeanen als good-will ambassa deurs naar Amerika. Op de foto drie van die gezanten. Links een Parijse chauffeur, in het midden een Venetiaanse gondelier en rechts een Londense busbestuurder. De gondelier ivas blijkbaar in zulk een goede stemming, dat hij op de hoek vun de 41ste straat en Park Avenue plotseling een zangnummer ten beste gaf. rii] 5?Q De Amerikaanse generaal Thomas White heeft vrijdag in Washington ver klaart, dat de Verenigde StateiJ „in de nab\je toekomst" zullen beschikken over een radarstelsel, waarmee een intercon tinentale raket op een afstand van 4800 kilometer kan worden waargenomen. jVTr\ /v/Afin mCPTi ^Vfi Pvum T^aub'us- ito 3 snels vsrdcr to^t leslmts ssn ilcgcio CloCJ.1 UllUATL VMJO en zei daj. de rassenintegratie slechts ken Gouverneur Faubus van Arkansas is vrijdag, ondanks een dagvaarding, niet verschenen voor de federale rechter in Little Rock, die op verzoek van de fede rale minister van justitie een onderzoek instelt naar de rassenscheiding op de ge meentelijke middelbare school van Little Rock. De gouverneur was gedagvaard om te verklaren, waarom hij de nationale garde had opgeroepen om de opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school te verhinderen. Donderdag had hij, zoals reeds gemeld, geweigerd voor de federale rechter te verschijnen, toen hij als getuige was op geroepen in verband met een andere Een honderdtal negers en Portoricanen hebben vrijdag voor het stadhuis in New York gedemonstreerd, omdat, naar hun zeggen, hun kinderen onderwijs van min dere kwaliteit krijgen. Zij droegen borden met zich mee waarop de eis „Onmiddel lijke Integratie" stond. Op de scholen in New York bestaat geen rassenscheiding. Door het grote aan tal negers en Portoricanen in bepaalde wijken zijn er wel scholen, die vrijwel uit sluitend door kinderen van deze groepen bezocht worden. Inmiddels zijn gisteravond de troepen van de nationale Garde van Arkansas, die de middelbare school van Little Rock be waakt hebben om te verhinderen, dat ne gerscholieren er binnen komen, terugge trokken. Dit gebeurde enkele uren nadat de fe derale rechter een voorlopig verbod had uitgevaardigd tegen maatregelen om de toegang tot de school aan negers tp ont zeggen. Gouverneur Faubus heeft in een televi sierede gezegd, elk wettig middel tegen het rechterlijke bevel te baat te zullen nemen. Maar zolang het van kracht was en totdat het vernietigd zou zijn, zou hij zich naar het bevel voegen. %r3At»* (Advertentie) HOO' OKANÏCJOfiAMSTERDAM KEIZERSGRACHT SO" 517 33 VESTIGINGEN slagen als het op vreedzame wijze ge schiedde, hetgeen betekende, dat een meerderheid van de bevolking eich ermee verenigt. Als de rassenintegratie met ge weld zou worden opgelegd zou zulks on noemelijk veel kwaad berokkenen. Hierdoor zullen de Amerikaanse straaljagers voldoende tjjd krijgen om op te stjjgen teneinde het naderend projec tiel te onderscheppen, zo zei hij. Tot nog toe werd aangenomen, dat intercontinen tale raketten, niet met radar te „vangen" waren. Van de Amerikaanse raketbasis bij Kaap Canaveral in Florida is gisteren een raket, vermoedelijk een z.g. „Thor", die een afstand van 2.400 km. kan afleg gen, gelanceerd. De ongeveer 20 meter lange, sigaar- vormige raket steeg rechtstandig tot een hoogte van circa 30 km. Daarna begon zij, nog steedsstijgend, een grote boog iri oostelijke richting te beschrijven, tot zij uit het zicht verdween. De raket steeg eerst geluidloos op, een wit rookspoor achterlatend. Op grotere hoogte maakte zij echter een geluid al» van een groep bommenwerpers. Als de raket inderdaad een „Thor" was, zou dit de vierde proef zijn met dit %y~ - en de eerste cie gelukte. De eeiTt$njI1_ keer was het succes twijfelac." derd raket, die eind augustus ^mctles lanceerd, raakte kort na het opsti, naar de »koers. ■■<tr <>0 mngs Olav, zoon Koning Haakon van Noorwegen is vanmorgen om 4.35 uur (plaatselijke tijd) overleden, 's Ko- zoon, kroonprins diens 20-jarige Harald, en de 25-jarige prinses Astrid hebben de gehele nacht tot aan het einde bij het sterfbed van de koning vertoefd. Koning Haakon kreeg twee weken geleden een storing in de bloeds omloop van zijn rechter been en een zeer pijn lijke aandoening van de luchtpijp. Zijn gezond heid liet evenwel reeds meer dan twee jaar te wensen over, sinds hij in juni 1955 zijn dijbeen brak. V 'i. v Koning Haakon VII, heeft in de ruim 50 jaar van zjjn koningschap de naam „de populaire koning", die het volk hem gegeven heeft, ten volle verdiend. Door d ejaren heen is hij trouw geble ven aan het advies ..dat hij zich stelde toen hij in 1905 koning van Noorwegen werd: „Alles voor Noorwegen". Vooral gedurende de tweede wereldoorlog heeft de konjng het hart van alle Noren ge wonnen door zijn krachtige houding tegenover de Duitse aanvallers. Koning Haakon werd op 3 augustus 1872 geboren als tweede zoon van de Deense kroonprins, de latere koning Frederik VIII. Hij is Christian Frederik Carl Valdemar Axel gedoopt en pas toen hij koning van Noorwegen werd, wij zigde hij zijn naam in de typisch Noorse naam Haakon. Als jonge prins kreeg hij een oplei ding bij de marine en klom op tot de rang van kapitein-luitenant-ter-zee bij de Deense marine. In 1896 huwde hij de dochter van koning Edward VII, prinses Maud, die hem enkele jaren later een zoon schonk, Alexander. Nadat de unie van Zweden en Noor wegen in 1905 was ontbonden, werd de toen 33-jarige prins Carl van Denemar ken aangezocht om koning van Noor wegen te worden. Dit was geen toevallig verzoek, daar zijn voorvaderen eeuwen lang koningen van Noorwegen en Dene marken waren geweest. Voordat de kroon aan de Deense prins werd aangeboden, had zich een ingewikkelde politieke strijd afge speeld. De Zweedse koning wenste niet. dat een Zweedse prins koning van Noorwegen werd terwijl de Denen vreesden de Zweden tegen zich in het harnas te jagen als ïij 'n Deense prins tot koning van de nieuwe monarchie lieten verkiezen. Andere Europese mogendheden stelden ook veel belang in de kwestie, vooral Engeland en Duitsland. Zelfs in Noorwegen was de openbare mening verdeeld. Een niet onaanzienlijke minderheid scheen voor een republiek te zijn. Prins Car] van Denemarken werd ten slotte verzocht koning te Worden, maar hij stelde als voorwaarde dat het Noorse volk hem zou aanvaarden Er werd een volksstemming gehouden en de Deense prins kreeg een grote meerderheid. 260.000 kiezers waren voor een monar chie onder prins Carl en 70.000 gaven de voorkeur aan een republiek. In november 1905 kwam prins Carl thans als koning Haakon in de Noorse hoofdstad aan met zijn vrouw, koningin Maud, en zijn tweejarig zoon tje, wiens naam in Olav was gewijzigd. De kroning had plaats in de oude ko ninklijke residentie Trondheim. In 1938 stierf koningin Maud. Negen jaar tevoren was kroonprins Olav, het enige kind van het koninklijk paar, in het huwelijk getreden met de Zweedse prinses Martha, die op 5 april 1954 overleed. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen geboren: de prinsessen Ragn- hild en Astrid en prins Harald. Toen de Duitsers In april 1940 Noor wegen zonder waarschuwing aanvielen, bleef de koning standvastig in zjjn besfuit om Noorwegen volgens de gTondwet te bljjven regeren. Alle wenken om af te treden wees hp van de hand. Toen er twee maanden gevochten was besloot de koning het land te verlaten en van Enge land uit de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. Voor alle Noren werd de koning in bal lingschap toen het symbool van het Noorse verzet. Bij zijn terugkeer in Noor wegen, na de bevrijding, viel hem een ge weldig welkom ten deel. Door honderd duizenden Noren werd hij toegejuicht. Na de dood van koningin Maud trok de koning zich min of meer uit het open bare leven terug, maar hij bleef zich kwijten van zijn vele plichten. Altijd was hij te vinden bij belangrijke sportgebeur tenissen. Elke zomer woonde hij ook in Zuid-Noorwegen de zeilwedstrijden bij, waaraan zijn zöon en kleinkinderen deel namen. •>De koning was een uitzonderlijk veel zijdige persoonlijkheid. Zijn kennis van de wereldpolitiek heeft de Noorse rege ring vele keren geholpen bij het nemen van een beslissing. Zijn wens om alles uit de eerste hand te weten en nauw keurig te bestuderen verschafte hem een gedegen kennis van alle zaken die ver band houden mét het besturen van het land. In augustus 1954 heeft koning Haakon een officieel bezoek aan Nederland ge bracht. De rug van hogedruk boven Duitsland, die ons gisteren zonnig weer bezorgde verwijderde zich langzaam in oostelijke richting. Tegelijkertijd drongen enkele fronten, die samenhangen met een diepe depressie op de oceaan, de Britse eilanden binnen. Onder invloed hiervan begon vochtiger lucht uit het zuiden ons land weer binnen te stromen, waardoor het weer nevelig en meer bewolkt werd. Ook viel vanmorgen hier en daar een regenbui. Morgen zal ons land zich eveneens in zachte en vochtige lucht van subtro pische oorsprong bevinden. Daarom zal er zondag vrij veel, bewolking zijn, waaruit plaatselijk wat regen of motregen kan vallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1