FE1JEN00RD VOERDE WEER WONDERLIJKE TONELEN OP MVY had na de derde goal geen verweer meer Oostenrijks elftal kwam reeds zondagavond in Amsterdam Appel was wanhoop Twee kopstoten doorkruisten technisch Haags overwicht Grillige F ortuna's tegelijk n glorie wmm STADION-DERBY IN AMSTERDAM Argauer en Dienst moeten niet met sprookjes komen Kampioen '56 Rapid ook nu aan de kop Argauer: „Wij beschouwen ons als vrienden" Rijvers animator van beslissend offensief ADO VOND IN GELEEN ZIJN WATERLOO veld geveegd (9-2) Keeper Belski doet De Munck vergeten Engelsman Ellis leidt Nederland-Oostenr ij k Zebra's veroverden op Zwarte Schapen hun eerste volle portie „haver" MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 PAGINA VOETBAL IN BELGIE o §r» MMi Chelsea ook op schot ADO en Sparta leden hun eerste nederlaag TrriENER GESCHICHTEN mogen dan YY in muzieknoten wel aardig klinken, wanneer Joseph Argauer, de trai- j "er-coach van het Oostenrijkse nationale yoetbalelftal, zijn „Geschichten" vertelt, "omt er blijkbaar weieens een dissonant 'e voor. Herr Argauer heeft het zaterdag avond in een uitzending van het Neder- 'andse televisie-journaal (met name in een Wenen opgenomen film-interview) ge resteerd te verklaren, dat het Neder- iandse publiek met betrekking tot de wed- ?tryd OostenrijkNederland van 25 mei te Wenen onjuist door de Nederlandse "ers is voorgelicht. Herr Argauer vond, dat het destijds wel "hard" geweest was, in voetbaltaal zou "ten kunnen zeggen „op het mes", maar "iet scandaleus. Indien er in Nederland een „atmosfeer" zou heersen, aldus Herr ■^egauer, dan is dat alleen de schuld van *'e Nederlandse pers, die de feiten ver waaid heeft. Volgens hem was er geen sPrake van, dat er in Wenen op die 25e "lei een „onverkwikkelijke atmosfeer" zou hebben geheerst; en het zou hem, Argauer, Verbazen, als die atmosfeer er in Amster dam wel was. •.Ik ben teleurgesteld", aldus Argauer, "dat de Nederlanders blijkbaar een slechte j '"druk van het Oostenrijkse voetbal heb ben. Ons elftal zal bewijzen, een fatsoen- 'Üke tegenstander te zijn. Natuurlijk zal het ervoor vechten, want het gaat om een belangrijke inzet". In hetzelfde NTS-journaal was ook Hienst aan het woord: „Ik ben zeer ver wonderd, dat men maanden na de wed strijd er nog altijd een affaire van tracht ie maken. Het Oostenrijkse elftal zal in Amsterdam bewijzen, een faire, fatsoen- Hike partner te zijn". En ook Herr Dienst "resteerde het om te verklaren, dat het Nederlandse publiek onjuist over de wed strijd in Wenen moest zijn voorgelicht En tenslotte Van der Hart, aanvoerder Van de Oranje-ploeg: „Ik heb alle ver bouwen in de scheidsrechter voor woens dag" (blijkbaar nu vaststaat dat het een Engelsman is). Hij zou zich netjes gedra gen, al zal het misschien hard tegen hard Kaan. Maar wat dat betreft, sta ik mijn man." Eerder hadden zowel Dienst als Van der Hart in een dagblad-interview ver- 1 hlaard, bereid te zijn alles te vergeten en 'e vergeven (van Dienst zijn grove, on sportieve spel, van Van der Hart de on heuse bewoordingen waarin onze captain K'eh na de wedstrijd had uitgedrukt). Van der Hart besloot het NTS-interview: „Als Dienst bereid is tot vergeten en vergeven, Waarom zou ik het dan niet zijn? Tot zo ver dat. Maar de heren Argauer en Dienst moe ten ons geen sprookjes gaan vertellen. De Wedstrijd in Wenen was precies zo hard, het spel van Dienst precies zo grof, het Publiek precies zo hysterisch, heel het Oostenrijkse optreden precies zo onspor tief, (|e scheidsrechter (Herr Schmetzer) "et zo misselijk en de penalty precies zo onrechtvaardig als in de Nederlandse hranten d.d. 27 mei is beschreven. En niet anders! En wanneer de heren Argauer en Dienst naar Amsterdam zijn gekomen met de be doeling hier een gave sportieve partij te homen spelen, dan héél graag. Van het Nederlandse publiek zullen zij geen last hebben. En dan zullen ons ook de tafere len bespaard blijven, zoals wij die in ons blad van zaterdag nog in foto's hebben m"eten afdrukken. D'e foto's logen ook niet! G. Ptn. Dit plaatje is niet zozeer gemaakt om het schot van Feijenoords rechts binnen Meerman rechts) op het MVV-doel te vereeuwigen, als tvel om de trotse lichtmast waarvan de bouw het hoogste punt heeft be reikt: de eerste van de vier masten die dit jaar nog zullen branden en reeds avondwedstrijden in het Feijenoord-stadion zullen verlichten. