Nieuws uit stad en omtrek Pater Henri de Greeve bij K.S.C. Het Katholiek Vrouwengilde in aanraking met de politie 4 GRATIS TIMCO Geheugen-hulp Eerste promotiewedstrijd door SW-honkballers gewonnen Uit de historie van Kelhel en Spatand Het gemeentebestuur verschaft diverse inlichtingen OUDE 11JD Lier mes DVS bereikte bijna draw S.V.V. versloeg mat Excelsior f t: KOOPDAGEN Uit die goede Roei wedstrijd Weer pedagogisch jeugdconcert Burgerlijke Stand 1 VOETBAL TIJDENS WEEKEND Sportclub Haarlem II uitgeschakeld Paniekvoetbal liet Eindhoven de zege NIEUWE SCH1EDAMSCKE COURANT Zilveren professiefeest pater Berendsen Bliksem in toren Frankelandse kerk Gem. Bekendmaking Verdedigingen wederzijds het sterkst De wethouder van sport zaken en de SBLO Rare gewaarwording K. A. V. stad KETHEL NSC MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 PAGINA 2 Tussen Bedrijfsschool Gusto en Zeekadetten KNVB AFD. ROTTERDAM GELASTTE ALLES AF Zie onze etalages Herenmodemagazijn Broersvest 56 UN ROTTERDAM: HET GYMNASIUM IN 1881 Cijfers over Kethel Wat de Schout etc verdienden Arme kinderen. Een erfkwestie Gelukkig geringe schade Vlaardingseweg afgesloten TRANSPORT VAN „GROOT FORMAAT' Modderstraal in aanrecht VEEL ONGELUKKEN DOOR REGEN H. WIJSBROEK OVERLEDEN BALDADIGE JONGENS KWAADAARTDGE HONP (VervdgSlad.*nie<|VV! elders iö dik bkw Leden van het bedrijfsapostolaat, het Katholi k Sociaal Centrum, hielden za terdagavond in Gebouw „Arcade" hun eerste bijeenkomst van het nieuwe sei zoen, Ook uit Vlaardingen, Maassluis en Heenvliet waren leden van dit aposto laat naar Schiedam gekomen om te luis teren naar pater Henri de Greeve, voor deze gelegenheid uitgenodigd een van zijn bekende spreekbeurten te komen vervullen. Nadat pater I. J. Baeten spreker en leden een welkom had toegeroepen, opende een Rotterdams koortje, onder leiding van de heer Frans Odijk, de avond met enkele liederen, beginnende met het zeer toepasselijke „Beatus Ho mo" van Orlando di Lasso. Hierna was het woord aan pater De Greeve die. zoals hij het zelf noemde, deze avond geen lezing wilde houden, doch slechts met zijn gehoor eens wilde praten over de hedendaagse dechristia- nisatie en onkerkelijkheid. Zonder de nieuwe gedachten te willen afbreken, was er volgens pater De Greeve in de loop der jaren onder de mensheid een geestelijke verwarring ontstaan, waar uit men niet meer weet te geraken en welke de kerkelijke overheid voor schier onoplosbare proglemen heeft geplaatst. Op de hem zo eigen manier wist spreker zonneklaar aan te tonen dat slechts het ouderwetse geloof de mens terug kan voeren uit de impasse. Teruggaande naar de tijd van de aartsvaders, de eerste christenen en onze eigen ouders vroeg spreker zich af: Hoe hebben deze het klaargespeeld, onder alle omstandighe den hun geloof te bewaren? In tijden van vervolging, verdrukking en grote armoede kon men spreken van de hel dendom en een intense geloofsbelijder), terwijl, nu in onze jaren de mens als het ware doodgegooid wordt met sociale voorzieningen, blijven de kerken leeg. Waar is het houvast gebleven? Slechts gebrek aan geloof heeft de wereld aan de rand van de afgrond gebracht en zelfs een open katholicisme wordt waar deloos als het niet steunt op dit aloude geloof, dat heiligen heeft gekweekt: de eerste christenen de kracht heeft gege ven hunieven te offeren en onze ouders Zaterdag, 28 september a.s. zal er in de Voorhaven, tussen het wachtschip „Spica" en de sluizen van omstreeks 16.00 tot 17.00 uur een roeiwedstrijd worden gehouden tussen de Bedrijfsschool van. gast werf „Werf Gusto" en het Zeekadetkprps. Zowel de Bedrijfsschool als het korps komen uit met twee ploegen van tien man pilus stuurman. Door iedere roeiploeg wordt tweemaal de baan geroeid, waarbij van sloep en tegenpartij gewisseld wordt. Zonodig volgt daarna nog een beslissings wedstrijd tussen door beide partijen aan te wijzen beste roeiploegen. De bedrijfsschool komt niet geheel on voorbereid voor de dag; momenteel wordt iedere dag tijdens schafttijd door de leer lingen intensief geoefend in de korps- sloepen. Deze roeiwedstrijd vormt de 2e sportontmoetine om de wisseibeker. De eerste wa$ een voetbalwedstrijd, in fe bruari j.l„ welke door Gusto werd ge wonnen. inspireerde het moeilijke leven te aan vaarden door God in alles gehoorzaam te zijn. Al zegt de wereld vandaag