Minister Cals hij opening van de vijfde faculteit: „Geen hogere vakopleidin; mm De moeilijke weg van de katholieke pers in Oostenrijk Meer dan 30.000 studenten aan onze universiteiten I Indon. parlement prijst verzoening Soekarno-Hatta Nederlandsche Heidemaatschappij kreeg ondernemingsraad En ofChief Whip op ieders lip N KONINGIN BEZOCHT HAAGS GEMEENTEMUSEUM Hoog en rustig Wenen zo goed als zeker zetel van het internationaal atoombureau J M „Het gaat niet om bevoegdheden maar om de sfeer" Pater A. Dankelman C.ss.R. in het goud Secretaris kard. Minds- zenty (in gevangenis) ernstig ziek Groei van Amsterdamse G.U. het kleinst Leesweek 1957 geopend VB VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 'T - id t V Prachtige kans Al 35 iaar de beste Virginia: Te veel aandacht Geen dode letter Moeilijke herbouw 173 bladen BEGRAFENIS KONING HAAKON Extra reportages van Nederlandse radio ROZENKRANSEN VOOR MAU-MAUVROUWEN KARDINAAL TISSERANT bibliothecaris en archivaris van de Kerk Jaarlijks 15 miljoen boeken uitgeleend Britse dankbetuiging NEDERLANDSE NABESTAAN DEN GAAN NAAR ENGELAND bi i r// Het Indonesische parlement heeft giste ren een aanvang gemaakt met de alge mene beschouwingen in eerste termijn °ver de conferentie tot nationaal overleg, Welke de vorige week in Djakarta tussen eentrale regering en de verschillende ge biedsdelen is gehouden. Met uitzondering van de communisti- 8che sprekers hebben alle leden van ver schillende politieke richtingen, die het Woord hebben gevoerd, gewezen op de noodzaak van het tot stand brengen van een meer concrete vorm van samenwer king tussen president Soekarno en oud- vice-president Mohammed Hatta. De meeste sprekers waren het er over c^ns. dat de gemeenschappelijke verkla ring van Soekarno en Hatta wel het voor naamste resultaat van de conferentie is Seweest. Achsien, van de fractie der Nahdatul Dlama, betoogde dat het lot van land en volk geheel in handen ligt van deze twee «guren. Achsien wees erop, dat de nationale con ferentie van geen enkele betekenis zal zijn Seweest, als de door haar genomen be sluiten niet worden uitgevoerd. De Masjumi-afgevaardigde Ismail Napu Informeerde naar de juistheid van de be richten, dat de regering voornemens zou rijn Hatta te belasten met het voorzitter schap van de geprojecteerde nationale Planraad. Ook vroeg hij of het juist is, dat Russische lening ten bedrage van l00 miljoen Amerikaanse dollar zal wor den gebruikt voor het onderdrukken van verschillende opstandige bewegingen in de buitengewesten. Verscheidene sprekers merkten op. dat "le gezamenlijke verklaring van Soekarno en Hatta weliswaar de spanning in de bui tengewesten iets heeft doen afnemen, doch rij voegden daar de waarschuwing aan toe, dat de duur van deze ontspannen at mosfeer zal afhangen van de verwezen lijking der door het nationale overleg ge nomen besluiten. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zeide bij de opening van de nieuwe Nijmeegse faculteit o.m. dat hij het een wijs beleid achtte deze nieuwe faculteit op bescheiden schaal te beginnen en geleidelijk op gang te brengen. De grote belangstelling van de maatschappij voor de natuurweten schappen houdt immers ook een ge vaar in. Zij worden meer gewaar deerd om hun praktische resultaten dan als wetenschap. Men is bereid de wetenschap te steunen, maar nog te veel uitsluitend in de hoop op materieel gewin. Ook zeer vele studen ten laten - begrijpelijkerwijze - de keuze van hun studie sterk beinvloeden door de maatschappelijke vooruitzichten, die deze hun biedt. De universiteit komt hierdoor onder de druk te staan van alle mogelijke - en wellicht zelfs enkele onmo-- gelijke - maatschappelijke verwach tingen en eisen. Geeft zij daaraan te veel toe, dan kan dit niet anders gaan dan ten koste van haar meest wezenlijke taak: de wetenschap te beoefenen en verder te ontwikkelen. Het is verheugend, dat dit inzicht ook buiten universitaire kring veld wint en dat de maatschappij afstand be gint te doen van eisen, die, zo de univer siteit daaraan zou voldoen, de academi sche vorming tot een hogere vakopleiding zouden stempelen. Voor onze natuurwetenschappelijke fa culteiten zien zich voor bijzondere moei lijkheden geplaatst. De naoorlogse ontwik-' keling op dit terrein heeft velen over rompeld. Die moeilijkheden liggen niet al leen in de achterstand in personele en materiele uitrusting, maar de oorzaken liggen ten dele ook dieper. Spr. noemde: de uitbreidende wetenschap met de daar mede gepaard gaande toenemende specia lisatie en vermeerdering van het aantal leerstoelen, de verzwaring van de techni sche eisen van het wetenschappelijk on derzoek en de ongekende toeloop van stu denten, Op deze complexe problemen van een omvang en draagwijdte, die geheel nieuw zijn in de geschiedenis van hoger onderwijs, waren noch de faculteiten, noch de universiteitsbesturen, noch ook de overheid voorbereid. De minister zeide van oordeel te zijn, dat hier een prachtige kans ligt voor de jonge wis- en natuurkundige faculteit, die onder bekwame en dynamische leiding haar programma en werkwijze geheel overeenkomstig de inzichten van onze tijd kan opzetten. De nieuwe faculteit, aldus ministe Cals, zal daarbij een open oog moeten hebben voor de noden en behoeften van het maatschappelijk leven, maar toch vooropstellen, dat het allereerst gaat om het wetenschappelijke peil. Dat peil wordt behalve door de be kwaamheid van de onderzoeker vooral bepaald door de vraag, of het de grondsla gen van ons weten raakt. Velen komen aan een universiteit, zoekend naar zeker heden, dig zij verwachten in de natuurwe tenschap te vinden. Maar academisch ge vormd mogen zij zich pas noemen, wan neer zij gezien hebben, dat deze zeker heden nooit meer zijn dan betrekkelijke waarden, wanneer zij weten, waar deze ophouden. Spr. zeide er zeker van te zijn, dat in Nijmegen deze achtergronden niet ver waarloosd worden. De bewindsman betoogde, dat klemmen der wordt de eis van een hechte interuni versitaire samenwerking, waarbij inzich ten worden uitgewisseld, waarbij het we tenschapsbeleid - met behoud van eigen verantwoordelijkheid - door onderling overleg tot stand komt en waarbij 't moge lijk wordt studenten delen van hun oplei ding aan andere universiteiten te laten volgen, zonder dat dit leidt tot een ver zwaring van hun studie. Concentratie op de grondslagen kan, naar de minister zeide te hopen, ook een bijdrage leveren tot oplossing van het actuele vraagstuk van het baccalaureaat en in het algemeen van de verkorting van de studieduur. (Van onze Amsterdamse redactie) Pater A. Dankelman C.ss.R. van het Redemptoristenklooster aan de Keizers gracht te Amsterdam herdenkt op 7 ok tober a.s. het feit, dat hij een halve eeuw geleden priester werd gewijd. Het feest wordt zondag a.s. gevierd. In de openbare hulpkerk van O. L. Vrouw, verbonden aan het klooster, wordt te zijner intentie om half elf een plechtige hoogmis opge dragen, waarna om kwart voor twaalf een receptie volgt. De jubilaris werd op 18 mei 1883 in Hoorn geboren. In 1902 werd hij gepro fest en in 1907 priester gewijd. Vele ja ren is pater Dankelman verbonden ge weest aan de klein-seminaries van de Re demptoristen te Roermond, Vaals en Nij megen. totdat hij in 1932 werd benoemd tot prefect van het Filosoficum, dat indertijd te Roermond was gevestigd. In 