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Belgische competitie luiden: AnderlechtBerchem 51, BeerschotR.C. Mechelen 42 AntwerpGantoise 55, F.C. LuikUnion St.-Gillis 1>3, StandardTilleur 41, C.S. V-erviersLierse 00, O.C. Charleroi Daring C.B. 21 Sint TruidenWaterschei 4—3. Na de vierde week van de Belgische compe titie heeft Standard de leiding met 8 p., gevolgd door Olympic (Charleroi) en Anderlecht met ieder 7 punten. Onderaan staat Tilleur F.C. zon der een gewonnen wedstrijd. Een 36-jarige Italiaan, Giovanni de Gio vanni is tijdens een auorace nabij Acqui Therme (Italië) met een Fiat 500 veron gelukt. Zijn co-equipier, evenals Giov.annl een Siciliaans journalist, werd gewond. KERKUM, versterking AMSTERDAM, zondagavond. ..Waar is Dienst waar is die man?". Deze nogal vijandig klinkende vraag van e®n klein mannetje was de enige wanklank zondagavond bjj de aankomst van het Oostenrijkse voetbalelftal op het Centraal Station van Amsterdam, maar "ht inannejte werd al spoedig naar de achtergrond verdrongen door de vele "■ndere belangstellenden op het perron. Dienst had gedaan of hij niets hoorde en had vriendelijk de handen geschud van de vice-voorzitter van de K.N.V.B. de heer J. J. Egberts en van secretaris-penningmeester Lo Brunt. Zes of zeven corners voor Feijenoord, maar wel tien voor MVV, dat in de éérste helft nog van geen Rotterdamse wonde ren had willen weten. De Maastrichte naren hadden in de wei van Bas van Krimpen twee spelers rondlopen: Rutten en Van Wissen, die een bij vlagen gran dioze Rijvers de rol van ster van het veld betwistten. Van Wissen was overal, brak tientallen Feijenoord-combinaties, won tientallen duels, was heer en meester in het middenveld, waar Bak en Osterholt bij Feijenoord de plaatsen van Steenber gen en Van Woerden hadden ingenomen. En bij de opbouw van de Limburgse attaques demonstreerde Rutten een impo nerend complete partij voetbal, in zijn balbehandeJing, in de combinaties die hij met Vroemen en linksbuiten Ummels opzette èn in de vervaarlijke schoten die hij uit alle standen op het doel van Onderstal los liet. Onder leiding van deze twee animators had MVV het doelpunt, waar mee Feijenoord reeds in de 2e minuut de score had geopend, met een krachtig offensief beant woord. Dat doelpunt was van Meerman, na een magnifieke combinatie tussen Rijvers, Moulijn en Van der Gijp en na dat Van Dijk zich in de slagvaardigheid van Meerman had vergist. MVV had in dezelfde minuut reeds een penalty kun nen opeisen, toen Rutten door Kerkum in de rug werd geduwd; de corner die eruit volgde, was bijna even gevaarlijk, want het schot van Van Wissen verplicht te Brilleman tot het risico van een hersen schudding en de daarop afgevuurde kogel van back Verdonschot werd op zijn weg naar het doel slechts door.... de rug van Rutten gestuit Ofschoon rechtsback Kerkum, in zijn eerste wedstrijd sedert de knie-operatie van maanden geleden, meteen weer al zijn karakteristieke onverzettelijkheid in de strijd wierp en zijn heropstelling zeker een nieuwe versterking was van de Feijenoord-verdediging, waar ook Hans van der Hoek alweer beter op dreef komt, sneden de combinaties Rutten—Vroemen —Ummels toch herhaaldelijk door die verdediging heen. Vooral de schoten van Rutten zelf eisten van Onderstal alle met fortuin doorspekte capaciteiten en bij een diagonale schuiver van de weer door Rutten vrijgespetf de Ummels was zelfs de assistentie van de paal nodig. De gelijk maker kwam echter over de andere wing, toen rechtsbuiten Coenen zich op een verre pass van Van Wissen losmaakte van Brilleman en in de 15e minuut beheerst inschoot: 11. MMV's overwicht werd nu nog sterker, opnieuw ging