aan dedag „alles mag"! God is niet veran derd. Slechts de machtige steenrots van het geloof waarop Zijn Kerk is gebouwd, kan ons redding brengen. Een dankbaar applaus viel pater De Greeve aan het einde van zijn gloedvol betoog ten deel waarna pater Baeten hem namens de aanwezigen dank bracht voor deze zo leerzame en zinvolle avond. Ook dit weekend zijn alle wedstrijden, welke voor zaterdag en zondag voor de competities van de afdeling Rotterdam van de KNVB waren vastgesteld, wegens de weers- en terreinomstandigheden af gelast. Het programma van het jeugdconcert, te geven door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest op dinsdag 1 oktober in het Passage-theater luidt als volgt: Componist.: Carl Maria von Weber 1786- 1826, uit te voeren werk: Ouverture „Euryanthe"; Edvard Grieig 1843-1907, muziek bij Ibsen's drama „Peer Gynt"; Joan Sibelius 1865-1957. De Zwaan van Tuonela (althobo-solo: Peter Schenkels); Emanual Ohabrier 1841-1893, Espana-Rap- sodie. GEBOREN: Matbheus A., z.v. J. Daamen en J. M. Damtnann; Feikina S., d.v. M. A. v. Aalten en F. K. van Bezooijen. Kort geleden hoorde men deze opmer king over een jonge man. die gesollici teerd had bij de politie; „Had jij dat nu van hem kunnen denken, dat hij zo'n on- spörtieveling was? Politie. mooi vak. balletjes afpikken, rondjes rijden als er eindelijk weer eens even ijs is, loeren de kapotte achterlichtjes.... Zou er bij een agent nunooit eens een draadje los zijn. net precies als hij uit moet?" Kent u deze mentaliteit? De politie gekwalificeerd als de geüniformeerde boeman, die tot taak (en tot plicht) heeft alle pretjes van kinderen te ver storen en alle volwassenen te beboeten. Wederom is dc regen weer spelbre ker geworden bij het Schiedamse lage re voetbal. De twee wedstrijden welke van het uitgebreide programma uitein delijk nog doorgang hebben gevonden, leverden onze stadgenoten slechts ver lies op. Alle uit en thuiswedstrijden van de 3e en 4e klassers werden afgelast, terwijl wonderlijk genoeg zaterdagmid dag aan de Poldervaart de ontmoeting H.B.S.S.—Aalburg wel is doorgegaan en ook P.P.S.C. de reis naar Bolnes kon ondernemen. Beide wedstrijden zijn echter op een Schiedamse nederlaag uitgedraaid. Met vier invallers voor de spelers die, wegens A-griep verstek moesten laten gaan, heeft H.B.S.S. met 3—2 tegen Aal burg het onderspit moeten delven. Hoe wel de vervangers hun uiterste best heb ben gedaan, was er weinig verband in de ploeg en hebben de fors doch sportief spelende Aalburgers de gehele wedstrijd de toon aangegeven. Ha zevenendertig mi nuten spelen namen dc gasten door hun rechtsbinnen een voorsprong welke zes minuten later met eer. goed doelpunt van de Schiedamse linksbinnen weer te niet werd gedaan. Ook na de rust wisten onze stadgeno ten voor de tweede maal een voorsprong van Aalburg, nu door middel van hun linkshalf, weg te werken, doch konden niet verhinderen dat hun gasten voor de derde maal de roos wisten te treffen en de verdiende voorsprong tot 't einde wis ten te behouden. De leiding van deze pit tige wedstrijd was bij scheidsrechter P Schilperoord in uitstekend handen. Sterk beïnvloed door het ongunstige weer, terwijl er na 18 minuten spelen een kwartier wegens regen gestopt moest wor den, heeft ook P.P.S.C. de winst in Bolnes moeten laten. Een matte vertoning, waar in beide partijen in de eerste helft van de wedstrijd niet tot doelpunten wisten te ko men. Na rust nam Bolnes een voorsprong en was het Boertje die voor de blauw zwarten gelijk wist te maken. Dat uit eindelijk de gastheren hun meerderheid met een boed doelpunt wisten uit te druk en en hiermede een verdiende 2—1 overwinning in de wacht wisten te slepen, was iets waarmede onze stadgenoten maar genoegen moesten nemen. Een heel gangbare mening! Maar: een heel foutieve en kortzichtige, een on rechtvaardige mening! De politie vervult een noodzakelijke, een onmisbare taak, omdat anders onze rechten beslist niet door iedereen zou den worden gerespecteerd. Zij heeft verder een corrigerende, een opvoeden de en een sociale taak. Politie betekent: belangrijk werk tenbate van heel de ge meenschap verrichten. Wie zou daar beter en deskundiger een boekje over open kunnen doen dan een commissaris? En wie zou het wel sprekender en gezelliger kunnen doen dan commissaris Rijpma? Wij zijn blij, dat