1939 volgde zijn aanstelling tot rector van de „Nebo" in Nijmegen en in 1942 ging hij in eenzelfde functie naar Zenderen. Daar heeft de jubilaris vele onderduikers, religieuzen en leken, een onderdak weten te bezorgen. Van 1946 af is pater Dankelman in tal van functies aan het klooster te Amster dam verbonden geweest, zodat velen hem daar hebben leren kennen. Zijn rustige bescheidenheid en vriendelijkheid maak ten hem tot een geliefd biechtvader in de hoofdstad en daarbuiten, totdat een keel operatie hem de stem ontnam en hij al leen nog maar fluisterend zijn liefdevol werk voor enkelen kon blijven voortzet ten. Maar binnenshuis, voor klooster en provincie, groeide zijn werkkracht. Als arohivaris van de provincie en consultor van de rector heeft hij vele verdiensten. Zijn beroemde accuratesse komt hem goed van pas bij zijn vele schrijfwerk en zijn verzameling documenten. Van de hand van de jubilaris verschenen vele artikelen voor het geschiedkundig tijd schrift der paters Redemptoristen. CHIEF WHIP Donderdagmiddag heeft de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. M. JH. Hustinx de Karei de Grote-prijs, die dit jaar de literatuur geldt, uitgereikt tan de blinde Nijmeegse dichter Jan Wit voor zijn bundel „In de metalen stier". Ten kantore van de Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem heeft de voorzitter van de raad van commissaris sen, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, gisteren de ondernemingsraad van deze maatschappij geïnstalleerd. Alvorens hier toe over te gaan, besprak de heer Quarles van Ufford het instituut van de onder nemingsraad en zijn betekenis; hij roer de ook het punt medezeggenschap aan. „Ik vraag mij af", aldus spreker, „of wij aan de interpretatie van wat „mede zeggenschap" nu eigenlijk inhoudt, mis schien te veel aandacht besteden. Als men wil, kan men stellen, dat de onderne mingsraad geen enkele medezeggenschap in de zin van mede-beslissing heeft, om dat de zelfstandige taak van de onder nemer bij de wet wordt gewaarborgd en de uiteindelijke beslissing ook steeds bij hem zal liggen. Maar waar ligt de grens tussen mede-weten, mede-adviseren en mede-beslissen? Wanneer van de zij-de van de onder nemer de oprechte wens tot samenwer king bestaat, dan zal overleg in de prak tijd ook mede-beslissen betekenen. De directie overlegt dagelijks met inspec teurs en andere staffunctionarissen en Iaat zich op allerlei gebied door voor dit doel bestaande colleges adviseren. In de praktijk worden dan ook overeenkomstig de voorstellen beslissingen genomen, hoge uitzonderingen daargelaten. Zo de directie al meent af te moeten wijken van de ge geven adviezen, dan doet zij dat steeds na overleg met de betrokken adviseurs. Slechts zo blijft het vertrouwen in het overleg bestaan en heeft dit zin". „Het is mijn stellige overtuiging", aldus jhr. Quarles van Ufford, „dat het in de ondernemingsraad niet anders zal gaan". Spreker is van mening, dat het niet zozeer gaat om de bevoegdheden, die zijn vastgelegd in de wet, maar om de sfeer, waarin het overleg zal worden gehouden. „De wet schept alleen de mogelijkheden en aan u is het, deze te benutten en er voor te zorgen, dat de wettelijke be palingen geen dode letter blijven, opdat de ondernemingsraad een levend orgaan wordt in onze maatschappij, dat noch de werkgever, noch de directie meer wil missen". De thans geïnstalleerde ondernemings raad geldt voor het gehele bedrijf, terwijl bij reglement de mogelijkheid wordt ge opend voor het instellen van commissies voor de ambtsgebieden en bijkantoren. De uitwerking hiervan wordt aan de ondernemingsraad overgelaten. Ten aan zien van het vraagstuk van de