van schoten van Rutten en (Van onze speciale verslaggever). FEIJENOORD-STADION, zondag FEIJENOORD heeft in de eerste twintig minuten van de tweede helft tegen MVV weer een serie wonderlijke toneeltjes opgevoerd, zo wonderlijk, dat de Maastrichtse verdediging eigenlijk een compliment toekomt voor het feit, dat er in al die twintig minuten nog maar één doelpunt werd gescoord. Ronduit briljant voetbal speelde de Feijenoord-voorhoede toen weer en ook stérkere backs dan Stevens en ouwe Harry Verdonschot zouden daarbij door de knieën zijn gegaan. Het was een bevlieging en het leverde slechts één doelpunt op, maar dat éne doelpunt was juist genoeg om de strijd te beslissen. MVV, vlak voor de rust reeds aangeslagen toen Feijenoord helemaal tégen de veldverhouding in een 21 voorsprong had genomen, had na de 31 voltreffer van Cor van der Gijp geen verweer meer. Zelfs de twee Maas trichtse uitblinkers Ruiten en Van Wissen hadden toen hun overtuiging ver loren. En al namen de gasten in het laatste kwartier opnieuw het spel in handen, in feite waren zij toen al lang en breed verslagen en zij hadden die nederlaag ook reeds erkend. Doelman Vrijhof had met evenveel wonderen van doehnanskunst de Rotterdamse wonderen van individuele techniek en verbluffend zuiver combinatiespel beantwoord, toen in de 20e minuut ook hij zich gewoirfien moest geven. Het gebeurde bij de zoveelste, de zesde of de zevende, corner, die Feijenoord in die tweede helft afdwong. Meerman stuurde de bal scherp voor het doel, Meijers kopte in, wel kon Vrijhof het leer keren, maar hij tikte het juist voor de voeten van Cor van der Gijp, die van korte afstand onmiddellijk terugschoot. En nog vóór Vrijhof zich van zijn duiksprong had hersteld, vloog het leer in de touwen: 31. Ummels groot gevaar uit, Hecht knalde rakelings over. En bovendien zaaiden de verre uittrappen van Vrijhof keer op keer verwarring in de Rotterdamse defensie, die zich slechts ten koste van tien corners kon handhaven en daarbij zélfs de assistentie van Rijvers en Cor van der Gijp nodig had, toen de bei<}e MVV-bacün aan het bombardement deelnamen. Maar tóch had de Maastrichtse voorhoede er gens een zwak punt, dat zij heel dat overwicht en al dat constant goede spel niet in meer treffers kon uitdrukken. Aan de overkant reageerden Moulijn en Van der Gijp vaak niet pittig genoeg op de passes die Rijvers en Meijers in de vrije ruimte stuurden, maar desondanks kon Vrijhof wel een paar maal de han den uit de mouwen steken, o.a. nadat Van der Gijp een duel met Van Wissen had gewonnen en zijn manoeuvre besloot met een verrassend centertje op Meijers, die z-o hard en onverwachts vuurde, dat Vrijhof zich in de stomp-met-één-vuist bijna verrekte en met het hoofd tegen de paal smakte. Maar de MVV-aanvallen bleven veel talrijker, veel dreigender ook. En toen viel ineens dat doelpunt van Rfjvers, toen iedereen dacht dat het al lang rust moest zijn. De goed leidende scheidsrechter La Croix had alle onder brekingen voor lichte blessures (Um mels was o.a. een keer door Kerkum aan het hoofd geraakt) keurig bijge houden en liet na de drie kwartier nog een minuut of vijf doorspel en. In de laatste van die extra minuten werd MVV in feite verslagen. Rijvers sprintte op een pass van Meijers ineens tussen twee tegenstanders door en schoot on danks het dubbele gewicht op zijn hielen prachtig in, een lage schuiver, waar Vrijhof geen schijn van kans op had: 21, tégen de veldverhouding in, maar voor de uitslag beslissend Want toen Feijenoord ter bekroning van zijn offensief in de tweede helft ook nog een dèrde doelpunt scoorde, had MVV geen verweer meer. Feijenoord lanceerde dat offensief in zijn éigen kleuren. In het wit gestart hadden de gastheren, na de stortbui' die vlak voor de rust de 40 000 toeschouwers als haringen in een ton opeen had geperst onder de overkappin gen. in de rust blauwe reserve-shirts aangetrokken, maar omdat ook MVV droge tunieken had omgord en van rood op paars was overgegaan, moest Feijen oord zich op last van