commissaris Rijpma voor het Katho lieke Vrouwengilde morgenmiddag om 2.15 uur in Maison Westhuis over de po litie wil komen praten. Wij hebben ge gronde verwachtingen dat dit een heel leerzame en interessante middag wordt. Dames; de commissaris vertelt! Komt u luisteren? HEDEN: Passage Theater: Een theehuis voor Tobiki (a.d.). Weekdagen: 2 en 8 15, zater dag en zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15. Monopole Theater: Botsende jeugd (18 jaar). Weekdagen: 2, 7 en 9 uur; zaterdag en zondag: 3, 5, 7 en 9 uur. Stedelijk museum: Dagelijks geopend, van 10 tot 17. uur, zondagen van 1417 u. Galerie C.C.C., Lange Kerkstraat: schil derijen van H. Werden. DINSDAG: Maison Westhuis: Kath. Vrouwengilde, commissaris Rijpma over de politie 2.15 u. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST. LÏDU1NA Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwassenen maandag: 7—8.30: dinsdag 1012. 2B en 7—8.30: woensdag: 25 en 78 30' donder dag: 10—12 en 25: vrijdag: 26 en 18.30. zaterdag: 10—12 en 2—5. Jeugd: woensdag: 2—4; donderdag 45: -aterdap I3. Boven 14 jaar ook: woensdag 6—7.30 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.30—8.00: vrijdag 7—8. Filiaal Emmastraat 3: maandagavond 7—3 uur: woensdagavond 78.30: vrijdag avond 78.30 uur. Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag 11.30—12.30. Filiaal Wjjkgebouw Nienwland: volw woensdag en vrijdag 78.30' kinderen woensdag 2—5. Toegang door zij-Ingang. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Gouka, Hoog straat 29. DINSDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. Naakt met viool. Blijspel van Noel Coward, door de Haagsche Co medie o. r. v. Ceeis Laseur, 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 20 t/m 26 september: Arena: Vier meisjes en een miljonair (a.l.) Capitol: Zij die van de zonde leven (volw.) Centraal: De koppelaarster (strikt volw.) Cineac-A.D.: De nachten van Cabiria (volw.) Cineac.N.R.C.: Actualiteiten (doorl. voorst.) (a.l.) Colosseum: De dood was sneller (strikt volw.) Harmonie: De miljöenenroof (volw.) Lumière: Het begon zo onschuldig (a.l.) Lutusca: De vrolijke zwervers (a.l.) Luxor: Vaders en zonen (14 j.) Metro: Attack (18 j.) Passage (Schiedam): Theehuis voor Tobiki (a.l.) Prinses: Het vuur van de haat (14 j.) Rex: De banneling van Ballantrae (14 j.) Thalia: De wolvinnen (18 j.) 't Venster: Les grandes manoeuvres (18 j.) Victoria: De jacht op kapitein Ehrlich (14 j.). Bijzonder sensationeel beloven de ko mende weken voor de S.V.V. honkballers te worden. Enkele weken geleden had den dc rood-groenen ai met een tweede plaats op de ranglijst veroverd en nu, twee weken later staan ze al zo goed ais met een been in de zo fel begeerde overgangsklasse. Weten onze stadgenoten in de komende weken slechts een punt op een van de Amsterdamse T.I.W. negen tallen binnen te halen, dan is de promo tie al een feit. Het heeft er in de zaterdagmiddag te gen Sportcl. Haarlem gespeelde wedstrijd nu niet direct naar uitgezien dat de pun ten in Schiedam zouden blijven. Na zes in nings hadden de gasten reeds een ver diende 42 voorsprong. Juist in deze fa se van de strijd bewees een goed moreel zijn waarde en wist de S.V..V ploeg de achterstand in een 84 overwinning om te zetten. Wel probeerden de Haarlemmers nog de scheidsrechter in de voor hun zo fatale 8e inning te bewegen de strijd wegens die snel vallende schemering te dien sta ken, doch dit werd door de goed leidende heer J. Koster zeer terecht van de hand gewezen. Autopech had de gasten een half uur te laat aan de Havendijk ge bracht en het zou onbillijk geweest zijn S.V.V. hier de dupe van te laten worden. Ondanks de handicap van het natte veld en de als gevolg hiervan gladde ballen is dit toch de wedstrijd geworden van de werpers en konden de punten slechts door veldfouten worden gescoord. In de tweede innings wisten de rood-groenen V fA/lAlAT AeiTlTit 7 Al 70Q7 SCHIEDAM 1881: In 1879 opgericht en in de plaats gekomen van de Latijnse school, telde het Gymnasium gedurende de cursus 18811882 31 leerlingen. Bij K.B. van 7 juni 1881, no. 11 werd verklard, dat deze gemeente Schiedam ten behoeve van haar gymnasius tot we- deropzeggens toe gesubsidieerd zal zijn. Deze subsidie heet niet weinig bijgedra gen tot de bloei van dit instituut. Bij de examina van overgang, afge legd van 4 tot 9 