vertegen woordiging van de arbeiders geldt even eens, dat de ondernemingsraad zich hier over nader zal beraden. Voorlopig is deze groep nog niet in de raad vertegenwoor digd. Getracht zal echter worden hierin zo spoedig mogelijk te voorzien. (Van onze correspondent). WENEN, september HET is niet gemakkelijk de buiten staander een indruk te geven van de eigenaardige en moeizame ont wikkelingsgang, die werd doorgemaakt door de katholieke pers in Oostenrijk, op wier initiatief katholieke journalisten uit alle landen binnenkort in Wenen bijeen zullen komen. Een katholieke pers in een bijna ge heel katholiek land? In een katholiek land bovendien, welks regering jaren lang in handen was van personen, die als goede katholieken bekend stonden en die vaak een katholiek program ver dedigden? Hoe eenvoudig moet dat zijn, zou men denken, maar hoe moeilijk was het in werkelijkheid Toen het keizerlijke decreet van 14 maart 1848 een einde had gemaakt aan de perscensuur werden er in Wenen koortsachtig kranten en tijdschriften opgericht Er brak zich een journalis tieke ondernemingslust baan, zoals we die zelfs in het inflatie-tijdperk na de eerste wereldoorlog in het algemeen niet hebben meegemaakt. OG vóór het einde van het jaar 1848 verschenen er alleen al in Wenen en Neder-Oostenrijk 173 dag- en De Nederlandse omroep zal in Bijzon dere mate aandacht schenken aan de be grafenis van koning Haakon van Noor wegen op dinsdag 1 oktober a.s. De radioverslaggevers Herman Feldsr- hof en Dick de Vree zullen naar Noorwe gen reizen om vandaar enige speciale re portages over deze plechtigheden in een gezamenlijk programma te verzorgen. Deze zullen worden uitgezonden in het programma van de AVRO van 12.45 tot 13.00 uur en in dat van de K.R.O. van 19.10 tot 19.30 uur. Hij de aanvang van de maand oktober, toegewijd aan de rozenkrans, wijst de mis sie-vriendenkring „St.-Petrus Claver" op O et grote gebrek aan rozenkransen in de ■hissies. ..Nog dezer dagen lazen wij een noodkreet van een missiezuster, werk- *aam diep in het Kikuyu-reservaat. Haar overheid gaf haar opdracht er een meis jesschool te leiden en voor de vrouwen zorgen. Vele mannen werden al ter te dood gebracht wegens Mau-Mau-misda- den. Er was een opzienbarende kentering pekomen. Zeven vrouwen hadden openlijk Jh de kerk de Mau-Mau-eed afgezworen; ®8 meldden zich in de vrouwenbond om te leren naaien, koken, lezen en schrijven. Ongeveer 5.000 vrouwen leven in dat feservaat met haar kinderen. De meesten '•'in door leed en nood murw geworden en billen bidden. Daarvoor vraagt de zuster r°zenkransen. Is er geen vrouwenorgani satie, die deze Mau-Mau-vrouwen en kin deren in zekere zin wil adopteren God ter ere?" Giften in elke vorm worden dankbaar danvaard voor dit doel door de zusters ^an „St.-Petrus Claver" Sodaliteit voor f^rikaanse missies, Bouillonstraat 4, Maas tricht. Ook van stukken van rozenkran- s<?n, kralen en medailles van deze voor u Jfaardeloze voorwerpen maken de zus ters weer bruikbare rozenkransen. In de goot van een vier verdiepingen hoog bankgebouw in de Rue des ltaliens te Parijs heeft woensdag middag een vermoeide man een plaatje gezocht om zijn middaguiltje te knappen. Rustig slapend, door weinig mensen opgemerkt, ligt de man boven de beelden, die de boven zijde van het bankgebouw sieren. H.M. de Koningin heeft gistermiddag een particulier bezoek gebracht aan een tentoonstelling van Perzische miniaturen uit de keizerlijke collectie te Teheran in het Gemeentemuseum te Den Haag. De Koningin kwam om drie uur in het museum aan. Zij werd vergezeld door haar particulier secretaresse, jopkvrou- we C. E. B. Roëll en door de opper- ceremoniemeester