de heer La Croix opnieuw gaan verkleden en toen kon het zonder bezwaar in zijn eigen rood-wit aantreden. Dat rood-wit triomfeerde daarna over alfe linies. Kees Rijvers was de grote animator, de man die openingen zag cn met geraffineerde passes ook schiep. Vaak met de simpelste centers trok hij de MVV-linies aan flarden. In die openingen reageerde Cor van der Gijp, door Meerman op de spits van de aan val afgewisseld, nu veel agressiever. Op de linkerwing bracht Moulijn nu zijn bewaker Stevens tot jammerende wanhoop (later ging Coenen backen, maar ook hij was kansloos tegen de kwik- j zilverige dribbels waarmee Moulijn bal op bal vrijspeelde). En op rechts had de ervaren Verdonschot op het gladde veld j geen greep meer op het gemak en de handigheid waarmee Meijers hem pas seerde. Zelfs terrier Van Wissen werd weggespeeld en er groeide voor het MVV- doel een barre paniek. Nauwelijks had Vrijhof een kopbal van Meerman van de doellijn weggetikt en nóg twee andere reeds zeker schijnende treffers voor- j komen, toen in de 20e minuut ook hij geen verweer meer had en Van der Gijp de I beslissende 31 goal scoorde. Daarmee was MVV knock-out. Wel ging j Van Wissen nu naar voren en namen de gasten in het laatste kwartier het offen sief weer over, maar er zat geen over tuiging meer achter. Feijenoord speelde nu veel vrijer, legde zich iets meer op de verdediging toe, zag een vrije trap van Hecht via de lat over gaan maar kon de overwinning vrij gemakkelijk vast houden. Bram Appel was gisteren voor Fortuna '54 weer goud waard. Met twee ouderwetse kopstoten doorkruiste hij het overwicht, dat een knap spelend ADO in technisch opzicht op de Limburgers had. Die twee kopstoten betekenden voor Fortuna '54 de eerste overwinningvoor ADO de eerste nederlaag. En zo gaat hier die eerste kopstoot, door Appel beter getimed dan door keeper Kok en spil Jans, in de Haagse touwen. Argauer achteraf toch niet zo ontevreden. „We speelden daar op een slecht veld. kregen ongelukkige doelpunten tegen, maar toch ging het over het geheel ge nomen vrij goed en het geeft ons alle hoop op een goed resultaat tegen Neder land". Toen gingen de Oostenrijkers snel naar hun hotel, want er stond nog een bio- scoopje op het programma. »,Wij komen als vrienden en hopen als ^Tiend'en ontvangen te worden", hiermee "egroette de samensteller van het elftal Joseph Argauer de Nede'rlandse officials. "Het zal woensdag ongetwijfeld een zwa- re strijd worden, maar wees er van over- ^bigd, dat er sportief gespeeld zal wor den" aldus Angauer en hij vervolgde: "Er is destijds veel te veel drukte ge haakt na die wedstrijd in Wenen, maar onze doelman Sc'hmied zes weken na •Üe wedstrijd no,g niet kon spelen wegens ?e botsing met Van Melis, is door de--- 1 I Nederlandse pers volkomen genegeerd. IVLailCtteSter Ylty V311 liet rtaar goed, daar zullen we thans ook niet J "leer over praten". Het Oostenrijkse gezelschap bestaat uiit personen, ni. 17 spelers en 8 officials. Reisleider is de vice-president van de Oostenrijkse voetbalbond, de heer Rau- soher de zeventien spelers zijn: Dienst, Schmied, Zemann, Kozlicek, Halla, Hasenkopf, Happel, Swoboda, Hanappi, Holler, Riegler, Buzek (weer geheel fit), Hoerner, Haummer. Senekowitseh en Ko- tvazk die als laatste is opgenomen in de ®®oeg. Wanneer het elftal samengesteld wordit? Rrgauer keek geheimzinnig. Het zal Waarschijnlijk pas woensdagmorgen op gesteld worden en misschien zelfs wel pas Wak voor de wedstrijd. Over de wedstrijd tegen Zuid-Slavië Netleden week zondag in Belgrado, was Er Is dit weekeinde vlot gescoord in dc eerste divisie van de Engelse Lea gue: in elf wedstrijden werden 52 doel. punten geproduceerd, een moyenne van bijna vijf per wedstrijd. Produk- tief waren vooral West Bromwich Al bion, vierde in de rangschikking, en Chelsea's jeugdige formatie. West Bromwich Albion won met 9 3 van Manchester City, een opmerke lijke score voor het Britse topvoetbal. Zes der doelpunten werden in de tweede helft gescoord, rechtsbuiten Frank Griffin was