Juli 1831, werden vier van haar leerlingen tot de universiteit bevorderd, nl, de heren Adrianus Corne lls Kam, Pieter de Snoo, Jacobus Mag- dalenus van der Minne en Isaac Ver- maat. Betreffende het gedrag van de leerlin gen en hun vorderingen kon over het al gemeen een gunstig getuigenis worden gegeven. Het onderwijzend personeel werd ver meerderd door de aanstelling op 19 Au gustus 1881 van de heer W. J. M. van Stockum tot 4e leeraar in de Latijnse en Griekse talen, tijdelijk voor het studie jaar 1881—1882, terwijl de 3de leeraar in die vakken, de heer dr. W. A. Lehman de Lehnsfeld, tot dusver tijdelijk, daartoe definitief werd benoemd. Het college van Curatoren onderging geen verandering. vacbiad voo* scmisdam t* OMsratKi» 79ste Jaargang No. 23484 D A M 1 S SCHIEDAM TELEFOON 88151 POSTREKENING NR. 5 9 0 S 4 5 ADVERTENTIES 0,18 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0,30 per m.m.-hoogte. Bij contract speciale tarieven- KAMPIOENEN tot 20 woorden ƒ0,50 bij vooruit betaling, Elk woord meer 3 cent. Maximum 00 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeenkom stig de Regelen voor het Adver tentiewezen. ABONNEMENTEN ƒ7.40 per kwartaal, 2.54 per maand en 0,59 per week. Een door dc griep gehavend Eindho-' ven-elftal (midhaif Feyen, doelman Heyink en linksbuiten Snoek stonden op de ziekenlijst) heeft aanvankelijk met veel machtsvertoon over Her mes DVS gezegevierd, maar de schijn baar gemakkelijke overwinning heeft nog aan een zijden draadje gehangen. Ne gen minuten voor het einde was het nog 30 voor Eindhoven en de druk op de Schiedamse verdediging was bovendien bijzonder zwaar. Plotseling kon de ver opgedrongen verdediging van Eindhoven 't niet meer houden; doelman Hansen greep mis op een verre pass van Van Zuyle- kom en - rechtsbinnen Mansbergen had maar voor het inschieten, hetgeen hij dan ook prompt deed. En nog geen minuut later plaatste van Mansbergen heel handig over de uitgelopen Hansen in het lege doel en het was 32. Wanneer Hermes D..VS. toen de hoof den koel gehouden had, zou de overwin ning mee naar Schiedam zijn gegaan want in hevige paniekstemming moesten de Eindhovenaren toezien, hoe achtereen volgens van Zuylekom, Boot en Mijns- ber.gen vrij voor doel kwamen te staan, maar er kwam geen of een slecht ge richt schot en zo ontging Hermes de ze ge. Een zege, die toch wel bij de beste ploeg terecht is gekomen, want Eindho ven is gedurende he:t grootste deel van de wedstrijd zichtbaar sterker geweest. En het zou een veel grotere overwinning zelfs geworden zijn, wanneer de Eindho venaren niet zo belachelijk vaak in de bui tenspel val waren gelopen. Met de rust had F/indhoven overigens slechts een magere 1—0 voorsprong door een doelpunt van Sijbers, de snelle rechts buiten, die een pass kreeg van midhaif Slaat®, die een prima midhalfpartij heeft gespeeld. De strijd wais toen zeven minu ten oud. In de 20e minuut maakte V. Zuylekom weliswaar een tegenpunt door een schot van ^oot. dat toch wel doel ge troffen zou hebben, het laatste tikje te geven, maar hij stond helaas buitenspel Na de rust bleek Eindhoven veel en veel sterker dan Hermes D.V.S., dat in de voorhoede dikwijls lelijk knoeide. Zoj presteerde het v. Zuylekom om .geheel vrij voor het doel, de bal stil te leggen, terwijl d€ Eindhovense verdediging spra keloos en werkeloos van schrik stond toe te zien. De Schiedammer nam zelfs een aanloop en., maaide over de bal heen. In de 16e min. nam de gehele voorhoede de van Eindhoven aan een aanval deel. De bal ging van v- Rooy naar Sijbers daarma naar v, Diesen en tenslotte naar Louwers, die twee tegenstanders passeer de en toen naar de vrijstaande linksbui ten Vissers plaatste, die keihard inschoot 20. Twee minuten later weer een prach tige combinatie van v. Rooy naar Lou- were, die de bal met een tikje over doel man v. Diest in het doel deed belanden 3—0. Eindhoven dacht toen op fluweel te zit ten, maar na in de aanhef van dit ver slag reeds genoemde twee Schiedamse doelpunten is Eindhoven nog enkele ma len zeer 'in het nauw gedreven, zonder da.t de Schiedammers er echter doelpun ten uit konden distilleren. een voorsprong te nemen. Twee doorge schoten ballen brachten, de door 4-wijd op het eerste honk gekomen Verzijlberg naar 3 waar een korte tik van Huib Kooy en een foutje van de Haarlemse midvel- der hem in staat stelde als eerste het thuishonk te bereiken. Nadat werper De Lange in dè derde in nings Haarlems beste slagman Van Deur- s-e-n, op 3 slag had uitgeschakeld, wist hitter van de Westering na een verre tik in het buitenveM, door snel lopen het tweede honk te bereiken, waarna V-an Steenbergen hem in staat stelde binnen ;te komen. Veldfouten aan S.V.V.