admiraal N. A. Rost van Tonningen. De Koningin heeft gedurende ruim een uur de collectie miniaturen, waarvan het grootste deel uit het bezit van de Sjah van Perzië is, bewonderd, waarbij zij zich uitvoerig liet voorlichten door de di recteur van het museum en door de Per zische gezant. Een bijzonder grote belangstelling toon de zij voor de uit de vijftiende en zestien de eeuw stammende en rijk geïllustreer de boeken uit de keizerlijke bibliotheek te Teheran, zoals de geschiedenis van Genghis Khan en zijn opvolgers, de hel dendichten van Nizami en het boek der koningen van Firdansi, dat in de eerste helft van de vijftiende eeuw werd ge- schreven Na de' rondgang werd in de directie kamer van het museum aan de hoge be zoekers thee aangeboden. Daarbij heeft de Perzische, gezant aan H.M. de Konin gin een boek' met reprodukties van minia turen uit de keizerlijke verzameling over handigd. Dit boek werd uitgegeven met medewerking van de Unesco. Om half vijf heeft de Koningin met haar gevolg het museum weer verlaten. He voorbereidende commissie van het 'hternationaal atoombureau heeft gisteren haar slotvergadering in Wenen cen- jeminig besloten de Oostenrijkse hoofd- j ad aan te bevelen als zetel van deze 'bternationale organisatie. In delegatie- ir'ngen (achttien landen zijn in de voor leidende commissie vertegenwoordigd) "teent men, dat de aanbeveling vrijwel ®kcr zal worden goedgekeurd door de ®erste algemene conferentie van het bu- a». die dinsdag 1 oktober in Wenen be- Igiat. T<>t dusver hebben 48 landen het sta tuur van het internationaal atoombureau, vat vorig jaar oktober door 80 V.N, leden opgericht om de ontwikkeling van het reedzaam gebruik van atoomenergie te 'hhuleren. bekrachtigd. Men verwacht, at dit aantal nog zal stijgen voordat de ^rste algemene conferentie begint. He Verenigde Staten zullen de vroegere oorzitter van de Amerikaanse congres- otnmissie voor atoomenergie, W. Ster- 'hgcole, voordragen voor de functie van P'recteiUT-generaail van het internationaal atoombureau. Er zijn nog geen andere Jtandidaten bekend, zo verklaarde men donderdag in Amerikaanse delegatiekrin- ?®n. Men verwachtte, dat als de Sovjet unie 0lp de conferentie zou voorstellen kandidaat uit een lalein neutraal tand te kiezen, dit voorstel verworpen zou worden. Gp <je algemene conferentie zullen verneurs worden gekozen. Deze raad zal 23 man tellen, doch 13 gouverneurs zijn reeds door een voorbereidende oom' missie aangewezen. Onder hen bevinden zich vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie, Engeland, Frankrijk en Canada. De conferentie, die vermoedelijk tot 26 oktober zal duren, wordt gehouden in de concertzaal van de akademie voor mu ziek en dramatische kunst in Wenen. Het atoombureau zal ten behoeve van de leden een voorraad splijtbaar materiaal kunnen aanleggen. Het zal kunnen bij dragen aan onderzoek, ontwikkeling en praktische toepassing van atoomenergie voor vreedzame doelen. Inspe. aurs van de organisatie zullen toegang hebben tot alle projecten, die met steun van het bureau worden uitgevoerd. Voorts zal het bureau o.m. studies laten mal: an van maat regelen voor vervoer van radio-actief ma. teriaal en het verwijderen van afvalstof fen. In Oostenrijk heeft men vernomen, dat pater Egon Turcsanyi. de vroegere se cretaris van kardinaal Mindszenty, in een communistische gevangenis te Boedapest vertoeft, en dat hij ernstig ziek is ten ge volge van de mishandelingen en onder vragingen, welke de communisten hem tijdens een voor-gerechtelijke zitting hebben doen ondergaan. Pater Turcsanyi werd vlak na de Hon gaarse opstand van oktober 1956 gearres teerd en ervan beschuldigd