met drie treffers de schotvaardigste speler. De oorzaak van het falen van Man chester City deze week verloor de ploeg ook reeds met 61 van Preston Nort'h End is, volgens de Engelse voet- baldesfcundigen, de nieuwe tactiek, die het team in dit seizoen toepast: twee spe lers, naast elkaar opgesteld, in het cen trum van de verdediging. De defensieve kracht is niet, zoals men had verwacht, vergroot integendeel, de structuur van de ploeg werd er juist ernstig door aan getast. Chelsea stuitte in de wedstrijd tegen Burnley op weinig tegenstand: vijftien spelers van Burnley ligen het griep op bed. Elk der spelers van de jeugdige, be weeglijke voorhoede van Chelsea scoorde tenminste één doelpunt. Opmerkelijk was het niveau van de wed strijden op dit weekeinde. In vrijwel alle duels werd zeer goed spel gedemonstreerd. Verwacht wordt dan ook, dat de publieke belangstelling, die dit jaar aanmerkelijk geringer is dan in voorgaande jaren, weer zal stijgen. De uitslagen van de wedstrijden Ipiden: Eerste divisie: Birmingham City Preston North End 31, BlackpoolAston Villa 11. ChelseaBurnley 6—1, Leeds United— Bolton Wanderers 21, Leicester CityWolver hampton Wanderers 2—3, Luton TownEverton 01, Manchester UnitedArsenal 42 Ports mouthNottingham Forest 14 Sunderland Newcastle United 20, Tottenham Hotspur Sheffield Wednesday 42, West Bromwi Al bionManchester City 92. Tweede divisie: BarnsleyMiddles brough 11, Blackburn RoversDerby County 3—1 Bristol CityDoncaster Rovers 22, Car- Zonniwite lach te voorsclltin, toen hl! diff City—Charlton Athletic O—3, Grimsby Town s J - Huddersfleld Town 4—1 Ipswich Town—Bris tol Rovers 32, Liverpool—Leyton Orient 30, Notts CountyLincoln City 10, Sheffield Uni tedSwansea Town 22, Stoke CityRother- ham United 44, West Ham UnitedFulham 13—2. Blauw Wil heeft de derby van het Olympisch Stadion gewonnen en een joviale Herman van Raalte feliciteert uitbundig de Surinaamse Zebra- linksbuiten Sparendam, die in deze zege zo'n belangrijk aandeel had. (Van onze sportcorrespondent). GELEEN, zondag BRAM APPEL heeft zijn naam verbonden aan de eerste overwinning van Fortuna '54, die tevens de eerste nederlaag van ADO na vier achtereen volgende overwinningen betekende. De lange, uit spier cn been bestaande Fortuna-iniövoor scoorde beide Limburgse doelpunten en het waren beide daverende kopballen, waarmee hij een overigens weinig geplaagde keeper Kok voor een voldongen feit plaatste. Bram Appel, die zelf bekent, dat met het stijgen der jaren zijn reactievermogen terugloopt, is en blijft een grillige speler, in de ene minuut brengt hij, zoals vandaag, een menigte van 16000 toeschouwers tot vertwijfeling door de wijze, waarop hij met zijn onbesuisd schieten een kans naar bet hiernamaals jaagt, maar luttele minuten later komt hij een paar daverende stunts ten beste geven, die diezelfde massa in de hoogste extase brengen. Hielp hij Fortuna de vorige week tegen Blauw Wit door een gevaarlijke crisis heen, vandaag was hij dus tegen ADO weer matchwinnaar en dit terwijl ADO voetbal van veel betere kwaliteit ten beste gaf dan zijn Geleense tegenstander die alweer met een andere voorhoede in hei veld was verschenen maar die in Jongen en Couwenberg twee falende binnenspelers bezat. Wat liep die ADO-voorhoede in de eer ste helft toeh lekker door de Geleense verdedigingslinie heen, zodat Cor v. d. Hart en zijn secondanten voor schier on oplosbare problemen kwamen te staan. Theo Timmermans en Clavan lanceerden haarfijne passes, die dwars door de Ge leense defensie sneden en aan Schuur man, uitermate handig, aan Den Engelse en ook invaller Haak goed besteed waren. De eerste de beste Haagse aanval was als een klaroenstoot, die de Geleense ver dedigingsmuur deed ineenstorten en op een haar miste toen Clavan het Fortuna- doel. Drie corners leverde het Haagse openingsoffensief op en bij de derde cor ner joeg Haak het leder over de lat. Het aanhoudend Haagse offensief, waarvoor Wim Timmermans en Jansen op een onbestreden mid denveld de grond slag legden, werd