-zijide en goed slag werk va-n Haarlem brachten -in de 4e -in nings de stand -op 41 in het voordeel der •gasten. Goed werk v-an Huub v. d. Kooy en een kostbare doorslipbal werden oor zaak dat onze stadgenoten in de volgende innings de achterstand tot 4—2 wisten te rug te brengen. Een botsing op het eerste honk -tussen werper Brocke van Haarlem en Verzijlberg schakelde eerstgenoemde als werper uit doch zijn vervanger Swen- niker -betekende v-o-or de gasten geen ver zwakking. Bij hét ingaan van de Se inning® tracht te de Haairlemers zoals reeds gezegd de scheidsrechter tot het staken van de wed strijd te bewegen welke pogingen echter zelfs bij herhaling geen succes hadden. Het rammelde in deze periode ge-ducht in het Haarlemse veld waarvan de rood groenen dankbaar profiteerden Sneuvelde de beide Heshof's -op keurig gevangen hoge b-allen. eerst op twee nullen werd bij de Schiedamse slaigploeg de ware geest, vaardig wat door goede honkslagen en ee-n zeer fraaie tweehon-kt-ik van Huid Ko-oy ma-ar even 6 punten opleverde. Haarlem gaf zich gewonnen d-oor zelfs van -de negende slagbeurt af te zien. Sooreverl-op: S.V.V. 0—1—0—0—1—0—0—6—X 8. S.c. Haarlem 0—0—1—3—00—0-9—0 4 Werpers-resultaten De Lange S.V.V. 15 X 3-sl-a.g; 3 X 4-wijd; 5 honkslagen tegen. Brocke en Swenneker Haarlem: 13 X 3 -slag; 6X4-wijd; 6 honkslagen tegen. In genoemd jaar had de gemeente Ket hel 128 gehuwde personen met huisgezin nen. d.w.z. met kinderen, waarvan het grootste gezin 8 kinderen telde. Vervol gens 147 ongehuwde personen, onderver deeld in 11 personen boven de 15 jaren, 9 weduwnaren en 27 weduwen. Tenslotte telde Kethel nog 31 hoofden van een ge zin zonder kinderen. Er was één eigenaar met 70 runderen, drie met 60, zeven met 50 enz. Het aantal paarden bedroeg 51, nl. één eigenaar met drie, 15 met twee paarden, en 18 met één paard. Ook werd een opgave van bet aantal schapen ver strekt. Betreffende de diverse bezitters van weidegrond wordt vermeld, dat er 3 eigenaren waren met 38 morgen land. Dan is er nog een lijst waarop de diverse beroepen, als schoenmaker, kledermaker, naaister, tapper enz. staan genoteerd. Ten slotte wordt nog vermeld, dat zich onder de ingezetenen 55 behoeftigen of be deelden bevonden en dat is, gezien de tij omstandigheden, geen hoog percentage. De minister van financiën wenste inge licht te worden omtrent de salarissen van de ambtelijke bedienden van de gemeen te Kethel. In de vergadering van 4 juni 1808 werd besloten op deze missive van de minister het volgende te antwoorden: de Schout genoot tot handhaving van de politie een salaris van 80 gulden, en als secretaris van deze gemeente 140 guldn De leden van het bestuur genoten jaarlijks ieder 20 gulden, terwijl de bode van het bestuur voor zijn te bewijzen diensten 36 gulden genoot. Meer ambten werden in Kethel niet vervuld. In de vergadering van 9 juli 1808 werd ter tafel gebracht een verzoekschrift van de gebroeders Jan F-rankszoon Cool en Johannts Franckszoon Cool, beiden in de Hervormde gemeente van Kethel gedoopt als zonen van Fra-nck Janszoon Cool en van Maria Jansdochter van der Velden, beiden te Kethel overleden. Deze twee broeders, die onder voogdij stonden van Cornells va-n der Snoek, Bastiaan van der Eijk en Willem Nicolaas Cool, wensten zelf hun affaire te mogen waarnemen, en ver zochten daarom aan het gemeentebestuur brieven van „veni detatis" of van meer derjarigheidsverklaring. De voogden ver zochten gunstig op bovenstaand verzoek te disponeren. Door het gemeentebestuur werd besloten het verzoek in te willigen, en deze brieven van „veni detatis" bij de landdrost van Maasland aan te vragen, want deze had daarover te beschikken. In de nu volgende vergadering van 20 augustus 1808 kwam aan de orde een schrijven van de landdrost van Maasland, waarin gevraagd werd een opgave van arme kinderen met opgave van hun ouder dom. Uit de historie is bekend, dat keizer Napoleon veel manschappen nodig had, en deze doorgaans recruteerde uit de di