meegeholpen te hebben aan de plundering van het regeringsbureau voor religieuze zaken Ook zou hij geheime documenten naar kardinaal Mindszenty overgebracht heb ben. Zijn arrestatie wordt nog steeds be schouwd als een reactie van de regering- Kadar op het protest van de Verenigde Naties inzake het gewapende ingrijpen van de Russen tijdens de Hongaarse op stand. Daar pater Turcsanyi niet terecht kan staan, zijn de terechtzittingen, tijdens welke hij met 15 andere priesters en le ken zou worden berecht, uitgesteld. Aldus bericht het K.N.P. Z.H. de Paus heeft Kardinaal Tisse- rant, deken van het H. College van kardinalen, benoemd tot bibliothecaris en archivaris van de Kerk. Kardinaal Tisserant volgt in deze functie Kardinaal Meroati oip, die op 22 augustus is over- vrc ttij.igtyureil'e WiUOiTWiiun VUU u-y, woont® tien leden, ivoor de naad van gou- leden. Aldus meldt het K.N.P, (Van onze Amsterdamse redactie) Btf alle inrichtingen voor hoger onder wijs in Nederland is in de cursus 1956/57 het totaal aantal studenten, dat voor het eerst de 30.000 heeft overschreden, geste gen met bijna 5 percent. Relatief bezien lag de toeneming bij de Gemeente Univer siteit van Amsterdam het laagst Zij telde aan het eind van het studiejaar 6660 stu denten tegen 6576 in 1955/56, hetgeen een stijging van slechts l,3'/i betekent. Het aantal ouderejaars aan de G.U. bleef vrij wel onveranderd en de stijging is dan ook het gevolg van de toeneming van het aan tal eerstejaars van 840 tot 979, aldus het overzicht over het jaar 1956/57, dat het Bureau van Statistiek der Gemeente Am sterdam het licht heeft doen zien. Het meest is de belangstelling voor de Technische Hogeschool te Delft toegeno- genomen. Het aantal studenten vermeer derde er van 5025 tot 5434, of met 8,l°/o. Het aantal eerstejaars steeg met bijna 20°/o tot 188. De Rijksuniversiteiten te Gronin gen en Utrecht zagen haar aantallen eer stejaars ook met circa 20°/o toenemen, ter wijl voor de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam de stijging (van 2.30 op 323) 40°/o en voor de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg (van 100 op 124) 24°/o bedroeg. De medische faculteit van de G.U is nog steeds de grootste. In het afgelopen jaar trok zij 22Vo van alle studenten, maar on der de eerstejaars staat deze studierich ting met een aanwinst van 108 nieuwelin gen op de vierde plaats. Zij wordt dan in aantal eerstejaars overtroffen door de fa culteiten der wis- en natuurkunde (206), letteren en wijsbegeerte (242) en de ver enigde faculteiten voor wis- en natuur kunde (146), letteren en wijsbegeerte (242) en de verenigde faculteiten voor wis- en natuurkunde (146), terwijl bovendien het aantal mannelijke eerstejaars van de fa culteit der economie eveneens dat der medische studierichting overtreft. Bijna 60»/o der studenten aan de Amster damse Alma Mater was niet uit de hoofd stad afkomstig. Ruim 60°/o der mannelijke en ruim 40"/» der vrouwelijke studenten in Amsterdam was in het afgelopen cursus jaar geen lid van een der gezelligheids- verenigingen. Deze percentages liggen ho- weekbladen waarvan de meeste overi gens na korte tijd weer verdwenen. Intussen behoorden al die bladen tot het in die tijd in de intellectuele krin gen van Oostenrijk almachtige „libe ralisme", dat, helemaal niet „liberaal", het katholicisme doctrinair afwijzend bejegende en er zelfs vijandig tegen over stond. Het terrein, dat het libera lisme in het allereerste begin zonder enige strijd had gewonnen, heeft het op het gebied van de journalistiek echter behouden, toen het al lang als politieke macht was uitgespeeld. Het duurde meei dan tien jaren, voordat in het katholieke