even doorkruist door 'n uitval van Fortuna, waarbij Bram Appel na een voorzet van de buitengewoon spe lende Carlier zijn eerste kans kreeg enverknoeide. Die Haagse through passes, zij waren om van te smullen en toen Clavan dan dacht zo'n ADO- combinatie, waarop ledereen in de Ge leense verdediging geen antwoord had, met een doelpunt te kunnen beslui ten, tikte hij het leer tegen de paal aan, na eerst nog doelman Belski te hebben omspeeld. ADO bleef de schoonheidsprijs voor zich opeisen en na een kwartier namen de Hagenaars inderdaad op verdiende wijze dc leiding, Schuurman lanceerde Den Engelse met een scherpe pass, voor geen Fortuna-verdediger te bereiken en ook Belski was toen een geslagen man. Het Haagse spel bleef in alle opzichten beter dan van de thuisclub, en ook individueel deden Schuurman, Clavan en Theo Timmermans voortreffelijke dingen. SCHUURMAN, wordt een prima middenvoor Schuurman was zeer beweeglijk, strooide rechts en links zijn passes uit en noopte Cor v. d. Hart en de zijnen tot voort durende voorzichtgheid. Munsters en Notermans de laatste was slecht op dreef en kwam pas tegen het einde los bleven achter in de verdediging hangen zodat het middenveld steeds voor Wim Timmermans en Jansen bleef. Met scherpe passes, met korte en lange stoten, met listige switches bleven de Hagenaars op het Geleense doel afgaan, maar er waren twee mannen in de defensie, die een scherp oog hadden in de te voorschijn ge roepen situaties: linksback Pieneman en keeper Belski, die De Munck totaal doet vergeten. Als een poppetje in een doosje dook het Pienemanneke telkens op het juiste ogenblik op om zo'n feilloos lopen de Haagse combinatie te verstoren en als het Haagse blnncntrio dan toch tot enkele meters van Fortuna's doel was genaderd, wierp Belski er zich oiwerveerd tussen en gaf aldus voor de rust enige briljante safes weg. Terwijl ADO Keef hopen een bres ln de Gcteense verdediging te kunnen schieten, maar Van der Hart een zeer tactische partij ten beste gaf en mees ter van de situatie bleef, kwam in de 32e minuut de gelijkmaker, die de Hage naars toch wel even een schok gaf. Jansen beging tegen Angenent een over treding en dat leverde voor de Geleen se rechtsbuiten vanaf de lijn een vrije trap op, waarbij hij de bal hoog voor het Haagse doel plaatste. Geen mannetje was bij Bram Appel te zien en onge hinderd stootte hij het leer met zijn hoofd hoog in de touwen: 11. Het prikkelde ADO's activiteit, Jansen en Timmermans dreven het reeds hoge tempo nog enige slagen op en op eenzelfde intelligente wijze als vóór de gelijlcmaker schoof de Haagse voorhoede het leer door de Geleense stellingen heen. Tweemaal wierp Belski zich weer op het leer toen Timmermans en Schuurman vuurklaar stonden. Met frisse moed zetten Fortuna en ADO de vijandelijkheden in de tweede helft voort en in de 6de minuut kwam Bram Appel tot zijn nieuwe heldendaad. Carlier gleed in de comerhoek fangs Seherpenisse en lanceerde een hoge voorzet. In zweefsprong strekte Bram zich naar het leer hoog in de lucht, hij had goed getimed en via zijn voorhoofd sprong het leer als een projectiel in de Haagse touwen. Er heerste geen verslagenheid of ver bijstering in de Haagse gelederen, al hoewel Theo Timmermans en de zijnen meer en meer op krachtiger tegenstand begonnen te stuiten. Alles of niets was het parooi hierna en de Haagse verde digers Seherpenisse, Jans en Jansen stel den zich ver in het veld op één lijn op. Kleiner werd het operatieterrein voor Fortuna, kleiner echter ook voor de Haagse aanvallers, die daarop meer en meer aan de fouten van hun kwaliteiten begonnen te lijden: te ver doorgevoerde combinaties en een geringe schotvaardig heid. Daartegenover begon Fortuna, terwijl het zijn mensen zoveel mogelijk in zijn doelgebied tezamen riep, een opportunis tisch spelletje ten beste te geven, dat niettemin levensgevaarlijk voor de scherp opgestelde Haagse verdediging was. Men trachtte vooral Appel en Carlier met lange passes te bereiken, van wie de laatste snelheid