verse arm- en weeshuizen van ons land. Doch daarover in een volgend artikel. L.A.ABMA. Zoals wij in een vorig artikel schreven, werden san het gemeentebestuur van Kethel dikwijls verschillende inlichtingen gevraagd, welke door het grootste gedeel te voor deze gemeente van belang waren en daarom dan ook na lezing voor notifi catie werden aangenomen. Enkele van deze gevraagde inlichtingen verdienen echter gememoreerd te worden, omdat zij het huishoudelijk bestuur van deze ge meente betreffen. En aldus werd in de vergadering van 7 mei 1808 voorgelezen een schrijven van de landdrost van Maasland, waarin inlich tingen werden gevraagd omtrent de sala riëring van de predikant en van de onder wijzer van Kethel. Het gemeentebestuur besloot op dit schrijven van de landdrost de volgende gegevens te verstrekken. De predikant ontvangt jaarlijks uit de kas van de Diaconie-armen 50 gulden, uit de kas van de Gereformeerde grote ar men 20 gulden en uit de kas va-n de Her vormde kerk 30 gulden, tezamen 100 gul den. Als kerkelijke bediende van de Her vormde gemeente wordt genoemd de schoolmeester. Deze ontvangt jaarlijks uit de kas van de Hervormde gemeente voor het waarnemen van de post van voorlezer en voorzanger gedurende de godsdienstoefening een somma van 64 gulden, voor het zetten van stoven en bezorgen va-n vuur in de kerk 11 gulden en voor het schoonhouden van de kerk 20 gulden, te zamen 95 gulden. Vervolgens werd nog medegedeeld, dat genoemde schoolmeester uit de gemeentekas 72 gul den, uit de kas van de Gereformeerde gro te armen 24 gulden en uit de kas van de Diaconie-armen 16 gulden ontving te za men 112 gulden, zodat het salaris van de ze Kethelse onderwijzer 95 en 112 of 207 gulden bedroeg. Hieraan werd nog toege voegd, dat deze onderwijzer uit 's lands kas geen enkele bijdrage genoot. Een en ander zal wel verband hebben gehouden met de nieuwe en eerste Schoolwet van 23 april 1806, welke pas in 1808 werd ten uitvoer gelegd. Dan zij nog opgemerkt, dat het schoolgebouw een bezit was van de Hervormde gemeente, en de titel had van Openbare Lagere school, dus geen school alleen voor Hervormden was. In de vergadering van 24 mei 1808 werd een erfkwestie aan de orde gesteld naar aanleiding van een rekwest aan het ge meentebestuur gericht door twee diaconen van de Hervormde gemeente van Kethel, nl. Pieter van den Akker en Dirk Borst. Zij deelden in dit rekwest aa n het g e- meentebestuur mede, dat zij in hun kwa liteit als diaconen van de Hervormde ge- Onder .grote belangstelling van de gehe le Haven-parochie heeft pater Re gin al dus Berendsen O.P. gisteren zijn zilveren professiefeest herd-acbt. Hij ds in januari 1956 naar Schiedam gekomen en het is wel gebleken, welk een grote plaats deze priester in de loop van enkele jaren bij de parochianen en 't katholieke verenigings leven heeft weten in te nemen. Met assis tentie van zijn confr. de paters W. Mar- celis en L. va-n Elburg heeft de jubilaris de® morgens in tegenwoordigheid van zijn familie en een grooit aantal parochianen een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Het hoofdaltaar was in een ware bloementuin herschapen terwijl het zangkoor door, onder leiding van de heer J. Ranke de Missa Pontificalis van Nieland op voortreffelijke wijze uit te voe ren, de nodige luister wist bij te dragen. Tussen de middag wa-s er voor de pa rochianen aan de pastorie gelegenheid pater Berendsen O.P. geluk te wensen; van welke -gelegenheid dan bok druk ge bruik werd gemaakt. Voor zover dit in de afgelopen week n-og n-iet is geschied zal het feest in intieme kring doo-r de vereni gingen en jeugdorganisaties, waaraan de jubilaris verbonden is, nog nader ge vierd worden. meente alimenteerden Jannetje van Man- nekis, weduwe van Joris Hogendam. dochter van Elisabath van der Strijp, in haar leven weduwe van Hendrik van Man. nekis, gewoond hebbende en overleden in Oud Mathenesse. Deze overleden weduwe had in haar tes tament gepasseerd 3 december 1806 voor de te Schiedam residerende Notaris Ja" cob Gagestein bepaald, dat haar dochter Jannetje van Mannekis, weduwe Joris Hogendam, slechts een simpele legitiems portie van haar na te laten goederen zou ontvangen, zijnde 400 gulden welke binnen zes weken moesten worden opgevraagd- De executeurs van genoemd testamem hadden oen verklaring afgelegd dat Z11 in de