kamp de eerste georganiseerde tegen weer vorm kreeg in de oprichting van het dagblad „Vaterland" in 1860. Dit blad had de moed het op politiek en religieus terrein destructieve liberalisme terug te dringen. Omdat het echter tege lijkertijd het politieke conservatisme verdedigde, kon het onmogelijk een diepe en brede invloed uitoefenen. Daarbij was zijn zakelijke basis zeer smal en kon het wat gedurende tien tallen jaren in de katholieke pers zo bleef niet rekenen op de financiële steun van een uitgebreid advertentie bedrijf. De zakenwereld immers was en bleef'liberaal en zette haar annonces in de aan haar geestverwante bladen: „Das neue Wiener Tageblatt", „Die neue freie Presse", „Das neue Wiener Journal", „Das fremde Blatt", en hoe ze in het Oostenrijk van voor de eerste wereld oorlog ook heetten en voor het grootste deel nog tussen de beide wereldoorlogen hebben doorgewerkt. Een sterke ondersteuning van de katholieke pers betekende pas de bun deling en vernieuwing van de christe lijke krachten in de sociale beweging. In 1894 had de oprichting plaats van het nieuwe christelijk-sociale dagblad „Die Reichspost". Met het „Vaterland" had dit blad de oprecht katholieke denkwijze en de aanvaarding van de supra-nationale staatsopvatting gemeen. Ook „Die Reichspost" echter had met de grootste financiële moeilijkheden te kampen. Haar succesvolle opgang is te danken geweest aan een man, die op de leeftijd van 36 jaar, toen hij nauwe lijks 7 jaar in het journalistieke vak werkzaam was, in 1902 als hoofdredac teur de leiding op zich nam: dr, Friedrich Funder. Onder hem werd „Die Reichspost", die het „Vaterland" in zich opnam, een machtsfactor van de eerste orde. In de tijd na de eerste wereldoorlog werd de katholieke pers in zeer belangrijke mate versterkt door de stichting van het „massablad" „Das kleine Volksblatt", dat het al spoedig tot een oplage van 100.000 exemplaren per dag bracht. Zo was het katholicisme „Das kleine Volksblatt" verscheen bij een dochtermaatschappij van de uit geverij Herold in het politieke leven vertegenwoordigd door tenminste een van de vier in die tijd te Wenen ver schijnende grote populaire bladen. ger dan bij een der andere universiteiten of hogescholen, aldus het C.B.S. Bijna 26°/o der mannelijke eerstejaarsstudenten in de hoofdstad was voor de aanvang der studie al in militaire dienst geweest. Van de ouderejaars had slechts 13°/o de dienst plicht vervult vóór de aanvang der studie Vroeger kon men wat gemakkelijker uit stel verkrijgen dan tegenwoordig. Het aan tal toegestane toelatingen bedroeg 900. Ruim 50der mannelijke eerstejaars hadden een H.B.S.-opleiding gehad. Bij de meisjes hadden meer een gymnasiale studie gevolgd. Van 273 mannelijke eerste jaars had de vader eveneens een acade mische studie genoten. Evenals andere ja ren lag dit percentage voor de meisjesstu denten veel hoger. Uit de zgn. milieus ko men naar verhouding belangrijk minder mannelijke dan vrouwelijke studenten (45 tegen 63'/»), voor de middengroepen ligt het percentage mannen hoger dan vrou wen, nl. 38 tegen 27Ook uit de lagere milieus komen meer mannen dan vrou wen, nl. 15 tegen 6 ALLES, wat was opgebouwd ver dween weer in de tijd van het nationaal-socialisme en in het daar na bezette land was de herbouw bijzon- der moeilijk. De in de Oost-zone en in Wenen aanvankelijk almaohtige Sovjets stonden slechts papiertoewijdingen toe aan de nieuw opgerichte pers van de drie toenmaals erkende politieke par tijen (de OeVP, de SPOe en de KPOe). Eerst in 1956 kwam hierin verandering. Van de wederoprichting van „Die Reichspost" moest worden afgezien. Het was de bedoeling van de OeVP de her- innering