genoeg aan de dag legde om verrassende situaties voor het Haagse doel te scheppen. En terwijl men in het Haagse kamp nog het hoofd van spijt schudde over een kopbal van Timmer mans, die door de lat was gekeerd, rende Carlier weer langs de lijn, lanceerde een hoge voorzet, waaruit Appel het leer in de handen van Kok plaatste. Dit éénlijnige spcf van Fortuna's tweemanschap, eenvoudig, maar van een dodelijke bedreiging leidde ertoe, dat Carlier aan Appel nog twee kansen bood, waarvan men nn nog in het Lim burgse praat. Om de doodeenvoudige reden, dat Bram Appel op een paar meters van het Haagse doel staande kalm kon doelpunten, maar er de voor keur aan gaf al zijn kracht aan twee schoten te verspillen, die héél ver uit de koers raakten. De tijd veretreek en nog gaf ADO zich niet gewonnen, stootte in laatste instantie weer op Belski, die tenslotte -mUs de Haagse gelijkmaker voork'.v<ün toen Schuurman een vliegend scl>H afvuurde, waarbij de Fortuna-doelman de bal nog corner werkte. Het was het Laatste wat ADO in die allerlaatste minuten nog kon doen KNVB-secretaris Lo Brunt trok zijn '"7 de aankomst van het Oostenrijkse elftal op het C.S. te Amsterdam de veelbesproken Dienst begroette, Alle aanvankelijke bezwaren opzij schuivend, is de Oostenrijkse voetbal bond nu tweemaal zonder meer akkoord gegaan met de aanwijzing van een En gelse scheidsrechter voor de wedstrijd Nederland—Oostenrijk van a.s. woens dag. Nadat scheidsrechter Leafe wegens andere verbintenissen (Wales tegen Oost Duitsland) niet beschikbaar was gebleken, ging Oostenrijk akkoord met scheidsrechter Ellis, tegen wie men kort tevoren nog onoverkomelijke bezwaren had gehad. Naar wij zaterdag in het grootste deel onzer edities reeds konden melden, had de KNVB na ontvangst van dit bericht uit Wenen onmiddellijk contact met de En gelse voetbalbond opgenomen. Vandaar is nu uit Londen bevestigd, dat de heer Ellis voor a.s. woensdag vrij is en de invitatie om Nederland—Oostenrijk te leiden heeft aangenomen. En de hele scheidsrechter- kwestie heeft dus uiteindelijk tot niets ge leid, nu het tóch, zoals de KNVB direct al voorgesteld had, een Engelse arbiter is geworden. De verkiezing van een nieuwe voorzit ter van de Nederlandse boksbond ter ver vanging van de heer M. S. van de Braak, die bijna een jaar geleden zijn functie ter beschikking stelde, heeft een verrassende wending gekregen. Van de drie kandida ten, de heren M. S. van Eljk. J. Schut en W. Onrust, trok eerst de heer Van Eijk en vervolgens ook de heer Schut zich terug, zodat tenslotte de heer W. Onrust uit Eindhoven bij enkele kandidaatstel ling werd gekozen. (Van onze Amsterdamse sportcorrespondent) OLYMPISCH STADION, zondag. Zwarte Schapen contra Zebra's, dat was het „dierlijke" element van de Am. sterdamse voetbalderby, waarvoor 30.000 kijkers op deze grauwe zondagmiddag naar de schepping van Wils waren gekomen. Een derby, waarin Blauw Wit „uit" speelde op eigen veld en d.m.v. een voortreffelijke eerste helft een 13 score bewerkstelligde. Blauw Wit was in dit hoofdstedelijke treffen ongetwijfeld de beste ploeg en in het team van Amsterdam was niet één speler aan de wijzen, die boven het middelmatige uitkwam. De Zwarte Schapen zijn dan ook door eigen schuld (vrijwel) willoos ter slachtbank geleid, omdat zij onbezield over de grasmat dartelden. Bij Blauw Wit daarentegen werd er drie kwartier met zoveel elan gewerkt, dat aan hel scorebord bij halftime al drie Blauwwitte „kegels" hin gen cn de nul van Amsterdam nog steeds op dezelfde plaats verbleef. 