uitkering bewilligden. Beide diaco nen verzochten dan ook aan het gemeen tebestuur machtiging de toegezegde 400 gulden in ontvangst te mogen nemen, wel ke machtiging aan diaconen werd ver leend. Een volgende informatie van de land drost van Maasland had betrekking oP de bevolking van Kethel, op het bedrijf van de veeteelt, en hoe groot de diverse weiden waren. Daarvoor waren lijsten aangelegd, waarop de gevraagde inlich tingen door het gemeentebestuur moesten worden ingevuld. Aan deze lijsten hebben wij het volgende ontleend: Tijdens het noodweer van zondagoch tend is de bliksem ingeslagen in dc toren van de Frankelandse kerk. Toen dc kos ter het Angelus wilde laten luiden, bleek hem, dat de stoppen in het schakelbord geheel verpulverd waren en de installatie weigerde. Bij een nader onderzoek, da* werd ingesteld door dc heer L. A. van Geloven, kwam nog vast te staan, da' ook op het oor een schakelbord niet meer werkte. In de pastorie was de radio on klaar gemaakt. De blimsemafieider op de toren was juist twee jaren geleden geheel vernieuwd. Ze bestaat uit drie fazen. In een er van is het hemelvuur afgeleid, waardoor de gevolgen van de bliksemin slag sleehts op enkele punten in de leiding van kerk en pastorie merkbaar was. Er is verder geen schade aangericht. De Vlaardingseweg zal met ingang van 24 september t.m. 6 november op maan dag t.m. vrijdag van 7 tot 17 uur en zater dags van 7 tot 12.30 uur wegens herstel werkzaamheden, gesloten zijn voor alle rij verkeer, of zoveel korter of langer als de werkzaamheden mochten eisen. Twee uitstekende, constant gesloten verdedigingen drukten hun stempel op de door veel toeschouwers bezochte ontmoeting SVVExcelsior. Jam mer, dat heeider aanvalaspel lang niet in staat was tegen deze superioriteit een rol "van betekenis te spelen. Want daardoor kreeg de wedstrijd een enigszins eenzijdig karakter. Vooral de aamvalslinie van de Rotterdamse roodbroeken, waarvan toch een zekere roep was uitgegaan, viel hitter tegen en maakte met het veel te kort gehouden spel geen enkele kans tegen de sterke SW-defensie, die geen zwakke plek bevatte. De rood groene aanval, hoewel wat gevaarlijker, ook al door een hetere bezetting van de vleugelplaatsen kon evenmin een opening vinden en een over treding van Van Veldhuizen, die Van Pelt eenmaal te zwaar 'attaqueerde, was oorzaak dat SVV wist te scoren, hetgeen tegen aller verwachting in, voldoende was om uiteindelijk te zegevieren. Na een tastend begin van de Rotter dammers kwam S.V.V. door Maltha tot een eerste schot, na goed werk van Köne- mann op de rechtsbuitenplaats. Het goede voedende werk van Wink en Hekman bracht S.V.V. wat meer in de aanval, maar de veelal op één lijn opererende We plaatsen hier nog een foto van het transport van groot formaat, dat door onze stad plaats vond. Men ziet hier een der onderdelen van de voor de Koninklijke Ned. Papierfabrieken te Maastricht, bestemde installatie in 'n „bottleneck" op de hoek Oostmolenslraat-Molen de Noord Excelsiorverdediging lokte de meeste ac ties in de buitenspelval. Een foutieve uittrap van Den Hertog, die de bal tegen Van Veldhuizen trapte schiep even groot gevaar. Van Hees wist daaruit een hoekschop te forceren, waar uit Van Pelt fraai rakelings over knal de. De nauwelijks gevaarlijke Rotterdamse aanval wist Tap in de eerste helft slechts éénmaal door een inzet van Corpeleijn te benaderen. Nadat Van Pelt in de 35ste minuut, een offside goal had weten te fabriceren be ging Van Veldhuizen in de 39ste minuut een overtreding tegen de naar de bal springende Van Pelt in het strafschopge bied. Scheidsrechter Veldhuizen bestrafte dit met een indirecte vrije schop. Na enig geharrewar tikte Könemann daaruit de bal listig naar Van Pelt, die Den Hertog met een fikse dreun verraste (1- Töt aan de pauze hield S.V.V. het betere spel en de stijlvolle Rotterdamse doel man moest -nog tweemaal al zijn talen ten tonen eenmaal op een schot van Van Pelt. dat hij fraai overtipte en vervolgens op een voorzet van dezelfde, die hij zeer spectaculair onderschepte. S.V.V. bleek na de hervatting het Rot terdamse spel volkomen door te hebben en legde daarom tactisch het accent op de verdediging. Hoe ijverig Van den Pol der en Delwei ook werkten steeds strand den hun pogingen op Wink, Hekman en Van Kampen of leden schipbreuk op de te kort en