aan het feit, dat zij het niet eens was met de christelijk-sociale partij te laten verbleken. „Das kleine Volksblatt" verscheen weer, echter nu als officieel orgaan van de Volkspartij. Zo komt het, dat er op dit moment in Oostenrijk nog geen dagblad is, dat als de onafhankelijke spreekbuis van de katholieke mening kan worden aange- merkt, hoezeer ook oen groot aantal bladen welwillend en vol achting staan tegenover de katholieke gedachte. Van de weekbladen kunnen er in ieder geval twee worden aangemerkt als katholiek orgaan in de volle betekenis van het woord: het ook in het buiten land in hoog aanzien staande weekblad „Die Furche", waarvan de thans 85- j'arige dr. Friedrich Funder, de nestor van de Oostenrijke journalisten, de hoofdredacteur is en de Innsbruckse „Volksbote", die haar lezers vooral heeft in het westelijk deel van het land. Zij vertegenwoordigen een voor de invloe den van deze tijd ontvankelijke en door sociale gedachten medebepaalde rich ting. De zuiver kerkelijke pers heeft in de laatste 10 jaren een grote vlucht genomen. Was er voor 1938 slechts een enkel. door het Aartsbisschoppelijk ordinariaat uitgegeven kerkblad voor geheel Oostenrijk met een oplaag van 250.000 exemplaren per week. thans geeft leder diocees in Oostenrijk zijn eigen kerkblad uit. De gezamenlijke op laag van deze wekelijkse uitgaven be draagt bijna een half miljoen. De jaarlijkse leesweek van de Alge mene Nederlandse bond van Leesbiblio theekhouders, di« nu voor de derde keer van 27 september tot 5 oktober wordt gehouden, is in Bellevue te Am sterdam geopend door dr. Victor E. van Vriesland. Namens de minister van O. K. en w. werd deze avond bijgewoond door het wnd. hoofd der afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling, de heer M. W. Hes- linga. Voorts was aanwezig de directeur der afdeling onderwijs der gemeente Am sterdam, mr. W. M. Morren. Dr. Van Vriesland zeide o.m., dat jaar lijks 15 miljoen boeken door de leesbi bliotheekhouders worden uitgeleend. „Dit is van ontzaglijke invloed op de geestes gesteldheid van ons volk. Lezen is lezen, en slecht lezen is ook lezen, want het voert onherroepelijk tot beter lezen. Le zers in een bibliotheek zijn potentiële boekenkopers", aldus spr. Deze vertelde voorts, dat er totaal 1400 leesbibliotheek houders zijn, waarvan 900 erkend door de vereniging tot bevordering van de belan gen des boekhandels. Sedert 1950 Is een vakdiploma vereist voor deze erkenning en sinds 1955 is het een gesloten beroep. Sedert de bevrijding heeft het Neder landse volk door zijn medewerking aan de jaarlijkse Klaprooscollecte voor vele duizenden Britse nabestaanden de moge lijkheid geopend het graf van vader, man, zoon of broer te bezoeken op één der oorlogskerkhoven in ons land. Om uiting te geven aan de grote waar dering en dank, die het Britse volk hier voor heeft, zal „The British Legion" (de grote Britse vereniging van oud-strijders en nabestaanden der gevallenen) een aan tal Nederlandse nabestaanden van in Groot-Brittannië ter aarde bestelde oor logsslachtoffers, in staat stellen om, ge heel zonder kosten, de graven van hun familieleden in het tferenigd KoninkriVh t» bezoeken. Zaterdag 28 september vertrekt de eer ste groep en zij blijft tot en met 2 ok tober. In die tijd zullen de graven op de begraafplaats Mill-Hill te Londen-Pad- dington worden bezocht. De organisatie van deze reizen berust bij het Nederlandse Oorlogsgraven Co mité in nauwe samenwerking met de Oor logsgravenstichting. Zij zullen de tochten zó organiseren, dat ook aan de heen- en terugreis voor de deelnemers geen kosten zijn verbonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3