't Was een volkomen verdiende en glansrijke zege. De Zebra's, die de haver verdiend hadden, kregen die ook: 80 gulden premie per man, voor het eerst in dit seizoen! Twee feiten vielen onmiddellijk te con stateren: scheidsrechter Schipper wenste de touwtjes strak in handen te houden en Amsterdam meende op laconieke wijze dit Blauw Wit weg te kunnen spelen. Maar Blauw Wit liét zich niet weg spelen en het begon meteen daden te stellen. Twee maal belaagde Koers dan ook doelman Vissers veste, evenwel' zonder succes. Doch reeds na ruim tien minuten trilde j het net van 't Amsterdamdoel. Een pass lvan Koers werd door de beweeglijke (en daardoor altijd gevaarlijke) Sparendam nog net door gekopt, Mesman liet Diehl vrij voorzetten en toen richtte Sparendam ineens goed: 01. Blauw Wit buitte die voorsprong uit en daar het in geen der Amsterdam-linies best klopte, kreeg Blauw Wit een over wicht. De Zebra's schoten ook veelvuldig (Koers en Van der Zant) en bleven steeds dreigend opdringen. In de 28e minuut leidde dat tot een tweede treffer, ingeleid door Koers; zijn voorzet, in volle run losgelaten, verwerkte Koekebakker met het hoofd en de borst en onder de duiken de Visser door „gleed" de bal in de tou wen. Na die treffer bleef Amsterdam onsa menhangend spelen en vormde de ploeg nog steeds geen eenheid. Het gedrentel van de Zwarte Schapen hield dan ook meestal bij de 16 m.-lijn op, waarna Blauw Wit, dat Dahrs.door Klockenbrink moest vervangen, weer tot goed-geleide aanvallen (Goedhart en Engelander stuw den hun aanvallers steeds op) kwam. Zes minuten voor de pauze greep doel man Visser mis bij een wat richtingloze pass van Engelander en Koekebakker (vrijstaand!) kreeg de bal in een moeilijke schietpositie, doch niettemin schoot hij raak. Dat was 03, en daarmede was de ontmoeting al een heel eind naar de be slissing toegegaan. De tweede helft bracht dan ook niet het frisse Blauw Wit-spel van voor de pauze. De nu meer defensieve tactiek van de Zebra's veroorzaakte nogal eens .opeen hopingen" voor Van Raalte's veste, om dat Amsterdam er niet door kon komen. De belangrijkste wapenfeiten van de tweede helft zijn dan ook snel verteld. Zij bestonden uit het uitvallen van doel man Visser na twee „contacten" met Blauw Witspelers (hij werd vervangen door Van der Vliet), het tegenpunt van Corbran, in de 18e minuut op een pass van Kick gescoord, en tenslotte nog het uitvallen van invaller Klockenbrink, in de 30e minuut, zodat Blauw Wit het laatste kwartier met tien man speelde. ERE-DIVISIE GVAV—Rapid JC NAC—DOS BW—Sparta AmsterdamBlauw Wit Fortuna '54ADO Fejj enoordMVV 2—3 6—4 1—3 2—1 3—1 NOADSpel. Enschede 26 VVV—PSV 4—1 Eli nkwij kAjax 0-3 Rapid JC, de Landskampioen 1956, staat in de strjjd om de gouden plak 1958 na 5 weken eredivisie-voetbal aan. de kop. Want terwijl wij de drang van Fortuna '54 naar de eer ste (thuis-)zege en van Van der Hart naar een persoonlijke toppres tatie juist hadden getaxeerd, zodat ADO inderdaad in Geleen zijn eer ste nederlaag leed, daar was ons respect voor het prestatievermogen van BW in eigen Vliert kennelijk nóg niet groot genoeg, want de Bos schenaren kwamen tegen Sparta met een voor ons verrassende over winning uit de bus en daarmee had ook Sparta dan zijn eerste neder laag te pakken. Rapid JC profiteer de van het verlies van de beide koplopers en nam de leiding over, want het maakte zelf bij GVAV geen fout. Veranderingen ook in de staart van de ranglijst, want niet alleen Fortuna '54 sleepte zijn eerste over winning binnen, ook Blauw Wit legde voor het eerst beslag op de volle buit en wel ten koste van Amsterdam (in een Stadion-derby, die voor de Zebra's een „Olym pische" prestige-zaak was). Daar door zijn de laatste plaatsen nu voor NOAD en Elinkwijk, die tegen Enschede resp. Ajax geen schijn van kans hadden. MVV en DOS verzuimden om van de nederlagen van ADO en Sparta te profiteren, want zoals de Maas trichtenaren in de thuis-reputatie van Feijenoord een onneembare hindernis ontmoetten, zo leed ook DOS bij NAC een harde nederlaag. Bijna eVen hard was de nederlaag, die PSV, overigens nogal verras send, moest incasseren bij een VVV, dat in eigen Kraal zichzelf over- ;rof. De stand luidt nu aldus: Rapid JC 5 9 13—6 5 8 19—10 ADO 5 8 15—8 Ajax 5 6 12—4 Spel. Enschede 5 6 14—10 NAC 5 6 11—8 MVV 5 6 11—10 DOS 5 6 7—9 5 5 15—16 GVAV 5 9—10 VVV 5 4 6—6 BW 5 4 12—12 4 9—13 Blauw Wit 5 3 8—11 5 3 7—10 Amsterdam 5 3 6—12 NOAD 5 2 7—16 5 2 4—14

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5