tempeloos spelende Slaven burg en Slui Ten einde raad werd na een kwartier de roodbroekenaanval gewijzigd. De vol komen falende midvoor Van Oort werd naar de buitenplaats verwezen, waarna Corpeleijn naar de andere vleugel ver huisde en Slui de midvoorpositie innam. Hetgeen evenmin zoden aan de dijk zette S.V.V. dirigeerde midvoor Corbeau even eens naar een buitenplaats en liet Köne mann tegen de uitstekende spil Den Her tog in het krlit treden, die ook hem ech ter geen enkele vrije kans toestond. Tot aan het einde stond verder Tap in de belangstelling, schoten van Damen en Slavenburg stopte en een meesterlijke redding op een knal in de hoek van Corpe leijn. De wethouder voor sportzaken, mr. P. van Bochove heeft naar aanleiding van de vergadering, die voor hedenavond door de S.B.L.Ó. in Hotel Beijersber.gen is belegd, aan het bestuur daarvan een uitvoerig schrijven gezonden, waarin hij bezwaren maakt tegen het voorge steld wordende reorganisatie-schema. Wegens gebrek aan plaatsruimte kun nen we dit schrijven niet in zijn geheel opnemen. Het is trouwens meer een in terne kwestie. Naar mag worden aan genomen, zal het bestuur van de S.B.L.O. het hedenavond ter kennis van de aanwe zige vertegenwoordigers der verenigingen brengen, zodat aldus "de finesses van de kwestie, waarom het gaat. n.l. de juiste organisatievorm van de op te richten Sportraad, ongetwijfeld in het verslag tot hun recht zullen komen. Tijdens het hevige onweer op zondag morgen heeft de heer P. C. in de boven woning in de Bellstraat no. 6 een won derlijke overstroming gehad. Uit de af- voeropening van de aanrecht in de keu ken kwam het water plotseling met een stevige straal omhoog spuiten. Het was vies rioolwater, dat niet alleen de bak van het aanrecht vulde, maar ook ovef de vloer van de keuuken liep. Ook bii de beneden-buurman, de heer H. B. In kwam op dezelfde wijze het water te voorschijn en ook hier dreef de keuken van het vieze water. De oorzaak wordt gezocht in de blik sem. die in een rioolput geslagen zal zijn' waardoor een kleine ontploffing in d« rioolbuis moet zijn ontstaan. De K.A.V. stad houdt hedenavond gebouw Arcade zaal 6 voor haar 1®' den een belangrijke vergadering. De lede*1 wordt verzocht allen tijdig aanwezig te zijn. De vergadering 'begint om 8 uU»-- Breng gerust uw vrienden mee. Het Bestuun De aanhoudende regen van dit week einde is de oorzaak geweest van e®" groot aantal verkeersongelukken. Bij politie kwamen meldingen binnen va niet minder dan 19 verkeersongevallen' een ongekend hoog aantal voor «e.^ weekeind. En daarvan zijn er elf gev»1' len direct te wijten aan slippen op h® gladde wegdek. Gelukkig is de materi®1^ schade nergens erg groot geweest, ter wijl er ook weinig verwondingen opgelopen. Het ergst is het nog afgelopen met 0 heer J. M. uit Papendrecht, die met z11 bromfiets slipte op de Vijfsiuizenbrug cg bij de val een lichte hersenschudding opliep. Hij is door de G. G. en G. D. naat het Coolsingelziekenhuis ovengebrac" maar kop later naar huis worden ve Zondagmiddag is in het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam overleden in de leeftijd van 46 jaar, de heer H. Wijsbroek. Sinds 1939 was de heer Wijsbroek kassier aan de Boerenleenbank te Kethel. De be grafenis zal donderdag plaats hebben. voerd. Het meest spectaculaire ongeval was.,, „ketting-aanrijding" op de Rotterdam^ dijk zaterdag om 1 uur. Daar stond eg[1 file auto's te wachten, omdat door ongeluk de weg was geblokkeerd, van tegenovergestelde richt 'n vracht^ gen aankwam, bestuurd door M. J- te, Deze remde voor de drukte en sl'PJje Zijn wagen kwam tegen een auto op. r weer een auto ramde en deze kwam f tegen een scooter aan. De schade 01 beperkt tot wat flinke deuken. Door de jeugdbrigade van de P° 1 j4 zijn zaterdag vier jongens van 1" w.reO jaar aartgehouden, die in het bezit w_a van een breekijzer en die dn de O!' bouw in Nieuwland aan het sloped geweest, waarbij wat schade is aa ie richt. De baldadige jongens zijn aa lUl- kinderpolitie overgegeven. De ouders len de aangerichte schade moeten den. Een kwaadaardige hond van het b ie type heeft zaterdag C. J. W., aueP Rldderkerksestraat liep, aang*rn eeo en in het been gebeten. Deze wond aan het been. terwijl zijn K is beschadigd De eigenaar van de is onbekend gebleven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2